Moeilijkheden bij de K.E.M. 'Gemeentebelangen' op het politieke vrijerspad Werkloosheid stijgt nu bijna uitgeput Concert in Alkeburg Opheffing splinterpartij? Bouwgrond in Voorhout VRIJDAG 16 JANUARI 1976 ALPHEN AAN DEN RIJN Binnen het groepje actieve getrouwen van de Alphense splinter partij "Gemeentebelangen" wordt momenteel diepgaand gediscussieerd over een eventuele opheffing van de partij. Mogelijk zal het ene raadslid dat "Gemeentebelangen" heeft de 39-jarige Gerrit Blaauw zich dan bij een grotere fractie scharen. Door Henk de Kat Foto Wim Dijkman Maar het zijn toch voornamelijk po- Blaauw: "U moet het ütiek ongeschoolden. We missen een binnen de groep Blaauw bevestigde gisteravond te genover onze redactie, dat het voort bestaan van zijn partij thans hét on derwerp van gesprek vormt bij de achterban van "Gemeentebelangen". "Maar of het zover komt, dat is nog een open vraag. We zijn inderdaad bezig om te bekijken of het zin heeft om zo door te gaan als nu, of dat we aansluiting moeten zoeken bij een andere partij. Tegen elkaar hebben we gezegd, dat we een jaar vóór de verkiezingen in 1978 moeten hebben beslist wat we gaan doen. Dat betekent dus. dat we in aoril of mei 1977 helemaal rond moeten zijn". Wat is de achtergrond van dat mogelijke verdwijnen van het poli tieke toneel? Blaauw: "De groep van mensen achter "Gemeentebelangen" is door verhuizingen e.C. wat verzwakt. In cic groep nu nog zo'n 10 tot 12 man sterk zitten echt nog wel mensen die hun bijdrage leveren. stuk kwaliteit en ervaring van bij voorbeeld een Trouwborst". Laatst genoemde werd in 1974 nét niet in de Alphense raad geko- toen 1097 stemmen en zat toen met de kiesdeler zo ongunstig, dat er niet meer dan 1 zetel in de raad werd behaald. Ter vergelijking: Pro gressief Alphen (1900 stemmen) ver overde dankzii de restzetel-formule 3 plaatsen in de raad. langen" stelt de grote middenmoot een man of zeven zich nog de vraag óf we als eigen partij moeten Tijd tekort Die slechts ene vertegenwoordiger in de raad was een geduchte tegen valler voor met name Gerrit Blaauw, die in 1974 al ruim 3 jaar in zijn een tje had moeten pionieren in de raad. Blaauw bekent nu: "Ik zou het van uit mijn ervaring nooit iemand aan raden, om als 1-mans-partij zitting te nemen in een gemeenteraad. Je komt gewoon tijd tekort. Ik ben niet één keer bij een vergadering van de jeugdraad of de kulturele raad ge weest in Alphen. Er zijn zoveel ver gaderingen en stukken die Je moet bestuderen, je komt er gewoon niet aan toe". De hamvraag is natuurlijk: bij welke partij gaat "Gemeentebelan gen" eventueel onderdak zoeken? Er zijn twee man die inderdaad op eigen kracht door willen gaan. Twee anderen vinden dat we ons bij een andere partij moeten aansluiten. En nu is het maar net: wat doet die middenmoot." Gezien zijn eigen, toch wat frus- terende ervaring om als politieke eenling in de Alphense raad te moe ten functioneren, wil Blaauw zelf die aansluiting wel zoeken. De nog open vraag voor hém is: bij welke partij? "Persoonlijk vind ik de van Progressief Alphen prettige jon gens. Ik ga- ze wat hun werk betreft steeds meer waarderen. Maar in hun standpunt over de groei van Alphen staan zij toch wat té ver van mij af. Hun stelling, dat we na de bouw van Ridderveld moeten stoppen, kan ik niet onderschrijven. Of het nou te gen 1980 of tegen 1990 is, we zullen, voor het verkrijgen van een even wichtige stad, toch ook in Kerk en Zanen (de polder achter de spoor lijn, ten zuiden van Alphen - red.) moeten gaan bouwen." Gerrit Blaauw: ,#o dóórgaan, of aansluiting zoeken IN NIEUÏÏ-VENNEP NIEUW-VENNEP "Er zyn hier maar vier lid van een bond en zij zijn het die de anderen opjutten. Wij proberen goed voor het personeel te zijn. De vier die voor de moeilijkheden zorgen worden door ons echter niet als boosdoeners beschouwd. Ik blijf ze net zo vriendelijk behandelen als alle andere perso neelsleden". Dit zegt de heer C- Koolman, bedrijfsleider bij KEM-Europa b.v. in de Nieuwstraat in Nieuw-Vennep. Sinds enkele dagen zijn er "moei lijkheden", waarover ook in de lan delijke pers het nodige verscheen. De bedrijfsveiligheid zou met de voe ten worden getrapt, de sociale voor zieningen zouden beneden alle peil zijn. kortom het beleid bij de KEM lijkt nergens op. Direkteur Randy Hagan, van oor sprong een Amerikaan, maar die werkzaam is op het hoofdkantoor van KEM Europa in Romè, is spe ciaal naar Holland overgevlogen om de moeilijkheden persoonlijk te lijf de meeste te gaan. "Wij zijn sinds 1971 hier maand uitbetaald milieugroep kwam er bij te pas. Vooi f200.000 is geïnvesteerd aan voorzieningen. De ziektegeldregeling hebben wij inderdaad van 100 pet. terugge bracht tot 80 pet. Waarom? Omdat Koolman gewoon de ziektesimulatie niet wil activeren. En dat vinden wij een gezonde zaak. Ook hebben de vier gesteld dat er een zgn. der tiende maand moet worden uitge keerd. Net zo goed als er bedrijven zijn die g-een cao hebben, zijn er ook bedrijven en waarschijnlijk geen dertiende 'ordt. Ergens zit in Europa begonnen en vestigden de dat verdisconteerd in de salarissen staat produktie-afdeling in Nieuw-Vennep. Wij hanteren inderdaad geen CAO, omdat wij menen dat wij het zelf kunnen. Niettemin hebben wij de vakbonden uitgenodigd voor een ge sprek. Komen ze met goede advie- loonopgave toont hij aan, dat de dan zijn wü zeker de beroerdste niet en zullen ze opvolgen. Tot nu toe echter hebben wij van de vakbon den niets gehoord", zegt Hagan. De KEM vervaardigt een che misch reinigingsmiddel voor de gro te bedrijven en moet het vooral heb ben van de export naar tal van de Europese landen. In het bedrijf wordt met zoutzuur gewerkt. Eén van de werknemers werd in septem ber door zoutzuur getroffen en was enige tijd uit de roulatie. Het toeval wil dat dezelfde werknemer vorige week wederom door zoutzuur werd gewond. En dat was het begin van de moeilijkheden, want de bedrijfs veiligheid leek nergens naar. Bedrijfsleider Koolman: "Sinds het bedrijf hier is gevestigd is er nooit 'n ongeluk gebeurd. Het gebeurde vo rige week toen de werknemer bij de dopmachine stond en een dop van de fles vloog. Altijd waarschuw ik ze om de kap op te zetten. Als ze dat niet doen, is het hun eigen schuld. Had onze man de kap op gehad, zou den de zoutzuurspetters tegen de kap gekomen zijn en was er niets ge beurd". In Haarlem is het kantoor geves tigd van het bedrijf van KEM in Ne derland. Daar staat H. van Dijk, die met de gang van zaken in ons land is belast, aan het hoofd. "De ver standhouding met het personeel is prima en wij doen alles aan de be drijfsveiligheid. Dat moet wel en het blijkt wel. Toen wij gingen uitbrei den hebben wij uitvoerige besprekin gen gehad met de hinderwet. Ook de rij uitbetalen kelijk hoger liggen dan elders". Al dus de heer Van Dijk. Dit laatste wordt door Hagan onderstreept. Aan de hand vier Jonge werknemers di'e als de aanstichters van de moeilijkheden worden aangewezen, 39 pet. meer verdienen dan het landelijke ge middelde wat betreft het jeugdloon. In leeftijd variëren zij van 17 tot en met 22 jaar. Een oudere werknemer verzekert dat het hem uitstekend bevalt bij de KEM. Hij is zelf Nieuw-Venneper en vindt dat er niets deugt van de publicaties ron dom de KEM. KEM zit nu vijf Jaar in de Nieuwstraat en het bedrijf is al meer in 't nieuws geweest, nadat omwonenden klachten over stank- hinder hadden ingediend. De heer Koolman: "Ook daarover is gespro ken met de hinderwet en de milieu - werkgroep, maar ook daar zijn geen moeilijkheden mee ontstaan. De stankhinder is er niet". Hagan laat voor alle duidelijkheid weten: "De KEM blijft hier. Wij hebben hier teveel in geïnvesteerd om bij voorbeeld naar een industrieterrein te verhuizen. Gisteravond overigens werden de vier "opposanten" ontslagen. Aan leiding was reactie in de Hoofddorp- se Courant. Op de voorpagina, over de gehele breedte van de krant, groot verhaal over de KEM, met namen van de vier jongens: W. van 't Hof. F. van Leeuwen, Ab Blakker en Arie Blok ker. "Dat verhaal is zo opgeblazen en er zitten zulke onwaarheden in, dat ons maar één ding te doen stond, namelijk op staande voet ontslaan. Ze hebben ons bedrijf in ernstig discrediet gebracht en het is allemaal zo scheef getrokken dat onze Juridische adviseur vond de vier jongens de deur te wijzen", al dus de heer Van Dijk. PCC Verder oppert Blaauw ook de mo gelijkheid om samen te werken met de PCG, de Prot. Christelijke Combi natie, die met 10 zetels de grootste partij is in de Alphense raad. "Er bestaat zeker een aantal overeen komsten tussen de PCC en Gemeen tebelangen. Ik heb in hét verleden ook wel (eens enkele malen om raad gevraagd aan PCC-raadsleden, als iets in een.stuk me niet helemaal duidelijk was. "Alleen", aldus Blaauw: "als de PCC van een raadslid die principië le CDA-onderschrijvjng van Aantjes gaat verlangen (politiek bedrijven vanuit een christelijke visie), dan kan ik daar niet met me gaan. Ei- zijn wel anderen van "Gemeentebe langen" die dat zouden kunnen. Als u mij vraagt hoewel personen dat zijn: ik geloof dat het om een min derheid gaat binnen onze groep." Een derde kandidaat-samenwer kingspartner is de Partij van de Ar beid. "Gemeentebelangen" is in 1970 min of meer voortgekomen uit deze partij, toen het inmiddels bejaarde PvdA-raadslid Leen Wingelaar "voor zich zelf" begon. Wingelaar vergaar de bij de verkiezingen van 1970 nét niet genoeg stemmen voor twee ze tels. Ook hij moest het in zijn eentjp doen. Na twee raadszittingen al bleek het gemeentewerk hem toch te zwaar te vallen. Nummer 3 van de toenmalige kieslijst, Gerrit Blaauw (de nummer 2 was onderbussen uit Alphen verhuisd) volgde hem op. Gepolst Blaauw had op dat moment nau welijks enige politieke praktijk-erva ring. "Ik wil u wel zeggen, dat ik daarvoor een paar keer PvdA had ge stemd." En hij was betrokken bij het NW-vakbondsgëbeuren. De PvdA is trouwens tot dusver re de enige mogelijke partner, die mm of meer officieel door Blaauw is gepolst. P.v.d.A.-fractievoorzitter Joop van der Vlies daarover desge vraagd tegenover onze redactie: "wij zouden zeker geporteerd zijn voor een aansluiting van Gemeen tebelangen bij ons". Blaauw: "de Partij van de Ar beid in Alphen bestaat uit twee de len. Bij het ene deel van me vrouw Donker, Van der Vlies en mevrouw Berkemeier, de wat meer conservatieve stroming zal ik maar zeggen zou ik me personnlijk wel thuis voelen". En verder, zo stelt Blaauw kun je (Je óók nog voorstellen dat "Ge meentebelangen" contact zoekt met een partij die niet in de Alphense raad is vertegenwoordigd. Hij wilde daarbij overigens geen namen noe men. Maai- waarschijnlijk moet in dit verband worden gedacht aan 'n CPN. Dat zijn nogal wat potentië le partners: van Progressief Alphen tot en met de PCC. Partijen, die in de Alphense raad toch nogal verschillen in politieke mentaliteit. Waar staat "Gemeentebelangen" dan eigenlijk? Blaauw: "Gemeentebelangen wil politiek bedrijven vanuit de ge zichtspunten van de lager betaal den op de maatschappelijk ladder. Ook nu nog is de Alphense ge meenteraad een toch wat exclusie ve groep, beginnend vaniiit de mid denstand naar de hogere rangen. Ik wil niet zeggen dat die mensen liet verkeerd doen, maar zij doen het vanuit hun milieu, terwijl do zienswijze van de gewone werk mensen, die hun brood met hun handen moeten verdienen, eigenlijk niet wordt gehoord". Maar die groep van "gewone mensen" kan dan zowel overhellen naar een PCC als naar ren PvdA of Progressief Alphen? Blaauw: "<2at lijkt een beetje op "zoveel hoofden, zoveel zinnen", ja, dat is wel zo. In wezen is er niet veel verschil van mening binnen de groep, maar de uitwerking van ideeën kan heel verschillend zijn. een beetje een allegaartje". Tot slot: wat verlangt Gemeen tebelangen van de partij waarbij men zich eventueel aansluit? Blaauw: "die voorwaardenliggen nog niet vast op papier. Maar per soonlijk vind ik, dat iemand van ons op een verkiesbare plaats moet komen in 1978. En de anderen moe ten in de werkgroepen van de par tij zitting kunnen nemen, in het af delingsbestuur of iets dergelijks". ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloosheid in Alphen is in decem ber gestegen met tachtig personen. Hiermee is het aantal werkloze mannen in het gebied van het ar beidsbureau Alphen gekomen op 576. Hetgeen betekent, dat van de mannelijke beroepsbevolking die is aangewezen op arbeid in loondienst 2,36 procent zonder werk is. De toename van de werkloosheid in december deed zich in bijna alle be roepsgroepen voor. De seizoenmati- ge werkloosheid, zoals die pleegt voor te komen in de bouwnijverheid, de landbouw en de horeca, nam het sterkst toe. Bovendien wordt het werkloosheidscijfer nadelig beïn vloed door het feit, dat werkgevers in december deed zich in bijna alle beroepsgroepen voor. De seizoen feestdagen) over het algemeen wei nig personeel aannemen. De toename van de werkloosheid in december deed zich in bijna alel matige werkloosheid, zoals die pleegt voor te komen in de bouw nijverheid, de landbouw en de hore ca, nam het sterkst toe. Bovendien wordt het werkloosheidscijfer nadelig beïnvloed door het feit, dat werk gevers in de decembermaand (met al zijn feestdagen) over het alge meen weinig personeel aannemen. De werkloosheid ander de Jeugdigen (tot en met 22 jaar) steeg eveneens. Onder hen is een niet onaanzienlijk aantal jongeren, dat het lager- of middelbaar beroepsonderwijs voor tijdig vaarwel heeft gezegd. De vraag naar mannelijk personeel is in december, ten opzichte van no vember, nauwelijks gewijzigd en bedroeg eind december 271. De werkloosheid onder vrouwelijk personeel steeg in december met 11 personen tot 194. De werkloosheid nam niet 'toe onder vrouwen tot en met 22 jaar. De vraag naar vrou welijk personeel nam in december enigszins af, met name de vraag naar winkel- en kantoorpersoneel. Het aanital vrouwen, dat beschik baar is voor een gedeeltelijke dag taak (part-time werk) steeg fnet 22 tot 106. De vraag naar vrouwelijke part-time krachten is echter vrijwel nihil. VOORHOUT Het enige punt, waarover in de gisteravond gehou den vergadering van de Voorhoutse raad werd gediscussieerd, was het voorstel tot verhoging van de subsidie aan de Stichting Muziekschool Bol lenstreek. Het was voor de PPR/ PvdA-fractie een moeilijk te verteren zaak. Mevrouw Wijling zei, dat haar fractie voor honderd procent achter culturele doelstellingen staat, maar dat zij vreest, dat uit deze verhoging zal voortvloeien, een optrekken van de salarissen van de docenten. Dat kunnen wij in een tijd, waarin de inflatie moet worden bestreden, niet accepteren. Haar zienswijze w rd niet door de raad gedeeld. De PPR/ PvdA-fractie wenste te worden ge acht tegen te hebben gestemd. De overige voorstellen gingen allemaal onder de hamer door. Warmenhoven (Gem. Bel.) sprak zijn waardering uit voor de snelle aanpak door B en W met betrekking tot de realisering van een handbal- veld voor Foreholte. Er werd krediet van f 80.000,- voor beschik baar gesteld. Na de opening van de vergadering sprak loco-burgemester J.G. Huig- sloot een nieuwjaarsrede uit. HU be sprak begrüpelUk het studierapport voor eventuele nieuwe bouwlokaties in Zuid-Holland en noemde het geen pretje als een plattelandsgemeente van ongeveer 7000 zielen dreigt te worden overspoeld door tienduizen den zich van buitenaf vestigende men sen. Overigens was Huigsloot van mening, dat aan de hand van wat er tot nu toe over de binnenkort verschUnende verstedelUkgingnota is uitgelekt, de toekomst op dit punt toch niet al te pessimistisch moet worden ingezien. Zonder in paniek te raken, zei Huigsloot, zullen wij ijverig en nauw gezet de ontwikkelingen blijven vol gen en de raad tijdig en uitvoerig al de nodige en mogelijke informa tie verstrekken. Het aantal inwoners van Voorhout bedroeg op 1 januari 6835 door een geboorte-overschot van 29 en een vestigingsoverschot van 226. Deze groei is mede het gevolg geweest van het gereedkomen van de woningen in het plan Spoorlaan. Voor nog on geveer veertig woningen is bouw grond beschikbaar. Daarvoor is een plan opgezet. Dan is alle beschikba re bouwgrond uitgeput. De eerste zorg is nu overleg te pelegen over een nieuw bestemmingsplan. Het aan tal woningzoekenden bedraagt 114. De bouw van een nieuw bejaarden centrum in de kom van de gemeente zal dit jaar met kracht ter hand worden genomen. O WASSENAAR Het college van B en W van Wassenaar stelt de raad voor een voorbereidingsbe- sluit te nemen om de verkaveling in bepaalde wijke van bouwterreinen tegen te gaan. In de begro tingsvergadering 1976 is hierover al gesproken. Het gebied waarop het voorberei- dlngsbesluit betrekking heeft omvat vrijwel alle bewoonde gebieden ten zuidwesten van de Jonkerlaan. In Roelofarendsveen Een kijkje in de KEM-fabriek in Nieuw-Vennep. ROELOFARENDSVEEN Het Hoorn trio, bestaande uit Jan van der Meer. Vincente Zarzo Pitarch en Jaring Walta geeft dinsdag 27 januari een concert in de Roelof- arendveense Alkeburg. Jan van der Meer kan bogen op een omvangrijk repertoire, dat zich uitstrekt van de vroege clavecim- bel-literatuur tot en met de aller laatste uitingen van hedendaagse componisten. Met fluitist Koos Ver heul vormt hij al twintig jaar een hecht ensemble. Jan van der Meer is pianist van het Mendelssohn Trio Vincente Zarzo Piarch, geboren in Valencia, was eerste hoornist van het Symfonie orkest in Valencia. Later was hij verbonden aan de Opera in Barcelona. Voor zijn be noeming tot solo-hoboïst bij het Residentie-orkest was Vincente verscheidene jaren verbonden aan het Nationaal Orkest van Mexico, in welk land hij in 1963 tot de bes te instrumentalist van het jaar werd uitgeroepen. Jaring Walta kreeg op achtjarige leeftijd de eerste vioollessen van zijn vader. Hij studeerde aan het Conservatorium in Amsterdam. Na enkele jaren bij het concertge bouw te hebben gespeeld, aan vaardde hij in 1965 de concert meesterplaats bij het Overijssels Philharmonisch Orkest. Sinds 1970 deelt Jaring Walta in het Residen tie-orkest de eerste plaats van con certmeester met Willem Boske. Tijdens het concert worden wer ken van Schubert en Brahms ge speeld. Toegangskaarten zijn ver- kaarten zijn verkrijgbaar bij kapsalon Koek, Noordeinde in Roe lofarendsveen. VOORSCHOTEN Het grofvuil wordt woensdag, 21 januari opge haald in het Burg. Vernédepark, Badhuisstraat, Parkstraat, Noorthey- straat. Stadwijkstraat, Sophiakade. Nieu Voordorpstraat, Prof Zer- nikelaan, Prof. Einsteinlaan. Prof. Lorentzlaan, Prof. Eijkmanhof, Prof. Einthovenlaan, Prof. Debeijelaan, An thoni van Leeuwenhoekkade, Lord Baden Powellweg. Kamerlingh-On- nesplantsoen, Raadhuislaan, het ge deelte ten oosten van Vlietzicht). Prof. van der Waaslaan, Prof. van 't Hofflaan, Curielaan, Molenlaan, (het gedeelte ten oosten van de Prof. Asserlaan). Prof. Zeemanplantsoen. Gerard Douplantsoen. Carel Fabri- tiuslaan, Anthonie van Dijcklaan. Johannes Vermeerplantsoen, Govert Flinckplantsoen, Rembrandtlaan. Al- bert Schweitzerplantsoen, Jan van Goyenplantsoen, Ferdinand Bollaan, Jan Steenlaan. Ruijsdaelhof, Van Ostadehof. Paulus Potterdreef, Frans Halsplantsoen en Nic. Maeskade. HAZERSWOUDE Met de bouw van de tafeltennishal ten behoeve van de vereniging Avanti is 't hoog ste punt bereikt. Indien de werk zaamheden door het Boskoopse aan- nemings- en bouwbedrijf VerweiJ net zo snel voortgang kunnen vin den als tot nu toe, kan Avanti haar eigen "home" aan de Hazerswoudse Sportparklaan over ca. 6 weken in gebruik nemen. Bestuurders kwamen met schrik vrij ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een frontale botsing, gistermiddag, op de Prins Bernhardlaan, nabij de Water- en Lichtbedrijven, raakten twee auto's total loss. Een automobilist uit Nieuw Vennep was op onverklaarbare wijze oï) de verkeerde weghelft terecht gekomen. Daar botste hij tegen de auto van een Alphenaar. Beide chauf feurs kwamen met de schrik vrij.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4