Sosonkotitel grootmeester binnen bereik... TWEEDE PLAATS WANNE eeft 'n heleboel brillen met kortingen van 30 tot 40% Heren GSC: winst zonder setverlies Nog net geen 2,5 miljoen Hoogoventoernooi geopend Lotto/Toto Zou u daar niet ns van profiteren? Waarom die aanbiedingen? VRIJDAG 16 JANUARI 1976 IIVIJK AAN ZEE De Hoogovens moet bezuinigen, maar toch is er een schaaktoernooi bij felkaar geharkt dat de toets der verfijnde kritiek volledig kan doorstaan. Zoals de diverse spre kers, gistermiddag in Wijk aan Zee tijdens de opening van het 38ste schaakgebeuren opmerk ten: al zijn het er dan twaalf in plaats van zes tien en duurt het toernooi maar twee weken in blaats van drie, de kwaliteit staat buiten kijf. poor Alexander Münninghoff dit Enthousiasme overheerst, waarbij de padruk ligt op ex-wereldikampioen Michael Tal: hij heeft dan beliswaar niet de hoogste kwalifica tie (die heeft toernooi-vos Ljuboje- ric, die vorig jaar zo'n beetje alle toernooien vaai formaat op zijn paam bracht en bij de internationa le schaaktoptien hoort), maar aan lijn grote reputatie is Tal toch min öf meer verplicht hier die eerste krijs (vierduizend gulden) weg te kalen. Hij wil dat ook erg graag, fcoals al eerder gezegd, geloof ik dat ie belagers van Tal te vinden zullen lijn in het trio Smejkal-Ljubojevic- Browne. Alle drie riepen ze vol Ivertuiging dat dit toernooi een Uitstekende graadmeter is: wie bij fie eerste vier eindigt, zit voor het tomende jaar gebeiteld, dit 38ste Hoogoventoernooi is wel degelijk een toetssteen en een aanleiding voor lerdere uitnodigingen. t>at soort dingen is voor professio nals belangrijk, vandaar dat er eker gevochten zal worden. Van de Nederlandera in Sosonko het kaas- 5aard: hy was niet bij de opening )mdat hy van het zojuist beëindigde oernooi in Hastings moest uitrus- len, maar de meeste prognosege- brekken gingen wel over hem. want iin dit toernooi hoeft hij maar [plus een" te maken om de lucratieve p-ootmeestertitel in de wacht te liepen. Meer dan enige andere Nederlander lijkt de moeilijk ferslaanbare Sosonko hier toe in Itaat. Een speler waar te weinig aandacht op valt is Langeweg. Hij zal in de eerste vier ronden alle overige landgenoten te bestrijden krijgen. Daarvan hangt alles af, zij zijn immers relatief de zwaksten in dit selecte gezelschap. „Als ik uit die eerste vier ronden een positieve score haal, dan maak ik in dit toernooi het grootmeesterresultaat. Maar als ik een keer uitglij, dan is de kans verkeken. Een negatieve score tegen de Nederlanders maak ik tegen de sterke rest niet meer goed", aldus Langewe Hij is, vind ik,' een speler die ex tra aandacht verdient ditmaal. Meer dan ooit lijkt de belofte die zijn spel al jaren lang inhoudt nu bewaarheid te zullen kunnen worden. In de meestergroep gaat alle aan dacht naar de toekomstige verrich tingen van Alla Kusnir, de tweede speelster ter wereld. Zij, ex-Russin en nu geëmigreerd naar Israël, heeft al meerdere malen haar mannetje gestaan in meestertoernooien. De damesgroep tenslotte lijkt een al be sliste zaak voor de Bulgaarse Le- macko, die immers onlangs h'et da- mes-interzonetoernooi won. Concur rentes zitten in het kwartet Van der Mije-Vreeken-Belle-Vokralova. Een voordeel van het beperkte Hoogoven-programma is, dat er dit jaar telkens in de weekeinden vol uit g'espeeld zal worden. De vrije dagen vallen op maandag 19, vrijdag 23 en woensdag 28 januari. Voor de rest van januari staat het Wijk aan Zeese hotel Kennemerduin dagelijks open voor de schaakiiefhebbers van een tot zes. LEIDEN In de promotieklasse volleybal boekten de heren van Groen Stereo Centrum en LUSV een 30 zege op respec tievelijk ZOVOC en Goudse Verzekeringen 3- Groen Stereo Centrum diende voor die zege het onderste uit de kan te halen en als het niet de beschikking zou hebben gehad over een spe ler/coach als Henk van Klaveren zou een Zoetermeerse sur prise stellig tot de mogelijkheden hebben behoord. Nu kwam Van Klaveren telkenslö7, 156, 15—5. In de eerste 1 op tijd binnen de lijnen om de zaken op orde te stellen. Dankzij de be kwame assistentie van Peter Fran- ging de belangstelling vooral uit naar de ontmoeting tussen de num- 3 op de ranglijst, respec- ke en Louis Cloquet lukte dat met tievelijk Groen Stereo Centrum 2 en Michael Tal tijdens de loting voor het Hoogoventoernooi. In zijn hand heeft hij het schilderijtje, waarop het plaatsnummer staat vermeld. de cijfers 1614, 1512, 15 10. LUSV kende geen problemen te gen het zwakke derde team van Goudse Verzekeringen. Na twee maal 15—6 verslapte begrijpelijk de concentratie en alleen daarom kon de Goudse ploeg althans in die set een redelijke score bereiken, 15—13. Bij de dames nam ZOVOC zo overtui gend een 20 setvoorsprong tegen Groen Stereo Centrum 2 dat het een snelle zege leek te zullen opleveren (15—8, 15—2). Dat pakte heel anders uit, want in de derde en vierde set domineerde Groen Stereo Centrum, 15—7, 15—6. In de vijfde set bleek Groen Stereo Centrum duidelijk te veel van haar krachten te hebben ge vergd, 15—3 en 3—2 voor ZOVOC. Annet Tebarts en Akke Plantinga waren bij Groen Stereo Centrum de uitblinksters. Groen Stereo Cen trum 3 moest zonder Nel van Elk en T. Renes in Waddinxveen aan treden tegen Be Fair 2. Het werd echter toch een zege met de cijfers GENEVE Carlos heeft zijn gro te kans gemist, 's Werelds meest gezochte desperado, die naar het schijnt in Genève is gesignaleerd, had gisteren zonder veel opzien te baren de deelneemsters aan het Europees kampioenschap kunstrijden kunnen gijzelen. Af gezien van enkele zenuwachtige Zwitserse suppoosten, die alleen al vanwege de dreiging onsamen hangend reageerden, zou nauwe lijks iemand het hebben opge merkt. Want zoals altijd waren de verplichte figuren, waarmee het damesprogramma werd ge opend, een gebeurtenis voor de volstrekste incrowd: een handvol betalende toeschouwers bezorgde ouders en per definitie nukkige trainers. Dianne de Leeuw mocht het vijf uur durende conclaaf re delijk tevreden verlaten. De vijf dames en vier heren van het ju rypanel hadden haar figuren be loond met een tweede plaats ach ter de als een strenge schooljuf frouw ogende Westduitse Isa bel de Navarre, die bij het vrije rijden naar alle waarschijnlijk heid achteruit zal worden gewor pen. Toch kreeg ook Dianne te maken met een opgetrokken wenkbrauw van trainer Doug Chapman, toen ze bij haar derde figuur: de paragraaf lus achter-? waarts, maar wat in het ijs kras te. Dat verdriette haar zicht baar. Christine Errath, de sterk afge slankte drievoudige Europese kampioene, verliet de baan met tranen in de ogen. Haar kansen op titelbehoud zijn goeddeels in de gekoelde lucht opgegaan. Haar achter stand op Dianne de Leeuw is na de verplichte figuren nauwelijks groter dan vorig jaar in Kopen hagen, maar een omzwachtelde rechterenkel maakt het onwaar schijnlijk dat zij de stunt van des tijds kan herhalen. Bovendien is zij gepasseerd door haar vijftien jarige landgenote Anett Poetzch, die in de kür tegen een drievou dige sprong meer of minder niet opziet. Als men ervan uitgaat, dat Isabel de Navarre in het ver plichte programma en de kür nog wel eens met het zitvlak op het ijs placht terecht te komen, hoewel ze bij het wereldkampioenschap in Colorado Springs zesde werd, komt voor Dianne de Leeuw het grootste gevaar van Poetzsch. Bij het uitsplitsen van de cij fers van de figuren, die dertig procent van de eindreketiing uit maken, blijkt dat de atletische nummer drie van Kopenhagen door twee juryleden hoger is ge plaatst dan Dianne de Leeuw. Dat gebeurde door het Oostduit- se jurylid Helga von Wiecki en haar Westduitse confrator Willy Wernz. Het vermoeden van een "gesamdeutsche" kongsie wordt wordt versterkt door de 4.4, die Wernz uitreikte aan de derde Oostduitse deelneemster Marion Weber, waarmee hij een half punt hoger scoorde dan zijn col lega's. Aangezien het Franse en Zwitserse jurylid het verschil met Poetzsch beperkt hielden, staat het nog helemaal niet vast, dat Dianne morgenavond pro bleemloos naar haar eerste Eu ropese titel zal glijden. Wel behoeft zij zich geen zor gen te maken over Eelena Vodo- rozova. Het kleine Russinnetje met de paardestaartjes werd door de in meerderheid Westeu- ropese jury neergezet op een plaatsje, waar zo'n twaalfjarige, die de leerplichtige leeftijd nog lang niet te boven is, thuis hoort: ergens achter in het klas sement. Stanislav Zhuk, zelf oud-we reldkampioen paarrijden, heeft haar de afgelpoen dagen voort durend het ijs op gestuurd voor het oefenen van een dubbele lutz, gevolgd door een drievoudi ge toeloop, waardoor het ver moeden is gerezen, dat zij deze uiterst ingewikkelde combinatie als eerste rijdster ter wereld bij de korte kür wil uitvoeren. Lukt het, dan vliegen de zessen haar om de oren. Mislukt het, dan duiken de cijfers omlaag. Want de jury heeft opdracht gekregen in de korte kür streng te oorde len en voor een val minstens een half punt af te trekken. Dat zal de vedetten ervan weerhouden al te grote risico's te nemen. Al leen de kanslozen kunnen het er op wagen. Tot die categorie be horen de zusjes Annemarie en Sophia Verlaan, die elkaar ge zelschap houden op de achttien de en negentiende plaats, slechts gevolgd door de Scandinavische vertegenwoordigsters en een een zaam Joegoslavisch meisje. Bij de heren veroverde de Brit John Curry gisteren zijn eerste Europese titel. De Rus Vladimir Kovalev werd tweede. Het Rus sische paar Loedmilla Pakhomo- vaAlexander Grosojv vergroot te de voorsprong bij het ijsdan- sen op zijn landgenoten Irina MoisejewaAndrej Minenkov. DAC 1. Groen Stereo Centrum had net als de heren van het eerste team tegen ZOVOC, de beschikking over Henk Van Klaveren. Deze ani meerde de ploeg tot een sterk ver weer en dat was nodig want DAC kwam voor eigen, Alphens publiek tot sterk spel. GSC won met 17—15, 157, 1512. Morgen komt koploper Leski Wassenaar in de sportzaal Opdreef in Leiderdorp op bezoek bij GSC en dan valt waarschijnlijk de beslissing voor het kampioenschap. Aanvang van de wedstrijd 15.15 uur. LUSV 2 leverde een goede pres tatie door DVO 1 een gelijkspel af te dwingen, 22. Leski Wassenaar 2 deed zijn sportieve plicht naar beho ren en dat betekende voor Leski Was senaar 1 toch niet zo'n ontspannend partijtje volleybal als het zal hebben gedacht. Het werd een 31 zege voor de koploper met de veelzeggende score, 15—6, 14—16, 15—12, 15—6. Bij de dames won Groen Stereo Centrum 4 de voor het kampioenschap be langrijke wedstrijd tegen Gemini' Kangeroes 3 met 3—1, setstanden 11 15, 157, 152 en 157. Koploper Orion won met 3—0 van Leski Was senaar 2. Carambole op weg naar titel LEIDEN Het biljartviertal van De Carambole lijkt erg hard op weg naar het kampioenschap van de LBB. Zelf won de Carambole met 8-0 van debutant Between, terwijl de concurrentie niet verder kwam dan een gelijkspel. De voorspring op De Rijnstreek 1 bedraagt nu maar liefst 15 punten, terwijl de Rijnstreek nog eens 9 punten voor staat op ce Vrien schap 1 (totaal 55). De uitslagen van de eerste klasse: Rijnstreek- UVS 4-4; De Oude Herberg - TOG 4-4; Landzicht - Morspoort 4-4; Caram bole - Between 8-0; Vriendschap - Rijnegom 6-2. Leider in de tweede klasse blijft voorlopig TOP l met een totaal van 66. Cleyn Duin 1 zag de jacht op de koploper verstoord door de Waag 1, dat een 5-3 overwinning boekte. De uitslagen: 't Zuid 1- Ca rambole 2 2-6; De Heul l Wachtje 1 0-8; TOP 1 - De DOS 1 Landzicht 2 4-4; De°l Cleyn Duin 5-3. 1 1- Basketbal Transol RZ heeft gis- pavond in Wenen kansloos verloren an UBSC Wenen met 75-119. Bij le rust van dit duel, gespeeld voor de kwartfinalegroep b van het toernooi lm de Europese beker voor lands kampioenen bij de heren, hadden le Oostenrijkers reeds een voor- iprong van 51-30. In dezelfde groep pon Real Madrid in Tel Aviv met 11-90 van Maccabi. Het damesteam fan Vastgoed Strijen verloor met 17-83 in Sofia de eerste wedstrijd pgen Levski Spartak in de kwart- inalegroep van het toernooi om de luropese beker voor bekerwinnaars. Piet Schrijvers geschorst voor twee wedstrijden ZEIST De Ajax-doelman Piet Schrijvers is door de tuchtcommis- sie van de KNVB voor twee wed strijden geschorst naar aanleiding van zijn optreden in de wedstrijd Ajax - Sparta van zondag j.l. Bo vendien kreeg Schrijvers een boete van 250 gulden. Henk Warnas van Go Ahead Eagles en Joop Wildbret van AZ'67 werden één wedstrijd geschorst. Nationale puzzelactie We hadden gehoopt het te ha len: 2.5 miljoen gulden na vijf tien puzzels. H'et is net niet ge lukt. Om precies te zijn is er nu voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten f 2.444.391.66. De extra-pot kon de afgelopen week worden versterkt met f 3.307,31. Er zit op het ogenblik in die extra-pot het lieve bedrag van f20.900.73. Heel wat dui zendjes. Het is nu maar wach ten wanneer die van notaris J. H. Birkhoff mogen worden uit gekeerd. De oplossing van puzzel 15 was: "Sport maakt minder af hankelijk". Weekhoofdprijzen: VW Golf extra: mevr. L. A. C. .van de Sande-Pollie, Vetkamp 28, Nijkerk. Philips kleurentelevisie: J. Catsburg, Breukelaarweg 7, Hel- lendoorn. Olga springboxcombinatie: G. A. M. Bogaerts, Kleine Beemd 77, Boxtel. Petri TTL fotocamera: P. Vaessen, Julianastr. 14, Ned'er- weert. 4 Conti TS staalradiaalban- den: A. J. Jansen, van Gave renlaan 19, Steenbergen. Singer naaimachine: C. J. Verhoef. Vogelaarstr. 17, Berkel. Waardebon van f 500 van Wit- teveen: J. Meijndert, Goldonistr. 51, Rotterdam. Waardebon van f 500 van Wit- teveen: mevr. Aarns, Lijsterstr. 8, Driel (Ob). Carnielli super skiff roeima- chine: mevr. A. Hofman-Siepel, Petuniastr. 16, Nieuw-Buinen. Neveda tapijt: J. B. Govaars, Beethovenstr. 99, Heemskerk. In het verschijningsgebied van het Leidsoh/Alphens Dagblad vielen verder de volgende week- prijsflenMoulinex-grill-bakoven mevr. J. C. Roos-v. Raadshoven Mercuriusstraat 501, Sassen- heim; Neveda wandkleed: dr. Edith Frederiks, Pr. Marijkelaan 15, Oegstgeest. De volledige trekkingslijst ligt vanaf maandag a.s. ter inzage op onze kantoren in Leiden (Witte Singel 1), Alphen a, d. Rijn (Ju- lianastraat 19) en Katwijk aan Zee (Badstraat 9). De 27-jarige ex-Ajacied en Club Bruggespeler Nico Rijnders, die vanwege zijn fysieke gesteldheid niet meer als speler of trainer in zijn sport werkzaam kan zijn, keert waarschijnlijk toch in de voetballe rij terug. Het Bredase NAC, de club waarin Rijnders is opgegroeid, denkt er over hem een functie aan te bie den. Eugene Lemmens, de voorzitter van de betaalde afdeling bij NAC: "Overigens is alles nog in een pre matuur stadium. Het is alleen zo: Nico komt weer in Breda wonenen werken en daar hij zich nog steeds NAC'er voelt, wil hij bij ons wat ko men doen. Waarschijnlijk wordt het iets op het gebied van scouting. Maar in elk geval geen baan waarbij hij aan spanningen onderhevig zal zijn. Dat kan niet". DEN HAAG Eén deelnemer aan lotto nummer twee van het af gelopen weekeinde heeft alle zes ge tallen goed voorspeld. Als enige win naar ontvangt deze deelnemer bruto f626.337. De toto had zes winnaars van de eerste prijs, die elk bruto 23.006 ontvangen. De uitslagen van lotto en toto van afgelopen weekein de zijn: Lotto no 2 Aantal deelnemers: 904.413, bruto in leg: f3.576.538, prijzenbedrag f 1.730.593. Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto f626.337 ontvangt; twee de prijs: 1 winnaar die bruto f 169.885 ontvangt; derde prijs: 164 winnaars die elk bruto f 1.553 ontvangen; vier de prijs: 8.707 winnaars, die elk per kolom f39 ontvangen; vijfde prijs: 15.866 winnaars, die elk per kolom f21 ontvangen. Toto no 2. Aantal deelnemers: 239.642. Bruto inleg: f726.535, prijzenbedrag: f345.104. Eerste prijs: 6 winnaars, di'e elk bruto f23.006 ontvangen; tweede prijs: 145 winnaars, die elk per kolom f595 ontvangen; derde prijs: 1.870 winnaars, die elk per ko lom f 64 ontvangen. Schaken De Rus David Bron- stein, de Tsjech Vlastimil Hort en de Oostduitser Wolfgang Uhlmann hebben het internationale schaak toernooi van Hastings gewonnen. Gennadi Sosonko, die in de laatste partij tegen de Engelsman John Nunn remise speelde, eindigde op de gedeelde vijfde plaats met acht punten uit vijftien partijen. Aat de Groot kans op het amateurteam LEIDEN. Aat de Groot van Rooden- burg maakt deel uit van de groep spelers, die a.s. dinsdag om half vijf in het KNVB-sportcentrum in Zei6t zal aantreden tegen het voorlopig Nederlands amateurelftal. Aan de hand van gegevens van deze wed strijd zal het definitieve Nederlands elftal worden samengesteld, dat in februari en april zal aantreden te gen Frankrijk en Roemenië in de kwalificatieronde voor de Olympi sche Spelen. Met De Groot zijn ge selecteerd Goeman (ADO), Brandei (CVV), Van Moerkerk (DCG), De Nijs (HDVS), v. Linden (Neptunus), Muller (RKC), Bakhuis (RVC), v.d. Ent (RVVH), Nolten (SVN), Bruinsma (Weber Germanicus) en Nijssen en Meyer van Xerxes. Afge lopen zaterdag speelden zij met hun districtselftal in Zeist. Kees Karstens van Noordwijk en Joep den Hollan der van Quick Boys behoren tot de groep, waaruit in november (toen het eerste duel tegen Frankrijk werd gespeeld) het voorlopig Neder lands elftal werd gekozen. Ceulemans en Van Bracht in Voorschoten VOORSCHOTEN Raymond Ceu lemans en Rini van Bracht zullen de officiële oprichting van de Voor- schotense biljartclub de Ham/Bur gers luister komen bijzetten. De twee grootmeesters op het groene laken gaan zondag in het Wapen van Voorschoten een "revanche" van het WK driebanden spelen. Na het de- monstratieduel dat als zodanig wordt aangekondigd speelt Ceule mans dan nog een simultaan-bil- Jartwedstrijd tegen negen Ham/Bur gers. De belangstelling voor het ge beuren is zo groot dat de zaal nu al "uitvsi'kocht" is. ADVERTENTIE U zou wel gek zijn als u zo'n kans voorbij liet gaan! Als u toch van plan was 'n montuur te kopen, kunt u net zo goed direkt naar IRIS gaan. Want alleen daar krijgt u zulke enorme kortingen. U heeft de keus uit een heel rek eersteklas modebrillen. Geen kneusjes, geen afdankertjes uit lang vervlogen tijden: stu voor stuk brillen waarmee u voor de dag kunt komen! Heel eenvoudig. Geen kwestie van uitverkoop, het is. precies 2 jaar geleden dat IRIS in Leiden de eerste brillen verkocht. Dat moet gevierd worden. Vandaar dat rek vol aanbiedingen. Als u binnen komt, direkt aan uw linkerhand. En als u vindt dat uw huidige bril nog jaren mee kan: wat let u om er eentje bij te nemen? Gewoon, om er eens helemaal anders uit te zien. Voor de prijs hoeft u het niet te laten! Tot en met 17 februari laat IRIS u profiteren! Maak er gebruik van! CIZ) D HAARLEMMERSTRAAT 12

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15