Bleeker stopt: igeen tijd meer BESLUIT BUGNER JUICH IK Kansen v. d. Smissen verkeken Vervolging Griek nog niet zeker ;Na nationale titelstrijd schaatsen LUGDUNUM - VELG SIPPIE WIL TITEL NIET VERDEDIGEN LFC-TEXAS DHB ZATERDAG 10 JANUARI 1976 PAGINA II ROTTERDAM De officier van Justitie in Rotterdam mr. J. G. F. Hage heeft nog niet besloten of hij grensrechter Gerrit Griek zal ver volgen. Mr. Hage vertelde desge vraagd dat hij de zaak zal bespre ken met zijn collega's, onder wie de hoofdofficier van het parket in Rotterdam en wellicht ook met de procureur-generaal in Den Haag. Zelfs acht hij het niet uitgesloten dat minister Van Agt (Justitie) in teresse zal tonen voor deze kwestie. Het een en ander zal overigens nog wel enige tijd in beslag nemen, mede omdat mr. Hage vermoede lijke via de reohter-commissaris een gerechtelijk vooronderzoek laat in stellen. Hij zou namelijk graag zien, dat enige politieagenten, die vanaf de tribune het incident Griek- Quaars hebben waargenomen, wor den gehoord. Hoewel het uiteraard belangrijk is voor hem om te kunnen bewijzen dat Griek een kopstoot heeft uitge deeld aan Quaars, zal dit voor mr. Hage toch niet doorslaggevend zijn voor de beslissing vervolgen of niet vervolgen. „Het criterium voor mij is: heeft het zin om de man voor de rechter te slepen", aldus Hage. Theoretiserend vertelde hij dat het bijvoorbeeld zou kunnen gebeuren dat Griek van de KNVB zo'n „douw" krijgt, dat „ik het niet nodig vind om me er ook nog eens mee te be moeien". Griek verschijnt op woensdag 21 januari voor de tucht- commissie van de KNVB. De Engelse zwaargewicht Joe Bugner heeft zich uit de boks- sport teruggetrokken. Een op merkelijke stap van iemand, cie pas 25 jaar is en kan bogen op de Britse, Europese en Gemene- best-titels. Hij stond vorig jaar zijn Europese titel al vrijwillig af, omdat hij niet tegen de Bel gische Coopmans wilde boksen. Geef hem eens ongelijk. Zou u tegen een Belg willen boksen met het risico dat deze u met 'n ongewilde rechtse hoek tegen het canvas sloeg? Knock-out gaan tegen een Belg, ik kan zo gauw niet iets vernederenders beden ken. Door Nico Scheepmaker Als iemand zich uit de boks- sport terugtrekt, Juich ik dat van ganser harte toe, wat ook zijn motieven mogen zijn. Het is net zoiets ontroerends als een prostituee, die zich "uit het le ven terugtrekt" en met haar melkboer trouwt, of een aanhan ger van een totalitair regime, die op latere leeftijd opeens beseft dat hij altijd heeft gedwaald en dan lid wordt van de tegenpar tij. Prachtig, prachtig als reden voor zijn afscheid noemt Bug ner, dat zijn liefde voor de sport verdwenen is na het gevecht te gen Ali. Ali is niet zijn vroegere verloofde, zoals enkele lezers die onbekend zijn in de bokssport wellicht zullen denken, maar is ue achternaam van Mohammed, en Mohammed is weer de reïn carnatie van Cassius Clay wat toch ook geen slechte naam was, 1 als je bedenkt dat Clay behalve klei, leem en aarde ook stoffelijk omhulsel kan betekenen. Ver moedelijk zou ik ook mijn liefde voor de sport verliezen, als ik tegen stoffelijk omhulsel had gebokst en daarvan twee keer had verloren, één keer in een vriendschappelijk partijtje en één keer voor de menens. Ondertussen weten we nu wel waarom Joe Bugner stopt, maar niet waarom hij speciaal na zijn laatste gevecht met Ali zijn lief de voor de bokssport heeft ver loren. Dat vermeldt het krante- bericht namelijk niet. Er zijn verschillende mogelijkheden. Bugner beschouwde, en niet ten onrechte, Mohammed Ali als de grootste bokser van deze tijd, hij heeft twee keer tegen hem ge bokst, dus wat kan hij dan nog verder tegemoet zien in zijn bokscarrière? Matches tegen mindere tegenstanders, tegen boksers als Coopmans bijvoor beeld. Als hij die verliest is hij hij de risee van Engeland en om streken, en als hij die wint kijkt niemand er blij verrast van op, want iemand die van Moham med Ali heeft verloren, mag toch geen enkele moeite hebben met iemand die kampioen van België is, of wel zulle? Een andere mogelijkheid is, dat hij zijn liefde voor de boks sport verloor omdat zijn promo tor en die van Ali tevoren on derling hebben bedisseld dat Ali koste wat kost moest winnen. U zult het waarschijnlijk niet wil len geloven, maar zulke dingen omen wel eens voor in de boks sport. Sterker nog: het schijnt ook wel eens voor te komen dat een boksmatch tevoren niet wordt bedisseld door de promo tors, al worden de voorbeelden daarvan nooit openlijk genoemd. Maar je hoort weieens zoiets fluisteren. Heel in het geniep na tuurlijk, want zoiets zou er op wijzen dat de promotors niet voor hun taak zijn berekend, hebben zitten luiwammesen, of een vuil spelletje hebben ge speeld door hun pupillen maar in het wilde weg de ring in te sturen, zonder keurig netjes af te spreken wie hem wint. en in welke ronde, via welke geregle menteerde stoot. Stel dat Bug ner tijdens de match tegen Ali voelde dat hij de sterkere was, maar dat hij niet mocht doorsto ten vanwege de afspraken, dan kan ik me voorstellen dat hij de liefde voor de sport heeft verlo- Maar goed, dat zijn natuurlijk alleen maar halfzachte ver dachtmakingen, die ik niet hard kan maken. Een derde mogelijk heid is, dat Joe Bugner zozeer door Mohammed Ali werd over klast, dat hij na alle klappen op zijn kaak ook die morele klap niet te boven is gekomen. Mis schien heeft hij zich, als Euro pees kampioen, wel een nietige worm geveeld aegen Ali en heeft hy die schok niet kunnen ver werken. Hij zou de eerste niet zijn in de topsport. Beroemd is het geval van de Zwitserse linkshalf, die in de wedstrijd Zwitserland—Engeland tot taak kreeg rechtsbuiten Stanley Mat thews te bedwingen. Hij hoef de maar één ding te doen: Mat thews het spelen onmogelijk te maken. Maar Matthews had dat niet in de gaten en heeft die ver dienstelijke international de vol le anderhalf uur lopen "dollen". De ene keer ging hij hem rechts voorbij, de volgende keer links voorbij, de derde keer draaide hij eens om hem heen en de vier de keer viel de Zwitser al van pure verbazing over een schijn beweging over zijn eigen benen, enzovoort, enzovoort. Ik zie dat wel ongeveer voor me. Engeland won. Maathews was de ster van het veld en zijn speciale bewaker hing daarna zijn voetbalschoe nen meteen aan de wilgen: hij had nu pas begrepen dat hij ei genlijk niet kon voetballen. Een ander voorbeeld geeft Jo ris van den Bergh in "myste rieuze krachten in de sport". De wielrenner Gerrit van der Ruit had een goed seizoen achter de rug, sohrijft Van den Bergh. Hij had zeven eerste prijzen gewon nen. In de Ronde van Eindho ven zat hij steeds bij de leiders en na enige toetsende ontsnap pingspogingen ondernam hij een serieuze poging en kreeg daarbij de koers in handen. In zijn een tje stormde hij naar voren en al hoewel de kopgroep er alles op zette, verloor zij terrein. Zijn voorsprong werd al groter en groter, hij voelde zelf dat hij sterk reed en het begon in hem te Juichen "dat de course gestre den was". Maar wat was dat? Helemaal uit het tweede gelid kwam een renner opzetten. Moe derziel alleen haalde deze de kopgroep in, moederziel alleen stoof deze langs de kopgroep heen en moederziel alleen kwam hij in een duivelse vaart op Van der Ruit toe. Het was Gerrit Schulte, die in een van de dolle buien verkeerde welke hem de naam van 'le fou pedalant" hebben bezorgd en die na deze performance, na dit kapitale stuk krachtwerk, zonder hijgen of blazen tegen Van der Ruit 'n gemoedelijke boom begon op te zetten. Joris van den Bergh vermeldt vervolgens, dat Van der Ruit na deze wedstrijd begon weg te zakken, hij maakte niets meer klaar en vroeg zich af wat er toch aan kon mankeren. "Tot zoveel maanden later Van der Ruit mededeelde, dat hij de wiel rennerij eraan gaf. En toen. Toen zei hij ons: dat het dat met Schulte was geweest wat hem de knock-down had gege ven. Lang had hij naar de oor zaak gespeurd, maar meer en meer was hem duidelijk gewor den, dat hij die "schok" niet te boven had kunnen komen". Tot zover dit verhaal van Jo ris van den Bergh. Gerrit Schul te heeft u nog even kunnen zien als voormalig sportman van het Jaar bij de verkiezing van Jos Hermens en Dianne de Leeuw. Het zou me niet verhazen als ook Joe Bugner zijn liefde voor de bokssport verloren had door een zelfde morele "knock-down" als waarvan Joris van den Bergh spreekt ten aanzien van Gerrit van der Ruit. Een klap op Je kin kom je blijkbaar gauwer te bo ven dan een klap op Je ziel. J GRONINGEN Eppie Bleeker heeft giste ren bekend gemaakt dat hij na de nationale kampioenschappen van dit weekeinde te Groningen met het grote" schaatsen zal stop pen. Bleeker kan niet meer voldoende tijd vrijmaken. Als hoofdonderwijzer te Balk kan hij niet worden gemist op zijn school. Bleeker werkt op de katholieke lagere school van Balk, die zes klas sen telt en waarvoor vier leer krachten beschikbaar zijn. Het be tekent dat enkele onderwijzers dub bele klassen hebben. Desondanks was er een oplossing gevonden, waardoor Bleeker zich zou kunnen vrijmaken tot na de Spelen. In de laatste tijd echter dreigt het lera- renbestand op de school drastisch in te krimpen, doordat de onder wijzeres van de eerste klas in ver wachting is en de meester van de derde klasse naar elders vertrekt. Wanneer Bleeker in de komende periode dan ook nog afwezig zou zijn, moest de hele school draaien om een 62-jarige religieuze. In de afwezigheid van Bleeker was voorzien, met hulp van de KNSB door Jan Heida als tijdelij ke leerkracht aan te stellen tot 1 april. Heida ging daarmee akkoord, maar kreeg onlangs tevens een mogelijkheid om tot 1 augustus te werken op een huishoudschool te Joure en koos voor het langere dienstverband. Bleeker, die van de gedachten verandering van Heida in Inzeil, vorige week, op de hoogte werd gesteld, zat voor het blok. Hij achtte het niet verantwoord onder deze omstandigheden zijn school iin de steek te laten. Afgezien van de vraag of het schoolbestuur, dat ja renlang alle medewerking heeft ge geven, akkoord zou gaan met een vervanging op korte termijn van drie-kwart van het onderwijzend personeel. Bleeker moest kiezen tussen zijn de onderwijssector bezuinigingen te verwachten zijn, waardoor het misschien veel moeilijker wordt weer een baan te vinden". Leen Pfrommer was duidelijk ge schrokken. "Eigenlijk", zei de coach, „is het onvoorstelbaar dat Nederlandse topsporters met derge lijke problemen worden geconfron teerd. In Oost Duitsland kunnen de "Ik mocht niet anders doen", klaarde hij. "Het schoolbestuur mij vier jaar op alle mogelijke rr nieren ter wille geweest. In die tijd stijgen. Maar in Nederland word je maatschappelijke positie enig vaar loopt. Integendeel. Door sport kun je treetjes op de ladder ben ik twee keer derde bij wereld kampioenschappen geworden, zou niet verantwoord zijn aandacht op de sport te blij ven richten, zeker niet omdat er in buitenland gedwongen twee heren tegelijk Het dienen en dan verwacht men ook veel nog dat .ie in de pas kunt blij- - Balk belangrijker vindt dan het Spelen kosten al 3.6 miljard MONTREAL De kosten van de Olympische Spelen van Montreal beginnen langzamerhand angstaan jagende vermen aan te nemen. Het huidige nadelige saldo van 800 miljoen dollar (ongeveer 2,08 mil jard gulden) is zelfs hoger dan de totale kosten van de spelen in Miin- chen in 1972, die 1,967 miljard gul den bedroegen. Deze bedragen heeft het in Montreal uitkomende dagblad „La Presse" uit „betrouwbare bron nen" vernomen. Op dit moment worden de totale kosten van Mon treal geschat op 1,4 miljard dol lar (ongeveer 3,6 miljard gulden). In Innsbruck waar de Winterspe len worden gehouden is tijdens de voorverkoop al een bedrag van 43 miljoen schilling (ongeveer 6 mil joen gulden) in de kassa's gevloeid, een Olympisch record. VUGHT Jose Galvez, die zo langzamerhand in de biljartwereld het symbool is geworden van ver- Heren team van Leski II assenaar blijft aan de kop LEIDEN In de regionale eer ste klasse volleybal werd maar één wedstrijd gespeeld. De heren van Les ki Wassenaar, koplopers in de eer ste klasse, moesten die positie ver dedigen tegen WVC 1 uit Warmond. De Warmonders zouden bij verlies uit de kopgroep verdwijnen en Leski Wassenaar zou bij verlies op de ranglijst worden gepasseerd door de reserves van Groen Stereo Cen trum. Dat betekende dat beide ploe gen er in de sportzaal de Klimop in Warmond hard tegenaan gingen. On danks de grote belangen leverden beide ploegen goed werk af en om dat het krachtsverschil gering bleek ontstond een strijd, die pas in de derde set in het voordeel van Leski Wassenaar eindigde: 1513. 1614. en 1510. Toen geloofde WVC ook niet meer in de eigen kansen. De stand in de eerste klasse is nu: He ren: Leski Wassenaar 1118. Groen Stereo Centrum 2 11—17, DAC 1 11 —17. Orion 1 11—16, WVC 1 11—12. DVD 11—11. Gem./Kangeroes 3 11—10. SKC 1 11—9. LUSV 2 11—8. S I '70 1 116, Leski Wassenaar 2 116, Valken 112. Bij de dames gaat Orion 1 aan de leiding. De stand ziet er in deze klasse als volgt uit: Orion 1 11—19. LUSV 2 10—15. KVC 1 11—15. GSC 4 11—15, DAC 1 11—14., KVC 2 1—12. Gem Kang 4 11—11, Gem Kang 3 11—9. NOVO 3 118. Leski Wassenaar 2 106, DAC 2 11—6 en Valken 1 11—0. gane glorie, heeft er gisteren in Vught in een van zijn ..buien" voor gezorgd dat het toernooi om het Europees kampioenschap 47/2 weer aanmerkelijk aantrekkelijker is ge worden. De dood-nerveuze Span jaard had het voorzien op Klaus Hose. De Duitser, die wel iets snel ler is gaan spelen, raakte zijn lei derspositie kwijt door een nederlaag in de derde ronde met 400 tegen 179 caramboles. Galvez deponeerde in zijn tweede beurt al een serie van 218 en daarmee was de ontmoeting die negen beurten vergde, al beslist. Hose, totaal verkrampt, wist niet verder terug te krabbelen dan tot 179. Hose revancheerde zich in de vier de ronde tegen Christ van der Smis sen, die eerder op de dag zijn partij tegen Havermans met 400-279 caram boles had gewonnen. Hose had zich zijn verlies tegen Galvez bijzonder aangetrokken en had zich zitten op laden voor de volgende partij. Dat viel Van der Smissen rauw op de maag. Hy had na drie beurten pas negen puntjes, daarna maakte Hose in zijn vierde beurt de partij uit. Van der Smissen stond, nauwelijks warm gedraaid, voor de onplezierige, maar niet onmogelijke taak in de nabeurt nog remise te bewerkstelli gen. Hij bouwde een serie op met veel fraaie bandstoten en losseban- ders. Maar bij 169 miste hij toch een lastige piqué: 400-178. Wat zel den gebeurt, was nu het geval. Van der Smissen maakte gebaren van teleurstelling en vertwijfeling. Niet onbegrijpelijk, omdat zijn kansen op de titel wel verkeken zijn, maar vreemd omdat hij zelden emoties toont. Van der Smissen heeft nu vier punten achterstand op het leiden de duo Wafflard Stenzel. De Oosten rijker Stenzei speelt tot nu toe een buitengewoon soepel toernooi. Hij maakt geen ophef van zijn partijen, zoals Emil Wafflard. maar speelt. Stenzel beheerst het twee-stoots- kader volledig. Dat bewees hij eens te meer tegen Roland Dufetelle door in de tweede beurt van 0 naar 383 te springen. Dat hij de partij niet in eens uitmaakte kwam door een wat ongelukkige klots. Hij verspeelde daarmee de gouden medaille, voor zien van een briljantje, die klaar ligt voor de eerste speler, die in dit Dufetell toernooi 400 op 1 loopt. Stenzel won Wafflan in de vierde ronde met 400 tegen 153 caramboles van de Nederlander STAND Louis Havermans. Wafflard Labeye Hose Van der Smissen 76 19 88 218 44.44 210 66.66 86 30.16 164 100 00 169 44.50 158 33.33 ZONDAG A.S. 2.00 N.M. Terrein aan de Oegstgeesterweg GRONINGEN - Sippie Tigchelaar, die door een gerechtelijke uitspraak de Koninklijke Nederlandse Schaat senrijder sbond had afgedwongen haar alsnog toe te laten tot de strijd om de nationale kampioenschappen dit weekeinde in Groningen, waar van zij in verband met haar conflict met de coach van de dames-kern ploeg. Gerard Maarse, aanvankelijk was geweerd, zal toch niet aan de wedstrijden deelnemen. Zoals zij al kort na de uitspraak van de presi dent van de Amsterdamse rechtbank had laten doorschemeren, zal zij haar nationale titel niet verdedigen. Haar besluit heeft zij gisteren in een tele gram aan de KNSB meegedeeld 'na langdurige en vooral moeilijke over wegingen', zoals zij in een aan het ANP verstrekt communiqué naar vo ren brengt. "Dat dit ingrijpende besluit mij zo zwaar is gevallen, zal leder welden kend mens kunnen begrijpen', aldus vervolgt het communiqué. Tk had graag mijn titel verdedigd en ben tot voor zeer kort ook van plan ge weest dat te doen. Ik vond, dat ik daartoe niet alleen het recht had, maar ook de verplichting tegenover het Nederlandse publiek, dat mij zo vaak heeft geholpen en succes ge wenst. Het geding tegen de bond heb ik dan ook mede aangespannen in de hoop toch nog het nationale kam pioenschap te kunnen rijden. De slo pende gebeurtenissen van vooral de laatste dagen hebben er toe geleid, dat ik een extra handicap zou hebben naast de normaal al aanwezige span ningen. Het opvangen van die extra handicap is des te onmogelijker door de zeer onvolledige trainingsopbouw. Dat ik een of meer rijdsters moge lijk dupeer met mijn besluit, betreur ik erg. Nu deze moeilijke beslissing een keer is gevallen, hoop ik enigs zins ontspannen de training voort te kunnen zetten. Het is voor mij een zeer aangrijpende affaire geweest. Ik vertrouw op begrip bij de velen, die mij de afgelopen tijd hebben ge holpen'. UITSLAGEN 400 7 140 57,14 1. Wafflard 2. Stenzel 3. Hose 4. Van der Smis 5. Galvez 6. Dufetelle 7. Havermans 8. Labeye 80.00 61.53 62.68 44.44 28.32 Zondag aanstaande Aanvang 2.00 uur. Terrein Boshuieerkade. Ai A/ooar (J hcxj M/er d/e pcp- GfacEPE/J ETJ ■SOOl -3W<SEKs l/tXX2 DE SfElEK /V/£T 7£ <5£- }<W14W?-S7&- M

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11