LEIDSCH DAGBLAD V aticaan llOlldt vastvandaag seksbeleving alleen binnen het huwelijk miinders Sinas Vluchtelingen terug gestuurd naar zee Contourennota staat eind Stijging lasten sociale verzekering dit jaar half pet. OPPOSITIE WEER IN OPENBAAR "WTg© "J J g a W\ÈCL\£ iMlM/AllXJI PRONK NAAR EGYPTE LESDSCH g|§ DAGBLAD Inbrekers j eugd Vel II de werkelijkheid af steelt voor 350.000 gulden Gulf: Schmelzer was geen adviseur, toen hij nog minister was DONDERDAG 15 JANUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34833 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (ANP) "De stijging voor 1976 van de totale lasten van de sociale verzekeringen ten op zichte van het voorafgaande Jaar wordt geraamd op 16 procent. Dit komt neer op een verhoging van 0.5 procent gerekend naar het net to-nationaal inkomen". Dit heeft mr. W. J. E. van den Bas, voorzit ter van de sociale verzeke ringsraad (SVR) vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede in Den Haag gezegd. De lastenstijging bij de werkne mersverzekeringen is het sterkst by de WAO met 23 procent. Bij de volksverzekeringen stijgt volgens berekeningen van de SVR vooral de algemene wet bijzondere ziek tekosten (AWEZ) met een kleine 20 procent. De stijging van de so ciale verzekeringsuitgaven hoeft in 1976 niet te leiden tot een overeenkomstige stijging van de premiedruk omdat de bijdragen uit de schatkist aanzienlijk zijn verruimd, aldus de SVR-voorzit- ter. Over de werkloosheid zei de Jieer Van den Bos, dat de omvang reeds op zich een reden is de WW en de toepassing daarvan kri tisch te bezien. Als voorbeeld kan de problematiek dienen inzake de toepassing van de WW voor part timers. Kernvraag is in hoeverre een werkloze, na part-time te hebben gewerkt, zich weer als part-timer ter beschikking van de arbeidsmarkt mag stellen, zo zei SVR-voorzitter in zijn rede. Hij doelde op het feit dat een part timer voor een WW-uitkering in aanmerking komt, wanneer hij op het arbeidsbureau een verkla ring tekent waarin hij zich bereid verklaart een full-time baan te accepteren. Doet hij dat niet en blijft hij bij zijn wens een part-ti me baan te verwerven, dan is daar op de huidige arbeidsmarkt weinig kans toe. Zijn uitkering drukt echter op de totale werk- loosheidsfohdsen. In het eerste jaar van toepassing van de loonaanvullingsregeling hebben de bedrijfsverenigingen 1.5 miljoen gulden uitbetaald aan 1667 mensen. De aanvulling geldt voor werklozen, die een baan aan nemen tegen een lager loon dan dat waarop hun WW-uitkering is gebaseerd. De loonaanvullingsre geling vult het loon aan tot het ni veau van het oude loon. De leiders van de linkse groeperingen, die verant woordelijk. zijn voor het me rendeel der stakingen van de laatste dagen in Madrid ver schenen gisteren tijdens een persconferentie in het open baar om hun toekomstplan nen te ontvouwen. Bij de bijeenkomst, die in een hotel in Madrid werd gehou den, liet de politie zich, in te genstelling tot vroeger toen dergelijke bijeenkomsten als illegaal werden beschouwd, niet zien. De groeperingen eisen hoge re lonen en volledige demo cratisering. Er staken in Ma drid nu ruim 100.000 mensen, in Barcelona 1800 havenar beiders. 24 PAGINA'S VATICAANSTAD Desnoods tegen de gangbare op vattingen in houdt de kerk vol dat er ook op het gebied van de seksuele ethiek normen zijn die zijn ontleend aan de Goddelijke natuurwet. Volgens deze normen is de seksuele beleving alleen binnen het huwelijk echt zinvol en moreel juist". Dat staat in een in Rome gepubliceerde verklaring over enkele vraagstukken van seksuele ethiek. Deze verklaring, waaraan paus Paulus inmiddels zijn goedkeuring gaf, is opgesteld door de r.k. congregatie voor de geloofsleer. Zuid-Afrikci weigert 2500 Angolezen Vrij zacht Enkele opklaringen lijk in het noorden e land mogelijk wat t ?gen. .Matige tot omstreeks 7 grade: (Opgemaakt te Maan op: 16.41 JOHANNESBURG (Reuter) Vijfentwintighonderd vluchtelingen uit Angola die in een armada van kleine boten voor de rede van een Zuidafrikaanse haven zijn versche nen, is aangezegd om te keren om dat Zuid-Afrika hen niet toelaat. Dr. Connie Mulder, de Zuidafri kaanse minister van Binnenlandse Zaken, zei tegen verslaggevers, dat Sky hij aan de vluchtelingen het advies schip disenterie had verstrekt, terug te gaan naar Mocamedes, de Zuidangolese haven van waaruit zij vorige week waren vertrokken. De minister zei dat Mo camedes niet in de oorlogszone in Angola ligt en dat vluchtelin gen die zich daar vestigen, niet be dreigd worden. De vluchtelingen bevinden zich aan boord van schepen die zijn af gemeerd in en voor de afgelegen Atlantische haven Walvis Baai. een Zuidafrikaanse enclave in Zuid-' hun vuurwapens afgaven, west-Afrika (Namibië). Het grootste schip van de vloot, het Cyprische vrachtschip Silver Sky. mocht even afmeren aan de kade, zij het alleen om tien zieke kinderen en twee zieke volwassenen onder de 1600 passagiers aan boord af te zetten. Het schip heeft eigen lijk maar plaats voor hoogstens honderd opvarenden. Kapitein Panagitis van de Silver boord van zijn uitgebroken en dat het eerste sterfgeval een kwes tie van tijd zou zijn. Hij noemde de omstandigheden aan boord "gevaarlijk onhygië nisch" en vroeg om medicijnen, ba by voedsel en dekens. De meeste vluchtelingen hebben hun hele bezit in Mocamedes ach tergelaten en Panagitis die hen aan boord van zijn schip toeliet omdat hij meende dat hun leven in gevaar was stond erop dat zij Twee van de voornaamste conclu sies van het stuk zijn dat volgens de christelijke leer de seksuele bele ving alleen binnen het huwelijk mag plaats hebben en dat homoseksuali teit en masturbatie niet geoorloofd zijn. De samenstellers beroepen zich op de natuurwet, vele teksten in de Bijbel, vooral van de apostel Paulus, en op teksten van het kerkelijke leergezag, met name van het laat ste concilie. Het zedenbederf, "dat de laatste tijd sterk is toegenomen en dat ge leid heeft tot het bevorderen van ongeremde genotzucht" wordt de aanleiding tot de verklaring genoemd. Het dringt het onderwijs binnen en tast de algemene mentaliteit aan. De verklaring constateert, dat hier door "zelfs bij de christenen" de tot dusver onderhouden ethische nor men aan het wankelen zyn ge raakt. Deze verwarring mag de kerk niet onverschillig laten. Ook de homoseksuele beleving acht de verklaring ongeoorloofd, ondanks de gangbare opvatting om dergelijke relaties ten minste te dulden. Wel moet er begrip zijn en pastorale zorg, en dient "de schuld" met voorzich tigheid te worden beoordeeld, maar dat is nog geen motief om dit ge drag moreel te rechtvaardigen. "Ho moseksuele relaties druisen in tegen de moraal". De verklaring onder scheidt homoseksuelen die te genezen zijn, en anderen die vanwege 'een soort ingeboren instinct" zo'n patho logische constitutie hebben dat ze "ongeneeslijk" zijn. Mede op grond van het argument dat de seksuele beleving uitsluitend in het huwelijk thuis hoort, wijst de verklaring ten slotte ook de mas turbatie af, ook al is gebleken dat de zelfbevrediging veel voorkomt. op dit document zegt DEN HAAG (ANP) De minis ter voor Ontwikkelingssamenwer king drs. J. P. Pronk brengt van 17 tot 22 januari een bezoek aan Egyp te op uitnodiging van de regering van dat land. Zijn gastheer is mi nister van Planning, dr. I. H. Abdul Rahman. Vergezeld van een klei ne ambtelijke missie zal hij onder andere overleg voeren met Egypti sche autoriteiten over de besteding van de hulp die Nederland in 1976 aan het land zal verschaffen. De Belgische bondscoach Raymond Goethals was woedend. "Schan dalig, belachelijk", schreeuwde hjj, toen gisteren in Zürich voor de derde maal Nederland als tegen stander van België in een landen- toernooi uit de hoed was getoverd. Trouwens, ook de Nederlandse bondscoach Knobel begon aan het toeval te twijfelen nu de heide landen elkaar ook weer in de kwartfinale van het Europese voetbalkampioenschap tegenover elkaar zullen staan. Goethals was echter veel scherper in zijn veroordeling. "Ze wilden beslist voor West-Duitsland en Nederland de weg naar de finale vrijmaken". PAGINA 13 Lucie Vis leeftijd va filmster. ïr op zeventienjarige i fotomodel naar tv- en PAGINA 5 Werkloosheid is groter dan ooit. Vorig jaar steeg ze met bijna de helft. PAGINA 7 Kissinger gaat naar Moskou on danks de perikelen in en om Angola. PAGINA 9 C Steen Olsen wil terug. PAGINA 15 vruchtenlimonade literfles Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 30 januari 1976 en ontvang de krant reeds vanat heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor hal' geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adros: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden, Behalve de Silver Sky liggen voor Walvis Baai 22 vissersvaartuigen en een groter schip, de Rio Youga. aile volgeladen met vluchtelingen. Het is nu aan kapitein Panagitis om te kiezen tussen een vierdaagse terugreis naar Mocamedes of een reis van minstens tien dagen naar Lissabon. Plaatselijke autoriteiten die aan boord van de Silver Sky een kijkje gingen nemen, rapporteerden dat de omstandigheden er met het uur verslechterden. "De mensen zitten tot in alle hoeken op elkaar ge pakt". vertelden ze. "Het ziet er naar uit dat wij een groot aantal van de Silver Sky zullen moeten af de Nederlandse bisschoppenconferen- halen, omdat er steeds meer ziek tie dat de tegenwoordige samenleving worden". de neiging vertoont, de seksualitiet los te maken van de voortplanting en vaak ook van de liefde tussen man en vrouw. Vandaar de moei lijkheden. "Het document van de congregatie Is een oproep aan de mensheid tot een hernieuwde bewustwording van deze met het mens-zijn gegeven bin dingen. Men moet de in het document afgewezen seksuele beleving niet iso leren van de totale christelijke visie op de seksualiteit van de mens, op de waarde van en de eerbied voor het leven, op de waardigheid van de mens en op zijn verantwoorde lijkheid voor zijn seksuele hande lingen". De Nederlandse bisschoppen con stateren dat de ontwikkeling van de laatste jaren niet alleen meer ruim te heeft gebracht, doordat preutsheid en taboes werden doorbroken, maar ook een loslaten van remmen en nor men, tot schade van de menselijke waardigheid. "In dit licht moet men het document beoordelen als een wegwijzer en een appèl". zóóó'n idee JJ DEN HAAG (ANP) Vijf Jeug dige inbrekertjes uit Den Haag heb ben de afgelopen maanden in de re sidentie voor minstens drieëneen halve ton gestolen uit woonhuizen. Dit heeft de Haagse politie vandaag meegedeeld. De jongens één van elf, één van dertien, twee van veertien en één van vijftien zijn door de recherche aangehouden. Ze hebben een volledige bekentenis af gelegd. Ook hebben zij de namen ge noemd van de mensen waar zij de buit aan hebben verkocht. AMSTERDAM (ANP) De contourennota voor •en nieuw onderwijsstel sel schryft het bestaande secundaire onderwijs zon der meer af. Aan vernieu wing wordt eenvoudig niet gedacht. Problemen achtereenvolgens en bin nen het bestaande kader oplossen wordt niet over wogen. Als daarvoor ge gronde redenen zijn, dan zou drs. J. H. L. de Vries, de voorzitter van de ver eniging van leraren in le vende talen, die graag willen horen. Hij heeft dit vanmorgen op de algemene vergade ring in hotel Krasnapols- ky in Amsterdam gezegd. HU drong over de hoofden van de leden hierop aan omdat lang niet duidelijk Is hoe by voorbeeld de middenschool bestaande problemen zal oplossen en nieuwe vermyden. De bedoeling is volgens voorzitter De Vries, dat een leder zich naar aan leg en belangstelling kan ontplooien. Alle leerlingen trekken gelykelyk profyt van de middenschool. Maar als we naar het ci viele effect kyken is dat profUt toch ongelyk. Drs. De Vries vroeg zich af of dat geen spanning is waar de hele constructie op knapt. De nota duidt dit probleem meermalen helder aan alsook de noodzaak het op te lossen, maar ze geeft niet de op lossing aan. De onderwUsfilosofle van de contourennota kijkt volgens drs. De Vries nauwelUks vooruit. Ideeën die de laatste tien tot twintig jaar zUn ontstaan in de onderwijskunde, breken nu radicaal door naar de werkelykheid van het beleid. In de inrich ting van het Nederlandse onderwUs blijft evenwel Rotterdam/Brussel De Europese directie van Gulf Oil neemt drs. Norbert Schmelzer in bescherming tegen beschuldigingen, dat deze al als minister van Buitenlandse Zaken adviezen aan de Amerikaanse oliemaatschappij heeft gegeven. „Hij Is zijn werkzaamheden pas begon nen. nadat hij als bewindsman was afgetreden", aldus Gulf. Schmelzer zelf spreekt over een ..onnauwkeurigheid" in het McCloy- rapport. waarin zUn naam en die van Rooi vink en Hoogendijk worden genoemd als betaalde adviseurs van het olieconcern. In het rapport staat dat gedurende de periode 1972-1975 betalingen (10.000 dollar per Jaar) aan de Nederlandse adviseurs zyn gedaan. „Dat betekent niet dat Schmelzer al in de tijd van zijn ministerschap voor ons werkte", zegt een Gulf- woordvoerder. „Wie dat uit het rapport leest maakt een fout. Gulf heeft geen enkele poging gedaan om toch werkelijk geen steen Bchmetar te benaderen toen deze. Norbert Schmelzer op de andere: het hele bouwwerk wordt van de grond af opnieuw opge trokken. Het is voor een vakver eniging van lëraren ook bUzonder moeilyk om goed en voldoende op de contourennota te reage ren. Zodra men de zaak plat gooit, is het woord alleen nog maar aan de projectontwikkelaars: de nieuwbouw ontstaat op de tekentafels, een verre projectie v; lykheid: te woners en gebruikers, al dus drs. De Vries. Volgens Gulf zijn de afspraken met Schmelzer, Rooi vink en Hoozendijk mondeling gemaakt: „Er bestaan geen schriftelijke contracten". De uitnodiging aan het drietal om als adviseurs op te treden is een initiatief van de directie Europa van Gulf, die in Brussel is gevestigd. Topmensen van de Gulf-vestiging fn ons land zijn pas veel later Ingelicht. Alleen de directeur van de de werke- Gulf-raffinaderij in Europoort, die voor be- ook lid is van de Europese directie, is van het begin af aan op de hoogte geweest.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1