Kissinger naar Moskou ondanks kwestie Angola Engeland ontevreden met bemiddelaar Luns Westduitse ambtenaren niet meer op fluweel Voorrang bewapeningsdebat Premier van Maleisië in Londen overleden HELIOS NAAR ZON BONN (UPI) Als de West duitse minister van Binnenlandse Zaken, Werner Maihofer, zyn zin weet door te drukken, zyn de da gen geteld van de ryks- of ge meenteambtenaar die weinig meer doet dan het accepteren van zün automatische periodieke promoties. De „nieuwe" ambtenaar van Mai hofer wordt nog wel behoed voor ontslag, maar voor het eerst sinds de totstandkoming van een bureau cratie in het achttiende-eeuwse Pruisen, kan hy worden teruggezet als hy niet voldoet aan de eisen die aan hem gesteld mogen worden en kan hü niet meer rekenen op auto matische periodieke promotie. Het plan van Maihofer zal onge- twüfeld in goede aarde vallen by de burgery. Nu er 1 miljoen werk lozen zyn in de Bondsrepubliek, maakt elke Westduitser zich zorgen om zyn baan en kykt niet zonder jaloezie naar het leger van 3,5 mil joen ambtenaren, die nooit ontsla gen kunnen worden. De Westduitse burger vindt ver der dat een derde van de ambte naren overtollig is en dat het me rendeel dat het publiek te woord staat, in beleefheid te kort schiet. Maihofers plan zou kunnen strui kelen in het parlement, want de ex- hoogleraar in de politieke weten schappen schynt over het hoofd te hebben gezien, dat meer dan de helft van de 518 parlementariërs in hun deelstaat ambtenaar is ge weest of nog is. Hoewel op non-actief zolang het parlement in zitting byeen is, tre den ze in de regel in verkiezings- tyd enkele dagen af, om een auto matische promotie te accepteren. Terwyl zy parlementslid- af zijn, incasseren zij minimaal 35 procent en niet zelden 75 procent van hun laatstgenoten salaris als pen- Het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe heeft vastgesteld dat deze regeling, en trouwens elke sa lariëring van een afgevaardigde zonder dat hy er actief voor ge werkt heeft, onwettig is. Volgens parlementaire verslagge vers zal het resultaat van deze uit spraak waarschynlyk een uittocht van ambtenaren uit het parlement zyn om zuiver economische rede- ders geen goed stuk brood konden verdienen. Om dat te voorkomen overwegen leiders van politieke partyen het salaris van kamerleden te verho gen. zodat 'n concurrerende positie ontstaat met het salaris dat een bekwaam man in het bedryfsleven of in een vrij beroep kan verdienen. Of minister Maihofer nu in zyn opzet slaagt of faalt, in elk geval heeft hy uiting gegeven aan de ■wrevel die onder de burgerü over de ambtenary leeft. Ontvoerders Herrema op 23 februari voor rechter DUBLIN (AP) De begin datum van het proces tegen de Ierse terroristen Eddie Gallag her en Marian Coyle is voor lopig vastgesteld op 23 febru ari. Het proces tegen het twee tal dat de Nederlandse zaken man dr. Tiede Herrema ont voerden, zal in Dublin gehou den worden. De aanklacht te gen hen bevat thans in het to taal 12 verschillende punten. Zij worden nu onder andere ook beschuldigd van poging tot moord op enige politieagenten, terwijl Gallagher ook nog be schuldigd wordt van het mis handelen van Herrema. Coyle wodrt er onder andere van be schuldigd Herrema tegen zijn wil gevangen gehouden te heb ben. DONDERDAG 15 JANUARI 1976 LONDEN (AP) De Maleisische premier Toen Abdoel Razak is giste ren op 53-jarige leeftijd in een Lon- dense kliniek overleden. Razak ging vorige maand naar Londen voor medische behandeling tegen leukemie en zou oorspronkelijk gisteren naar zijn land terugkeren. Dinsdag kon digde de waarnemend premier van Maleisië echter aan dat Razak's terugkeer tot nader order was uit gesteld. Er is nogal wat deining geweest om trent het overlydingsbericht. Enige uren na het oorspronkelijke bericht werd de juistheid ini Koeala Loem- poer met stelligheid ontkend. Men maakte zich in het geheel geen zor gen over de premier, die springlevend zou zijn. aldus regeringsfunctiona rissen. Weer enkele uren later moest men echter deze ontkenning terug nemen: de premier bleek inderdaad overleden. Razak heeft Maleisië geregeerd aan het hoofd van het pro-Westerse nationaal front. Briitse bronnen, die al eerder melding maakten van Ra zak's verslechterende gezond heidstoestand. gaven hun twijfels te kennen over de toekomstige stabili teit van Maleisië. Er zou een machtsstrijd kunnen komen die leidt tot verdeeldheid in de coalitie die Maleisië al 13 jaar sinds de onafhankelijkheid regeert. De bevolking van heit land bestaat uit. Maleisiërs, Chinezen, Indiërs en andere Ethnische groepen. De meeste van de 10 miljoen in woners van Maleisië plachten Razak "de vader van de ontwikkeling" te noemen. Razak, die de macht vijf jaar geleden van Tengkoe Abdoel Rachman overnam, had deze bij naam omdat hy de leiding over ont wikkelingsprojecten in het land heeft gehad sinds de onafhankelijkheid van Groot-Brittannië in augustus 1957. Tengkoe Abdoel Rachman, de eerste Maleisische premier, had Ra zak al voor de onafhankelijkheid aangewezen als zijn toekomstige op volger. Vijf Jaar geleden droeg hij de macht aan Razak over omdat hij vond dat hij al lang genoeg aan de macht was geweest. Voor de meeste Maleisiërs kwam Razak's dood onverwacht. Algemeen werd aangenomen dat hij ten min ste tot de vellende algemene verkie zingen van 1979 zou aanblijven. Abdoel Rachman was anti-com munistisch en wilde niets te maken hebben met de Chinese Volksrepu bliek, die de plaatselijke communis tische guerrillabeweging steunde. Razak bracht echter een bezoek aan Peking en ging diplomatieke be trekkingen met China aan. Hij bleef echter op het standpunt dat binnen lands communisme uit den boze was. Het voornaamste doel van zijn stre ven was neutralisering van Zuidoost Azië. Plaatsvervangend premier Hoes sein Onn is vanochtend beëdigd als de derde eerste minister van zijn land en opvolger van zijn zwager Razak. Hoessein Onn, oud 53 jaar, is advo caat en een pro-Westerse moslim. Verdronken In Tanzania zün 23 gevangenen verdronken toen een gro te kano waarmee zij op weg waren naar hun dagelijks werk op een eiland in het Victoriameer tijdens een grote storm omsloeg. Een woord voerder van de regionale gevangenis van Boekoba verklaarde woensdag dat het vaartuig, dat gemotoriseerd was. in het totaal 38 gevangenen en een bewaker aan board had. Tijdens de storm begaf de motor het. LONDEN (SP) De secretaris-ge neraal van de NAVO Jozef Luns mag het opnieuw proberen: bemid delen in het onderhand chronische visserijconflict tussen IJsland en Engeland. De IJslanders, die het in heel hun zilte bestaan vrijwel uit sluitend van vis moeten hebben, stellen groot vertrouwen in onze oud minister. Want in hun ogen heeft een vroegere tussenkomst van mr. Luns veel, zo niet alles bijge dragen tot beëindiging van de zoge naamde "kabeljauw-oorlog" van 1973. De Engelsen daarentegen stel len zich heel wat minder enthou siast op en hebben de bemiddelaar uit Brussel koeltjes laten weten dat het voor hem weinig zin heeft om bij hen langs te komen als hij van de IJslandse regering niet de nodi ge concessies weet los te krijgen. Tussen beide regeringen zijn de gevoelens inmiddels zo hoog opgelo pen dat IJsland nu overweegt om de diplomatieke betrekkingen met Engeland te verbreken. Alle pogin gen om in ieder geval een soort tus senoplossing te vinden, hebben uit drukkelijk gefaald. Zelfs al weet men dat wanneer straks in maart in New York onder auspiciën van de Verenigde Naties een grote zee conferentie wordt gehouden en de aangesloten landen dan waarschijn lijk het recht van de nu nog omstre den tweehonderd mijls-zone zullen er kennen. En om de tweehon derd mijls-zone rondom IJsland gaat hot thans volop. Onveranderd hou den de IJslanders vol dat de vang sten in de woeste wateren rondom een grillig, vulkanisch eiland voort durend teruglopen en dat zij daar om meer dan wie ook in hun be staan worden getroffen. De visserij is de basis waarop de gevoelige IJs landse economie steunt en elke IJs landse regering weet daarom ook dat maar de geringste slappe hou ding in een conflict als dit onmiddel lijk haar nek kan kosten. Op het eiland zelf is de zoveelste kabel jauw-oorlog met Engeland het ge sprek van de dag en om de stem ming er in te houden draait de IJs landse radio voortdurend de nieuw ste tophit van een plaatselijke pop groep, waarin de kapitein van IJs- lands kustwacht als helden en de Engelsen als piraten worden afge schilderd. In Engeland leeft het conflict vooral langs de Oostkust, met name in Hull, Grimsby, Fleetwood. North Shield, Lowestoft en in het Schotse Aberdeen en Granton van waar de Britse diepzee-trawlers naar de Noordatlantische vis konden varen. Ook hier is men in zijn bestaan veelal direkt op de visserij aangewe- Tot voor kort was het zo dat de IJslandse regering bereid was tot een compromis als de Britse traw lers hun jaarlijkse totaalvangst van kabeljauw zouden beperken tot 65.000 ton. De Britten waren be reid een nieuwe overeenkomst te te kenen als de tonnage kon worden overeengekomen tussen die 65- en 100.000 ton. Maar inmiddels heeft IJsland ook het cijfer van 65.000 ton laten val len. Engeland heeft zich bereid verklaard de marine- en andere beschermingsvaartuigen uit de wa teren rondom IJsland terug te trekken, mits de regering in Reyk javik dan de trawlers verder met rust zou laten. Dan zouden ook de afgebroken onderhandelingen kun nen worden hervat. Maar dit voor stel is door IJsland zonder meer afgewezen. Ondertussen duurt het conflict voort en gaat het om een nautische oorlog die de Royal Na vy nooit kan winnen. Het enige dat de snelle en wendbare fregatten met hun manoeuvres, die telkens aan de bemanning de hoogste eisen stelt kan bereiken, is dat de traw lers zij het dan in beperkte vorm kunnen doorgaan met vissen. De kabeljauw vangsten warden on danks de moeilijke omstandigheden redelijk genoemd en daarom wel licht is het aantal Britse trawlers rondom IJsland weer tot zo'n veer tig toegenomen. Het afgelopen jaar hebben de Britse trawlers rondom IJsland zo'n 130.000 ton kabeljauw gevan gen. En kabeljauw is in Engeland de belangrijkste schakel in de vis- consumptie. Evenals in andere lan den kent ook de Britse visserij gro te moeilijkheden. Ruim een Jaar geleden telde 's lands diepzee-vis sersvloot nog 489 trawlers. Nu is dat aantal al met ruim 140 schepen geslonken. Vangstlimieten hebben hierin een belangrijke rol gespeeld, maar natuurlijk ook de economie. De brandstofprijzen voor de sche pen zijn in ruim anderhalf jaar verdrievoudigd en nemen nog ge stadig toe. Inclusief de loonkosten moet een Engelse diepzeetrawler vandaag de dag tijdens haar trip van gemiddeld twintig dagen eerst voor 160.000 gulden aan kosten goedmaken, alvorens er aan ver diensten kan worden gedacht. Het is in deze ontwikkeling dat ook de Engelse reders nu weinig voor nieu we investeringen voelen en eerst willen afwachten hoe de zaken lo pen. En het is even duidelijk dat ook zij het oog gericht hebben op de grote zeeconferentie in maart. De British Trawler Federation heeft de regering gevraagd om te gen het einde van dit jaar ook voor Engeland een tweehonderd mijls zone vast te stellen, met dien ver stande, dat de eerste honderd mijl exclusief voor de eigen visserij moet worden gereserveerd en dat in de buitenste honderd mijl uitsluitend schepen van de EG-landen mogen vissen. Met de IJslandse bepalingen voor ogen kan men zich in dit ver band aan een gevoel van hypocri sie niet onttrekken. En het is ook een feit dat er in Engeland bij ve len gemengde gevoelens bestaan over de kabeljauw-oorlog met de IJslanders, waarin secretaris-gene raal Luns van de NAVO nu al weer moet zien te bemiddelen. Zijn be grijpelijke zorg is het voortbestaan van de Amerikaanse bases, inclu sief het grote radarstation op het eiland, gezien de groeiende mari- tieve activiteiten van de Russen, strategisch van het allergrootste belang voor de noordelijke flank van de NAVO. In dit verband kan een breuk tussen twee Atlantische bondgenoten voor de gehele NAVO zeer schadelijke gevolgen hebben. Vandaar dat de heer Luns zich de komende dagen bijzonder zal in spannen, al weet ook hij op dit mo ment ntet welk visje hij nog uit kan werpen om zowel een voor Reykjavik als Londen aanvaardba re kabeljauw te vangen. HAYE THOMAS Politie slaags met betogers in Madrid MADRID (Reuter) Spaanse op roerpolitie heeft gisteren slag gele verd met meer dan tweeduizend be togers in het centrum van Madrid nadat de regering de posterijen on der militair gezag had geplaatst om het hoofd te bieden aan de chaoti sche situatie die was ontstaan door stakingen die begin deze week bij de posterijen waren begonnen. De voornamelijk jeugdige demon stranten brachten het verkeer tot stilstand door geparkeerde auto's dwars over de straten te zetten. Terwijl helikopters boven het cen trum cirkelden om aanwijzingen te geven ging de politie de betogers met wapenstokken en traangas te lijf. Verkiezingen in Portugal LISSABON (UPI) De Portuge se regering heeft bekendgemaakt, dat morgen officieel een begin al worden gemaakt met de voorberei dingen voor nationale verkiezingen die ten doel hebben de wetgevende en uitvoerende macht van de mili tairen over te dragen aan de poli tieke parijen. De regering heeft nog geen da tum voor de verkiezingen vastge steld, maar zij heeft wel beloofd dat deze tegen 25 april zullen worden gehouden. Op die datum zal het twee jaar geleden zijn dat door een militaire staatsgreep een eind werd gemaakt aan de rechtse dictatuur. Judith Campbell Exner, die zegt in het begin van de jaren zestig, dertien maanden lang een nauwe persoonlijke relatie met president John F. Kennedy te lhebben gehad, staat op het punt yhaar memoires te publiceren. yin die memoires maakt de 41- I jarige vrouw o.a. bekend dat Ken- \nedy haar eens toevertrouwde dat Izijn huwelijk met Jacky er be- \roerd voorstond en dat slechts t tussenkomst van de familie Ken- tnedy een echtscheiding had ver- hinderd. \\olgens de Los Angeles Times zullen ook passages over vermaar- I de personen uit de shoivwereld Vonder wie Frank Sinatra, voor tkomen. Huilend verlaat waarnemend, premier Hoessein Onn het televi siestation, waar hij het overlijden van de -premier, zijn zwager Ra zak bekend maakte. Vanochtend ts de 53-jarige Onn als opvolger beëdigd. advertentie Pitige piepkleine pikzwarte pilletjes. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft tijdens een pers conferentie verklaard dat hij ondanks de nog steeds voort durende Russische-interventie in Angola volgende week naar Moskou zal vertrekken om te proberen tot 'n akkoord over de beperking van kernwapens te komen. Het bezoek zal duren van 20 tot 23 januari. De minister zei dat het afsluiten van een kernwapenakkoord van een dermate groot belang is voor de Amerikaanse belangen en de wereldvrede, dat het geschil rond Angola hiervoor op het ogenblik moet wijken. Nfóttemin viel Kissinger de rol van de Sowjet-Unie in Angola aan. Hij waarschuwde dat de algehele Amerikaans-Russische belangen vroeg of laat door de Angolese kwestie zul len worden beinvloed indien het Kremlin zijn beleid met betrekking tot Afrika niet wijzigt. De essentie van ontspanning is, aldus Kissinger, dat geen van de par tijen eenzijdig in een voordelige po sitie probeert te komen. Voortzetting van de Russische in terventie in Angola zal wellicht een nog krachtiger Amerikaanse reactie teweeg brengen, zo liet Kissinger doorschemeren. "Deze reeks van ge beurtenissen zal vroeg of laat leiden tot een open confrontatie", zo voeg de hij eraan toe. Militair Kissinger verklaarde voorts dat de Sowjet-Unie militair materieel ter waarde van zo'n 200 miljoen dollar heeft gezonden naar de MPLA. een van de Angolese bevrijdingsbewegin gen. Kissinger zed dat dit bedrag het totaal aan wapens, dat dit jaar uit het buitenland naar alle onder de Sahara gelegen landen in Afrika is gestuurd, overtreft. Hij deed opnieuw een beroep op alle buitenlandse militairen en advi seurs zich terug te trekken uit An gola, en leverde vooral kritiek op de inmenging van de ongeveer 7.000 Cubaanse militairen en adviseurs die aan de zijde van de MPLA strijden. Cubanen Kissinger zei dat de gevechten in het noorden van Angola bijna ge heel worden gevoerd door Cubaanse troepen zonder dat de linkse volks beweging voor de bevryding van An gola (MPLA) het zelfs doet voorko men dat zij aan de strijd deelneemt. Over de onlangs afgesloten topcon ferentie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid merkte Kissin ger op dat 'het verbazingwekkend was dat de helft van de OAE-leden het eens was met de Amerikaanse zienswijze van het probleem. Permanent Na deze opmerking zei Kissinger nogmaals dat de tot standkoming van een verdrag over de beperking ADDIS ABEBA (DAR ES SA LAAM Reuter, AP) President Idi Amin van Oeganda meent dat hij ertoe kan worden gedwongen 'n grote mogendheid te verzoeken in de Angolese burgeroorlog te inter veniëren. Hij zei er in een radio toespraak zeker van te zijn dat hij op de korst mogelijke termijn daar voor de noodzakelijke troepen krijgt. Amin zei niet welke grote mogendheid hij in gedachten heeft. De huidige voorzitter van de OAE onthulde tevens dat Ethiopië de MPLA heeft erkend als de enige wettige regering van Angola als 23ste van de 46 landen van de OAE. Vier Afrikaanse presidenten heb ben hun besprekingen achter gesloten deuren naar aanleiding van de mislukte OAE-top over Angola gis teren beëindigd en zijn naar hun landen teruggekeerd zonder verkla ringen af te leggen. De presidenten waren Julius Nyerere van Tanza nia, Samora Machel van Mozam bique, Kenneth Kaoenda van Zam bia en sir Seretse Khama van Bots- van kernwapens momenteel belang rijker is dan de dagelijkse internatio nale problemen als Angola. "De SALT is een permanent pro bleem", aldus de minister. Wanneer er geen akkoord komt zal de Sowjet- Unie de vryheid hebben om haar nucleaire wapenarsenaal op te voe ren en nieuwe en meer geavanceer de wapensystemen te ontwikkelen. "Dit zal voor het Amerikaanse sy steem economische moeilijkheden op leveren en leiden tot een gevaar lijke internationale instabiliteit", zo zei de minister. Verzekering Kissinger zei dat Moskou en Was hington geen nieuwe voorstellen heb ben uitgewisseld met betrekking tot de twee belangrijkste obstakels voor een SALT-akkoord. Niettemin zou het Kremlin Kis singer hebben verzekerd dat het be reid is zijn laatst ingenomen stand punt te wijzigen. Toen de besprekingen vorig jaar vastliepen konden de twee partijen het niet eens worden over een nieuwe Russische bommenwerper en 'n Ame rikaans raketsysteem. KAAP CANAVERAL <UPI) Op Kaap Canaveral in Florida is vanochtend de Helios-2 gelanceerd, een kunstmaan van Westduitse makelij. De lancering geschiedde met behulp van een Amerikaanse raket van het type "Titan Cen taur", aldus een bekendmaking van het Amerikaanse bureau voor ruim- tpvaart nasa. Volgens de eerste inlichtingen is de lancering geslaagd. De Helios-2 moet een baan be schrijven om de zon waarvan het verst verwijderde punt 144 miljoen km en het dichtstbijzijnde punt 43 miljoen km van de zon gelegen is. Indien alles naar wens verloopt, wordt de Helios-2 de kunstmaan, die de zon het dichtst nadert. De totale kosten van het pro gramma Hellas (de Helios-l werd een jaar geleden in een baan om de zon gebracht) worden geraamd op 260 miljoen dollar. Honderdtach tig miljoen is door West-Duitsland en de rest door de Verenigde Staten betaald. Overwogen wordt in 1980 een derde Helios te lanceren. De Amerikaanse minister van Arbeid, John Dunlop maakte gis teren zijn ontslag bekend. Dunlop was het niet eens met het veto dat president Ford over een wet op stakingen had uitge sproken. Daardoor zijn zijn betrekkingen met de vakbonden moeilijk geworden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9