LEIDSCH DAGBLAD Songer dreigt in deeds feller rechtend Beiroet "Personeelsraad is klok terugzetten" vandaag Wie is nu wel liet ,modaaltje Tsjoe En-lcii wordt donderdag begraven >en Uyl oor twee agen naar iweden alles ra Vlieland LEIDSCH Hg DAGBLAD TOPMAN BIJ ENKA Als de computer vreemd gaat RESTANTEN VAN MEUBELEN VOOR MINDER DAN DE HELFT BIJ MIJNDERS MEUBELEN RIJDAG 9 JANUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IIROET (ANP) Onophoudelijk heftig artillerievuur grote delen van de Libanese hoofdstad kenmerkte van- jitend de toestand van de burgeroorlog in Beiroet. Boven t zuidoostelijke deel van de stad dreven weer grote rook- ilken van branden. De gisteren overleden Chinese premier Tsjoe En-lai zal volgende week donderdag in Peking worden begraven. Een speciaal comité van 107 leden van de communistische partij onder leiding van partij voorzitter Mao Tse-toeng is be last met het organiseren en lei den van de plechtigheden. Natuurlijk wordt in alle Chinese kranten zeer veel aandacht be steed aan de dood van de pre mier „De grote proletarische re volutionair van het Chinese volk en de uitzonderlijke communisti sche strijder'. Maar het valt diplomatieke waar nemers op, dat de toon toch min der warm is dan een maand ge leden. toen Kang Sjeng, een in het buitenland niet zo erg bekende vice-voorzitter van de Chinese communistische partij op 77-jarige leeftijd was overleden. Die werd toen „onsterfelijk" genoemd en het is in de streng gereglementeerde Chinese samenleving wel opmer kelijk, dat juist dit woord nergens 22 PAGINA'S Staatssecretaris Mertens heeft in Heerlen premier Den Uyl nage zegd: het mes moet in de sociale voorzieningen PAGINA 7 Schaatsenrijdster Sijtje van de Lende: „Op zondagavond gaan we lachen" PAGINA 11 ilestijnse guerrillastrijders, ge- jid door zwaar bewapende mili- van Mohammedaans links, pro- pHIPHOL (ANP) Premier Uyl is vanmorgen van Schip- naar Stockholm vertrokken een bezoek van twee dagen zijn Zweedse ambtgenoot Pal- s minister-president wordt op reis vergezeld door zijn echtge- en door staatssecretaris Ikhorst van Buitenlandse Za- Het bezoek van de Neder- se eerste minister aan Zweden tn antwoord op het bezoek dat Sweedse premier in het najaar 1974 aan Nederland heeft ge- iht. De gijzelingsacties in Wijs- en in Amsterdam hebben pre- r Den Uyl gedwongen de reis r Zweden enkele weken uit te s voornaamste punten van ge- k staan de sociaal-economische pikkelingen en het werkgelegen- Isbeleid van Zweden op de agen- 'an de beide eerste ministers. remier Den Uyl zal ook bespre- |en voeren met verschillende n van het kabinet Palme. el bewolking beren met zware wapens de omsin geling van de Palestijnse wijk Tel- Zaatar door de christelijke militie te doorbreken. Daardoor is opnieuw een woonwijk tot ondergang ge doemd. Er wordt nu in vrijwel alle wijken van de stad gevochten. In de wijken Schia en Hasmieh Ls een nieuw front ontstaan dat zich uitbreidt tot de autoweg naar Da mascus. Palestijnen proberen daar een nieuwe aanvoerlijn naar Tel- Zaatar vrij te vechten. Een leger- woordvoerder zei, dat de laatste 24 uur een aanval van vierhonderd Palestijnen en linkse strijders op een wegversperring van het leger is afgeslagen. Palestijnse patrouilles hebben de hele nacht de kustpromenade in het oog gehouden, terwijl hun een heden in de Palestijnse wijken in staat van groot alarm waren. Het gerucht ging dat zes onbekende schepen, die op zee voor Beiroet kruisten, Israëlische schepen zou den zijn. Het blad Al-Amal van de Falan- ge meldde, dat de Jarmuck-brigade van de PLO zich in de strijd ge mengd heeft. In Beiroet is volgens het blad een nonnenklooster met geweld bezet en daar zouden "bar baarse daden" zijn gepleegd. De Kamer van Koophandel en Industrie in Beiroet rekent op een hongersnood, omdat het werk in de haven stil ligt en er geen le vensmiddelen meer kunnen worden aangevoerd. ige atlge. aak uit zuidwes (Opgemaakt t 10 JANUARI 1.15 uur. onriei plaatselijk 5 tot gra nende wind 11.15 uur). EEN LEVEND SCHILDERIJ stelt heel bijzondere eisen; passende afmeting uitgekiende techniek juiste belichting mooie beplanting goede keus vissen 16.40 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 24 januari 1976 en ontvang de krant reeds vanat heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: Hok|e zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Vanuit een mitrailleursnest nemen christenen in Beiroet moslims onder vuur als ondersteuning voor straatschutters, die in de wijk Tel Zaatar het voor de Falangisten verloren gegane terrein ■proberen te herwinnen. ARNHEM (ANP) "Wanneer er ooit een personeelsraad zou komen, die zich tegenover de leiding slechts met eisen opstelt, zonder enige me deverantwoordelijkheid te aanvaar den, dan wordt de klok teruggezet en daaarmee tevens de groei naar maat schappelijke volwassenheid". Dit is de mening van drs. J. van den Driest plaatsvervangend voorzitter van de raad van bestuur van Enka Glanz- stoff, de Europese vezelonderneming van Akzo. In zijn nieuwjaarsboodschap zegt hij dat een personeelsraad de onder nemingsleiding minder mogelijkhe den geeft om in vertrouwelijkheid tot overeenstemming te komen. Een personeelsraad opereert volgens het 'conflictmodel', terwijl de bestaande ondernemingsraad vanuit het 'har moniemodel' constructief deelneemt aan het overleg, zo meent hij. Volgens de heer Van den Driest is de ondernemingsraad geen vrij blijvend praatcollege. De constructie ve rol die de OR's van de Enka- bedrijven hebben willen en kunnen spelen, geeft de Enka-leiding de over tuiging dat het instituut onderne mingsraad bij Enka leeft en functio neert, hoewel de wetgeving nog ver der moet worden uitgebreid en ver fijnd. "Maar ik acht het onbegrijpe-r lijk en betreurenswaardig dat er stro mingen in ons land zijn die de on dernemingsraad niet zelf de kans willen geven uit te groeien tot een nog beter functioneel en in'alle op zichten 'volwassen' instituut", zo meent de heer Van den Driest. Onbegrijpelijk noemt hij ook de eis van de vakbonden om mee te mo gen praten en mee te mogen beslis sen over het investeringsbeleid van Enka. Binnen het bestaande econo mische bestel is het produceren van nuttige goederen en diensten een functie van de onderneming. De lei ding kan alleen dan de verantwoor delijkheid voor die functie dragen, wanneer de eindbeslissing over be leidszaken aan haar wordt gelaten. "Wie deze zeggenschap wil verleg gen naar instanties bulten de onder neming, maakt een einde aan het bestaande bestel en neemt tegelijk de verantwoording op zich voor de gevolgen daarvan", aldus de Enka- directeur. Volgens hem is uit recente publi- katies echter gebleken, dat noch de regering, noch de vakbonden deze verantwoordelijkheid willen dragen. Niemand kent hem (Van één onzer redacteuren) DEN HAAG "Niemand kent de modale werknemer", stond gisteren in deze krant. Die kop werd in het bericht toegelicht. Inderdaad bleek vrijwel niemand te weten wat er bedoeld wordt met het begrip "modale" werk nemer ofwel het "modaaltje". Wat in het bericht echter ont brak was een uiteenzetting waar in duidelijk gemaakt werd wat er dan wél onder verstaan moet worden. Desgevraagd hebben woord voerders van Sociale Zaken en van Economische Zaken ons dat vanmorgen uitgelegd. Het begrip "modaal" ls een in de statistiek veel gebruikte term. die aangeeft welke "soort" er in een bepaalde groep het meest voorkomt. Wanneer bij voorbeeld in een groep van tien mensen, er vier f 1800.- verdie nen, en de andere zes verdienen allemaal een ander bedrag, dan is het "modale" inkomen van die groep f 1800,-. Het modale Inkomen duidt dus het meest voorkomende inkomen aan. De economen van het Centraal Plan Bureau, maar ook mensen als Joop den Uyl, bedoelen met de "modale" werknemer dus dat type werknemer, dat statistisch het meest voorkomt. Het meest komt voor een werknemer, die getrouwd is, twee kinderen heeft, en een inkomen van ongeveer 24.000,- gulden per Jaar heeft. Dat is dus de modale werkne- Met het begrip "modale werk nemer" is het. mogelijk, om door de Jaren heen een beeld te krij gen van bijv. de inkomensstij ging. Het inkomen van de mo dale werknemer verschilt name lijk van jaar tot jaar. Maar op 't ogenblik is het dus zo dat er in de Inkomensgroep van rond de 24.000 gulden meer werkne mers zitten dan in alle andere inkomensgroepen. Het modale inkomen ls dus iets heel anders dan het gemid delde inkomen. Om het gemid delde te berekenen, zouden alle inkomens bij elkaar opgeteld moeten worden, en vervolgens gedeeld door het aantal werkne mers. Overigens is het zo. dat het gemiddelde inkomen lager ligt dan het modale inkomen van 24.000 gulden. Tenslotte: voor de berekening van het inkomen van de moda le werknemer wordt (uiteraard, het woord zegt het al) uitslui tend rekening gehouden met de inkomens van de werknemers, de afhankelijke beroepsbevolking De inkomens van zelfstandigen, vrije beroepen, enz. worden bij de berekening dus niet betrok- CHICAGO (AP) Ongeveer vierduizend personen, die nog nooit van dat hotel hadden gehoord, hebben onlcings van het Oxford House in Chicago een brief ontvangen, waarin zij warm, bedankt werden voor hun kladizie. Of zij vooral nog eens langskwamen. Enzovoorts. Dat gaf een heleboel trammelant, want die vierduizend brieven waren uitgegaan naar de ver keerde personen, omdat iemand van het computercentrum, waarop het hotel was aange sloten, een foutje had gemaakt Het duurde niet lang voordat de storm opstak. Het hotel werd gebeld door honderden man nen en vrouwen, die hun echt genoten er van verdachten op avontuur te zijn geweest en in het Oxford House stiekeme dingen te hebben uitgehaald De directie zat er hogelijk mee in. icant de problemen waren groot en veeltallig. Zo was er een me neer, die liet weten dat hij, va der van drie kinderen en een vierde op komst, zijn vrouw er van verdacht, met een man een tijdje in het Oxford House te hebben doorgebracht en er nu van overtuigd was dat dat vier de kind niet het zijne was. Een vrouw, uier man waarschijn lijk toch al boter op het hoofd had. ivas meteen over een scheiding begonnen zodra de brief aankwam. Nu ziet zij er van af, maar zij had het epistel als bewijsstuk tegen meneer willen gebruiken. Naar alle betrokkenen is nu een tweede brief gegaanwaarin haarfijn wordt uitgelegd, wat er verkeerd was gegaan en bet hotel zijn verontschuldigingen aanbied. De directeur van het hotel zei: .Als er één ding is dat je er ven leert als je dat al niet wist tenminste dan is het. dat ge trouwde mannen en vrouwen elkaar vandaag de dag niet zo bar meer vertrouwen ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1