Werkgevers zoeken geen voor passend huis gastarbeiders IN KOUDEKERK Brand verwoest winkel van H. Schellingerhout „Je mist alleen het applaus PAGINA DONDERDAG 15 JANUARI 1971 II erkgroep Sluiting Overtocht in Bodegraven is boos NIEUW-VENNEP De vrijwil lige brandweer in Nieuw-Vennep heeft een eigen „huis". Burge meester Van Stam verrichtte gis termiddag de officiële opening door met een Amsterdamse brandweerbijl een koord door te hakken, waardoor een plastic doek viel en een muurschildering te voorschijn kwam. De muurschildering, voorstellen de een brandende boerderij die door brandweerlieden wordt ge blust, is een product van P. Huis en J. Bomos, twee Sassenheimers. Het brandweerhuis, dat naar de naam 't Hok luistert, is een ver. bouwd ketelhuis in de Nachtscha destraat. De verbouwing en de in richting werd door de vrijwilli gers zelf gedaan. De gemeente stelde hiervoor een krediet be schikbaar. In 't Hok zullen onder meer brandweerlessen worden ge geven. Veel positieve reacties voor aanblijven v. Boeckel NOORDWIJKERHOUT Twee honderddertig oud'ars, van de onge veer zeshonderd, hebben tot nog toe gereageerd op de brief, die aan hen ié gericht over de vraag of rector Van Boeckel van het college Leeu wenhorst wél of niet in functie moet blijven. Van dit aantal zijn er 182, die vinden dat dr. Van Boeckel moet blijven zitten, 41 hebben blanco ge stemd, en zes vinden dat de rector maar moet opstappen. Dr. Van Boeckel aanvaardde het rectorschap ruim één jaar geleden. -Hij bepaalde zelf twee jaar "voor lopig" te willen meedraaien. Na die periode moest er worden gepraat over een definitieve aanstelling. Het schoolbestuur, dat vanavond zijn be slissing neamit, vond dat de tijd rijp was hierover te spreken. Omdat de oudervereniging had beslo- .ten, geen advies aan het schoolbe stuur uit te brengen, nam een groep ouders het initiatief dit wel te doen. LISSE Zondagavond 18 januari om 19 00 uur zal er wederom een jeugddienst worden gehouden in de Herv. Kerk aan de Heereweg in Lisse. In deze dienst zal voorgaan ds. J. Bosman uit Noordwijk, die zal spre ken over het onderwerp: "Kun je. Moet je, Mag je samen leven?". Mu zikale medewerking zal dit keer wor den verleend door het Radiokoor uit Bloemendaal. Pension „De Overtocht" in Bodegraven een flat te huur op conditie dat de vrouwen geen mannen tot him flat zouden toelaten. Ook zouden de vrou wen geen anderen in de flat mogen laten overnachten. Twee van de vrouwen die een huurcontract kre gen om te tekenen zijn getrouwd Om begrijpelijke redenen gingen zij niet akoord met de huurvoorwaar den. De koekfabriek liet daarop we ten zich van haar verplichtingen ontslagen te achten. De firma Andrelon bood twee werkneemsters samen één kamer aan. Huurprijs: 400 gulden, waarvan elk de helft moest betalen. De twee me dewerksters weigerden het aanbod. Reactie van Andrelon: "zij stellen zich wat lakoniek op en wij hebben de indruk dat zij te veel een afwach tende houding aannemen". André de Jong is directeur van Andrelon en voorzitter van de stich ting De Overtocht, die het pension exploiteert. Hoe groot het tekort op de exploitatie is wil hij niet zeggen, „dat is een eerlijke zaak". De Jong: "ik ben blij dat. u belt, want ik wist niet dat er klachten bestanden". Een kwartier eerder meldde zijn vrouw, die de verslagge ver vroeg terug te bellen: „Oh, al weer die werkgroep. Meneer die zaken echt goed voor elkaar." De Jong: "Er is natuurlijk nooit gezegd: „die mensen moeten geen eten hebben en geen verwarming of licht, ieder bedrijf is verantwoor delijk voor zijn eigen werknemers. En wat mijn medewerksters be treft: ik wist daar niets van, maar het valt onder de verantwoordelijk heid van de afd. personeelszaken'.' Hij is het eens met de veronderstel ling dat het uiteindelijk ook zijn verantwoording als directeur is. Uit wat de werkgroep naar voren heeft gebracht zou je een gebrek aan be langstelling van de werkgevers kun nen afleiden. De Jong: "De waar heid ligt in het midden Iedere werk gever moet voor zijn eigen werk nemers zorgen. Dat is niet de taak van de stichting. Maar ik ben blij dat u belt, want ik zal morgen be slist met mijn afdeling personeels zaken contact opnemen en met de beheerder van De Overtocht". Het pension zou op 1 Januari slui ten. Dat is niet gebeurd. De Jong: "Ach, je kunt die mensen toch geen slecht oud en nieuw bezorgen?" Wanneer De Overtocht wel gaat slui ten zegt hij niet te weten. "Voor die mensen is altijd gekookt en hun bed werd altijd opgemaakt. Dat ge beurt nu niet meer, maar dat kun je toch niet oneindig lang eisen'" Directeur Hoogendoarn van Van Weizen's koekfabriek toont zich ver baasd dat niet de moeite wordt ge nomen bij hem langs te kamen maar in plaats daarvan hij telefo nisch in de gelegenheid wordt ge- stelt zijn weerwoord te geven op de beschuldiging van de werkgroep. "U neemt wel de moeite naar de werkgroep toe te komen, maar voor mijn reactie is een telefoontje goed genoeg.Wij hebben ze een flat aangeboden op de zelfde condities als in De Overtocht gelden. Twe* van onze werkneemsters zijn gehuwd in de tijd dat zij bij ons werkten Het ds in Bodegraven heel moeilijk om voor een echtpaar een flat te krijgen". Maar waarom heeft de koekfabriek dan geschreven dtat zij zich van haar verplichtingen ont slagen achtte? Uiteindelijk is de koekfabriek deelnemer in de stich ting die De Overtocht sluit. Daaruit valt toch enige verantwoordelijkheid van die fabriek vctor de werkneem sters af te leiden. Hoogendoarn: "Wanneer dames eenmaal zijn ge trouwd draagt hun werk toch een tij delijk karakter. Wij vdnden dat huis vesting dan de verantwoordelijkheid Js van de werkgever van ée man"- Lako-'directeur A. C. M. Menken is ook verbaasd over die beschuldi gingen van de werkgroep. Hij schat het exploitatietekort van De Over tocht op zo'n 4 tot 5.000 gulden' per man, dus per deelnemersbewijs. "Als <üe mensen flink waren ge weest hadden ze ons gisteravond ook uitgenodigd. Wat ze u hebben gezegd hebben ze ons niet gezegd". Volgens Menken zitten er nog een goeie dertig buitenlanders dn De Overtocht. "Ik heb over te weinig eten niet één klacht gehoord. Eu als ik zie hoeveel lunchpakketten in de vuilnisbak verdwijnen, kan ik me niet voorstellen dat er wordt ge klaagd over te weinig brood. Deze mensen hebben zich verhalen laten aanluinen die niet juist zijn. Als u wist hoeveel aandacht de bedrijven aan deze zaak hebben besteed.Ik ben ervan overtuigd dat er voor hon derd procent voor deze mensen wordt gezorgd. Dat niet iedereen op 1 januari Iets anders heeft gevonden voer zijn mensen, omdat bij voorbeeld een verbouwing tegen zit. Is de reden dat De Overtocht nog open is. En ik kan me voorstellen dat het daar niet meer zo gezellig is nu er nog maar zo weinig mensen in het gebouw wonen". Klaas Zwartenkat, die gister avond namens de werkgroep het woord voerde denkt er duidelijk an ders over. Hij geeft een opsomming van probleemgevallen, waarmee da werkgroep nu nog bezig is. Het Alphense bedrijf Valpotherm heeft 3 man in De Overtocht, maar is geen deelnemer in de stichting. Voo* de gemeente Bodegraven zijn ze niet economisch aan de gemeente gebon den en voor de gemeente Alphen zijn ze inwoners van Bodegraven. Drie werknemers van Liko limonade- fabriek hebben te horen gekregen dat ze zelf huisvesting in Gouda moeten zoeken. Volgens Liko-directeur Men ken is die bewering niet juist. Kaas handel Noordhoek wil haar werkne mers naar een pand dat veel te klein is en waar twee mensen op de over loop zullen moeten slapen. Volgens kaashandelaar Schaap is alles voor zijn buitenlandse werknemer gere geld. De betrokken man weet nog van niets. Twee werknemers van de Melkunie zullen tijdelijk naar een heel slecht pand moeten. De 25 mensen van Van der Sterre en Van der Pol zullen in een goed pand wor den ondergebracht. Hoe hoog hun huur zal worden weet niemand nog. Voor één werknemer van de Dran kenunie is nog geen oplossing. An drelon heeft volgens de werkgroep twee mensen ontslagen die uit De Overtocht moesten. Een aantal ls teruggegaan naar zijn vaderland omdat ze huh toekomst in Nederland somber inzagen, gezien de onzekere woonsituatie. Van Pol Food moet één man nog zelf voor huisvesting zor gen. Klaas Zwartenkot: "Toen er te kort was aan werknemers waren bedrijven graag bereid enkele dui zenden guldens toe te leggen op buitenlandse werknemers. Die be reidheid is er, nu de arbeidsmarkt wat slapper is, duidelijk veel min der. De buitenlanders gaan voor twee maanden op vakantie naar hun va derland. Dat gebeurt op ontslagbasis, want zo lang is hun vakantie niet. Formeel moeten ze na hun vakan tie opnieuw worden aangenomen. Dat gebeurt de laatste tijd niet meer zo vanzelfsprekend." De zestien buitenlanders die nog geen uitzicht hebben op andere woonruimte zien de toekomst met zorg tegemoet. In Bodegraven zijn 200 mensen als woningzoekend bij de gemeente ingeschreven. BODEGRAVEN De Werkgroep Sluiting Overtocht is boos op een aantal Bodegraafse werkgevers, dat buitenlandse werk nemers in dienst heeft- Boos omdat volgens de werkgroep een aantal bedrijven zich niet heeft gehouden aan de toezegging dat zij in nauw overleg met hun buitenlandse werknemers zou den zoeken naar passende huisvesting nu hun pension, De Over tocht, gaat sluiten. Door W. Chr. Nijeboer zijn om en De Overtocht gaat dicht, omdat "de aangesloten bedrijven niet langer het exploitatietekort voor hun rekening wilden nemen-" Begin vorig jaar kregen de bewo- en ners van De Overtocht te horen dat er per 1 januari hun pension zou gaan en sluiten. Er woonden toen ongeveer honderd buitenlanders in 'het pen sion, dat plaats biedt aan 143 men sen. De aangesloten bedrijven zeg den toe dat ze zouden zorgen voor passende huisvesting in De sluiting zou op 1 januari feit zijn, maar nog steeds woner buitenlanders in De Overtocht, oud rooms katholiek internaat voor schipperskinderen in Bodegraven. De werkgroep belegde deze week een bijeenkomst met de pers. Sinds 5 januari krijgen de 16 ach tergebleven bewoners van De Over- leg met de betrokken buitenlanders. tocht 's morgens geen koffie of thee "De belofte dat de bedrijven voor De keuken van het pension is passende huisvesting zouden zorgen op slot gegaan. Boter is er volgens de werkgroep niet meer te bekennen het aantal boterhammen is beperkt. is door een aantal bedrijven (nog) niet nagekomen. Ook het i leg blijkt in een aantal gevallen Op volgens de- werkgroep raadsel- farce te zijn. In een aantal gevallen er sprake van intimidatie," aldus de werkgroep, die zich al enige tijd bezig houdt met het lot van de bui tenlanders die De Overtocht moeten verlaten. Voorbeelden: Op 27 augustus 1975 De Stichting De Overtocht is vijf schreef de Melkunie haar buiten landse werknemers dat zij zelf v achtige wijze wordt 's nachts het licht op de gangen en toiletten vi de meisjesafdeling gedoofd, terwijl nog maar enkele meisjes wonen de buitendeur open is. jaar geleden begonnen als i bun- werkgevers die trachtten andere huisvesting moesten zorgen. derdak te verschaffen. De onderne- op vakantie ging erop moest reke- konden deelnemersbewijzen krijgen. Voor ieder deelnemersbe wijs konden zij één werknemer in het pension huisvesten. De werkge- bij terugkomst niet De Overtocht te worden toegelaten. De werkgroep ging vragen hoe dat kreeg te horen dat de brief Ieder Jaar werd het exploitatiete kort per deelnemersbewijs omgesla gen. Hoe meer bewijzen, hoe meer een bedrijf moest bijdragen. Maar ontstaan door een directiewisseling De nieuwe directeur was niet op de hoogte van de afspraken. Maar vol gens de werkgroep is de brief aantal deelnemers heeft nooit, dertekend door de oude directeur of maar heel kort, buitenlandse werknemers in dienst gehad. Wel moesten zij jaarlijks in het exploi tatietekort bijdragen. De vijf jaar Dat gaf onder de buitenlanders in De Overtocht ongerustheid. Van Welzen's koekfabriek booc^ vrouwelijke buitenlandse werknemers KOUDEKERK AAN DEN RIJN Een korte, felle brand, die gister avond woedde, heeft in het bedrijf van rijwielhandelaar Herman Schel lingerhout aan de Hoge Waard in Koudekerk een schade van zeker honderdduizend gulden aangericht Minstens honderd fietsen en brom fietsen werden een prooi van de vlammen. Slechts een klein gedeel te van de inventaris kon worden gered. Schellingerhout is tegen brandschade verzekerd. Over het ontstaan van de brand be staan tot nu toe alleen maar ver moedens. Brandweercommandant Hogenes denkt aan kortslui ting. Voor hem staat in ieder gevaJ wel vast, dat het vuur is begonnen tussen het plafond in de winkel, die geheel is uitgebrand. De brandweer vreesde aanvanke lijk, dat het bedrijf totaal verloren zou gaan. In het pand stonden diver se gevulde gasflessen en een paar honderd liter benzine opgeslagen. Door snel ingrijpen wisten de spuit gasten dit te voorkomen. Binnen een uur was de brandweer het vuur meester. Zodra het onderzoek naar de oor zaak van de brand is afgesloten, zal, zo vertelde brandweer commandant Hogenes, snel een begin worden ge maakt om de werkplaats weer in or de te maken, zodat de dagelijkse werkzaamheden (reparaties en derge lijke) weer op gang kunnen komen. Oud-circusartiest exploiteert zelftankstation Door Miep de Graaff RIJSENHOUT De pislucht heeft al tien jaar lang plaats ge maakt voor die van benzine- en oliedampe^. Het décor van een applaudiserend publiek is gewe ken voor dat van toeterende auto's. Voor Henrt Strassburger een nog al ingrijpende entouragewijziging, sinds hij tien jaar geleden, na heel Europa te zijn doorgezwor ven als artiest, het circusleven vaarwel zei. De heer Strassburger zetelt mo menteel in een kantoortje aan rijksweg vier, omgeven door aller hande affiches, foto's en andere herinneringen aan het circus. Hen ri Strasburger is, evenals zijn vrouw José, in de piste opgegroeid. Zijn vader was destijds directeur van het Duitse Strassburg-circus tot de bezetter hier een stokje voor stak en het circus werd opgeheven. De Joodse directeur vluchtte naar Nederland. "Als elrcuskind heb ik alles kunnen leren, wat er maar te leren valt. Ik was clown, ecrobaat, paardendressuür, spreekstalmees- ter. Het circusbloed kroop waar het niet gaan kon. Toen Henri een neef ontmoette liet hij zich, enkele Jaren na de oorlog, overhalen om weer muzikale clown te worden in circus Mullens, waar hij ook zijn •vrouw leerde kennen, de dochter van directeur Mullens. Maar omdat de al gehele maleise in de circuswereld ook Mullens trof, was dit circus genood zaakt zichzelf op te heffen. Reden voor de Strassburgers om hun heil in het buitenland te zoeken en zich als artiest te verhuren. Heimwee naar Nederland en de kinderen werd het echtpaar te machtig. De woonwagen werd dus in een win terverblijf neergezet, een stapel kranten werd gekocht en de heer Strassburger ging aan het sollici teren naar een "vaste" baan. "Maar wie wil een werkloze artiest die nergens anders heeft gewerk dan in het circus"? zegt de heer Strassburger. "Het enige dat ik op tafel kon leggen waren vijf talen, een wereldwijde blik en goede ma nieren". Uiteindelijk solliciteerde hij bij Shell Nederland. "Be dacht: als ik dan toch de burgerlijke maatschappij in moet, dan het liefst bij een benzinestation. Over eenkomsten met de circuswereld? Veel publiek, vrij in tijdsplanning, eigen baas zijn. In Hoensbroek (het eerste station, waar het echtpaar tien jaar geleden begon) moesten we zorgen dat het liep, dat bete kent dan toch niet de hele dag op kantoor zitten"? De eerste dagen ln de "burgerlij ke maatschappij" beviel Henri Strassburger allesbehalve goed. "De moraal vond Ik verschrikkelijk. Al tijd maar weer: alstublieft, dank- uwel. Kreeg je een dubbeltje fooi, dan moest je heel beleefd doen". Het succes bleef echter niet uit. De omzet vloog omhoog. Shell Nederland zag het station in Zuid- Liirtburg groeien tot een van de grootste in Nederland en strikte het echtpaar derhalve enkele maanden geleden voor een groots opgezet zelftankstation, dat het grootste van Nederland zou moeten worden op rijksweg vier bij Rijsenhout. De ex-artiest blijft geloven in het fenomeen circus, ondanks dat de meeste het hoofd niet of nauwelijks boven water kunnen houden. „Ik blijf volhouden dat het circus nooit zal uitsterven. Zelfs ce Romeinen kenden al een jaarmarkt, voor mij de oervorm van het huidifce circus. Zolang er kinderen zijn, zal het cir cus blijven bestaan, want voor hen blijft de piste een grote aantrek kingskracht houden. Kinderen zien onbevooroordeeld en natuurlilker. zijn sneller enthousiast. Volwasse nen zijn dikwijls overvoerd met amusement en televisie. Men blijft liever achter de buis zitten, dan drie uur lang op een houten bank. De echter sfeer vind Je echter niet op tv, want daar kun je Je oordeel niet kwijt. Je gaat toch niet voor de tv zitten klappen? Als Je kinderen een srt.uk levens ervaring wilt meegeven, moet Je ze de mogelijkheid geven een goed cir cus te zien. ik heb altijd tegen mijn eigen kinderen gezegd: als je artiest wilt worden, is dat prima, maar wel onder voorwaarde dat ze eerst een vak leren waarop ze terug kunnen vallen als ze in 'n soortgelijke situatie als de mijne terecht komen. Maar als experiment? Waarom niet. Mensen die ondanks de tv toch nog naar het circus komen, willen ge amuseerd worden. Al valt, zoals wel is gebeurd, iemand uit de trapeze of wordt de dompteur aangevallen. Als regisseur pak je dan een eind hout en je moet erin. Dan proberen, de stemming weer op peil te krijgen. Het circus is als geen ander bedriif afhankelijk van invloeden van bui tenaf. Kijk alleen maar naar het Henri Strassburger gaat, ondanks heimwee naar het circus, dat hij "als een eerste liefde trouw zal blijven" vol goede moed het zelftankstat'on in Rijsenhout exploiteren, dat mor gen officieel wordt geopend. "Ik breng mijn eigen ideeën en sfeer in dit station, iemand, die perso neelsaangelegenheden en die sfeer niet goed regelt, haalt niet die resul taten die er met de exploitatie zijn uit te halen. Het enige dat ik hier mis is het applaus. Waardering vind je alleen in de omzetcijfers terug". H&uri Strassburger voor het grootste zelftankstation

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4