Stemverraad bezorgt CDU premierschap Neder-Saksen NAAST HET NIEUWS Lot van Berge Istra een mysterie Honderd leiders Spaanse vakbonden gegrepen Politieke aardbeving in Bondsrepubliek Front van FNLA in Angola ineengestort 'MADRID (Reuter/UPI) In een (lokaal in het centrum van Madrid fsijn gisteravond ongeveer 100 vak bondsmensen van verschillende po litieke richtingen door de politie ge arresteerd. Volgens de politie namen (zij deel aan een vergadering die ten Idoel had "een stakingscomité" op te (richten waarin groeperingen van de (overkoepelende organisaties "Demo cratische Junta" en "Democratisch Platform" vertegenwoordigd zijn. j Volgens het Spaanse persbureau Europa Press werd de bijeenkomst Jgehouden in het huis van de aarts bisschop van Madrid. Nog van kracht zijïide wetten uit met tijdperk van Franco verbieden pet houden van een vergadering van meer dan 19 personen waarvoor geen toestemming is verleend. De Spaanse regering heeft aan IKonrng Juan Carlos voorgesteld de [huidige zittingsperiode van het par- flement, de Cortes, met een Jaar te Verlengen. Wanneer de koning daar mee instemt kuftnen grondwetsher- jvormingen worden doorgevoerd en poor de komende verkiezingen een (nieuwe kieswet worden opgesteld. De (verkiezingen zouden dan eveneens leen jaar worden uitgesteld tot maart 1977. "Met dit voorstel aan de koning herhaalt de regering vastbesloten te izijn de Spaanse politieke structuren fte hervormen en te consolideren, al dus de verklaring van de regering. Referendum De bevolking van lMayotte, het zuidelijkste eiland van tóe Oostafrikaanse Comoren-archipel, pal zich op 8 februari in een referen dum kunnen uitspreken over de vraag of het eiland Frans moet blijven. Bij Jde stemming over de onafhan kelijkheid in de hele archipel, op 22 [december 1974, stemde alleen Ma- bo'te met 63.82 procent der stem- Imen voor blijvende banden met Frankrijk. In de Westduitse legerplaats Wetzlar troffen deze twee onge wone dienstplichtigen elkaar: de 19-jarige Wolfgang Delp die 2.14 meter meet en zijn 18-jarige col lega Wolfgang Kayser van 1,59 meter lengte. Behalve dat ze hun voornamen gemeen hebben zul len ze het ook met wapens en helmen van dezelfde maat moe ten doen. Verder verschillen zij in alles, bv in taken als de leger leiding gebruik weet te maken van hun eigenaardigheden, bv door ze als uitkijkpost sluipertje door vijandelijke linies gaat in zetten. Levenslang voor Sarah Moore SAN FRANCISCO, (AP) De voormalige tipgeefster van de FBI, Sarah Jane Moore, is tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens haar poging om president Ford te vermoorden. Voordat de rechter het vonnis wees las Sarah Moore een lange verklaring voor waarin zij een uiteenzetting gaf van haar politieke overtuiging. Ook verklaarde ze wat haar er 22 september toe bracht om een schot op president Ford af te vuren. Ze verklaarde geen spijt van haar poging tot moord te hebben, maar betreurde het wel dat de rest van haar leven nu waardeloos was. "Ik probeerde het omdat dit een expressie was van de gevoelens die ik toen had. Ik zou een soort chaos kunnen hebben veroorzaakt die de nodige verandering te weeg kon brengen", aldus Sarah Moore. ROT-DING Tirannen zullen voortaan hun "prijs" of liever gezegd hun "anti- prijs" krijgen. Het zal de "anti-prijs Lelio Basso tegen de tirannie" zijn, genoemd naar de Italiaanse socialistische leider Lelio Basso, voorzitter van het "tribunaal Russell 2" dat op het ogenblik in Rome wordt gehouden over Latijns-Amerika. Deze "anti-prijs", waarvan de instelling gisteren op de bijeenkomst in Rome is bekend gemaakt, zal in december van dit jaar worden toegekend aan "tien tirannen van alle continenten voor hun systematische schendingen van de fundamentele rechten van de volken door de agressie, de volkerenmoord, culturele genocide en elke andere vorm van tiran- LEGBATTERIJEN „CONCtNTRATIEKAMPEN" Een Westduitse rechtbank heeft bepaald dat legbatterijen te om schrijven als „concentratiekampen voor kippen" mag. Het hof stelde hiermee een kippeboer in Dusseldorp in het ongelijk, die zich ge smaad had gevoeld toen professor Bernard Grzimek, een bekend dierenbeschermer, legbatterijen „concentratiekampen" had genoemd, waar kippen „concentratiekampeieren" leggen. Grzimek heeft ge zegd dat er in de Bondsrepubliek 60 miljoen „concentratiekampkip- pen" zijn. De kippeboer had er bezwaar tegen gemaakt op deze manier impliciet voor „kampbewaker" te worden uitgemaakt VRIJDAG 16 JANUARI 1976 „ANTI-PRIJS" VOOR TIRANNEN LONDEN (SP) Wat is er gebeurd met de Noorse supertanker Berge Istra? Sinds 29 december is niets meer vernomen van deze nautische gigant. Drfemaal de lengte van een voetbalveld meet het reusachtige vaartuig van 224.000 ton. Er is tot nu toe geen spoor van teruggevon den, ondanks vele intensieve zoekac ties van schepen en vliegtuigen in het gebied op de Stille Oceaan, waar de Berge Istra voor het laatst is gesignaleerd. Het wachten is nu tot men hier in het grote verzekerings centrum van Lloyds een beslissing ne^mt en volgens traditie aan de grote bel van de „Lutine" trekt, om met één slag aan te geven dat nu ook Lloyds de tanker als verloren beschouwt. De grote scsheepsbel waarmee Lloyds met respectievelijk één of twee slagen aangeeft dat tenslotte ook de verzekering een schip opgeeft, dan wel dat het gered of teruggevonden werd, is afkomstig van het beroemde goudschip „Lutine", dat in 1799 met een miljoenenlading zonk. De bel is later uit het wrak opgediept en behoort nu tot de vaste uitrusting van Lloyds, waar men om zeer begrijpelijke redenen in grote spanning verkeert over het lot van de Noorse tanker. Want deze enorme tanker is voor meer dan zeventig procent verzekerd via Lloyds en andere assuradeuren in de Londense City. Dit alleen al komt neer op een bedrag van rond de 50 miljoen gulden en dat dan nog afgezien van de lading van 180.000 ton ijzererts, die óók in Lon den is verzekerd. Met deze lading in de ruimen vertrok de Berge Istra en haar bemanning van 32 koppen op 29 december jl. uit de Braziliaanse haven Tubarao, richting Japan. Men had een lange reis van 37 dagen voor de boeg. De bemanning waaronder 3 als stewardessen, bestond uit dertien Noren, inclusief kapitein Kristoffer Hemnes, twaalf Spaanse matrozen van de Can arische Eilanden, twee Belgen, twee Joegoslaven, een Engelsman, een Zweed en een Braziliaan. Het schip dateerde van 1972, was toen gebouwd op een Joegoslavische werf en verkeerde in een uitstekende en volkomen zeewaardige conditie. Dit alles draagt bij tot het even grote als lugubere raadsel waarvoor men zich thans geplaatst ziet. In de vroege avond van 29 december was er een routine-radiocontact tussen de Berge Istra en de eigenaar. Haar positie was toen 280 kilometer ten zuidwesten van Mindanao, het meest zuidelijke eiland van de Philippijnen. De weersrapporten voor deze omgeving waren niet gunstig en spraken van zware tropische stormen vlakbij het gebied waarin zich de Bergs Istra bevond. Maar voor een schip met de omvang van de Berge Istra golden die nu niet bepaald als berichten om van te wanhopen. Toch was dit heeft vernomen. Sindsdien vraagt men zich af wat er toch gebeurd kan zyn. Is de lading srts gaan schuiven? Dit kan natuurlijk, maar experts houden vol dat het niet fataal hoeft te zijn voor een schip mét de omvang van een supertanker. Hebben er zich onverwachte explo sies voorgedaan? De vorige lading had in dit zogenaamde combinatie schip, dat zowel olie als bulkgoede ren kon vervoeren, inderdaad bestaan uit olie voor Rotterdam, maar daarna waren de tanks zorgvuldig gereinigd en waren zelfs extra-voorzorgsmaatregelen genomen om elk risico van een explosie te vermijden. Bovendien, zo stelt men nu, zou een eventuele explosie ongetwijfeld wrakstukken hebben opgeleverd en tot nu toe is er niets van het schip aangetroffen. Nee, waar men eerder aan denkt is de mogelijkheid dat het schip inderdaad in de zware storm verzeild is geraakt en wellicht als gevolg van metaalvermoeidheid zijn rug heeft gebroken, ondanks de strenge controles op de conditie van dit schip. Hert voer op het moment van het laatste radiocontact in de kilometers diepe Mindanao Trench, het op één na diepste'water ter we reld. Men is nu in het formele laatste stadium, waarin Lloyds zo s gebruikelijk zelf een laatste onder zoek uitvoert, alvorens de definitie e beslissing valt en de Berge Istra het grootste schip wordt, dat ooit als definitief vermist is opgegeven. Een miljoenenramp van de eerste orde, die niet alleen Lloyds en andere Londense assuradeuren treft, maar ook verzekeringsmaatschap pijen in Noorwegen zelf. De vrouwelijke leerlingen van de 'Heaton Park' middelbare school in Newcastle Upon Tyne moeten een stukje emancipatie voortaan lijfelijk ondergaan, zeer tot hun ongenoegen. Schoolhoofd Harry Askew maakte namelijk bekend dat de meisjes bij onge disciplineerd gedrag, net als de jongens, met de rotting kunnen worden getuchtigd. De meisjes lieten het er niet bij zitten, gooiden de ruiten in en boycotten de lessen, zonder erin te slagen de jongens aan hun zijde te krijgen. jDaar de sociaal-liberale coalitie in de Nedersaksische hoofdstad |Hannover slechts over één stem meerderheid beschikt, betekende de trouweloosheid van vier onbekend gebleven afgevaardigden der coalitie dat nu de christen-democraat Albrecht moet gaan proberen |een minderheidsregering te vormen. uiterst triomfantelijk. De sociaal democratische bondskanselier Hel- rnuth Schmidt draaide er niet om heen: het gebeuren in Hannover kan ook belangrijke gevolgen voor de bondspolitiek hébben, zo zei hij. Het brengt de oppositie voor de eerste maal in de verkiezingsstrijd van dit jaar een duidelijke verbe tering van haar kansen en wij on derschatten dat gevaar geenszins. Wanneer Albrecht er inderdaad in zou slagen een Nedersaksische minderheidsregering te vormen, dan zal dat ook een versterking van de christen-democratische in vloed in de bondsraad, de Westduit se Eerste Kamer, tot gevolg kun nen hebben. Op het ogenblik be schikt de CDU daar over een meer derheid van één stem <21 tegen twintig), maar een politieke koers- wisseling in Neder-Saksen zou het aantal CDU-stemmen tot 26 ver hogen en dat van SPD/FDP tot vijftien verminderen. Nog meer dan tot nu toe zou aaardoor de CDU in dit verkie zingsjaar in staat worden gesteld de wetgevende arbeid van de rege ring in Bonn te blokkeren. Geen wonder, dat vriend en vijand in de bondshoofdstad het over een ding eens zijn: Hannover heeft voor een politieke aardbeving gezorgd. Albrecht kreeg 78 van de 155 klemmen en daarmee de absolute beerderheid, wat betekent dat naast de 77 christen-d'emocra- (ten één sociaal-democraat of libe raal hem heimelijk zijn stem moet rebben gegeven. Drie stemmen wa ken ongeldig, de overige 74 werden top SPD-kandidaat Casimier uit gebracht. De verkiezingen waren nodig geworden omdat de sociaal democratische minister-president blfred Kubel op grond van zijn leeftijd tussentijds was afgetreden. De afvalligen in het regerings kamp hebben vermoedelijk niet de toersoon Casimier willen treffen, baar beoogt te protesteren tegen de blannen tot wijziging van de dis trictsgrenzen in deze deelstaat, die tóe liberale minister van Binnenland de Zaken Gross had ingediend. Eergisteren reeds had Albrecht j een eerste stembusgang 77 emmen gekregen, één minder dan le absolute meerderheid. De uitslag i gisteren maakte duidelijk dat bij de eerste ronde geen vergis- g in het spel was geweest. Be- heust hebben vier afgevaardigden miet alleen de coalitie in Hannover »p het spel gezet, maar ook de Bondsregering in moeilijkheden ge bracht. In de Bondsdag, waar een debat over de Europese veiligheid hoopt, toonde zich de CDU gisteren British Airways heeft gisteren zijn eerste super sonische verkeersvliegtuig Concorde gekregen. Voorzitter Page van de producent British Air craft Corp. overhandigde de directeur van British Airways Marking (links) het bewijs van lucht vaardigheid. Op de achtergrond het enorme Frans- Engelse prestige-toestél waarvan de ontwikke ling 6,5 miljard gulden heeft gekost. De kosten van één toestel belopen nu 162 miljoen gulden. Het. toestel kan een snelheid ontwikkelen van 2050 km per uur. De meisjes van Heaton Park, een school met 1300 leerlingen, protesteerden zo fel dat de politie tot tweemaal toe moest uitrukken. Askew zegt dat hij heeft beslo ten ook de lijfstraf voor meisjes in te voeren omdat zijn leraressen zich geregeld beklaagden over hun wangedrag. Hij zei voorts dat hij zijn besluit zal handhaven en niet bereid is te praten met de pro testerende meisjes, allemaal rond de 14 A 15 jaar oud. Deze eenhoornige stier kwam "tot stand" doordat de Amerikaanse rancher Geor ge Magonical een korthoornige met een Hereford-stier kruiste- Toen het resultaat ter wereld kwam, bleek het dier 3 hoorns te hebben. Maar de twee ge wone hoorns werden wegge haald en zodoende gaat deze stier met één hoorn midden op zijn kop het leven door. Hij is nu wel bijna zesduizend gulden waard. JBONN (SP) Een hevige politieke sensatie heeft de bonds republiek gisteren tot in haar grondvesten geschokt. Door de onverwachte afvalligheid van vier sociaal-democraten en/of liberalen in het parlement van de deelstaat Neder-Saksen is (daar gisteren niet de sociaal-democraat Helmuth Casimier tot nieuwe minister-president gekozen, maar de christen-demo craat Ernst Albrecht. WASHINGTON (UPI) De door westelijke landen gesteunde troepen van de FNLA en Unita in Noord- Angola bij de grens van Zaire zijn in feite ineengestort, zo heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger, Ame- rika's Europese bondgenoten meege deeld. Regeringskringen in Washing ton zeiden dat dr. Kissinger eerder deze week in een telegram te kennen had gegeven dat de macht van het nationale front voor de bevrijding van Angola, FNLA, was bezweken voor de aanvallen van de door de Sowjet-Unie en Cuba gesteunde volksbeweging voor de bevrijding van Angola, MPLA. Genoemde regeringskringen weiger den de situatie een "totale ineen storting" te noemen. Zij zeiden dat behalve het recente verloren gaan van kuststeden van Ambriz en Am- brizete, ook de stad Sao Salvador, op ca 65 km van de grens van Zaire, gevallen was. Sao Salvador ligt op ongeveer 160 km van Uige (Carmona), de poli tieke hoofdstad van het FNLA, die vorige week evenals het naburige Ne- gage, dat gebruikt werd als een ope ratiecentrum, verloren was gegaan. Een isoleercel is een gevangenis in een gevangenis. Een barre verschrikking, maar soms bittere noodzaak. Panorama zocht uit waarom uitgerekend Hans van Z. werd overgebracht naar een iso leercel in de Van Mesdagkliniek in Groningen. De vier bruiden van RogerVadim. Hij werd beroemd als „de duivel die B.B. uitvond". Maar ook Annette Stroyberg, Jane Fonda en Catherine Deneuve kruisten zijn amoureuze levenspad. Wie is die man, Roger Vadim? Panorama publiceert vanaf deze week (exclusief in 3 afleveringen) uit zijn nog niet in Nederland verschenen „Memoires du Diable". Tom Jones onthult. De lenige showtijger Tom Jones is het idool van miljoenen vrouwen. Hoe denkt hij over die vaak hijgerige belangstelling? Vlak voor een nieuwe tournee gaf hij Pano rama antwoord op de meest intieme vragen. Kernproef Het Noorse seismo logische instituut in Oslo heeft gis teren trillingen geregistreerd die dui den op een ondergrondse Russische kernproef, in het oosten van de re publiek Kazachstan. De situatie aan de westelijke en zui delijke fronten schijnen betrekkelijk stabiel te zijn. Troepen van de na tionale unie voor de totale onafhan kelijkheid van Angola (Unita). die gesteund wordt door Zuid-Afrika, schijnt stand te houden. Volgens ge noemde kringen schijnt er in 't wes ten ten noorden van Loeso en ten zuiden van Henrique de Carvalho te worden gevochten. In de situatie aan het zuidelijk front, bij de stad Qui- bala waar het vrij rustig zou zijn, schijnt er geen verandering in de si tuatie te zijn.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9