Breuk college- PSP op komst HalitranA+D Gewoon als zakenman AB V-gedeelte gekocht Schoolgebouw P. Buysstraat: soort bunker Drie kandidaten voor de functie van gemeentesecretaris in Leiden Commissie van overleg arbeids markt Leiden gaat aan het werk is "trOENSDAG 7 JANUARI 1976 LEIDEN PAGINA 3 LEIDEN Prof. dr. W. Albeda, Voorzitter van de Regionale Raad roor de Arbeidsmarkt zal donderdag r- Qn bet Leidse stadhuis de commissie 1- ran Overleg Arbeidsmarkt Leiden of- ficieel installeren. Dat gebeurt tij- een eerste vergadering van de sommissie, die zich tot taak heeft jesteld de structurele werkloosheid in eiden te verminderen. Men zet zich het bijzonder in voor de slecht geschoolden en de categorie minder beschikten. De commissie van overleg is voort gekomen uit Gebleken was dat een belangrijk gedeelte van de geregistreerde werko- zen behoorde tot de categorie "min der geschikten" door onder meer ver standelijke vermogens, genoten on derwijs, vakbekwaamheid, arbeids verleden, sociaal gedragspatroon, leeftijd, instelling ten opzichte van arbeid en scholing of medische indi- Tot d'e activiteiten van de stuur groep behoorde het onderzoek naar milieu, leefpatroon en beweegredenen jBtuurgroep Arbeidsmarkt Leiden c der voorzitterschap van burgemees- ter Vis. Deze stuurgroep ging uit van de minder goede arbeidsmarktsitua- jtie in Leiden. In verhouding tot an dere gebieden was - en is - de werk loosheid in Leiden hoog. 1972 gevormde alsmede het selecteren i In die commissie zullen zitting heb ben: wethouder M. van Aken «Eco nomische Zaken), voorzitter, mr. J. L. A. Kessen, secretaris, mr. S. A. C. Begeer werkgeversvertegenwoordi ger, Leidse Vereniging van Industrie eten), J. Bloem (werknemersverte genwoordiger), mr. G. A. M. Bovens «Gemeentelijke Sociale Dienst), dr. J. H. Kamphuis (Stichting Welzijns- raad Leiden), drs. B. J. M. Moritz (Leidse universiteit), J. Pol man «Complementaire Sociale Voor zieningen). J. J. N. B. Smits (Dienst Sociale Werkvoorziening), M. H. maatregelen gericht op de de Wege (Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden). Tijdens de eerste vergadering van de commissie van overleg zal onder meer gesproken worden over een plan voor een adviescentrum voor werklozen van drs. B. J. M. Moritz. Om de begeleiding van de gang gebrachte activiteiten borg'en is besloten een nieu< missie van overleg samen te lt "PvdA heeft niets of hijnci niets gedaan" LEIDEN Een breuk binnen de huidige linkse coalitie die in Lei den het college van wethouders vormt, lijkt onvermijdelijk. De ledenvergadering van de PSP zal vermoedelijk vrijdagavond beslui ten om de samenwerking met de PvdA op te zeggen. Het raadslid Anne v.d. Zande en twee andere PSP-leden hebben een stuk opgesteld dat voor het college ronduit vernietigend kan worden genoemd. Dit stuk is overgenomen 1 door het algemeen bestuur van de i PSP in Leiden en zal vrijdagavond door de leden worden besproken. De PSP vormt momenteel in de- ge meenteraad samen met de PPR en D'66 één fractie van vier leden, die in het college vertegenwoordigd is door D'66'er Oosterman. De overige vijf wethouders zijn lid van de PvdA. Anne van de Zande is het enige PSP-raadslid binnen de coa litie: zegt zij haar steun aan het college op dan vervalt de principië le 19—18 meerderheid, waarop dit is gestoeld. Terugblikkend op de periode, waarin het linkse programcollege in Leiden aan de macht is, wordt in 't PSF-stuk letteiiijk geconstateerd: "De Partij van de Arbeid heeft het afgelopen jaar op belangrijke ge bieden niets of bijna niets gedaan. De democratisering is geheel blij ven liggen of is in sommige geval len niet positief benaderd. Bij dit laatste denken wij aan de huur- acties van de Eendracht, het Haag- wegkwartier en de Merenwijk. Ook dc democratisering van het ambte lijk apparaat is geen stap verder gekomen, evenals de rehabilitatie van de binnenstad en tal van an dere kwesties. Er is nauwelijks voorlichting aan de bevolking over de plannen van de gemeente. Als die er wel is, is ze onvoldoende en in zo'n laat stadium dat er van in vloed van de bewoners geen sprake kan zijn. Enkele voorbeelden: nieuwbouw Leiden-Noord, asfalte ring Burggravenlaan, reconstructie Rijnsburgerweg. Uit niets blijkt dat de PvdA (haar wethouders en de fractie, maar ook het afdelingsbe stuur en de ledenvergadering) ernst maken met de uitvoering van het kernprogramma. De uitgangspun ten van het kernprogramma zijn juist, dat de Leidenaars meer en meer betrokken moeten worden bij STOPVERBOD LEIDEN Voor het gedeelte van de Doezastraat tussen de Raamsteeg en de brug naar het Rapenburg zal aan de zijde van het Van der Werf- park 'n stopverbod worden ingesteld. Het betreffende deel van de Doe- zastraat wordt namelijk veelvuldig gebruikt door automobilisten, die de elders in de straat geplaatste par- keermeters willen ontlopen. De door hen geparkeerde voertuigen vormen vaak een gevaar voor de fietsers. De raadscommissie voor Economische Aangelegenheden, ging gisteren met de maatregel akkoord. zaken die hen aangaan. Nog steeds is het helaas nodig dat bewoners voor inspraak moeten vechten. Een werkelijk links gemeentebestuur zou samen met de Leidenaars actie gaan voeren ter verbetering van de situatie in onze stad. Kortom 't ontbreekt dit college waarin de PvdA domineert aan een strategie die tot gewenste veranderingen kan leiden. Ook blijkt uit niets dat men behoefte heeft aan, zo'n strategie. Samenvattend: ten opzichte van het vorig college heeft er slechts een wisseling van de wacht plaats gevonden: er is niets veranderd. De regenten zijn gebleven, al Is de kleur van hun stropdas anders of al laten ze zich bij hun In het stuk wordt uitgebreid inge gaan op wat. de PSP verstaat onder een socialistische stadspolitiek. Dat is wat anders dat het huidige colle ge laat zien: "men accepteert de houding van de overheid, gaat door met het verloederen van de binnen stad (C en A), blijft zwijgend toe zien dat het voorzieningenpeil ver der wordt aangetast en... maakt links' ongeloofwaardig bij grote groepen van de bevolking". De Leid se PSP conformeert zich aan de op vattingen van de Groningse PvdA- wethouder Max van den Berg, die concrete verkiezings - programma's voorstaat met een relatie tussen so cialistische theorie en pi-aktijk en die bovendien een strategie aangeven om veranderingen mogelijk te ma ken. In de Leidse PvdA herkent de (ADVERTENTIE) in dit land hebben we het écht allemaal nodig. natuurlijke vitaminen haal na de voordelige gezinsverpakking en blijf fit, de hele winter door! Een prodok* van Mijnhardt, dos uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogi3t hel oude schoolgebouw zijn inmiddels dichtgespijkerd PSP geen enkele verwantschap met Van den Bergs doeleinden. In de prak tijk blijkt dat vooral de wethouders Verboom) "hij voelde zich van meet af aan bedreigd en greep iedere mogelijkheid aan om bewoners op hun plaats te wijzen"). Waal ("geen haar beter dan de door hem zo vaak bestreden wethouder Kret") en Van Aken ("voortdurend blijkt dat de bewoners bij hem op de laatste plaats komen") het bij PSP hebben verbruid. Bij een schets van hoe de linkse samenwerking tot stand is gekomen wordt in het stuk ge constateerd dat voor de verkiezin gen in 1974 door de PSP ernstige beoordelingsfouten zijn gemaakt. Er waren twee belangrijke redenen voor de samenwerking: samen met PPR en D'66 zou de partij een krachtig tegenwicht kunnen bieden aan 't te verwachten PvdA-opportunisme; een lijstverbinding zou kunnen verhin deren dat reststemmen verloren zou den gaan. De tweede reden bleek steekhoudend: het eerste argument wordt gekarakteriseerd als "de wens die de vader van de gedachte ge- 21 conflicten Het PSP-stuk bergt verdier een opsomming van 21 kwesties, waarbij een conflict met de PvdA ontstond in de afgelopen periode: Haagweg- comité. Huurderscomité Merenwijk, Kalkar, grondaankopen Stevenshof, onroer-geedbelasting, De Eendracht, nieuwbouw C en A, bestemmingsplan Herengracht-Zijlsingel, reorganisatie ambtelijk apparaat, nieuwbouw Rijns burgersingel, verhoging elektriciteite tarieven. asfaltering Burggravenlaan, voorlichting, informatie aan raads leden. richtlijnen bij renovatie, nieuw bouwplannen Noord en De Kooi, ver huizing Teekens naar het Olga-com- plex. de Welziinsbron. sociale dienst en de reconstructie van de Rijns- biu-gerweg. De PSP trekt de conclusie dat een goede samenwerking met de PvdA niet lukt. Of PPR en D'66 er ook zo over denken is de vraag. Het PSP- stuk: "Over het algemeen zijn de PPR en D'66 liet met onze kritiek op de PvdA eens. Ze zijn echter niet bereid de confrontatie met de PvdA aan te gaan: kennelijk vindt men in de2e partijen de coalitie met de PvdA belangrijker dan het gestalte geven aan een werkelijk progressie ve Stadspolitiek en de uitvoering van het eigen programma". LEIDEN Het schoolgebouw aan de Paulus Buysstraat «dicht bij de Leidse Hout), voormalig onderkomen van de christelijke pedagogische academie, begint zo langzamerhand op een slordige bunker te lijken. Vrijwel alle rui ten van het gebouw zijn gesneu veld en binnen is het. een chaos van Jewelste Allerlei houtwerk is vernield, plafonières zijn volle dig verwoest en de vloeren zijn bezaaid met glas, gruis en splin ters. Het uit 1930 daterende pand staat dan ook alweer zo'n ander half Jaar leeg. Sinds het vertrek van de pedagogische academie acht jaar geleden naar een nieuw gebouw in Oegstgeest. is het oude gebouw aan verschil lende instellingen verhuurd ge weest. Anderhalf jaar geleden zag het er naar uit dat het weer in oude glorie zou worden her steld. De prot.. chr. lom-school aan de Driftstraat had wel be langstelling. temeer omdat de situatie in de Kooi onhoudbaar dreigde te gaan worden en er niet zo gauw een andere huis vesting voorhanden was. Er wer den dan ook serieuze onderhan delingen geopend en verschillen de plannen kwamen op tafel om het gebouw weer voor onderwijs geschikt te maken. Maar het mocht niet baten. Medio november vorig jaar lieten de bouwkundig hoofdinspecteur en de inspecteur van het buiten gewoon onderwijs weten dat het niet verantwoord was het ge bouw te bestemmen voor het buitengewoon lager ouderwijs. Ze gaven het bestuur van de school in overweging naar een moderner en doelmatiger gebouw om te zien en daarbij het ge meentebestuur van Leiden in te schakelen. Intussen heeft de p.c. lom-school er bij B en W. op aan gedrongen een dergelijke ruimte ..op zeer korte termijn" beschik baar te stellen opdat de school met ingang van het komende cursusjaar andere huisvesting heeft. Wat er intussen met het have loze gebouw aan de Paulus Buys straat gaat gebeuren is niet be kend. Voorzitter Herms v. d. Berg van het bestuur van de Vereni ging Christelijke Pedagogische Academie, nog steeds eigenaresse van het gebouw, zegt..We gaan nu bekijken wat we met dat ge bouw kunnen doen. of we het een andere bestemming kunnen ge ven En dan zullen we aan B. en W een aantal vragen voorleggen om te kijken of zij nog een be stemming weten. Anders weet ik het ook niet. meer". B. en W. hebben de vereniging inmiddels verzocht om uit vei ligheidsoverwegingen de nodige voorzieningen in het gebouw aan te brengen Ten dele is daar al een begin mee gemaakt. De ra men zijn al dichtgespijkerd. HAARLEMMERSTRAAT 181 Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaansc- en Schippert jesklokken. Div. antieke sti.jlklokken, Horloqer v d. WATER Altijd voordelig Speciaal atelier voor het repareren van antieke klokken. r Meer Leids nieuws elders in deze krant Van Zij]) over rumoer rond Kortimarkt: LEIDEN Wanneer alles vol gens plan verloopt heeft Leiden nog deze maand een nieuwe ge meente-secretaris. In de verga dering van maandag 19 januari zal de Leidse raad een beslissing kun nen nemen. De raadsleden hebben daarbij een keuzemogelijkheid uit drie personen. Dat drietal is mr. H. Lodder, M. A. Logten'oerg en mr. K. Kooiker. Mr. H. Lodder is op dit ogenblik gemeente-secretaris in het Overijsselse Almelo. Do heer Log- tenberg is chef van de afdeling sta dsoni wikkeling, verkeer en grondzaken in Leiden en mr. K. Kooiker is adjunct-directeur van de afdeling personeelszaken in Am sterdam. Alle kandidaten zullen de zer dagen worden voorgesteld aan de fracties in de Leidse raad. Pas nadat dat gebeurd is, zal het colle ge van B. en W. een definitieve be slissing nemen over de plaatsen die de kandidaten op de voordracht zullen Bij de voorbereidingen voor het vervullen van de vacature van ge meentesecretaris in Leiden zijn twee commissies ingeschakeld. In de eerste plaats een selectieccmmis- e, die de kandidaten heeft beke ken en daarnaast is er een begelei dingscommissie gevormd waarin vertegenwoordigers van het huidige Leidse ambtenarenkorps zitting hadden. Wat de selectiecommissie betreft: zij zou de voorkeur hebben uitgesproken voor een ex aequo- voordracht van mr. H. Lodder en M. A. Logtenberg. De laatste werkt sinds 1 september 1971 in dienst van de gemeente Leiden en werkte daarvoor achtereenvolgens in Arn hem, Rheden, Naardien, Tiel, Am stelveen en Capelle a.d. IJssel. Binnen het Leids college bestaat op dit ogenblik nog geen eenstemmig heid over de kandidatuur. Enkele wethouders zouden de voorkeur ge ven aan de heer Logtenberg, ande ren aan mr. Lodder. Alle drie kan didaten zijn lid van de Partij van de Arbeid. Op 30 Juni van het vorig Jaar nam de Leidse raad afscheid van de vorige gemeente-secretaris dr. J. v.d. Poel. In die tussenliggende periode is de taak waargenomen door loco-eemeen te-secretaris mej. mr. G. M. Vink. LEIDEN De gemeente heeft bij monde van wethouder Tesselaar uitdrukkelijk gesteld, dat zij niet van plan was het ABN-gedeelte van het Kortimarktcomplex in de Me renwijk aan te kopen". Met deze woorden ging rijwielhan delaar en CDA-raa-dslid Jan van Zijp gisteravond in op de vragen, die een aantal leden naar voren brachten met betrekking tot de gang van zaken rond het gebouw in de Me renwijk, waarin tot voor kort de Kor timarkt en de Algemene Bank Ne derland waren gevestigd. Zoals bekend heeft het bestuur van de stichting voor buurt- en clubhuis werk "Zijlwijk" over deze kwestie een brief geschreven aan de leden van de Leidse gemeenteraad. In de brief schrijft het bestuur van de stichting "Zijlwijk" verrast te zijn over het feit, dat het ABN- gedeelte van het zg. Kortimarktcom plex door Van Zijp blijkt te zijn aangekocht, en niet door de gemeen te zoals steeds werd verondersteld. De gemeente had immers aange kondigd ten behoeve van het buurt en clubhuiswerk van de stichtingen ''Slaagiibuurt" en "Zijlwijk" het complex aan te zullen kopen. In de LJA en de Slaaghbuurt was zelfs al afgesproken, dat het ABN-gedeel- te van het houten gebouw bestemd zou worden voor de stichting "Zijl wijk". Geen wonder dat de verrassing groot was. toen bleek dat het ANB- gedeelte door Van Zijp was gekocht, om er een fietsenhandel annex repa- ratie werkplaats op te zetten. Niet alleen het stichting.^ stuur was verrast, maar ook de leden van de raadscommissie, die de brief van Van Duyn (VVD) zei dait zijn frac tie er behoorlijk de pest over in had, toen bleek dat de gemeente niet het hele complex had gekocht. Hij bracht in herinnering, dat de bege leidingscommissie voor het winkel centrum "De Kopermolen'' «waar Van Zijp deel van uitmaakt) zich in dertijd een vreemde rol heeft toege meten bij de selectie van kandida ten voor het nieuwe winkelcentrum. "In hoeverre is in dit geval gebruik gemaakt van bepaalde informatie om zakelijke belangen te behartigen?", zo vroeg hij zich af. Wethouder Van Aken reageer de daar onmiddellijk op door te zeg gen dat het leegkomen van het Kor timarktcomplex nooit in de begelei dingscommissie aan de orde is ge- Ook Van Zijp benadrukte, dat hij het ABN-gedeelte van het gebouw pas had gekocht, nadat hem vorige maand was gebleken (tijdens een gesprek waarbij onder meer wet houder Tesselaar en een vertegen woordiger van de bank aanwezig wa ren) dat de eemeente dat deel van het complex nier zou aankopen "Toen heb ik als een gewone za kenman opgetreden, en 'net pand voor mijn firma gekocht. Er is in de hele Merenwijk geen enkele fiPt- seinzaak. Als zakenman wilde ik die lacune opvullen", aldus Van Ziln Volgens hem vond de bank het erg prettig dat hij het pand wilde kopen, omdat de ABN het niet aan de gemeente kwijt kon. Het is du? vol komen ten onrechte, dat er wor.1t ge suggereerd dat ik bepaalde plannen zou dwarsbomen". Tesselaar's partijgenoot Van Baa ien vond de hele zaak toch wel wat vreemd. "Tijdens een wijkhearing van de PvdA. die indertijd in de Merenwijk is gehouden, is er toe gezegd dat het buurt- en clubhuis- werd in de voormalige Kortimarkt zou mogen. Toen is er nog nadruk kelijk de vraag gesteld of het ABN- gedeelte daar bij hoorde. Die vraag heeft Tesselaar bevestigend beant woord". Houtman «SGP/GPV» dacht wel een verklaring te hebben voro de merkwaardige gang van zaken: "Tes selaar heeft naar mijn gevoel ge woon geprobeerd om op een goed kope manier aan het pand te ko men", zei hij. "Maar Tesselaar heeft volkomen misgegokt. Eind oktober h !b Ik dl Zé taak al aan do orde gesteld tijdens een commissieverga dering". "Ik had toen namelijk ver nomen dat de gemeente het ABN- gedeelte van het complex nog niet had gekocht, en ik stelde daar Tes selaar vragen over. Hij antwoordde toen dat er onderhandelingen gaan de waren om ook het bank-gedeelte te kopen", aldus Houtman, die ver volgde: "Als dap dezelfde wethouder ln december zegt. dat de gemeente geen belangstelling voor dat deel van het complex heeft, kan ik dat alleen maar verklaren uit het feit. dat Tesselaar waarschijnlijk gedacht heeft dat de bank haar gebouwtje aan de gemeente zou schenken, zo dra het leeg zou komen. Maar hij heeft verkeerd gegokt, Hij kan maar beter niet probpren zich eruit t« draaien, en gewoon toegeven dat hij het fout heeft gedaan".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3