FE YENOORD: ARBEID ADELT Inzet van Sparta compenseert liet klasseverschil Ajax pas ijverig na achterstand tegen Telstar Misplaatst ontzag De Graafschap voor zwoegende Rotterdammers LUim apart Vijand VOETBALLERS OP HUN NUMMER GEZET Van Staveren: knie-scheurtje MAANDAG 5 JANUARI 1976 PAGINA 7 AMSTERDAM Ajax heeft het in de eerste competitiewedstrijd in 1976 op eigen terrein bijzonder moei lijk gehad tegen Telstar (2-1). Dat was voornamelijk de eigen schuld van de Michels-brigade, die in een zeer laag tempo en fantasieloos speelde. Hier tegenover stelde Telstar een verdedigend concept met Van Koo- Kramer als vooruitgescho- Na rust zocht Telstar de aanval. Gezien het fantasieloze spel van de Amsterdammers een goede tactiek van trainer Castenmiller. Het was dan ook niet verwonderlijk dat Kramer, na een fraaie combinatie met Stout, de bal tien minuten na rust achter Schrijvers deponeerde (0-1). Deze treffer was de prikkel die Barry Hulshoff scoort de winnende treffer voor Ajax. Sassenheimer Leen de Goey komt net te laat. Telstar-doelman Paul v. d. Meeren is kansloos. nuchter en schiep zich enkele kan sen, zoals vlak voor rust, toen de opkomende Bijl alleen voor Schrij vers verscheen. De doelman redde eahter voortreffelijk. DOETINCHEM Arbeid adelt en Feyeno ord moet het vandaag de dag voor een niet onaanzienlijk deel van zijn zwoegen hebben. Voor wie dat nog niet wist, de Brzezanczyk- brigade won gisteren alleen maar met 01 omdat Feyenoord weer over een aantal noes- tere werkers beschikte dan De Graafschap. Weinig raffinement, weinig echt grote wa penfeiten derhalve op de Vijverberg, waar De Graafschap ondanks de bij Feyenoord te ruglopende kwaliteit nog altijd een soort misplaatst ontzag aan de dag legde voor zijn op ponent. Door Ger Stolk Iets anders is dat bij Feyenoord intern hier en daar de vrees is uit gesproken dat Antoni Brzezanczyk zijn spelers in het trainingskamp in Zeist te hard heeft aangepakt. Wan neer dat zo zou zijn dan is het giste ren aan de Gelderse schuchterheid te danken geweest dat Feyeftoord daarvan de naweeën niet heeft onder vonden. Feyenoord won en Dick Schneider symboliseerde de Rotter damse vreugde door Juichend van de Vijverberg te stappen. Wat bij De GraafschapFeye noord duidelijk werd is dat de Rot terdamse équipe, mits er hard wordt gewerkt, in een aantal moeilijke uit beurten het hoofd boven water kan houden. Inzet en concentratie lieten dit keer niet te wensen over, wel aan schotvaardig'heid. Dat kwam met name omdat Nico Jansen zo goed als uit de wedstrijd werd ge speeld door voorstopper Roel Zaayer. Jansen kwam tot acht door Gerard Jonker tegen hem geconstateerde overtredingen en tot een bal die door hem het stadion werd uitgescho ten. En passant deelde hij libero Theo van Londen een leverstoot toe en later bracht hij Roel Zaayer in de lucht met de hand een hoofdbles sure toe. Feyenoord had zijn beste speler in Willy Kreuz, die zoals bij Sparta opererend vanaf het middenveld aan Koenders ge»an kind had en te vens het enige doelpunt verzorgde. Dat geschiedde na een voorzet van Vreysen. Kreuz kon ongehinderd met zijn rechtervoet de bal aanne men en met zijn linker schoen de bal langs invaller John Doorn^bosch ja gen. Wie toen dacht dat Feyenoord het niet bij dat ene succes zou la ten is echter bedrogen uitgekomen. Anderzijds moest Feyenoord ver dedigend alle zeilen bijzetten. Wel iswaar speelde Mladen Ramljak een gedegen partij, weliswaar leek Van Hanegem, die een keer de lat raakte, als teruggetrokken middenvelder aan een beste wedstrijd bezig, met name Ger do Hazelhekke was een pernio- nent gevaar. Hazelhekke werd lang niet altijd voor de volle honderd procent door Jan Everse bedwongen. Een Everse die door Brzezanczyk weer de voor keur had gekregen boven Harrie Vos. In het tweede bedrijf heeft De Graafschap meer dan eens een mo gelijkheid gehad om langszij te stu ren. Maar Cees Storm vuurde te ge haast. Gerrie de Jonge zag zijn schot geblokkeerd door Wim Rijs- bergen en Schoenaker vond Eddie Treytel op zijn weg. In die periode kende Feyenoord bij een counter een mogelijkheid van twee tegen twee, maar Nico Jansen zag Kristensen over het hoofd. Een hoofdschudden de Kristensen die nog later op zijn manier "wraak nam" op Jansen door zelf op het doel te schieten op een moment dat deze er weer veel beter voorstond. Waarom Evert Teunissen niette- spitsen. Telstar bekrak__de zaak Ajax nodig had GeleM door de ijverige Steffenhagen rolde aanval na aanval naar het doel van Tel star, waarvoor chaotische taferelen ontstonden. Telstar kon de zaak ech ter vooralsnog redden. De gelijkma ker kon toch niet uitblijven en kwam uiteindelijk van de voet van Steffen hagen, die na een afgeslagen hoek schop ineens inschoot. Doordat de bal van richting werd veranderd was de uitstekende Van der Mee ren kansloos: 1-1. Door Hulshoff, na een dieptepass van Notten stelde Ajax de zege vei lig via de enige "echte" aanval. Telstar had gezien het spel van Ajax echter wel een gelijk spel ver diend. Ajax maakte een lusteloze indruk. Het kijkspel werd boven dien negatief beïnvloed door vreem de beslissingen van arbiter Boos- ten. min later nog over een ongelijke strijd durfde spreken, was niet iedereen duidelijk. In elk geval was Teunissen tevreden met de kleine ne derlaag en daarmee gaf hij blijk dat hij niet heeft gezien dat Feyenoord te verslaan is geweest. Maar dan had De Graafschap er wel een beet je harder voor moeten lopen. Als alle beste wensen die we de laatste dagen hebben gekregen ook uitkom-en. kan het voor Feyenoord een erg best jaar wor den. De start van het jaar was in ieder geval goed en minder goed te noemen. Goed omdat we op tamelijk rustige wijze de zege bin nenhaalden bij De Graafschap; minder goed omdat we daar de kansen op een grotere zege lieten liggen. Dat had misschien wel wat te maken met het feit dat het alle maal zo gemakkelijk ging. We hebben daar niet één keer echt in de verdediging gestaan, ook niet torn De Graafschap extra aan vallers in het veld bracht. Als je dat merkt komt er snel overmoed, ga je de mogelijkheden verwaar lozen. Dat mag natuurlijk niet, maar het gebeurt wel. Daardoor kon er later ook gezegd worden dat De Graafschap zo goed partij had gegeven: omdat wij het toe lieten. Groots was de ivedstrijd kil Yi. k—TV tourage daar erg leuk: verliest een voetballer daar een bal, dan nog wordt er geklapt. Hier word je in dat geval zowat het stadion uitgefloten. Misschien wordt dat weer anders als we met Feyenoord kampioen worden. Dat behoort in ieder geval tot onze goede voor nemens voor 1976. een jaar waar van ik verder hoop dat alle grens rechters het koppieer goed zullen bijhouden. deze partij in ieder gevel klassen minder dan de wedstrijd Queens Park Rangers-Arsenal die ik tij dens de kerstvakantie in Enge land, heb gezien. Technisch ge zien zal onze pot misschien be ter zijn geweest, als schouwspel tippen aan die Engelse wedstrijd. Wij speelden op safe, op resul taat; iets wat daar eenvoudig on bestaanbaar is. Die Engelsen blij ven gaan, rotzooierig, hard, maar toch eerlijk. Bovendien is de en- ROTTERDAM Het ontegenzeggelijke klasseverschil tussen Sparta en Twente uitte zich vooral in de eerste helft. Met de individuele kwaliteiten van een Jaap Bos (hij vooral tegen Sparta), een Theo Pahlplatz, een Frans Thijssen en een Jan Jeu ring ook, overheerste FC Twente zoals het wilde. Bij vlagen leefde Sparta toen op met overigens niet ongevaarlijke uitval len, maar het miste voldoende stootkracht en agressie om nog voor de rust op de uiteindelijke 11 te belanden. Dat Sparta alsnog dat tiende gelijke spel kon bewerkstelligen dankte het enerzijds aan de grotere inzet, die het in de tweede helft aan de dag Door Piet Ocks legde, aan het risico oo k dat het toen wél durfde nemen, m; aar ander- 1. Geels (Ajax) 18, 2. Lubse (PSV) 12, 3. Hazelhekke (De Graafschap) 10, 4/6 Edström, v. d. Kuyien (PSV) Naninga (Roda JC) 9, 7/11. Schoen maker (FC Den Haag), Smeets (MVV), Van Kooten (Telstar), Nico Jansen en Kreuz (beiden Feyenoord" tot 0-2 uit te bouwen. In die periode al gaf Sparta blijk van zijn offen sieve dadendrang, die Twente som tijds tot chaotisch uitverdedigen dwong. Niet echter na vijf minuten toen Jaap Bos over rechts ongehin derd kon opkomen, terwijl Luuk Bal- kestein en Dries Visser voor ver meend buitenspel afwachtten. Des ondanks bleek Visser tijdig terug om Jan Jeuring (na de voorzet van Bos) van scoren af te houden. Nog geen vijf minuten later stond Pim Doesburg een tweede Twentse tref fer in de weg,.nadat opnieuw Jaap Bos en Jan Jeuring waren doorgebro ken. „En als het dan nóg geen 0-2 wordt, dan kan je wachten tot Spar ta 1-1 maakt", zuchtte Spitz Kohn na afloop teleurgesteld. Komt Twente echter op 0-2, dan kryg je een heel andere wedstrijd", Sparta slaagde er na rust in om Twente's surplus aan klasse met agressie te compenseren. „Er werd toen wat feller gespeeld, we moesten daarbij overtredingen riskeren", sprak Leo Steegman later. „Want als het op "tikken" aankomt, verlies je van Twente". Zover liet Sparta het niet meer komen. Het greep het of fensief en bracht Twente voortdu rend in moeilijkheden. De 0-1, na 27 minuten in de eerste helft van Frans Thijssen nadat Balkestein een voor zet van Jaap Bos had gemist, wan kelde al na zestien minuten, toen Bert Jansen een voorzet van Meut- stege slordig had naast gemikt. Drie minuten later haalde Kalle Oranen opgelucht adem nadat hij Arne Skipper in het strafschopgebied had gevloerd. Arbiter Charles Corver liet doorspelen, zelfs nadat Skipper in zijn val de bal stevig had omklemd. „Ik kreeg een tik tegen mijn scheen been, daardoor raakte ik uit balans", beweerde Skipper later. De 1-1 kwam toch. Omdat Eddie Achterberg (voor de geblesseerde Epi Drost) de opko mende Wim Meutstege de doorgang belette, mocht Sparta's aanvoerder een vrije trap nemen die hij (na 25 minuten) op het hoofd van Hen- nie Michielsen deponeerde. Met epn felle kopstoot knikte hij voorbij doel man Gross. Spitz Kohn: „Het was te verwach ten dat Sparta na rust fanatieker zou gaan spelen. Daar heb ik in de rust voor gewaarschuwd. Sparta durfde bovendien het risico te ne men om alles of niets te spelen. Dat was een gok. Maar nogmaals: als Jeuring direct na rust 0-2 maakt, is er voor Twente niets aan de hand" Wim Meutstege: „Natuurlijk heeft Twente meer individuele kwaliteiten, geen eenheid. Daar- slotte: „Zelfs mogen we achteraf nog j na rust gebruik ge- blij zijn, dat we niet de boot zijn ingegaan". een miljoen gulden aan prijzen Een koffiefilterautomaat type FA 599 ter waarde van 116,-, aangeboden door Bimex B.V., Rotterdam. AMSTERDAM Jaap van Praag, voorzitter van Ajax, heeft zaterdag tijdens de nieuwjaars receptie van zijn club het ra dioprogramma "Langs de Lijn" vijand nummer I van het be taalde voetbal genoemd. Van Praag verweet het sectiebestuur betaald voetbal een zwak be leid door de NOS toestemming te geven door te gaan met het programma tot 1 mei. Ajax' voorzitter vertelde ook dat het sectiebestuur te kort schoot in zijn contacten riiet de Europese voetbal Unie. "Ons bestuur is onbekend bij de UEFA", zei hij. ZEIST Het sectiebestuur betaald voetbal heeft de clubs meegedeeld dat met ingang van het nieuwe sei zoen de spelers gedurende de hele competitie hetzelfde nummer mpe- ten dragen. Dit betekent dat het sectiebestuur betaald voetbal een maatregel uitvaardigt die regelrecht in strijd is met de voorschriften van de Europese Voetbal Unie op dat gebied. De UEFA heeft namelijk dwingend voorgeschreven dat in de Europese competitie de spelers ge nummerd moeten zijn van 1 tot 11 en dat de eerstvolgende moeten worden gebruikt v< Het sectiebestuur, dat de clubs al eerder op de hoogte had gesteld van het plan de "vaste" nummering voor een heel seizoen in te voeren in het betaalde voetbal, heeft zijn besluit genomen op voordracht van de adviescommissie accommodaties en marketing. Men meent dat de service aan het publiek wordt ver beterd door de spelers voor een heel seizoen op hun nummer te zetten, ROTTERDAM Na acht minuten al moest Arie van Staveren (foto) in de wedstrijd tegen FC Twente wor den vervangen dooi- Hans Salfisch- berger. Na een sliding tegen Frans Thijssen liep hij een scheurtje van drie centimeter in zijn knie op „Ik gleed naai- Thijssen op een moment dat hij zijn voet optilde. Daardoor raakte ik met mijn knie de onder kant. van zijn schoen", aldus Van Staveren.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7