Peters na 1-1: „Dit is veel leuker voetbal "Je zou bijna gaan twijfelen of er wel echt is geloot" „DYNAMO ZIET PSV IN DE FINALE" Knobel: "Oranje heeft bewezen dat er kwabteit is" Vrij spel Donderdag 15 januari 1976 SPORT' PAGINA 13 ROME Adrie van Kraay, aan voerder van Jong Oranje is één van de vijf die zowel de afgang van Rome als het sucoes in het Olympisch stadion hebben mee gemaakt. Toch wilde hij die twee wedstrijden niet zonder meer met elkaar vergelijken. Van Kraay: "Dat gaat niet. Het uitgangspunt was heel anders. In november telde voor de Italianen alleen maar het prestige. Zij wisten dat ze niet met 3-0 konden winnen. Ze speelden dus niet voor kwali ficatie. maar alleen voor de uit slag. Voor hen was 1-0, toch al geen ongebruikelijk resultaat in Italië, genoeg. Zij waren te vreden en wij waren het ook. want we konden rustig met 0-1 verliezen. De wedstrijd was toen dus al eigenlijk afgelopen voor hij begon. Dit keer echter hadden de Ita lianen wél een mogelijkheid om zich te kwalificeren. Ze hadden bovendien de overtuiging een kans te hebben. Nu is er door hen werkelijk positief gespeeld. Ze hebben gewerkt, en ze zijn er niet aan gewend. Zij kwamen kracht te kort. We wisten van te voren als we hen een half uur konden tegenhouden dat het zou lukken." De wedstrijd beantwoordde volledig aan het beeld van Van Kraay. Een half uur lang heb- nen de Italianen aanvallend ge speeld. De middenvelders Antog- noni, Sala en Pecci zaten voort durend vlak achter de aanval en geregeld er zelfs midden in. Daar door zorgden de Italianen voor een goed uitgangspunt en Neder land werkte volledig mee. "Wij hebben ons volledig gerehabili teerd", stelde delegatieleider Dé Stoop, die ruim zeven weken eer der genadeloos kritisch was ge weest over de wedstrijd van het A-elftal, die hy op de televisie had gezien. Op het punt van rehabilitatie dacht Knobel precies het zelfde als Stoop. "Er waren zo'n 40.000 toeschouwers en die hebben een attractieve wedstrijd beleefd. Dat die mensen overigens kwamen, meer nog dan zeven weken gele den, bewijst voor mij dat de Ita- lianan het ons helemaal niet zo kwalijk hebben genomen. Ik ben zonder meer blij met de kwalifi catie. maar toch niet helemaal tevreden. We hebben een stuk superioriteit, dat wij na rust be zaten, onvoldoende uitgebuit Italië heeft maar een helft goed gevoetbald. Ons begin was ook niet zo sterk. Dat is wel ver klaarbaar. Een jong elftal komt op voor 40.000 toeschouwers en die laten zich wel degelijk ho ren, maar de ploeg heeft het be wijs geleverd dat er kwaliteit is. Ieder heeft kunnen zien cat er toch zeker vier spelers zijn die leiding aan anderen kunnen geven. Van Kraay is als aan voerder zijn mannen werkelijk voorgegaan. Peters voetbalde formidabel. Thijssen toonde zijn geweldige technische klasse en Willy van der Kerkhof heeft zonder meer een prima wed strijd gespeeld. Wat bewezen moest worden, is bewezen. Er was een goede organisatie en er was zeker ook durf om de aan val te zoeken". Knobel vertelde verder: "Re ne van de Kerkhof, die zondag tegen MVV een lichte blessure had opgelopen, heb ik er onmid- dell-ik na de gelijkmaker uitee- haald. Hij moet dit weekeinde weer met zijn club spelen. Het zelfde gold voor mijn beslissing in het laatste kwartier met Lubse. Die had daarvoor ontzet tend veel werk verzPt. Je kunt natuurlijk niet verwachten dat iedereen als een A-internatto^! speelt, maar ik ben erg tevreden over de manier waaron is ge voetbald tegen de Italianen, die als profs toch meer routine heb ben en in hun methoden zeker niet altijd kieskeurig zijn". "'V V ROME „Weer tegen België, het is nauwelijks te geloven1', reageerde bondscoach George Knobel op de loting van de kwartfinales van het toernooi om het Europees kampioenschap. „Je zou bijna gaan twijfelen of er wel echt is geloot. Drie toer nooien achter elkaar België als tegenstander. Dat is toch een mirakel". Toch was de bondscoach, die voor de wedstrijd in Rome begon de jeugdspelers had verteld dat de jonge Schotten hun volgen de tegenstanders zouden kunnen zijn, niet werkelijk geschrok ken van de loting in Zürich. George Knobel: „Weer tegen België: niet te geloven". "Wanneer het Nederlands elftal compleet kan aantreden, moeten wij ons toch met iedere tegenstan der kunnen meten. Er waren een paar ploegen die ik liever had ont moet, inderdaad. Wales, Tsjecho- slowakije en Spanje in deze volgorde. België stond bij mij pas op de vier de plaats. Maar als tegenwicht geldt dat ik het Belgisch voetbal erg goed ken. Ik weet werkelijk alles, ik ben daar net zo goed georiënteerd als in Nederland. Maar ja, van Polen wist ik ook alles en toch gingen wij er in Chorzov met 41 op. In mijn hart hoop ik nog altijd op een finale van dit Europese kampioenschap tegen West Duitsland. En het moet ook met België in de kwartfinale moge lijk zijn. Iedereen verwacht dat Nederland ver kan komen en dat is ook zo als alle spelers beschikbaar zijn". Knobel was ook niet ongelukkig met de wedstrijd van Jong Oranje tegen Schotland. "Het is een goede confrontatie met het Britse voetbal, zeker omdat wij in de kwalificaties voor het wereldkampioenschap te gen Noord-Ierland moeten spelen". Hij was er zich wel van bewust dat hij voor de wedstrijd tegen Schot land afstand zal moeten doen van een aantal spelers dat gisteren het gezicht van Jong Oranje in Rome be paalde. „Dat is logisch. Jong Oranje blijft een kweekvijver. Daar in worden de "vissen" regel matig ververst. Sommige stromen door andere gaan terug. Die blijken tenslotte niet meer te zijn dan een goede clubspeler. En om dat te kun nen ervaren bestaat juist Jong Oranje". Moeilijk ROME Jong Oranje heeft in Rome revanche genomen voor het echte Nederlandse elftal en jzich tegelijkertijd geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om het Europees jeugdkam pioenschap. De revanche lag niet alleen opgesloten in het resultaat van 11, maar zat vooral in de speel wijze van de ploeg, die gistermiddag voor ruim 40.000 toeschouwers, zeer positief voetbal heeft gespeeld. Dit elftal met in de spelerskern secondanten had. bijna de helft van het A-elftal, kreeg |niet zoals ruim zeven weken gele iden rot fruit en een striemend fluit concert na afloop over zich heen. |De afkeuring van het publiek was dit |keer voor de jonge Italianen, die vooral na rust volledig werden af- |getrofd door Nederland bij wie Jan Peters, Frans Thijssen en Adrie van iKraay zich, misschen ten overvloe de nog eens manifesteerden als vol waardige internationals. Toch heeft de jeugdploeg in dit iduel ook zijn moeilijke perioden ge- Ikend. De Italianen waren aan het be- Het laatste kwartier van de eer ste helft was dan ook al duidelijk voor de Nederlanders, die de rust in gingen met de zekerheid dat de Ita liaanse verdediging niet onkwets baar was. Een zekerheid die nauwe lijks werd ondermijnd door het af keuren van een buitenspeldoelpunt van Willy van de Kerkhof. De tweede periode is volledig be heerst door de Nederlanders. De Italianen, die in de eerste 45 minu ten als jonge honden hadden gedold, lagen toen, om de vergelijking voort te zetten, met de tong uit de |gin van de_ wedstrijd niet zoals de bek uit te hijgen. Slechts Antognoni i bieef een gevaar, maar zijn werk werd ontkracht doordat hij een een ling was tegenover een elftal, dat steeds meer in eigen kunde en mo gelijkheden ging geloven. De gelijk maker van Kist, al na vier minuten, was het duwtje dat Nederland vrij wel onkwetsbaar maakte Het was een schitterende voltreffer boven dien, waarvoor Arntz de grondslag legde. Door een overtuigende tackle veroverde hij de bal op Pulici, be trok Peters in de combinatie en niet de schaduwploeg van het Ne derlands elftal is. Het elftal dat heerste in de verdediging, superieur was op het middenveld, was aan vallend nog te veel onder de indruk van de soms geniepige intimidatie- pogingen van de Italiaanse verde digers. De meer ervaren spelers, zo als Rijsbergen, Van Kraay, Peters. Thijssen en Willy van de Kerkhof waren daar niet van onder de in druk. Integendeel. Jantje Peters liep zelfs tegen de volstrekt recht vaardige gele kaart op. Toen hij al te duidelijk liet blijken ook aanwe- Eén van de spelers die via Jong Oranje weer hoopt terug te stromen naar de A-ploeg is Wim RijSbergen, die gisteren in het stadion Olympico een zeer degelijke partij speelde. "Deze wedstrijd was ideaal. Een tijd geleden had Knobel mij al ge vraagd of ik weer bij de groep wil de. Als Je dan terug moet komen in een wedstrijd zoals eind november dan is er weinig eer te behalen. Je hebt veel meer aan dit soort ont moetingen. Het zal overigens moeilijk worden tegen België. De loting is niet zo slecht. Er zijn moeilijker tegenstan ders, maar in een wedstrijd tussen Nederland en België tellen andere dingen. Het is niet alleen een zuive re meting van krachten en kwali teit. Er staat daarnaast zoveel op het spel. Prestige, rivaliteit. De Bel gen tellen internationaal behoorlijk mee en er is geen voetballer in Bel gië die je moet oppeppen voor een wedstrijd tegen Nederland. En zo is het bij ons eigenlijk ook". Een zelfde gedachte heerste bij de Van de Kerkhof tweeling, van wie vooral Rene het een wonder vond dat België weer getroffen was. "Ik had nog gedacht dat we tegen Bel gië moesten spelen, juist omdat het zo volstrekt belachelijk lijkt dat je steeds weer tegen hen moet spelen. Het is nog uitgekomen ook". „Belachelijk" Jan Peters wint een duel zig te zijn na wat duw- en trek- werk van Mozzini. De Italianen echter hadden zijn aanwezigheid het nadrukkelijkst gevoeld toen hij na het eerste half uur met Frans Thijssen hun aan val op het middenveld afbrak en daarmee de basis legde voor de goede wedstrijd van Jong Oranje. Daarom lachte Jantje Peters breeduit na afloop: "Dit is veel leuker voetballen, al kost het heel wat meer kracht. Zeven weken ge- nieuw gebeurd, leden had ik eerst helemaal niet het idee dat het zo'n rotwedstrijd geweest. Je draait rustig, Je bent veel aan de bal, het lijkt allemaal lekker te gaan. Tot ik de video-op- name van die wedstrijd eens ging bekijken. Na tien minuten heb ik Finland De eindstand Nederland Italië 4 3 1 0 7 10- 3 4 2 1 1 5 9-6 4 0 0 4 0 2-12 Dezelfde mening was Raymond Goethals toegedaan. De Belgische bondscoach zei: "Het wordt belache lijk dat wij opnieuw tegen Neder land hebben geloot. De glorietijd van het Oranjeteam is voorbij. Vroe ger was het Nederlandse team Ajax en omgekeerd. Dus geen problemen. Nu moet George Knobel echter links en rechts naar spelers zoeken tot zelfs in het buitenland toe (An- derlecht en Barcelona), wat hem slechts enkele dagen geeft om een „ploeg" te maken. Wat betreft de re cette is deze nieuwe confrontatie (de 106e) tussen Nederland en Bel gië zonder twijfel interessant, maar de recette is toch niet alles..." In het weekeinde van 24 en 25 april is het Nederland-België, In het weekeinde van 22 en 23 mei volgt de return. •ploeg kansloos. Een overwinning Ivan twee doelpunten verschil zou Ihen in de kwartfinales tegen Schot land brengen. En die zekerheid gaf hen kracht. In het eerste half uur •werd het spel volledig bepaald door de 'primavera', die aan de linkerkant keer op keer de Nederlandse ver dediging binnen drongen. De ijver ivan de rechtsachter Tardelli en mid- idenvelder Sala werd! voortreffelijk (aangevuld dank zij meesterbrein An- [tognoni en op hun weg naar voren lagen er weinig hindernissen, doordat kreeg de bal tp de rechterflank te |de van de Kerkhof-tweeling geen jgreep kreeg op de snelheid van han- Idelen van de tegenstander en het in zicht van Antognoni. Juist één van die twee, midden velder Willy, kreeg de kans de Ita liaanse golf in te dammen, maar hij [liet de mogelijkheid op de verras sende openingstreffer ongebruikt. Hij vroeg meer tijd dan Scirea hem wil de bieden. Onmiddellijk daarna leid de Italië met 1-0 doordat een pass van Pecci door het hart van de ver dediging Paolo Pulici bereikte Rijs bergen kon de bal niet onderschep pen en toen de goed spelende Peter Arntz weggleed sloeg hij in een re flex de bal voor de voeten van Pulici weg. Pulici nam de strafschop zelf en scoorde foutloos. Die treffer, moedgevend voor de primavera omdat zij in weerwil van hun overwicht en hun ijver weinig werkelijke kansen hebben kunnen scheppen, gaf de ploeg de macht dooi te gaaru Geleidelijk echter bleek dat de Italianen niet gewend zyn aan werkelijk krachtvoerbal en Thijssen en Peters kregen steeds meer een Vaste greep op het middenveld waar Antognoni kwalitatief onvoldoende Uit zijn goede voorzet legde Thijssen de bal voor de voeten van Kist, die van de rand van het straf schopgebied formidabel uithaalde. Geen minuut later verving Kno bel de licht geblesseerde René van de Kerkhof door van Deinsen. Die had het overigens wat gemakkelij ker dan de PSV'er. De Italiaanse coach zette Boni in als rechter mid denvelder en schoof de sterke Sala naar links. Hij verbrak daarmee de sterke ketting die bestond tussen Tardelli, Sala, Antognoni en d'Ami- Nederland bleef, waar het moge lijk was, het tempo hoog houden, maar toonde zich zuinig op de bal en dat was gewenst. Net als ruim zeven weken geleden bleef de bal opnieuw vaak lang in de ploeg, maar achter iedere actie zat de dui delijke gedachte om te zoeken naar de mogelijkheid om aan te val len. De ruimte daarvoor ontstond geregeld omdat de Italianen de prijs der uitputting betaalden voor hun inspanningen uit de eerste helft. Juist in die tweede periode bleek dat Jong Oranje in de aanval nog EINDHOVEN Hajduk Split wordt door de meeste PSV'ers niet als een onoverkomelijke hindernis beschouwd in de strijd om de Europese beker voor landskampioenen. PSV-trainer Kees Rijvers heeft Hajduk aan het werk gezieni n een vriendschappelijke wedstrijd tegen Schalke 04 en was toen wel geïmponeerd door de snel heid waarmee de Joegoslaven hun aanvallen opzetten. Ook hulp-trainer Henk de Jonge zag Hajduk aar. het werk: in Brussel tegen RWD Molen beek, dat door de Oosteuropeanen op eigen veld met 3-2 werd verslagen. „Ze hebben niet veel kansen nodig", is de algemene opinie van de Eind- hovense trainers. Ryvers beschouwt het wel als een voordeel dat de com petitie in Joegoslavië tot maart stil ligt. "Dan zijn natuurlijk wel de eventuele blessures genezen, maar de kans is groot dat het wedstrijdritme helemaal weg is. Want dat vang je niet op met een oefenpartijtje of in een toernooi". Doelman Jan van Beveren ziet wel dat het kerstweekeinde Londen. Daar zag of St. Etienne geloot". Dat was ook de mening van Gerrie Deykers en Kees Krijgh, die de uitschakeling van Molenbeek door Hajduk toch wel een bijzondere prestatie noemden. Krygh: „Gelukkig hebben we niet tegen Dynamo Kiev geloot. Die zien we wel in de finale". Voor FC Den Haag-trainer Vujadin Boskov is West Ham United geen degelijk kansen. „Natuurlijk. We ko- onbekende ploeg. Boskov bezocht Boskov: „De eerste wedstrijd die ik heb gezien was tegen Aston Villa. West Ham verloor met 1-4. Een dag later verloor de ploeg ook van Ips wich Town (1-2). Toch heeft West Ham veel indruk op my gemaakt. Het is een goede ploeg. Een jonge ploeg ook. Vooral de wedstrijd tegen Ips wich was erg goed. West Ham nam veel risico en speelde puur aanvallend voetbal. Ik vind het overigens geen typisch Engelse ploeg. West Ham speelt ander voetbal dan de meeste Engelse ploegen. Toch geloof ik dat wij de halve finales kunnen halen". De loting van de strijd om de UEFA-beker was: Dynamo Dresden (Odl) Liverpool (Eng), Club Brug ge AC Milan (Ita), FC Barcelona (Spa) Levski Spartak Sofia (Bul), Hamburger SV (Wdl) Stal Mielec (Pol). De wedstrijden worden ge speeld op 3 en 17 maart.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13