Ziektebeeld van Leiden ontleden Werkloosheid regio Leiden boven 5 pet. Nieuwe woningen aan Langegracht H. Lodder eerste op voordracht nieuwe gemeente-secretaris Been gebroken LVI NEEMT AFSCHEID VAN MR. DE RUYTER DE WILDT ii Philips Hoogtezon zorgt o.a. vooreen zomerse kleur in de winter HI©SSELAV®TC© Leidse electricien voor politierechter: Ik rij zo graag auto DONDERDAG 15 JANUARI 1976 LEIDEN De Almelose ge meente-secretaris H. Lodder staa t eerste op de voordracht van B en W om dezelfde functie in Lel den te gaan bekleden. De tweede plaats wordt ingenomen door M.A. Logtenberg, chef van de afdeling stadsontwikkeling, verkeer en grondzaken op de gemeente-secre tarie in Leiden en derde K. Kooi ker uit Landsmeer, adjunct-chef van de afdeling personeelszaken van de gemeente Amsterdam. Het ooilege is over deze voor dracht verdeeld; er is sprake van een meerderheidsadvies. Bekend is dat 'n aantal wethouders voor keur heeft voor Logtenberg. Ook het advies van de uit tien ambte naren bestaande inspraakcom missie luidde om Logtenberg op de eerste plaats te zetten. Vol gens deze commissie zou Kooiker tweede op de voordracht moeten komen en Lodder derde. Ook de selectiecommissie, bestaande uit de burgemeester, wethouders, raadsleden uit de niet in het col lege vertegenwoordigde fracties en topambtenaren, was in meer derheid geporteerd voor een be noeming van de Leidenaar Log tenberg. Alle betrokkenen zijn het er wel over eens dat uit deze drie kandidaten de keuze gedaan moet worden. Na ht vertrek van de vorige gemeente-secretaris, dr. J. van de Poel - hij ging per 1 juli naar het ministerie van binnen landse zaken - zijn achttien sol licitaties binnengekomen. Zeven daarvan werden voor een nader gespek met de selectiecommissie en de inspraakcommissie uitgeno digd Vier sollicitanten kwamen ten slottte in aanmerking voor een psychologisch onderzoek; één trok zich terug waarna drie bovenge noemde kandidaten overbeleven. H. Lodder (47) is behalve ge meente-secretaris in Almelo ook voorzitter van de fractie van de PvdA in de provinciale staten van Overijssel. Ook de beide an dere kandidaten zijn lid van de PvdA, hetgeen, aldus wethouder Van Dam "geheel aan het toeval te wijlen is. Het heeft bij de se lectie geen rol gespeeld". In de advertentie die B en W destijds plaatsten, werden aan de gemeen te-secretaris de volgende eisen ge steld: hij moet ruime ervaring hebben in het leiding geven op topniveau; een positieve belang stelling voor de managemerat-pro- blematiek in een veranderde ge meentelijke organisatie; inzicht in het bestuurlijk en ambtelijk functioneren van het overheids apparaat. De gemeene -secretaris heeft bij de reorganisatie van het ambtelijk apparaat 'n belangrijke taak: hij wordt voorzitter van het team dat de samenwerking bussen de diverse afdelingen gaat coördineren. Door Joop Maat LEIDEN „De voorzitter van de Kamer van Koophandel heeft de ge meente Leiden in zijn nieuwjaarsrede een spiegel voorgehouden. En voor zo ver het gemeentebestuur te maken heeft met opvattingen en meningen omtrent het imago van Leiden, kan dat spiegelbeeld ons niet onverschillig laten". Met deze woorden reageert wethou der Van Aken (Economische Zaken) op de nieuwjaarsrede van voorzitter Koningsveld van de Kamer van Koophandel, die vorige week dinsdag heeft gezegd dat het economisch be leid van de gemeente Leiden (dat volgens Van Aken overigens nog nooit eerder geformuleerd is) drastisch zal moeten veranderen. Volgens de Ka mer-voorzitter is dat een essentiële voorwaarde voor een verbetering van het beeld, dat Leiden nu heeft. Van Aken is daar niet ongevoelig voor. „Maar", zegt hij, „ik vind het wel Jammer dat de heer Konings veld in zijn rede de invalshoek van de borrelpraat gebruikt". (De Kamer voorzitter somde een aantal negatieve termen op, waarmee Leiden en de Leidse gemeenschap aan de borrelta fel wordt afgedaan red.). „Want op zich is het namelijk niet nieuw, wat hij ons voorhoudt", aldus Van Aken, „dat wisten we ook wel, toen het huidige college begon. En we willen ook Iets doen aan het slechte beeld van Leiden. Maar daarvoor is een nadere analyse van de situatie nodig. Elk van de elementen, die in de voorbeelden van de heer Konings veld leiden tot het negatieve beeld, zullen we duideliik moeten analyse ren. En een analyse doe Je niet op grond van borrelpraat". „In zijn voorbeelden van borrelpraat noemt de heer Koningsveld de stad vervuild en verpauperd", zegt de wet houder. „Het eerste is meer een ver wijt aan de burgerij; en die verpau pering heeft natuurlijk zijn oorzaken. Daar kun Je niet te lichtvaardig over oordelen. Wat betreft de borrelpraat die hij weergeeft over de werkgevers en het bedrijfsleven, zou ik de vraag willen stellen: Wat heeft de Kamer zelf direct of indirect gedaan om het bedrijfsleven uit haar isolement of uit haar 19e eeuwse slaap te verlos- Maar Van Aken is er niet op uit om over schuld te praten. Het is volgens hem belangrijker het „ziektebeeld" nader te analyseren. „Stel nou dat je een duidelijke «nalyse van de situa tie maakt. Dan moet Je wel tegelij kertijd de wil hébben om iets met de uitkomsten van doe analyse te gaan doen, en aangeven hoe het ziekte beeld te genezen zou ziln". „Maar de gemeente kan dat niet in haar eentje. Die heeft het maar op erg weinig terreinen voor het zeggen. Daarom zullen we met een aantal mensen uit verschillende maatschap pelijke organisaties fond de tafel moeten gaan zitten, die echt bereid zijn om iets te doen aan het imago van Leiden. Die mensen moeten de bereidheid hebben om aan die ana lyse te beginnen en de resultaten Wethouder van Aken: borrelpraat daarvan om te zetten in dadendrang. Bij de samenstelling van die groep is het van groot belang, dat er bij de leden daarvan iets van gezond, lokaal chauvinisme aanwezig is. Men zal werkelijk, met hart en ziel, begaan moeten zijn met het wel en wee van de stad", zegt Van Aken. „Die betrokkenheid bij de stad is ^noodzakelijk om gehard te zijn tegen "de voortgaande woeker van wat ik .smaakmakers" zou willen noemen. Dat zijn bijvoorbeeld de mensen die naar hun idee door de gemeente in hun particulier belang zijn geschaad, en din de gemeente overal de schuld van geven. Zulke mensen bazuinen dan overal rond dat er in Leiden niets kan, en fungeren zodoende als negatieve .smaakmaker". Op die ma nier gaat de negatieve beeldvorming door". Voorbeelden hiervan ziet de wethou der in bedrijfjes, die het niet meer kunnen bolwerken, en daar bijv. de door de gemeente uitgevaardigde ver keersmaatregelen de schuld van ge ven. „Er spelen over het algemeen LEIDEN Een 61-jarige inwoon ster van Leiden brak haar linkeron derbeen, toen ze met haar fiets op de hoek van de Ketelboetersteeg en de Breestraat tegen een andere op de fiets rijdende Leidse botste. De botsing ontstond doordat de in de Ketelboetersteeg fietsende vrouw bij het linksaf slaan in verboden richting de Breestraat op reed. Ze kwam te vallen en moest door de EHD naar het Diaconessenhuis wor den overgebracht. Wethouder Van Aken over kritiek Kamer Van Koophandel: een aantal andere oorzaken mee. waardoor het met een bedrijfje niet goed gaat. Maar daar wordt niet over gesproken. Het stopverbod of een richtingsverkeer dat de gemeente op een voor het bedrijfje belangrijke plaats heeft ingesteld, wordt dé oor zaak van de slechte gang van zaken. En dat is niet terecht. Het is nu een maal zo dat de gemeente handelt in het algemeen belang, en dat kan wel eens in strijd zijn met de wensen ot belangen van één of meer ingezete- Ook de pers fungeert volgens Van Aken als 'smaakmaker', „en niet al tijd in positieve zin". Volgens hem richt de aandacht van de pers zich met name naar de negatieve .smaak makers", terwijl zij best wat meer aandacht zou mogen schenken aan de, wat Van Aken noemt „aktieve burgerzin", die er in Leiden op grote schaal ten toon wordt gespreid. „Er zijn erg veel burgers, die niet thuis blijven zitten, maar in allerlei orga nisaties iets voor anderen doen, zich voor anderen inzetten", zegt Van Aken. „Dat is ook medebepalend voor het gezicht van leiden, en het is minstens even belangrijk als het werk in een politieke partij of in een vak bond. Maar deze aktieve burgerzin, de in deze stad zo ruim aanwezige positieve opstelling van tal van bur gers. krijgt naar mijn mening onvol doende aandacht. Terwijl Juist dat werk om erkenning vraagt". „Maar om terug te komen op het be leid, dat het huidige college tot nu toe gevoerd heeft om het beeld van Leiden te verbeteren: in de eerste plaats zit het college nog maar zes tien maanden" ,zegt Van Aken. „En om tot een aanzet van beleid te ko men, hebben de huidige wethouders deze periode minimaal nodig gehad om op het brede terrein van gemeen telijke bemoeienis goed georiënteerd te raken. Dat kost namelijk veel tijd, en ik kan wel zeggen dat we nog elke dag leren. Maar ik ben ervan over tuigd, dat elke wethouder de nodige voorbereidingen getroffen heeft voor zijn eigen beleidsontwikkeling. Dit Jaar hopen we beter zichtbaar te kun nen maken wat we aan beleidsvoor nemens hebben. En daarvan kan ik zeggen dat er vanuit alle sectoren een bijdrage geleverd zal worden om tot een positieve beeldvorming te komen. De inzet is groot genoeg om het ziek tebeeld te helpen gezondmaken. Maar Je kunt niet in één keer 100 procent bereiken". LEIDEN, OEGSTGEEST Mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt heeft gis teren tijdens een receptie in restau rant De Beukenhof in Oegstgeest afscheid genomen als secretaris van de Leidsche Vereeniging van In- dustrieëlen (LVI). Zoals bekend is de heer De Ruy ter de Wildt langzamerhand het grote aantal openbare functies, dat hij bekleedde, aan het "saneren". Zo trad hij vorig jaar af als voor zitter van de 3 oktober-vereniging. Zijn eigenlijke werk, de advoca tenpraktijk, blijft hij echter uitoe fenen. Volgens één der aanwezigen zelfs "met des te meer enthou siasme". LVI-voorzitter drs. H. J. Bouter- se stond in zijn toespraak stil bij het feit, dat de scheidende secreta ris niet minder dan veertig jaar de secretariaatswerkzaamheden voor de vereniging heeft verricht. Ver volgens deelde hij mee, dat de le denvergadering van de LVI una niem had besloten, aan de heer De LEIDEN De werkloosheid on der de mannelijke beroepsbevolking in het district van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden is in decem ber boven de vijf procent gekomen. Doordat het aantal geregistreerde werkloze mannen met 206 steeg, kwam het totaal op 2775 of 5,11 pro cent van de mannelijke beroepsbe volking. Voor de provincie Zuid-Hol land bedraagt dit percentage 4,34 procent. De werkloosheid gaf met name een stijging te zien in de bouw, de metaal, de visserij en de groep on geschoolde arbeiders. Er waren vo rige maand 364 meer mannen werk loos dan in december van het Jaar 1974. De vraag naar mannelijke arbeids krachten daalde met 55 tot 526. Ten opzichte van december 1974 bete kent dat een daling met 78. Het aanbod van jeugdigen beneden 19 Jaar daalde met 5 en is thans 137. Het aanbod van werkloze schoolverlaters daalde met 40 en is nu 66. Ook het aantal geregistreerde werk loze vrouwen steeg (met 10 naar 683). Het aanbod van meisjes bene den 19 jaar daalde met 10 en is nu 100. Het aantal vrouwelijke werklo ze schoolverlaters daalde met 25 en is nu 47. den Als symbool daarvan overhan- Meer Leids nieuws digde de heer Bouterse (links) een "vormgeving" aan de vertrekkende eUers :n J™ LrAnt secretaris (rechts elders Hl deze Krant PHILIPS i. Philips Hoogtezon, s Kleur in de winter. Raadpleeg vooraf t De vraag naar vrouwelijke ar- vraag naar kantoorpersoneel (plus beidskrachten nam toe met 11 tot 23) stond een daling van de vraag 184. Tegenover een toenanre van de naar handelspersoneel. in café-rest. In den Vergulden Turk STEENSTRAAT 2 - LEIDEN - TELEFOON 071—130335 Vrijdag 16 jan. a.s. eet zoveel als u maar wilt! voor slechts f9- LEIDEN/DEN HAAG "U hebt het wel grof gemaakt" constateerde de officier van Justitie bij de Haag se politierechter gisteren toen hij zich boog over de strafrechtelijke ac tiviteiten van een 19-jarige Leidse electriciën. "Ik rij zo graag auto", was het verweer van de verdachte, voor zijn onhebbelijkheid om op ge zette tijden ergens een auto .weg te halen en aan het toeren te slaan. Met evenveel gemak als waarmee hy auto's weghaalde, liet hij die weer er gens achter. Maar aan zijn activitei ten werd een einde gemaakt toen hij in Voorschoten werd betrapt bij de diefstal van een auto die in de Sav. Lohmanlaan geparkeerd stond. Dat wil zeggen: iemand zag dat hij er met een auto vandoor ging. Hij waar schuwde de politie die de achtervol ging inzette en de electriciën ten slotte in de kraag greep. Tijdens het verhoor bekende hij vijfmaal eerder dergelijke misdrijven te hebben ge pleegd. Zo stal hij in Leiden een auto die in Rijswijk werd achter gelaten. Een in Voorschoten gestolen auto werd in Leidscheödam aange troffen. Verdachte had uit een auto ook een cassetterecorder met cassettes gesto len en nogal wat schade aangericht bij het openbreken van auto's *n vernielen van verbindingsdraden. De lust tot het stelen van auto's zou hem inmiddels zijn vergaan, maar (te officier van Justitie vond het toch veiliger, om dat door middel vaneen voorwaardelijke gevangenisstraf te benadrukken. De eis luidde: 12 weken gevangenis straf. waarvan 6 weken voorwaar delijk. De politierechter, mevr. mr. C. M. Ligtelijn-Van BiKterbeek legde 10 weken gevangenisstraf op waar van 6 weken voorwaardelijk meteen proeftijd van twee Jaar. LEIDEN Op het terrein aan de Langegracht tussen de SLF en de Noorderstraat zal in de nabije toe komst een zestigtal nieuwe wonin gen gebouwd worden. 9 en W van Leiden hebben besloten de vervallen panden, die nu nog op het terrein staan te slopen. Daarmee heeft het college de knoop doorgehakt en ge kozen voor een van de twee schets- plannen, die voor het gebied waren gemaakt door de dienst Gemeente werken. Het ene plan voorzag in het opknap pen van de twee panden die recht tegenover de Pelikaanstraat staan met aan weerszijden daarvan nieuwbouw, en het tweede plan omvat volledige nieuwbouw. In dat geval zouden er ook twintig wonin gen meer gebouwd kunnen worden. B en W hebben nu gekozen voor die laatste oplossing. De beslissing houdt tevens in, dat niet langer gestreefd wordt naar uitvoering van het basis-wegen plan, dat in 1961 door de Leidse raad werd vastgesteld. Daarin werd in principe besloten het trace Hooi gracht-Pelikaanstraat via het Huig park door te trekken naar de Ma- resingel en vandaar via een te ver breden Marnixstraat naar de Wil lem de Zwijgerlaan. In het bouwplan is een pleintje ge dacht aan de noordzijde van de Lan gegracht recht tegenover de Peli kaanstraat. Deze open piek vormt het centrale punt van het complex: een deel van de woningen zal erin de vorm van een halve cirkel omheen gebouwd worden. Dit gedeelte zal gro tendeels in vier bouwlagen worden uitgevoerd. De beide vleugels - in de richting van de Noorderstraat en naar het SLF-complex - zullen drie bouwlagen tellen. Het gaat daarbij om zogenaamde portieketagewonin- gen, gedeeltelijk waarschijnlijk be stemd voor bejaarden. Definitieve plannen zullen worden ontworpen door het architectenbu reau Lucas en Niemeyer in Voor burg. De minister van Volkshuisves ting zal worden verzocht om een bij drage, van 80 procent in kosten van verwerving, krachtens de regeling voor reconstructie- en saneringsbij- dragen. Om de nieuwe woningen te kunnen bouwen zullen een aantal oude woningen gesloopt moeten worden. Dat zijn de panden: Lange gracht 192/200, 206 en 108 en Noor derstraat 8, 10 en 12. De bewoners van deze huizen zullen vervangende woonruimte toegewezen krijgen. De nieuw te bouwen woningen zullen na voltooiing in beheer en exploita tie worden gegeven aan de Leidse Wo ningstichting. Op de foto boven: een gedeelte van de Langegracht waar de nieuwe woningen zullen worden ge bouwd. De twee panden op de foto zullen worden gesloopt. Op de tekening onder: een schets"- •tekening van de nieuwe situatie ge maakt door de dienst Gemeente wa ken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3