Vrachtschip bij \Y adden vergaan ZEEUWEN VERGETEN '53 NIET Storm raasde over W - Europa: 60 doden Hij kroop bijna in de duinen' Door Aad Wagenaar THOLEN De eigenares van de enige slijterij in het kleine dorp St. Maartensdijk op het eiland Tholen, vertelde zaterdagavond dat van haar vaste klanten die dag, menigeen wat extra maatjes jenever had gekocht. Ondanks de gestegen prijzen. „Ze hadden het nodig om de nacht door te komen, want door de storm slaapt hier vrijwel geen mens." En velen op het Zeeuwse eiland hadden al vluchtkoffers klaar staan. Uit de polders waren mensen komen logeren bij familieleden in de hoger gelegen dorpen als Stavenisse, St, Maartensdijk, Poortvliet en Tholen. De noordwester storm bracht angst en herinneringen aan februari 195.?. Zaterdagmiddag tegen vijf uur staan we op de Tholense buitendijk langs de Oosterschelde, als tiental len Tholenaren gekromd om tegen de wind in op de been te blijven. De lippen proeven zout van het zeewater dat de storm in vlagen over de dijk sproeit. De rivier staat tot aan de kruin van de dijk. In een bocht ervan wordt met iedere golfslag een halve meter grond afgekalfd. Het is een angstaanjagend gezicht. „Maar dit kun Je tenminste nog zien," zegt ons later een eilandbewo ner, „veel angstiger is de nacht, als je de opkomst van het water alleen maar hoort en niet met Je ogen kunt waarnemen. Die vrees krijgen we vannacht weer, want je weet dat de wind nog in het water zit. En Je kunt alleen maar bidden dat de dijk hoog genoeg is." De angst is ook merkbaar in Stavenisse. het dorp dat bij de februariramp 153 doden moest betreuren. Bij het ha ventje zijn laat in de middag honderden dorpelingen samengekomen om te kijken naar het snelle wassen van het water. Café Smits, dat op de kade staat is onbereikbaar geworden. Het is omringd door tot twee meter hoog gestegen zeewater, dat tot aan de kozijnen klotst. Op het dijkje achter de haven zijn vloedplanken vastgeschroefd. Daar achter kijken de mensen van Stavenisse stil naar het waterge weld. dat de storm veroorzaakt- De huisarts van Stavenisse heeft vorig Jaar laten weten dat het gebruik van zenuwpilletjes door zijn patiënten ver boven het landelijk gemiddelde ligt. Hij sprak van een „rampsyndroom" daags na een fikse storm zit zijn wachtkamer overvol. In Stavenisse is om 17.10 het moment van hoog water bereikt. De vioedplanken hebben het gehouden en het bericht komt dat nergens de Oosterschelde het van de dijken heeft gewonnen. Sommigen verlaten dan de dijk, maar er zijn er veel die in de storm blijven staan, als machteloze wachtslieden. „Ja, want dat ben Je: machteloos." zegt 's avonds in het raadhuisje van St.. Maartensdijk, de loco-burge meester C. J. Moerland. Omdat burgemeester Boeyen naar de wintersport in Oostenrijk is, fun geert Moerland als hoofd van het gemeentelijke alarmteam. Die groep ontspant zich als het moment van hoog-water voorbij is, met een borrel ten gemeentehuize. „We hebben vannacht ons bed niet gezien." zegt de heer Moerland, „pn ook vannacht zal het niet van slapen komen. Om half zes morgenochtend is het weer hoog water. Hoe kun je met die angst voortleven?" En dus. zo vertolkt hij het algemeen gevoelen op het eiland Tholen: de Oosterschelde moet dicht, zonder concessies aan groepen die ijveren voor milieubehoud. „Waar waren die milieuvogels vanmiddag toen de Oosterschelde tegen de dijk omhoog kroop?" roept iemand in het Zeeuwse raadhuis. „We hebben ze niet op de dijk zien staan trouwens we zouden ze zonder meer in het water gegooid hebben!" „Ik ben gezworene van het waterschap Tholen en ook namens die instantie kan ik zeggen dat wij de Oosterschelde liever vandaag dan morgen afgesloten willen hebben," zegt de vermoeid uitziende wethou der Moerland. „Een stormstuwdam zou een redelijk compromis zijn met de strijd voor behoud van het milieu en daar ben ik heus wel voor maar hoe lang duurt 't allemaal? Wij hebben hier ondertussen slechts te maken met die angst; alle mensen op Tholen die ouder zijn dan 25 Jaar kunnen niet loskomen van de herinnering aan wat er in '53 gebeurde." ..De mensen in Den Haag, die uitmaken hoe het hier met de Oosterschelde verder moet gaan, hadden we met een autobus vol vandaag hier moeten halen." zegf iemand anders van het Tholense alarmteam. „En dan zouden ze eens een volle nacht op de dijk langs de Schelde moeten gaan staan." Die dijk hield het in de nacht van zaterdag op zondag, maar de storm hield de mensen wakker. De apotheek-houdende huisartsen van Tholen zullen deze week hun voorraad pillen moeten bijvullen. Februari '53 raakt nooit in de vergetelheid. In Stavenisse waren dit iveek- einde de huizen aan de kade van de haven onbereikbaar geworden. Het zeewater was tot een hoogte van twee meter gestegen. DEN HAAG (SP) De zware storm die vrijdag en zaterdag over ons land raasde heeft waarschijn lijk aan alle elf opvarenden van het Oostduitse vrachtschip C'apella het leven gekost. De politie vermoedt dat het schip ten noorden van Ameland is ver- het l'ithuizer Wad aan de noordkust van Groningen een vlet en enkele reddingsvesten die waar chijnlijk van de Oostduitser afkomstig zijn. Nadat het schip zaterdag had ge meld dat het water maakte en dek lading verloor, kwam er een zoek actie op gang. Reddingboten, heli kopters en wadgidscn hebben zater dag en zondag de hele dag gezocht naar het schip en zijn bemanning, maar zonder resultaat. Over het lot van de Britse kust vaarder Carnousti die ten noorden van Terschelling in moeilijkheden verkeerde was gisteravond nog niets bekend. Het schip ligt te ver uit de kust om per reddingboot te berei ken. Het is niet bekend hoeveel mensen er aan boord zijn. Een Brits vliegtuig heeft nog naar het schip gezocht maar vond niets. Ook op het land heeft de storm huis gehouden. Er werden af en toe wind stoten van 130 kilometer per uur waargenomen. Veel wegen, waaronder de Af sluitdijk en de bruggen over de Zeeuwse wateren werden voor het verkeer afgesloten Door over vliegend wrakhout en het gevaar voor afknappen van electricitehs- nia.sten was rijden levensgevaarlijk. De zware storm en het zeer hoge water vernielden op veel plaatsen de duinen. Op een van de Vlissingse boulevards werd een stuk zeewering dat nog niet op D.ltahoogte was gebracht ver woest. Er ontstond een binnenmeer- tje waaruit water naar een lager stadsgedeelte sijpelde. De binnenstad bleef voor overstromingen ge spaard. Het gat is gedicht met zand zakken. Het windorgel van bamboe stokken dat deze zomer werd opge steld werd totaal vernield. Evacuatie Ongeveer honderd gezinnen op het oostelijk deel van Texel werd zater dagavond om half acht geëvacueerd omdat het waterpeil tot een kritieke hoogte was gestegen. Toen het ge vaar om half elf was geweken kon den ze weer naar hun huizen gaan. De toren van de Sint-Bonifacius- kerk in het centrum van Leeuwar den kwam zaterdagmiddag met don derend geraas naar beneden. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, omdat de politie de omgeving had afgezet. Ook in Egmond aan Zee en het Groningse Pieterburen, rukte de storm daken van kerken. Overal in het land maakte de storm gezinnen dakloos doordat da ken en muren van hun hulzen wer den weggeslagen In Groningen ging een houten noodsohool in zijn geheel de lucht in. Vooral in het oosten van het land hebben de bossen zwaar gele den onder de storm. Volgens staats bosbeheer zijn enkele tienduizenden kubieke meters hout verloren ge- Een 59-Jarige man uit Leeuwarden d:? naar een buitendijks stuk land was gegaan om te zien hoe het met de vogels was. werd verrast door het opkomende water. Hij werd op het niDpertje gered door een helicopter. Vier mensen die zaterdagmorgen bij laag water 'een plaat bij Goeree Overflakkee waren opgelopen en door het water waren ingesloten kon den na enkele benauwde uren wor den gered door een motorvlet. Een theehuis in de Kennemerdui- nen bij Bloemendaal moest zijn deu ren sluiten omdat het op het kantje van het duin was komen te staan. Het strand voor het theehuis is 15 tot 20 meter afgekaveld. Ook op Te xel en bij Westerschouwen zijn over enkele tientallen kilometers stukken van meer dan tien meter duin weg- Noordwijk In Noordwijk was de situatie bij de Koningin Wilhelmina Boulevard zaterdag dermate gevaarlijk dat bur gemeester Bonnike de sluiting van de boulevard gelastte. Politie ontruim de de zeereep, waar honderden kijk- lustigen zich ophielden en de helm- beplanting vertrapten. Het was niet denkbeeldig dat het publiek met het door de zee ondermijnde duin naar beneden zou storten. Bovendien vlo gen brokstukken van de houten poli tiepost. die door de storm finaal uit elkaar was geslagen, de kijkers om de oren. Nadat het publiek en de auto s waren verwijderd werd de Ko ningin Wilhelmina Boulevard met hekken afgesloten. HOEK VAN HOLLAND—'s-GRA- VENZANDE (SP) De kans is groot dat het onder Panamese vlag varende Belgische motorschip Stardust dat sinds zaterdagmid dag muurvast zit op het strand even ten noorden van Hoek van Holland, zal moeten worden ge sloopt. „Het schip kroop bijna in de duinen", aldus een ooggetuige van de stranding van de Stardust, „lostrekken kan haast niet meer en als er een geul zou worden ge graven dan zou een deel van de duincrij zeer zwaar worden be schadigd". Tijdens de hulpactie van de Hoekse reddingboot Koningin Juliana, die 19 van de 21 beman ningsleden van boord haalde, sprong een van hen te vlug in zee en raakte beklemd tussen beide boten. Met twee gebroken benen is hij in het Rotterdams Haven ziekenhuis opgenomen. Kapitein J, Niesink en één bemanningslid zijn na de reddingsactie aan boord ge- blemen. Omstreeks elf uur zater dagmorgen gaf de Stardust nood signalen. Kort tevoren had men in de zeer zware storm roerschade opgelopen. Vrijwel stuurloos ste vende het schip, daarbU voortge stuwd door de bijna orkaanachtige wind. recht op de kust af. Het anker werd uitgegooid en volgens de later geredde bemanningsleden was het de bedoeling van de ka pitein Niesink om beter weer af te wachten en daarna naar Rot terdam te gaan. Rond half vier echter begaf de ankerketting het en voer het schip in de richting van het strand ten noorden van Hoek van Holland, nabü 's-Gra- venzande. Mede door het bijna lente-achtige weer waren gisteren vele duizen den naar 's-Gravenzande geko men om de Stardust te zien. „Het Opname uit de haven van Havneby voor de kust van Jut land. Eén vissersscheepje is zelfs op de pier terecht gekomen. Markt) en Oostende. Het dorp Ruisbroek-Sauvegarde werd giste ren geëvacueerd nadat in nabijge legen drie dijken breuken waren ontdekt. In Frankrijk bleef de stormschade beperkt tot het noorden van het land. Er vielen geen slachtoffers. De glazen overkapping van het station in Rijssel werd zwaar be schadigd en van 2 flatgebouwen van 18 verdiepingen waaiden de daken af. De bewoners moesten worden geëvacueerd. Bij Saas Fee een van de belangrijkste skista tions in de Zwitserse Alpen, zaten 39 toeristen gedurende negen uur vast in een cabine van de kabel baan doordat hevige rukwinden het veiligheidsmechanisme onklaar hadden gemaakt. Een lid van de reddingsploeg kwam om het leven door een lawine. De bij Hoek van Holland gestrande ..Stardust" icas gisteren een attractie van de eerste orde. DEN HAAG (DPA REUTER AFP) De storm heeft niet alleen in Nederland, maar in heel West- Europa een brpeti spoor van dood en vernieling achtergelaten. Bijna 60 mensen kwamen om het leven, vele honderden huizen overstroom den en er werd voor miljoenen guldens schade aangericht. Blij kens berichten uit Engeland. West- Duitsland, Nederland. België, Zwe den, Zwitserland, Noord-Ierland en de Ierse Republiek moet het dodencijfer worden gesteld op 57. Daarnaast zijn er vele honderden gewonden en worden een onbe kend aantal mensen vermist. Groot-Brittannië werd het ergst ge troffen. Hier vielen minstens 24 doden en liepen honderden men sen verwondingen op. Van de scha de op de Britse eilanden was nog geen gerede schatting te maken. In de vier graaf schappen aan de Britse oostkust moesten honderden mensen worden geëvacueerd en de wegen langs de kust gedeeltelijk voor het verkeer afgesloten. Met name in laaggelegen gebieden in Suffolk en Norfolk vonden uitge breide evacuaties plaats toen het woeste water door de zeeweringen brak. Grote delen van Groot-Brittannie liepen onder water, tienduizenden mensen makten verstoken van elektriciteit en het trein-, weg en luchtverkeer raakte door de aanhoudende storm volledig in de war. Veel van de slachtoffers in Engeland waren automobilisten die tegen omgewaaide bomen reden of door windstoten van 170 km per uur van de weg werden geblazen. Voor de Britse kust raakten min stens 20 schepen in moeilijkheden. Nauwelijks minder hield de storm huis in de kuststreek van West-Duits- land en vooral ht gebied langs de Elbe. Terwijl duizenden hulpkrach ten gisteren bezig waren met oprui mingswerkzaamheden en de ber ging van door overstromend water ingesloten mensen op hoge toeren draaiden, uitten deskundigen reeds hun bezorgdheid over dp deels be angstigende toestand van de dijken in het geval van een nieuwe storm vloed. In Noord-Duitsland werden verge lijkingen getrokken met de storm ramp van februari 1962 toen in het meer dan 100 km van de Noordzee verwijderde gebied van Hamburg aan de Elbe meer dan 300 mensen om het leven kwamen. Dit keer vielen in geheel de Bondsrepubliek 22 doden als gevolg van de storm, die het water in Noord-Friesland nog 43 centimeter hoger deed sty- gen dan het hoogste punt van 1962. Bij het naderen van de stormvloed was in Denemarken zaterdag voor de gehele westkust uitgebreid alarm gegeven. Meer dan 20 000 inwoners van de steden Tondern en Ribe werden uit voorzorg geëvacueerd. Van vele plaatsen in Denemarken werden dijkdoorbraken, overstro mingen en ernstige schade gemeld en voor de kust van Jutland be reikte het water van de Noordzee een hoogte van meer dan vijf me ter boven normaal. In het Belgische Noordzeegebied brak zaterdag de dijk tussen Oostende en Middelkerke door. Er ontstond een gat van tien meter breed en twee meter diep. Grote overstromingen ontstonden in Antwerpen, Brussel (de historische Zo kwam het De door vele weerkundigen als ongebruikelijk krachtig ge kenschetste storm ontstond vrij dag boven het noordelijk deel van de Atlantische oceaan. Door grote temperatuurverschillen ten oosten van Schotland verdiepte de stormdepressie zich waardoor ze vrijdagnacht, op weg naar het Westeuropese continent, da golven van de Noordzee met rukwinden van meer dan 150 km per uur tegen de kustlijn deed beuken. De grote temperatuur verschillen konden ontstaan door het bijeenkomen van war me tropische stromingen met koude winden uit het noord poolgebied. Na de schrik van een eerste hoge vloedgolf zaterdagmiddag konden de mensen in de ge- vaarlijkse gebieden, Noord- Duitsland en Zuid-Denemarken, pas» opgelucht ademhalen toen de ongeveer 12 uur later nader- bijkomende tweede vloedgolf niet de gevreesde hoge water stand bracht. SssaiiLi" V amain.-. De Elbe was buiten de oevers en maakte van een deel van Hamburg

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4