Officieel verslag treinkaping bizar „avonturenverhaal" Ook voor de soldaat acht-urige werkdag 5R00D EN BENZINE DUURDER J. Teengs Gerritsen opnieuw beschuldigd PvdA: bijbaantjes van kamerleden openbaar maken Recherche team voor opsporing van terreur- misdrijven DAG 16 JANUARI 1976 «falll.'l'IJ'IH.'I.MM PEN HAAG (ANP) Binnenkort rullen de prijzen van brood en vrijwel zeker ook van de benzine omhoog gaan. De minimumprijzen van brood zullen met ingang van j 27 januari met 4 cent per brood van 800 gram stijgen. Dit heeft het ministerie van economische zaken I gisteren meegedeeld. De verhogingen zijn na overleg overeengekomen met het produkt- schap voor granen, zaden en peul vruchten en de broodproducen ten. De verhoging is volgens het ministerie voornamelijk te wijten aan de loonkostenstijging die per 1 januari is doorgevoerd. Per 27 januari gaat een verpakt gesneden witbrood minimaal f 1.20 kosten, ander witbrood f 1.13, verpakt gesneden brult) brood f 1.17 en ander bruin brood f 1.10. fluister Duisenberg taris Van Roaijen hebben gisteren een wetsontwerp ingediend waar in zij voorstellen om de benzine- accijns met 2 cent per liter te ver hogen. De accijns op benzine zou dan 48 cent worden. De verhoging houdt verband met het matigen ran de aanvankelijk voorgestelde verhoging van de motorrijtuigen belasting. De bewindslieden gelo ven niet dat de Nederlandse auto rijder door deze 'betrekkelijk lage- verhoging' meer over de grens zal gaan tanken dan nu het geval is. Ij het voorstel is afgezien van ver hoging van de zgn. dieseltoeslag op de moborri j tuigen belasting voor personenauto's die dieselolie of LPG en voor vrachtauto's en bussen die op LPG rijden. Door de dieseltoeslag ongewijzigd te la ten wordt de positie van de diesel personenauto's ten opzichte ran de personenauto, die benzine als brandstof gebruikt, verder begun stigd, zoals in de energienota wordt lepleit, aldus het ministerie. Ex-gijzelaars bij koningin Koningin Juliana in ge sprek met enkele gijzelaars die in december fn de ge kaapte trein bij Wijster ge- vagen hebben gezeten. De koningin ontving de ex- gijzelaars gistermiddag op paleis Soestdijk om zich per soonlijk op de hoogte te stel len van hun ervaringen. Onder de 51 personen, die bij de koningin te gast waren, bevonden zich zowel degenen die de gijzeling volledig heb ben meegemaakt als zij die voor het einde loerden vrij gelaten of waren ontsnapt. Den Haag De ex-Lockheed-em- verband met de aankoop ploye Ernst Ha user heeft gister- Starfighters dooi- de Nederlandse Duitse Starfighters. avond voor de VPRO-televisie luchtmacht.' Hij heeft al de modificaties in beweerd, de vertegenwoordiger tv-interview meegedeeld dat zijn De Koninklijke Luchtmacht heeft contract zijn gebleven. parlement over de kosten project heeft steeds waar kunnen Meuser. maken dat alle uitgaven binnen het de in Zwitserland wonende 150 miljoen prins Bernhard Hauser heeft eind vorig jaar be weerd dat de CSU, de partij van Franz Jozef Strauss in Beieren, tien miljoen dollar aan steekpenningen heeft ontvangen na de aankoop van Hauser herhaalde in het inter- werd vastgesteld fixed price op De rijksvoorlichtingsdienst kwalifi- srarfivhters door de Duitse lucht- PV (Wflarvnnr hit 7.inh heeft, laten R O milinan onlHnn nor RtarficKr#»»- oaort rlö Konrammman wn Uoncar ale macht. De CSU spande een kort ge- de heren Teengs beweert. De eerste toestellen werden gemaakt, waarom moet er dan ding iemand verdacht worden gemaakt raadsman, de Haagse advocaat mr. eerder vastgesteld, dat de door A. G. Maris, de mogelijkheden Hauser genoemde tijdstippen niet Volgens de luchtmachit-top heeft onderzoekt om gerechtelijke stappen kloppen. Het contract werd in 1959 prins Bernhard nooit enige rol in te ondernemen tegen Hauser. gesloten, waarbij Fokker als hoofd- het aanschaf fingsbeleid gespeeld. werd aangesteld. De prijs van Lockheed in ons land, de heer J. Teengs Gerritsen, voor elke verkochte Starfighter een bedrag van tussen de 800 en 900.000 dollar als commissie voor zijn bemiddeling bij de transactie moest on:vangen. H|H H|H Dat zou betekenen, dat de view (waarvoor hij zich heeft laten 6.2 miljoen gulden per Starfighter. ceert de beweringen van Hauser als Wassenaarse zakenman in totaal betalen) zijn beschuldigingen, dat Aanzienlijk minder dan Hauser geruchten: „Er wordt niets hard Gerritsen en Meuser oud-direc teur verkoop van Lockheed in Euro- evenals Teengs Gerritsen i 1962 afgeleverd. De kosten De heer Teengs Gerritsen houdt vol, dat hij voor zijn werkzaamheden is gehonoreerd met een vast salaris en modifies- Volgens de RVD is het twijfelachtig tegen het weekblad Der Stern, dat daarna opdracht kreeg de publikaties over deze affaire te vriend van de prins door de ties waarover Hauser spreekt, zijn of de Amerikaanse Senaatscommds- stoppen. Vorig jaar heeft Lockheed Lockheedfabriek financieel is be- gestuit op de bedongen fixed price in loond voor zijn tussenkomst, die onkostenvergoeding. Hij ontkent toe zou hebben geleid dat in het ge- ge minister van defensie Visser heeft klem, dat hij extr afinanciele vechtsvliegtuig kostbare veranderin- enkele malen geïnterpelleerd in het Hauser gen werden aangebracht die de omkoopschandalen het aankoopcontract. De toenmali- Lockheed onderzoekt, belangstelling dollar de beschuldigingen het adres van prins bedrag van 22 miljoen hebben uitgegeven steekpenningen voor politie en vergoedingen heeft ontvangen Bernhard. de heer Teengs Gerritsen buitenlandse verkoopagenten. DEN HAAG (SP) De PvdA- kamerfractie gaat een regeling ioorbereiden, die kamerleden ver plicht hun nevenfuncties openbaar Ie maken. I Op korte termijn zal zij onder koeken of het gewenst is dat er een wettelijke dan wel morele verplich ting komt. In het eerste geval is waarschijnlijk een wijziging van de grondwet noodzakelijk. Bij een morele verplichting voor liet openbaar maken van neven functies denkt de fractie aan een pijziging van het reglement van n de Tweede Kamer. In En- eland bestaat een dergelijke more verplichting. Voordat men in het rlement het woord voert, moeten erst alle op het onderwerp be trekking hebbende nevenfuncties worden opgesomd. Voorts worden pilo bijbaantjes bijgehouden in 'n enbaar register. Een soortgelijke geling komt binnenkort ook aan orde in het Europese parlement. jOnbekende man gevonden in de duinen ZANDVOORT (ANP) —De Zand- voortse politie zoekt naar de iden titeit van een man van middelbare leeftijd die gisteren langs het rij wielpad Zandvoort-Noordwijk in de duinen werd aangetroffen. De bewus teloze man, die krassen op zijn ge zicht en blauwe plekken op het li chaam had, werd onmiddellijk naar een Haarlems ziekenhuis overge bracht. Hij was gisteravond nog niet tot bewustzijn gekomen. Hij werd op 300 meter afstand van de bebouwing gevonden. Blindenraadbij verkeerslichten geluidssignaal UTRECHT (SP) De verkeers- commissie van de Blindenraad wil dat er zo snel mogelijk een installa tie komt bij voetgangersoversteek plaatsen, die een akoestisch signaal afgeeft voor blinden. In Nederland worden op verschillende plaatsen apparaten voor dit doel getest. De ervaringen met deze installaties zijn voorgelegd aan de centrale politie verkeerscommissie. In het Algemeen Politieblad, een uit gave van een ministerie van justitie, waarin deze kwestie aan de orde komt, wordt gesteld, dat geluids signalen bij voetgangerslichten soms tot klachten van omwonenden leidt. Als de PvdA-fractie heeft uitge maakt aan welke regeling zij de voorkeur geeft zal contact worden opgenomen met andere fracties om tot gezamenlijke indiening over te gaan. De Federatie Nederlandse Vak vereniging vindt dat de openbaar heid van nevenfuncties van parle mentariërs met spoed verplicht moet worden gesteld. De FNV (NVV en NKV) heeft geen goed woord over voor de handel en wandel van de heren Roolvink, Schmelzer en Hoogen- dij'r die voor tienduizend dollar de man per Jaar de oliemaatschappij Gulf van advies dienden. "Hoe het voelt om voor het aan gezicht van het Nederlandse volk zonder kleren te staan is sinds kort bekend aan het doorgaans conven tioneel geklede drietal", aldus het FNV-commentaar op deze affaire. Hun verklaring over het adviseur schap komt zeker niet te vroeg. Door hun lange talmen heeft ten onrechte enige tijd de verdenking kunnen bestaan dat een socialis tisch kamerlid zich met deze olie maatschappij heeft kunnen in laten. constateert de FNV. Oud-minister Schmelzer staat naar de smaak van de federatie nog het minst op de tocht. "Dat hij na zijn taak als dienaar van de publieke zaak zo gemakkelijk in de rol van dienaar van het oliekapi taal stapt hoeft ons van hem niet te verrassen. Schmelzer heeft op dramatischer momenten in de poli tiek getoond in welke kring hij zich het meeste thuisvoelt". Ook van Elsevier-hoofdredacteur Hoogendijk ligt de FNV niet wakker. Maar voor de federatie is het AR-tweede kamerlid Roolvink dui delijk wel de kwaaie pier. "Nu blijkt dat hij het met zijn politiek fatsoen en christelijke Inspiratie verenig baar heeft geacht er geheime rela ties met het bedrijfsleven op na te houden. De actieve politicus Rool vink gedraagt zich nu alsof hij van de prins geen kwaad weet. Maar het zal hem toch niet onbekend zijn dat de afgelopen jaren terecht vette vraagtekens zijn gezet achter het: vervullen van betaalde neven functies door kamerleden, zeker als zich dat onttrekt aan de openbaar heid". Drugs In het Zweedse Norrkö- ping, op 125 km ten zuidwesten van Stockholm zijn donderdag 21 hoge of ficieren van de Pakistaanse lucht macht gearresteerd nadat de doua ne 35 kg cannabis had gevonden in hun Hercules-vliegtuig dat hen uit Parijs naar Zweden bracht. De po litie had na een waarschuwing het toestel met honden onderzocht. De officieren maakten deel uit van een militaire missie die reserve-onder delen voor vliegtuigen zou ophalen bij de Saab-Scania-vliegtuigfabriek. DEN HAAG (SP) Hoe zakelijk ook, het "Verslag van de gebeurtenissen rond de treinkaping in Beilen en de overval op het Indonesische consulaat-generaal te Amsterdam (2 de cember 19 december 1975)", dat de ministers Den Uyl, Van Agt, De Gaay Fortman en Van der Stoel ondertekenden, laat zich lezen als een bizar avontuur waarbij echter vier doden en de herinnering op zichzelf doen beseffen dat er sprake is van een bizarre werkelijkheid die nog maar kort geleden plaats vond. Dorre cijfers die de chronologie van het gebeuren nauwkeurig aangeven, droge bewoordingen die het drama niet kunnen verbergen„Om 10.07 uur werd de stoptrein Groningen - Zwolle, die enige ogenblikken eerder van het station Beilen was vertrokken met de noodrem tot stilstand gebracht", zo begint het rapport. De inleiding tot wat ledereen zich weer zal herinneren. Veel nieuwe feiten blijken niet, hoewel saillante details alsnog vele gebeurtenissen verduidelijken. Hoe machinist Braams vermoord werd bijvoorbeeld: drongen enige personen - naar eerst later bleek zeven Zuidmolukse jongeren - het eerste klas compartiment van het voorste treinstel binnen en begaven zich al schietend naar de cabine van de machinist. Deze was intussen op het rumoer afgekomen, had de deur van de bagageruimte die toegang geeft tot het eersteklas compartiment, geopend en die, ziende wat er gaande was, onmiddellijk weer gesloten. Door een salvo dat de kapers door de deur heen op hem afvuurden werd hij ernstig gewond: later is hij inde bagageruimte gedood." In navolging van het buitenland is men nu ook in Nederland begonnen met het plaatsen van wegnummeringsborden. Gis teren loerd gestart met dit omvangrijke karwei. Langs de snelweg Den Haag Rotterdam werden de eerste borden ge plaatst. Geboeid De dood van de 22-jarige soldaat Buliter: „Om 15.02 uur wordt een deur aan de westzijde van het voorste treinstel geopend. In de deuropening verschijnt, een kaper met een geboeide gijzelaar. Deze wordt uit de trein geduwd en in de val wordt op hem geschoten: hij komt voorover op de spoorbaan terecht. De kaper die in de deuropening staat lost ogenblikkelijk daarna een drietal schoten in de richting van de gevallen gijzelaar, waarop hij de deur van de trein sluit. Om 15.07 uur gaat de deur weer open. Een kaper springt op de spoorbaan en geeft nog een salvo in de richting van de op de spoorbaan liggende man, hij doet nog een paar Prof. Lambooy afgetreden LEIDEN Prof. dr. J. G. Lam booy heeft om gezondheidsredenen zijn functie van voorzitter van de Provinciale Raad voor de Ruimtelij ke Ordening in Zuid-Holland neerge legd. Prof. dr. Lambooy heeft deze func tie van september 1972 tot januari 1976 vervuld. Tot opvolger is dr. M. de Smidt benoemd. In de vereade- ring van 9 januari is hij door drs. J. H. Boone, lid van Gedeputeerde Staten, geïnstalleerd. stappen naar voren en lost van nabij nog een schot. Vervolgens gaat hij naar binnen en sluit de deur." De verbijstering, de paniek. Iedereen herinnert zich dat. De wachtmeester die op die eerste verschrikkelijke dag als contactmam fungeerde tussen het - volgens een gereedliggende blauwdruk, maar toch - ln paniek ingerichte beleidscentrum en de treinkapers, 's Middags om half vier gaat hij voor de tweede maal naar de trein; hij moet de Zuidmolukkers verzoeken, nadere eisen bekend be maken. De man komt terug met de eisen: een bus, een machinist en draagbare radio's. Wordt niet aan deze eisen voldaan, dan worden om 17.00 uur twee of meer gijzelaars doodgescho ten. Citaat uit het rapport: „Tegenover de wachtmeester werd het dreigement geuit dat hij, wanneer hij nogmaals met lege handen zou komen, zou worden doodgeschoten. Enige kapers sloegen hem met de kolf van hun geweer en dwongen hem over beide gedode slachtoffers op de spoorbaan heen te stappen." De volgende dag zou hij toch weer naar de trein gaan: „Dat hij zich daartoe bereid verklaarde na de dreigementen die de vorige dag tegen hem waren geuit, dwingt diepe bewondering af." Als dezelfde wachtmeester later betrokken is bij de aanleg van de veldtelefoon ontsnapt hij ternauwer nood aan een gijzeling toen hij bij de trein de kapers instructies gaf over het gebruik van de telefoon. Onverwacht DEN HAAG (ANP) De Cen trale Commissie Georganiseerd Over leg Militairen (CGOM) is gisteren in meerderheid akkoord gegaan met een nieuwe ontwerpregeling werk en rusttijden militairen en een voor lopige regeling vergoeding extra be slaglegging (de zogeheten compen satieregeling). Aan dit overleg nam voor het eerst de Algemene Vereniging van Dienst plichtigen deel. De VVDM, een an dere belangenvereniging voor dienst plichtigen, boycotte de besprekingen uit protest tegen het uitblijven van een voor haar aanvaardbare com pensatieregeling. Bij de nieuwe ontwerpregeling werk en rusttijden geldt als uitgangspunt, dat de militair zijn werkzaamheden verricht gedurende vastgestelde werk tijden, die niet overmatig mogen zijn en waar mogelijk door rusttij den moeten worden onderbroken. Een uniforme regeling van de werktijden bij de krijgsmacht is onmogelijk, maar er wordt naar gestreefd de dienstroosters zo samen te stellen dat de gemiddelde arbeidsduur niet meer dan acht uur per dag is of 40 uur per week. In de voorlopige compensatierege ling zijn de volgende vergoedingen opgenomen: voor het deelnemen aan meer daagse oefeningen krijgen militairen op zaterdag, zon- en feestdagen 15 gulden per dag vergoed en op werk dagen 6 gulden. Tevens wordt voor iedere zaterdag, zon- en feestdag vier uur vrije tijd verleend. voor wacht- piket- en toerbeurt- diensten wordt een dienst van één etmaal voergoed met acht vrije u- ren en een bedrag van 10 gulden. Indien deze diensten korter dan vijf tien uur duren, wordt dit vergoed met vier vrije uren en een bedrag van 5 gulden. voor het verrichten van continu- en ploegendiensten geldt en toelage tarief van 10 gulden per etmaal, dat men in dienst is geweest. Het einde van het drama in Wijster kwam voor alle beleidsinstanties toch nog onverwacht op die zondag 14 december. Uit het rapport blijkt dat de treinkapers aan hun overgave nog twee voorwaarden hadden verbonden: 1. Mevrouw Soumokil en de heren Manusama, Kuhuwael en De Lima krijgen verlof af en toe de kapers in de gevangenis te bezoeken, en 2. De kapers geven zich over aan de heer Manusama, die hen daarna overdraagt aan de politie. De actie in Amsterdam is cv het crisiscentrum in Den Haag bekend geworden door een bericht van een diplomaat van de Indonesische ambassade in Den Haag. Hij was kort tevoren opgebeld door een van de overvallers van het consulaat-ge neraal. In het rapport blijkt ook iets van de onduidelijke «onwelwillen de?) houding van dominee Metiary. De overgave van de overvallers op vrijdag 19 december blijkt de avond tevoren om 18.15 uur bekend te zijn geweest Het rapport be rat verder talloze gedetailleerde gegevens over de historische gebeurtenissen. De vier ministers wijzen in hun slotbeschouwing nog eens op het gevaar van generaliseren tegenover de Zuidmolukse gemeenschap in Nederland. En verder: „Dat de daders politieke doelstellingen zegden na te streven maakt hun optreden niet aanvaard baar. Een democratische samenle ving is kwetsbaar voor geweld. Zij dient de moed op te brengen, kwestbaar te blijven. Al degenen die de samenleving vormen moeten er dan echter van doordrongen zijn dat geweld bij het nastreven van die doeleinden verwerpelijk ls en veroordeeld moet worden". Het zal ongetwijfeld het uitgangs punt zijn van de Nederlandse ministersploeg, die morgen met de heer Manusama en de zijnen het door deze gijzelingsacties afgedwon gen gesprek voeren. Het rapport zal volgende week besproken worden in de Bijzondere Kamercommissie inzake Terreurbe strijding. Verwacht wordt dat hij in de laatste week van deze maand door de Tweede Kamer behandeld zal worden. De PvdA-fractie uit de Tweede Kamer heeft al als haar mening kenbaar gemaakt, dat „het kabinet zich er niet met een Jantje van Leiden" heeft af gemaakt. Het moet voor andere kamerleden niet moeil- lijk zijn, dit te onderschrijven. DEN HAAG (SP) Een klein landelijk rechercheteam onder leiding van een officier van justitie, wordt gevormd voor de opsporing van misdrijven met terroristische inslag. Minister-president Den Uyl en de ministers van justitie, bin nenlandse en buitenlandse za ken maken dit bekend in het verslag aan de Tweede Kamer over de gijzeling in de trein bij Beilen en in het Indonesische consulaat in Amsterdam. De bewindslieden stellen in het rapport, dat in een rechts staat als de onze geen afdoende garanties zijn te geven om dit soort explosies van geweld te voorkomen. Wel vraagt minister Van Agt van justitie zich af. of de strafwetgeving op een enkel punt geen aanvulling behoeft. Hij denkt hierbij aan het strafbaar stellen van samen spanning tot ernstige delicten als gijzelingen. Nog dit parlementaire jaar zal een ontwerpwet tot verbetering van de wapenwetgeving wor den ingediend om een krachti ge bestrijding van de onwettige handel in en het bezit van vuurwapens mogelijk te maken. Een landelijke aanpak van de opsporing van vuurwapendelic ten is in overweging, l'it het verslag dat de regering heeft uitgebracht aan de Twee de Kamer over de gijzelingen in Wijster en Amsterdam blijkt dat de regering niet van te vo ren op de hoogte was van dc acties. "Hinderlijk waien de niet-op- houdende geruchten dat minis ters of andere overheidspersonen tijdig zouden zijn gewaarschuwd grijpingspunt was, zijn die ge ruchten aanstonds op hun waar de getoetst. Telkens bleek dat zg uit de lucht waren gegre pen". zo schrijven de minister president, de minister van justi tie, de minister van binncnlan zaken en de plaatsvervangend minister van buitelandse zaken in het verslag. De vier bewindslieden ontken nen ook dat de BVD tekort ge- schot enzou zgn. "Wg hebben geen reden dat verwijt ook maar enigeimate voor gegrond te hou den". aldus de ministers in het 82 pagina's dikke verslag dat zich laat lezen als een spannend boek. De regering heeft de indruk, zo blijkt uit het verslag, dat de bezetting van het consulaat-ge neraal van Indonesië in Amster dam was geïmproviseerd. "Eerst na 't plaatsvinden van de trein kaping te Beilen schijnt 't plan daartoe beraamd", zo schrijven de vier bewindslieden. "De trein kaping daarentegen is vermoe delijk gedurende lange tijd voor bereid". Die voorbereiding blijkt ondermeer uit de eisen van de kapers die als bglagen bij het verslag zgn gevoegd. De eisen van de kapers in Beilen en een verklaring over het Zuidmoluk se doel kwamen keurig getikt respectievelijk gestencild uit de de trein.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7