mM Belmondo speelt weer de charmante boef amro-jrierson fund Pure beweging in Hans v. Manens Metaforen' ...en gisteren ...toegelicht mma Ik zou graag LucvartDam willen ontmoeten BiProgra. VRIJDAG 16 JANUARI 1976 AMSTERDAM Een feeste lijke avond gisteren voor Hans van Manen in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Hij kreeg van het Holland Festival de Mr. Hendrik Jan Reinink-pen- ning wegens zijn verdiensten op het gebied van de culturele uitwisseling tussen Nederland en andere landen. Én hij zag zijn ballet "Meta foren" dat hij in 1965 voor het Nederlands Dans Theater maakte, nu weer gedanst door Het Nationale Ballek Een groot kunstenaar, een sympa thiek mens. Zijn choreografie Metaforen is gezet op muziek van Daniel-Lesurheel melodieuze muziek, die in een doorgaande golfbeweging door stroomt. Datzelfde beeld geeft de choreografie: een doorgaande bewe ging. die in een golfbeweging wordt opgelost in kleinere ensembles, tweemaal twee. tweemaal drie. weer terugkerend naar het grotere ensemble. Die golfbeweging staat in directe relatie met de golfbeweging in de muziek, de muziek wordt haast zichtbaar gemaakt. De duet ten zijn prachtig van beweging: fenomenaal is pas de deux van Han Ebbelaar en Francis Sinceretti, zeer mannelijk met fraaie liften, fors en elegant. Het is een continuspel van enkelingen en paren met grotere ensembles, men kan zich daarbij van alles voorstellen, maar het is pure beweging, zich ontwikkelend, weer oplossend uiterst boeiend. Zeer fraai en geïnspireerd gedanst, door beide genoemde dansers, door Alexandra Radius en Sonja Mar- chiolli, vier sterren van heel groot Als opening van het programma een herin6tudering van het Grand Divertissement uit Paquita van Petipa en Mazillier: oen klassiek paradepaard op de circusmuziek van Minkus «vele malen bijgevijld». Altijd aardig om naar te kijken, maar het moet wel absoluut feilloos worden gedanst. ook in de ensembles, en daar mankeert in ons land altijd wel wat aan. Niettemin terecht open doekjes voor Maria Aradi en voor oen zeer verrassend goede Zoltan Peter. En dan wat je in opgewonden stemming de sensatie van de avond kan noemen: de Jonge Karin Schnabel, èléve nog_ helemaal onder aan de dranglijstvan danseressen, danst bijzonder mooie solo's, uitstekend menselijke uitstraling tussen al die teohniek. Een verrukkelijke verras sing, zo opeens, en heel veelbelo vend. JAAP JOPPE Jean-Paul Belmondo stapt op de Vlaardingse Westhaven- kade uit een comfortabele Mercedes, produceert een wel overwogen boer ("sorry, ik heb wat te snel ontbeten") en kijkt apatisch-goedkeurend om zich heen. "Mooi water, mooie boten, mooi plekje"- Dan steekt hij de handen in de broekzakken, wandelt naar een meerpaal en gaat tegen dat stuk hout aanhangen met een gezicht van "iemand zei me dat ik hier komen moest, nou ik ben er". Tijdens de voorgaande uren dat leden van zijn filmploeg en andere belangstellenden beleefd wachtten tot het moment dat Jean-Paul genegen zou zijn het natuurlijk beste bed van Hilton Rotterdam te verlaten, was de mededeling al rond gegaan: „Jean-Paul is een eigenzinnig type, hij bekostigt deze produktie, hij is de hoofdrolspeler, de vedette, hij doet alleen waar hij zin in heeft". Gevolg is dat helpers en apparatuur voor de Nederlandse ronde van de filmproduktie „l'Alpaqueur" (De Pre miejager) om negen uur 's morgens in de aanslag staan en dat Jean-Paul tegen elf uur mag komen. Niemand klaagt, geen „foei" of „dat is geen afspraak". Regisseur Philippe Labro: „Tenslotte is Belmondo de topster van Europa, als je een film met hem kan maken is dat mooi meegenomen". Jean-Paul Belmondo. Bijna 43 jaar nu. Nog steecs cue vierkante kaxen en ae ogen met het immer scuemerenae „planar d'amour", maar hij is toen wat vleziger geworden, de hiatorisciie ilitsenue vogel cue spierpijn in de vleugels tracht te vernuiien en daar niet meer fanatiek in slaagt. Wel nog de achteloos slingerende gang die het vermoeden geeft dat nij s morgens altijd paard rijdt en de middaguren er bij voorkeur op een zeesleper aoorbrengt, nog steeas die pet en de lange sigaar die goed zyn voor het bedachtzame joyeuse. Belmonda, verveeld vooral. Ik heb nu al met zestigduizend verslagge vers van zesduizend verschillende kranten gesproken, iedereen weet alles van me en op al net andere onzinnige gevraag zeg in consequent „non". En dan toch ineens interesse. Een waag die verbijstert. „Hoe is het met Luc van Dam?" Enja Luc van Dam eh de bokser bedoel je? „Juist", zegt Belmondo voldaan, „die bedoel ik. Ik heb hem ooit in Parijs een gevecht zien leveren. Die man was prima. Een fantastisch mooie technische bokser. t Jean-Paul Belmondo was gisteren in Vlaardingen om filmopnamen te maken. Tussen de opna men door werd een glaasje Hollandse jenever duidelijk op prijs gesteld. Ik zou hem graat willen ontmoeten". Het antwoord dat Van Dam waarschijnlijk te treffen is in een Rotterdams rusthuis stelt Jean-Paul enigszins teleur. „Oh, is het werkelijk? Nou ja, ik zie wel". De opnamen voor l'Alpaqueur' duren voor zover het Vlaardingen betreft tot en met morgenoch tend. Het gaat om de laatste shots voor de film, die hoe vreemd dat bij de leek ook zal overkomen gebruikt zullen worden als eerste ebelden. Dit aanstaande bioscoop- avontuur, waarin Belmondo zoals te verwachten weer een oneindig charmante boef speelt, begint nog voor de titeling in het Rotterdamse havengebied en gaat daarna als de raphazen naar Parijs en omstreken waar de verdere verwikkelingen zich zullen ontrollen. „Mijn jongens" Vlaardingens burgemeester Wim Kieboom, die even komt toekijken, heeft dan ook niet de geringste hoop dat zijn gemeente in de film als een duidelijk stukje Hollandse aantrekkelijkheid zal overkomen. „Ik ben hier niet voor Belmondo of voor de film", zegt de burgemeester, „maar een aantal van mijn politiemannen en brandweerlieden zitten in de figuratie. Ik wil weten hoe mijn jongens het er van afbrengen". De eerste draaidag levert bij elkaar twee tot drie meter bruikbare film op. Meer lijkt ook niet de bedoeling. Belmondo blijft landerig, komt alleen tijdens de twee uur durende lunch in een aan de Vlaardingse kade belendend Chinees restaurant tot enig leven. „Ik vind jullie haven prachtig", zegt hij, het raam uitkijkend over de Nieuwe Waterweg met vrijwel geen schip er op. „Als we haast maken met de opnamen krijg ik misschien de tijd om een rondvaart te maken. Dat zou ik graag willen". Iemand vraagt bruusk hoe het met zijn vrouw is. Regisseur Labro: „Hij is niet meer getrouwd, Laura die nu bij hem is is gewoon een vriendin. Maar luister goed, ik ben er alleen voor de film, ik houd me niet op met zijn priveleven". Belmondo verlaat de tafel, doet nog twee passen voor de camera, modelleert een handtekening rond de navel van een giechelende Vlaardingse dochter en houdt het verder wel voor gezien. „Ik ben moe, ik ga in bad en ik kom er niet meer uit voordat ik weer daglicht zie". Philippe Labro verontschuldigende „Ik kan nu wel de regisseur zijn, maar ik ben ook maar een werknemer. Belmondo is de produ cent van t'eze film, ik word door hem betaald". In Hilton knipoogt Belmondo op zijn kamer inderdaad uit een bad, vol schuim. „Nogmaals. Luc van Dam, die zou ik wel willen ontmoeten". „L'Alpaqueur" zal een Belmondo vertonen die Jarenlang in Afrika op groot wild jaagde, van die activiteit genoeg krijgt, naar Europa terug keert en voor de verandering op mensen gaat jagen. Niet om te doden, maar om het plezier dat hij met zijn slachtoffers kan hebben, aldus de verstrekte beschrijving. In Rotterdam besluit Belmondo verder zo weinig mogelijk mensen te willen zien. „Ik ben ik en daarmee basta". Philippe Labro: „Wat niet wegneemt dat hy de grootste filmster van dit continent is en blijf Als Belmondo in bad wil liggen dan doet hij dat, al is het midden tussen de opnamen". Belmondo zelf: „Opvallend vind ik het dat iedereen hier zo geweldig vriendelijk is". ADVERTENTIE Een totaal-pakket van zorgvuldig geselekteerde aandelen met een evenwichtige internationale spreiding. Dat maakt dat u met het Amro- Pierson Fund een risiko-spreiding verwerft, waaraan een fundamentele lange termijn visie ten grondslag ligt. NEDERLAND I 18.45 Kortweg: kunst op komst (NOS) 18 55 Journaal (NOS) 19.05 Billy Smart's Kindercircus (KRO) 19.55 De Van Speyk-show (KRO) .11.35 Journaal (NOS) 21.50 De van Speyk-show (KRO) 22.55 Alg. Loterij Ned. KRO) 23.00 Interview met de Min.Pres. (KRO) 2.°.10 Late visite (IKON) 23.35 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 AVRO's Toppop (AVRO) 20.00 Journaal (NOSl 20.25 De Mountiesshow (AVRO) 21.25 De Gebroeders Hammond (AVRO) 22.15 Tele vizier Magazine (AVRO) 22.55 AVRO's Sportpan. (AVRO) 23.25 Journaal (NOSl 23.30 E.K. Kunstrijden (NOS) VERBETERDE LOHENGRIN' W agner - lief hebbers die vier jaar geleden gretig op de voorstellingen van „Lohengrin" door de Nederlandse Operastichting afkwamen en wel licht enigszins teleurgesteld huis waarts keerden moeten het nog maar eens proberen. Bij de reprise van deze door Filiuuo San just geregisseerde 'en door Edo de Waart gedirigeerde produktie is van een zodanige kwalitatieve verbetering sprake dat deze „Lohen grin" :n g-;-r enkel prominent operahu's, waar dan ook ter wereld, zou misstaan. Laten we hopen dat de Operastich ting nooit een eigen orkest krijgt dat iedere productie van dat instituut zal gaan verzorgen. De huidige situatie met diverse roule rende symfonieorkesten is, al levert deze ook organisatorische problemen op, artistiek veel interessanter. De manier waarop het Rotterdams Philharmonisch Orkest gisteravond in het Circustheater tijdens de eerste van de nieuwe serie voorstellingen de Lohengrin-parti- tuur weergaf was zelfs nog een fractie homogener en geïnspireerder dan in 1972. Op vele plaatsen in dit werk - met name het voorspel - heerst het gevaar dat de orkest klank bij het streven naar sonore verfijningen bloedeloos wordt. Bij Edo de Waart was daarvan geen sprake. Juist de intensiteit van de orkestklank gaf dewe Lohengrin een sterke zeggingskracht. Wat de enorme verbeteringen in de productie betreft, die trof men aan bij enkele hoofdrollen. Was Hanneks van Bork indertijd een intelligente en correcte Elsa, nu bij Soinja Poot breekt er eindelijk in deze vaak zo popperig of schools weergegeven rol iets persoonlijks door. Zij heeft hier de Italiaanse belcanto-stijl die zij zo schitterend beheerst net zo omgebogen, dat, met behoud van de vocale voordelen van die stijl «glans en welluidendheid», een werkelijk geloofwaardige Elsa- interpretatie is ontstaan. Bovendien is Sonja Poot in het kleinste gebaar een opera-actrice met een sterke theater-presence. Eva Randova en Gunther Reich (het demonische duo Ortrud-Telramund) waren eveneens nowel wat zingen als wat acteren betreft imposant en Matti Salminen deed alles wat binnen de mogelijk heden van de statische rol van ko ning Heinrich ligt. De enige echte misser in deze productie is weer de Zweedse tenor Sven O lof Eliasson «Lohengrin zelf), een cliché-ridder met een zwak geluid. Deze Lohengrin-opvoenng die morgenavond in Scheveningen en op 30 januari in Rotterdam herhaald wordt is, door het aandeel van regisseur en dekorontwerper Filippo Sanjust, ook als kijkspel bijzonder indrukwekkend. AAD VAN DER VEN 'Agamemnoon trekt veel belangstelling DEN HAAG De toeloop voor de voorstellingen van "Agamem noon" van toneelgroep "De Appel" in haar Theater aan de Haven in Scheveningen is overstelpend. Het gezelschap heeft besloten op de terdagen 17 en 24 Januari extra voorstellingen te geven die 's avonds om half elf beginnen en rond middernacht zullen eindigen. Tot eind januari gaat het stuk in Scheveningen, daarna in Haar lem en van 10 februari tot het eind van de maand andermaal in het Theater aan de Haven. Afgelopen maandag maakten de drie Nederlandse Gulf-adviseurs zich in het duister los. Die dag be steedde de televisie er aandacht aan, maar meteen daarna trad de grote stilte in. Pas gisteravond was er weer een actualiteitenrubriek van mening, da: er nog wel iets uit te zoeken vieL Dat was dan "Achter het Nieuwsdat bij het Gulf-hoofd kantoor in Brussel was gaan infor meren wanneer het adviseursschap van de heren precies was ingegaan. Het antwoord: 1972. Pikant, want toen was de heer Schmelzer nog mi nister van Buitenlandse Zaken. Zelf houdt Schmelzer het op 1973, toen hij inmiddels minister-af was. Het was een goed idee van "Ach ter het Nieuws" om nog een keer op te halen wat er zich een paai- jaar geleden rond Gulf in de Rijnmond afspeelde. Het was een verslag waar in de trefwoorden waren: roet, stank, vuil. storingen, gaslucht en lekkages. In 1971 waren er 1405 of ficieel geregistreerde klachten te gen het Amerikaanse bedrijf. Vol gens de Rotterdamse PvdA-wethou- der De Jong moeten Rooi vink, Schmelzer en Hoogendijk al in 1971 een rol bij Gulf hebben gespeeld. Een NVV-voorman zei boos: "Het is een schandelijke zaak dót een ex- CNV'er als Roolvink hierbij betrok ken is. Ze zijn er in elk geval wel in geslaagd om ons, de vakbond, bij Gulf buiten de poort te houden". De VPRO begon haar uitzending met een kerstboodschap van de heer Roolvink, eerder vertoond op eerste kerstdag vorig Jaar. Meteen daar na werd een andere zaak aangesne den. die voor journalisten een aardi ge kluif moet zijn. VPRO-correspon dent Emdle Fallaux sprak in New York met Ernest Hauser, ex-werk nemer van de vliegtuigfabriek Lock heed. Het verhaal van Hau ser kwam hier op neer: via de Ne derlandse Lockheed vertegenwoordi ger Teengs Gerritsen, en mogelijk ook nog via andere kanalen, zijn forse sommen geld in handen ge raakt van Bernard, prins der Ne derlanden. En dat had te maken met de levering van Amerikaanse vlieg tuigen aan Nederland en Duitsland. Ik kan niet zeggen., dat het ver haal van Hauser stijf stond van de spijkerharde bewijzen. Het weekblad "Nieuwe Re vu" van deze week gaat veel uitvoeriger op deze kwestie in, met onder meer dagboekfragmen ten van Hauser. Voor de camera van de VPRO rekende Hauser voor. dat Teengs Gerritsen een percentage ontving van 9 a 10 procent, en dat er in de loop der jaren een totaalbe drag van circa 100 miljoen dollar naar Teengs Gerritsen en-of prins Bernhard moet zijn gegaan. Dat is niet mis. dus de VPRO had nog even commentaar gevraagd bij de Rijksvoorlichtingsdienst. Maar dat leverde niet meer op dan de mededeling dat zolang er niets "hard gemaakt kan worden" nie mand in staat van beschuldiging ge steld mocht worden De VPRO vroeg daarop of de RVD de aantij gingen wilde ontkennen, maar dat was na half zes. en toen was het RVD-personeel al naar huis. Nog een affaire, die veel opwin ding heeft veroorzaakthet ontslag van Roel van Duijn. Burgemeester Samkalden Ls weer terug van va- kantie, en ontving Hans Jacobs in audiëntie. Mijn hemel, w view. Hebt u er Iets va Samkalden is om tamelijk zakelijke handig onder te smerer vracht van woorden, waarii "enerzijds" als "anderzijds" bod komen, maar waarbij ik me voortdurend afvraag: waarom geeft die man niet een keer gewoon ant woord? "Ik denk niet dat de Amster dammers me aardig vinden", zei Samkalden. "omdat, wat ik te peg gen heb meer appelleert aan het*ge zond verstand dan aan het gevóel". Meteen hierna liet het Amsterdam se ballon-gezelschap van Theo Kiev een ballon boven de stad op, met daaronder bungelend een groot, rood vraagteken. Treffend in al zijn een voud. GERARD PAQUES t een inter- m begrepen? meester in vragen zeer onder een zowel "Ja, zo is het leven; rozegeur en terpetijn". Aldus Adèle Bloemendaal in haar nieuwste creatie, die traditiegetrouw weer alle elementen bevat om het aanstaande carnavals gebeuren een hitgevoelige injectie te geven. Het publiek kan die sfeer opsnuiven in de Mountiesshow. die de AVRO vanavond op ht tv-scherm presenteert van 2025 tot 21.25 uur via Nederland 11. In Televizier Magazine is vanavond een gesprek met Mosje Dayan opgenomen. Het zal niet een gericht politiek gesprek zijn. Verder is er een interview met de Amerikaanse ambassadeur bij de VN Monyhan, die opvalt door de krasse" taal die hij gebruikt. Hilversum 1 18.30 Nieuws. 18.41 Marktberichten. 8 44 (S) Mod. muz. ia.50 Sprong in platen (S) Goal. 23.55 Nws. Ie). 12.03 (S) mentsprogr. 16.00 Nws. 16.03 De Ne derlandse top-40. 17.55 Med. Hilversum III NCRV: 7.02 (S) Happy sound: epn ÏSft bij de koffie 11.03 (S) Hollands Kwar tiertje. 11.15 (S) Strictly Country Sty- NOS: 20.00 Nws. 20.05 OS-cultuur met klaas, muz. 22.30 Gamma van Alpha en Beta. 23.00 Met het oog op morgen. 23.56 Nieuws. AVRO: 7.00 Nws. 23.02 (S) Radio vrij |S| 3> '9' DUITSE TV door (1.02 (S) Paul van Schalk." CS) Ad Visser. 4.02 (S) Cees Zijtveld. 5.02 (S) Krijn Torringa). VARA: 7.00 Nieuws. 7 02 (S) ZO het zaterdagochtendprogr. vo< (7.30 NWS. 7.41-7.53 Din Dag. 8.30 Nws. 8.35-8.45 (S) Kleine Zaal 12 30 Im- i Muziek- toylsten. 13.39 (S) Kinderen ma- i muziek. 14.00 Nws. 14.02 (S) Gou- 15.30 (S) Muslca Aspectenku: Radiojournaal. 19 59 Progr.overz. WDR: 14 uit N<x>rdrijnland-westfalen. progr. 18.20 Rep. 19.15 Akt Rest des Lebens. 21.60 Ber. uit Bonn. 22.15 Journaal. en lnf. voor wintersporters, owl and the pussycat A- speelfilm uit 1960. 0.05 Journaal voor an muz. 18.20 Va- .00 Journaal. 19.30 5.33 (S) Het TROS: 7.00 Nws. 7.11 0< -7.20 (S) Kom er maar een zikaal kopje koffie. (8.00 I: Dansmuziek. B.30 AJtua. 9.35-9 Duitsland II 17.00 Journaal. 17 de Jeugd 17.40 Akt. ter der Klamotte. 1 Rep. van korr. in h Aktenzelchen: XY. rich. 22.20 Sport lsjes. 10.30 Aktua-sport. 11.30 Hartje Amst _ienitngen en muzle voorlichting: 12.49 Vast Mariene Diet- Sociale Verzekeringen. TROS: ungeloet. vervolg. 23.45 Jour- woonplaten. 14.30 Steiger B: De tweede-kamerleden Even huis en Keja (beiden VVD) heb ben donderdag minister Van Doorn van CRM schriftelijk gevraagd te motiveren, waarom de uitzendingen van het klassieke Hilversum 4 1I radioprogramma overdag plaatsvin- 1 den en niet in de avonduren. Voorts is gevraagd waarom de bewinds man besloten heeft bij het invoeren van Hilversum 4, dat Hilversum 2 1 niet meer via het FM-knaal doch slechts via de middengolf te beluis teren kan zijn. De kamerleden willen van minis- 1 ter van Doorn weten of er techni sche motieven voor de ontkoppeling zijn en of die ontkoppeling van tij delijke of van blijvende aard is.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5