t Barry Hughes „Dankbaar voor de degradatie SLAAPKAMERGEKONKEL Melbourne kandidaat9 „Roodenburg is echt nog niet kansloos" 99 99 Prognoses VRIJDAG 16 JANUARI 1976 SPORT PAOTNA 13 LEIDEN Na een uitsteken- de seizoenstart heeft Rooden- 61 burg. in de eerste klasse West I. -j nu toch een aantal meters ter- _J rein moeten prijsgeven aan kop loper DWV. de ploeg waarmee men aanvankelijk de toppositie deelde. Acht wedstrijden bleef de club ongeslagen «daaronder ook die inmiddels fameus geworden serie van vier achtereenvolgen de 0—0 gelijke spelen), maar na ging het fout. Nu, net over de helft van de competitie, staat de équipe van trainer Versteegh, al vijf punten achter oo de Amsterdamse concurrent. De kans op het felbegeerde plaatsje in de hoofdklasse lijkt bijkans verkeken. Hoewel Rei- nier Verkuvlen daar anders over denkt. De frêle middenvelder, die af gelopen week nog in 't districts elftal van West II speelde, gaat terug naar het jaar. waarin Roodenburg kampioen van de eerste klasse werd en zegt: Toen hadden we een vreselijk 6lechte start en. ook al ging het ln het verdere verloop van de competitie wat beter, gaf nie mand nog een cent voor onze kansen op de titel. Maar in het tweede gedeelte kwamen we op eens sterk opzetten en behaal den we toch nog het kampioen schap. Datzelfde kan nu ook ge beuren. Vijf punten is natuur lijk al een behoorlijke achter stand. maar we zijn er nog lang niet. De komende weken krijgt DWV twee bijzonder lastige uit wedstrijden. tegen DCG en w Wit. Stel dat ze die ver liezen en wij winnen onze wed strijden. dan staan we al bijna gelijk. We krijgen ze ook een keer thuis. Ik geloof niet. dat de competitie al beslist is. Ik ga echt niet beweren, dat Rdo-^ denburg kampioen wordt, maar j al kansloosdat niet". Overigens wijt Nier Verkuy- len de recnte terugval van Roo denburg aan de goede sfeer, die heerst binnen de selectiegroep. Een wel zeer markante uit- ipraak. Hij verklaart een en an der als volgt: "Ja, er heerst bij Roodenburg zo'n goede sfeer, dat tenminste dat idee heb ik, gewoon te aardig zijn voor «el kaar. Nooit valt er een onvrien delijk woord. Ik zal natuurlijk niet beweren, dat het, om kam- ;n te worden, noodzakelijk is elkaar' continu uit te schel- maar af en toe mag er best wat gezegd worden. In het veld bijvoorbeeld mogen de aanwij zingen best wel eens wat harder doorkomen. Dat is ook het enige hoor. want voor de rest is het uiteraard alleen maar gunstig, dat we zo goed met elkaar over veg kunnen. Op die manier blijft het voetbal een plezierig gebeuren. Dat dreigde verleden Jaar te veranderen, maar sinds de komst van Versteegh zit de lol er gelukkig weer in. Een enorme fijne trainer. Het is te hopen dat lpj blijft", aldus Verkuylen. Terugkomend op die selectiewed strijd in Zeist zegt hij nog: "Het n hardstikke leuke belevenis in zo'n districtselftal te spe len". Wijnand Sloos Uitgerekend tegen VUC maakt Wijnand Sloos, keeper van UVS zijn rentree. Zeventien weken ge leden is 't, dat de eerste doelman de blauwwitten z'n arm brak dat gebeurde nu juist in het eer- Wijnand Sloos: rentree Reinier Verkuylen ste duel met de Hagenaars. Sans rancune zal hij echter zijn ver trouwde plaats onder de lat in nemen, want hij liet al eerder we ten, dat het een 'ongelukje' was waar niemand iets aan kon doen. Dat hij desalniettemin geladen in het veld komt laat zich raden, maar dat is dan ook een andere reden. Erg florissant is de positie, waar in UVS zich bevindt namelijk niet en als rasechte blauwwitter gaat dat hem erg aan het hart. Berid te vechten tegen de drei gende degradatie tot de laatste snik waarschuwt hij echter tegen een al te groot optimisme betref fende zijn terugkeer. 'Men ver wacht geloof ik wonderen van me, maar dat kan uiteraard niet. Er zijn natuurlijk wat toestan den geweest, daar laat ik me ver der niet over uit, maar dat be tekent nog niet dat ik de reddende engel zou zijn. Uiteraard zal ik alles doen wat in mijn vermo gen ligt om de nul te handha ven; dat is het enige wat ik doen kan. Ik ben er overigens zeker van, dat UVS niet degradeert. Let maar op: zondag winnen we van VUC". En met een veelbetekenend lachje voegt hij daar aan toe: "UVS degraderen? Kom nou, dat kan toch niet". AD VAN KAAM ZATERDAG KNVB: Noordwijk—WHC 1, HuizenQuick Boys 3, RCL's Gravenzandse SV 1, Katwijk Ter Leede 1, Rijnsburgse Boys- Maasdijk 1, Koudekerk—Spirit 1, ZwammerdamLisser Boys 2, SchoonhovenDe Sleutels 3, Holland Sport '32Randstad Sport 3, ZevenhovenTAVV 1, MonsterARC 2. Afdeling Leiden: Woubrugge Hazerswoudse Boys 3, Sportclub LisseVVSB 1, Oegstgeest GWS 3, Valken '68 KRV 1, LSVV'70—Leiden 2, Kagia— SVOW 2. MVKVSJZ 1. Ber- nardusMeerburg 2, Stompwijk- se Boys—Kickers '69 3, SVLV— Unitas Leiden 3. ZONDAG KNVB: UVS—VUC 3, Hollan- diaRoodenburg 3, Wilhelmus— Blauw Zwart 1, ONALugdu- num 1. Teyelingen Randstad Sport 1, LDWSLFC 1, Van Nis penDOCOS 3, Bodegraven Sportclub Lisse 3. SVLV— Rijpwetering 2 Bernardus Graaf Willem IÏ/VAC 1, VVP— MMO 3, WassenaarAltior 1, UDO—Archipel 3. SJZ—ODB 1, HMSHASC 3. Voorburg— VVSB 1. SJZ—BMT 1. Foreholte Hillegom 3, AlphenOoievaars 1. VEP—Nieuwkoop 1, NSV— Moerkapelle 3. Leids/Goudse competitie: ES- TOFloreant 3, AlphiaStomp- wijkse Boys 1, Oranje Groen Leidse Boys 1, Soccer Boys- ZLC 2. VTL—Alphense Boys 3, KRV—RVC 1, Nic. Boys—War- munda Boys 3, Weteringse Boys Meerburg 3, Unitas Leiden Oudewater 2, Nieuwerkerk Kickers '69 2. VVOA VNL 3, VNA DOSR 2. MONTREAL De beslissing over het al dan niet doorgaan van de Olympische Spelen in Montreal valt op dinsdag 27 januari. Een dag later zal Victor Goldbloom. de minister, die ver antivoor delijk is voor de Spelen, deze beslissing bekend maken. Kort daarna ver trekt hij naar Innsbrück om daar de vergaderingen van het Inter nationaal Olympisch Comité bij te wonen. Mocht Montreal afzien van de Spelen dan kan wellicht worden uitgeweken naar Mel bourne. Die stad heeft zich gis teren aangediend als nieuwe kan didaat voor de Olympische Spelen wanneer Montreal zich zou moe ten terugtrekken. Murray Byrne, de president van de staat Victoria verklaarde dat de Spelen op 17 juli in Melbourne kunnen beginnen, wanneer Mon treal zich tijdig terug zou moeten trekken omdat de accommodaties niet op tijd gereed kunnen zijn. ..Wij hebben alle faciliteiten en de Spelen, die wij in 1956 organi seerden, worden nog steeds be schouwd als een van de beste ooit gehouden", verklaarde Byrne op een persconferentie. De Australische sportbonden ne men het aanbod van de regering nauwelijks serieus. Oppositieleider Clyde Holding ziet er ook iveinig in: „De mensen die denken dat Olympische Spelen in minder dan zeven maanden kunnen worden georganiseerd, zijn niet reëel". Eerder meldde ook Mexico Stad de Spelen van Montreal te willen overnemen wanneer dat noodza kelijk zou blijken. Gistermorgen is het eindelijk gaan sneeuwen in de buurt van Innsbrück. Maar ondanks het feit dat er een pak sneeuw van onge veer 25 centimeter ligt, gaat de aanvoer van sneeuw, waantoeê men 7 januari is begonnen, ge woon door. HAARLEM "Ik ben geen trainer voor de eer ste divisie", stamelde Barry Hughes, nadat in de vorige voetbaljaargang het Bredase NAC in de allerlaatste competitiewedstrijd de Haarlem se formatie naar een lager niveau had verwezen. Vandaag-de-dag praat de vlotte Engelsman echter een andere taal- "Als we na dit seizoen weer in de eredivisie terugkeren, als onze boys het werkelijk fiksen, zeg ik dat ik dankbaar ben dat we vorig seizoen zijn gedegradeerd. En dat méén ik dan. Honderd procent". Door Rob Vente „Dat ik na die afknapper tegen NAC erg in de put zat, was natuurlijk logisch. Toen ik na die dramatische partij in de kleedkamer terugkwam, had ik van ellende zelfs een soort waas voor m'n ogen. Ik zag het allemaal niet meer zitten. Ik keek naar mijn spelers. Ze waren kapot, gebroken. Allemaal. En het hamerde door mijn hoofd: Haarlem een eerste-divisie-club, dus moeten we een heel ander beleid gaan voeren. Maar wat voor beleid in vredesnaam? Er was namelijk met degredatie geen rekening gehouden. Er was om zo te zeggen een beleid van „nul komma nul" uitgestippeld". „Maar goed, ondanks alle misère, ondanks het feit dat ik de degradatie als een persoonlijke afgang beschouwde, ben ik de dag erna aan de slag gegaan. Want zo iemand ben ik. Je hebt mensen die op de rijksweg een klapband krijgen en die dan een poos wezenloos voor zich uit gaan staren. Doe ik niet. Als mij zoiets overkomt, stap ik meteen uit en leg de reserveband er omheen. Onmiddellijk handelen hè". „Nou, we zijn bij Haarlem aan het werk gegaan en je ziet het resultaat. Het gaat geweldig. Zo goed zelfs dat de supporters die me vorig seizoen hartgrondig vervloekten me nu eigenlijk op de schouders zouden moeten nemen om me vijf keer in triomf rond het veld te dragen. Dat doen ze natuurlijk niet. Hoeft ook niet. Want niet ik presteer wat, maar ce boys. Al begrijp je natuurlijk wel wat ik bedoel". „Nogmaals, als we dadelijk promo veren, zeg ik inderdaad dat ik er dankbaar voor ben dat we een jaartje in de eerste divisie hebben mogen rondhuppelen. Waren we vorig seizoen bij voorbeeld niet gedegradeerd, dan was Haarlem ongetwijfeld doorgesukkeld met wat oude, te dure spelers. Nu moesten we het ja, noodgedwongen over een andere boeg gaan gooien. Maar daardoor werd gelukkig de huishouding van Haarlem weer gezond. Andere positieve punten die de degradatie met zich meebracht: in de eerste divisie kon ik een aantal jonge spelers, die voor de eredivisie nog niet rijp waren, wel een kans geven en verder kreeg het elftal met de week meer vertrouwen in eigen kunnen. Doordat het in vergelijking tot vorig seizoen mindere tegenstanders had. doordat er steeds werd gewonnen. Het is nu zelfs zo dat ik ronduit durf te beweren dat het spelpeil van Haarlem negentig procent beter is dan vorig jaar". Sfeermens „Door alle successen Is de sfeer natuurlijk ook formidabel. Logisch. Overigens hecht ik aan een goede sfeer altijd ontzettend veel waarde. Ik ben een sfeermens. Ik ben een trainer die zijn boys hard laat werken, keihard ploeteren, maar zorg er ook voor dat er gelachen wordt. Ik denk dat daarom Willem van Hanegem mij wel eens heeft genoemd als trainer voor Feyenoord. Willem houdt ook van lachen, niet". Heel Haarlem rekent er volledig op dat de Hughes-equipe inderdaad volgend seizoen weer op het hoogste plan acteert. Maar beginnen de moeilijkheden dan niet opnieuw? Bezit Haarlem wel een elftal voor de eredivisie? En is het niet zo dat verschillende spelers (Sadek. Wen- tink, Fransz, Derksen, Van de Berg) van plan zijn om er na dit seizoen mee te kappen? Barry Hughes: „Laat ik eerst dit zeggen: Haarlem zit barstensvol jong talent. Ik begin op het ogenblik de vruchten te plukken van de opbouw waarmee ik twee jaar geleden ben begonnen. Spelers van zestien, zeventien jaar, die ik toen bij Haarlem heb gebracht, zijn nu klaargestoomd voor het grote werk. Ja, jongens als een Metgod, een George, een De Kip zullen het in de eredivisie best kunnen klaren. Verder heb ik dan met Van de Berg, Pijs en Derksen om er maar een stelletje te noemen een brok routine in de ploeg. Ja, het past allemaal wel aardig in elkaar. En daarom zul je mij nooit horen zeggen dat ik bang ben voor de eredivisie. Bang? Kom nou!" „Het is alleen zo dat Haarlem geen geld heeft om dure spelers aan te trekken. Oh ja, we hebben een sponsor, de Nationale Nederlanden, Barry Hughes, hier in discussie met een grensrechter,J)e sup porters van Haarlem zouden me eigenlijk op de schouders moe ten nemen om me vijf keer in triomf rond het veld te dragen". en ik dank onze lieve heer op mijn blote knieën dat het bedrijf ons ook in de slechte tijden is blijven steunen. Maar die centjes die de sponsor in het laatje brengt, worden niet besteed om spelers van te kopen. Nee, financieel zitten we niet zo lekker. Als we promoveren zal onze penningmeester echt niet tegen me zeggen: „Barry, jongen, hier een cadeautje voor je, drie ton waar Je de boer mee op kunt gaan". Nee, dat gebeurt niet. Zelfs een ton kan er niet af. Maar wie weet, misschien kan ik een, twee kerels strikken, waarmee andere eredivisietrainers hel niet zo zien zitten. Knapen, die zij bij wijze van spreken over hebben. Ik heb er trouwens al een paar op het oog. Sterker, het hele elftal voor de ere-divisie heb ik al in mijn hoofd. Ik werk namelijk al vooruit. Dat moet je als trainer trouwens altijd doen. Vooruit zien, hè". Twee „Oh ja, er stoppen een paar spelers. Twee voor zover ik weet. Jerzy Sadek gaat weg en Beer Wentink zegt dat hij er een streep onder gaat zetten. Maar van die anderen weet ik officieel niets af. Met Fransz en Van de Berg zullen we wel rustig om d;? tafel gaan zitten. Ach, dat loopt allemaal niet zo'n vaart. En met Derksen, die ook plannen schijnt te hebben om Haarlem te verlaten, zie ik het ook wel goedkomen. Nee, over een uittocht maak ik me echt geen grote zorgen". Blijft de vraag of Barry Hughes zelf nog wel bij Haarlem op de loonlijst prijkt als het team de eredivisie weer binnenstapt. De trainer: „Ja, over mijn eigen toekomst kan ik op dit moment nog geen zinnig woord zeggen. Mijn contract loopt over een paar maanden, in maart, af. Maar goed, stel dat ik er niet meer ben, wel, dan kan mijn opvolger in de eredivisie profiteren van het werk waar ik nu al mee bezig ben". En tot slot: „Een werkelijke topclub trainen lijkt me wel wat. Een vereniging met armslag, hè. Ik geloof ook dat ik voor zo n club een geschikt type ben". Boksen Het gevecht om de we reldtitel boksen in het zwaargewicht tussen titelhouder Mohammed Ali en uitdager Jean Pierre Coopman is definitief vastgesteld op 20 februari in San Juan op Porto Rico. Door Hans Soeters UTRECHT Johan van Doorn piekert er niet over om zich voor tijdig aan de kant te laten schuiven. Zou menigeen zich de zo persoonlijk gerichte kritiek hebben aangetrok ken en woedend zijn opgestapt, niet echter Johan van Doorn. De trainer van de nationale dames-volleybalse lectie blééf en heeft daar zijn rede nen voor. Johan van Doorn (43) die kortge leden door een aantal selectiespeel sters met het predicaat "niet capa bel" werd opgescheept, is het met de argumenten van die rebellerende groep niet eens. Noemt de uitlatin gen "kinderachtig" en "onvolwas sen". Vandaar ook dat hij zegt: "Als de bond het wil blijf ik, dan ga ik dóór". Nochtans luidde de eis van de speelsters: Van Doorn er uit of an ders wij. Maar omdat de trainer daar niets voor voelde en de Nevobo zich gechanteerd voelde, verdwenen zes speelsters uit de selectie. "Maar", zegt Van Doorn, "het zijn speelsters die aan hun top zitten, waarmee je toch niet verder komt. Op den duur zouden ze er toch zijn uitgevlogen". Voor Johan van Doorn staat vast dat de kritiek moet worden afgedaan met de kreet "slaapkamergekon- kel". Zijn visie: "Met name de speelsters van Chicopee hebben tij dens de interlands met elkaar zitten konkelen omdat ze ook hun vriendin netjes in het basisteam wilden heb ben. Niet te geloven hè; op zo'n ni veau je vriendinnetje in het team te willen praten. Heus, voor mij was dit nieuw, zoiets had ik nog nooit gehoord". Maar het betekende wel dat de trainer zo kort voor het kwalifica tietoernooi in Heidelberg (16, 17 en 18 Jan.) een stap terug moest doen. Hij doet het moeiteloos, „want", verklaart hij, „met welk team ik ook zou gaan, kansloos zijn we toch. Zelfs al pak je uit een aantal andere landen de beste speelsters, dan nog kom je er niet. De kloof met Oost-Europa is gewoon veel te groot". „Het Nederlandse damesvolleybal van dit moment is arm", verduide lijkt Van Doorn. „Er is in veel opzichten een achterstand ontstaan". Mede door het wegvallen van een aantal speelsters, werd de selectie drastisch verjongd. Toch hoopt Van Doorn op een spoedige terugkeer van Roewell-speelster Annelies Vis ser, die om studieredenen de trip naar Heidelberg niet meemaakt. Van Doorn: „Een speelster als Annelies is in feite onmisbaar, omdat je er een team omheen kan bouwen. Zo zelfs, dat ik geneigd ben te zeggen: laat ze komen zo snel ze kan. Pak maar het vliegtuig naar Heidelberg. Dan maar zonder voorbereiding". Hij geeft overigens de voorkeur aan een goed uitgestippelde meerjaren planning, maar beseft dat hij dan wel de steun van anderen nodig heeft. Johan van Doorn is dan ook een voorstander van een nauwe samenwerking met de bond, jeugd trainer Jaap Akkerhuis en de clubtrainers, waarvan hij zegt: „Die moeten het ten slotte doen" Maar juist omdat hij als bondstrai- ner bjj herhaling wordt geconfron teerd met onvoldoende trainingsmo gelijkheden. voelt hij zich door do harde kritiek gekwetst. Filosofeert: „Veronderstel; er is een sponsor die een hele ploeg op de loonlijst wil plaatsen, wat zou je dan al niet kunnen doen". Zijn fantasietje spat een seconde later alweer als een zeepbel uiteen: „Ach wat, uitgeslo ten. Veel te kostbaar". En daarmee legt Johan van Doorn zich neer bij het onvermijdelijke, beseft dat de kloof met Oost-Europa niet to overbruggen is". En dus zegt de trainer tot slot: „Ik hoop in Heidelberg ten minste een setje te kunnen winnen, maar hoop vooral dat we er veel zullen leren. De ploeg doet in elk geval ervaring op. Hoe dan ook: ik zie weer toekomstmogelijkheden".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13