Laaf zo'n lamp me! venster nou minder licht geven Colportage wet is een warboel, ze kunnen u altijd nog 74,95 uit uw zak kloppen. TWEE MINUTEN WACHTFN OP HEET WATER TRANQUILIZERS COLLEGES NEDERLANDER ZUINIG DIE KAART IS NIETS WAARD Minder wijn ZATERDAG 10 JANUARI 1976 Buurman en buurvrouw Belg slikken waarschijnlijk meer „tran- QUlliizers" dan goed voor hen is. Een enkele jaren geleden gehouden intern a/tdonale enquête naar het verbruik van geneesmiddelen heeft al uitgewezen dat de Belgen inzake het slikken van kalmerende middelen tot de grootste verbruikers van Westeuropa moeten wor den gerekend. In zeven jaar tijds is de verkoop van deze medica menten in België met honderdveertig procent gestegen, aldus een bericht in weekblad Elle. Universiteiten in 5 grote Ame rikaanse steden bekommeren zich nog willen studeren. Ze hebben speciale weekend-programma's ontworpen voor deze categorie leergierigen. Van*vrijdagavond tot en met zondagmiddag kunnen ze aan deze universiteiten college lopen, (eventueel met gebruik van slaap- en eetzalen en andere fa- ciliteiten voor de studenten. Som mige universiteiten bieden „ge concentreerde" studieprogram ma's met een zware dosis huis werk, gericht op 't binnen enkele jaren behalen van de gewenste graad. Andere hebben weekend studieprogramma's ingesteld die „naar behoefte" kunnen worden gevolgd. Volgens het maandblad McCall's bestaat de meerderheid van de weekendstudenten uit vrouwen. Onder hen zijn veel ge scheiden vrouwen die door ver dere studie promotie willen ma ken in hun beroep, zodat ze in de toekomst volledig voor zichzelf kunnen zorgen. De Nederlanders behoren in Frankrijk tot de zuinigste toeristen, is uit, een onderzoek gebleken. Ze geven gemiddeld 87 Franse francs per persoon per dag uit (dat is zo'n 54 gulden). Daar is alles bi) in begrepen, dus ook de benzine voor de auto. De Belgen mogen dan de naam hebben dat zij een stuk royaler leven dan wij, zij spenderen in Frankrijk per dag slechts 2 franc meer dan Nederlanders. Nee. aan Amerikanen, die besteden op vakantie in Frankrijk 117 franc per dag. De strijd tegen het teveel aan lichaamsgewicht blijft de wetenschap bezig houden. De medische rubriek van maandblad Ladies' Home Jour nal maakt melding van twee nieu we methoden voor geleidelijke ge wichtsvermindering waarmee aan Amerikaanse universiteiten wordt geëxperimenteerd. Het ene program ma is bestemd voor mensen die niet al te zwaar zijn, toch wat willen ver mageren maar daartoe niet op dieet willen. Aan hen wordt aangeraden om op dezelfde manier te blijven eten, maar elke dag minstens 30 mi nuten, liever nog 2 tot 3 uur stevig te wandelen. Dat zou leiden tot een gewichtsvermindering van gemiddeld 10 kg per jaar. „Langzaam maar ze ker smelten de pondjes weg", aldus de propaganda voor deze vorm van lichaamsbeweging. De andere methode is een semi- Uithongeringsdieet voor extra-dikke mensen dat (alweer: per jaar een gewichtsverlies van ruim veertig kg zou garanderen. Na dat eerste jaar moet dan worden overgegaan op „een streng dieet" om de resultaten te handhaven. Succes verzekerd in drie van de vijf gevallen aldus de inter nist die het uithongeringsdieet be dacht heeft. Zit u met een probleem? Hebt u achteraf tegen uw zin iets ge kocht waarvan u zich afvraagt: was dat nou colportage, en kan ik er nog iets tegen doen? Laat het er dan niet bij zitten. Kom snel in ac tie. Veel mensen denken, als ze een verplichting zijn aangegaan waar ze van af willen: als ik niet rea geer vergeten ze me wel. Dat is niet zo. Ze vergeten u nooit. Er zijn mensen die zich in contracten heb ben laten praten, die ZES jaar la ter nog via de rechter tot betalen worden gedwongen. Spijt-koop via colportage (of iets wat er op lijkt) Stel uw verweer GEEN DAG uit Hulp nodig? Dan kan. Schrijf uw probleem in een brief aan het Konsumenten Kontakt, Leeuwendaallaan 10, Rijswijk (ZH). Hebt u belangrijke documen ten over uw zaak? Maak er ergens (bij postkantoor of warenhuis, bij voorbeeld) een fotocopie van, en stuur die mee. Het Konsumenten Kontakt is de organisatie in ons land die het hardst voor een colportagewet heeft gevochten. Meer dan tien jaar lang. Over het resultaat is men nog lang niet tevree. Hulp ook juridisch advies van het Konsumenten Kontakt brengt geen extra kosten met zich- mee. 't Is gratis. Vindt u dat u lang moet wach ten voordat er heet water uit uw kraan komt als u hem hebt open gedraaid? Geduld, gemiddeld duurt het een minuut, vertellen ons de waterleidingsmannen in hun voor lichtingsblad. Maar het kan nog erger: bij een onderzoek in Zuid- Holland bleek dat er in een op de tien hulzen met warmwatervoorzie ning twee minuten op wordt ge wacht. Het komt natuurlijk door dat de boilers en ov-boilerketels veel te ver van de keuken af staan. Dan moet er eerst een heleboel koud water uit de lange aanvoer- buis. Maar ja, een boiler die op zol der uit het zicht staat, dat is ook een vorm van comfort, geven de technici toe. En zo moet u het ook maar beschouwen: 't is net zo lang als Ihet hoog is. Ook met een geiser alleen direct uit het toestel heet water. Elders getapt duurt het even. Colporteurs moeten tegenwoordig ingeschreven staan, bij de Kamer van Koophandel. Ze krijgen daar een registratiekaart. Die kaart wil NIET zeggen dat het verhaal dat die colporteurs vertellen, waar is. Ook niet, dat de spullen waar ze mee leuren goed of voordelig zijn. Die kaart zegt helemaal niks. Hij dient er alleen maar voor om de politie een klein kansje te geven als er een zwaar zwendelende colpor teur moet worden opgespoord. Want anders zijn die heren hele maal onvindbaar. Komt er nu een colporteur of colportrice bij u die zegt: "Kijk, ik ben van een bonafide firma. Dit is mijn erkenning van de Kamer van Koophandel", doe dan gauw de deur voor zijn neus dicht, of ver laat het "feestje" waar hij op treedt. Want dat is zijn eerste leu gen al.... U kunt natuurlijk wel zelf eens naar die kaart vragen, als u het idee hebt dat een colporteur mooie leugens staat op te hangen. U ont houdt dan het nummer dat er op staat, en zo mogelijk ook zijn naam, en dan belt u na zijn ver trek meteen de politie. Daar kunt u andere mensen, die goedgeloviger zijn dan u, een strop mee bespa- Een tl-buis kan misschien wel 10.000 uur meegaan. Na een paar duizend branduren geeft hij 4 a 7% minder licht. De meeste gloeilampen hebben een leven van tussen de 1100 en 1300 branduren. Tegen het eind is hun lichtopbrengst 5 S.9% minder geworden. Er zijn ook „lange-levens uur-lampen" ('bijvoorbeeld van het merk Axa). Die gaan een paar duizend uur mee. Maar ze geven 15% minder licht dan een gewone lamp van dezelfde sterkte. Nog een maar Tot slot nog eventjes iets over de zo geroemde „lichtvenster"-lampen. Die geven dus in de hele kamer wat Geeft een lamp met een zogenaamd „lichtvenster" mee r licht dan een gewone? De reclame voor die lampen zegt: 30% meer licht, dat is echter maar de halve waarheid. Je hebt inderdaad 30% meer licht van die lampen als je er recht onder zit. Maar gerekend op de hele omgeving geven ze niet meer licht, doch minder. Namelijk 7 1/2 minder dan een gewone lamp. Dat is een van de aardige ontdekkingen die de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek on langs deed bij een test van lampen en TL-buizen. Globale uitkomsten van die test hebt u al kunnen zien in Koning Klant op de t.v. Er zijn echter ook nog heel wat leuke bijzonderheden uitgekomen die we hier nog even geven Een lamp van 100 Watt geeft meer licht dan twee lampen van 50 Watt. Eentje van 50 geeft ook weer meer dan twee van 25. TL-buiten blijken voor evenveel stroom vijf acht keer zoveel licht te geven als gloeilampen. Ook als je alle kosten van buizen, lampen en armaturen meerekent, geeft een TL-buis toch nog hetzelfde licht voor eenderde van de prijs die een gloeilamp er voor vraagt. Daar is het dure „starten" van de TL-buizen bij ingecalculeerd. Slijtage Aan- en uitschakelen van TL-bui- zen is niet zozeer duur wegens het extra stroomverbruik voor het „starten". Wat erger is, dat is de slijtage aan het binnenwerk van de TL-buis bij dat aan- en uitdoen. Advies van de onderzoekers: Schakel een buis niet uit als je binnen het uur weer in het vertrek moet zijn waar hij brandt. Aanlaten is dan voordeliger. Pas als hij langer dan een uur voor niets moet branden, is uitdoen weer voordeliger. minder licht, maar op de plek waar ze op schijnen geven ze inderdaad 30% meer. De onderzoekers zetten daar echter nog een „maar" bij. Ze zeggen: „Deze lampen sorteren alleen effect in kappen, die zelf het licht niet kunnen richten, zoals bij doorschijnende sfeerverlichting. In een kap echter met een goed weerkaatsende, liefst witte binnen kant, zoals een bureau- of hobbylamp, kan men beter een goedkoop „peertje" draaien. Dat geeft in zo'n geval een hogere lichtop brengst dan eeni „lichtvenster"-lamp. De onderzoekers hebben de licht sterkte van lampen gemeten in deze reusachtige (van binnen helemaal witte) bol. Hun apparatuur kan verschillen registreren, die men met het blote oog vaak niet kan zien. Kleine percentages gemeten licht sterkte-verschil moet men dan ook •niet in alle gevallen beschouwen als een belangrijk kwaliteitsverschil of ernstig ouderdomsverschijnsel van een lamp of buis. Er staat zelfs ergens in het onderzoekrapport „Lichtverschillen van 30% of minder worden door maar weinig mensen bewust waargenomen". In Italië schijnt de wijnoogst van 1975 niet meegevallen te zijn, zodat het de vraag is of de opmars van de Italiaanse wijnen snel zal voort zetten. De oogst heeft 6,8 miljard liter wijn opgeleverd, tegen 7,7 mil jard in 1974. Maar bovenal klaagt men over de kwaliteit. Hij wordt zeer middelmatig genoemd, tenge volge van de droge zomer en het mat- e najaar. Op Sicilië echer, zou de wijn van deze oogst juist wel goed Zijn. Sinds 1 november 1975 heeft Neder land een colportagewet. Die wet moet u, de argeloze burger, bescher men tegen handige dames en heren die met mooie praatjes eventjes uw handtekening onder een contract komen versieren'.. In dat contract staat dan dat u zich hebt verplicht een, duur stuk' te kopen, en natuurlijk te betalen. Tot dusver kon u daar zelden meer onderuit. Kwam u dat contract niet na, dan werd u voor de kantonrechter gesleept, die u in de meeste gevallen veroordeelde. En als u dan nog tegenstribbelde, werd er beslag op uw loon gelegd. Dat is nu anders geworden. Tenminste, als u een contract hebt getekend voor iets dat meer dan 75 gulden kost. En dan nog zijn er uitzonderingen. Maar daar komen we straks op. Eerst eventjes hoe het werkt: U hebt uw handtekening onder een colportageconitract gezet voor iets met een prijs boven de 75 gulden, en u dent de volgende dag: "Waar ben ik in vredesnaam aan begonnen. Dan vul je gauw de opzegstrook in, die op het contract moet staan. U stopt de ingevulde strook in een envelop en stuurt hem aan de colnortagefirma. Doe dat wel op de goede manier. Niet ergens thui6 bil een colporteur in de bus gaan stoppen of zomaar gewoon op de post gooien. Nee, stuur uw envelop met die strook in elk geval aangete kend. Dat kost 3,50 en u moet er voor naar een postkantoor, dat is waar. Maar het is de enige manier waardoor u een bewijsje krijgt dat u uw opzegging hebt verstuurd Op zo'n manier annuleren kan officieel binnen 8 dagen. Maar ja, de post heeft voor het bezorgen van uw opzegging ook tijd nodig. Zodat u maar moet rekenen dat u binnen hooguit 6 dagen moet annuleren, anders zit u er aan vast. Die 6 dagen waarbinnen u dus uw opzegging op het postkantoor kimt laten aantekenen, heten 'afkoelings periode'. In die tijd kunt u zogezegd uw door mooie verhalen opgestookte enthousiasme eerst wat laten bekoelen. De 'afkoeling' geldt voor allerlei soorten van colportage: huis-aan- huis, tijdens speciale bustochtjes of bioscoopvoorstellingen, op zoge naamde house-parties (voor pan- nensets en cosmetica, bijvoorbeeld), huisbezoek nadat u een coupon om inlichtingen over iets hebt inge stuurd, verkopen "voor het goede doel", en dergelijke. Maar hebt u bij dat soort gelegenheden iets gekocht van minder dan 75 gulden, dan helpt de wet u niet. U begrijpt dus wel waar u steeds meer voor uit moet kijken: colporteurs zullen het er op aanleggen u bedragen tot 74.95 uit uw zak te praten. Dan zitten ze altijd safe. Maar als u zich iets hebt laten verkopen voor meer dan 75 gulden, hebt u dan wel altijd iets aan de wet? Welnee. Om te beginnen niet als u in een winkel of op de markt iets hebt besteld. Dat is geen oolportage. Er zijn echter dingen waar je wel van zou kunnen denken dat het colportage is, en die er ook niet onder vallen. Het is een warrige wet, waar nog heel wat aan moet worden bijgeslepen voordat hij deugt. Maar voorlopig moet u het er meer doen. Lees daarom vooral de hier volgende praktijkgevallen. Die kunnen u een stuk wijzer maken. Drie maanden U hebt uw handtekening gezet bij een colporteur die met een Duits modetijdschrift liep. "'t Is maar voor drie maanden kennismaking," zei hij. Maar nu schrijven ze u uit Duitsland dat u voor een heel jaar moet betalen, omdat u daar voor getekend schijnt te hebben. Wat kunt u daar tegen doen? Antwoord: Als de 6 dagen "afkoe ling" om zijn, niet veel meer. Ten zij u kunt bewijzen dat die colporteur heeft staan liegen. Dan zou u betaling kunnen weigeren tijd- hriften ongeopend "retour afzender" sturen; boeken daarentegen altijd tegen bewijsstrook ongefrankeerd op het postkantoor brengen en het er op aan laten komen dat ze het geld via de rechter van u gaan innen. Maar dan moet u wel echt bewijs hebben. Bijvoorbeeld de getuige-verklaring van iemand die er bij was, maar dat mag geen directe familie zijn. Zo'n voorraad U bent er ingelopen. Op uitnodiging van een firma die in schoonmaakar tikelen doet, bent u op een voorlichtingsavond' geweest. Daar vroegen ze of je agent voor ze wilde rdeai. "Een prachtige bijverdienste", zeiden ze. U zette uw handtekening om voor 4000 gulden van die spullen in huis te halen. Maar nu hebt u spijt, wamt kennissen zeggen dat dit al een ouwe truc is van die firma, en dat je nooit genoeg van Je voorraad kwijt raakt om er wat aan te verdienen. Wat moet u nu? Antwoord: Daar zit u lelijk aan vast. De wet geldt alleen maar voor 'particulier gebruik', en die voorraad van u is handel. Toch zijn er bij dit soort trucs ook weer uitzonderingen. Bijvoorbeeld als het om een geldbelegging gaat, die niet direkt met artikelen-ver koop te maken heeft. Je zou kunnen denken aan de natuurgronden en bouwterreinen in buitenlandse va- kantiesbreken, die nogal eens via speciale verkoopreisjes aan de man worden gebracht. In zo'n geval zou je weer wel kunnen proberen bescherming van de wet te krijgen. Op een huishoudbeurs staan ze te demonstreren met een keukenma chine. Honderdtwintig gulden. Ze zijn er zo handig mee, dat u denkt: "Die wil ik ook hebben". U koopt er eentje, betaalt, maar thuisgekomen denkt u: "Ik ben gek geweest. Wat moet ik in mijn keuken met zo'n ding beginnen?" Is dat nou ook colportage geweest, en kunt u de andere dag uw geld gaan terugei sen? Antwoord: Nee. Gek genoeg vallen huishoudbeurzen en andere publiek- beurzen niet onder colportage. U zit aan uw koop vast. Dat is ook het geval als u iets koopt bij speciale demonstrateurs die soms in waren huizen werken. Ze lijken in alles op colporteurs, maar ze zijn het volgens de wet niet. Filmavondje Door het reisbureau waarmee u weieens een buitenlandse reis hebt gemaakt, bent u uitgenodigd voor een 'film-contactavond'. Tijdens die avond vertonen ze mooie films over vakntieplaatsen, en het is reuze gezellig met gratis koffie, enzovoort. Je kunt Je er meteen inschrijven voor nieuwe reizen. U bent zo enthousiast geworden dat u dat doet. Maar de volgende dag, thuis, denkt u: 'Laten we toch maar liever eens een jaar overslaan. Het huis moet opgeknapt worden, en als we dan nog een weekje weg zouden willen mogen we altijd wel de sta-caravan van Jan in Winterswijk bruiken. Kunt u nu zonder kosten van die inschrijving af? Antwoord: Ja, want het was op een speciaal georganiseerde 'party', dat u uw handtekening zette. Maar vergis u niet: had u hetzelfde gedaan als u helemaal uit uzelf een reisbureau binnen was gestapt, dan had u nu annuleringskosten moeten betalen. U werd opgebeld door iemand van een garage. Die zei: 'We weten uit gegevens van het kentekenbureau dat uw auto alweer zo'n twee jaar oud is. Bent u niet geïnteresseerd in inruil? We kunnen nu nog een heel mooie prijs voor u maken." u antwoordde dat u heel misschien wel interesse had en u hebt afgesproken dat hij bij u langs zou komeq. Toen hij u thuis vertelde over alle voordelen van het nieuwe model, en de dreiging van een snel dalende inruilwaarde van uw oude. zei u: 'Akkoord, ik ruil hem in.' 'En u tekende een contract. Maar bij nader inzien kunt u de duizenden guldens die u moet bijpassen op dit moment toch niet zo goed missen. Kunt u het contract nog opzeggen? Antwoord: Niet als u het prijsver schil contant zou betalen. Auto's vallen namelijk niet onder de zogenaamde contant-colportage. Maar als u met de verkoper een afbetalingsregeling hebt getroffen, of als hij een persoonlijke lening voor u zou regelen, dan valt u wel onder de wet, en kunt u het contract binnen 6 dagen annuleren. Bonnetje In een advertentie stond een bonnej te voor inlichtingen over een encyclopedie. Omdat er geen prijs bij stond, en u die wel eens wilde weten, stuurde u het in. Tien dagen later stond er een man voor de deur die "over de encyclopedie kwam. Enfin, hij praatte en praatte zolang over het nut voor de kinderen, de onmisbaarheid wegens de snelle technische ontwikkelingen, de noodzaak om op de hoogte te blijven cjat u er eentle m afleveringen bestelde. Maar nu hebt u nog eens nagedacht: in de loop der tijd geeft u er ver over de duizend gulden aan uit; dan koopt u toch maar liever een kleiner naslagboek dat minder kost. Kunt u er nu alsnog van afzien? Antwoord: Ja. Binnen 6 dagen aangetekend annuleren.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 25