Voetbalvelden zijn nog steeds slecht Stichting Curium kan kliniek toch bouwen Onroerencl-goedbelasting in Leiden jaarlijks omhoog? Medische diensten PADVINDERIJ: SCHIPPEREN t Hofflants Huys door mr. Vrolijk geopend Ruud v. d. Meerindrukwekkend Meerjarenraming gaat uit ran stijging met vijftien procent agenda LEIDEN In de meerjarenra ming van de gemeente Leiden is voor de komende jaren steeds rekening ge houden met een nieuwe verhoging van de onroerend-goedbelasting met vijftien procent. Of deze nieuwe be lasting, die onder meer dient ter ver vanging van de straat- en rioolbe lasting, werkelijk zoveel omhoog zal gaan haagt af van de financiële arm slag die het rijk Leiden de mende jaren geeft. Da; antwoordde wethouder Van Dam (Financiën) op vra gen van het CDA-raadslid Vink tijdens de eerste verkennende be sprekingen ïn commissieverband over de begroting voor dit jaar en de meerjarenplanning tot 1980. Volgens de wethouder is de gemeente op dit moment gerechtigd om via de on- roerend-goed belasting 18 miljoen gulden te heffen van de Leidse be volking. Dat zal echter niet gebeuren. Vol gens globale ramingen zal de belas ting. waarvoor alle panden in Lei den op huurwaarde worden getaxeerd een bedrag van ruim 9 miljoen gul den opbrengen. Hoe de tarieven zich zullen ontwikkelen hangt onder meer af van de "verfijmingsregelingen" die het lijk op het ogenblik in voorbe reiding heeft. Dergelijke regelingen zijn bedoeld om gemeenten, die door bepaalde factoren in een nadelige positie verkeren, 'n financieel steun tje in de rug te geven. Leiden heeft daarvan al zodanig geprofiteerd dat de aanvullende uit kering, die Leiden van het rijk krijgt al is teruggebracht tot vijf miljoen. Wethouder Van Dam kondigde gis teravond aan, dat er op dit ogenblik een verfijningsregeling wordt voor bereid waarbij de uitkering aan een gemeente niet is gebaseerd op in wonertal maar op het aantal ar beidsplaatsen. Verder wordt er gewerkt aan een verlichting van de gemeentelijke las ten op het terrein van liet onder wijs en het, openbaar vervoer. Zo als de begroting er nu uitziet zal er afgesloten worden met een tekort van drieënhalf miljoen gulden. Om de begroting sluitend te maken zal een dergelijk bedrag uit de snel slin kende reserves van de gemeente ge haald moeten worden. Op vragen van Vink hoe het staat met de financiële verantwoording voor de bedragen, die via de Ge- meenehjke Sociale Dienst, zijn uit gekeerd antwoordde weth. Van Dam "goede hoop" te hebben dat deze kos ten door het rijk zullen worden over genomen. Zekerheid daarover bestaat op dit ogenblik nog niet, omdat nog niet precies is uitgezcoht of er nu wrkelijk ten onrechte is uitgekeerd of dat de bestaande voorschriften te ruim geïnterpreteerd zijn. Voor spoedgevallen wordtl zaterdag 10 uur a: Wijkl (Mors-| regkwartier, binnenstad tot Cityring):| H. C. Jasperse. Witte Singel 72, teief.l 124961; Wijk II (Groenoord, Kooi enl Merenwijk): H. A. M. M. Meyer, Stok roos 1. tel. 122113; Wijk III (Waard, Prolessorenwijk en Tuinstadwjjk)j.l de Bruyne. Kernstraat 11. tel. 141225; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwar- v. d. Braideler- A. M. Kemme, de weekenddienst v.m. tot zondag 24 volgencie Oegst geest ONDANKS KOSTEN OPKNAPBEURT ZOETERWOUDE 'n Half jaar na de renovatie van de hoofdvelden van Meerburg en SJZ plus de trainingsvelden van beide verenigingen blijkjt het effect minimaal. Op een aantal zondagen in de afgelopen maanden waarop in de omgeving vrijwel overal gespeeld werd was afgelas ting op Haasbroek en Meerburg troef. Vooral in de gemeenteraadsfrac tie van het CDA waarin Hogenelst zich in het bijzonder bezig houdt met sport en recreatie is men verre van gelukkig met de gang van zaken zo bleek bij de algemene beschou wingen. Dat de kostbare uitgave van vorig jaar zomer, volgens insiders gaat het om 'n ton, zo slecht besteed is. ligt zwaar op de maag. Er is een aantal vragen gelanceerd waarbij ook een mogelijk overmatig gebruik wordt aangesneden. Het niveau van mogelijkheden voor sport en recreatie bevindt zfch in een stadium dat voor een ge meente van rond 7000 inwoners door de WD "vorstelijk" wordt genoemd, vooral als dit jaar de nieuwe voet balvelden en tennisbanen gereedko men. De liberale woordvoerder mr. Michielsen had wel zijn grieven ten opzichte van de ongelijke be handeling die sportverenigingen ge nieten op het vlak van de subsidië ring. "Wanneer ik constateer op grond van de onitwerp-begTOting dat b v. twee sportverenigingen in het sport park Haasbroek, beide met een vol ledig open karakter en gelukkig ont daan van enig elitair element van ge- me entwege een totaal verschil lende en onevenwichtige financiële behandeling krijgen - de voebal- club krijgt op jaarbasis een verkap te subsidie van circa f 100.000,- en de tennisclub in het geheel geen sub sidie - dan leg ik aan het college de concrete vraag voor, waarop graag een gemotiveerd antwoord, welke re denen er zijn die een dergelijke onge lijke behandeling ook maar enigs zins rechtvaardigen". VOORSCHOTEN Dcor om standigheden is vanavond de Voor- schotense Architectenwinkel in het Ambachtshuis niet geopend. Deze door 't Nut georganiseerde "vraag baak" wordt nu volgende week vrij dagavond gehouden. Alleen subsidie voor huisvesting VOORSCHOTEN De Voorscho- tense padvinderij heeft (met een aan tal moeilijkheden te kampen. Dit werd duidelijk tijdens de commissie vergadering voor jeugdzaken, die in de "Kinshoeve" een van de twee on derkomens voor de padvinderij, werd gehouden. Allereerst is daar de te kleine subsidie. Met uitzondering van de huisvestingssubsidie draait de padvinderij bijna geheel zonder sub sidie. Met de opbrengsten van acti viteiten (waaronder de jaarlijks te rugkerende atroopwafelverkoop) probeert men de tekorten weg te werken. Dat men hier niet helemaal in slaagt, mag blijken uit 't feit dat alle groepen met een materiaalte- kor.t te maken hebben. De zeever- kennersgroep "Leiff Ericson" heeft een tekort aan boten en de andere padvindersgroepen aan tenten. Oók was er anderhalf jaar geleden slechts •een gedeeltelijke restauratie van de "Kinshoeve" mogelijk, zodat dit gebouw nog steeds met een ondeug delijk dak zit. Deze kwestie zal aan hangig gemaakt worden bij B en W. Er bestaan al plannen om de Jeugd subsidieregeling te veranderen. Mo menteel wordt de subsidie berekend naar het aanbal deelnemers (290), maar in de toekomst naar het aan tal activiteiten. Het tweede probleem van de groepen is het vinden van mensen voor de leiding. Drs. J. Mennema. voorzitter van de com missie, vroeg zioh af of het verbin den van financiële consequenties aan deze betrekking een oplossing zou kunnen zijn. De commissie dacht van niet, omdat degenen die men zoekt dat werk om ideologische ("ei genlijk moet je er een beetje gek voor zijn, want het kost je erg veel vrije tijd", aldus de heer Vonk van de Leiff Ericson groep) en ni'et om economische motieven doen. Mennema stelde voor om voor dit jaar de padvinderij in te schake len bij de jeugdvaikantiebezigiheden. zodat zij de gelegenheid krijgt haar visitekaartje af te geven. Mogelijk kan dit een toeneming van het leden tal bewerkstelligen. De commissie wil voortaan een paar maal per jaar bijeenkomsten gaan organiseren voor iedereen die belang stelt in het jeugdwerk. VOORSCHOTEN In Voorschoten heeft de Commissaris van de Konin gin, mr. M. Vrolijk, vanmiddag 't Hofflants Huys officieel geopend in aanwezigheid van de bewoners en de vertegenwoordigers van o.a. de vier deelnemende gemeenten Leiden Leid- schendam, Leiderdorp en Voorscho ten. Noord-Hofland en in de schaduw het buiten 'Ter Wadding" is een huis van de Stichting Humanistisch Bejaardenoord "Rijnland". De ex ploitatie geschiedt door de plaatse lijke humanistische verenigingen. De bouwkosten en de inrichting hebben een bedrag gevergd van f 1,5 miljoen, voor de aangetrokken leningen staan de vier gemeenten garant. Het huis zelf biedt huisvesting aan 137 personen, terwijl aan het ge bouw nog 12 bejaardenwoningen ge bouwd zijn. Burgemeester J. van der Haar van Voorschoten voelde zich geluk kig tevens te mogen spreken na mens alle deelnemende gemeenten. Zo op het oog ligt het Huys nog wat eenzaam aan de rand van de wijk. Zodra Noord-Hofland afgebouwd zal zijn, is die bouwkundige eenzaamheid afgelopen. De bewoners hebben een "eigen tuin" in de vorm van het bos van Ter Wadding, een unieke en rus tige wandelgelegenheid. De commissaris der Koningin wees op de regio-functie van het huis en sprak de wens uit dat het huis aan zijn doel beantwoorden zal en geen isolement wordt voor de bejaar den, maar een plaats waar het ge hele dagelijkse gebeuren zowel ak- tief als passief beleefd kan worden. Erepenning Excelsior WASSENAAR Dè grote verrassing op de jubileum- receptie in het Wassenaarse raadhuis die gisteren ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan van de Wassenaarse muziekvereniging Excelsior gehouden werd ioas de komst van de Commissaris der Ko ningin in deze provincie, mr. M. Vrolijk en zijn mededeling dat H. M. de Koningin aan de jubilerende vereniging de erepenning van verdienste heeft toegekend. Mr. Vrolijk werd ingeleid door burgemeester mr. K. Staab, die namens het ge meentebestuur gelukwensen aanbood, enkele grepen deed uit de rijke historie van de muziekvereniging en de be tekenis schetste van de ju bilerende vereniging voor de Wassenaarse gemeenschap. In verband met het jubileum van de vereniging heeft zich uit de burgerij van Wasse naar een jubileumcomité ge vormd. Mr. Vrolijk heeft als inwoner van de gemeente Wassenaar het erevoorzitter- schap van het erecomité wil len aanvaarden. Mr. Vrolijk reikte aan voor zitter J. R. A. Boermans de eremedaüle van H.M. de Ko ningin uit, wélke medaille bevestigd zal worden aan het vaandel van de vereniging. Melk gestolen, daders betrapt LEIDEN Melk moet, dachten twee Leidse studenten vanochtend vroeg toen ze op de Lange brug een krat met tweeëntwintig liter gezond heid zagen staan. Het tweetal, resp. 20 en 18 jaar, bedacht zich geen ogenblik en ging met de flessen melk aan de haal. Een toevallig voorbij komende agent van de Leid- schendamse politie zag de jongens er echter op de Steenschuur mee sjou wen en hij vond dat maar heel ver dacht. Vandaar dat de melkdrinkers even later in het bureau aan de Zon neveldstraat een bon kregen uitge reikt. Er werd trouwens in de afgelopen nacht nog een Leidenaar aangehou den: een 22-Jarige jongeman, die er van wordt verdacht van twaalf in de omgeving van de Hogewoerd gepar keerde auto's de antenne te hebben vernield. Burgerlijke Stand van Leiden 152. tel. 150394. Voorschoten B. R. van Beusekom, Piet Heinlaan 6. tel. 071-763551 (za.); A. Tromp. Lohmanplantsoen 33, telef. 071-762159 (zondag). Voor eigen pa- Jongh, Diepenbrocklaan 6. tel. 5417. Warmond F. Walenkamp, Dorps straat 45. tel. 01711-10834. i zondagsdienst Apotheken der apotheken in wordt waargenomen arl door; Apotheek theek, Wilhelminapark 8, Oegstgeest. Apotheek Noord-H W ijkverpleging Leiden Sichting Interkruis. Mid delweg 38. tel. 121753. Leiderdorp Gezondheidszorg Lei- Voorschoten Gezondheidscentrum, d. Waalslaan, tel. 4641 man; A. Griffioen. 67 J., geh. gev P. Eijs; G. Slerat. 66 j„ geh. gew J. J. Vermond; M. H. Steppat, echtgenote van N. Kling. BOEKOVSKI IS WELKOM LEIDEN De SovjetrussiSche dissident Wladimir Boekovski is welkom in de subfaculteit der biologie van de rijksuniversiteit in Leiden. De subfaculteitsraad hoopt dat Boe kovski nog dit jaar in de gelegen heid zal zijn in Leiden te komen stu deren. Dit staat dn een motie, die de raad met algemene sitemmen heeft aan genomen. Enige tijd geleden heeft Boekovski de uitnodiging aanvaard om aan de Leidse universiteit zijn studie te voltooien. VRIJDAG Hooglandse Kerkgracht 28. Open- Soosavond. Ten Kates traat (speeltulngebouw). Bejaardensociëteit Humanitas. 24.30 Fred. Hendrikplantsoen. 25 Leider dorp, informatieavond Baha'i Gemeen schap. 8.15 uur nam. Nieuwe Rijn 19. olub voor alleen- |taanden. weduwen en weduwnaars, Steenstraat lb. Wereldwinkel. 9.30 u. Geversstraat 65. Oegstgeest. sociëteit v. kamerbewoners en alleenstaanden. Oude Singel 140, open-huisavond Leidse Werkgroep Homofilie/COC, 8 u. Willem de^Zwijgerlaan. Koningskerk, Sterrewacht, Sterrewachtlaan. lezing ruimteonderzoek Rapenburg 24. Hot House, optreden van Ohm. 10 uur nam. Stadsgehoorzaal, concert door het Gemini-kwartet. 8 uur nam. ZATERDAG De Burcht, Antiekmarkt, 9.30 uur Steenstr. lb. Wereldwinkel, 's mor gens geopend. Rijnlands Lyceum, Oegstgeest, Thea- ZONDAG Antonlus Clubhuls. dt Geversstraat 65. Oegstgeest. i_ v kamerbewoners en alleenstaanden. Middelweg 19c. Leids Poppentheater, kindervoorstelling, 2.30 uur nam., tel. INBRAAK LEIDEN In de nacht van woens dag op donderdag is een inbraak gepleegd in The Way m aan de Oude Rijn. Ontvreemd werden drie jassen van konijnenbont a f300,- en twee pantalons ter waarde van f 140. Jazz-sociëteit Meerrust. optreden d. ..Swing Society". De Twee Spi< - ..Anders op de schrijver Martin eigen werk. 3 uur nam. De Ruif. Janvossensteeg. lijk Oo-toernooi. 11 uur v. dwijnen wanneer onder andere al le volkerene, rassen en religies in vrede en vriendschap met elkaar omgaan". Dit munt ons insziens uit In prettige vaagheid. Wellre proble men zijn die vele problemen, wat moet er "onder andere" nog meer gebeuren? Plaats van samenkomst is de Mey van Streefkerkstraat 48, Leiden. Aanvang te twintig nul nul Gratis keuring Iedere automobilist kan vandaag morgen, maandag en dinsdag bij Het Motorhuis, Hoge Rijndijk 5, 'n gratis diagnose van motor, el'ec- trisch systeem en uitlaatgassen van zijn wagen verkrijgen. De test neemt ongeveer tien mi nuten in beslag en is bedoeld om 'n beeld te krijgen van de toestand van de belangrijkste onderdelen van de auto. Keuringen van de ANWB hebben uitgewezen dat de helft tot driekwart van de automo toren aanzienlijk beter kan worden afgesteld. Een juiste afstelling van motoren kan de luchtverontreini ging terugdringen en de benzine- kosten verminderen. Dat komt dus zowel het milieu als de portemon nee van de automobilist ten goede. Naar ons gevoel zal vooral dat laatste (de portemonnee) en het eerste (dat h'et gratis is) bij de gie rige Hollandse autofetisjist indruk maken. Ruimte - onderzoek Leiden kent een Weer- en Sterre- kundige Kring. De twee amateur astronomen Brotherhood en Weer stra zullen voor deze Kring van avond een lezing houden over de sterrewachten en de centra voor ruimteonderzoek aan de Ameri kaanse westkust. Zij brengen films en dia's mee. Als u erbij wilt zijn, moet u om acht uur in de college zaal van het oude Sterrewachtge- bouw zijn aan. de Sterrewachtlaan. W ereldreligiedag De Plaatselijke Geestelijke Raad van Leiden van de Baha'ïs gaat de Wereldreligiedag herdenken. "Vele problemen in de wereld zullen ver- Bio-industrie In het kader van d*e milieucyclus Is er dinsdagavond weer een lezing ln het Praethuijs, aan de Vrouwen- kerkkoorstraa/t 9. Het onderwerp van de avond is: bio-industrie. Dik Binnendijk van de Aktie Strohalm zal dan het een en ander over scharrelkippen Oheeft niets met seks t'e maken), vervuiling bij de fokkerijen, ruimtegefbrek van dieren die voor de vleesproduktie bestemd zijn, zoals de beruchte kistkalveren etc. De avond begint om acht uur. Noorwegen Han Frankenmolen zal voor het Nutsparlement 20 januari in het Wassenaarse Astra-theater een drie- beelddiashow verzorgen over Noor wegen. Deze avond begint om kwart over acht. OEGSTGEEST Bij Thea Ekker in Oegstgeest gaf de bariton Ruud v. d. Meer een avondvullend recital. Samendoen met een piano-partner van de kwaliteit van Rudolf Jansen was werken met een rivaal. Zijn pia no behoeft een pianist niet onderweg te stemmen. De zanger moet meest al wel zijn "klavier" bijstemmen, een uitzonderlijk fenomeen als Herman Schey daargelaten, en Meta Bour- gonjen, laatstelijk bij de "Vrien den" behoefde het ook nergens. In de lyriek van Schubert, Schu mann, Brahms en Gerrit Jan van Eijken (een Utrechtenaar ln de le vensjaren van Brahms met volledig Duits klassiek-romantische inslag) waren er momenten, dat we even het gevoel hadden in de tegenstel lingen pianissimo-fortissimo twee zangers te hebben gehoord. Wel eens maar Van der Meer heeft zijn zeer sterke zijden. Overal waar hij een door het dichtwerk gesuggereerd to neel voor zich ziet. De heroiek met zeer geladen accent maakt hem zeer indrukwekkend in zijn zeer ruime stemmiddelen. Zo in de Don Quichot- te Chansons van Ibert (met soms pasticcio's van Spaanse folklore) en in vijf kapitale Duparc's, die een magnifieke afsluiting hadden in Le Manoir de Rosamonde. Kenmer kend voor hem was ook de overtui gende tragiek bij Schumann in Gö- the's eerste Harf ner-gezang"du lasst den Armen schuldig werden, dann überlasst ihr inh der Pein, denn alle Schuld racht sich auf Erden". Beklemmend. Van Fauré-liederea verwachtten we echter meer pastel tinten, minder druk op de stem en meer consordino, zoals de piano dat geeft. KEES VERHOEF Overeenstemming over rooilijnafstanden tot 6 u. MAANDAG Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 Ontmoetingscentrum, hoek Boshui- zerlaan. bejaardensoos Zuid-West. 2.30 Noordeinde 2a. groeDen op Troef: Recht/Onrecht. WSW-groep. Handen arbeid. Wandkleden maken en To neel. 810 uur nam. Stadhuis. Raadsvergadering, 7.30 uur lste Binnenvestgracht 33, Universi teitsraad. 7.30 uur nam. Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Kinder centra Lelden, Hooglandse Kerkgracht 4, tel. 130360. Geopend dl. t/m vr. 9.30 12 uur vm en van 2—5 uur nam Dienstencentrum Noordeindsplein 2b, tel. 140483. Al gemene informatie dag. van 910 uur voorm. SÖS-cSenst SOS Telefonische hulpdienst: <y74*K»MWrj&oi allen die In Këdfcf! verkeren; Dag en nach reiken Architecten Arch 1 tecten - lnformatlecentr um R«n- land Op werkdagen telefonisch berelk- btar onder nr. 126385. Zitting op woensdagavond van 7.309.80 uur op Maatschappelijk Werk OEGSTGEEST Het is niet no dig dat het bestuur van de Stichting Kinderpsychiatrisch Centrum Cu rium bü Gedeputeerde Staten gaat pleiten voor een uitbreiding van rooi lijnafstanden bij de kliniek die tus sen de rijksweg en de Endegeester- straatweg gebouwd zal worden. Er is overeenstemming bereikt met Rijks waterstaat, zo deelde burgemeester Van Eysinga gisteravond in de ge meenteraadsvergadering mee. Rijks waterstaat wilde als eis stellen dat de rooilijn minimaal honderd meter uit de as van de rijksweg verwijderd moest blijven (in het verleden was sprake van 75 meter). De al in een ver gevoerderd stadium verkerende bouwplannen van Curium kwamen op sommige punten echter tot een afstand van 84 meter en zouden door d£ eis van Rijkswaterstaat in ge- raaï kop»***. Omdat de eerste raadsvergadering in 1976 zo kort na de begrotings behandeling volgde, zag burgemees ter Van Eysinga er van af om een nieuwjaarstoespraak te houden. In de vergadering vroeg Beckers (PPR) aandacht voor een brief van de ge meente Hulsberg, waarin de mede deling werd gedaan dat het mogelijk zou zijn dat ook rechtspersonen de 3 procent Kalkarheffing in een an der fonds te storten. Beckers vond dat dergelijke zaken in de commissies zouden moeten worden besproken, in plaats van, zoals B en W nu hadden gedaan, de brief voor ken nisgeving aannemen. Boesjes (PvdA) wilde weten hoe het met de voorbe reiding staat op het bestemmingsplan voor het gebied van de Voor hof pol der en het deel van de polder Kamp huizen tussen Buitenlust en de grens met Rijnsburg. Hij kreeg te horen dat wat de Voorhof betreft gewacht wordt tot bekend is of de bouw van het zwembad wel of niet doorgaat. De volkstuinen worden een tientje per jaar duurder dan was gedacht. Een zelden voorkomende zaak was dat B en W niet bereid bleken te zijn om de voldoen aan een wens van de Wilibrordschool: een nieuwe vloerbedekking is volgens het college niet nodig. Van Belle (PvdA) maakte het college complimenten over de wijze waarop de reconstructie van de Celebesstraat is behandeld. Hij vroeg wel aandacht voor het par keerprobleem. Kohlbeck (PvdA) kreeg van wethouder Gomelich Mey- lingh te horen dat 1500 personen po sitief hebben gereageerd op het on derzoek op baarmoederhalskanker. Volgens de wethouder is het niet mo gelijk dit onderzoek te koppelen aan het borstkankeronderzoek. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldsch Dagblad B.V Witte Singel 1 Leiden. Postbus 54 Giro 57055 Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18 00—20.00 u Zaterdag vaD 16 00-18 00 uur Te'efoon 071—130500. Indien ln gesprek 071—134539 Hoofdredacteur Han Mulder. Kwartaalabonnement f 37,85 Per post f 48.25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden bt) vooruit betaling te voldoen Bil automa tische overschrijving geeD ad ministratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2