Winsten bij roulette aan banden Ze weten wat doden is ECONOMISCHE MACHT VAN GEMEENTEN ERG GROOT Simca1307 Een dode bij vechtpartij in nacht van oud op nieuw Dreigende versplintering in de Nederlandse Antillen Per ronde niet hoger dan 12.000 gulden auto van het jaar" SK^agS H3BStss: RUZIE OVER WONING LEIDT TOT DOODSLAG VRIJDAG 2 JANUARI 1976 PAGINA 7 Door mr. K. J. de Bruijn DEN HAAG <SP> Ruim een Jaar geleden, op 1 december 1974, trad er bij Oxirane Chemie in het Rotterdamse havengebied, een be drijfsstoring op, waarover lang zou worden nagepraat. Na een uitgebreid onderzoek te hebben ingesteld leg den B en W van Rotterdam het be trokken chemisch bedrijf immers een boete op van bijna vier-en-e'an- half miljoen gulden. Deze boete, zesmaal de erfpacht- som die jaarlijks door Oxirane Chemie moet worden betaald, acht ten B en W een juiste bestraffing van een bedrijf, dat uitermate be langrijke contractóbepalingen had overtreden. Immers, het bedrijf had het voorval in het bedrijf, waardoor o.m. brandbaar gasmengsel in de atmosfeer was geblazen, niet onmid dellijk gemeld aan de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond. En dat terwijl de bedrijfsleiding er toch van op de hoogte moest zijn ge weest dat er, mede door de vele me ters hoge vlammen boven het (vei ligheids-) fakkelsysteem van de fa briek onrust in de buurt was ont- Door het niet melden had het be drijf dus niet alle maatreg'elen ter bevordering van de veiligheid geno men, die in het contract waren voor geschreven. De soep hoefde door Oxirane Che mie niet zo heet te worden gegeten als zij door B en W werd opgediend het bedrijf ging bij de gemeente raad, in de "Algemene bepalingen betreffende de uitgifte in erfpacht van terreinen in het havengebied van de g'emeente Rotterdam" aange wezen als beroepscollege in dergelij ke gevallen, in beroep. Waarna de raad, die eerst het advies inwon van de uit leden van diezelfde raad sa mengestelde „Boerpscommissie erfpachtsvoorwaarden terreinen ha vengebied Rotterdam" Oxirane Che mie tenslotte een boete oplegde van f 37.500.-. Waren B. en W. van Rotterdam dan zo verkeerd, toen zij het be sluit naman tot het opleggen van een boete die 120 maal zo hoog was? Dat stelt prof. mr. A. Mulder, die in SEW, Tijdschrift voor Euro pees en economisch recht, deze ge ruchtmakende affaire nog eens aan de orde stelt. Bovendien was er natuurlijk het advies van de Beroepescommis- sie, die de gemeenteraad advies uit bracht, voor d'aze tot de voor Oxi rane Chemie zoveel soepeler uit spraak kwam. Want terwijl B. en W. in htm overwegingen omtrent de straftoemeting, waarop de hoge boete was gebaseerd, waren uitge gaan van "gevaar veroorzaken" door Oxirane Chemie, had de com missie de gemeenteraad geadvi seerd het verweer van de onderne ming hiertegen weliswaar niet voor de volle honderd procent over te nemen, maar haar, op grond van tegenstrijdige deskundigenrappor ten, toch het voordeel van de twij fel te geven. Op grond waarvan al leen daardoor reeds een herziening van het opgelegde boetebedrag moest plaaas vinden. Prof. mr. A. Mulder is. in de laatste Jaren door een aantal de voorpagina's gehaald hebbende nieuwsonderwerpen, vooral bekend als secretaris-generaal van het mi nisterie van justitie. Minder be kend is het feit, dat hij een aantal jaren hoogleraar in het strafrecht aan de Rijksuniversiteit in Leiden is geweest. En 'een zonder twijfel nog kleinere kring kent hem als deskundige op het gebied van de sociaal -economische wetgeving. Die kleine kring is echter wel zelf zo deskundig, dat de leden er van de ze andere-dan-d'e-ambtelijke-Mul- derals een autoriteit beschouwen op het gebied van het ordenings recht. Deze autoriteit nu heeft in SEW burgemeester en wethouders van Rotterdam verweten in het geval- Oxirane vanuit een monopolie-po sitie de in de Wet economische me dedinging gestelde regels van be hoorlijke procedure met voeten te hebben getreden. Alleen al omdat zij hun besluit over de oplegging van wat later ook in gemeentelijke kringen in Rotterdam "een exorbi tant hoge boete" zou worden ge noemd, namen zonder Oxirane Chemie vooraf te horen. Op grond van de bestaande be palingen was hier niets tegen in te bhengen, maar daarbij werd dan wel voorbijgegaan, aldus prof. Mul der. aan het feit. "dat de wetgever voor vergelijkbare situaties wette lijke minimum-normen van be hoorlijke civielrechtelijke boete rechtspraak heeft vastgesteld, waaraan B. en W. beslist niet heb ben voldaan". Aan het slot van zijn artikel pleit prof. Mulder dan ook voor meer rechtswaarborgen bij het toepassen van dergelijke boetebedingen. Letter lijk schrijft hij: "Gemeenten ver krijgen in toenemende mate een machtspositie in het economisch verkeer. Zij bezitten al het eigen dom van veel industrie-terreinen. In de toekomst krijgen de Nederland se gemeenten nog een voorkeursrecht bij verkoop door particulieren van andere gronden. Geven zij die gronden in erfpacht uit, dan kunnen zij aan het contract voorwaarden verbinden, de pachter heeft geen keus; hij moet ze aan vaarden of afzien van bedrijvig zijn of wonen. Indien het de gemeente toegestaan is (of blijft) de naleving van die voorwaarden met boeten af te dwin gen, dient haar macht met sterker rechtswaarborgen omkleed te wer den, dan thans voorhanden zijn. Op zijn minst moet er een volledig be roep op een onpartijdig college open staan". DEN HAAG (SP) De maximuminzet in de staats- casino s, die in de loop van dit jaar gaan draaien in Zand- voort en Valkenburg, mag f 12.000 per ronde bedragen. Dit is ook het maximumbedrag, dat per ronde kan worden gewonnen. De minimuminzet wordt twee gulden. 9? VOORSCHOTEN Een interna tionaal gezelschap van 47 auto- journalisten uit negen landen heeft de Simca 1307—1308 uitge roepen tot de auto van het jaar 1976. - Opnieuw een Franse auto, want vorig jaar kreeg de Citroën CX deze eer opgeplakt. De nieuwe Simca (onderdeel van het Chrysler-concern) behaal de meer dan een kwart van het totaal aantal punten, nl. 185. Op de tweede plaats kwam de zg. drie-serie van BMW met 136 punten, gevolgd door de Renault 30 TS (102 pt). d? Ptugect 604 (70 pt.) en de Leleyland Princess (49 pt). In totaal kwamen dertien wagens in aanmerking. Zij werden be oordeeld op uiterlijke vormgeving, technische conceptie, veiligheid en de waarde, die zij voor hun geld bieden. De Simca kwam als overwinnaar uit de bus vooral op de overweging, dat het dé nieu we middenklasser uit het groep je auto's was. Deze verkiezing geschiedt in Euro pees verband. Zes autobladen doen mee: Der Stern (West- Duitsland). The Daily Telegraph (Engeland), l'Equipe (Frankrijk), Quattoruote (Italië), Vi Bilagare (Scandinavië) en Autovisie in Nederland. In de casino's zal roulette of black jack (een en twintigen) worden ge speeld. Later. als de Wet op de Kansspelen zal zijn aangepast, wer den daar nog baccarat en chemin de fer aan toegevoegd. Uit het reglement van de casino spelen, dat woensdag door de staats secretarissen Zeevalking (Justitie) en Hazekamp (Economische Zaken) is gepubliceerd in de Staatscourant, blijkt dat de inzet van f 12.000 al leen mogelijk is voor een zogenaam de enkelvoudige kans. waarmee de helft van het aantal nummers van d« roulette wordt bestreken. De spe ler. die zijn geld en geluk slechts op een nummer wil zetten hij kan 35 maal de inzet winnen mag nooit meer dan 350 gulden per ronde inzetten. Er is geen andere bepaling opge nomen die beperkingen oplegt aan het bedrag dat op een dag of avond kan worden gewonnen of verspeeld. Mensen, die voortdurend winnen, kunnen niet worden geweerd. Voor het betreden van de casino's is een op naam gesteld toegangs bewijs nodig. De prijzen van de dag- week- en maandkaarten bedragen respectievelijk 5, 15 en 30 gulden. Er worden eisen gesteld aan de kleding van de bezoekers. Personen onder de 18 jaar worden niet toe gelaten. De leiding van het casino krijgt het recht mensen te weigeren, bijvoorbeeld omdat zij onder invloed zyn of de indruk wekken dat zij de rust en orde willen verstoren. Het roulettespel kan alleen met fiches worden gespeeld, die moeten worden afgehaald aan een centrale kassa. Alléén daar mogen geldhan delingen wordien verricht. De Natio nale Stichting tot Exploitatie van Casinospelen gaat de croupiers op leiden. Daar wordt een school voor opgericht. Per casino zijn zeker zo'n 150 tot 200 croupiers nodig. Men denkt aan een avondopleiding van een half jaar. Hoewel de oude jaarsviering in Amsterdam ditmaal vrij rustig verliep moest de brandweer toch diverse malen uitrukken om straatbrandjes te bedwingen. DEN HAAG (ANP) Een 41-Jarige De Jaarwisseling in Rotterdam is niet inwoner van Nijkerk is in de nacht erg vredig verlopen. De brandweer, van oud- op nieuwjaar om het leven die al te grote vreugdevuren wilde gekomen tijdens een vechtpartij bij blussen, werd met straatstenen be- een burenruzie. Volgens de politie kogeld. De politieagenten, die bij van Nijkerk heeft de dader geen ge- straatgevechten de partijen uit el- bruik gemaakt van een vuurwapen, kaar probeerden te houden en balda- Hij is voortvluchtig. Bij de buren- digheden wilden voorkomen kregen ruzie raakten drie mensen lichtge- van hetzelfde laken en pak. Enkele wond. van hen raakten door de stenenregen gewond. Ook liepen een aantal auto's De oudejaarsviering is in de rest van behoorlijke schade op. het land voor zover bekend vrij rustig in Eindhoven zijn twee politieagen- verlopen. „Volgens een aantal politie- ten gewond geraakt tijdens een woordvoerders was dat het gevolg vechtpartij met nieuwjaarsvierders. van de regen tijdens de nieuwjaars- Een van de agenten werd met een wisseling, die veel mensen heeft bin- koevoet op zijn achterhoofd geslagen, nengehouden. AUeen in de provincies terwijl de ander met een mes in zun Groningen, Friesland, Limburg en in gezicht werd gekrast. Rotterdam hebben politie en brand- m Amsterdam moest de 17-Jarige M. weer handen vol werk gehad. Een Middelburg met derdegraads brand- woordvoerder van de rijkspolitie in wonden in het Wilhelminagasthuis Groningen sprak van „een golf van worden opgenomen. Toen hij met een baldadigheid" die over de provincie lucifer vuurwerk aan wilde steken, was gegaan. vloog Bengaals vuurwerk in zijn moesten twee groepen biele eenheid optreden te maken aan een brand op de Ver- l korte charge uitvoe- ROERMOND (ANP) De 35- niets gebleken. Matthia Jarige chauffeur Matthias D. uit een grondig buurt- en Horst heeft bekend dat hij in de zoek, op 19 december aangehouden avonduren van 12 december Jl. de 68-jarige ongehuwde L. Spreeuwen- berg uit Hegelsom-Horst door wur ging om het leven heeft gebracht. Kapitein Pinckaerts van de rijks politie Roermond deelde woensdag avond verder mee dat Matthias D. de oude man gedood heeft na een gesprek over de verbouw van de wo ning waarin Spreeuwenberg woonde maar waarvan Matthias D. de eige naar was. Dit gesprek liep op een ruzie uit. Het lijk van L. Spreeuwen- berg, die aan de ziekte van Parkin son leed, werd op zondagavond 14 december door familie aangetroffen in de woonkamer van het slachtof fer te Hegelsom-Horst. Na sectie bleek uiteindelijk dat de man door verstikking om het leven moest zijn gekomen. Matthias D. heeft het pand waarin Spreeuwenberg woon de ongeveer twee Jaar geleden ge kocht van het slachtoffer. Spreeu wenberg heeft hierbij bedongen dat hij tot aan zijn dood in twee kamers aan de voorzijde van het pand kon blijven wonen. Matthias D. is onge veer een jaar geleden begonnen met de verbouw van het huis en had aan de achterzijde van het pand reeds twee andere kamers voor bewoning door Spreeuwenberg klaar laten ma ken. Het metselwerk van de ver bouwing lag al enkele maanden stil j omdat Spreeuwenberg geweigerd zou hebben de kamers aan de voorzijde, waar hij meer zon had, te verlaten, in ruil voor de nieuw ingerichte kamers aan de achterzijde van het huis. Matthias D. wilde het huis, waarbij ongeveer een hectare grond ligt, samen met zijn vrouw gaan be wonen. Van roof of enig ander mo- tief is volgens kapitein Pinckaerts llaardingen bant 's nachts zwaar verkeer VLAARDINGEN <SP) Als eerste gemeente in Neder land gaat V laar dingen 's nachts het zware verkeer uit de binnenstad weren. Als de gemeenteraad volgende week het voorstel van het college van B. en W. goedkeurt, dan zal het voor vrachtwagens ver boden worden om van 's avonds elf uur tot 's morgens zeven uur door het Vlaardingse centrum te rijden. Het stille f entrum zal met speciale borden worden aange geven. Daarnaast komt er een nachtroute voor het zware verkeer "omdat het gemeente bestuur vindt dat er wel een mogelijkheid moet blijven be staan voor het vrachtverkeer om ook 's avonds en 's nachts de havens en de industrieter reinen te bereiken. Daarvoor wil men de zogenaamde ge vaarlijke stoffen-routes ge bruiken. Het verbod zal gaan gelden voor voertuigen die lan ger dan zes meter en hoger dan twee meter zijn. lengde Hereweg, waar het doorgaand verkeer werd gehinderd. Achter de Groninger bloemenveiling raakte cw=.7e noodschool nen (gem. Schinnen) moest de po litie ingrijpen toen na een ruzie over vuurwerk iemand een mes trok. eind woonhuis begon, moest de Haagse brandweer een wachtlijst aanleggen voor de kleine straatbrandjes. Jonge lui in Rijswijk gooiden met stenen naar brandwere en gemeentereiniging eind wilden maken i -N, zsêê -mm po- i handjevol dapperen waagde zich dit jaar aan de traditionele ren op Nieuwjaarsdag Scheveningen. De temperatuur was dan ook allerminst aanlokkelijk. (ADVERTENTIE) ;-iv De jonge Duitser Peter Csarnecki raakte in de jeugdgevangenis van Zutphen bevriend met de Zuid-Molukkers,die ons vorige maand met afgrijzen sloegen.Hij zegt: „Als de Nederlandse regering niets doet, vallen er dit jaar tientallen doden". Moet Csarnecki serieus worden genomen? Callgirls voor de rijken. Vanachter haar telefoon stuurde madame Claude jarenlang de mooiste meisjes naar de rijkste heren. Ze was de keizerin van de callgirls. Welke meisjes waren het meest geliefd, de temperamentvolle Italiaanse, de koele Scandinavische, de pittige Franse? O Van Mierlo: terugkeer van een held? Is er ooit een man zo snel zo hoog geklommen en zo snel zo diep gevallen als Hans van Mierlo? In 1966 stormde hij de Tweede Kamer binnen,in I970tuimeldezijnpartij er uit. Zijn handen jeuken nog steeds als hij het politieke strijdperk betreedt. Beleven we de terugkeer van een held? Als u meteen abonnee wilt worden (f 16,25 per kwartaal, 13 nummers) bel dan 020-5411345» toestel 215 (va6 9.00 tot in.00 uur). DEN HAAG Nu Suriname in november de onafhankelijkheid heeft bereikt zwenkt de belangstel ling naar de Nederlandse Antillen. Dit stukje Nederland in het Caraïbisch gebied met in totaal nog geen kwart miljoen inwoners bestaat uit drie eilanden beneden de wind: Aruba, Bonaire en Curasao en drie Door Wibo Burgers kleinere eilanden boven de wind: St. Eustatius, Saba en St. Maarten. De twee eilandengroepen liggen zo'n 700 tot 800 kilometer van elkaar. De ABC-eilanden zijn vooral georiën teerd op Latijns-Amerika met een Westeuropese inslag, terwijl de SSS-eilanden nogal wat Eng\ïls- Franse invloeden ondergaan. Surinames onafhankelijkheid heeft uiteraard ook in de Nederlandse Antillen geleid tot een verhevigde aandacht voor het op eigen benen staan. De Antilliaanse regering geleid door premier Juancho Evertsz, wil in fasen toewerken naar de onafhankelijkheid, waarvoor overigens nog nooit een datum is genoemd. Toch heeft premier Den Uyl deze kwestie al in 1974 by een bezoek aan de Antillen op tafel gelegd. Het is trouwens zeer de vraag of er in de toekomst sprake zal kunnen zijn van een onafhankelijk land, dat de zes eilanden omvat. Weliswaar wil de regering-Evertsz dat en ook ons land neemt dat standpunt in, maar voorlopig ziet het er niet erg naar uit dat h'et die kant op zal gaan. Met name Aruba (60.000 inwoners) wil een eigen weg gaan. In de Antillen is men beducht voor de onafhankelijkheid, die onstuit baar nader komt. Die angst berust goeddeels op de overtuiging dat Curacao, het meest bevolkte van de zes eilanden en mede daardoor van oudsher het bestuurscentrum van het land, het eilandengebi'ed zal overheersen. De regering-Evertsz doet veel moeite om die angst weg te nemen door een decentralisatie van het bestuur. Niettemin is het vooral de laatste maanden duideiljk geworden dat Aruba al op weg is naar een eigen onafhankelijkheid. Het eiland heeft van zich doen spreken door een bezoek van een delegatie van de Arubaans» regeringspartij MEP aan Venezuela. Tijdens dat bezcfók, een verrassing voor de regering van de Antillen en voor Den Haag, is ook de door deze partij bepleite .status aparte" voor Aruba ter sprake gebracht. Direct na het bekend worden van de trip naar Venezuela heeft Bonaire verklaard dezelfde weg te zullen gaan volgen als Aruba doorzet. Voor Curacao zit er dan ook niet veel anders op, mede omdat dit eiland en Aruba economisch sterk gebon den zijn aan Venezuela. Premier Evertsz heeft tijdens zijn recente bezoek aan ons land deze gang van zaken in scherpe bewoordingen veroordeeld. Hij her innerde eraan dat de Nederlandse Antillen sinds het Statuut van 1954 uit vrije wil tot het Koninkrijk der Nederlanden behoren. Er is sprake van een zeer ruime zelfstandigheid: alleen defensie en buitenlandse betrekkingen zijn nog koninkrijks aangelegenheden. Bij de formatie van het kabinet- Evertsz is afgesproken dat eerst gestreefd zou wordvn naar een zo groot mogelijke zelfstandigheid van de afzonderlijke eilanden. Daarna zou de structuur van het land worden bepaald, waarbij uiteraard niet gedacht is aan het opdelen van de Antillen. Het eigenmachtige optreden van de Arubaanse regeringspartij MEP heeft er al toe geleid dat de drie ministers van deze partij in het Antilliaanse kabinet hun portefeuil les zijn ontnomen. Nadien heeft Betico Croes, de leider van de MEP, gezegd dat Aruba volgend jaar een datum voor de onafhankelijkheid van het eiland moet gaan vaststel len. Dat zou moeten gebeuren nadat een delegatie van de Aruibaanse eilandsraad Nederland heeft be zocht. Zo nodig zal de onafhanke lijkheid eenzijdig worden uitgeroe pen via een referendum, aldus de MEP-voorman. Zijn partij bezet in de Antilliaanse staten vijf van de acht Arubaanse zetels en in de eilandsraad van Aruba 13 van de 21. Intussen zijn op St. Maarten stemmen opgegaan het Nederlandse en het Franse deel van het eiland samen te voegen met daarbij Anguüla en St. Barth. Dit zou dan moeten gebeuren met steun van Frankrijk, Engeland en Nederland. De gebeurtenissen van de laatste tijd wijzen duidelijk in de richting van een dreigende versplintering van de Nederlandse Antillen. Het is zeer de vraag of Nederland daar ook maar iets tegen zal kunnen uitrichten. Het gaat immers om eilanden, die door een historisch toeval samen gekonven zijn. Wan neer dan het samenbindende element wegvalt verdwijnt daarmee veelal de basis voor een verder samengaan. De door Engeland opgezette en volledig mislukte Westindische federatie is daarvan het beste voorbeeld. De Nederlandse Antillen, hoe lang zullen ze nog bestaan als een gebied? Tegen de achtergrond van de recente ontwikkelingen HJkt dat de meest reële vraagstelling. En nog veel meer opmerkelijks in Panorama van deze week.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7