ENDEGEEST MOET BIJ PROCES WORDEN BETROKKEN Spoedoverleg over eisen bezetters Wijkwerk Staal wijk toch in oude conciërgewoning? Vernieuwd Breehuys van start Rondleiding scholen op Leidse veemarkt 'n cült^e, lede huid Staatssecretaris Meyer (CRM) verricht heropening Leids jongerencentrum VRIJDAG 16 JANUARI 1976 LEIDEN II ijziging topstructuur psychiatrisch ziekenhuis LEIDEN De gemeenteraad van Leiden gaat maandag de laatste hand leggen aan 't met zoveel emotie en woede geladen debat over de be noeming van een geneesheer-direc teur dan wel een medisch-directeur (het verschil is meer dan alleen woordvlooierij) van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Maar men kan er zeker van zijn dat ook na maan dag het laatste woord in deze ver drietige zaak nog lang niet is ge sproken. Zoals bekend, is er na een I maandenlange procedure nog één kandidaat over, de huidige waarne mend geneesheer-directeur, dokter G. Mojet. Inspraakcommissie en per soneel van Endegeest zouden hem gaarne als de nieuwe geneesheer-di- I recteur zien, maar B en W voelden niets voor Mojet. De reden daarvan is in nevelen gehuld gebleven. Voor I zover B en W over de onaanvaard- I baarheid van Mojet iets wensten les te laten, spraken zij orakeltaal die J op zijn hoogst op de Olympus kan zijn doorgrond, maar gewone sterve- I lingen tureluurs maakte. (Officieel heette het dat zij geen voordracht met maar één naam er op wilden doorgeven aan de gemeenteraad). Het raadslid Höppener (PvdA), die zeer tot de verwarring bijdroeg, heeft op een zeer laat tijdstip vaag jes geroepen dat het om iets gaat dat niet in de openbaarheid kan ko men, maar in Endegeest, waar men precies weet waar hij op doelt, wordt dat afgedaan met "praatjesmakerij die kant noch wal raakt". Hoe dan ook B en W wensten in plaats van Mojet ineens een compleet andere topstructuur voor Endegeest. Niet langer meer 'n geneesheer-directeur (die algemeen hoofd over het psy chiatrisch ziekenhuis zou zijn), maar een medisch directeur (waarnaast bijv. nog een economisch en een per- soneelsdirecteur mogelijk zouden zijn). In 't raadsdebat in december heb ben CDA en VVD nog 'n krachtige poging gedaan dokter Mojet alsnog tot geneesh.-directeur te benoemen. Het voorstel werd met kleine meer derheid verworpen. Höppener bracht daarop (eigenlijk tegen zijn zin, maar kennelijk om de gemoederen ook op Endegeest wat te bedaren) het voorstel ter tafel om voor een an dere topstructuur van Endegeest te kiezen en Mojet dan toch maar bij enkelvoudige voordracht tot medisch directeur te benoemen. Het voorstel werd aangenomen met 18 tegen 0 stemmen (CDA en VVD zwegen de monstratief), maar dat was én stem minder dan het quorum en daarom ging het feest niet door. Wie daar na zijn oor in Endegeest te luisteren legde, kreeg een emmer vol bitter heid voorgezet. Men doet in het stad huis maar, zo zegt men in het psy chiatrisch ziekenhuis. „De hele in spraak van ons heeft niets te bete kenen gehad, men heeft er mee ge manipuleerd bij het leven". Verbolgen is men in Endegeest vooral over uitlatingen van wethou der Tesselaar tijdens 'n fractieverga dering van de PVdA. "Hij vroeg zich openlijk af wat de inspraak van het personeel van Endegeest nu eigen lijk waard was, gezien het wisselend personeelsbestand. Daarmee toont hij aan niet >te weten hoe Endegeest in elkaar zit. Natuurlijk is er een sterk wisselend personeelsbestand, het zou ongezond zijn als dat niet zo was. Het is immers óók een oplei dingsinstituut, het leidt mensen op en levert ze af. Daarnaast is er een grote ploeg vaste personeelsleden en die worden door de wethouder met zo'n uitspraak gewoon terzijde ge schoven. Zoiets werkt door. Toen wij in de zaak-MoJet nog niet wisten dat de inspraak van het personeel zo zou worden weggeveegd, hadden velen hier toch al het gevoel dat het stad huis zijn eigen gang zou gaan. Dat is nu nóg schriftelijk aantoonbaar. zo dachten hebben in de praktijk gelijk gekregen. Als er nu, na alles wat er is gebeurd, neg eens een inspraakprocedure zou moe ten komen voor bijv. een economisch directeur is maar zeer de vraag of er nog iemand zitting zou willen ne men in een inspraakcommissie. Men gelooft het nu wel". Stapje verder In Endegeest is men verder ont stemd over het feit dat via het voor stel van Höppener (de benoeming van een medisch directeud en later die van eeneconomisch directeur) van boven af een structuurwijzi.g'ing wordt opgelegd, "zonder dat met het ook maar iets is doorgenomen". Nie mand ten stadhuize, zo zegt men daar, heeft zich kennelijk gereali seerd dat Endegeest in wezen wel eens een stapje verder zou kunnen zijn dan de twee-of driehoofdige lei ding die de gemeente er nu wil door drukken. In Endegeest, zo zegt men. zwaait de geneesheer-directeur al geruime tijd niet meer onverbidde lijk de scepter, daar fungeert een directieteam van zes personen in wie algemene leiding, verplegingsdienst, medische dienst, wetenschap en la boratoria, technische dienst, econo mische en administratieve dienst zijn vertegenwoordigd. De hoofden van die diensten bezitten nu een eigen verantwoordelijkheid. Maar wat gebeurt er straks als alles in handen komt van een medisch en econo misch directeur? Wat voor macht krijgt die economisch directeur, wat voor lijnen lopen er van hem naar het stadhuis? Allemaal dingen die om een antwoord vragen alvorens de gemeenteraad een besluit daarover kan nemen". Het beeld is duidelijk, de frustratie ook. De wethouders hebben het klimaat van inspraak en samenwer king in recordtijd grondig bedorven. Zo op het oog vindt er maandag al leen een herstemming plaats over een eventueel medisch directeur schap van dokter Mojet. Maar als de tekenen niet bedriegen is de fractie voorzitter van PPR 'PSP D 66. Beijen, bezig "om" te gaan. Hij lijkt niet meer vóór de benoeming van een medisch directeur te willen stemmen en daarmee voor het opleg gen van bovenaf van een nieuwe di recteursstructuur. Als dat werkelijk gebeurt, is er in de raad vermoedelijk geen meer derheid meer te vinden voor de be noeming van dokter Mojet tot me disch directeur. Het betekent dat hij nog een aantal maanden waarne mend zal moeten blijven. Dat de po sitie van öf medisch directeur óf ge neesheer-directeur hem tenslotte toch ten deel valt, mag en kan ove.-i rigens aan geen enkele twijfel meer onderhevig zijn. na alle trucs die met hem zijn uitgehaald. Het voor deel van een dergelijk uitstel is dat een gemeentelijke commissie (liefst bemand door onbevooroordeelde raadsleden) én Endegeest samen zich over een passende topstructuur kunnen uitspreken, met inachtne ming van wat er intussen na het vertrek van dokter Stotijri al is ge groeid. Zo'n werkwijze zou waarschijnlijk b!j Endegeest iets van het vertrou wen in het Leidse stadhuis herstel len. Dat moet het College van B en W toch wel wat waard zijn. RUUD PAAUW Gesprek tussen CRM, G.S. Leiden en woon wagen werk I LEIDEN Naar aanleiding van j de bezetting door acht woonwa gens van het Stadhuisplein en de door de bezetters geformuleerde eisen, zou er vandaag een ge sprek plaatshebben tussen Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land. het ministerie van CRM,-de gemeente Leiden en een consu lent van het landelijk woonwa- genwerk. Ook in de vergadering van B en W van Leiden zouden de drie eisen van de bezetterster sprake komen. De bezetters hebben intussen tele- grammen verstuurd naar de gemeen ten die verantwoording dragen voor het regionale woonwagencentrum, langs de Haarlemmertrekvaart in Leiden, met de tekst: "Leiden in last, ook jullie verantwoordelijk heid". Aan minister Van Doorn (CRM) en staatssecretaris Schae- fer (Volkshuisvesting) zijn tele grammen verstuurd waarin het vol gende gevraagd wordt: "Kies nu a.u. b. daadwerkelijk voor het welzijn van de woonwagenbewoners; tot ziens op Stadhuisplein in Leiden" De actiegroep van bezetters en sympathisanten van het woonwagen kamp trekken vandaag met auto's langs de gemeenten in de regio om brieven te overhandigen waarin aangedrongen wordt op meer staan- Deze gemeenten zijn; Zocterwou- de. Voorschoten,Valkenburg, Kat- wiik, Noordwijk, Noordwijkerhout, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voor hout, Warmond, Rijnsburg en Oegst-, geest. Zoals bekend zijn de drie eisen van de actiegroep, dat de gemeente Leiden druk uitoefent op de regiona le gemeentes om meer staanplaat sen te creëren, dat Leiden bij het huidige woonwagenkamp ondertus sen enkele tijdelijke noodvoorzienin gen treft voor de "overbezetters", en dat Leiden terugkomt op de beslis sing om het verlenen van een leen- bijstand te koppelen aan het bezit van een officiële staanplaats. Tot voor kort konden woonwagenbewo ners een leenbijstand krijgen van de gemeente als de aanschaf van een nieuwe wagen noodzakelijk was, zon der dat men behoefde tc beschik ken over een officiële staanplaats. Om echter het aantal woonwagens binnen de gemeentegrenzen te be perken. heeft Leiden besloten dat de leenbijstand alleen nog maar ver strekt wordt voor diegenen die een officiële staanplaats hebben. In een gesprek dat de actiegroep met de gemeente had. heeft wethou der Oosterman opgemerkt dat Lei den al genoeg voor de woonwagenbe woners heeft gedaan, en dat het nu de beurt was voor de andere gemeen ten in de regio; van deze gemeenten heeft alleen Leiderdorp plannen voor de aanleg van een klein woonwagen kamp. De actiegroep vindt het on juist dat de woonwagenbewoners het slachtoffer worden van dit touw trekken. Op hun verzoek om nood voorzieningen werd van gemeentezij de geantwoord dat het ministerie niet van plan was een dergelijke uitbrei ding te subsidiëren. Het beleid van CRM is er de laatste tijd op gericht om uitbreiding van de regionale kampen tegen te gaan. De actie groep wijst eroD dat zij slechts tiide- lijke voorzieningen vraagt: "Wet houder Oosterman is optimistisch over het overleg met de regionale gemeenten: dan hoeven de noodvoor zieningen dus maar voor korte tijd te zijn". De bewoners van de woonboten vlakbij het kamp hebben in een pe titie laten weten dat zij het terrein- tje waar dé noodvoorzieningen zou den kunnen komen niet willen; er is namelijk sprake van geweest dat het terreintje gebruikt zou worden ten behoeve van de woonboten. Voorlopig blijven de actievoerders het Stadhuisplein bezetten tot hun eisen zijn ingewilligd. Naar schat ting 5000 passanten hebben een so li dar iteitsrol getekend, en er wordt veel gediscussieerd. "Maar het is geen pretje", zegt één van hen. Om te onderstrepen dat hun actie niet alleen tegen de gemeente Leiden is gericht trokken de bezetters en sympathisanten langs de gemeenten die ook verantwoordelijk zijn voor het regio naal woonwagenkamp, en overhandigde brieven waarin aangedrongen wordt op nieuwe staan plaatsen. In Zoeterwcmde werd onze fotograaf de toegang tot het stadhuis geweigerd. Kenmer kend? DEN HAAG Het zal er wel op uit draaien, dat de Hervormde wijk gemeente Staalwijk Vredeskerk in Leiden de voormalige conciërgewo ning in haar wijkgebouw aan de Herenstraat voor haar wijkwerk mag blijven gebruiken. Zij doet dat nu al langer dan een jaar zonder de vereiste toestemming van B. en W. en ging bij het dagelijks be stuur van de provincie in beroep toen het college de gevraagde toe stemming weigerde. Op een hoorzitting in het Provin ciehuis bleek hoe het allemaal ge gaan is. Een nieuwe aanpak van het werk in het gebouw waarin ook een dienstencentrum en Inter- kruis gevestigd zijn leidde er toe, nat de drukte en de hinder te groot werden voor het gezin van de con cierge. Deze kreeg om medische re denen een andere woning, waarbij de gemeente er van uitging, dat de conciërgewoning zo snel mogelijk leeg moest komen voor een andere bewoner, om het werk in het wijk gebouw niet in gevaar te brengen. De kerkvoogdij koos echter voor een andere opzet, waarbij geen in wonende concierge meer nodig was en meende, wegens het belang dat ook het gemeentebestuur aan het wijkwerk hecht, te mogen aanne men, dat zij toestemming zou krij gen de leeggekomen ruimte voor dat werk te gebruiken. Verschil van mening bleek er te bestaan over de vraag, welke ruim te als conciërgewoning beschouwd moet worden. Volgens de kerkvoog dij is dat een deel van de verdie ping en één slaapkamer op de zol der, terwijl keuken en toilet zowel voor het gezin van de concierge als voor bezoekers van ret wijkgebouw moesten dienen. Op grond van ge- LEIDEN Binnenkort wordt de Groenoordhal de mogelijkheid ge opend voor lagere schoolklassen om onder deskundige leiding een kijkje te nemen op de Leidse veemarkt. Alle lagere scholen in de Leidse regio krijgen en brief in de bus, waarin zij attent worden gemaakt op de rondleiding, die ongeveer anderhalf uur zal duren. Gekozen is voor de dinsdag, rond een uur of tien, omdat dan de markt het aantrekkelijkst is. Dinsdag is de dag waarop veel klein vee te zien is, zoals dwerggeitjes, ham stars, cavia's, duiven, konijnen enz., maar evenzeer de onvervalste nuch tere kalf, varkens en biggen. Marktmeester Harland zal de rond leiding geven en als hij verhinderd is, neemt waarnemend-directeur An- dré de Jong deze taak zelf op zich. Er is gekozen voor een georganiseer de rondleiding omdat het bezoeken van scholieren tot nu toe soms wat chaotisch verlopen: "ze kwamen te hooi en te gras", aldus De Jong. Ook andere groepen uit de bevolking kunnen onder deskundige leiding een bezoek aan de veemarkt brengen, als ze dat van te voren laten weten. De directie van de Groenoordhal heeft een standaard ("De Groenoord hal nodigt u uit") laten maken, in samenwerking met de VVV, die in het kantoor van deze vereniging aan het Stationsplein zal worden geplaats Intussen verloopt de bouw van de nieuwe runderhal bij de Groenoordhal nog steeds volgens schema, zo ver telde De Jong. Dat is niet onbelang rijk, omdat de kans bestaat dat Lei den de Goudse biggenmarkt zal over nemen. Het is in ieder geval zeker dat deze markt uit Gouda zal ver dwijnen. "Maar er zijn meer kapers op de kust", aldus De Jong. Hij noemt met name Utrecht, destijds ook al concurrent van Leiden bij de over name van de Rotterdamse veemarkt. Een voordeel voor Utrecht lijkt in dit geval dat de markt daar op de zelfde dag valt als in Gouda: don derdag. Toch hebben onderhandelin gen vanuit Leiden ertoe geleid dat Gouda met de sluiting van de big genmarkt in ieder geval zal wachten tot de nieuwe runderhal bij de Groen oordhal gereed is, of zelfs tot 1 ja nuari 1977. "Het wordt verwacht dat veel mensen naar Leiden zul len uitwijken", aldus André de Jong. De biggenmarkt in Leiden is op dins dag; de dag waarop zowel de Groen oordhal als de runderhal vol zal zijn. Op maandag wordt de Groenoorö/ial gehalveerd door middel van een af scheiding. In het vrije gedeelte kan dan vast begonnen worden met de opbouw van de dinsdagse markt. Het is verder de bedoeling, aldus Jong, om de ambulante handel uit te breiden en het kleinvee meer ruim te te bieden. De Jong hoopt tevens dat de hoofd ingang van de Groenoordhal straks van de Willem de Zwijgerlaan naar de Gooimeerlaan (naast het korf balterrein) verplaatst kan worden, als deze verbindingsweg met de Me- renwijk klaar is. De huidige situa tie, met de vele fietsende en brom- fietsende scholieren die de toegang tot de Groenoordhal moeten kruisen, is volgens de waarnemend-directeur levensgevaarlijk. ADVERTENTIE gevens uit 1947 meent de gemeente echter, dat de gehele verdieping (dus met keuken en toilet) conciër gewoning is, evenals twee slaapka mers op zolder. De gemeente vindt daarom dat de woning wel aan 'n buitenstaander verhuurd kan wor den, ondanks het feit, dat de toe gang dezelfde is als van het wijk gebouw. De kerkvoogdij daarente gen ziet het als een onmogelijkheid er iemand anders te laten wonen. Gezien de ervaringen met de vori ge concierge is het eigenlijk zelfs niet doenlijk er een opvolger te huisvesten. Duidelijk werd wel, dat het wijk werk er ernstig onder zou leiden als de voormalige woning weer als wo ning in gebruik genomen zou wor den en het lijkt waarschijnlijk, dat Gedeputeerde Staten dat feit in hun uitspraak zwaar zullen laten wegen. Purof een produkt van Mijnhardt, 'dus uitsluitend bij apotheker drogist De nieuwe bar in het vernieuwde Breehuys. LEIDEN Na de officiële her opening door staatssecretaris Meyer van CRM op 27 januari zal 't Bree huys aan de Breestraat weer van start gaan met tal van nieuwe ac tiviteiten. 't Breehuys is een jonge rencentrum dat zich vooral richt op middelbare scholieren, en .het kreeg voor de verbouwing, die een hall jaar geduurd heeft, duizend tot soms vijftienhonderd bezoekers per week over de vloer. Gedurende de verbouwing werden de meeste activiteiten stil gelegd, maar de drie stafkrachten verwachten dat de ruim driehonderd "vaste klanten" binnen de kortste keren de weg naar het Breehuys weer gevonden heb ben. Op het programma staan al- lerlei vormen van creativiteit en wekelijkse soosavonden, maar ook wordt er veel aandacht besteed aan gespreksgroepen. Het kapitale pand is grondig on der handen genomen en is in een schitterend nieuw jasje gestoken. Beneden vindt men enkele grote ontmoetingsruimten en een bar. Ook is daar Repelsteeltje te vin den, waar men biologisch-dynami- sche waren kan kopen. Op de eer ste verdieping liggen de stafkamer en het lokaal voor handenarbeid. Op de zolder is onder andere de ruimte te vinden van Twentwel, de soos voor kamerbewoners. Op de begane grond is een nieuwe keuken aangelegd waar kookcursussen ge geven zullen worden; daarnaast ligt een grote kamer waar men zal kunnen eten en die onder toezicht van Monumentenzorg in de oor spronkelijke staat is teruggebracht: de Engeltjeskamer, genoemd naar de boven de haard geschilderde en geltjes. Kortgeleden heeft wethouder Tesselaar zich bezorgd getoond over de vier clubhuizen die in de bin nenstad op een kluitje zitten. De stafkrachten van 't Breehuys daar entegen zien daar beslist geen pro bleem in. Het binnenstadsoverleg tussen de clubhuizen heeft ertoe bijgedragen dat er een zekere ver deling is ontstaan tussen de hui zen: ieder richt zich op een eigen categorie. Bij het Breehuys heeft men nog vanouds activiteiten voor bejaarden en kamerbewoners, maar de nieuwe activiteiten zijn duide lijk gericht op de middelbare scho lieren. In de ochtenduren verzorgen de stafkrachten regelmatig lesuren op scholen, mét name op de scho lengemeenschap Zuid-West. Andere clubhuizen richten zich bijvoor beeld meer op werkende jongeren. Aangezien elk huis ook zijn eigen sfeer heeft is men niet bang voor "concurrentie" van bijvoorbeeld "De Oude School" die over enige tijd in het Kreatief zal starten. Omdat de clubhuizen in de binnen stad mensen aantrekken uit de hele stad is het geen probleem om het :huis vol te krijgen, menen de staf- krachten. Wel kampen zij met een gebrek aan mensen die een gericht programma zouden kunnen brengen. Als de lang gevraagde stafkracht voor creativiteit zou komen, waar het overigens niet naar uitziet, dan zou het huis niet te groot zijn. De staf krachten menen dat er tus sen de clubhuizen wel eens concur rentie gekomen is door de angst dat men niet wist wat boven het hoofd hing. Zij menen dat Tesselaar niet dergelijke "kreten" moet slaken over het teveel aan clubhuizen binnenstad, maar eindelijk eens moet komen met een beleidsplan. Ook doordat er tussen rijk en ge meente geen duidelijke coördinatie is weten de clubhuizen vaak niet waar zij aan toe zijn. De staf krachten van 't Breehuys menen dat het een on zorgvuldig beleid zou zijn als er club huizen werden opgeheven. De club huizen komen nu mensen en tijd te kort; veel jongeren gaan dan maar naar commerciële gelegenheden, zeg gen zij. In het weekend van 30, 31 janu ari en 1 februari is er eeh veelom vattend openingsprogramma. Vrij dagavond is er een "biomaaltijd" en zal de groep Hang Dog optreden in de ruimte van de Mirakelsoos. Op zol der treden folkzangers op, terwijl er in de achterzaal volksdansen is. Zaterdag zijn in 't Breehuys een ba zar en een rad van a/vontuur te vin den en draaien er films, 's Avonds zal de Ramshackle Band optreden. Zondagochtend wordt er 'n jeugd dienst gehouden en treed een ka merorkestje op. In de namiddag be zorgen Hans en Rien de la Mar hun cabaret "Geen bezoek, geen bloemen". Voor informatie over de regelma tige activiteiten van 't Breehuys kan men 't blaadje „Breeduit" raadple gen, dat er te krijgen is. ADVERTENTIE ALLE STIJLEN "SLAAPKAMERS" TREFT U BIJ WOONWINKEL

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3