Taffeh-tempel wacht op bijna twee miljoen BELANGSTELLING VOOR 'DUIF-EXPO' VIEL TEGEN LEZERS SCHRIJVEN urn x bloemetje wob je schat eebol'e ix mm. LETSEL: PAGINA 6 86EB8 MAANDAG 5 JANUARI 1976 GESCHENK VAN NASSER STA AT AL JAREN IN LEIDS PAKHUIS ROTTERDAM 18 januari 1971: in de haven worden 644 kisten ge lost inhoudende een complete Egyptische tempel. Een geschenk van wijlen president Nasser als tegenprestatie voor de hulp die Nederland had geboden bij het verplaatsen van het tempelcom plex dat door de bouw van de Assouandam in de Egyptische Nijldelta onder water dreigde te verdwijnen. Leiden, januari 1976: de tempel, gepreciseerd de Taffen-tempel, ge wijd aan de godin Is is en gebouwd omstreeks 300 na Christus, zit nog steeds in die 644 kisten. De voorzie ningen die te behoeve van de tempel op de binnenplaats van het Rijks museum voor Oudheden "binnen een half jaar" zouden worden getroffen, zijn er nog steeds niet. "Maar, binnenkort zullen de werk zaamheden een aanvang nemen", meldt het museumsecretariaat. Ons vei-zoek om over de gang van zaken tot nu toe geïnformeerd te worden door de directeur van het museum, prof. dr. A. Klasen, wordt in eerste instantie gehonoreerd met: 'De heer Klasen ziet daartoe op dit moment geen aanleiding. Het zou veel aar diger zijn als u, als krant, eens kwam kijken als de tempel werkelijk wordt opgebouwd". De argumentatie dat ruim vieren eenhalf jaar na afgifte van het ge schenk - vervolgens opslag in 'n pak huis en verder niets meer - enige informatie naar buiten niet alleen interessant maar ook op zijn plaats is, leidt tot intern beraad tussen se cretariaat en museumdirectie. Intussen een schets van het be huizingsplan voor de Taffeh-tempel. Nasser verzocht de tempel zodanig te plaatsen dat aantasting door het grillige Nederlandse klimaat voor komen zou kunnen worden. Besloten werd dat de binnenplaats van het Rijksmuseum voor Oudheden met glas overkapt moest worden, om op die manier een ruimte te creëren waar de tempel én fraai zou kun nen uitkomen én droog, op constan te temperatuur en windvrij zou Dan toch commentaar van prof. dr. Klasen: "Ik kan me eigenlijk wel begrijpen dat men zich afvraagt wat er met de tempel gebeurt. Het pro bleem is nog altijd dat voor het over kappen van onze binnenplaats en de verwarming van die binnenplaats door het rijk, in dit geval het mi nisterie van CRM, gelden gevoteerd r+ i 'tïi Links de binnenplaats van het Leiden, huidije smiatie. Rechts, zo- ook de tempel, die 8 meter lang is. Het totale gewicht van de tempel Rijksmuseum voor Oudheden te als het moet worden. Ingetekend is 7 meter breed en 4.5 meter hoog. is 300 ton. moeten worden. Indertijd waren de kosten begroot op één miljoen gul den, een bedrag dat ook vrijgeko men zou zijn, ware het niet dat het zogenaamde "gat van Witteveen" toezeggingen in deze ongedaan maak te Echter op de begroting van CRM voor 1975—1976 staat de overkap ping van de binnenplaats op de prioriteitenlijst en ik heb goede hoop dat met de werkzaamheden Inflatie De indertijd geschatte één mil joen is inmiddels geïnflateerd tot op twee ton na twéé miljoen. Prof. dr. Klasen: "Het is jammer dat het allemaal zo lang heeft moe ten duren, maar als er toevallig geen regeringscrisis komt, dan is de kans optimaal dat we nu tot daden kunnen overgaan. Hoe lang het dan gaat duren eer de tempel voor het publiek te bezichtigen is? Reken een Jaar voor het aanbren gen van de overkapping en wat daarbij komt. Pas daarna kan de tempel in elkaar g<ezet worden. Laat ik het zo zeggen: over ander half, uiterlijk eenendriekwart Jaar moet alles klaar zijn. Zo niet. dan zou me dat bijzonder spijten". Het pakhuis waarin de kisten met tempeldelen vanaf Januari 71 in opgeslagen moest gehuurd wor den. Hoeveel geld er tot op heden aan huur betaald is blijkt een las tig te calculeren bedrag. Prof. dr. Klasen: "Aanvankelijk huurden we die ruimte voor slechts een half Jaar. Toen die termijn steeds weer verlengd moest worden.eerlijk gezegd.ik werd er doodziek van". Weersomstandigheden zetten domper op evenement in Leiden Burgemeester Vis nam na de officiële opening een kijkje op de Duif-Expo en liet voorlichten door de voorzitter van de Leidse Concours Commissiedie heer R. P. de van links). LEIDEN "Wie zet er in? Een zuivere Van der Esp. Een pracht exemplaar", schalde het gistermid dag door de Stadsgehoorzaal in Lei den. Een kunstveiling van onbeken de meesters op de zondagmiddag? Nee, de verkoop van duiven bij op bod tijdens de 'Duif-Expo", die dit weekeinde werd gehouden. Sluitstuk van dit evenement vormde gister middag de uitreiking van de prijzen aan de winnaars door televisieom roepster Alice Oppenheim. Teleurstellend was voor de organi satoren het tegenvallende bezoek aan de tentoonstelling. Niet meer dan enkele honderden duivenlief- hebbers kwamen zaterdag op zondag een kijkje nemen in de zaal waar zon 1200 duiven waren tentoonge steld- Vooral op de eerste dag bleef de belangstelling beneden de ver wachtingen, wat door LCC-voorzit- ter R. P. de Graaf vcor een belang rijk deel werd toegeschreven aan de uitzonderlijk slechte weersoir.stan- digheden. Om in stijl te blijven: weer waarbij je geen duif zou laten uitvliegen. Een zestal ervaren keurmeesters stond vrijdag voor de moeilijke taak om een van de ruim 1200 ingezonden duiven uit te roepen tot mooiste. Dat betekende vijf rapportcijfers tussen 17 en 19 geven voor onder meer kop, vleugels, rug en onderbouw. Een probleem bij de keuring is echter dat je aan de uiterlijke kwaliteiten niet direct zijn prestaties bij het wedstrijdvliegen kunt aflezen. Hoe het ook zij de keuze viel tenslotte op een zogenaamde jaarling dolfer van J. van Vliet uit Rotterdam. De beste op één na werd een oude dui- vin van de Leidenaar W. v. d. Nieu- wendijk. Dat "oud" in de duiven sport maar betrekkelijk is blijkt over duidelijk: de duivin werd in 1974 ge boren. De beste jonge doffer was ei gendom van W. Belt sr. uit Zoeter- woude en de beste jonge duivin be hoort tot het koppel van W. Kohier uit Den Haag. Met eerste pry zen in de verschil lende klassen gingen strijken: J. Gijsman en R. P de Graaf (oude doffers 600 km en meer), L. Soonius en W. v. d. Nieuwendijk (oude dui- vinnen 600 km en meer), J. v. Vliet, W. Jacobi, J. Colsen (oude doffers 300-550 km), J. v. Vliet, H. Bodijn (oude duivinnen 300-550 km), J. Barnhoorn, C- Smit (jaarling doffers 300-550 km), W. Kohier (Jaarling duivinnen 300-550 km), J. v. Vliet (oude doffers 65-300 km), F. v. lleus- den (oude duivinnen 65-300). J. v. Vliet (jaarling doffers 65-300). Me- tro-kweekcentrum (jaarling duivin nen 65-300), H. Verhoork, Met.ro- kweekcentrum (oude doffers onbe vlogen), H. v. d. Werff, Metro- kweekcentrum (oude duivinnen on- bevlogen), Metro - kweekcentrum (jaarling doffers onbevlogen), C. Smit, W. Belt sr., C. Kop (jonge dof fers 300 km en meer), J. Barnhoorn, W. Kohier, P. Hansen (jonge dui vinnen 300 km en meer), J. Ooster- lee, W. Vrolyk (Jonge doffers 2G0- 300 km). W. Köhler. J. Diersma (jonge duivinnen 200-300), Metro- kweekeentrum, M. Ponse (jonge dof fers 65-200), F. v. Heusden (jonge duivinnen 65-200). J. Beekman (jon ge doffers onbevlogen), Metro- kweekcentrum (jonge duivinnen on bevlogen) H. Goorts (late Jonge dof fers), H. v. d. Werff (late jonge duivinoen). Aan de vooravond van de officiële opening van de "Duif-Expo" door burgemeester Vis van Leiden werd tijdens een feestelijke bijeenkomst de uitslag bekend gemaakt van de LCC kampioenschappen 1975. Tot kampioen-generaal werd uitgeroepen de Leidenaar W. v. d. Nieuwendijk op de voet gevolgd door P. Mooten. De uitslag luidde verder: 3. A. v. d- Dop en Zn. 4. W. Kop. 5. W. v. Hoogt, 6. H. Bodijn, 7. Comb. Loos, 8. G. Coops, 9. A. Ouwerkerk, 10. H. M. Verhoork. De winnaars in de ver schillende klassen waren: korte af stand tot 100 km: W. Kop, Midfond: W. v. d. Nieuwendijk, Fond: W. v. d. Nieuwendijk, jonge duiven: Gebr. Kok, Navluchten: W. Kop. Tevens werd die avond de uitslag bekend gemaakt van de afdeiing West van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders. Hier werd P. Mooten kampioen-generaal. De uitslag luidde verder: 2. Comb. Loos. 3. A. v. d. Dop en Zn. 4. W. v. d. Hoogt, 5. W v. d. Nieuwendyk, 6. H. Kerkvliet, 7. J. Gijsman, 8. G. Coops, 9- Gebr. Kok, 10. H. Bodijn. De winnaars in de verschillende klassen waren hier: Vitesse: W. Vijl- brief. Midfond: W. v. d. Nieuwen dijk, Fond: G. Coops. Totaal oude diiiven: G. Koops, jonge duiven: P. Mooten en natuur W. Kop. ADVERTENTIE Kies bij uw Fleurop bloemist uit het Bloemboek met 175 voorbeeldige arrangementen. Renovatie Ongeval Ik ben 62 jaar, al 7 Jaar invalide, en wil hier eens schrijven hoe de gemeente Leiden reageert op een on geval met dodelijke afloop. Mijn zoon en schoondochter en twee kinderen gingen naar Oosten rijk, naar de moeder van de vrouw. Zij gingen er kerstinkopen doen en kregen een zwaar ongevaL Mijn zoon is zwaar gewond en mijn schoon dochter heeft negen dagen in coma gelegen en is ernstig gewond. Ik en mijn vrouw moesten overkomen maar aangezien mijn invaliditeits- uitkering niet toereikend is om dit zelf te bekostigen ging ik naar de Gemeentelijke Sociale Dienst, want ik dacht dat die er was om mensen te helpen. Maar ik kreeg te horen dat ik niets kon krijgen. Ze zeiden tegen mij dat ik maar naar het Stad huis moest, en dat ik daar geld kon lenen. Maar ik kan dat niet terug betalen. Mensen, ik vraag me af waarom iemand zonder werk een uitkering kan krijgen (dat vind ik redelijk), maar waarom dan bijeen noods-tuatie niet geholpen kan wor den. Aan een handdruk en sterkte heb ik niets. Maar ik wil wel naar mijn kinderen. M. F. van Rooy Plantsoen 101 A Leiden. ONGELUK MET F 400 BOETE HAARLEMMERSTRAAT 193 LEIDEN 071—123166 BEIDE OGEN GEWOND AAN LEIDEN Naar eerst nu bekend ge worden is heeft een 55-Jarige electro- monteur uit Noordwijk tijdens de jaarwisseling een donderbus in het gelaat gekregen. De man was op be zoek bij zijn dochter en stond op de Herensingel naar het afsteken van vuurwerk te kijken toen een don derbus in zijn richting werd gewor pen. Door de klap werd het glas van zijn bril versplinterd en kwam in beide ogen terecht. In het AZ werd de man direct geopereerd. Zou de operatie slagen dan zal de man toch niet meer dan 40 procent van »Jn gezichtsvermogen terugkrijgen. LEIDEN//DEN HAAG Wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel heeft de Haagse rechtbank 'n 19-jarige student uit Leiden veroor deeld tot 400 gulden boete en zes maanden intrekking van het rij bewijs. Op 27 juni vorig jaar reed de student met zijn auto op de rijksweg van Bodegraven naar Al phen aan den Rijn toen hij op een gegeven moment de macht over het stuur verloor. Zijn auto ging enkele keren over de kop en kwam in een sloot terecht. Een wielrijder werd door de auto geraakt en liep o.m. een onderbeenbreuk en een bekkenfractuur op. Als gevolg hier van kon hij geruime tijd zijn werk niet verrichten. De officier van jus titie had tegen de student 800 gul den boete, zes maanden intrekking van het rijbewijs en drie we ken voorwaardelijke gevangenis straf geëist. Uitreiking van eredoctoraat aan Dame Honor B. Feil LEIDEN As. woensdag zal in Leiden aan de Britse fysiologe Da me Honor B. Feil het ere-doctoraa t van de Leidse universiteit in de ge neeskunde worden uitgereikt. Dame Honor B. Fell is een van de veer tien geleerden aan wie de Leidse universiteit een eredoctoraat ver leende ter gelegenheid van haar 400-jarig bestaan. Aangezien zij echter niet bij de uitreiking van de eredoctoraten tijdens de academi sche zitting in de Pieterskerk aan wezig kon zijn, ontvangt zij het eredoctoraat deze week in de senaatskamer van het academiege bouw. Het eredoctoraat wordt Dame Honor B. Feil verleend op grond van haar baanbrekende werk op 't gebied van de orgaankweekmetho- de. Zij slaagde er als eerste in de ze methode, waarbij levend been weefsel buiten het lichaam kan worden bestudeerd, te ontwerpen. LEIDEN Nog bijna twee maanden en dan is het weer carnaval. Een feest dat dagen duurt, als je het kunt volhouden. Afgelopen za terdagavond hield de Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten in het Antonius Clubhuis het traditionele nieuwjaarsbal. Traditioneel is het dan ook dat de jaarorde wordt uitgereikt aan iemand die iets speciaals heeft betekend voor de stad en de inwoners. Dit jaar viel de eer te beurt aan de Federatie van Vrouwelijke Vrij willigers, omdat deze organisatie 26 banken her en der in de stad heeft laten plaatsen. Prins Henny II overhandigde de oorkonde en de bijbehorende linten aan de dames Hensing en Pont van de fede ratie (zie foto). Maar daar bleef het niet bij. Ook de echtgenote van burgemeester Vis werd geroemd voor haar werk in de federatie. Zij weid in het zennetje gezet en werd commandeur van het onvolprezen Hutspottenrijk. Eerder op de avond had men Joop Visser, de man die alle reclame verzorgt voor De Hutspotten, benoemd tot ridder in het rijk der Pe nen en Uien. De werkzaamheden voor de carnavalsvereniging tijdens de Leidato waren daarvoor doorslaggevend geweent. En voort ging het feest dat tot diep in de nacht duurde en dat door enkele honderden mensen werd bezocht. HAARLEMMERSTRAAT 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf f 40, of Electronic horloge De beste merken brengen wij U. SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water F. T. LEICHER OVERLEDEN LEIDEN Op 86-Jarige leeftyd is overleden de heer Franciscus Theodoras Leicher. Hy was geduren de vele jaren leraar aan de Am bachtsschool aan de Haagweg in Leiden. Van 1 juni 1922 tot 31 juli 1954 gaf hij les in machinebankwer- ken, vaktekenen en vaktheorie. De heer Leicher was begiftigd met de pr.uselijke onderscheiding "Pro Ec clesia et Pontifice". LEIDEN De kerstbomenver branding die afgelopen vrijdag werd gehouden aan de Baselstraat in Lei den-Zuidwest, was niet alleen ge organiseerd door de wijkvereniging Aktiet, maar ook door de speeltuin verenigingen Zuid-West en Beatrix. Turkse komt in Leiden om door koolmonoxyde- vergiftiging LEIDEN Een 26-Jarige Turkse vrouw is gisteren in Ledden aan kool- monoxy de vergiftiging overleden. Zij was voor een bezoek aan haar echtgenoot naar ons land gekomen. Omdat het onmogelijk was de vrouw onder te brengen in het Turk se woonoord aan de Zijldijk kreeg zij tijdelijk onderdak bij kennissen van de man, wonend in de Prinsen straat. Zondagmorgen nam de vrouw een bad in de keuken en bleef daar ongeveer drie kwartier. Ver moedelijk door een ondeugdelijke geiser is zij onwel geworden; zij werd door de kennissen bewusteloos aangetroffen. Ze werd direct naar het AZ in Leiden overgebracht, waar bleek dat zij inmiddels waa overla den.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6