Louk Sanders Holland delen Leidato-trofee m Knappe zege Yalentijn De Tegelhandel rukt verder op Van der Sterren vijfde SCOREBORD "20.000 Actieve sporters geen actiegroepje" Vrij Ereprijs voor J. P. Woordes DENSDAG 7 JANUARI 1978 pagtna 9 Piet Biegstraaten LEIDEN Voorzitter Piet Biegstraaten van de Leidse Sportstichting is gisteren in zijn nieuwjaarsrede in de Stadsge hoorzaal uitgebreid ingegaan op een discussiestuk van een door B W benoemde werkgroep. De bestuurlijke reorganisatie, die deze werkgroep voor ogen heeft, houdt o.m. in dat de Sportstich ting zou moeten worden opge heven en dat er een nieuwe sub commissie (ressorterend onder de raadscommissie Welzijn) wordt samengesteld voor sport recreatie. Biegstraaten: „Zijn wij thans nog o.a. een adviescol lege voor B W. in de nieuwe structuur komen wij niet verder dan de raadscommissie Welzijn. Mijn indruk is dat in de raads commissie Welzijn het geluid i de sportgemeenschap vroeg tijdig zal worden gesmoord. Onze toch gerechtvaardigde ver langens zullen daardoor nooit of zelden B W, laat staan de ge meenteraad bereiken. Wanneer n de toekomst geen bureau r zal zyn dat onafhankelijk allerlei ambtelijke pirami den met dure coördinatoren aan de top, kan werken, zoals thans, dan heb ik voor de dagelijkse voorzieningen voor de sport geen enkel vertrouwen meer in die we overheidsstructuur. In het verleden heb ik meerdere malen gezegd dat wij een zeer belangrijke bevolkingsgroep in Leiden vertegenwoordigen. 20.000 actieve sportbeoefenaren mag toch niet meer als een actiegroepje zien, „waaraan men zich dood kan ergeren". Wet houder Dick Tesselaar verbaasd: „Biegstraaten zegt dat de Sport stichting de regelrechte invloed* die zij nu heeft kwijt raakt, r het gaat toch niet om een privé-wethouder, met wie hij goed kan opschieten. Beleidsbe slissingen moeten door de raad t commissies worden genomen. Trouwens, nu is de Sportstich ting een adviserend en beherend lichaam, dat hoopt dat er iets wordt uitgevoerd. Straks kan zij met een eigen budget regelen wat zij wil. Nu moet vooraf steeds overleg worden gepleegd". Biegstraaten ging ook in op een brief, die door het bestuur van „Horeca Nederland, afd. Leiden" gestuurd aan B w van Leiden en waarin opmerkingen voorkomen als: „Onder het mom trainen en dergelyke is men 's morgens vroeg tot 's avonds laat open, waarby het alcohol blyft stromen". Bieg straaten raadde de clubbestuur ders aan „oneigenlijk gebruik de clubhuizen tegen te gaan", maar adviseerde tegelij kertijd het gemeentebestuur „niet met de botte bijl te werk te gaan, omdat een enkel exces niet de zo belangrijke taak op het gebied van het jeugdwerk in gevaar magbrengen". Tenslotte wilde Biegstraaten op heldering over sport voorzienin gen aan de Vondellaan: „Het verzoek om aan de Vondellaan een zwembad te mogen bouwen was m.i. nog steeds van kracht. Aan deze illusie kwam dezer da gen een einde toen wy vernamen dat B W over een later inge diend verzoek van de heer Ton Menken om de grond aan de Vondellaan in erfpacht te geven voor de bouw van een ijshal, in positieve zin had beslist. Voor schaatsliefhebbers een prachtige aanwinst, voor de zwemmers een teleurstelling". Jan van Duyn (Zwaanv.) 19 Ger de Roode (LDWS) 14 L Hans v.d. Starp (Swift) (+1) 10 Pim v. d. Meer (Zwaanv.) 8 i Nol Roozen (Tegelh.) 1) 7 Piet Roozen (Tegelliandel) 7 •v. - V ".'V$ <V'. i mm GRONINGEN De Rus Kotsjev heeft gisteren in Groningen het toernooi om het Europees jeugd kampioenschapen schaken gewon nen. In de negende en laatste ronde stond de Bulgaar Inkiov nog met een halve punt voor op Kotsjev. Inkiov verloor echter verrassend van de Noor Trolldalen. Kotsjev speelde remise tegen Olafsson (IJs) en kwam in punten gelijk met In- kov. Kotsjev won de titel doordat hij een beter scoringspercentage had behaald in de voorronden. Onze landgenoot Paul van der Sterren be sloot het toernooi met winst op Lit- tlewood en eindigde daardoor op de vijfde plaats. Eindstand: 1. Cn Europees jeugd kampioen Kotsjev 6 punten. 2. Inkiov (Bul) 6, 3. Pablo (Spa) 6.4. Trolldalen (Noor) 5, 5. Van der Ster ren (Ned) 4Vt. Gennadi Sosonko heeft gisteren in de achtste ronde van het schaak toernooi in Hastings (Eng) gewon nen van de Tsjech Vlastimil Jansa. Sosonko deelt nu met Sigurjonsson en Taimanov de vijfde plaats met 4,5 punten. De stand aan de kop na de acMete ronde is: 1. Uhlmann (Odl) 6 pnt., 2. Bronstein (Sov) 5,5 pnt., 3. Hort (Tsj) 5 pnt., 4. Korts- noi (Sov) 4,5 pnt. en 1 afg., 5. Si gurjonsson (IJsl), Sosonko (Ned) en Taimanov (Sov) 4,5 pnt. Door een overwinning op Wim Heemskerk is John van der Wiel zo goed als zeker jeugdkampioen van de Leidse schaakbond. Alleen Bak ker kan nog op gelijke hoogte ko men. Hij mort dan wel zijn twee resterende partijen van deze drie kamp v LEIDEN De Leidato-prijs is gisteren in de Stadsgehoorzaal voor de eerste maal uitgereikt aan een vereniging én aan een individuele sportbeoefenaar. De Leidse atletiekvereniging AV Holland en tennisser Louk Sanders boekten in 1975 prestaties, die volgens de jury niet voor elkaar onderdeden. Dat Sanders op de (gedeelde) eerste plaats beslag legde was overigens op vallend, omdat hij vorig jaar door de toenmalige jury nog werd gerangschikt onder de sportlieden, die weliswaar uit Leiden voortkwamen, maar nauwelijks enige binding met het Leidse sportleven hadden. Russen niet bij WK-sprint? WEST BERLIJN Er bestaat een digd door de Westduitse schaats- mogelijkheid dat de schaatsploeg bond en de Westberlijnse federatie de Sowjet-Unie wegens politie- van ijssporten, die het wereldkam- ke redenen afwezig zal zijn bij het wereldkampioenschap sprint, dat op 6 en 7 maart in West-Berlijn wordt genouden. Gisteren besloten B. en W. van West-Berlijn ge*en speciale uitnodigingen te sturen aan de Rus sische vertegenwoordigers. Deze hadden die officiële uitnodiging ge- eist. De Russen zyn wel uitgeno- Achteraf is die beoordeling nie(t ge heel Juist gebleken. De tennisvereni ging Unicum heeft de huidige Jury (Hans Parrel, oud waterpolo-inter- national. Ruud Paauw. adjunct- hoofdredacteur van het Leidsch Dag blad en oud-wethouder Sanne San- nes) laten weten dat Louk Sanders sinds 1961 onafgebroken lid is ge weest van Unicum. Hoewel Sanders in Den Haag tenniste is de jury van mening dat Louk door zyn lidmaat schap van Unicum én door het feit dat hij het vorig Jaar weer in Leiden is gaan wonen (enige tyd heeft hy in Oud Beyerland gewoond) heeft vol daan aan de voorwaarden, die zijn gesteld om voor de prijs in aanmer king te komen. Mag achter het be grip „binding" evenwel nog altijd een vraagteken worden gezet, qua prestaties komt Sanders de hoofdprijs zonder meer toe. In het afgelopen Jaar werd hy nameiyk Nederlands tenniskampioen binnen- en buiten baan. Bovendien wist hij het open Leids kampioenschap op zyn naam Tennis De overwinning, die Zweden op Chili heeft behaald in de halve finales van het toernooi om de Davis Cup zal de Zweedse tennisbond 3.5 miljoen kronen (2.5 miljoen gulden) gaan kosten. Deze hoge rekening legde de politie uit Baastad, waar de wedstrijd werd gespeeld, aan de bond voor. Door de vele dreigementen, die waren geuit aan het adres van de Chilenen moest een leger van 1300 politiemensen op de been worden gebracht. te schryven. De plannen van San ders, die in Tilburg gaat spelen: Ik wil meer dan in de afgelopen jaren internationaal gaan spelen. In Ne derland kan ik eenvoudig niet zoveel meer leren. Mijn indoortitel heb ik inmiddels verspeeld, maar op de bui tenbaan dacht ik weer een goede kans te maken". Aan kampioenschappen was ode by AV Holland in 1975 geen gebrek. Het herenteam behaalde de titel van dé eerste klasse en promoveerde naar de hoofdklasse. Daarnaast werden de snelwandelaars Nico Schroten en Dirk Maassen v. d. Brink nationaal kampioen op de 20 en 50 km. Dirk: ..Het zal dit jaar moeilyker worden om die titel te pakken. Jan de Jong uit Purmerend, die titelhouder en re cordhouder was, was er het afgelopen jaar niet by. Bovendien liep ik voor eigen publiek, wa/t voor my een ge weldige stimulans betekende". Tot opvallende verrichtingen kwamen voorts de Jeugdsprinters José van Sonsbeek en Dick v. d. vyver van AV Holland. AV Holland en Louk Sanders deelden een geldprys van duizend gulden en mochten ulit han den van Jan van Zyp (secretaris van het Leldato-comité; voorzitter Jan Wolfslag is op vakantie) de Leidato- trofee in ontvangst nemen. Voorzit ter Wim Rietbergen van Holland: ..We kunnen het geld uitstekend ge bruiken. We starten binnenkort met medische begeleiding, vooral gericht op massage". Eerder waren al prijzen uitgereikt Jan van Zijp (links), secretaris van het Leidato-comité overhandigt de Leidato-trofee aan Dirk Maassen v. d. Brink (tweede van links) en Wim Rietbergen van AV Holland en aan tennisser Louk Sanders (rechts). pioenschap organiseert. Mochten de Russen inderdaad niet verschijnen, dan betekent dat ondermeer dat Alexander Safronov zijn titel bij de heren niet zal verdedigen. CDe beste indruk bij het drieba- nentoernooi in Inzeil heeft onge twijfeld de Russische 500-meter we reldrecordhouder Jevgeny Koelikov achtergelaten. De adspirant inge nieur uit Leningrad, die de korte sprint in Alma Ata als enige schaatsenrijder reeds in 37 secon den rond aflegde, won drie van de vier afstanden (500 meter in 38.90 en 39.33 seconden en de 1000 meter in 1.21.61 minuten). De tweede maal dat Koelikov aantrad op de 1000 meter moest hij Jos Valentijn laten voorgaan (1.21.23 min.), De Ameri kaanse sprinters reden niet op vol le kracht. Trainer Peter Schotting beschouwde deze wedstrijden als een goede krachtproef en had op dracht gegeven niet "voluit" te gaan. Op de eerste dag kwam Pe ter Müller met 39.09 seconden op de 500 meter nog tot een derde plaats, maar de dubbele afstand bleek te lang voor hem en hij eindigde in 1.22.38 minuut als zesde. Bij de all- rounders deed Hans van Helden op de schaatsmijl goed werk met 2.04.82 minuten, waarmee hij ruim eerste werd. Ook Piet Kleine kwam met 2.08.01 bevredigend voor de dag evenals Klaas Vriend (2.08.6) en Jan Derksen (2.09.24). Johan Wardenier uit Marknes se heeft gisteren op de kunstijsbaan in Utrecht de marathonwedstrijd om de Finn Air-cup op zyn naam gebracht. In een massaspurt toonde hij zich de sterkste. Marcel Pen- nings uit Nieuw Vennep werd der de. SJors Rotteveel uit Oude Wete ring eindigde als achtste. Bij de dames won Afke Heslin- ga. Lenie v.d. Hoorn uit Ter Aar werd vijfde. aian DIOK (derde), dat in vyf jaar doorstootte naar de ereklasse rugby, aan de rooi verenigingen NJord. Aso- pos/De Vliet en Die Leithe, die de vierde tot en met de zesde plaats deelden, aan de In zevende positie ge finishte gewichtheffers van De Spar taan (Filippo. Sanders en Holswild^r en de jeugdleden Keyzer en Wansink werden nationaal kampioen) en aan de heer J. P. Woordes. Hy kreeg de daagse liep. DIOK, NJord. Asopos/De Vliet, Die Leythe, De Spartaan en de heer Woordes kregen een enveloppe met inhoud overhandigd. Overigens konden de pryswinnaars niet verhullen dat 1975 voor Leiden opnieuw een teleurstellend sportjaar is geweest. De Jury vermeldt in het rapport dan ook dat „matigheid troef" is geweest. De kans bestaat dat de pryzen vol gend jaar op een andere wyze zullen worden verdeeld. De jury zal in de loop van dit Jaar het Leidato-bestuur een voorstel doen om te komen tot afzonderlijke pryzen voor de vereni gingen en als daarvoor voldoende aanleiding is individuele sport- LEIDEN Tegelhandel heeft zich gisteravond ten koste van Swift/t Winkeltje opgewerkt tot de derde plaats in de zaalvoetbalcompetitie, achter de koplopers LDWS en Zwaanvogels. De Tegelhandel klopte Swift met 31, waardoor nu de unieke situatie Is ontstaan, dat Swift met acht punten uit acht wedstry- den op de voorlaatste plaats is te recht gekomen. De voorsprong van Swift/'t Winkeltje op hekkesluiter Wernink, die door LDWS met 42 werd verslagen, bedraagt zeven pun ten. Door middel van zeer tactisch zaalvoetbal boekte De Tegelhandel een fraaie 31 zege op Swift/'t Win keltje. Het zag er evenwel niet naar uit dat De Tegelhandel met de winst zou gaan stryken. Al heel snel bracht Swift enkele goede kansen om zeep en het was daarom ook niet verwon- derlyk dat Swift na tien minuten de leiding nam: een preciese pass van Siem v. d. Linden bereikte Hans van der Starp, die via het lichaam van doelman Wim Roozen raak schoot. Die treffer kreeg byna nog gezel schap van een tweede, maar on nauwkeurig schieten was er de oor zaak van (zoals trouwens ook na rust het geval was), dat Swift/'t Winkeltje geen doelpunten meer maakte. Wel kwam een fraaie halve omhaal van Hans van der Starp op de paal terecht. De Tegelhandel hield zich in die eerste helft nog vry rustig, maar brandde na de doelwisseling los. Nadat Nol Roozen een doelpunt door de goed leidende scheidsrechter Uphoff zag afge keurd, zorgde hy toch voor 1—1, na een voorzet van Wim Meskers. De gevaarlyke uitvallen van De Tegel handel, dat de trage en brede Swift- aanvallen rustig opving, leidden een kwartier voor tijd tot hernieuwd succes. Nadat doelman Wim van Duivenbode een knal van Nol Roo zen had gepareerd, moest hy even later toch zwichten voor een schot van de actieve Wim Meskers. In valler Schenk maakte de derde tref fer. na voorbereiding van Piet Roo zen. Swift/'t Winkeltje deed zichzelf door onnauwkeurig mikken de das LDWS had weinig moeite met Wernink, dat pas begon te voetbal len toen de achterstand nagenoeg onoverkomelijk was. Al na een mi nuut nam LDWS de leiding. Chris Looy maakte in een reflex hands binnen het doelgebied en moest die ondoordachte handeling bekopen met een penalty en twee minuten „bankje zitten". Bram de Roode schoot LDWS naar een vlugge voor sprong. In het resterende gedeelte van de eerste helft dicteerde LDWS het spel, maar de inspiratie was af wezig, waardoor Wernink zelfs nog kans kreeg om iets aan de achter stand te doen. Uitstekend werk van uitblinker-keeper Wim Visser (by een schot van Giovanni Tomei) en de helpende hand van de paal (by een inzet van de teruggekeerde Henk Smits) stonden de gelykmaker in de weg. Door een wat gelukkig doel punt (Bart van de Weiden schoot de bal via de voeten van Hennie van Berkel achter doelman Ten Have) kwam LDWS op 20. Na rust wyzigde het spelbeeld zich niet. LDWS hield Wernink zonder al te veel moeite in bedwang en liep door een hard en zuiver schot van Cees de Roode verder uit. Na een tegen doelpunt van Henk Smits, die de bal by een voorzet van Chris Looy achter Wim Visser werkte, leek er voor het enthousiste Wernink nog hoop te bestaan, maar daaraan maakte Cock Slingeland met een fraaie actie en een zeer beheerste afwerking al snel een eind. Dat Wer nink met drie man (Koos van Weer- lee was door scheidsrechter v. d. Raadt naar de kant gestuurd) nog scoorde (Giovanni Tomei maakte een voorzet van Aat v. d. Meer fraai af) was verder niet zo belangryk Groenoordhal onder water LEIDEN In de Groenoordhal werden de zaalvoetbal wedstrij den die om zeven uur hadden moeten beginnen afgelast. Dat besluit moest ..gelegenheidscon sul" Dirk v. d. Klugt nemen om dat de velden onbespeelbaar wa ren. De vloer die gistermiddag om 3 uur na afloop van de vee markt was schoongespoeld had door de ongunstige weersom standigheden hoge vochtig heidsgraad van de lucht en geen wind geen gelegenheid ge kregen op te drogen. Daardoor stond de vloer van de hal om ze ven uur op sommige plaatsen blank. Pas om acht uur kon er, zy het met de nodige voorzich tigheid, met zaalvoetbal worden begonnen. Dirk v. d. Klugt: „Het is niet denkbeeldig dat deze toe standen zich in de toekomst kunnen herhalen. Het zou daar om beter zyn de zaal voetbalcom petitie te verplaatsen naar woensdagavond. Maar Ja, we zit ten met die 20 tennissers, die hun woensdagavond voor 300 zaalvoetballers niet willen af- HOOFDKLASSE Swift/'t WinkeltjeDe Tegelhan- lel 1—3; Wernink—LDWS 2—4. jiDWS 9 5 3 1 13 27-17 Svaanvogels 8 5 1 2 11 41-28 Tegelhandel 8 4 1 3 9 23-23 lwift/'t W. 8 3 2 3 8 26-29 Wernink 9 0 18 1 11-31 eerste klasse: Oegstgeest— d. Plas 1—3. tweede klasse a: beidenVan Zeist Stars 31. tweede klasse b: lfc—cieyn Duin 1—8; Regenboog—Glasbergen i—15. DERDE KLASSE B: SDO— DDO 4—3. DERDE KLASSE c: 9tl—Houtwarenhoek 5—2. DERDE KLASSF D: SLF—Van Dam GB 1—2. RESERVE EERSTE KLASSE: Zwaanvogels 2—Swift/'t Winkeltje 2 4—1. RES. TWEEDE KLASSE A: VNA 2—LISC 2 2—1; Padox 2—B en T 2 2—3. RES. TWEEDE KLAS SE B: Regenboog 2—Katwijk 3 2—3; Unitas 3Oegstgeest 3 42. RES. DERDE KLASSE A: Gazelle 3— leiden 3 afg.; Leidse Boys 2—ODO *72 2 6—3. RES. DERDE KLASSE b: De Tegelhandel 3—SDO'67 3 3—1; Gazelle 4—LFC 3 5—5. RES. DERDE KLASSE D: Zwaanvogels 4Leidse Boys 3 afg.; Leiden 4LISC 3 afg. RES. DERDE KLASSE F: UVS 2— Sp. Lisse 4 5—0. JUNIOREN Al: SDO'67 al—LFC al afg.; LDWS al Lugdunum al afg. JUNIOREN A2: Digros Stars al—VTL al afg.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9