TM leaeven is een i de duiven' -succes ZEKE ZATERDAG 10 JANUARI 1976 Door Thom Olink DEN HAAG „Hier, in deze kamer was het beleidscentrum gevestigd en hier werd zoveel doorgepraat, dat je al je woor den wel kwijt kon- Ik heb geen behoefte gevoeld, een schouder te zoeken om uit te huilen- Ik heb na de afloop van de beide gijzelingen geen terugslag gekregen, ook niet vertraagd. Ook na de voorgaande gijzelingen niet. Dat past kennelijk niet bij mij". Zijn ambtenaren zijn al naar huis. Mr. Van Agt zit in zijn werk kamer, waar het schijnsel van een grote staande lamp de lange werktafel met tientallen dossiers verlicht. De minister heeft zijn bril afgezet, als we binnenkomen. geprobeerd een balans te maken. Het is bekend, dat sterk is overwogen geweld te gebruiken, toen Bierling werd neergeschoten, zou een vierde diode door het beleidscen trum zijn geaccepteerd? Ik neem aan, dat de maat vol was. „Tk geef daar geen stellig antwoord op. Waarom niet? Omdat de benauwende vraag toch blijft liggen en toen gelukkig niet behoefde t.e worden beantwoord, omdat er geen aanwijzing was dat de gespannen situatie zich zo ublijven voortzetten vanaf welk moment je tot een aanval moet besluiten. Die zulke grote risico's bevat. Hoe minder riskant, hoe eerder je besluit tot act'e. Maar zeker in het eerste begin we nog tyd nodig hadden om een enigermate bruikbaar plan op te stellen, was een aanval zo riskant, dat ik niet met zekerheid durf te periodes, antwoorden. Een vierde dode? Ja afschuwelijk: jongens we bestormen om de de trein, maar waartoe leidt dat0 leven Denk aan de explosieven, die we n zekere veronderstelden. Als zich binnen een bloedbad had voorgedaan zou zeker een bloedbad zijn gevolgdMaar hoe dan." Minister Dries van Agt van justitie verliet zijn huis op 1 december en keerde eerst de negentiende, erg vermoeid, terug. „Ik heb mijn vrouw in die tijd een paar keer gebeld, mi ar nooit om troost te zoeken. Ik vertelde haar wat bijzonderheden. Het was natuurlijk slopend om zo lani? tijd met die uitzonderlijke g: ■dingen bezig te blijven we dachten dat Scheveningen al lang had geduurd maar het is niet zo, dat je twaalf, respectievelijk vijftien dagen even gespannen blijft, 't Was hollen of stilstaan: een gespahnen aanvang- en eindfase, moeilijke momenten daartussen waarin je in de luwte zat. En hoewel het gaat om de belangrijkste zaak, die er is leven of dood heb je toch een zekere ervaring in het behandelen van dit soort rampen gekregen. Elke gijze ling is hartverscheurend, maar de wijze waarop je ze tegemoet moet treden is enigermate vertrouwd. Dat draaiboek is nu vergaand ont- wikeld. Direct na de melding moet er een beleidscentrum worden inge richt zo dicht mogelijk bij de plaats van handeling. Zo snel mogelijk moe ten naast de verantwoordelijke be stuurders, ook psychiaters en psycho logen naar dat centrum worden ge haald. Hun adressen hebben we nu. We hebben nu ook ervaring met het zo snel mogelijk tot stand brengen van verbindingen en we weten hoe veel politie en welke bijzondere by- stands-eenheden we moeten oproe pen. Verder is er een wezenlijke overeenstemming bereikt naar welke beginselen je zo'n calamiteit moet behandelen; tracht de gegijzelden ongedeerd te bevrijden, de overval lers moeten worden aangehouden, zulks als het kan zonder geweld. Ministers En dan, zeer voorzichtig, peinzend: „Als er een vierde terechtstelling bijkomt en.je weet welke gruwelijke risico's een bestorming zal meebrengen, de vele doden onder de treinreizigers, onder de mariniers en ook onder de kapers, die zullen vallen.Ik weet het niet". Een van uw bekende opvattingen is: breng nooit hooggeplaatste personen naar de plek van handeling. Den Uyl heeft gezegd, dat hij het betreurde dat de lijn Den Haag Beilen zo lang was. Schetst u eens een ideale positie. In de eerste plaats dit: de ministers dienen hier te zijn. Dat is mijn vaste overtuiging. De komst van ministers naar de plaats van onheil Maar toepassing van geweld is niet trekt eisen aan of verhoogt uitgesloten. Het moet gebeuren als Een tweede punt is- zich een noodsituatie voordloet en in dien er geen andere mogelijkheid overblijft om tot een beëindiging van de situatie te komen. Je kunt niet eindeloos blijven onderhandelen. Er komt ooit een einde aan. Bala ns ADVERTENTIE PROGRAMMA TRANSCENDENTE MEDITATIE TECHNIEK zoals geleerd door MAHARISHI MAHESH YOGI introduktielezing door drs. J. Janson DONDERDAG 15 JANUARI 20uur ACADEMIEGEBOUW Rapenburg 73 Leiden TOEGANG GRATIS Naarmate je de ministers dichter bij de plaats van de ramp brengt, wordt het hun moeilijker gemaakt een gewogen, bedachtzaam oordeel te vormen. Vaak worden ze geëmotio neerd; gevaarlijk. Dan; degenen, die een gijzeling uitvoeren mogen niet ook nog het s ucces behalen, dat ze het bestuur van een land gedurende enige tijd verlammen of belemmeren. Dat betekent, dat je communicatie problemen krijgt. Die waren in Wijster groter dan in Amsterdam, waar een directe lijn van het consulaat ging naar het hoofdbu reau van politie en een directe lijn vandaar naar Den Haag. In Drenthe waren er schakels teveel. Dat is fout. Ik zal dat in 't verslag aan de Kamer tot uiting brengen. Dit punt behoeft verbetering. Ik houd tegen, dat zulks tot ernstige gevolgen zou hebben geleid, zeker niet zo ernstige als door sommigen zijn geopperd. Dat houd ik volstrekt tegen. De kritiek berust ook op een aantal veronderstellingen, die feitelijk on juist zijn. Contact Zoals? Wij Den Haag of Beilen zouden een bus hebben beloofd. Dat is onjuist. De burgemeester van Beilen heeft mijns inziens terecht een bus laten klaarmaken om ons de gelegenheid te laten naar twee kanten te kunnen beslissen indien nodig. Ik heb in de kritiek nog een belangrijk punt beluisterd. Dat er geen enkel contact zou hebben plaatsgevonden met de overvallers voordat de burgemeester van Beilen zich 's avonds per megafoon ver staanbaar maakt, bij de trein. Dat hebben de mensen in de trein gedacht. Er is wel eerder contact geweest en de bijzonderheden zullen in mijn verslag aan de Kamer komen te staan. Minister Van Agt, belaagd door de internation ale pers. „Ik ben namelijk in toenemende mate tot de overtuiging gekomen, dat het doen van concessies uit den boze is. Dat leidt tot een kortebaan-suces. Op dat moment worden mensen bevrijd, iedereen is opgelucht: we zijn weer van de zaak af. Maar de wolk blijft hangen, want zelfs al bestaat de concessie uit niets meer dan dat je de overvallers als vrije lieden laat vertrekken, zonder gijzelaars, zonder geld of zonder wat dan ook, dan is de les en lering daaruit voor henzelf en voor alle anderen, die het ook wel eens zouden willen proberen deze: „Nee heb je en ja kun 1e krijgen. Je kunt er nooit slechter van worden, op z'n mi vrij man het land uit wel verder. En alles wat je erbij verdient is meegenomen. Een reuze aanmoediging om dat soort dingen vaker te doen. Ik geloof dan ook dat de ontwikeling juist is want onver mijdelijk die zich in de laatste twee jaar heeft afgetekend in de landen van Europa: We kunnen hier niet meer aan blijven toegeven, de ene actie roept de andere weer op. Wat wist u van op handen zijnde acties. „Niets. Eerlijk, frank en vrijniets. U recht ogen verklaar ik: het was ons onbekend. Ik zou wel e< weten wat die „informatie", waarover in enkele kranten is gesproken, is, haar willen zien. Toon mij gegevens. In het basisprobleem van de Zuidmolukkers zitten aanleidingen, wortels, die voor u onverteerbaar zijn. Uw collega's van onderwijs en CRM verstrekken geld, scholen, buurtcentra, dat mede wordt ge bruikt voor een indoctrinatie, die mogelijk naar geweld leidt. Dat is moeilijk te verteren. Aarzelend: „Het onderwijs in elk geval. Binnen de vrijheid van on derwijs die wij hebben in dit land worden er stellingen in de kinderen gepompt, zoals we dat op de televisie hebben gezien. Dat is voor my een Dat heb ik nooit geweten. Ik hoef het ook niet te weten, het is uiteindelijk mijn vak niet". Indoctrinatie Maar u moet de eieren rapen. „Ik krijg er wel de gevolgen van te slikken. Dat is natuurlijk een heel ernstige zaak. Dat je kleuters en lagere scholieren zulke lering in pompt. voorwerpen en ik heb begrepen dat zelfs automatische vuurwapens op vouwbaar zijn. Die kun Je dus verstoppen, misschien is het niet helemaal het zoeken naar de speld in de hooiberg, maar het lijkt erop. Het is buitengewoon moeilijk wil je alles wat onder mensen zit, eruit harken. Dan moet je zeer rigoureus te werk gaan en de bezwaren daarvan zijn evident. Dan moet Je tot een grondige fouillering van ménsen, tot het van boven tot onder doorzoeken van huizen overgaan. We hebben wel eens grondige acties gehad. U begrijpt dat ik het woord razzia vermijdt, omdat het zo beladen is. "kom je'als Datj heeft aanzienlijke opwinding in dan zie Ie de woonwijken en -oorden veroor zaakt. Maar ook in de Nederlandse politiek. Er komen kamervragen over die nog nooit welwillend van ondertoon zijn geweest: „Moet dat nu op die manier. Wil je wat doen, dan moet je de grenzen, en met name onze zuidgrens hermetisch sluiten en binnen dat gesloten land een perfecte zoekactie opzetten, die mens noch huis onberoerd laat. Een hoogst griezelige operatie in een land van vrije mensen. We blijven met het probleem van de wapens zitten. Dat ontken ik niet. Maar het grondprobleem is: Waar om grijpen die mensen naar wapens. Er wordt in deze weken veel gesproken over het wel dan niet toestaan van ordediensten. Maar het is een illusie te denken, dat het opheffen van ordediensten, het verbieden van para-militaire unifor men fundamenteel iets zou verande ren. Dat betekent verplaatsing van die activiteiten naar het verdokene, naar de bossen en elders. Nogmaals, veel belangrijker is, waarom zijn die mensen daartoe gemotiveerd, in plaats van te voetballen of naar de televisie kijken". kijkende volstrekt ls willen Een geschreeuwd contact? Daar wil ik van af zijn. Wat de invloed is geweest weet ik ook niet, maar er is contact geweest, ruim voor de komst van ce burgemeester". Wat is dan de invloed geweest van dat contact? Ik weet niet hoe de kapers hebben gereageerd. Ik weet het niet. Maar het was natuurlijk van belang dat er contact kwam, dat de stilte niet bijna een dag duurde. Gaandeweg komen nu de verhoren ter beschikking, die ik nog niet heb gelezen. Laat mijn ambtelijke medewerkers die eerst maar uitplui zen. Ik zal in de naaste toekomst de vragen wel beantwoorden". Goede zaak Ziet u tegen het kamerdebat op? „Nee. Zeker niet. Ik verdedig een goede zaak. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt. Maar de begrijpe lijke klachten over de maten van ondergoed, de koude koffie en dergelijke zijn, hoe vervelend ook, toch van minder belang. Het is jammer dat er wordt gekissebist tussen bijvoorbeeld het Rode Kruis en de overheidsdiensten wie nu de fouten heeft gemaakt, ipaar dat zal ik proberen weg te nemen in gesprekken met de leiding van het Rode Kruis en enkele direct betrokkenen. Maar noemt u dan eens grote fouten. Minister Van Agt aarzelt. Met het kamerdebat in zicht heeft hij niet veel behoefte nu al fouten bloot te leggen. Het te veel aan schakels in Drenthe heeft u al genoemd. „Ja, dat was een fout en daaruit vloeit een tweede voort. In Wijster is minder gebruik gemaakt van de gedragswetenschappelijke deskundig heid, die voorhanden was, dan in Amsterdam. Geen directe lijn tussen trein en centrum in Beilen en dus konden de psychiaters niet direct met de overvallers spreken. Een punt van betekenis. Zij hebben een belangrijke functie. In Beilen heb ben ze zeker waardevol werk verricht, ze zaten er niet voor noppes, maar hebben minder kunnen doen dan by aanwezigheid van een directe ver binding mogelijk zou zijn geweest. „Nee. ik heb geen zielmassages on dergaan." Ontregelen Kapers mogen niet ook nog het succes behalen, dat ze het landsbe stuur ontregelen. Vier ministers (premier Den Uyl, De Gaay Fortman, Van der Stoel en Van Agt) zijn toch zeer lange tijd niet bereikbaar geweest voor belangrijke zaken, die bleven doorspelen. Dat lijkt mij niet wenselijk. „U hebt gelijk. Het is niet vol te houden, vier ministers, die zich wekenlang uitsluitend met een gijzeling bezighouden. Mochten zich zulke calamiteiten nog eens voor doen, dan, geloof ik, zal het ook niet meer zo gaan. Het is niet nodig. Niet alle 4 ministers zaten hier ove rigens dag en nacht. Zeevalking en ik draaiden wisseldiensten. De minis ter-president en de beide ministers zijn hier wel veel uren geweest, maar geen dagenlang. Wel bijna alle avonden, en avonden is dan royaal bedoeld. Maar het kan verder worden gestroomlijnd. Je zou dit soort zaken op eenzelfde wijze kunnen behandelen, als je er minder uren van ministers tegenaan zou zetten. Is dat uw opvatting of een gezamenlijke? „Dat weet ik eigenlijk niet. In elk geval een opvatting van mij. Of al mijn collega's die opvatting delen? Taxatie De uiteindelijke verantwoordelijk heid ligt bij u. Geweld of geen geweld: u bepaalt. „Ja. Natuurlijk hebben we constant overlegd en er zijn wel eens meningsverschillen geweest. Maar over de grote lijn waren we het eens. We hadden soms verschillen in taxatie; hoe dicht zitten we tegen de toepassing van geweld aan. Zullen we vanavond of vannacht geweld moeten gebruiken en moeten we nu de voorbereidingen treffen. De mariniers op scherp zetten. Dat is gebeurd. Het is nooit zo ver gekomen, dat ik zei, het moment is gekomen, terwijl de anderen of sommigen van hen het daarmee niet eens waren. Maar het kan gebeuren. De meest fundamentele vraag was al aan het begin beantwoord. Het maakte de hele situatie aanzienlijk eenvoudiger. Namelijk deze: we doen geen concessies. Op de eerste avond heb ik gezegd: ze komen het land niet uit!" Ook in Amsterdam is geen enkele concessie gedaan. Na Wijster was dat iedereen duidelijk. Na Amster dam kennelijk niet. Men dacht dat de ontruiming verbonden was aan de voorwaarde dat er een gesprek zou plaatsvinden. Nou, dat is gewoon niet waar. Dat er een gesprek zou komen heb ik verklaard op de zondagmiddag na Beilen als iets vanzelfsprekends. Om calamiteiten te voorkomen in de toekomst. De heer Manusama heeft dat ook meegedeeld aan de Jongens in Amsterdam; geen concessies. Daarmee hadden we een concreet doel, waar we door dik en dun aan hebben vastgehouden. Dat moet natuurlijk vroeger of later zijn gevolgen hebben. Dat is voor mij belangrijker dan het bestaan van ordediensten of illegaal wapen bezit. Dat zijn gevolgen van de indoctrinatie die zich in alle jaren voordien, tussen geboorte en de eerste aankoop van zo'n ding, op de mensen is ingewerkt. Iedereen heeft nu zijn mond vol van het illegaal wapenbezit en dat is ook heel belangrijk, maar het is een dweilen met de kraan open. Knutselen aan het eind van de lijn. Gaat u die bezwaren duidelijk kenbaar maken aan uw collega's? Fel. „Nou, ik heb het in de ministerraad gezegd. Dat dit een structurele kwestie is. Je kunt die indoctrinatie niet verbieden maar misschien wel langs de weg van over reding en overtuiging proberen om daar wat aan te doen. Ik wil hierover geen al te stellige zoals uitspraken doen, niet de indruk wekken bij mijn collega's, die toch al belast en beladen zyn, dat ik me met hun zaken wil bemoeien. Het zijn problemen, die ik heb gesignaleerd en ook in de minister raad ter sprake heb gebracht en dat zal ik biyven doen." Wat waren hun reacties? Ontoelaatbaar Na een gesprek over het openlijk demonstreren van wapens, zoals destijds in de Houtrust-hallen, zegt minister Van Agt fel en geëmotio neerd, voor zijn doen: „Het zichtbaar rondsjouwen van wapen tuig is ontoelaatbaar. Ronduit ontoelaatbaar. In de Zuidmolukse beweging is veel in beweging, druk van onderaf, onenigheid in de top. In hoeverre maakt u gebruik van uw wetenschap omtrent geschillen en mogelijke verschuivingen in uw toekomstige gesprek. „Op het moment dat wij nu zitten te praten, weet ik nog niet hoe de Zuidmolukse delegatie zal zijn samengesteld. Zeker, is dat de heer Manusama aan het hoofd zal staan. Maar wie hij meeneemt weet ik niet. Het spreekt welhaast vanzelf, dat het van belang is te weten welke krachten in, de bevolkings groep van de Zuidmolukkers leven. Ons hart is bij de duiven, niet bij de havikken. We zullen evenwel niet in de Molukse gemeenschap wroeten, sturen of manipuleren." Uw vader zei. deze zoon moet nooit in zaken, hij is geen manager. Nu bestuurt u een enorm apparaat en neemt beslissingen, zoals in de gijzelingen, waarvoor een ieder zou griezelen. „Ja.de secrelaris-generaal orga- Hij laat de zaken verlopen, intern moeten verlopen. Maar ik neem wel de beslissingen ja, zoals bij de gijzelingen. Daar sta ik voor, alleen. (ADVERTENTIE) Zeer aarzelend. „Nou. eh, problema tisch. vinden zij het ook". Wat betekent dat? „Nou ehvraagt u dat liever aan hen wat ze er aan willen doen. Wy hebben altyd de rol van puinruimers vervuld. Denk aan zaken als de d'vrcrd guldenwet en van de universiteiten aan het beleid van verkeer en waterstaat ten aanzien van de tachometer of hoe heet dat ding, dat geldt voor de quotering van de vis in de Noordzee. Zij besluiten, wij ruimen de puin. En met wij bedoel ik mijn collegia van binnenlandse zaken en ik. auto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand reis Illegaal wapenbezit. De Zuidmolukse jongeren beschikken over wapens, dat heeft Beilen nog eens duidelyic gemaakt. „Ja. er is nogal wat van dat spul verdwenen uit kazernes in hot \s-Bra»endljkwal 68* r'dam-3*t«l. 010-308844' laatste Jaar en een deel is nog niet boven water. Het zijn kleine storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte KIlWU ziektekosten ...om zéker te zijn.' vraag Inlichtingen aan uw assurantieman of eventueelj v. verzekeringsmaatschappij

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17