omgeving De calorieën even vergelen PEEN EN UI Mijnwerksiers DONDERDAG 15 JANUARI 1976 PAGINA It "Vliegen als een vogel, tussen de wolken net als zij", een liedje van Peter Schaap. Bert Sitters, een paar jaar geleden nog top zwemmer en daarna eerst adviseur jeugdzwemmen en nu bondscoach bij de KNZB (Koninklijke Nederlandse Zwern- bond): "Datzelfde gevoel van "vrij zijn op je eigen vleugels" vindt ik in de zwemsport. Water is een hele lieve omgeving Die lieve omgeving eist echter jaarlijks vele honderden slachtoffers •fr Bert Sitters „Ik had geen keus, ik heb het geld verschrikkelijk hard nodig", zegt (in weekblad Time), de Amerikaanse Ma ry Siefert, achtendertig jaar, ge scheiden moeder van drie kinderen. Ze is de eerste vrouw in de V.S. die I enkele maanden geleden in een ko lenmijn in de staat Illinois ging wer ken. om haar kinderen en een klein kind te helpen onderhouden. Ook mijnwerkster Susan Miller, vijfen twintig, zegt dat geld haar drijf veer is: ze verdient in de mijn twee maal zoveel als in haar vorige baan op een naaimachinefabriek. De vrou wen die inmiddels gezelschap hebben gekregen van een derde vrouwelijke collega, zeggen dat ze bepaald niet uit feministische overtuiging in dit per traditie mannelijke beroep zijn gestapt. De reacties van de manne lijke collega's zijn niet allemaal even vriendelijk, met name omdat de vrouwen vrijgesteld zijn van de ex tra-zware bezigheden ondergronds. Vroeger Kinderen en volwassenen die niet of nauwelijks konden zwemmen. Water is lief en lekker en veilig, maar al leen voor degene die ermee heeft le ren omgaan. Zwemlessen zijn daarom, zeker in Nederland, een noodzaak en geen luxe. Het is jammer dat zoveel ou ders niet beseffen dat die lessen het verschil tussen leven en dood kun nen betekenen. Daarnaast geldt dan nog het simpele feit dat zwemmen gewoon gezond is. Kinderen bij wie het direkte kon- takt met water tot de eerste zwem les beperkt is gebleven tot de stra len uit de douche, zien zo'n enorm bad vol water vaak als een bedrei ging. Het zwemonderricht wordt daar om voorafgegaan door een periode van „watergewenning". Plonzen en spelletjes spelen in het hele ondiepe. Bert Sitters: „Dat vertrouwd ra ken is noodzakelijk omdat kinderen de druk van het water op hun li chaam veel sterker voelen dan vol- assenen. Ze hebben er geen last van, het is niet naar of zo maar ze moe ten er wel aan wennen. Bij de mees ten gaat dat vrij snel. De enkeling die werkelijk panisch reageert kan je beter niet forceren. Laat zo'n kind rustig een paar keer vanaf de kant toekijken". Wanneer kan een kind op zwem les? Zo vroeg mogelijk wordt vaak gezegd. Maar hoe vroeg is dat? Peu terleeftijd. kleuterleeftijd, lagere schoolleeftijd? „Ik geloof dat je moet beginnen zodra en kind vrij op straat kan rondlopen", zegt Bert Sitters. „Pas dan heb Je de kans dat ze per onge luk in het water terecht komen. Het „echte" zwemmen begint meestal met de schoolslag. Vrij na tuurlijke bewegingen die makkelijk aan te leren zijn. De rugslag volgens Sitters de meest stabiele hou ding, is weinig populair. Kinderen vinden het eng om hun omgeving niet te kunnen overzien. Hygiene Zwemlessen hebben praktisch geen nadelen. Bert Sitters: „Je hebt bij andere sporten nog wel eens dat be paalde oefeningen niet goed zijn voor een kind dat nog hoofdzakelijk uit kraakbeen bestaat. Bij zwemmen is daar geen sprake van. Ook aan het toezicht en de hygiëne in zwembaden is de laatste jaren veel gedaan. Hoe wel, wat dat laatste betreft, vroeger kwam je niet langs de badmeester voor je drie kwartier onder de dou che had gestaan. Tegenwoordig kan je zo uit je kleren het water in. Ik ben daar niet zo'n voorstander van. Even afspoelen vind ik prettiger". Zwembadwater wordt .schoon" ge houden door ontsmettende midde len. Dat kan irritaties veroorzaken. Sitters: „Ja, ik heb ook liever dat ze er niet te veel van die chemische spullen in gooien. Schadelijk is het echter niet. Je krijgt er hoogstens rode ogen van. Bovendien, dat water wordt regelmatig gecontroleerd door de inspektie volksgezondheid. Je kan wel na het zwemmen een verkoudheid oplopen als je, zoals veel jongeren, met natte haren en een open jas naar buiten rent". Waarom sturen ouders hun kin deren niet naar zwemles? Het kan onwetendheid zijn, ongeïwteresserd- heid of laksheid. Het kan ook zijn at de kosten een beletsel vormen. De meeste baden werken met een knip- kaartsysteem waarbij een bezoek al gauw twee gulden kost. Bij een gezin Twee kwartjes „Het ligt eraan hoe Je de funktie van een zwembad ziet", zegt Sitters. „Als een keer zwemmen op een lijn stelt met een keer naar een voetbal wedstrijd of een keer naar de bioscoo valt de prijs wel mee. Voor mensen die af en toe eens een baantje willen trekken scheelt het drie gebakjes per maand. Dat lijkt me niet be zwaarlijk. Als je heit ziet in het ver lengd? van de volksgezondheid is het natuurlijk veel te duur. an zou een bezoek twee kwartjes moeten kosten". „Als er op het gezinsbudget be zuinigd moet worden gaat het zwem- badbezoek er het eerst aan, zei ir. M. D. van Wieringen, direkteur van de Amsterdamse dienst bad- en zwem inrichtingen vorige week tijdens een bijeenkomst. Bert Sitters gelooft daar niet in. „Ik heb nog nooit meege maakt dat een kind van zijn zwem- club werd afgehaald omdat zijn vader minder was gaan verdienen. Ik ben het wel eens met de uit spraak van Van Wieringen dat zwem baden aantrekkelijker moeten wor den. Van binnen en van buiten. Die donkere, vochtige hallen zijn bepaald geen reclame voor het zwemmen. Een zwembad moet uitnodigend werken". 9 De Franse mannen verliezen hun belangstelling voor een min of meer „versierde" mode en keren terug naar een mannelijker kledingstuk, aldus een bericht in weekblad Elle. Bestsellers zijn deze winter kostuums in fijngeribt fluweel, driedelige pak ken met twee rijen knopen, en ge streepte kostuums (van tennisteepje tot zeer brede streep). Kragen van overhemden krijgen gematigder af metingen, sokken met opvallende motiefjes worden veel verkocht. Bij de pantalons verliest de kleur zwart terrein aan stemmige tinten als lo- dengroen, grijs, beige en marine. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... I BREESTRAATI08° 112 LEIDEN Zo een of tweemaal per jaar zet ik alle teveel-aan-calorieenangst over boord en ga me te buiten aan een uitgebreide maaltijd met capucijners of grauwe erwt/en. Daarbij moet ik dan altijd denken aan de captains' dinners die in de late vijftiger jare geserveerd werden in dat fin-de-siè- cle-achtige restaurant aan de Haagsé Van Stolkweg dat stond op Door Hans Belterman de plaats waar nu het Promenade- hotel is verrezen. Trouwens, zo'n maaltijd van capucijners met een aantal bijgerechten werd ons enkele jaren geleden ook geserveerd in De Amstelbron in Schiedam en daaraan bewaar ik eveneens een erg goede" herinnering. Het waren namelijk geen erwten die uit een potj'? kwamen, want ik vind dat je dat verschil heel duidelijk kunt proeven. Ik geef trouwens de voorkeur aan grauwe erwten. Ik vind die wat fijner van smaak dan de capucijner en de schil is ook wat minder stug. Het recept van de grauwe erwten garni dat ik u vandaag geef is een oud marinerecept waar „raasdon ders" twee of driemaal in de week op •het menu stonden. De grauwe erwten moet u wassen en tenminste een etmaal in ruim water laten weken. De volgende dag zet u ze dan met het weekwater op en laat ze ruim twee uur koken. De kooktijd is echter afhankelijk van de ouderdom van de grauwe erwt. Een kooktijd van drie uur kan ook nodig zijn. In ieder geval de erwt moet gaan worden. Vlak voordat u ze afgiet moet u er wat zout over strooien. Bij die zo uit het kooknat geschepte grauwe erwten geeft u dan een aantal bijgerechten, dat u zelf nog kunt uitbreiden. Het lijkt wel een Hollandse rijsttafel, want er passen tientallen gerechtjes bij die erwten. In de eerste plaats gebakken dobbelsteentjes spek, wat licht gefruite uien, rauwe gesnipperde ui, zure of zoetzure augurkjes en uitjes, mosterd of een mosterdsausje en piccalil'ly, verder een lekker stukje rundvlees (mijn grootmoeder zou er een osselap bij geven), wat dobbelsteentjes varkensvlees of een klein halskarbonaadje en stroop, mooie bruine ester's keukenstroop voor de liefhebber. Natuurlijk mag er een gekookte maar dan wel een kruimige aardappel bij. Een slaatje van wat lof, selderij, ui en appel smaakt er helemaal niet gek bij. Trouwens in Zeeland kookt men de capucijners of grauwe erwten graag samen met een handje rozijnen. Vandaar ook die andere naam voor de grauwe erwt: rozijnerwt. Nu we het toch over peulvruchten hebben kunnen er ook nog wel enkele andere wintergerechten af vind ik. Ik herinner me dat mijn grootvader van moeders zijde, die eens met z'n skutsjes over de Friese meren voer en later als binnen schipper tussen Beverwijk, Alkmaar, Purmerend en Amsterdam een min of meer geregelde beurtvaartdienst onderhield, zo'n paar maal per maand bruine bonen met stroop en azijn wilde eten. Een gerecht dat veel lijkt op die Vissersbonen die nu nog in Scheveningen en andere vissersplaatsen aan de kust worden gegeten. Die bruine bonen werden uit het kooknat geschept en dan werden er wat gebakken uitjes, wat uitgebak ken spekjes en/of spekvet doorge roerd. Op tafel stond dan meestal de strooppot en een klein flesje azijn al klaar. Men maakte ook wel een sausje door twee delen stroop wat te verwarmen en er een deel (of wat minder) azijn door te roeren. Bij de vissersfamilie waar ik eens „vissersbonen" at kreeg men een sausje met stroop maar inplaats van azijn was er donker bier doorge roerd. Erg lekker, maar niet om een of tweemaal per week te eten. De combinatie bruine bonen met spek en zoete appeltjes is eveneens een gerecht uit de keuken van onze grootmoeders. De appeltjes (twee ons gedroogde appeltjes op een pond bruine bonen) en de bonen samen een etmaal laten weken, dan met weekwater en een paar ons doorregen rookspek in een kleine twee uur gaarkoken. De bonen en appeltjes uit het water plakken rookspek erbovenop leggen en het kooknat wat binden met maizena en er apart bij geven. Het is jammer dat we tegenwoordig niet meer zoveel peulvruchten eten. Er waren in de dagen van onze grootouders (en hier en daar gelukkig nu ook nog wel) heel veel soorten. erwten en bonen. Denkt u maar eens aan de kievitsbonen, de kogelbonen, de groene en grauwe erwten, de flageolets, de witte en citroenbonen, de streepbonen en de linzen. BIJ veel bonen en-erwtengerechter past een goed glas koel bier en bij bonen met een licht tomatensausje linzen of citroenbonen gaal zelfs een niet al te droog wit wijntjt er heel goed in, maar dan moet u er ook wel een lekker stukje vlees bij geven. Lamsbout met linzen in eer tomatensausje en een frisse salade bijvoorbeeld! sters, décolleté's, afgeknipte spij kerbroeken en teksten waarin wel eens een krachtterm voorkomt) be staat al twee Jaar. Speels, spontaan en informeel, dat zijn de woorden die het best de es sentie van Peen en Ui aangeven. Geen feministische beweging, al komt de positie van de vrouw ter loops wel aan de orde ("Een meis je wat kans wil maken op een hu welijk moet minstens tien stokvisre cepten kennen"). Ook geen verzame ling hysterische wijven, gewoon een gekke groep waar er veel meer van zouden moeten zijn. Peen en Ui treedt op tegen onkos tenvergoeding. Kontaktadres: Vale- riusstraat 18a in Den Haag. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven "We zijn sfeermakers. We zingen niet omdat het zo goed is voor onze geest of zo, maar gewoon omdat we er lol in hebben. In het begin was het soms zo vals dat de mensen al leen daarom al konden lachen. Nu gaat dat iets beter, maar het komt nog steeds voor dat een liedje de eerste keer mis gaat. Dan zeggen we: Sorry, we beginnen even opnieuw. Nou, dat vindt het publiek prachtig". De zanggroep Peen en Ui, oftewel het Westnederlands Jongevrouwen- koor zoals ze zich ook plegen aan' te kondigen (een iet of wat mislei dend want bij dat woord denk je eer der aan zwarte jurkjes met witte kraagjes, geoefende stemmen en een plechtig repertoire, dan aan glin-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21