Over Franco's hulp aan de Joden maar weinig bekend De troonrede van koning Joop de Vaderlijke Het overlijden van de Chinese premier Tsjoe En-lai heeft, zoals zonder veel moeite voorspeld had kunnen worden, over de gehele wereld aanleiding gegeven tot al of niet ge meende uitingen van droefenis. Maar ook in het tweede geval zijn alleen-maar-woorden-van-respect begrijpelijk. Want het is nu eenmaal niet gebruikelijk bij het heengaan van wie dan ook zijn of haar minder gunstige kwaliteiten te vermelden. De Romeinen zeiden al: de mortuis nil nisi bene, over de doden niets dan goeds- Voorts behoort het, als het om politici gaat, tot het diplomatieke ritueel op zijn minst van „beleefde rouw" te doen blijken. En in de derde plaats is het uit economische overwegingen verstandig een land als China niet tegen zich in het harnas te jagen. Onder het toeziend oog van de Chinese ambassadeur in Den Haag tekent minister Van der Stoel in de Chinese ambassade het condoléance-register ter gelegenheid van het overlijden va/n premier Tsjoe En-lai. m DONDERDAG 15 JANUARI 1976 I Om deze en mogelijk nog meer r*e- denen is dan ook niemand op de gedachte gekomen aan het feit te herinneren, dat deze "uiterst be gaafde. bekwame en veelzijdige diplomaat" (Van der Stoel), deze "grote onderhandelaar en zeer ontwikkelde man van hoge intel- 1 ligentie" (oud premier Heath van Engeland) om van andere lof uitingen nog maar te zwijgen 1 door zijn positie in de voorste ge lederen van de Chinese revolutie mede verantwoordelijk is geweest voor de dood van tientallen mil joenen tegenstanders. Zo iets zeg Je nu eenmaal niet op iemands begrafenis en ik heb er dan ook wel begrip voor. dat po litici zich beperkt hebben tot het opsommen van 's mans goede ei genschappen. Het gaat mij ech ter niet om Tsjoe En-lai, maar om het hoogst onwellevende, om niet te zeggen onbeschofte gedrag van de Nederlandse regering bij het overlijden van het Spaanse staatshoofd Franco. Mijn vorig I artikel (11 december) eindigde ik met een citaat uit "Elseviers 4 Magazine", waarin ernstig be treurd werd, dat minister-presi dent Den Uyl verzuimd had zijn opwachting te maken bij de Spaanse ambassadeur en dat aan» het gebouw van het ministerie IIvan Buitenlands* Zaken op het Plein de vlag niet halfstok was gehangen. Zowel de premier als minister Van der Stoel waren in gebreke gebleven in het nako men van diplomatieke gebruiken, die, zoals "Elsevier" terecht schreef, "weinig of niets te ma- I ken hebben met de achting die men kan opbrengen voor een na- I tie waarmee men diplomatieke betrekkingen onderhoudt". Daarbij komt, dat al sinds 1970 in welingelichte kringen bekend is, I dat de Spaanse dictator in de i Tweede Wereldoorlog zeer veel I voor de Joden in Duitsland en Oost-Europa had gedaan. Vol- ra gens een artikel van drs. H. van Praag in de Tel. redde hij, door Joden tot Spanjaarden te verkla ag ren en hun Spaanse passen te 3^ verstrekken, bijna honderddui- zend Joden uit de klauwen van de nazi's. „Spanjaarden" I In een recent artikel in het Ameri kaanse blad "Human Events" CUn- i told story of how. Franco aided German Jews") komt rabbijn dr. Chaim U. Lipschitz op grond van Door C. J. Rotteveel persoonlijke onderzoekingen tot 'n soortgelijke onthullende conclu sie, al ligt zijn aantal wat lager. Maar het staat naar zijn mening "onomstotelijk vast", dat generaal Francisco Franco wist te voorko men, dat "tenminste 60.000 Joden door de nazi's werden afgeslacht". De rabbijn vertelt, dat Franco Sefardische Joden, wier voorouders vier eeuwen(l) geleden voor de in quisitie naar het buitenland, o.a. Roemenië, waren gevlucht, alsnog tot "Spanjaarden" verklaarde en hen zelfs uit Bergen-Belsen wist los te krijgen. Toen die Joden in Spanje aankwamen en van al hun bezittingen beroofd bleken te zijn, stuurde Frranco een boze brief naar Berlijn met de eis, dat die bezittingen direct moesten worden nagezonden. De nazi's waren ra zend, maar het gebeurde zoals Franco geëist had. Franco, aldus Lipsohitz, stuurde op zeker ogenblik een nota naar Ber lijn met de waarschuwing, dat hij, als de Duitsers niet zouden toe geven aan zijn eis de "Spaanse" Joden te laten gaan, alsnog zou overwegen of hij wel neutraal zou blijven in de oorlog tegen de geallieerden. Hij had daarmee een sterk wapen in handen en maakte er ook gebruik van waardoor tenminste 60.000 Joden via Spanje naar de Verenigde Staten en Zuid- Amerika konden vertrekken. Twee vragen liggen voor de hand: wie is die rabbijn Lipschitz en waarom is dit nooit eerder bekend geworden? Welnu, dr. Lipschitz is "vice president of research" (neemt dus een leidende positie in op het terrein van - geschiedkun dig - onderzoek) aan de "Yeshiva Torah Vodaath and Mesivta", het grootste orthodox-Joodse oplei dingsinstituut ter wereld en hij is bezig een boek te schrijven over "Franco en de Joden". Hij was ook de le rabbijn, die door de Spaan se regering voor een bezoek aan Madrid werd uitgenodigd. Toen hij in 1970 op de Newyorkse luchtha ven Kennedy International Air- port op het vliegtuig wachtte dat hem naar Spanje zou brengen, overhandigde een delegatie van de "Rabbinical Alliance of America" een organisatie van zevenhonderd orthodoxe rabbijnen over de gehele Verenigde Staten, met een totaal aantal kerkleden van meer dan een miljoen hem een oude gewijde wijnbeker om die uit dankbaarheid aan Franco te overhandigen. Lipschitz voegt daaraan toe: "Dat deze dank zó laat kwam is niet al leen aan de Joden te wijten, want Franco had voordien aan zijn in spanning om Joodse levens te red den nooit enige rucbtbaareheid ge geven of gegevens daaromtrent be schikbaar gesteld. Door bemidde ling van de Spaanse ambassade te Washington werden die documen ten mij ter beschikking gesteld". Nor een facet Hoe reageerde dr. Lipschitz op die bewijsstukken? De rabbijn schrijft daarover: "Zelfs op dit ogenblik, nu ik het bewijsmate riaal onder ogen gekregen heb en de feiten via allerlei andere bron nen heb kunnen controleren, kost het mij moeite te aanvaarden, dat dit dezelfde Francisco Franco is die tientallen jaren lang door het Joodse volk geschouwd werd als 'n kwaadaardige antisemiet, die met Adolf Hitler samenwerkte in diens afzichtelijke "definitieve oplossing" (Endlösung) van het Joodse vraagstuk". Maar Lipschitz ont dekte, dat Franco onvervaard de woede van Hitler en de S.S. durfde trotseren. Tot zover het artikel van Lipschitz. Er is intussen nog een ander facet uit Franco's leven, waarover merk waardig genoeg systematisch wordt gezwegen. Had hij immers de zijde van nazi-Duitsland geko zen, dan zou de Middellandse Zee een "binnenzee" voor Hitier en zijn legers zijn geworden, om dat Gibraltar dan in handen van de "As" zou zijn gevallen. Maar Franco bleef neutraal en spaarde, zo doende, niet alleen het leven van talloze Joden in die contreien, maar ook dat van vele tienduizen den geallieerde soldaten, die an ders bij de herovering gevallen zouden zijn. Uit een en ander blijkt.dat Franco, ondanks alle tekortkomingen van zijn bewind die zeker niet gebaga telliseerd mogen worden, zowel de Joden als de strijdmacht der geal lieerden onschatbare diensten heeft bewezen. Hoezeer onze economie verzwakt is, werd dezer dagen duidelijk uit twee gebeurtenissen: in een ra dio-interview heeft premier Den Uyl kortgeleden een langdurige pe riode van versobering in het voor uitzicht gesteld, en de leiders van de negen allergrootste bedrijven in Nederland hebben, in een brief aan heit kabinet en aan de Tweede Ka mer, grote zorg tot uiting ge bracht over de stand en de voor uitzichten van onze economie en vooral over het slechte onderne mingsklimaat. Die brief van de negen is geen kleinigheid, want tot nu toe lieten de zeer grote werkge vers het antwoord op de aanhou dende lastenverzwaring en op de scheldkanonnades tegen de "uit buiters" veelal aan anderen over. Dat zij rju gezamenlijk hun eens gezinde mening tot uiting hebben gebracht, betekent dat de uiterste grens is bereikt. Wat de geruchtmakende uitla tingen van premier Den Uyl aan gaat, "wie zich wijsmaakt datde gaat, "wie zich wijsmaakt dat de premier per ongeluk een steek liet vallen, onderschat hem geducht", zoals mr. G. B. J. Hiltermann in de Tel. opmerkte. Het zou mij zelfs niet al te zeer verbazen als de premier tot zijn aankondi ging van besnoeiing of zelfs af schaffing van kinderbijslag en kinderaftrek (zogenaamd een be spiegeling "met de benen op ta fel") is geïnspireerd door de we tenschap, dat de grote werkne mers aan de bel zouden gaan trekken. Chronisch volgden de werkgevers op Den Uyl, maar logisch is het juist andersom en men dient niet te vergeten, dat de premier uit hoofde van zijn positie van tal van zaken en ont wikkelingen vroegtijdig op de hoogte zal zijn. Hoe dat zij, pre mier Den Uyl laat thans hetzelf de geluid horen dat de oppositie voor zichzelf placht te reserve ren. Om mr. Hiltermann nog eens aan te halen: "De ervaren en bekwame tacticus Den Uyl was de oppositie weer eens een slag voor". Stomverbaasd Vooral voor een figuur als de voor zitter van de industriebond NVV, Arie Groenevelt, die met zijn ha telijke uitlatingen tegen de werk gevers het ondernemingsklimaat grondig verziekt heeft en door minister Lubbers goed geacht wordt voor honderdduizend werk lozen, zal deze gang van zaken zeer moeilijk te verteren zijn. Maar dat heeft hij dan aan zirn- zelf en aan zijn onbekookte uit vallen te wijten. Zo had hij op een congres van zyn bond gezegd, dat hij in internationaal vak bondsgezelschap de naam van Philips in Tokio zo vaak in nega tieve zin had horen noemen, "dat het beschamend is te moeten ver nemen hoe Philips elders in de wereld opereert". Blijkbaar had Arie zo weinig reden tot kritiek op Philips in Nederland, dat nu Philips - buiten - de - grenzen het moest ontgelden. Niet zo leuk voor Groenevelt was. dat Philips deze beschuldiging niet op zich heeft laten zitten. En wat bleek? Dat het personeel van De Japanse Dochteronderneming van Philips stomverbaasd was over de aantijgingen van Groe nevelt. Het loon van iedere Pni- lips-medewerker in het land van de Rijzende Zon ligt namelijk ver boven het gemiddelde loon en is gelijk aan de salarissen, die Ja pans allergrootste concerns uitke ren. Voorts is de firma Philips in Japan een van de weinige be drijven, die de vijfdaagse werk week volledig hebben ingevoerd, betaalt zij tweemaal per jaar een flinke bonus die dit jaar in totaal bijna een half jaar loon be draagt, en worden de pensioenen van Philips tot de beste van Ja pan gerekend. Hieruit en uit tal van bijkomende gunstige maat regelen blijkt, dat Groenevelt zo maar wat kwaadaardige beschul digingen had nagepraat zonder op de hoogte te zijn van de wer kelijke toestand. Telt niet mee Ondernemertje-pesten is natuurlijk een gemakkelijke bezigheid, maar die tijd lijkt nu wel voorbij. De Nederlandse economie staat er, on danks de enorme extra-baten uit het aardgas, slecht voor. Nu zal moeten blijken of met name fi guren als Arie Groenevelt bereid zijn een positieve bijdrage aan de economie te leveren. En dat dit dringend noodzakelijk is, blijkt o.m. uit een artikel in het "Alg. Dag blad", waarin een deskundige als prof. dr. A. van Doorn de verwach ting uitspreekt, dat de Verenigde Staten. Japan en West-Duitsland voorop zullen gaan lopen bij het economisch herstel dat voor 1976 is voorspeld en dat Nederland, wat het herstel van winsten en werk gelegenheid betreft, waarschijnlijk bij de achterblijvers zal horen. Op vallend was, aldus de hoogleraar, dat Nederland, in begin 1972 in het rapport-Mansholt, als "gids land" en dus als voorbeeld voor de gehele wereld beschouwd, onlangs bij de internationale conferentie van Rambouillet zelfs niet eens om advies werd gevraagd. Nederland, voor opgeblazen lieden een "gids land", telt in "de grote wereld" helemaal niet meer mee.~ Margaretha van Oostenrijk, hertogin van Parma, was voor de eerste maal van 1555 tot 1568 land voogdes over de Nederlanden- Zij werd geadviseerd door een niet-officieel lichaam bestaande uit de beruchte kardinaal Granvelle, Barlaymont, waarschijnlijk de geestelijke vader van de naam Geuzen, en de rechtsgeleerde Fries Viglius van Aytta de zgn. Achterraad. Ook onze minister-president heeft een dergelijke achterraad, die hem persoonlijk met raad en daad ter zijde staat. Daartoe behoort de Leidse hoogleraar in de openbare financiën, Kroonlid van de S.E.R., prof. drs. Victor Halberstadt. Halberstadt heeft ter gelegenheid van het Congres ter ere van de aftredende hoogleraar in het belas- tingredht, de oud-mindster van financiën, Hofstra op 18 december een opmerkelijke rede gehouden, die was voorbereid in samenwerking met de vroegere medewerker van de P.v.d.A.-Tweede Kamerfractie mr. C. de Kam. Halberstadt kwam tot een aantal belangrijke voorstel len. Daarbij ging hij uit van duidelijk socialistische vooropstellin gen. Ik ga op Halberstadt in, omdat een deel van zijn voorstellen is terug te vinden in het radiointer view voor de VPRO-microfoon van drs. Den Uyl. En wie weet komen we Halberstadts voorstellen nog wel eens vaker tegen in officiële rege ringsvoorstellen. Onontkoombaar Halberstadt is in de eerste plaats van mening, dat verdere lastenstij gingen onontkoombaar zijn. Zijns inziens behoren de uitgaven in de collectieve sector verder te stijgen. Daarvan uitgaande wil hij een „rechtvaardiger" lastenverdeling over de diverse inkomensgroepen. De huidige inkomstenbelasting in sa menhang met de sociale verzeke- ringspremies werkt zijns inziens niet progressief maar proportioneel. De inkomensverhoudingen worden er niet meer door genivelleerd. Hij stelt het aldus: „Het is onze opvatting dat een proportioneel stelsel, dat de relatieve inkomenspositie van inkomenstrek kers globaal ongewijzigd laat, onaanvaardbaar moet worden geoor deeld en strijdig met de uitgespro ken intenties die wij met onze inkomstenbelasting hebben". Voorstellen De concrete voorstellen van Halber stadt en De Kam zijn de volgende 1. Het ten dele terugdraaien van wat genoemd wordt ,4e verzelfstan diging van het aandeel". Bedoeld wordt om de winst van bijvoorbeeld besloten vennootschappen met een of een paar aandeelhouders niet bij de vennootschap maar voor de inkomstenbelasting bij de aandeel houder te belasten. Voor vele beurijven zal dat iedere mogelijk heid tot uitbreiding uitsluiten om over onaangenamere gevolgen maar te zwijgen. 2. Het optrekken van het huurwaar deforfait bij het eigen huis tot een „normaal beleggingsresultaat". Dat zou de schatkist een Jaaropbrengst opleveren van 650 miljoen gulden. 3. De benzineaccijns willen zij niet langer als kostenpost in aanmerking genomen zien. In totaal zou dat 400 miljoen gulden per jaar opleveren. 4. Halberstadt en De Kam bepleiten de invoering van een vermogens winstbelasting. Over een in dat geval noodzakelijke afschaffing van de vermogensbelasting wordt niet gesproken. 5. Aangezien ook de sociale premies als belastingen worden ondervonden, willen zij de inkomstenbelasting en de premieheffing samenvoegen. Huns inziens profiteren de hogere inkomens teveel van de maximum grenzen waaraan de heffing van sociale premies is gekoppeld. Daar om bepleiten zij de premie A.O.W. enz. niet meer aftrekbaar te doen zijn voor de loon- en inkomstenbe lasting. Daartegenover willen zij de uitkering belastingvrij maken. Bij uitvoering van dit plan zullen, naar ik aanneem, de belastingvrije voeten voor 65-plussers worden verlaagd De opbrengst van deze operatie levert de schatkist de lieve som van 3950 miljoen gulden op. 6. Het bedrag van ruim twee miljard gulden dat de investering-facilitei ten voor het bedrijfsleven in de inkomsten- en vennootschapsbelas ting kost, zou volgens hen beter kunnen worden gebruikt in de vorm van gerichte investerings- en loonkostensubsidies. Ongetwijfeld vergroot dat de invloed van de overheid op het bedrijfsleven of wat daarvan nog over is. Nederland is namelijk geen eiland in de wereld en in Europa. Bedrijven kunnen zich ook elders vestigen. Door Henk E. Koning, lid Tweede Kanier voor de VVD 7. Verder willen zij het ontgaan en ontwijken dat is wat anders dan fraude tegen gaan. Op zich is dat Juist en begrijpelijk. Maar opnieuw wordt vergeten dat ons land geen eiland is. Ook in België is het aangenaam wonen, zoals een toene mend aantal Nederlanders vindt. Vergeten wordt ook, dat in ons land in vergelijking met de ons omringende landen de belasting- en premiedruk tot welhaast krankzinni ge hoogten is gestegen. Die hoge druk werkt door in de kostprijs van onze producten waarmee we op de wereldmarkten moeten concurreren Zijn onze producten te duur, dan leidt dat in ons land tot werkloosheid. En nu heb ik het nog maar niet over de hand over hand toenemende belastingfraude. Dat is een gevolg naar mijn mening van de omstandigheden, dat onze bevolking deze belasting- en premie druk moe is geworden. 8. Tenslotte bepleiten Halberstadt en De Karn de afschaffing van de kinderaftrek met waar nodig inkomensherverdelende compensaties in de kinderbijslagsfeer. Daaruit valt af te leiden, dat zij van mening zijn, dat de kinderbijslagregeling veranderd moet worden in een meer herverdelende regeling. De opbrengst voor de schatkist van de afschaffing van de kinderaftrek wordt geraamd op precies een miljard gulden. Verlaging De afschaffing van de kinderbijslag, van de automatische koppeling aan het vroeger genoten inkomen van sociale uitkeringen en de bezuinigin gen in de gezondheidssector beteke nen een verlaging van de sociale premiedruk. Htet geld zal naar alle waarschijnlijkheid gebruikt worden voor nieuwe sociale voorzieningen als de Algemene Arbeidsongeschikt heids Verzekering. De afschaffing van de kinderbijslag zal op de begroting voor sociale zaken een vermindering van de overheidsuitgaven te zien geven van enige honderden miljoenen. Daar naast zal ongetwijfeld de ook plaats vindende afschaffing van de kind^- toelage voor ambtenaren een besparing opleveren van naar schatting 250 miljoen gulden. Het geheel van de plannen overziende, komen zij in feite neer op bezuinigingen buiten de over heidssfeer. De bezuinigingen die daar plaats vinden, betreffen geen overheidstaken doch uitsluitend verlaging van de salarisinkomsten van ambtenaren met kinderen. Verder houden ze een enorme belastingverhoging in van rond de vijf miljard gulden. Actieve gedeelte Die belastingverhoging komt vooral te drukken op het actieve gedeelte van de bevolking. Iemand met een inkomen van 25.000 gulden bruto zal zonder verdere aanpassingsmaatre gelen er meer dan 3000 gulden op achteruit gaan. Een man of vrouw met een bruto-inkomen van 40.000 gulden, dat nog volop tot de middeninkomens behoort, gaat er met twee kinderen ruim 4000 gulden op achteruit. Het is zonder meer duidelijik, dat geweldige looneisec het gevolg zullen zijn. Niemand kan immers deze inkomensachteruitgang verdra gen. De inflatie zal aanzienlijk worden aangezwengeld. Ons export product wordt veel te duur Verdere werkloosheid is het onvermijdelijk gevolg van een en ander. En dat alles omdat Den Uyl een verdere 6tijging van de overheidsuitgaven en een verdergaande inkomensnivelle ring. die bij ons toch al verder is voortgeschreden dan in het buiten land, met Halberstadt en De Kam kennelijk belangrijker vindt dan de bestrijding van de inflatie en de werkloosheid. Want ondanks andere beweringen van de minister-presi dent is deze gevolgtrekking onont koombaar. De K.VP.-er Andriessen heeft de plannen van de minister-president een miskleun genoemd. Hij zal daarbij niet alleen op de presentatie hebben gedoeld. Andriessen heeft gelijk. In de eerste plaats heeft zijn motie bij de algemene beschouwin gen de bedoeling gehad op overheidstaken te bezuinigen, niet op de salarissen van ambtenaren met kinderen. Een belastingverzwa ring is ook iets waaraan hij niet graag denkt met de verkiezingen van 1977 in het vooruitzicht. Bovendien, de verzwaring is uitzon derlijk hoog. Maar wat hem het meest zal hebben gestoken, is de onverwachte aanval op het kind van de vroegere K.VP.-leider, de geduchte Romme. Dat kind Is de kinderbijslag, troetelkind van de katholieken met nog steeds kinder rijke gezinnen hoewel afnemend in aantal. De K. V. P. kan zich politiek een zo rigoreuze aanval op do kinderbijslag niet veroorloven. En Den Uyl heeft dat kunnen weten. Hij zal het geweten hebben. Daarom is dit onderdeel een regelrechte aanval op de Katholieke Volkspartij. Niemand zal de minister-president het recht ontzeggen om zo nu en dan publiekelijk hardop te mijmeren over het beleid van zijn kabinet. Bij belangrijke beleidsvoornemens is daarvoor de volksvertegenwoordiging de juiste plaats, niet een radiomi crofoon. Het niet uitspreken van een troonrede, zoals de VPRO het Interview kenschetste, ten overstaan van de volksvertegenwoordiging past mogelijk een absoluut monarch, maar niet Koning Joop de Vaderlijke.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17