Buitoni respect af Steen Olsen wil „terug" NaarMallorca enlbiza: nota bene met uw eigen auto! Beperking van tongvangst blijft bittere noodzaak AutdVhkantieReizen Leidenaars houden zicht op halve finale Russen klasse apart Taf eltennisstunt Deltalloy d-dames uvs: 5-0 zege HAARLEM Het basketbalteam van Mercasol Leiden is er gisteravond in geslaagd in de eer ste wedstrijd van de kwartfinales in de strijd om de nationale basketbalbeker glansrijk over eind te blijven in de uitwedstrijd bij het Haarlemse Buitoni. De Leidenaars waren 38 minuten lang de gelijke van de Haarlemse topploeg, die pas in de slotminuten door enkele slordige pas sen van Leiden een kleine voorsproig (79—73) wisten uit te bouwen tot een magere 9381 overwinning op de sterk spelende ploeg van coach Hennie Blom. Een verrassend resultaat Dit Leiden leek dan ook geen partü feite volkomen voor Buitoni, dat eigenlijk alleen "ontmanteld" aan de streep ver- enigszins gehandicapt scheen. Het vertrek van de Amerika- blessure van Walter Ombre. door Hans van Rooden: „goud waard had Leiden al flink uitgedund, en gisteravond ontbraken nog drie spelers: Peter Kop en Plomp om studieredenen en de Jong die wegbleef nadat hij dins dagavond al had laten doorscheme- Hans ren niet te zullen komen. Blom be schikte slechts over één vervanger, Juniorspeler Tony Lamping. GENEVE De eerste titel van het Europees kampioen schap kunstrijden 1976 in Gene ve is gisteravond veroverd door Alexander Zajtsev en Irina Rod- nina, het Russische paar. dat sinds april van dit jaar als man en vrouw door het leven gaat. De 26-jarige Rodnina, die al zeven maal tot wereldkampioene in het paarrijden is gekroond, waarvan driemaal met de drie Jaar Jonge re Zaitsev, maakte nogal wat foutjes, die zij met haar enorme routine niet geheel kon verbloe men. Slechts eenmaal ging het bordje met het maximum cijfer* van zes omhoog. Een hoffelijk gebaar van het Zwitserse Ju rylid. Dankzij een magnifieke verplichte kür van de vorige dag op muziek van Ravi Shankar (vijfmaal 6.0) was de voorsprong van het geroutineerde Russische paar echter zo groot dat de klei ne foutjes van Rodnina de titel niet in gevaar kon brengen. De donkere kampioene uit Moskou kon zich eenmaal bij het neerkomen uit een sprong ter nauwernood staande houden en bleef stilstaan, toen haar part ner aan het eind van een combi natie een vierde maal omhoog kwam. Tegenover de twaalfmaal 6.0 die het paar bij de Olympische Irina Rodnina en Alexander Zaitsev prolongeerden hun Europese titel kunstrijden voor paren. kwalificatie-wedstrijden in Riga veroverde, deed hun optreden in Geneve povertjes aan. Het ver schil met de als tweede geëin digde Oostduitsers Romy Ker- mer en Rolf Oesterreich werd echter nog vergroot, omdat Rod- nina-Zaitsev als laatste paar op de baan verscheen en de jury in afwachting van een nieuwe top- verrichting de cijfers nogal aan de lage kant had gehouden. In feite oogstte het tweede Russi sche koppel Irina Vorobie- vaAlexander Vlassov 1720) op muziek uit de film Oklahoma nog het meeste bijval van de 7000 toeschouwers. Twee aarze lingen in het allereerste begin hield het paar op de derde plaats van de eindrangschikking, zodat hun doel: de Olympische titel, zoals ze met on-Russische vrij moedigheid opgaven in de pers- papieren, vooralsnog niet nader bij is gekomen. Titelverdedigers Loedmilla Pakhomova en Alexander Gorsj- kov (Sov) hebben na de twee verplichte dansen een ruime voorsprong genomen in de strijd tm de Europese titel ijs- dansen. De tweede plaats wordt bezet door een ander Russisch paar, Natalia Linitsjoek en Gen nadi Karponosov. De we- De Haarlemmers, die in hun sterk- de hij international Hugo Harrewijn ste opstelling startten, kwamen ech- met een slimme schijnbeweging de Ed ter van een koude kermis thuis. Het mist in, waardoor Paulides vrij Peter Leidse quintet Paul Hoeksema-Pe- kwam: 6—8. Berendsen speelde ter Paulides-Benjamin Ruijsenaars- koel, beheerst, intelligent en met Rooden-Eric Jan Berend- klasse. Hij had geen ontzag voor de spotte met de reputatie van de langere Amerikanen en was hen sa- ploeg van de Amerikaan Tom men met Hans van Rooden, keer Quinn. Berendsen begon al direct op keer te vlug af, waardoor hij een belangrijke schakel vormde in de succesvolle Leidse ploeg. Mercasol gebruikte zyn aanvalstyd (30 secon den) optimaal. Hoekse ma, start-en rustpunt van 't grootste deel van de Leidse akties, zette het spel goed op. bracht zijn jongere mede-spelers steeds in een vrije positie met vaak briljante passes en stopte als ver dediger de Haarlemse spelverdeler Emill Hagens volledig af, waardoor Buitoni belangrijk aan snelheid in boette. De hele eerste helft verliep voor Mercasol dan ook bijzonder voor spoedig. Blom nam tweemaal een time-out (bij 28—23 en 36—32) om zijn spelers verder te stimuleren en wisselde Ruijsenaars voor Lamping en Paulides voor. een goed spelen de, Moerer. Quinn wisselde meer, maar beperkte zich verder tot woe dende blikken naar zijn sterspelers die in de rust (ingegaan bij 44—39) een donderspeech kregen die tot in de Leidse kleedkamer doorklonk. Na de hervatting wankelde Merca sol even toen Ruijsenaars tegen zijn vierde persoonlijke fout opliep en toen Buitoni door enkele snelle akties op 5243 na drie minuten spelen was gekomen. Dankzij werkelijk su blieme akties van Hoeksema (tegen Hagens) en van Paulides (tegen A- mama, die later werd vervangen door Eblé: een persoonlijke zege voor Paulides) hield Mercasol reldkampioenen Irina Moiseje- va/Andrej Minenkov nemen de derde plaats in, met een kleine achterstand op Linitsjoek/Kar- ponosov. De Rus Vladimir Kovalev heeft na de korte kür de leiding in de strijd om de titel bij de heren. De 22-jarige sportleraar uit Mos kou won ook dit onderdeel, even als dinsdag de verplichte figuren. Hij kreeg voor zijn kür cijfers, die uiteenliepen van 5,6 tot 5.9 punten. Tweede werd ex-wereld kampioen Jan Hoffmann (Odl). derde de Engelsman John Curry en vierde, op ruime afstand, Ser- gej Volkov (Sov). AMSTERDAM Met uitbundige vreugde vierde Deltalloyd gisteravond in Amsterdam de sensationele over winning van 5-2 in de kwartfinales van het tafeltennistoernooi om de Europacup II op bekerhouder Epi- toek Boedapest. Vooral coach Vero- nique van Ruiten kón haar geluk niet op. "Ik had alles verwacht, maar dit niet", zei de oud-kampioene van Nederland stralend. Haar Hon gaarse collega Tibor Nyeki wilde niet naar excuses zoeken: "De overwin ning van de Nederlandse meisjes was zonder meer verdiend". ronde MK'31 uit Kopenhagen met 5-0 versloeg, speelden vooral Sonja Heltzel en Judy Williams voortreffe lijk. Annemieke van Moorst was minder op dreef en verloor haar bei de partijen. IJMUIDEN (ANP) Trekken de Nederlandse vissers zidh dit Jaar weer niets van de tongvangstbeper king aan, zoals vorig jaar eigenlijk I ook het geval was, dan zal de tong stand op de Noordzee op 1 januari 1977 twintig procent kleiner zijn dan op 1 januari 1976. Toen lag hij al 9.2 procent beneden die van l Januari 1975. De totale jaarvangst van 14.500 ton zal weliswaar ver bo ven de toegestane 9.200 ton liggen, maar ook ver beneden de werkelij ke vangst van vorig jaar: toen werd op de afslagen 15.200 ton aange voerd, terwijl een onbekende hoe veelheid (men hoort wel schattin gen van twee a drieduizend ton) illegaal buiten de afslagen om ging. De voorspelling is van J. F. de Veen en drs. K. H. Postuma, biolo gen bij het rijksinstituut voor vis serij-onderzoek Rivo in IJmuiden. Ze baseren hem op hun eigen Ne derlandse gegevens, volgens hen de beste die er internationaal te krij gen zijn, al erkennen ze er met eer lijke bescheidenheid de betrekkelij ke waarde van: cte tongstand kan men alleen maar schatten met be hulp van de vangsten, en die vang sten zijn weer geen getrouwe af spiegeling van de stand. Maar wat vissers ook mogen zeg gen over meevallende tongvangsten en een vangstbeperking die eigen lijk overbodig zou zijn. De Veen en Post.huma lezen van him gegevens af dat die beperking bittere nood- blijft, als men tenminste ook ln de toekomst met profijt wil blij- en vissen. Waar en wanneer er precies .longconcentraties zullen zijn kun- ben de biologen niet voorspellen, maar dat Januari betere vangsten kan geven dan december is voor hen geen nieuws, en dat het nu tot mei in langzaam opgaande lijn zal gaan, kunnen ze ook met een heel redelijke kans op succes voorspel len: Jaar in jaar uit is het al zo ge weest. In mei wordt de eerste top- vangst van het jaar bereikt, want dan zyn de tongen in grote concen traties bijeen terwijl ze zich ook nogal gewillig laten vangen. Daarna zal het bergafwaarts gaan en dit Jaar zal er geen of vrij wel geen najaarstop zijn die daar verbetering in brengt. Die top van september/oktober is, als hij voor komt, te danken aan de twee Jaar tevoren geboren tongen, die dan zo groot zijn geworden dat ze niet meer uit het net kunnen ontsnap pen. De jaarklasse 1974 was echter zo zwak dat men er, anders dan vo rig en voor vorig jaar, niet veel ex tra-profijt van zal trekken. Het produktschap voor vis en vis- produkten. vinden de biologen, zou die voorspellingen voor ogen moe ten houden bij de verdeling van het nationale quotum van 9200 ton over de vissers. Tot nu toe heeft het nog alleen voor de maand Januari iets ln het vat gegoten. Rekening hou dend met de vangstverwachtingen ook al zijn die nooit 100 procent zeker zou het voor de rest van het Jaar tot een meer gedetailleer de quotering kunnen komen. Voor komen zou dan kunnen worden dat de visser, onder het motto "er zit genoeg tong" zijn eigen gang blijft gaan. Dat Nederland zich aan de vangstbeperkingsregeling houdt, is volgens De Veen en Postuma, ook heel belangrijk voor onze goede naam in het buitenland. We moe ten landen als Engeland, Duits land en Denemarken geen argu menten in handen geven voor in voering van tweehonderd-mij ls- grenzen of verdeling van de Noord zee' in nationale visserijzones, iets waarmee in internationale bespre kingen wel al eens voorzichtigjes wordt gedreigd. Zou het ooit zover komen dan zou dat het einde van de Urker visserij kunnen betekenen. Zonder de EG, waarvan de lid-sta- ten eikaars vissers in el'kaars visge- bieden moet/en toelaten, zouden de Urkers wel 80 procent van hun vangstmogelijkheden verliezen. Met die EG-bescherming zou hun ver lies toch nog 50 procent kunnen be dragen, doordat aan de zone-re- geling waarschijnlijk een verbod zou worden gekoppeld op het ge bruik van boomkorren (ter weers zijden van het schip aan bomen hangende netten) en wekkers (ket tingen waarmee de vis van de zee bodem wordt opgejaagd). Met in tensieve visserij op hun eigen stuk Noordzee zouden de Nederlanders de vis maar naar Duits of Engels gebied verdrijven. Dat de Nederlandse overheid haar best doet om de vangstbeper kingsafspraken te eerbiedigen ziet het buitenland nu wel. Dat er in de praktijk zo weinig van terecht is gekomen, is volgens de biologen te wijten aan het weifelend op gang komen van de uitvoeringsregelin gen van het produktschap. Boksen Franco Udella, de Eu ropees kampioen boksen in het vlieg- gewicht. heeft gisteravond zijn titel met succes verdedigd tegen de Zwit ser Chervet. Udella won op punten. WASSENAAR UVS heeft gis teravond in Wassenaar een oefen wedstrijd tgen Blauw Zwart met 5-0 gewonnen. Wijnand Sloos, voor het eerst sinds lange tijd weer onder de lat, speelde een voortreffelijke wedstrijd. Blauw Zwart was voor rust goed tegen UVS opgewassen. Na de pauze, die met 0-0 aanbrak ging de UVS-voorhoede steeds beter draaien. Jan Verver brak met twee doelpunten al snel het verzet van de Wassenaarse ploeg, die in de tweede helft tegen de harde wind moest optornen. Bert Kort zorgde met een kopbal voor 3-0, waarna Piet van Putten na een combinatie met Ver ver 4-0 liet aantekenen. Bert Kort tenslotte zorgde voor de vijfde goal. De uitslag was wat geflatteerd, om dat Blauw Zwart het laatste fcwar- ier waarin UVS nog tweemaal scoor de wegens gebrek aan wisselspelers met tien man moest spelen. Inval ler Mattie Kantebeen speelde op het middenveld een goede partij. ROME De Italiaanse voetbalbond heeft snel en streng vonnis gewezen naar aanleiding van de rellen, die zich afgelopen zondag in de eerste divisie van de Italiaanse competitie hebben voorgedaan. Sampdoria uit Genua zal drie wedstrijden zonder publiek moeten spelen terwijl trainer Eugenio Ber- sellini tot 14 maart zijn club vanaf de tribune zal moeten volgen. De straffen werden uitgesproken naar aanleiding van de ongeregeld heden, die zich voordeden tegen het einde van de ontmoeting Sampdoria - Inter (Inter won met 1-2) toen een supporter het veld oprende en de scheidsrechter te lijf ging. Na af loop van de wedstrijd werd de arbi ter in zijn kleedkamer belegerd door woedende aanhangers van de thuis club omdat hij vier minuten voor het eindsignaal Inter een strafschop toekende waaruit de Milanese ploeg het winnende doelpunt maakte. AS Roma kreeg een boete van zes miljoen lire (ruim 24.000 gulden) op gelegd omdat de politie na afloop traangas moest gebruiken om het publiek, dat allerlei voorwerpen op het veld gooide, te verspreiden. De aanhangers van Roma wonden zich op over het feit dat hun club met 0-1 had verloren van Juventus. Nadat Jörgen Kristensen al eer der soortgelijke ideeën ventileerde, heeft nu Feyenoords andere Deen, John Steen Olsen, aangekondigd aan het eind van het seizoen naar zijn vaderland terug te keren. Olsen (33) krijgt vrijwel zeker geen nieuw con tract aangeboden in de Kuip en denkt er over zijn laatste voetbalja ren te slijten bij de club waar hij begon, Hvidovre Idrats Förening. Olsen kwam acht jaar geleden via een Amerikaans voetbalavontuur in ons land om voor FC Utrecht (toen DOS) te gaan spelen. Olsen zegt alleen te willen blijven wanneer er een schitterend aanbod voor hem zou komen. Eerder richtte FC Utrecht het verzoek tot Feyen- oord om Olsen voor de verdere duin- van het seizoen te huren. Dat bleek financieel geen haalbare kaart. Jan van Gorp blijft de spelers van Ajax verzorgen hoewel het aan vankelijk zijn bedoeling was om De Meer per 1 februari te verlaten. De Brabantse fysio-therapeut is op zijn besluit teruggekomen en maakt in ieder geval dit seizoen "af". (ADVERTENTIE) De persoonsprijs inHusief auto van deze veerdiensten is gemiddeld de helft goedkoper dan een campingvliegreis. Vergelijk en kijk in het nieuwe programma. Haal 't snel bij de grote Shell-stations, bij de Rabobank of bij het ANWB-kantoor. Ook de tussen persoon van Nationale-Nederlanden geeft het graag. Gratis. Grote keus aan hotels, appartementen en bungalows op Mallorca en Ibiza. Prijzen van f 129,- (4»persoons apparte ment) tot f 242,- (hotel, vol pension, per persoon) per week. Scores Leiden: Hans van Rooden 22 (16—6), Paul Hoeksema 17 (5— 13), Peter Paulides 14 (4—10), Eric Jan Berendsen 12 (84), Benjamin Ruijsenaars 10 <4—6), Tony Lam ping 4 (0—4), Will Moerer 2 (2—0). Schotpercentage: 50%; eerste helft: 52%. Berendsen 14 rebounds, Van Rooden 11. Scores Buitoni: Bartolome 24 (10— 14), Freeman 18 (14—4), Hugo Har rewijn 15, Ruud Harrewijn 14, Ama- ma 12, Hagens 6, Koster 2. Uitslag van de inhaalwedstrijd voor de eredivisie tussen Arke Stars en Kinzo: 85—112 voor Kinzo, dat daardoor weer aan de kop van de ranglijst gaat. stand: 58—51. Paulides was trefzeker vast aan de bal en snel in de break en betekende een belangrijke steun voor de achterspelers Berendsen <in de 11de minuut gewisseld voor Lam ping) en Van Rooden, die beiden vier p's hadden. Toen Tony Lamping in het veld kwam beleefde Leiden met zijn dieptepunt van de wedstrijd: vlotte scores van Bartolomé, die door het drietal Ruijsenaars-Van Rooden-Be- rendsen tallen vier p's) niet meer aan banden kon worden gelegd, til de Buitoni naar 75—59. Weer waren het Paulides en Hoeksema die Lei den terug in de wedstrijd brachten, dit keer met het goed aanspelen van een brutaal en naarmate de strijd vorderde steeds zelfverzekerder spe lende Lamping en van Hans van Rooden, die voor Leiden "goud" waard was. Mercasol kwam terug tot 79—73 en was toen uitgeblust, de laatste minuten bleken niet te veel om het indrukwekkende offensief door te zetten: Buitoni zegevierde uiteindelijk met 93—81. Het werd door de Haarlemmers als een neder laag ervaren. Met de thuiswed strijd nog in het vooruitzicht heeft Leiden nog kans op plaatsing bij de laatste vier en dat is meer dan men ooit verwachtte. HANS JACOBS De jury, die zich (zelf) met de weinig benijdenswaardige taak heeft laten 'opzadelen' de Leid se sportclub-van-het-j aar, -man of -vrouw aan te wijzen waarom doe je het eigenlijk? Het loon bestaat uit kritiek rapporteerde vorige week bij de uitreiking van de door het Lei- dato-bestuur beschikbaar ge stelde geldprijzen, dat in het sportjaar 1975, wat de Leidse regio betreft, 'matigheid troef' is geweest. Dat wisten we natuurlijk al, maar relativerend kan je je wel af vragen: wat heet matigheid? Steun gezocht bij de 'Grote van Dale' die het woord 'matigheid' omschrijft als 'de sport met matigheid beoefenen' of 'het matig zijn in spijs en drank', oat geeft dus maar weinig hou- vast, hoewel, als je bij het prille begin van 1976 de posities in kaart brengt van de Leidse clubs die in de top van het va derlandse sportgebeuren mee- marcheren, je onmiddellijk de neiging voelt opkomen je on matig in de drank te storten. Want en hier komt de sombe re opsomming: in de hoofdklas se amateurvoetbal staat UVS op de laatste plaats; in de ere klasse basketbal staat Mer casol Leiden (twee punten uit twintig competitiewedstrijden i er al niet veel beter voor: in de hoofdklasse korfbal moet de positie van De Danaïden welis waar niet direct als hopeloos maar toch wel onder het hoofd je „zorgelijk" worden gerubri ceerd; in de ereklasse tafelten nis is de kop van de Scylla-he- ren bereids gesneld. De Scylla- nen Jarenlang toonaangevend, deerd eersten?) gedegra- Dat is dus niet matig Dat is rampzalig Tegen deze achtergrond heeft naar men mag aannemen d<; Jury Zich laten verleiden op nieuw haar blik te richten od sportmensen, die hun sport royaal buiten de grenzen van ae Leidse regio beoefenen. Wer den in 1974 de duizend gulden (plus de titel Leidse sport vrouw van het jaar) toegekend aan Nora Bakker.Broxterman. die toen haar tafeltennis-talent in dienst stelde van een Amstel- veense vereniging, voor 1975 werd (voor de helft) die eer ge gund aan de Nederlandse ten niskampioen Louk Sanders. Bi) de verkiezing van Nora Bak- ker-Broxterman 'telde' het feit dat zij in Warmond woonach: d? nvtA VOfr de in Breda aan de KMA studerende, in Den S^f.tSn.n!ï?,e.nde binnenkort wordt dat Tilburg Louk San ders hanteerden de drie selec- tieheren de overweging, dat hij ook onafgebroken lid was geble- H" Tan zijn oude Leidse vere niging Unicum. Een argumentatie die, ook al gun de men Sanders die vijfhonderd gulden best, niet overal even goed is gevallen. En zelfs ais men de versleten slogan 'schiet met op de (juryipianist, hij doet zijn best' hanteert niet geheel ten onrechte. Want er openen zich nu ook aan gename perspectieven voor, bij voorbeeld, Joop Zoetemelk (nog altijd lid van Swift), Wim Rijs- bergen, Adri van Staveren, Bert Jansen, de boksende Leidse middenstander Rudi Lubbers en als we spijkers op laag wa ter zouden willen goekkn zelfs voor Tom Okker, wiens schoonfamilie in Hazerswoude woont, daar regelmatig ver blijft en, ijzersterk argument, zijn skikleding altijd in Leiden koopt. Een contributiestrookje van een club uit deze regio is al vol doende Een interessante investering. Jammer voor om toch wat Leidse grootheden op te noe men de atleten van de LKV De Spartaan, die zich ook in het jaar 1975 bijkans kleuren blind tilden (vijf nationale kampioenen), jammer ook voor de nijvere Leidse hovenier Dirk Maassen v. d. Brink, die zich schoenen-verslijtend naar de nationale titel 50 km snelwan delen worstelde. Zij Zijn voorlopig nog niet aan de beurt. Mits de formule, die nu bij de verkiezing wordt gehanteerd, wordt gewijzigd. En dat lijkt de hoogste tijd. René Vos Zesdaagse-zege Pijnen/Haritz BREMEN René Pijnen en Gün- ther Haritz hebben gisteravond de zesdaagse van Bremen gewonnen. Het betekende de vijfde overwinning van dit seizoen. Al eerder won het Nederlands/Westduitse koppel ln Londen, Frankfurt, München en Münster. Het Westduitse duo Kem- per/Renz eindigde met 337 punten op de tweede plaats. Zij werden op één ronde gevolgd door Sercu en Gil more (Bel/Aus). Pfeggen (Wdl) en Schuiten werden vijfde.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15