„Er kan nog wel wat meer worden gedaan Pleidooi voor territoriale commissies agenda ^22*:zsr»-"— Part-time docent voor gymnastiek in Warmond GYMZAAL AAN HOGE RIJNDIJK NIET MEER DAN KROT Nota van de Zoeterwoudse VVD NOOR HOOGSTE KLASSEN BASISSCHOOL Hengelsportvereniging viert zilveren bestaan P. de Vogel vijftig jaar lid van koor Van Knijpje naar bistro Nieuwe kaarten van Wassenaar Bingo-avond in Ons Huis ïr COMMISSIE JEUGDZAKEN VERGADERT mumxnirnwa Progressief Zoeterwoude ZOETERWOUDE Bij het vele goeds dat er tijdens de al gemene beschouwingen is gezegd over het onderwijs in de ge meente waar onder de inge bruikname van 2 nieuwe scho len in 1975, de forse verhoging van het bedrag per leerling naar f 324,--, en de aanstelling van de remedial teacher in volledi ge dienst, was er ook kritiek over het gymnastiekonderwijs aan de Rijndijk. Straver van P.Z.; "intussen moet de enige lagere school aan de Rijndijk zich op haast ongelooflijke wijze behelpen met een gymnastieklokaal, dat nau welijks meer dan een krot is en gezien het feit dat het aan het op instorten staande oude ge bouw van de Bernardusschool grenst, binnenkort waarschijn lijk zelfs minder dan een krot zal zijn". Het college werd in overweging gegeven te onderzoe ken in hoeverre de mogelijkheid aanwezig is alvast tot het nemen van initiatieven over te gaan tot het realiseren van althans een behoorlijke sportzaal. Daar bij kan gedacht worden aan een bouwsysteem dat latere uit bouw tot een echt multifunc tionele ruimte mogelijk maakt. Wat dit laatste betreft zijn de bewoners van de Hoge Rijndijk in gespannen afwachting. Er schijnt nu enig schot in de zaak te komen maar al met al lijkt het nog wel even te duren, voor- dat met name de subsidiemo gelijkheden van de rijksover heid voldoende duidelijk zijn ge worden. P.Z. is tevreden over de hoog te van de subsidies aan de peu terspeelzalen zoals die tot dus verre zijn verleend. Men vindt het echter de hoogste tijd wor den de wijze van subsidiëring duidelijk en efficiënter te ma ken. Daarbij zou een systeem gehanteerd kunnen worden dat ongeveer overeenkomt met de gebruikelijke vergoedingen bij t kleuteronderwijs. Een andere, oude, wens van P.Z. én van de commissie van onder wijszaken is het openstellen van het documentatiecentrum van een der scholen open te stellen voor andere dan alleen de lage re schooljeugd. DONDERDAG 15 JANUARI 197 ZOETERWOUDE De fractie van de WD in de gemeenteraad heeft een nota laten verschijnen die de doelstellingen en opzet van 'Territoriale Commissies van Advies en Bijstand" bevat. Hierin wordt de instelling van een drietal van deze commissies bepleit. Afgaande op de geografische omstandig heden in Zoeterwoude zouden deze de vol gende gebieden moeten omvatten: Zoeterwoude-dorp, met inbegrip van de Westeindseweg Zoeterwoude-Rijndijk, het gebied tussen de spoorlijn en de Oude Rijn alsmede de Ommedijkseweg Zoeterwoude-Zuidbuurt, incl. de landelijke gebieden als Gelderswoude, Weipoort, Uiterdijk e.a. De VVD is van mening dat er uit geografisch oogpunt in Zoeterwoude behoefte bestaat aan tcab's. De verspreid liggende woonkernen bevorderen niet een goed contact tussen bur ger en bestuurder en ook niet tussen mensen uit de verschillende woonkernen onderling. De aktieve betrokkenheid van de burger bij de bestuurlijke aangelegenheden heeft bij de samenstelling van de nota centraal ge staan. Territoriale commissies onderschei den zich van functionele commissies in die zin, dat de laatste bij voorkeur bemand moe ten zijn door burgers, die hetzij op grond van hun betrokkenheid hetzij door speciale deskundigheid, tot een optimale besluitvor ming kunwen bijdragen. De t c a b 's richten zich veeleer op de belangen die de burgers rechtstreeks hebben in hun eigen woon- en leefomgeving. Een deelbelang dus dat nooit zal mogen uitstijgen boven het algemeen belang. De wenselijkheid om tot instelling van tcab's te komen is de WD vooral ingegeven door de vrij geringe mogelijkheden tot inspraak zoals die reeds bestaan. De wijze van samenstelling wordt zeer be langrijk geacht. Als uitgangspunt wordt ge steld; democratisch functionerende commis sies ingepast in het bestaande democratische bestel. De commissies zullen er niet alleen zijn t.b.v. de bevolking maar tevens van het bestuur. Er dient te worden voorkomen dat zij door procedurele oorzaken of oorzaken gelegen in de bevoegdheden of samenstel ling, afglijden in een soort locaal isolement. Dit zou desastreus zijn. Een waarborg zou kunnen zijn, de benoeming van minimaal één raadslid per t c a b Dit verdient ook om diverse andere rede nen de voorkeur. Overigens zal zijn rol slechts een luisterende en adviserende zijn. Het aantal commissieleden zou 5 7 moeten zijn, exclusief één of meer raadsleden. Be noeming zal geschieden door de gemeente raad op voordracht van b. en w. Hofflants Huys morgen geopend DirecteurMuskee o ver Voorschoten: VOORSCHOTEN „De meeste mensen komen hier met lood in de schoenen. Dat is heel begrijpelijk. Het is een enorme stap om op latere leeftijd afstand te doen van je stad. je buurt, je huis en alles wat bekend is. De zorgen over het alleen thuis wonen zijn naar mijn mening echter minstens zo groot als de bezwaren tegen een verhuizing naar een bejaardentehuis. Thuis leeft men immers dagelijks in spanning. Vraagt men zich con stant af wat te doen als er eens iets gebeurt". Hofflants Huys aan de Zeven Provinciën in Voorschoten. Directeur H. A. Muskee van het nieuwe bejaarden-verzorgingstehuis 't Hofflants Huys aan de Zeven Provinciën 68 in Voorschoten is het volkomen oneens met de huidige tendens om bejaarde mensen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Het liefst zou hij zien, dat de bejaarden zelf hun naar hij noemt "vooroordelen en bejaarden huisideeën anno 1950" lieten varen. Over zijn "Hofflants Huys", dat morgen officieel zal worden ge opend door de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, zegt hij: "Als ik hier door de gangen en in de recreatieruimten rondloop zie ik meer mensen van onder de 45 be zoekers dan boven de 65 jaar. In de weekeinden is het hier net de Kal- verstraat. Er heerst een prettige en gezellige sfeer. Niet die van beveri ge oudjes, die lijdzaam op hun ein de wachten". In het Hofflants Huys wordt aldus de heer Muskee. iedere vorm van betutteling verme den. Mocht één van zijn perso neelsleden toch op een dergelijke manier optreden dan wordt hij of zij op het matje geroepen. Het nieuwe bejaardentehuis in Voorschoten heeft inclusief de in ventaris anderhalf miljoen gulden gekost. Het gebouw is eigendom van de Humanistische Stichting voor Huisvesting van Bejaarden uit Amsterdam. Deze stichting in 1949 in het le ven geroepen door drie humanisti sche organisaties, heeft 60 huizen in beheer. De exploitatie van deze gebouwen is in handen van plaat selijke verenigingenin Voorscho ten is dat de Stichting Humanis tisch Bejaardenoord Rijnland. Hofflants Huys, dat plaats biedt aan 137 personen, is sinds de inge bruikneming vorig Jaar oktober al helemaal vol. Er is een wachtlijst waarbij zich 80 mensen hebben la ten inschrijven. De alleenstaande bewoners heb ben de beschikking over een kamer in het tehuis, de echtparen over twee kamers of over één van de 12 tweekamerflatjes buiten het hoofd gebouw. Bij de bouw van het pand heeft men rekening gehouden met allerlei toe komstige activiteiten. zoals een maaltijden-service aan huis. De di rectie van het tehuis heeft de ge meente Voorschoten aangeboden om maaltijden voor thuis wonende be jaarden te verzorgen. De keuken is er op berekend. Men kan per dag 50 tot 60 maaltijden bereiden en laten verspreiden. Overigens vindt Muskee, dat er op het gebied van de bejaardenzorg in Voorschoten nog wel wat meer ge daan kan worden. "Het is jammer dat er, ondanks het feit dat veel verenigingen en in stellingen zich bezig houden met be- WARMOND In de basisscholen van de gemeente Warmond zijn pro blemen gerezen rond het geven van gymnastieklessen. De huidige docent heeft zijn ontslag aangeboden en treeft inmiddels elders een soortge lijke functie aanvaard, omdat het college van B en W had besloten zijn salaris in te krimpen. Deze maatregel werd genomen in het ka- £er van de bestrijding van het on- jjerwijstekort. dat voor 1976 op -440.000 gulden wordt geraamd. Al tijdens de begroting&efcandeling werd de gemeenteraad hiervan op de hoogte gebracht. Toen was nog niet bekend dat de huidige gymnastiekle raar zich zou terugtrekken. Als nood oplossing wordt nu in de eerste drie klassen les gegeven door de eigen leericrachten. die daartoe bevoegd zijn, terwijl voor de hogere klassen een part-time docent wordt aange trokken. Hiermee is nog niet de mo gelijkheid uitgesloten dat de lessen in sommige g'evallen toch komen te vervallen. "De planning van het rooster is een aangelegenheid van het bestuuur. Daar staat het college buiten", aldus een woordvoerder van de gemeente. Of B en W die in de aanbiedingsbrief van de begroting de kwaliteit van het onderwijs voor 100 procent hebben gegarandeerd, in zul len grijpen als er lessen vervallen, is nog niet bekend. Eind van deze week wordt de kwestie in de B en W-vergadering 'besproken. WASSENAAR De Wassenaarse Bengelsportvereniging houdt op vrij dagavond 23 januari 8.00 uur de jaar vergadering in het Jeroenhuis in de Kerkstraat. Deze vergadering zal in het teken staan van het 25-Jarig bestaan van de vereniging. Van de bestuursleden zijn de heren F. de ZOETERWOUDE Op 12 Ja nuari was het 50 Jaar geleden dat de heer P. de Vogel lid werd van een kerkkoor. Dat was van de Zwaantjeskerk in Hazerswoude- Rijndijk die nu gesloten wordt. Sinds 1936 is hij onafgebroken lid van het koor van de Sint Jan in de Zuidbuurt, met bijzondere trouw en toewijding. Daarnaast was hij jarenlang sec re - tails en lid van het r.k. Gemengde Zangkoor Sancta Lucia dat onder leiding van de heer F. Cappendijk tot grote bloei kwam. Bij gebrek aan vooral mannenstemmen moest dit koor enkele jaren geleden wor den opgeheven. Aanstaande zondag wordt de Jubi laris in "de bloemetjes gezet". Om half tien is er een H.Mis uit dank baarheid waarna men bijeen komt ia het Don Boscohuis. Jong, A. G. J. Groenewegen W. van Kleef en H. Prins aftredend doch herkiesbaar. Het bestuur heeft het rooster opge steld van de wedstrijden die in de loop van dit Jaar zullen worden ge organiseerd. in Juni zullen drie zo meravondwedstrijden worden ge houden, in Juni, Juli en augustus staan op het programma een Anjer wedstrijd, een Oranjewedstrijd, een dameswedstrijd, een scholenwed strijd. Burgerlijke Stand WASSENAAR B en W van Was senaar hebben aan de gemeenteraad meegedeeld, dat de heer T. Haayen Is afgetreden als plaatsvervangend lid van de schoonheidscommissie en dat in z'n plaats is benoemd G. Lank horst (ing) uit Voorburg, die voor dien vast lid en voorzitter van de commissie is geweest. Tot vast lid van de commissie is benoemd de heer A. Peetoom uit Voorburg. ZOETERWOUDE Meer dan 65 jaar geleden was aan de Miening in Zoeterwoude 'n klein cafétje. Dit bedrijfje werd beheerd door Jansie Boe- remie en haar broer Zand vliet». De koeiendrijvers van die tijd kregen er maar 2 borrels want zo zrei Jansie "de derde smaakt precies hetzelfde als de tweede". Na die tijd. is er in dit café niet veel veranderd. Oud Zoe- terwoudenaren kunnen en zulten zioh nog herinneren dat dit ca fé werd beheerd door Herman Sterrenburg Nadien is het door verschillende handen ge gaan. totdat L. v.d. Helm in '65 het pand ir\ beheer nam en het uitbreidde tot café-restaurant hotel. Na verbouwing van het ne- venpand was de accommodatie steeds meer geridht op het ver zorgen van diners en partijen. De keuken werd eveneens ge moderniseerd zodat na 10 jaar Van der Helm onlangs zijn bis tro opende. Deze zaak biedt plaats aan 75 personen voor lunch en partijen waarbij zo nodig 16 specialiteiten kun nen worden voorgeschoteld. WASSENAAR Het Wassenaarse college van B en W stelt de raad voor een bedrag van ruim vier ton beschikbaar te stellen voor het ver vaardigen van aangepaste kaarten van geldende uitbreidingsplannen. Om de kaarten binnen een rede lijke termijn gereed te krijgen wil len B en W de werkzaamheden uit besteden aan gespecialiseerde fir ma's Daarbij zal van luchtfoto grafie gebruik worden gemaakt. De kosten van dit project worden verdeeld over zes jaar. De eerste twee jaar zullen 105.000 gulden kosten, waarna de daaropvolgende vier WASSENAAR Op 17 maart 1975 heeft de gemeenteraad verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voor bereid voor de gronden, gelegen tussen de Storm van 's Gravesande- weg. de Van Zuylen van Nijevelt- straat, de Johan de Wittstraat. de Gravestraat. de Windlustweg en de Kerkstraat. Een dergelijk voorbe- reidingsbesluit heeft een géldigheids- duur van een jaar. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor dit besluit te herhalen. In de loop van 1976 zal een ontwerp-bestem mingsplan voor het hiervoor om schreven centrum van het dorp ter visie kunnen worden gelegd. Vrouwenkafe Buisman, Alexander z v C. Noort en P. C. Mlnnee, Brenda. d v C. J. Hoff en M. C. Franck, Michael z v A. Naafs A. Waleson, J. Pouget 45 Rietveld 12 Jr z. J. de Rulfc ZOETERWOUDE De Jonge- rensoos die zijn onderkomen heeft in Ons Huis organiseert hier as. vrijdagavond een bingo-avond, aan vang 8 uur- Het vrouwenkafé houdt op dinsdag 20 januari een thema-avond over ra- dikale therapie. De avond, die wordt gehouden in het pand Nieuwe Rijn 20a, begint om 8 uur. Radikale the rapie is een vorm van therapie (be handeling) die gebaseerd is op de gedachte dat problemen die vrouwen hebben, niet aan henzelf te wijten zijn maar aan de manier waarop de maatschappij in elkaar zit. Meestal bestaat de behandeling van vrouwen die met hun problemen naar een psy choloog of psychiater gaan uit een (her) aanpassing aan de maatschap pij. zij worden opnieuw geleerd die rol te spelen die hun omgeving van heil verwacht (hun rol als vrouw, moeder of meisje). Volgens de radikale therapie ligt in die rol juist de oorzaak van de problemen. Het doel is vrouwen hiervan bewust te maken. Dit ge beurt d.m.v. gespreksgroepen waar in op voet van gelijkheid met elkaar gepraat wordt (niemand wordt als 'deskundig" bestempeld) met de ge dachte dat iederéén wel proble men heeft (niemand wordt als "pa tiënt bestempeld). Twee vrouwen uit Amsterdam, waar al een tijdje een dergelijke groep draait, zullen op die avond iets vertellen over hun ideeën en ervarin gen. Mexicaans Zondagmiddag 25 januari om 3 uur en om 4 uur zullen in het Rijks museum voor Volkenkunde, Steen straat 1, Leiden, de Mexicaanse zan- ger-guitarist Alfonso Aguirre tesa- men met het bekende ensemble Los Amigo6 Del Parana optreden. De voorstellingen worden gegeven in de museum-aula; toegang voor volwassenen twee gulden p.p.; voor Jongeren onder achttien Jaar en voor 65 plussers één gulden p.p. Te lefonisch reserveren mogelijk: bel 071—1226UL DONUn-rtDAG Van der Valkboumanweg 236 Let derdorp. Bijbelstudie en Gesprekskrlai Baptisicngemeente. 8 uur nair Nieuwe R^n 20a. Theehuls Leldse Werkgroep Homofilie/COC. a 10.30 uur nam. Steenstj-aat lb, Wereldwinkel. 9. Pieterskerkstraat geren, 8-l( iraat 65, w w telt voor kamerbewoners 6taanden. 9-1 uur nam. 3e Binnenvestgracht, kantine Clq en Leembruggen, ruilavond Philate Ilea, 7.30 uur nam. Kimhoeve Voorschoten. Commissdi Jeugdzaken. 8 v Organisatie en Beheer. rvuongroep, o.au-/.ou uur nam.; a.a merbewonen. Agressie, Film en Muziel Jazzballet. 9-10 Apotheken wordt waargenomen van 9-16 Jan, Apotheek Kok. Rapenburg V-..-sch' park 8 Oegstgeest. dOfe reieiunlsche Hulpdienst, lel 071-126202 Voos alleD die beden verkeren Dag jaardenwerk, nooit iets wezenlijks tot stand is gekomen. Iedereen doet enorm zijn best, maar het leidt tot niets. Alleen een gecoördineerde en intensieve samenwerking zal naar mijn mening tot goede resultaten kunnen leiden". Het service-pakket, dat 't Hoff lants Huys aan bejaarden in de on middellijke omgeving de wijk Noord-Hofland biedt is uitgebreid. Dagelijks staat de recreatiezaal voor iedereen open en op donderdag kan men toneel- en muziekuitvoeringen bezoeken. Verder is er iedere week bejaardengymnastiek, en kunnen bejaarden uit de wijk deelnemen aan de activiteiten van de diverse clubs, die men wil gaan oprichten. Bovendien houdt de PTT geregeld zitting en staan ook de zelfbedie ningswinkel, de kapsalon, de biblio theek en de in het gebouw gevestig de maaltijdenservice voor de niet in wonende bejaarde uit Noord-Hofland open. Architecten Architecten-informatiecentrum Rijn land Op werkdtq baar onder nx. woensdagavond Maatschappelijk Werk Kinderopvang tlchtlM werkgeme intra Leldf*. Hoogl 4. tel. 130360. Geopend dl. t/m vr. 9.30 —12 uur vm en van 2— Dienstencentrum Dierenhulpdienst Anna Paulownactr. 18. Lalden. Vooe hulpverlening verongelukte honden, katten vogels e.d. In de gemeenten Lelden en Leiderdorp. Dag en nacht bereikbaar: telef 184687. Huize St.-Maarten Opvanghuis voor crtsisgerallen van ln nacht bereikbaar. TeL 132187. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulp bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (ma t/m vrij. 9-10 uur voorm.). Moederhulp Bureau Moederhulp (nlet-gehuwde- moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068, met. J. Schrama (maatsch. werkster). 133921 en 761944. Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe. Binnenstad, Gerecht 10, woe 66 uur nam. Noord: v. Hogendorp'etraat 36, 75.000 gulden per Jaar moet worden besteed. De nieuwe kaarten zullen niet al leen gebruikt worden voor het in tekenen van bestemmingsplannen. Ze zullen ook worden benut voor het uitwerken van rioleringsplan nen, reconstructieplannen en ver- keersvoorzieningen. LEIDERDORP In de tingsruimte van de sportzaal Op Dreef wordt donderdag 12 februari een openbare lezing gehouden over multi-f'uictlonele gebouwen. De le zing wordt verzorgd door A. Ooms, directeur van het adviesbureau Verom uit Waddinxveen. Dit bu reau heeft erg veel ervaring met de totstandkoming van dergelijke ac commodaties. In Leiderdorp bestaan diverse plannen voor welzijnsvoorzieningen zoals een sporthal, een bibliotheek, een jeugdhuis in de Hoven, een me disch centrum, wijkgebouwen en scholen en een gemeenschapshuis. Burgemeester en wethouders zün van mening dat een lezing over multi-functionele gebouwen daarom van veel waarde kan zijn voor ieder die mogelijk bij de totstandkoming van dergelijke voorzieningen in Lei derdorp betrokken wordt. Burgerraadsman Bur. Burgerraadaman. Koornbrug- eeg 7 (zijkant Stadhuis). Openings- a woe. 11.00—12.00 u. Oude Rijn 88. tel 144000 Weduwe en weduwnaars VOORSCHOTEN De oommis sie Jeugdzaken vergadert donderdag 15 Januari 1976 8.00 uur in de "Kims- hoeve" aan de Lord Baden Powell- weg. De volgende punten zullen aan de orde worden gesteld Werkloze jeugd; Overzicht georganiseerd Jeugd werk en bestaande subsidieverorde ningen; Subsidiëring kadervorming; Inspraak bij de bestemming van vrijkomende gemeentelijke ruimten Er zijn heel wat manieren om creatief bezig te zijn. Een er van is het vervaardigen van mozaiekwerk van zaden, zoals hier op de foto te zien is. Dit mozaiekwerk en tal van ander creatief handiverk was gisteravond te bewonderen aan het Noordeinde 2a. Wie daar even binnenliep heeft weer tal van leuke ideetjes opgedaan. LESDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldscü Dagblad B.V Witte Singel 1 Lelden. Postbus 64 Giro 67055 Telefoon: 071—144941 Na bezorging van 18.00—20.00 u Zaterdag van 16.00—18.00 uur Telefoon 071—130500 Indien ln gesprek 071—134539. Hoofdredacteur Han Muider Kwartaalabonnement f 37,85 Per post f 48,25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers f 0.51; Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen. BU automa tlsche overschrijving geen ad ministratie- en Incassokoeten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2