DIANNE IMPONEERT 'Vuurwerk' (7-1) van Foreholte Sneeuwtekort in Innsbruck Paul van der Sterren en Bruno Carlier op dreef CAROLINE DROMMEL SKIKAMPIOENE JEUGD Zesde titel kunstrijden aanloop tot dè grote sprong WSB valt af FJronstrino; verslagen MAANDAG 5 JANUARI 1976 PAGINA 11 WENEN De organisatoren van de Olympische Winterspelen be reiden plannen voor otn duizenden tonnen sneeuw per vrachtauto naar de Olympische skihellingen in de buurt van Innsbrück te bren gen als het binnenkort niet gaat sneeuwen. Vier weken voor de af- daling, waarmee het ski-programma begintmaken de organisato ren zich zorgen over de relatief dunne, wegsmeltende sneeuwlaag. De laatste sneeuwval in Innsbrück dateert van begin november. Daar is nog een laag van een halve meter van over, die echter door de- warme föhn van twee dagen geleden erg heeft geleden. Volgens dr. Karl Heinz Klee, de secretaris generaal van het organi satiecomité, zijn er al plannen ontwikkeld om een goede sneeuic- voorziening te garanderen. Als het morgen nog niet sneeuwt, zal men beginnen deze uit te voeren. De eerste fase voorziet in de overbren ging van zo'n 16.000 kubieke meter sneeuw van de bergen rond de Brennerpas langs de Italiaanse grens naar de ski-hellingen. De ver klaring van Klee viel samen met de afgelasting van de dames en he ren world cup ski-wedstrijden in Pfronten (W. Did.) en Garmisch Partenkirchen (eveneens W. Did.) wegens gebrek aan sneeuw. „Wij zijn m het geheel niet benauwd dat de Spelen niet zullen doorgaan", aldus Klee, „maar we zullen wel iets aan het tekort aan sneeuw moe ten doen voor het geval verse sneeuw uitblijft". Het slechtst er aan toe is de afdaling heren van de Patscherkofel, waar de wind een stuk van het traject vrijwel schoonheeft ge blazen. Een soortgelijk gebrek aan sneeuw bedreigt de parkoersen voor de reuzeslalom dames en heren en de slalom op de Axamer Li- zum te westen van Innsbrück en het crosscountry-parkoers in See- feld. Het organisatie-comité heeft voor het vervoer de beschikking over tweeduizend legertrucks. De kosten van de operatie worden ge schat op f 675.000, SPIT AL AM PYHRN Robert Dulden en Caroline Drommel zijn raterdag in de Oostenrijkse winter sportplaats Spital am Pyhrn Neder lands skikampioenen bij de Junioren geworden. Caroline Drommel be hield haar eerste plaats, veroverd in de reuzen-slalom door een derde plaats in de slalom. Robert Gulden, winnaar van de slalom verdrong Ma rio Drommel van de eerste plaats. Rugby Engeland heeft zater dag op Twickenham met 236 ge wonnen van Australië. Eerder ver loren de "Aussies" van Schotland en Wales. Boksen Rudi Koopmans, de Nederlandse prof die op een Duitse licentie bokst, zal dit Jaar ook in Nederland mogen uitkomen. Het bestuur van de NBB heeft hem daarvoor toestemming verleend. Uitslagen dames: slalom: 1. Maura Renardel (Rotterdam) 1 min. 54,19 seconden: 2. Sylvia Gulden (Luxem burg) 1.58,62; 3. Caroline Drommel (Zandvoort) 2.03,36. Combinatieklassement: 1. en Neder lands kampioene Caroline Drommel, 2. Sylvia Gulden, 3. Maura Renardel. Heren: slalom: 1. Robert Gulden (Luxemburg) 1.29,29; 2. Mario Drom mel (Windischgarten) 1.30,74; 3. Ton Coumans (Emmen) 1.44,66. Combinatieklassement: 1. en Neder lands kampioen Robert Gulden, 2. Mario Drommel, 3. Ton Coumans. Uitgerekend op de Olympische springschans van Innsbruck heeft de succesvolle springersgarde van Oos tenrijk gisteren de eerste nederlaag van het seizoen geleden. De Oost duitser Jochen Danneberg won 42 da gen voor het Olympische spring- evenement op de schans van de berg Isel het derde onderdeel van het Duits-Oostenrijkse vierschansentoer- nee en plaatste zich „in het hol van de leeuw" tevens aan de top van het wereldklasse-veld. Na de twee zeges van de 17-jarige Toni Innauer ble ven voor de Oostenrijkers slechts de plaatsen twee (Schnabl), drie (Bach- ler) en vijf (Wanner) over. Tennis Mark Edmondson heeft gisteren voor een enorme surprise gezorgd door de open kampioen schappen van Australië op zijn naam te brengen. De niet geplaat ste speler versloeg in de finale zijn landgenoot John Newcombe. Eerder schakelde hij Ken Rosewall uit IJshockey De uitslagen van de ijshockey wedstrijden voor de Nederlandse competitie zijn: BoschGroningen 38, Heeren- veenAmsterdam 513, CPL Luik —Utrecht 10—7 (NN-cup), Tilburg Nijmegen 53, HIJSHunters 6 Dannenberg overbrugde in de tweede manche met 99.5 meter de grootste afstand en zegevierde met 220.9 pun ten. Toni Innauer had een mislukte eerste sprong (slechts 73 meter) en eindigde met een puntentotaal van 191.5 in de middenmoot. De wedstrij den op de berg Isel hadden een on regelmatig verloop. Eerst werd de start wegens harde wind een uur uit gesteld. toen daarna de Westduitser Peter Leitner als twintigste springer het record van de schans op 103 me ter bracht, annuleerde de jury de resultaten van de eerste twintig deelnemers. De aanloop werd met twee meter verkort. In de tweede in stantie kwam Leitner niet verder dan 75 meter. Pas in de tweede manche waren de omstandigheden voor alle deelnemers min of meer gelijk. 4 Wereldkampioen Ulrich Weh- ling uit Oost-Duitsland heeft giste ren in Schonach de Noordse combi natie om de Schwarzwaldbeker ge wonnen. Hij had 431.000 punten. Tweede werd de Fin Rauno Mietti- nen (416,845) en derde Erkki Kilpi- nen (Fin) met 410,440. Hockey Pakistan heeft giste ren in Lahore een vriendschappe lijk duel tegen Olympisch kam pioen West-Duitsland gewonnen met 63. De Westduitsters. die een toernee maken door Pakistan en India, hadden bij rust al een ach terstand van 24. De ontmoeting werd gespeeld in het GacLaffi-sta- dion. Paardesport Bellino II, gere den door de Fransman Michel Gou- geon, heeft gisteren op de baan van Vincennes de draverij om de prix de l'i'e de France gewonnen. Bellino II finishte een seconde voor Dines P. De kilometertijd bedroeg 1.18.6. DEN HAAG Dianne de Leeuw heeft Sjoukje Dijkstra in één opzicht geëvenaard- Ze behaalde zaterdag in de Haagse Uithof haar zesde nationale titel kunstrijden. De frêle Nederlandse/ Amerikaanse heeft daarmee net zoals haar voorgangster twaalf jaar geleden de aanloop genomen voor de grote hink-stap- sprong naar de showbusiness: Europees, Olympisch en wereld kampioenschap- GRONINGEN De Bulgaar In- kiov heeft zich dit weekeinde losge maakt van zijn achtervolgers in het toernooi om het Europees schaak kampioenschap voor jeugdspelers. Ventzislav Inkiov behaalde twee pun ten uit zijn partijen met Popovic en Bernstein en heeft nu een half punt voorsprong op Kotsjev van de Sov jet Unie, die tegen Trolldalen remi se speelde. De Spanjaard Alejandro Pablo verspeelde zijn kansen door remise met Van der Sterren en Bern stein. Na zijn remise tegen Pablo deelde Van der Sterren ook het punt met de Brit Speelman. In de ta lreep scoorde Lruno Carlier in het weekeinde honderd procent. Hij ver sloeg de Fin Binham en de Schot Muir. De stand na acht. ronden is: 1. In kiov (Bul) 6 pnt., 2. Kotsjev (Sov) 5'-j pnt., 3. Pablo (Spa) 5 pnt., 4. Trolldalen (Noo> 4 pnt., 5. Olafsson (IJsl) 3'j pnt. en 1 afgebroken par tij., 6. Van der Sterren (Ned) 3H- pnt., 7. Littlewood (Eng) 3 pnt en 1 afg., 8. Speelman (Eng) en Popo vic (Jsl) 3 pnt., 10 Berastein (Isr) 2»,pnt. In de zesde ronde van het schaak toernooi te Hastings heeft Gennadi Sosonko gisteren remise gespeeld met grootmeeste David Bronstein uit de Sovjet Unie. Sosonko deelt na de zesde ronde de zevende plaats met de Tsjech Jansa en de Brit Stean. Zaterdag won Sosonko van Hartston. Lijstaanvoerder is Wolfgang Uhl- mann uit Oost Duitsland. Uhlmann -won eerst zijn afgebroken partij uit de vijfde ronde van de Brit Keene en versloeg in de zesde ronde Miles. Hij heeft nu een vol punt voor sprong op Bronstein en Kortsjnoi. De stand na zes ronden: Uhlman 5 punten, Kortsjnoi, Bronstein 4, Kaplan, Hort, Taimanow 3%, Stea- ne, Jansa en Sosonko 3, Nunn en Slgurjonsson 2L», Hartston, Busguier, Keene, Miles, Bellin 2. Het eerste begint over ruim een week in Genève, het laatste staat begin maart in Gothenburg te ge beuren en het allerbelangrijkste: de Olympische Spelen, juist zoals des tijds voor Sjoukje Dijkstra, de twee de week van februari in Irnisbrück. Sinds de dagen van Sjoukje heeft het kunstrijden een geweldige ont wikkeling doorgemaakt. Drievoudige sprongen hebben ook bij de dames de intrede gedaan, maar veel be- dengedee^te van de kür als totaal- presentatie wordt gebracht: een een heid van show, schwung en gratie. In het verbinden van die factoren heeft Dianne de Leeuw het verder gebracht dan een van de concur renten die zii straks moet bekam pen vooral nu het langzame mid- denigedeelte van de kür is getoonzet op romantische muziek. Er is een wereld van verschil tussen Sjoukje anno 1964 en Dianne anno 1976. Maar eer de grote buit binnen is zal men dat uit de mond van de betrokkenen niet vernemen. In het kamp De Leeuw wordt behoedzaam naar de evenementen toegewerkt. Dianne eiste met een even aange tipte drievoudige toeloop de eer op van de eerste 'triple' by de natio nale kampioenschappen en beperkte verdere risico's. Misschien was zij de gevolgen van de voedselvergiftiging enkele dagen tevoren nog niet te boven, of was het gewoon voorzich tigheid, haar sprongentotaal van vijftien was vijf minder dan vorig jaar. Dianne legde het als volgt uit: „Ik heb de verschillende sprongen ge daan, maar hoop het bij de Olym pische Spelen misschien een beetje beter te doen". Dat nam niet weg dat de Jury zich hoogst geïmponeerd toonde: twaalf keer 5.9. een keer 5,8 en als aanmoedigingspremie het ma ximum van zes voor de sportieve waarde, uitgereikt door de Franse mevrouw Petis. Dat laatste kan straks nog van pas komen want de Francaise gaat ook als jurylid naar de grote evenementen. Naar het Europees kampioenschap in Genève zal Dianne worden ver gezeld door de zusjes Annemarie en Sophia Verlaan. Op eensluidend ad vies van de technische commissie, zoals KNSB vice-voorzitter D. Swart vertelde. Niet alleen omdat Neder land daar met drie deelneemster mag uitkomen, maar ook omdat de prestaties zodanig zyn dat uitzen ding verantwoord is Die aanbeveling stond echter lijn recht tegenover de jury, die het op treden van de Verlaantjes maar ma tig waardeerde. De hoogbenige Anne marie eerst en Sophia later vielen ten prooi aan spanningen die het verdedigen van hun minimale Olym pische kansen opriepen. Trainster Joan Haanappel kwam woorden te kort om uit te leggen wat er allemaal mis was gegaan: een val bij de dubbele Lutz, van een dubbele axel een enkele gemaakt, een combinatie vereenvoudigd en nog wat van dat smokkelwerk. Jammer, want met deze nieuwe kür op muziek van Tsjaikowsky en Saint Saens (Dance Macabre) heeft Annemarie aanzienlijk meer groeimogelijkheden dan haar twee jaar oudere zusje Sophia. De oudste van de Verlaantjes stel de teleur met een plichtmatige kür vol onnauwkeurigheidjes. Vreugde daarentegen was er voor de jongste Verlaan. de 12-jarige Monique, die bij het vrijrijden de vierde plaats pakte voor een aantal leeftijdgenoot jes. In de totaaleindrangschikking legde Herma van der Horst, die al vanaf haar tweede Jaar op de schaats staat, beslag op de vierde plaats. De technische commissie van de KNSB heeft het gerobbedoes met het NOC over de samenstelling van de Olympische kunstryvertegenwoor diging, begrijpelijkerwijs verdaagd tot na het Europees, kampioenschap in Genève. De uitzendmg van Dianne de Leeuw staat buiten kijf, maar het is uiterst onwaarschijnlijk dat de zusjes Verlaan op eigen kracht zul len voldoen aan de algemene norm: een kans op een plaats by de eerste acht. Desondanks heeft Diannes trainer Doug Chapman al laten weten dat Annemarie en Sophia mee moeten, al was het alleen maar om de Jury de kans te geven de hoge cijfers die Dianne nodig heeft af te reageren met lage waarderingen voor de ove rige Nederlandse meisjes. Want zo werkt dat in het kunstrywereldje- Eindstanden Dames, senioren: 1. Dianne de Leeuw (HIJ Houtrust) plaatscyfer 7. 151.32 punten; 2. An nemarie Verlaan <KS Amsterdam) 15, 133,20; 3. Sophia Verlaan (KS Amsterdam) 20, 129,82; 4. Herma van der Horst (HIJ Houtrust) 35, 117,26; 5. Ilona Blokpoel (HIJ Hout- LEIDEN UDO is in de vierde klasse A weer een punt op kop loper Rypwetering achterop ge raakt. In de uitwedstrijd tegen hekkesluiter ODB kwam UDO niet verder dan 00. Wassenaar moest met 3—2 zyn meerdere er kennen in Archipel. SVLV werk te zich ten koste van SJZ wat uit de zorgen: SVLV won in Zoeter- woude met 1—0. In de vierde klasse B lijken Hillegom en Fore holte het kampioenschap onder elkaar te gaan uitvechten. WSB viel door de onverwachte 23 ne derlaag tegen HMSH uit de boot; Foreholte maakte met een 7—1 zege op de rode lantaarndrager Oooievaars duidelijk de voor naamste bedreiging te zijn voor Hillegom, dat SJC moeizaam met 2—1 klopte. ASC haalde tegen Oranjeplein weer een punt bin nen: 0-0. ODB—UDO 00 De Jonge UDO-ploeg speelde te behoudend teeen het geroutineerde, maar technisch zwakke ODB. UDO kon de Hagenaars daardoor nauwe lijks in gevaar brengen, hoewel de strijd voor rust wel beslist had kunnen worden: Peter van Werk hoven passeerde de doelman, maar schoot naast en Peter Oude Velthuys zag een verdediger op het nippertje redding brengen. In de tweede helft bleef UDO de kat uit de boom kijken, waardoor de Oegstgeester aanval nauwelijks nog tot creatieve invallen kwam. Wat ODB aan de andere kant presteerde bleef eveneens ver on der de maat, zodat ook de thuis club-supporters met een onbevre digd gevoel naar huia gingen. SJZ—SVLV 0—1 (0—0) SVLV verdiende de krappe overwinning op SJZ volledig. De bezoekers leg den een agressiever spelletje op de mat, waren daardoor meer aan de bal en hielden SJZ zodoende in bedwang. Als excuus kon SJZ evenwel aanvoeren dat spelmaker Cor van Tongeren al na vijf mi nuten met een blessure naar de kant moest, waardoor de thuis club vooral op het middenveld te kort. kwam. In de matige eerste helft kreeg SVLV het beste uit zicht op een doelpunt, maar Ron Ammerlaan vond de verkeerde kant van de paal. Aan de andere kant kon Ton Kloet de bal net van de doellyn grissen by een scrimmage die door Theo van Klink met een kopbal werd inge zet. Na rust kreeg SVLV de win nende treffer gepresenteerd, toen Jacques van Slingerland over i\in eigen doelman kopte. In de slot fase, toen SJZ de gelijkmaker trachtte de forceren, kopte Jac ques van Slingerland op de paal. ArchipelWassenaar 32 (12) In de laatste tien minuten van het duel tegen Archipel ging Was senaar de boot in. Op dat moment stond Wassenaar nog op een 21 voorsprong, die in de eerste helft met fraaa voetbal tot stand was gekomen. Hans Remmerswaal scoorde met een hard schot via de paal de eerste treffer, en na de geiykmaker van Laponda zette Rob Gysbertse Wassenaar na voorbereidend werk van Hans Remmerswaal opnieuw op een voorsprong. Zwak afwerken in het resterende gedeelte van de eerste helft werd Wassenaar na rust fa taal De bezoekers kwamen met de rug tegen de muur te staan en Laponda en Bakker schoten alle illusies aan flarden. ASCOranjeplein 00 Hoewel Dranjeplein het heft in handen nam. had de verdediging van ASC weinig moeite om de fantasieloze acties van de bezoekers steeds voortijdig af te werken. ASC kreeg zelfs de beste mogelykheden op de winst. Voor rust werd een schot van Wim Maass uit de be nedenhoek gehaald en tien mi nuten voor het eindsignaal knalde Paul Kooyman hard op de paal. In de rebound schoot Wout Ber gers het leer huizenhoog over. Meer kansen creëerde ASC (dat met invallers uitkwam voor Boers, Schiphorst, V. d. Water en Hins) zich niet, hoewel Oranjeplein door conditiegebrek in de tweede helft duidelyk terug viel. WSB—HMSH 2—3 (1—2) WSB, met drie A-junioren in de ploeg voor Hans Heemskerk, Leo v. d. Weiden en Peter v. d. Klugt, moest het afleggen tegen een ef fectiever spelend HMSH. Nadat invaller Henk Nulkes WSB na een half uur de leiding had ge geven werden blunders in de ach terhoede WSB fataal. Eerst liet doelman Heemskerk een rollertje schieten, waarna HMSH door treffers van Leen v. d. Knoop en Marcel Robert tot een comforta bele 31 voorsprong uit liep. Een tweede tegendoelpunt (gescoord int een penalty door Joop Oost- dam, toen Jan de Jong onderuit was gelopen bracht nog hoop, maar in het slotkwartiertje bleef HMSH zonder veel moeite over eind. Hillegom—SJC 2—1 (1—1) Het bikkelharde treffen tussen Hille gom en SJC werd pas tien minu ten voor tyd in het voordeel van de koploper beslist. Nadat de SJC-verdediging de stormlopen vakkundig had opgevangen en doelmanPank de Goey fraaie reddingen had verricht verzorgde Anton Peters volkomen onver wacht de welkome winst. Voor rust nam een hardwerkend SJC na een kwartier de leiding, toen Martin Hoogenboom Jos Schipper in staat stelde met een harde schuiver te scoren. Tien minuten voor rust werd doelman De Goey door een van richting veranderd schot van de voet van Gerard Rustman voor de eerste keer ver slagen. De OoievaarsForeholte 17 (02) Alleen in de eerste tien minuten kon Ooievaars Foreholte nog enigszins bijbenen: in de tweede helft werd de zwakke hek kesluiter van het veld gespeeld. John van Dyk scoorde .slechts" éénmaal, maar de Voorhoutse topscorer had een groot aandeel in de twee treffers, waarmee Fo reholte de eerste helft afsloot: Leo van Kesteren bracht de st°nd op 01 uit een voorzet van Van Dyk en Henk v. d. Berg verzorgde na een corner van John van Dijk 0—2. Henk v. d. Berg bracht in de eerste helft nog een levensgrote kans op een derde doelpunt om zeep. Leo van Kesteren maakte er vlak na rust 03 van, waarna Henk v. d. Berg met twee goals, John van Dijk (uit een penalty nadat hy door de Haagse doel man was vastgehouden) en Fred Arotho de verlate zevenklapper ontstaken. Vyf minuten voor tyd ..mocht" Koen de schamele eer redden rust) 39, 116,32; 6. Monique Verlaan KS Amsterdam) 3, 115,60; 7. Rudina Pasveer (KC Heerenveen) 44, 116,08; 8. Li Ying Wang (KC Groningen) 49, 113.42; 9. Rita Koen (KS Amster dam) 63. 100,42. Dames, junioren A: L Karen Zandvoort <KC Gronin gen), 2. Petra Verburgt (NKR); 3. Marieke Mortier (KS Amsterdam). Heren Junioren A: 1. Gerard van Hattem (HIJ Hout- Dames, junioren B: 1. Sylvia Holtes (KC Groningen) Heren, juioren B: 1. Eddy Hendrix (IJC Eindhoven) Dames, junioren C: Ingrid Aalders (HIJ Houtrust). 1. Gerd-Jan Schreppers (Antilopen) Heren, junioren C: UTRECHT. Aan de eerste twee ron den in de halve finales van de strijd 'om het Nederlands kampioenschap dammen in het denksportcentrum "De Remise" heeft de Leidenaar Evert Bronstring slechts één punt overgehouden. In de eerste ronde kwam Bronstring remise overeen met Van Tilborg uit Tilburg. Daar na moest Bronstring zich gewonnen geven tegen Jansen uit Emmen. Het succesvolst, waren het afgelopen weekeinde Jeroen Goudt en Frans Her mei ink. Beiden kwamen tot een soore van honderd procent. Goudt won in groep 1 van Van der Sluis en van Pippel en leidt met 4 pun ten vóór Ka peil en Rigterink. die beiden drie punten hebben verza meld. In groep 2 gaat Hermelink door overwinningen op Visser en Van Heerde met 4 punten aan de leiding vóór Jansen, die drie pun ten heeft. Bij de dames leiden na twee ronden piej Polman en met Spaans met vier punten. De derde plaats Is voor mevrouw Meuwese met drie punten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11