Menselijk contact vind ik zeer belangrijk' ;v| Jazzconcert in „Nabij "Ik zag die tv als een koopje' PATRIMONIUM BOUWT VOOR ALLEENSTAANDEN n MAX KREEG DE ZAK -m ZA. i PAGINA 2 ALPHEN WOENSDAG 7 JANUARI 19 fPOE NIEUKE LEIDSE COMMISSARIS I IN l'OLITIE. Per 1 maart is per K B. tot com missaris van politie in Leiden be noemd de heer H. W. van Voorden «49». Hy volgt dan mr. C. Barends op, die zestig Jaar oud, met pen sioen gaat. Van Voorden heeft in het schitterende politiebureau van Alphen aan den Ryn een zeer rui me werkkamer. Veel-planten en op zijn bureau staat een vers en fraai bloemstuk. ..Gekregen van de mensen uit Leiden. Dat vond ik bijzonder leuk". Geboren in Rotterdam. Zyn diensttyd bracht hij door in Indië als reserveofficier. Wilde studeren maar vond zich wat te oud. Zag toen een goede toekomst bij de po litie «"Ik heb er nooit spijt van gehad") en kwam vervolgens in Rotterdam, Velp, Delft en Alphen terecht. Hij heeft twee kinderen, 21 en 18 Jaar. de een die bij de marechaus see wil en de ander die nog op het lyceum zit. Houdt erg veel van klassieke mu ziek. met name Mozart, Haydn en Handel. Na het gesprek van twee uur zegt hij: „Ik heb veel zin in Leiden. Ik heb er alle hoop op dat het lekker gaat. Weet u, tijdens de nieuw jaarsnacht, die zoals te doen ge bruikelijk erg rustig verliep in Al phen, ging mijn kamerdeur plotse ling open en daar stonden de bur gemeesters van Alphen en van Leiden om nieuwjaar te wensen. Toen ging er iets door me heen. Dat vond ik geweldig." Aanstaande maandag om tien uur wordt Van Voorden door de com missaris van de Koningin beëdigd in Den Haag. „Dat is dan mijn eerste primeur voor u." LEIDEN „Een korpschef moet proberen een goede werk sfeer te scheppen. Ik streef ernaar om de politiemensen van Leiden allemaal te leren kennen. Maar in een groter verband kan een direct contact minder vlug tot stand komen. Die goeie werksfeer? Op alle fronten, vooral het contact met je naaste medewerkers. Er moet een open communicatie zijn, niet alleen van boven naar beneden, maar ook andersom. En dat bereik je door veel met de mensen te praten. Op die manier krijgen de korpsleden een stuk zelfbewustheid. Dan hoeven ze zich niet te schamen dat ze politieman zijn". Door Paul Wolfswinkel Henk de Kat De nieuwe commissaris van politie van Leiden, de heer Van Voorden, heeft ruim de tyd genomen om een gesprek aan te gaan over de (toch wel grote) stap van Alphen naar Leiden. Wat vindt hy van de nieu we post en hoe gaat hij optreden? Als manager of als mens? „Ik zie het als een managerfunctie. Maar de menselijke kant mag je natuur lijk niet uit het oog verliezen. Kijk. Je moet niet de hele tyd zeggen: „Mensen myn deur staat altijd voor je open". Dat zal best wel, maar,in heel veel gevallen moet je die men sen wel even een zetje geven om ze over de drempel heen te helpen Ik vind ook dat een commissaris zich in de stad moet bewegen op alle mo gelijke plaatsen. Hy moet er met beide benen in staan en zich niet afzijdig houden". Daarin verschilt Van Voorden op een duidelijkke manier van de hui dige commissaris, nu-. Barends, die zich buiten het bureau minder op zyn gemak lijkt te voelen, die liever met het jachtgeweer de bossen intrekt om te jagen. Contacten „Ik vind het van belang om het korps naar buiten toe te vertegen woordigen. zeker. Dan pas leg je contacten. Ik merk dat ook in de Rotary, waarvan ik lid ben. Het menselyk contact is erg belangrijk, ondanks het verschil van mening, dat je ontmoet". „Wat ik voor een mens ben? Ge lijkmatig. Ik ben niet gauw boos, nee". Van Voorden wil met plezier gaan beginnen in de Zonneveld straat, „geen riant onderkomen daar, maar ja, och". Van een korps van 78 man gaat hij naar een ware organisatie van tegen de 200 agenten. In drie maan den was zijn benoeming rond, het geen een unieke zaak mag heten, want meestal gaat er een maand of negen, tien overheen. „Het is in een stroomversnelling gegaan. Aan de commissaris van de koningin, de Pro cureur Generaal en de minister heb ik geen bezoeken hoeven af te leggen, wat de normale gang van zaken is. Daar ben ik een beetje trots op". „Ja, nu Leiden. Natuurlijk speelt de ambitie een rol, al is het een besmet woord, hè?" U komt naar Leiden, een pro bleemstad, Bewust? „Nee ik wilde mijn eigen baasje zyn. Daarom ben ik ook uit mijn geboortestad Rotterdam vertrokken, waar ik prima heb gewerkt. En tel kens kom je ietsje hoger". „Het politievak heb ik gekozen vanwege het contact met de het gefronteerd worden met die in de ellende zitten en vyf minu ten later met iets waarom je zit te stikken van de lach. Het is een uiter mate boeiend beroep. Het vak van politieman betekent niet alleen vas tigheid, maar ook zelfbeheersing en incasseringvermogen. En correctheid. Toen ik in Delft werkte heb ik eerst goed de problemen in de beleidssfeer meegemaakt". Van Voorden wordt een "dure" commissaris: hoofdambtenaar twee de klas./In politiekringen heet dat dan dat hij twee sterren «"coladop- pen") op de schouders heeft. Even nog die ambitie. „.Leiden is een uit daging, weer zo'n cliché. Maar ik ben 49 en dan ben Je op een leeftijd dat je denkt dat je er nog eens lek ker tegen aan kan gaan. Op mijn 60ste word ik gepensioneerd. Neenee, ik ben niet iemand die meteen de boel gaat aanvegen, dat is hoogst onverstandig". Leiden heeft een vreemde korps- bouw: erg veel jongeren, erg veel ouderen rn nauwelijks een zogehe ten midd-kader. „Oh, maar dat zie Je overal. Dat oud-jong. Dat is niet typisch Leids. Ik ben van me ning dat men moet proberen begrip voor elkaar op te brengen, voor el- kaars standpunten. Als de ouderen de jongeren verwijten maken, dan moeten ze zich zelf verwijten maken. Die jongeren hebben begeleiding no dig. Hun opleiding is in feite te kort. En by de oudere politieman zie Je Vaak de teleurstelling. Ze hebben geen diploma en kunnen niet hoger- Bijstand Van Voorden ia voorzitter van de provinciale eenheden van Zuid-Hol land en Zeeland, met betrekking tot de inzet van de Mobiele Eenheden «ME) en heeft in die functie veel te maken met de bijstandsverleningen van «bijvoorbeeld) de Leidse politie aan «bijvoorbeeld) Wassenaar en Den Haag. In het afgelopen jaar heeft Leiden ruim 90 keer moeten bijstaan. Dat betekent personeelsver- lies. Wat vindt hy daarvan? „Ja dat is een politiezaak zegt men. Onze commissie betreurt het dat dat in alle gevallen het geval moet zyn. Wanneer er een enorme rel is in Den Haag en ze doen een beroep op je dan zeg ik: ja", dat is iets voor ons. Maar als er een pand moet worden bewaakt door een agent die vandaag zyn surveillance hier heeft en twee dagen naar Den Haag moet, dan zeg ik: "moet dat nou?" Dat heeft een weerslag op zyn normale werk. Die man gaat niet erg gemo tiveerd op surveillance. Het is een bijna eeuwigdurende strijd. Ik ben van oordeel dat bepaalde bijstands- taken naar de marechaussee kunnen worden overgeheveld. Vorm bij standseenheden en verleng de op leiding aan de politieschool met drie maanden. Het probleem kan dan zijn, dat er op een gegeven moment nergens bijstand wordt gevraagd. En wat moet Je dan met dat stel ke rels?" Over de regionalisatie: „Er wordt door de minister gesproken over de provincie Leiden. En er zou een ge westelijke gedecentraliseerde politie komen, die met de vorm van de provincie zou overeenstemmen. Dan zou Leiden daarvan de hoofdstad worden en dat zou een korps van zo'n 600 man betekenen. Je krijgt dan beheerseenheden die functioneel kunnen werken. Want nu heeft elk korps alles keurig geregeld voor zich zelf. Kunt u nagaan wat dat eigen lijk een verlies is aan materiaal. Ik hoop van harte dat ik die toekomst muziek mag horen en meemaken, maar ik twijfel er aan. Het is zo'n complexe boel". „Er wordt wel gesproken over sa menwerking op vrijwillige basis, en op tijdelijke basis. Maar die regelin gen hebben meestal het langste le- leven. Ik ben daar een beetje huive rig voor. In elk geval lijkt met de Leidse stoel interessanter om daarop zittend erover te kunnen meepraten dan de Alphense". Van Voorden Voor zyn opvolging in Alphen 'de officiële advertentie komt de 17de van deze maand in het politieblad» is veel belangstelling. Voor de va cante functie van ondercommissaris heeft nog niemand gereageerd. Ook dat mag een unieke situatie worden genoemd. Hoe komt dat? Wil men geen verantwoordelijkheid dragen? Is het frustrerend? Misdaad „Alg dat zo zou zijn, zou ik het betreuren. U heeft gelijk als u zegt dat de misdaad meer "kansen" heeft dan de politieman. Iemand die wordt aangehouden kan een advocaat, vra gen. Ik zie dat allemaal als politieke beslissingen waarbij de politie een beetje wordt achtergesteld. En dat mag je best zeggen, dat je dat jam mer vindt. Maar Je moet je eraan conformeren. Het is inderdaad je vak om Je rot te rennen, dat wist Je toen je begon eraan". „De snelheid van de "misdaad" is ook vaak groter dan die van ons. Dat klopt. En de misdaad verhardt. Totnutoe gelukkig alleen maar in de grotere steden. Maar ik vind dat je moet oppassen niet roomser te wor den dan de paus zelf. Voorzichtig zijn met te zeggen: „We moeten er harder tegenaan". Je moet er wel had tegenaan. De politie moet wel de baas zyn. In die betekenis dat de mensen weten dat als de politie iets zegt dat ze dan weten wat ze zeggen". Van Voorden gelooft heilig in het instituut van wijkagent. Alphen krijgt er binnenkort twee. Leiden heeft de wijkagent al, maar zit met een paar gaten op verschillende pos- 11 ALPHEN AAN DEN RIJN Aan staande vrijdag treedt in zaal Nabij in Alphen het Amerikaanse Jazz kwartet van Cedar Walton op. De leden van dit zo succesvolle kwartet met naast pianist Cedar Wal ton. bassist Sam Jones, slagwer-r ker Billy Higgins en tenorsaxofonist George Coleman hebben elk de nodige ervaring opgedaan alvorens zij deel uit gingen maken van het Cedar Walton Quartet. De nu 41-jarige Cedar Walton werkte in New York ondermeer met Jay Jay Johnson en Kenny Dorham en maakte deel uit van de succes volle Jazz Messengers van Art Bla- key. Bassist Sam Jones maakte vooral furore als lid van het Cannonball Adderly Quintet, terwijl Billy Hig gins deel uitmaakte van het eerste kwintet van Ornette Coleman en LP'.» maakte met Sonny Rollins. Tenorist George Coleman tenslotte werd vooral bekend door zijn werk met Max Roach en Slide Hampton. Het concert in zaal Nabij begint om tien uur 's avonds. De toegangs prijs bedraagt acht gulden (CJP en Pas '65 zes gulden). Bodegraafse schilder „Ik zag het als een koopje", aldus de motivering van een 22-Jarige schilder uit Bodegraven, die zich voor de Haagse politierechter moest verantwoorden wegens heling. Het „koopje" betrof een televisie toestel, dat hy had gekocht voor goed tweehonderd gulden. „Een koopje", stelde de politie rechter, maar voegde er aan toe: „Wel een gevaarlijk koopje". Want het was zo ongeveer de helft van de werkelyke prijs voor het nieuwe toestel. De Bodegraver had het toestel in een café op de kop getikt. „Dat is nu niet direct een zaak, waar televisietoestellen worden ver kocht. tenminste niet. wanneer het een normale handel betreft", vond de officier. „In een café kun je van alles ko pen, daar zou u van opkijken", al dus de repliek van verdachte. BOSKOOP In Boskoop bestaat behoefte aan kleinere woningen voor alleenstaanden en onvolledige geain- Daarom gaat de woningbouwver eniging Patrimonium 32 van deze huizen bouwen ten noorden van het nieuwe winkelcentrum Snijdelhof Het complex omvat ook elf eenge zinswoningen. In de kleinere huizen zijn een huis kamer, keuken, twee slaapkamers, douche en een kleine bergingsruim te geprojecteerd. Men hoopt in febru ari de eerste paal te slaan. Als het weer meewerkt zullen de ten, die nog steeds niet zijn opgevuld. „Ik vind dat zo'n functie staat of valt met de man die het doet. Ik ga er zeker aandacht aan besteden". Binnenkort valt de benoeming te verwachten van een nieuwe inspec- trice in Leiden die de opengevallen plaats van ae vorige, mej Schulte, moet gaan innemen: by de kinder politie. Wat zou hij graag zien? werk-opleiding of een meer juridisch geschoolde kracht? „Nou, dat is nou een vraag waarop, ik geen com- heb. Het is een zaak geweest Barends. Als ik er an der over zou denken, dan krijg Je meteen al een stempeltje mee. Nee, geen antwoord". „Weet u, ik wil niet hebben dat ze denken dat er iemand naar Leiden komt die de zaakjes even komt re gelen. Zo iemand ben ik niet. Zet u er dat alstublieft by". ALPHEN AAN DEN RIJN Dinsdag (ên ook vandaag nog) kreeg de bekende Am sterdamse moppentapper Max Tailleur in Alphen aan den Rijn de zak. In het ka der van de actie Geef Max de zak" werden vandaag en gisteren in Alphen zakken met kleding opgehaald. Huis- houdtextiel met de opbrengst waarvan de stichting „Geef Max de zak" chronisch zie ken op vakantie kan laten gaan of rheumapatiënten (Max Tailleur is zelf rheu- mapatiënteen bronnenbad- kuur kan aanbieden. Van daar dat dinsdag hier en daar stapels gele zakken met kleding stonden (foto). Concert Arti en Alphens Mannenkoor ALPHEN AAN DEN RIJN Za terdagavond om acht uur wordt in de Adventskerk in Alphen een con- cert gehouden, waaraan wordt mee gewerkt door het Alphens Mannen koor en de christelijke muziekvere niging "Arti et Religiom", onder lei ding van Michael Woldinga zullen de werken Cephale et Procris van Grétry, de mars Alte Kameraden van C. Teike, El Paso Moro Gitano van Cees Vlak worden uitgevoerd. Het Alphens Mannenkoor zingt Into my heart, Eens als de bazijnen klin ken, Psalm 146, Musz i denn, Jagers koor en een medley van Nederlandse volksliedjes. Het koor, onder leiding van Arjen van Lunen, zal samen met Arti nog het Zigeunerkoor uit de Troubadour van Verdi en Land of Hope en glory ten gehore brengen. BOSKOOP De Werkgroep buur-, verbetering heeft in een, begin de cember gehouden, vergadering be sloten vier voorlichtingsavonden te houden. Volgende week maandag is deze avond gereserveerd voor huurder op de Emmakade en de Oranjestraat, maandag 19 januari voor huuders in de Julianastraat, 26 Jan. voor huur ders op het Julianaplein terwyl 2 fe bruari met de eigenaars bewoners en het Julianakwartier zal worden ge praat. De avonden, die om acht uur beginnen, worden in het Jeugdhuis gehouden. Er zal allereerst, over het gemeenteplan worden gepraat. Over persoonlijke kwesties kan deze avonden niet worden gesproken. ZONDAG-AMATEURS Kees Bader (Altior) 11 Casper v. Looyen (W'veen) 1) 10 Ron Koppejans (WSE) 8 Pim v. Wetten (Bernard.) (+1) 8 roor; woningen ongeveer in septemver- oin h« tober kunnen worden opgeleverd, fan 1 Er is veel belangstelling voor |jcie« huizen die ongeveer 290 per maafens aan huur zullen gaan kosten. mmi Het complex zal worden gebouwföj door de bouw- en aannemings Ma^ schappij Vink en Veenman No< den b.v. BOSKOOP OP- ter WEGWIJZER i loc RIJKSWEG 12- BOSKOOP Na Jarenlang aai dringen van B. en W. heeft de m nis ter Westerterp van Verkeer e Waterstaat meegedeeld de weg be wljzering op rijksweg 12 bij de al I rit Gouda, uit te breiden m< I de aanduiding "Boskoop". De minister is tot dit besluit gekc I men na een onderzoek door he J IZF-TNO inzake het receptie vermogen van de weggebruiker. De door het Boskoopse college ge vraagde naamaanduiding bij de al ritten Moordrecht en Bleiswijk ii afgewezen. Niettemin zijn het B en W. al blij met de aanduidinj Boskoop bij de afrit Gouda, daar ii het verleden menig buitenland' se- en Nederlandse chauffeur, dii« Boskoopse boomkwekerij podukten vervoerden, het sierteeltcentrun niet of nauwelijks konden vinden. J. Klooster 25 jaar in overheidsdienst BOSKOOP „Het hol van de leeuw, r( met al die boomkwekers" werd te te- g gen de heer J. Klooster gezegd, toen d hij naar Boskoop kwam als chef van p de plantsoenendienst. De heer Kloos- d ter is vijfentwintig Jaar in overheids- p dienst, waarvan ruim tien Jaar m r Boskoop Hij werkte voor zijn komst i naar Boskoop bij de gemeente Zwol- j. Ier Kerspel. Toen deze gemeente werd c opgeheven, solliciteerde hy in Bos- koop. 1 Al tijdens zijn studiejaren in Aals- j meer maakte de heer Klooster kennis met de Boskoopse kwekers, die veel j zaken deden met Aalsmeer. De heer Klooster meent overigens, dat de Bos koopse kwekers allemaal specialisten zyn op hun gebied, maar dat de plantsoenendienst overal iets van; moet weten. Deze dienst maakt ge bruik van de voorlichting op gebied van de groenvoorziening via het I proefstation en andere instellingen. De heer Klooster geeft het perevuur als voorbeeld: „Als gevolg hiervan zitten wij met een geweldige kaalslag. De gemeenten Alphen aan den Rijn en Waddinxveen hebben niets ver brand, maar wij, als sierteeltgemeen te, moeten het .voorbeeld geven". De Jubilaris noemt zijn vak „mooi, maar ondankbaar", omdat met levend materiaal wordt gewerkt. Er worden bomen geplant, die de medewerkers van de dienst nooit volwassen zullen zien, het eindresultaat is voor het. na geslacht. Voorts meent de heer Klooster, dat de plantsoenendienst zich met de uitga- j ven moet beperken binnen het op de begroting vastgestelde budget. Men probeert de gemeentelijke beplanting overal aan te passen, en datgene neer te zetten, wat in de grond goed ge dijd. In verschillende wijken werkte de plantsoenendienst met de zogenaam de grove beplanting. De kwekers noe men het „'t wilde beestenspul", maar dit groen groeit erg snel en zodoende hoeven de bewoners van de nieuwe wijk niet zo lang op het groene decor te wachten. De heer Klooster hoopt tot zijn pen sionering chef van de Boskoopse plantsoenendienst te blijven: „Ach, het valt allemaal wel mee". De officier keek al genoeg op van deze aankoop. „Hij had op z'n vingers Kinnen uittellen, dat er iets mee aan de hand was", zei de officier, die een week gevangenisstraf eiste onder het motto, dat indien er geen helers waren, er minder stelers zou den zijn. Omdat de schilder nog niet eer der is veroordeeld, volstond de rech ter met 250 gulden boete en voor waardelijk een weck gevangenisstraf. WOUBRUGGE De volleybal club S'70 uit Woubrugge heeft in de bekercompetitie met 31 van Salvo gewonnen. Voor de beker moet het nu aantre den tegen DVO. Bij winst zal de des tijds gestaakte wedstrijd tegen Orion (bij een 21 stand voor Orion) op nieuw moeten worden gespeeld. S r 'V' éhk Pianist Cedar Walton, die vrijdag in Nabij optreedt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2