Slechts 30 pet. wetenschappers woont in Leiden Protest „Vijf Hovenhuis" tegen beknotting Troef draait weer volop... TAL VAN NIEUWE K&O-CURSUSSEN Opbouw voorzieningen niet ten koste van de huidige Van Leidse universiteit NIEUWJAARS BAL VAN DE HUTSPOTTEN Levende stenenlOOOx Weer zwartboek van Leidse stichting buurt- en clubhuiswerk Le Bistro VRIJDAG 2 JANUARI 1976 LEIDEN Van het wetenschap pelijk personeel van de Leidse universiteit (hoogleraren, lecto ren en wetenschappelijke mede werkers) woont slechts dertig procent in Leiden, terwijl van het niet-wetenschappelijk personeel (technisch en administratief) on geveer de helft in Leiden woont. Dit blijkt uit een personeelssta- tistiek van de Leidse universiteit over wonen en werken. Uit de statistiek spreekt een dui delijk onderscheid tussen het we tenschappelijk personeel voor wat het wonen betreft. Zo wonen er in Oegstgeest en Leiderdorp samen evenveel wetenschappelijke per soneelsleden als in Leiden, terwijl van het technisch en administra tief personeel nog geen vijfde deel in Oegstgeest én Leiderdorp woont. Van alls universitaire personeelsle den die in Leiden wonen, blijkt verder slechts een derde deel LEIDEN De Leidse Karnavals- vereniging "De Hutspotten" houdt morgenavond het traditionele niëuw- Jaarsbal in het St. Antoniusoluhhuis aan de Mare. Aan de avond zal me dewerking worden verleend door het "Loosdreoht kwartet". Verder al «er een optreden zijn van het Hon gaarse orkest "Czardas". Na mid dernacht komt de Zuidamerikaan- se muziek aan bod met het orkest "Ritmico EspeciaJl". Verder zal tij dens het nieuwjaarsbal de Jaar-orde van de Hutspotten worden uitgereikt. Om kwart over twee en drie uur 's nachts rijdt er een speciale "bor relbus". tot de wetenschappelijke staf te behoren en tweederde deel tot het technisch en administratief perso neel. Bij de gemeente Oegstgeest is dit juist andersom: daar is twee derde deel wetenschappelijk perso neel en een derde deel technisch en administratief personeel. Het totale aantal personeelsleden van de Leidse universiteit bedroeg volgens een telling van april '75 3665. Dit aantal woont verspreid over 136 gemeenten, maar het grootste deel, namelijk 1523 (ofte wel 41.5 procent), woont in Leiden. In Oegstgeest en Leiderdorp woont bijna een kwart van het universi taire personeel (23.8 procent), te weten 509 (13 9 procent) in Oegst geest en 354 (9.9 procent) in Leiderdorp, terwijl in Voorschoten en Den Haag resp. 135 en 143 per soneelsleden hun domicilie hebben. Het universitaire personeel dat in Voorschoten en Leiderdorp woont, bestaat overwegend uit technische administratieve medewerkers, ter wijl in Den Haag het merendeel wordt gevormd door wetenschappe lijk personeel. In de personeelsstatistiek is ook aan- gegeven welke personeelscategorieën waar wonen en by welke faculteit of dienst ze werkzaam zyn. Uit dat over zicht kan in elk geval de conclusie worden getrokken dat van de univer sitaire personeelsleden die by de al gemene dienst van de Leidse uni versiteit werken (dus niet bij de faculteiten), ongeveer de helft in Leiden woont. Verder kan uit het overzicht worden opgemaakt dat van de medewerkers die werkzaam zijn bij de faculteiten geneeskunde en wiskunde en natuurwetenschap pen 41 procent in Leiden woont. Bij de faculteit sociale wetenschappen komt dit percentage uit op 30 en voor Leiden, Leiderdorp en Oegst geest samen op 50 procent. Van de wetenschappelijke perso neelsleden die in Leiden wonen (to taal 1523) zijn er 60 hoogleraar, 29 lector (of hebben een onderwijsop dracht), 121 wetenschappelijk hoofd medewerker en 252 wetenschappe lijk medewerker. Er wonen verder 116 hoofd-, arts- en doctoraal-assi- stenden in Leiden en 945 leden van het technisch en administratief per soneel. Leidse wijken Uit een indeling van aantallen per soneelsleden per postdistrict in Lei den blijkt dat verreweg de meeste werknemers van de universiteit in t zg. Bos- en Gasthuisdistrict (Haag- wegkwartier, Gasthuiswijk, Fortuin- ijk. Boshuizen, Oostvliet) wonen na melijk 403 oftewel 26,5 procent. Op de tweede plaats komen het Boerhaa- ve- en Morsdistrict met 388 <of 25,5 procent) universitaire werknemers. De meeste in Leiden wonende le den van het technisch en administra tief personeel hebben hun domici lie in het Bos- en Gasthuisdistrict, namelijk 266. Op de tweede plaats komen de Merenwijk, de Kooi en L'eiden-Noord met 192. Van het we tenschappelijk personeel in Leiden wonen de meesten in het Boerhaa- ve- en Morsdistrict. namelijk 155. Daarna volgt het Bos- en Gasthuis- district met 120. De meeste hoogleraren In Leiden blijken te wonen in het Boerhaave- distrtct, namelijk 22, terwijl 21 hoog leraren hun domicilie hebben in het zg. Rodenburgerdistrict (Burge- meestérswijk, Professonenwijk etc.) De lectoren in Leiden hebben in meerderheid (namelijk 13) geko zen voor het Rodentourgerdistrict. Bij de wetenschappelijk medewer kers ligt dat weer anders. Van hen wonen er 126 in het Boerhaave- en Morsdistrict, 103 in het Bos- en Gasthuisdistrict en 58 in het Ro denburgerdistrict. Ook tussen de we tenschappelijk hoofdmedewerkers en de wetenschappelijk medewerkers blijken verschillen te bestaan want van de eerste categorie wonen er slechts 7 in de Leidse binnenstad en 1 In de Merenwijk of het Kooidis- trict. terwijl dit bij de wetenschap- peiyk medewerkers uitkomt op res pectievelijk 44 en 34. Werkers aan Troef bijeen in een van de gezellig rommelige ruimtes op de eerste verdieping. Tijdens de kerstvakantie is er er hard gewerkt aan het opknappen van het gebouw en het inrichten van de nieuwe soos. LEIDEN Het vormingscen trum "Troef" begint 1976 opti mistisch. Na de problemen die dit jaar rezen is men nu zover dat in januari weer tal van groepen van start kunnen gaan, zij het nog onder een voorlopig bestuur en met tijdelijke staf- krachten. Troef hoopt halverwe ge februari twee nieuwe staf krachten in dienst te hebben; wellicht zullen deze twee, Leo Pekelsma uit Emmen en Guus Drentje uit Alkmaar, in Januari al in part-time verband komen werken. Dan zal ook Berty van der Mey als administratieve kracht part-time aan de slag gaan. Na de bezetting van de actie groep is Troef half oktober weer open gegaan. Sindsdien is het aantal actieve leden gegroeid tot vijfenzestig. Deze capaciteit is nog niet helemaal naar wens van het interim-bestuur, maar er is wel een stijgende lijn, en organisatorisch en financieel draait alles goed. Veel oude le den komen weer terug. Laatste taak van het interim-bestuur zal nu ziin- om de nieuwe statuten aan de leden voor te leggen en rond te krijgen. In de kerstvakantie is er hard gewerkt aan het opknappen van de ruimtes die Troef heeft aan het Noordeinde. Op de begane grond wordt een nieuwe, grotere soos gemaakt. Daarna zullen de grote ruimtes op de eerste ver dieping, die door de verschillen de groepen gebruikt worden, op geknapt worden. Daar bevindt zich ook de zogenaamde huiska mer: een niet te grote ruimte met makkelijke stoelen, leestafel en televisie. Het programma waar Troef in januari mee start ziet er als volgt uit: Maandag (20 tot 22 uur): WSW-groep: voor mensen die in de WSW zitten, gezeten hebben of daarin terecht willen komen. De WSW-regeling zal nader be keken worden en waar nodig zal naar wijziging van onderdelen worden gestreefd. Groep recht/ onrecht: een gespreksgroep over arbeidssituaties. Groep toneel: zelf aan toneel doen. maar ook eens naar toneelstukken toegaan. Wandkleden maken. Handenar beid: variërend van werken met gips en klei tot zeefdruk. Dins dag (20 tot 22 uur): Nederlands: je leren uitdrukken in je eigen taal. Engels: Engelse taal leren verstaan en spreken onder meer aan de hand van Engelse song teksten. Seksualiteit: gespreks groep over de "rol" van het meisje en de jongen. Yoga. Don derdag (17.30 tot 19.30 uur): kookgroep. Donderdag <20 tot 22 uur): Kamer bewonen: een ge spreksgroep voor mensen die op kamers wonen of gaan wonen. De rechten en plichten die je als huurder hebt. hoe je met Je geld moet omspringen, hoe je je ka mer kunt inrichten, en huisves tingsproblemen. Agressiege spreksgroep over agressiviteit in allerlei vormen. Film: zelf een film maken, het script schrijven, opnemen. Muziek: met anderen muziek maken, maar ook naar muziek leren luisteren. Donder dag (21 tot 22 uurijazzballet. Voor meer informatie: Troef. Noordeinde 2a. tel. 130494. LEIDEN De Stichting Neder landse Bouwkunst, gevestigd in Lei den, heeft een mijlpaal bereikt. Nau welijks een half jaar nadat de sohrif- teiyke cursus "Levende stenen" van start ging heeft men dezer dagen de duizendste cursist ingeschreven. De cursus omvat onder meer onder werpen als: kijk op bouwkunst, ma terialen en technieken, bouwkunst door de eeuwen heen, regionale ken merken, nederzettingsvormen, boer- deryen, raadhuizen, kerken, molens en Monumentenzorg. Tijdens de cur sus worden ook werkbezoeken en diabijeenkomsten georganiseerd. De cursus, die in het verlengde ligt van het Monumentenjaar heeft ook in 1976 financiële steun gekregen van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Het cur susgeld voor de in totaal 48 lessen, (meer dan 1.000 pagina's tekst met honderden foto's en tekeningen) be draagt 130,-. Inlichtingen over de cursus via postbus 736, Leiden of tel. 071-893234. EN KL. HUISH. APP. STOFZUIGERS, KEUZE UIT 30 MODELLEN met 10% korting 15,— tot 25,inruil, reeds vanaf 129, Korevaarstraat 16 - Leiden - t.o. Fiat showroom Telefoon 071120164 Geen koopavond. LEIDEN In de eerste weken van het nieuwe jaar begint een groot aantal nieuwe cursussen en lezingen van KenO in Leiden en omgeving. Zo kan men in Leiden onder meer tereoht voor de cur sussen: etsen en andere druktech nieken. manden maken, filmen voor amateurs, poppen maken in oude stijl, weven, poppenspel, Franse conversatie, pottenbakken en boetseren, handenarbeid, ma- cramé. vrije naaldtechniek en yoga. In Leiderdorp start men onder meer met: pottenbakken, kreatief varken met klei. karak terpoppen maken, wandkleden maken en navigeren. In Oegst geest is men eveneens welkom voor KenO-cursussen ais: vorm geving in hout, maken van speel goed en gebruiksvoorwerpen, beel dend bezig zijn voor jongens en meisjes van 8 tot 12 Jaar. kunst historie, wandkleden maken, ba tikken, spinnen en weven, textie le werkvormen, macramé, poppen maken in oude stijl, pottenbak ken, schoonheidsverzorging, yo ga, kleding maten en vermaken, kreatief werken in keramiek, te kenen en schilderen, doen van klusjes in huis, Ikebana (Japan se bloemsierkunst), Franse con versatie, Nederlands voor buiten landers, bridgen. Wie zich niet te lang aan een cursus wil binden kan zyn kennis ook verryken met de lezingen die K en O organiseert. Zo wor den in Leiderdorp lezingen gege ven over voedsel. De eerste lezing uit deze serie is getiteld "Biolo gisch dynamische landbouw nu of nooit". In Katwijk wordt een le zing gehouden o\t?r vakantielan den en in Leiden staan lezingen op het programma zoals: "Het onderzoek van golven op zee" en "Stress, of wat een mens kan heb ben". Verder nog onderwerpen, als "De insecten van het tropische regenwoud", "Acupnctuur", "Het dagelijks leven in Egypte". "De pyramiden van Egypte" en "Zicht op onze maatschappij". Al deze lezingen en cursussen beginnen in de eerste weken van het nieuwe Jaar. Wie nadere in lichtingen over de cursussen en lezingen wil hebben kan terecht op het KenO-bureau aan de Oude Vest 45 in Leiden. Ook telefo nisch (tel. 131841) wordt de ge wenste informatie verstrekt. LEIDEN „Het Vijf Hcrvenhuis" protesteert fel tegen de plannen om het buurt- en clubhuiswerk voor de Hoflaan en naaste omge ving dit jaar te beknotten. Dat wordt gedaan in een dezer dagen verschenen „zwartboek". Het is het tweede „zwartboek" van Leid se organisaties op het gebied van buurt- en clubhuiswerk. Al eer der kwam er een noodkreet uit Leiden-noord van „De Zeven sprong". Ging het daar om de zeer slechte hulsvesting: bij het „Vijf Hovenhuis" liggen de pro blemen* op het punt van de per soneelsbezetting en de financiën. Aanleiding tot het zwartboek is onder moer geweest het voorstel dat de Leidse Jeugd Aktie, overkoepe lende installing voor buurt- en clubhuisaotfviteiten, heeft ge daan om een cultureel werker en een peuterleidster aan het werk in het "Vyf Hovenhuis" te onttrekken ten gunste van de Stichting Wes terkwartier, die werkzaam is in een deel van het oude Haagwegkwar- tier. In het zwartboek wordt erop ge wezen, dat de activiteiten in Wes- terfcwartier tot stand hebben kun nen komen dankzij de mankracht en het geld dat het "Vijf Hoven huis" erin hebben gestoken. Onder meer door een vierde cultureel wer ker, die aan de Hoflaan zou gaan Oudt Leyden Steenstraat 49/51 t.o. parkeerterrein. Laden IdefoOT071-liA44-Zondags lesloten werken, te detacheren in Wester kwartier. "Dit flink stuk burenhulp lijkt nu te moeten leiden tot zo on geveer de halvering van het aantal betaalde medewerkers. De arme, want de buurt rond de Hoflaan is economisch niet zo sterk, moet z'n armoe gaan delen met de nog ar- meren in het oude Haagwegkwar- tier, die nu een bloeiend stuk Jeugd- en jongerenwerk hebben in Wester kwartier". Afbraak Volgens medewerkers en bestuur van het "Vyf Bovenhuis" mag de opbouw van de ene voorziening niet ten koste gaan van de afbraak van de andere voorziening. "Zeker niet als die andere voorziening al lang blijk heeft gegeven van haar more le verantwoordelijkheid". Met dat laatste doelend op het op gang brengen van het buurt- en club- huiswerk in WesterkwartierMen vindt dan ook dat er nieuw geld aangeboord zal moeten worden. Niet alleen ten behoeve van Wes terkwartier, maar ook voor nieuwe activiteiten zoals in de Slaagfhwijk (deel Merenwijk). Het "Vyf Hovenhuis" vindt dat wethouder Tesselaar, de Leid se Jeugd Aktie en de betrokken in stellingen, met steun in de rug van de Leidse gemeenteraad, het minis terie van CRM daarvoor zullen moeten aanspreken. Mocht vast ko men te staan, dat die mogelijkhe den er niet zijn, dan vindt men dat het geld moet komen uit ge meentelijke fondsen. Gewezen wordt daarbij op de be langrijke gemeentelijke subsidiebe dragen. die de afgelopen Jaren niet zijn benut. Over de Jaren '72 en '73 zou dat gaan om een bedrag van in totaal f 107.641.-. Mocht er nog mee- geld nodig zijn dan kan gestreefd wor den naar een gelijktrekking van de gemeentelijke subsidiepercentages, met die van het ministerie van CRM. Dat zou in fasen moeten ge beuren. De samenstellers van het zwart boek vrezen, dat als de huidige plan nen van de LJA worden uitgevoerd er eind 1976 opnieuw zeer grote moei lijkheden zullen ontstaan rond de fi nanciën. Gewezen wordt op een mo gelijke snelle uitbreiding van de acti- verzoek gedaan een voorschot te ver strekken. "Wij weten anders niet meer hoe we de eindjes aan elkaar moeten knopen", aldus het Stich tingsbestuur. Tenslotte wordt in het zwartboek gepleit voor een overleg op korte termijn tussen wethouder Tesselaar, de Leidse Jeugd Aktie en de Leid se instellingen. In een dergelijk over leg zou alle informatie zowel van de kant van de gemeente als van de buurt- en clubhuizen op tafel moe ten komen. vitedten in de Slaaghwijk, het buurt werk voor de Zijl wijk, en de noodza kelijke verbeteringen van "De Boei" en "De Zevensprong". Wat de plannen voor overheveling van medewerkers betreft zeggen de zwartboek-auteurs, dat zowel wet houder Tesselaar als de LJA verge ten zijn dat de cultureel werker die destijds in Westerkwartier aan het werk ging eigenlijk een "vacature" is bij het Vijf Hovenhuis, die ver vuld moet worden, zodra de aotivi- teiten van Westerkwartier zelfstan dig geworden zijn. Overigens voorziet men grote pro blemen bij de onttrekking van nog een cultureel medewerker en een peiiteiieidster. Het zwartboek con stateert, dat de medewerkers zelf niet overgeplaatst willen worden en ook dat het werk in het "Vajf Ho venhuis" en "Westerkwartier" dui delijk verschilt in aard. Volgens de schrijvers is het wethouder Tesselaar geweest, die de hele zaak aan het rol len heeft gebracht door in een brief van 1 december jl. waarin wordt ge zegd dat de relatie Vijf Hovenhuds- Westerkwartier opgelost moet wor den. Een andere zaak die in het "zwart boek" wordt gesignaleerd is de fi nanciële problemen, die zich voor doen door de grote achterstand in de subsidie-uitkeringen. Volgens het stichtingsbestuur Vijf Hovenhuis heeft men over de jaren 11 tot en met *74 nog een bedrag van ruim 95.000 gulden tegoed. Om de vorde ringen toch te kunnen voldoen had men begin oktober bij de gemeen te al bijna 69.000 geleend. Over dat bedrag moet rente worden betaald, waarvoor geen of slechte gedeelte lijk subsidie wordt gegeven. In een brief van eind november aan wet houder Tesselaar is het dringende „Het Vijf Hovenhuisaan de Hoflaan: straks bijna halvering van het aantal betaalde medewer kers?

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3