Rel in YS over Angola steeds waarschijnlijker /RADID\ programma Chileense generaals vallen Pinochet aan vandaag... ...en gisteren toegelicht Israel rekent op Amerika in Veiligheidsraad Vijf doden en 45 gewonden in Ulster Smitt overleden Man met mes dood gestoken MAANDAG 5 JANUARI 1976 BUITENLAND PAGINA 5 JERUZALEM (AP) De Israëli sche regering heeft gisteren een dringend beroep op Washington ge daan om te voorkomen, dat het stre ven naar vrede in het Midden-Oos ten een aangelegenheid wordt van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties. De Veiligheidsraad houdt 12 Januari een debat over het Mid den-Oosten. In een communiqué dat in Jeruza lem werd uitgegeven stond dat Wash ington Israël beloften had gedaan met betrekking tot dit onderwerp tijdens de onderhandelingen met minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger over het Israëlisch- Eg.vptische interim-akkoord. Israëlische functionarissen ver wachten dat Amerika zijn veto zal uitspreken over Arabische pogingen om de resoluties 242 en 338 van de Verenigde Naties over het Midden- Oosten te veranderen. Deze resolu ties hebben tot dusver de hoeksteen gevormd van de Arabisch-Israëlische vredesbesprekingen. Het Israëlische kabinet heeft op nieuw laten weten niet met de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie te zullen onderhandelen. Israël zal het Veiligheidsraad-debat negeren wan neer de Palestynen eraan deelne- Het kabinet kwam bijeen aan de vooravond van het vertrek van mi nister van Buitenlandse Zaken Vi- gal Allon naar Washington. Daar zal hij gaan praten over mogelijk heden om anti-Israëlische ontwik- In het communiqué stond verder dat Israël bereid is onvoorwaardelijke vredesbesprekingen te beginnen met alle Arabische buurlanden. Ook werd aangedrongen op hervatting van de Geneefse vredesconferentie. doch zonder deelname van de PLO. Israël vreest dat de Sowjet-Unie en Syrië zullen proberen bij de re soluties 242 en 338 een opmerking over de Palestijnse kwestie te voe gen of een nieuwe resolutie te laten aannemen die een Midden-Oosten akkoord zou afdwingen waarover niet is onderhandeld. De resoluties, die in november 196"; en oktober 1973 werden aan genomen, roepen op tot directe vre desbesprekingen en de terugtrekking van Israël uit de bezette Arabi sche gebieden. In de resoluties wor den de Palestijnen „vluchtelingen" genoemd, wier probleem een „huma nitaire" kwestie is. WASHINGTON (Reuter) Ontwijkende antwoorden van het Witte Huis op vragen over Angola hebben een aanwijzing verschaft omtrent de vraag hoe Amerikaans geld in het conflict in dat deel van Afrika wordt gebruikt. De Verenigde Staten hebben tot dusver 32 miljoen dollar besteed aan het tegengaan van Sowjetrussische invloed in het pas onafhankelijke land dat wordt verscheurd door gevech ten tussen drie rivaliserende bevrijdingsbewegingen uit de tijd dat de Portugezen nog de baas waren. Cri isis in Amsterdam duurt voort AMSTERDAM 'ANP> De fractievoorzitters in de Amster damse gemeenteraad zijn er za terdag tijdens een gesprek van vier uur niet in geslaagd een ge meenschappelijk standpunt in te nemen over een oplossing voor de bestuurscrisis. Morgen komen ze weer by el kaar. Woensdag zal de gemeen teraad de moeilijkheden bespre ken. Zoals bekend heeft het hoofdbestuur van de PvdA aan wethouder Lammere gevraagd -af te treden. Lammers verbindt aan zijn heengaan de eis dat PPR-wethouder Roel van Duyn ook opstapt. De PSP vindt dat burgemeester Samkalden moet aftreden; de andere partyen zien daarvoor geen reden. De CPN en D'66 als ook de op positiepartijen VVD en het CDA vinden dat het college uitge breid moet worden met figuren uit de oppositie om de proble men van de hoofdstad beter te kunnen bestrijden. PPR en PSP zijn hier vierkant tegen en de PvdA zegt dat deze verbreding (nog) niet aan de orde is. PvdA en PPR zouden vandaag de moeilijkheden in eigen kring be spreken. Zeeuwse vissers afwijzend tegen beperking tong en scholvangst VLISSINGEN 'SP) De Zeeuwse vissers op tong en schol zullen zich niet houden "an de quoteringsmaat regelen die het ministerie van Land bouw en Visserij hen voor 1976 heeft opgelegd. Tijdens een zaterdagmiddag in Vlissingen gehouden demonstra tieve bijeenkomst van de Vereniging voor Zeeuwse Visserijbelangen (Zevi- bel), kwamen de vissers unaniem tot het standpunt dat de quoterings maatregelen een regelrechte bedrei ging van hun bestaan vormen en daarom onmogelijk kunnen worden nageleefd. Zevibel-bestuurslid M. Sie- reveld uit Arnemuiden, die zich bij zonder met de problemen van tong en schol vissers bezighoudt, zei zater dagmiddag dat de vissers eventuele maatregelen van overheidszyde graag op de koop toe zullen nemen. Dat houdt in dat de vissers zich massaal niets zullen aantrekken van proces sen-verbaal die ambtenaren van de algemene inspectiedienst van het mi nisterie van Landbouw en Visserij vanaf vandaag zeker tegen hen zul len opmaken. ..We zullen vissen wat we kunnen vangen en van enige be perkende maatregelen trekken we ons niets aan", aldus de Zeeuwse vis sers zaterdagmiddag. In Zeeuwse visserykringen verwacht men dat ook vissers uit andere plaat sen in het land zich vanaf vandaag niets meer van de quoteringsbepalin gen zullen aantrekken. Het geld is omgezet in wapens en voorraden voor de twee bewegingen 'FNLA en Unitai die tegen de door de Sowjet-Unie en Cuba gesteunde volksbevrijdingsbeweging van An gola 'MPLA' strijden die in de hoofdstad Loeanda een marxisti sche regering heeft gevormd. Maar een gedeelte van het geld kan ook zijn gegaan naar niet na der bekende derde landen voor het helpen opleiden van vreemde huur lingen voor deelneming aan de oor- iog In Angola. Amerikaanse regeringswoordvoer ders hebben snel gereageerd op een bericht in de Christian Science Monitor in Boston, volgens het welk de Verenigde Staten Ameri kaanse huurlingen opleiden voor deelneming aan de Angolese bur geroorlog. Zo sprak presidentieel woordvoer der Ronald Nessen het bericht zon der meer tegen. Maar hij weigerde veelbetekenend antwoord te geven op vragen of d'e tegenspraak ook gold voor niet-Amerikanen. President Gerald Ford ging in een televisie-vraaggesprek een stap verder. 'De Verenigde Staten lei den geen vreemde huurlingen voor Angola op", zei hij, nog eens her halende; "Wij oefenen geen vreem de huurlingen". Maar ook hij ging een vraag uit de weg of als dit dan zo was, de Verenigde Staten de opleiding van vreemde huurlingen misschien fi nancierden. "Wij werken samen met andere landen die vinden dat zij er belang bij hebban dat de Angolezen een kans krijgen zelf te zeggen wat ze w illen", zei Ford. Hij weidde hierover niet uit, maar de duidelijke indruk bleef achter, dat Amerikaans geld inder daad op die manier is uitgegeven. Als dat zo is. dan is de kans op weer een nieuwe rel in Washington over de buitenlandse politiek, waar schijnlijk. Het Congres voelt er na twee de cennia van betrokkenheid bij de oorlog in Vietnam niets meer voor meegesleept te worden in een ande re oorlog in het buitenland. Een maand geleden stemde het Congres tegen het verschaffen van - nog meer geld voor Angola. Maar dc regering heeft ondier aanvoering van minister van Buitenlandse Za ken dr. Henry Kissinger, gezegd, dat de kwestie Angola de nationale veiligheid van de Verenigde Staten aangaat en zij gaat door verschei dene miljoenen dollars te spende ren van reeds eerder goedgekeurde militaire toewijzingen om het Ame rikaanse belang in het conflict in stand te houden. Door de Sowjet-Unie is haar be leid in Angola verdedigd en opge roepen tot het beëindigen van de gewapende buitenlandse militaire interventie aldaar. De verklaring had in de vorm van een hoofdartikel gestaan in de officiële Prawda en werd in haar geheel geciteerd door Tass, hetgeen betekent dat het Kremlin er een meer dan gewoon belang aan hechtte. In het stuk werd ontkend dat de Sowjet-Unie in Angola militaire bases wil vestigen. Daar waar gezegd werd dat er een einde moest komen aan de bui- tenia ndse inmenging werd evenwel met geen woord gerept over de dui zenden Cubaanse militairen die er zonder twijfel met de zegen van Moskou zijn. de burgeroorlog in Angola heeft uitge lokt". Htet officiële persbureau Nieuw China verklaarde dit in een per radio uitgezonden commentaar. Het Amerikaanse tijdschrift Newsweek schreef gisteren dat mi nister Kissinger van Buitenlandse Zaken een Jaar geleden goedkeu ring hechtte aan het verstrekken van geld via de geheime dienst CIA aan Holden Roberto, leider van de FNLA. een van de twee be vrijdingsbewegingen die strijd le veren tegen de MPLA. Volgens het blad was "de Ameri kaanse betrokkenheod. die be gon vóórdat de Russen en Cuba nen kwamen, er een op politieke, niet op militaire basis". De twee Democratische leden van het Amerikaanse Congres Martha Keys Kansasen Andrew Jacobs (Indiana) maakten zaterdag geschiedenis door in het huwelijk te treden. Het was voor het eerst in de geschiedenis dat twee fungerende Con gresleden elkaar het jawoord gaven. Vanwege de relaties met de kiezers brengen zij hun huwelijksvakantie door in. ja U raadt het al. Kansas en Indiana. LONDEN (AP) Tien invloedrijke Chileense generaals heb ben de leider van de junta, generaal Augusto Pinochet, een ul timatum gestuurd waarin wordt geëist dat hij zal aftreden en waarin voorts eisen worden gesteld tot „onmiddellijke, radicale politieke veranderingen", zo meldt de Sunday Times Het Engelse blad. dat dit nieuws zei te hebben uit "betrouwbare be richten uit Santiago", meldde dat het twee weken geleden aan Pinochet overhandigde ultimatum de "eerste ernstige breuk" in de Chinese leiding brief waarin kritiek werd geuit op het falen van het regime en waarin maart van dit jaar werd genoemd als uiterste datum voor hervormin gen. Die hervormingen omvatten ontbinding van de DINA, de geheime politie van Pinochet, spoedmaatrege len om de economie van instorting te redden en een verbetering van het onaangename imago dat de junta in het buitenland heeft. Volgens de Sunday Times is gene raal Gustavo Leigh, commandant van de luchtmacht, de "werkelijke machtsfiguur achter het ultimatum'* en wordt hij "in *t algemeen ook er kend als het intellect van de mili taire coup van 1973 waarby wijlen Salvador Allende werd afgezet". De krant achtte het mogelijk dat als men generaal Pinochet tot aftre den kan overhalen, er een nieuw re gime zou kunnen komen met mede werking van bepaalde vroegere po- Generaal Sergio Arellano Stark, chef-staf van het Chileense leger, is afgetreden om niet door hem ge openbaarde redenen. Namens het leger ls meegedeeld dat dit aftreden "vrijwillig" was ge weest maar men maakte er verde: niets over bekend. Generaal Arellano was de op twee na hoogste officier van het land. Boven hem stonden slechts minister van Defensie German Brady en ge neraal Pinochet. Ook hy behoorde tot het handje vol officieren dat had deelgenomen aan het organiseren van de staats greep die een einde maakte aan de regering van Salvador Allende, in september 1973. Het populaire Engelse zondagsblad Sunday Mirror is begonnen met de publicatie van een gedetailleerd ver slag van dr. Sheila Cassidy over haar gevangenschap in Chili nadat zij er van was beschuldigd medische bij stand te hebben verleend aan de gewonde guerrillastrijder Nelson Gu- De Engelse vrouwelijke arts werd na 59 dagen vrijgelaten. Ze keerde de vorige week naar Engeland terug en vertelde toen dat ze door middel van elektrische stroom was gemar teld. De Engelse regering riep toen zyn ambassadeur in Chili terug. D" Chileense militaire regering heeft ontkend dat dr. Cassidy zou zijn gemarteld BELFAST i Reuter) In Noord- Ierland hebben guerrillastrijders gis teravond by twee afzonderlijke acties vijf rooms-katholieken doodgescho- Drie broers kwamen in hun huis in het dorp Ballydugan in het graafschap Armagh om nadat ge maskerde schutters de woning bin nendrongen en het vuur openden. Een vierde aanwezige werd ernstig gewond. In Whitecross in het zuiden van Armogh werden twee broers gedood terwijl zij thuis naar de televisie keken. Een derde broer werd ernstig gewond, maar hij slaagde er in krui pend te vluchten. Zaterdagavond zyn bij geweldda- denin Noord-Ierland 3 mensen ge wond geraakt van wie zes ernstig. Twee politie-agenten en een burger werden vanuit een gekaapte auto in Cooks town neergeschoten, 23 bezoe kers van een protestantse bar in Portadown werden gewond bij een bomexplosie en zeventien mensen raakten gewond by een bomaanslag in een katholiek café in Camlough. Elders in de provincie ontploften nog drie bommen, in een supermarkt, een bakkerij en een woonhuis. BUSSUM Op 78-jarige leeftijd is in Busaum ds. J H. Sillevis Smitt. oud -hoof dvlootpredika ntoverleden Zaterdag is hij in stilte begraven. Na enkele jaren gereformeerd pre dikant in Laren te zijn geweest, werd hy in 1926 de eerste predikant van de geref. kerk in Semarang in het toenmalige Nederlands Oost-Indië In 1941 vroeg de Nederlandse rege ring in Engeland hem de geestelijke verzorging van marine en koopvaar dij op zich te nemen. Na de bevrij ding werd ds. Sillevis Smitt hoofd- vlootpredikant. wat hij tot aan zyn pensionering in 1961 is gebleven. MAANDAG 5 JANUARI NEDERLAND I 18.45 TV-informatie voor Surinamers en Surinaamse Neder landers (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 The Flintstones (KRO) 19.30 Filmkluchten uit de oude doos (KRO) 19.45 'n Rondje Theater, een spelprogramma (KRO) 10.45 Een Trilla in Manilla, reportage (KRO) 21 35 Journaal (NOS) 21.50 Uit de agenda van een bisschop (KRO-RKK) 22 00 In de keuken van Berend 'KRO) 22 35 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18 55 Journaal (NOS) 19.05 The lone ranger, tv-serie (TROS) 19.30 In Londen staat een huis. tv-serie (TROS) 20.C0 Journaal (NOS) 20.25 Jacht op een waanzinnige, film (TROS) 21.40 Aktua TV (TROS) 22.25 Theo Olof presenteert, serie (1) (TROS) 22.50 Journaal (NOS) Omdat we tenslotte niet voor ons plezier op de wereld zijn, heb ik me gisteravond tot de NOS beperkt De ze organisatie had namelijk een lijst van programma's samengesteld, die geheel in het teken van de ersnt des levens stonden. Dat leverde tussen half negen en kwart over elf het volgende op: homoseksuele vrouwen, een Engelse film over monumenten, 'n portret van de historicus en anar chist Arthur Lehning en W. F. Her mans aan het woord over industriële vormgeving. En het journaal ten slotte ging vooral over de bijna- zondvloed die ons land teisterde. In „Markant" (die serie over geleerde mannen) werd voorname lijk teruggeblikt op het leven van de 75-jarige Lehning. Dat was zowel interessant als saai. Ik bedoel; de heer Lehning heeft een zeer werk zaam, boeiend bestaan achter de rug, maar de samenstellers van het pro gramma (H. Hofland en J. Rogier) hadden weinig variatie aangebracht in de wijze waarop wij, kijkers, daarover werden voorgelicht, We kregen voornamelijk een pratende Lehning in beeld, die over vroeger vertelde Te weinig medestanders <en nog liever had ik anders denkenden gezien) waren ingeschakeld om het beeld van de veelzijdige anarchist wat meer „reliëf" te geven. De bovengenoemde lesbische da mes voerden 't woord in „Oten hoe zit het nou met Sien?" Dat was een nuttig programma over een groep, die nog maar zelden aan het woord ls geweest via de televisie, voor zo ver ik weet. Mijn enige kritiek richt zich tegen de samenstelling van het ploegje spreeksters: studentes, een Journaliste, een beeldhouwster, een maatschappelijk werkster enz. Zyn er geen lesbische modinettes, werksters of winkelmeisjes? Juist in kringen van „de gewone man" lijkt het me namelijk moeilijk om voor een les bische geaardheid uit te komen. De zondagavond werd besloten met W.F. Hermans in "Beeldspraak". De samensteller had de kennelijke pre tentie houtsnijdende dingen over in dustriële vormgeving te zeggen, maar het liep al snel uit op gezeur over schrijfmachines, een hobby van Her mans. Tot besluit 'wat betreft zon dag) nog iets over Sesamstraat, een variant op het beroemde Amerikaan se jeugdprogramma, dat gistermid dag eindelijk van start ging. Ik was niet kapot van deel een van deze BRT-NOS-coproduktie, maar vond het "wel aardig", om het eens even slapjes te zeggen. We komen er vast nog wel op terug Behalve naar de gelukkige terug keer van de Jeugdserie Q en Q (van Harrie Geelen) viel er zaterdag ook te kijken naar Sieto Hoving's caba ret "Tingel Tangel". Dat was een we reldprimeur van de KRO. want Ho ving heeft een televisie-optreden nooit aangedurfd. Onbegrijpelijk is dat niet, want zijn publiek is tamelijk beperkt, „fijnproevers" noemt hij ze zelf, en die blijven waarschijnlijk weg. wanneer ze hun held al op de televisie hebben gezien Bovendien heeft de sobere vorm, waarin Ho ving cabaret bedrijft, erg weinig vl- sueel-aantrekkelijke kanten. Het programma telde zelfs een nummer, dat elf Jaar oud is. Wie zoiets durft, moet wel erg zelfver zekerd in het leven staan. Dan moet Je zo ongeveer overtuigd zijn van de eeuwigheidswaarde van Je werk. Een programma als dit maakt nog eens duidelijk wat een fenomenale prestatie Koot en Bie op Oudejaars avond hebben geleverd met hun een malige show. Men zal van goede hui ze moeten komep om my uit het hoofd te praten, dat de directeuren van het Simplisties Verbond, zoals de zaken er nu voorstaan, opnieuw de Nipkow-schijf behoren te krijgen, voor de tweede keer in hun carrière. Plus de Televizier-ring natuurlijk, zijnde de prijs van het gewone volk. GERARD PACQUES AMSTERDAM 'ANP) De 25- jarige Marokaan A. E. heeft zater dag bekend een nog onbekende landgenoot in hotel Parlma aan de Warmoesstraat in Amsterdam met een messteek om het leven te hebben gebracht. De hoteleigenaar ontdekte het slachtoffer, toen hy rond twee uur 's morgens bij een laatste rond gang door zyn hotel bloed zag onder de deur van de kamer van E. Volgens de Amsterdamse recherche hebben E. en het slachtoffer ook een Marokkaan ruzie gekregen, toen E. geld vroeg aan zyn land genoot, die by hem wilde slapen. Het slachtoffer kreeg een messteek in de borst. Toen de hoteleigenaar na de ruzie op de kamer kwam, zat E. op de rand van het bed. Aanvankelyk weigerde hij iets te zeggen tegen de politie, maar later veranderde dat. E. kon echter niet precies vertellen, wie zyn slachtoffer was.. Zij hadden elkaar vrijdagavond voor het eerst gezien. Dominee Sillevis Susan Hampshire, ster uit de tv-serie „The Pallisers" is van avond te gast in de keuken van Berend Boudewijn. Dat ze naast acteren ook achter het fornuis wel tot iets in staat is zal ze in het half uurtje van tien tot half elf proberen te bewijzen. De TROS presenteert vanavond de Amerikaanse televisie thriller Jacht op een waanzinnige (Pursuit). Schrijver van Pursuit is John Lange 'pseudoniem voor Michael Crichton), die zijn boek de naam Binary meegaf. MAANDAG 5 JANUARI i I EO; 18.00 Wij hebben een woord voor de wereld. P.P.; 18.19 Uitzending PvdA. 18 30 Nieuws. EO; 18.41 EO Me dedelingen en grammofoonmuz. 18.45 (S) Lektuur op tafel. 19.00 (S) Rond •n. 21.45 (S) Avondovi De Paul Meyershow. 23.55-24.00 Nwi Hilversum 11 NCRV: 18.00 Nieuws. 18.11 (S) Hier 9 30 Schoolradio. 9 35 Waterst anden. 9 40 Schoolradio. 9 50 Schoolradio. 10.00 zijn spreekuur. 17.00 (S) De hutsge- klutste kinderspelen. 17.20 (S) Coun try Time. 17 45 Verkenning, nieuws, feiten en achtergronden op sociaal maatschappelijk'terrein 17.55 Med. iziek. 19.45 uit III VARA: Van 7.02-18 00 (S) via Dag 7 02 (S) Geso- pr0gram 3 03 Dingt S» Wethnachtsorato- wereld 12 03 (Si VARA's Zoekplaat! on cc vr.»Ir de p]aftt f. stemming. 20. ,/elhnr Bach. 20.55 Fluit Tenor en plan -live. 22.40 (S) Poi '-vo. jo.uu Met het oog od mo: gen. 23.55-24 00 Nieuws. cimbel 21.05 i III vakaturebank 18 10 itVRO19.02 Drie 20.02 Radiojournaal. 20.05 NOS: 18 inr.tiuiieoHinK. 18. (S) NOS-Maal AVRO: 19.02 Drl 9 nn mi» ,h n nl Mass muziek, o 9 02 Aktua klankbeeld. ffi m, Si,","1 1000 (S) Opus tien tot twaalf: klass. muz. 12 00 IR\ «gr.»: klass. muz. 1330 112 Jioof/1ang '4 00 Nieuws 14 02 Ak- 90-Pie7nn- 'T3V,S1 °m de kunst. nartt»! vanaieugnt-show. (0.00-0.05 1 0 nn 1-ön a °m de kunst, nacht door KRO 1 02-7.00 (S) De- fragmenten. Seloantorum. opera- DINSDAG 6 JANUARI Hilversum I AVRO: 7 00 Nieuws. 7.02 Dae met S3!' DUITSE TV Dull.land t 17.55-18 00 Journaal (Regionaal pro- rieerd: klaas muz inm 'tir jsulalr ■erznelrrUota lnen- P°- 0 10^3 niH^prof?ramma 10 30 &&rES£2i,«iI,S. g Ion aal programma: NDR: 18 00 Sport 18 30 Akt. 18 45 Zandmannetje 18.55 Nordschau magazine. 19.26 Dokumen- rnHne: 17 20 De ont- w 'kkelingshulD aan de Nerierini/Ho.» tillen it m x-. ".pne, land se An- ns.Tn'io'tZ"L"& 17 33 «"«"O"'- Hilversum II KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek 7.20 Het levende woord. 7.25 Badlnerle: klass. muziek. 7.55 Overweging. 8 00 Nws. 8 11 Echo. 8 30 Aubade: klass. muz. 9.10 Schoolradio. tlve). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 ReDorfege«. analysen en menln- taar en weerbericht. 23 05-23 20 Wereld kampioenschappen skiën. Duitsland II 17.00 Journaal. 17.10 Jacqou, der Re- bell. Frai.se tv-serle. 17 40 Akt en mu- 8 20 Die gelbe Karawane.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5