Jaarwisseling Leiden opnieuw bron van onrust COR DE KONING ZEGT HET MET BLOEMEN agenda RIJNSBURGER MAAKTE VERSIERING VOOR WEENSE CONCERTZAAL Veel kerstboombrandjes Antiek diefstal in Leidse flatwoning KEURING VOOR DUIF-EXPO WENEN/RIJNSBURG Ergens ln een Oostenrijks wintersportdorpje, temidden van de sneeuw, rust het Rij nsburgse bloemsierkunstenaars- ecfctpaar Cor en Rie de Koning uit ste dagen van 1975. In Wenen heeft het nagenoeg dag en nacht gewerkt om met Nederlandse bloemen de Groszen Musikvereinsaal een feeste lijk en kleurig aanzicht te geven. Voor het traditionele nieuwjaarscon cert van de Wiener Philharmondker. Het was voor de De Konings de ne gende keer, dat zij oud en nieuw in Wenen tussen het werk door vier den en met hun bloemversieringen een belangrijke bijdrage leverden aan dit muzikaal festijn op de eer ste dag van het nieuwe jaar. Zo'n vijfhonderd miljoen kijkers - voor - het eerst was het concert ook te zien en te beluisteren in Rusland en Japan - hebben dank zij Euro- visie dit gebeuren in de stad van de walsen, operettes en marsen mee kunnen beleven. Cor en Rie de Koning hebben er dit jaar weer iets moois van ge maakt. Het accent van de bloemver- sieringen lag vooral op het toneel en het orgelfront. Doodeenvoudig om dat dit deel van de zaal het meest in het beeld kwam. Machtige, veel kleurige toeven waren aangebracht hoog boven de musicerende Philhar- monikers. Tegen het gTote orgelfront, dat deze muziektempel siert. Kun stig geschikt. Iedereen in de stamp volle zaal genoot terecht van die immense bloemenweelde uit Holland. Het is met die bloemversiering negen jaar geleden begonnen. Niek Hemmes ontmoette in het vlieg tuig van Milaan naar Frankfurt Wiener Philharmoniker-idrigent Wil li Boskovski (nu 66). Bijna vanzelf sprekend kwam het gesprek op bloemen toen Hemmes zich aan Boskovski voorstelde als algemeen vertegenwoordiger van het bestuur van de Rij nsburgse bloemenveiling "Flora". En. natuurlijk op het traditionele Weense nieuwjaarscon cert. Toen Hemmes zich liet ont vallen, dat het misschien wel leuk zou zijn de zaal te tooien met gran dioze bloementoeven was het ijs snel gebroken. Boskovski voelde er be grijpelijk alles voor. Het resultaat was, dat Niek Hemmes naar Wenen trok en na anige besprekingen met het bestuur van de Wiener Philhar- moniker het aanbod deed, dat "Flo ra" de zaal zou versieren. Dat ge schiedde. Later is deze presentatie overgeno men door de Vereniging "De Neder landse Bloemisterij" om er zodoen de een volHedig nationale manifes tatie van te maken. Hemmes bleef de zaken regelen en Car en Rie de Koning, die van het eerste uur af de arrangementen hadden gemaakt bleven naar Wenen gaan. Boskovski tot Hemmes: "Cor en Rie de Koning zijn hier kind in huis. Het is geweldig zoals ze de zaal versieren. Dat geeft meer kleur aan ons concert. Ieder jaar weer bereiken ons lovende reacties. De De Konings krijgen alle medewerking van de Oostenrijkse bloemisten. Zo'n dag of vijf heb ik ze hier bezig gezien. Ze werken van de vroege morgen tot de late avond. Met alle moeilijkheden van dien. Er is geluikkig een goed sa menspel tussen hen en de mensen van de Oostenrijkse televisie, die duizenden meters kabel moeten leg gen en de camera's moeten plaat sen. Men kan elkaar niet in de weg gaan lopen. Leuk, dat dit jaar alle orkestleden vanuit Nederland een bloemengroet kregen. Dat heeft ons erg verrast". Tienduizenden Nederlandse bloe men zijn met het vliegtuig en met een koelwagen naar Wenen ge bracht. Nagenoeg alle soorten, die momenteel voor handen zijn. De bolbloem'en kwamen begrijpelijk allemaal uit Rijnsburg. Wat de an dere soorten betreft leverden ook Aalsmeer en het Westland hun aandeel. Cor en Rie de Koning had den die tulpen, narcissen, hyacin ten, gladiolen, forsytheas, amaryl lissen, anthuriums, chrysanten, an jers, rozen en wat al niet meer ge vormd tot grandioze toeven. Een werkje, dat tientallen uren in be slag nam. Kort voor het begin van het concert waren ze ermee gereed. Het was daar in die muziektempel één bloemenzee. Cor de Koning: "Het moeilijke is de "groen" uit Nederland verzon den bloemen op tijd in kleur te krijgen. Ze mogen niet te rijp en niet te rauw zijn. Wanneer ze te rijp zijn, gaan ze door het sterke licht van al die lampen, die de te levisie gebruikt, snel hangen en verwelken. Dat is geen gezicht. Zijn ze te rauw, dan konten de kleuren niet uit. Ons eerste werk was de bloemen direct na aankomst op water te zetten en soort bij soort te plaatsen. Het eigenlij ke bindwerk begon pas in de eerste uren van oudejaarsdag. Eerst de toeven maken en ze later plaatsen. Natuurlijk had ik van tevoren al schetsen gemaakt voor het arran gement. Ook hoe ik de toeven zou plaatsen. Ik ken d'e zaal. Dat laatste valt niet mee. Vooral niet als we met dat orgelfront bezig zijn. Dan is het trapje op en trapje af. Gelukkig krijg ik hier in Wenen veel medewerking. Ook van het personeel van de concertzaal. We kennen elkaar zo langzamerhand. Het is één van de teukste opdrach ten van het jaar voor ons. We heb ben hier in die negen jaar heel veel vrienden gemaakt. Overal wor den we zeer gastvrij ontvangen". Wat de De Konings hun tien jarig zoontje was er voor het eerst ook bij op deze nieuwjaarsdag '76 erg prettig vonden was, dat ze het concert nu eens vanuit de zaal kon den volgen. De vorige keren waren ze altijd op de één of andere wij ze betrokken geweest bij het aan bieden van geschenken. Tussen het concert door. Dat hield in, dat ze gekleed en geschminkt moesten worden. Op die manier zagen en hoorden ze niets van wat er zich in de muziektempel afspeelde. Die taak werd nu overgenomen door Oostenrijkse "bloemenmeisjes". De De Konings hadden voor alle musi ci boeketjes van bolbloemen ge maakt. Dat sloeg erg in. Doordat de orkestleden ze tegen de achterzijde van hun lessenaars plaatsten ging er een machtige propaganda van uit voor de Nederlandse bloemen. Hemmes: "Die presentatie doen we beslist niet om te proberen de Oostenrijkse markt te veroveren. Dat zou een moeilijke zaak zijn. Maar wel, omdat dit traditionele nieuwjaarsconcert door Eurovisie in geheel Europa en nu ook daar bui ten te zien is. Vooral de buiten landse presentatoren schenken nog al wat aandacht aan die bloemver siering uit Nederland. Dat is een goede promotie voor ons vak. Daar om hopen we ook op nieuwjaarsdag 1977 weer in Wenen present te kun nen zijn". CEES COMBEE. VRIJDAG 2 JANUARI 1976 VRIJDAG Herenstraat 45 (gebouw Staal wijk) Jeugasociëteit Time, 7.45—11.30 uur Hooglandse Kerkgracht 28 Open- Bejaardensociëteit Humanltas. Fred. Hendrikplantsoen 25. Leider dorp, informatieavond Baha'i Gemeen. Steenstraat lb. Wereldwinkel 9.30 Willem de Zwijgerlaan, Konlngskerk, rullavond. 7.3010 uur nam Geversstraat 65. Oegstgeest,sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden 2 uu°rnam.de Troe' •sooeavond. ZATERDAG De Burcht, Antiekmarkt. 9.30 uur vm5 uur nam. Steenstraat lb, morgens geopend. ZONDAG Clubhuis, Nieuwjaarsbal. Ge vensstraat; 65, Oegstgeest, sociëteit roor kamerbewoners en alleenstaanden didielweg 19c, Leid kindervoorstelling, 2.3 125902. MAANDAG Steenstraat lb. Wereldwinkel, 0.30 LEIDEN In de nacht van 31 december op 1 januari hebben onbekenden zich toegang ver schaft tot een flatwoning op de eerste etage aan de Zaanstraat. Er werden twee schilderijen ont vreemd: één van Van Driessen (landschap met boerderij) en één van Goedvriend (landschap met dorp), benevens zes antieke tinnen maten en 'n aantal zilve ren guldens, rijksdaalders en ju bileumtientjes. De daders heb ben de woning geheel overhoop gehaald. Van hen ontbreekt tot nu toe elk spoor. LEIDEN Ook Leiden heeft uit bundig de jaarwisseling gevierd. Het is zoals ook elders ln het land niet rustig geweest. Politie en brandweer moesten regelmatig uitrukken om voornamelijk kerst boombrandjes te blussen en men sen tot kalmte te bewegen. Op oudejaarsavond heeft de poli tie ongeveer70 kerstbomen wegge haald in de omgeving van de To- matenstraat. Een uur later had de jeugd daar weer hout verzameld maar ook dat is weggevoerd. Voor alle zekerheid is riten in de buurt gebleven. Ook op het kruispunt 3 Ok- toberstraat-Stadhouderslaan probeer de de jeugd kerstbomen te ver branden en ook daar werd een ein de aan gemaakt. De 18-jarige Joke van der Poel uit Leiden werd rond half één 's nachts vrij ernstig aan haar linkeroog ge wond door vuurwerk. Zij werd ter stond door de EHD naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht. Een vuurpijl die een huis aan de Vollersgracht was „binnengescho ten". veroorzaakte daar een begin nend brandje, dat evenwel snel kon worden geblust. De omgeving van de Marnixstraat, vanouds een bolwerk rond de jaar wisseling, was ook nu wat onrustig. Ook daar werd geprobeerd kerst bonten te verbranden. Voor alle ze kerheid werd er een Mobiele Een heid-brigade van de politie heenge- stuurd, die rond één uur moest op treden. Jongeren probeerden een bouwkeet om te gooien en in brand te steken. Personeel van de reini- ginsdienst heeft de keet, onder dek king van de politie, overgebracht naar het terrein van de Groenoord hal. Een bomenbrandje op de Rijns- burgerweg, ter hoogte van de Nach tegaallaan, en een brandje op het Diamantplein completeerden de eer ste nacht van het nieuwe Jaar. Gistermiddag hadden bewoners van de Oostdwarsgradht last van rook, doordat kinderen kerstbomen aan het verbranden waren Medewerkers van de SLF, die eten gaslek repareerden in de Van de Sande Bakhuyzenlaam, werden gistermiddag bekogeld met rotjes Dat was niet alleen lastig, maar ook levensgevaarlijk, in verband met het ontsnappende gas. De politie moest ook hier assistentie verlenen. Vrolijcke Arke en Zevensprong: „gekostumeerd bal" LEIDEN In de meest bonte uitrusting van jurken, schorten, truitjes en afgedankte bloezen hebben de clubhuizen De Zeven sprong en De Vrolijcke Arke met elkaar gewedijverd op het voet balveld. Dat geschiedde afgelopen woens dagmiddag en was bedoeld als afsluiting van het jaar. Een nat te ten modderige afsluiting, maar wel zo vrolijk. De Zevensprong heeft gezegevierd met "zoiets van -» Sfi Aardis Wat waren we toch aardig voor elkaar, vanochtend. Allemaal handjes en zelfs een enkele kus, vlak na het ontbijt. De hele dag iedereen wen sen wat mogelijk schijnt en tenslotte vermoeide handen hebben wanneer we dit avondblad ter hand nemen. Nou Ja, we hebben het eergisteren al met een stemmige foto kunnen zien: voorspoed en geluk. Namens directie en personeel. Op alle fron ten één. Goedenavond en ga er maar eens lekker voor zitten. 't Spinnewiel aan de Zuidbuurtse- weg. De jeugd kan daar dan volks dansen, kleien, paar films kijken en zich verpozen in een leesboek. De toegang is gratis voor leden, terwijl niet-leden twee kwartjes per persoon betalen. EHBO Alg1 emeen Noteert, noteert: de wijkvereniging Aktief (leeftijd 5 Jaar) houdt op woensdag 21 Januari de algemene ledenvergadering. Waar en hoe laat, of er koffie is dan wel karnemelk, tevreden berichten of kastekorten laten we zeer spoedig nader weten. In Meerburg start de EHBO-ver eniging op 27 Januari wederom met een begincursus. De opleiding voor het diploma bestaat uit twaalf we kelijkse lessen van twee uur, die worden gegeven in het verenigings gebouw De Drie Eendjes in Zoeter- woude Hoge Rijndijk. Vóór 6 Januari dient men zich aan te melden bij mevrouw Van der Meyden, Maas straat 18 in Leiden of bij meneer Verstegen, Park die Leythe 15 in Leiden, telefoon 130151. Duinrell Toeter Het trompetkorps van de chr. gym nastiekvereniging JAHN is met een nieuwe cursus voor Jongens van 10 tot en met 15 Jaar begonnen. Zij kunnen desgewenst dus trompetbla zer worden. De leerlingen krijgen een mooie trompet (met ventiel zelfs) in bruik leen, die ze mee naar huis mogen nemen. Leuk voor tussen de schuif deuren. Wanneer er marsen kunnen worden geblazen, krijgt elke blazer een uniform om met de optochten te kunnen meelopen. De lessen worden gegeven in zuid west (Leiden) op de donderdagavond van zeven tot half negen in de kantine van Stokkermans' Chroom- industrie aan de Rooseveltstraat. De contributie is zes gulden per maand. Uniform- en instrumentkosten zijn bij die prijs inbegrepen. Opgeven by meneer De Knegt, Evertsenstraat 68, telefoon 133490. De weg kwytraken zal het komend seizoen op Duinrell niet meer zo vaak voor hoeven te komen. De vrij kleine en niet zo heel duidelijke be- wegwyzering zal worden vervangen door borden met daarop een afbeel ding. De nieuwe borden zyn van geel aluminium gemaakt. Naast de nieu we borden komt er ook een nieuwe gids voor het recreatiepark. Plan nen voor een uitbreiding van de at tracties bestaan er natuuriyk ook weer. Men heeft een „kletterberg" in studie. Wat dat is? In elk geval iets niet grote opblaasbare bal len, waar overheen een plastic net is gespannen. In de Oranjerie van Duinrell zal een klein rytuigmuseum worden in gericht. Het bord daarvoor ziet u hierby afgedrukt. 2% Als Ten strijde Kontakt LEIDEN Voorafgaand aan de officiële opening van ,J)uif-Expo" in de Stadsgehoorzaal i werd vanmorgen begonnen met de keuring van de duiven. Erkende keurmeesters velden over niet minder dan 1500 duiven. Open middag Leiden oordeel De Vrije Clubs houden morgen Zoeterwoude open middag in Kontakt, het blad van het Dienst verleningscentrum in Oegstgeest, schotelt ons weer een scala van ac tiviteiten voor. wy noemen: gym nastiek, sociëteit, schoonheidsspecia liste, gespreksgroepen, zangkoren, wandkledenclub, belastingadvies, was serette. Teveel om allemaal tyden en <±enarbeid Wandkleden maken en To- St'adhuifi, Raadsvergadering, 7.30 uur SOS-dienst SOS Telefonische hulpdienst: Tel 071-125202. Voor allen die ln moeilijk heden verkeren Dag en nacht te be reiken Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe. straat 49a. dl 10.30—11.30 uur vm. Morskwartier: buurthuis MorewUk. To paaslaan. tel. 761196. woe. 10.00 —11.00 uur vm. TulnstadwHk: Heren straat 45. vry. 10.30—11.80 uur vm. I Moederhulp Bureau Moederhulp (nlet-gehuwde- moederzorg), Terweepark 2. tel. 151068, I mei J Schrama (maatsch. werkster). 133921 en 761944. I Burgerraadsman Bur. Burgerraadsman. Hoornbrug- I 'teeg 7 (zijkant Stadhuis). Openings- I ten ma., dl en woe. 11.00—12.00 u. I en do.avond 18.30—20.00 uur Telef. I dagelijks tijdens kantooruren: 143171. I Centrum voor intermenselijke be- I trekkingen. Geopend ma. t/m vrij. van I 16.00—18.00 en van 19.30-23.00 uur. I Oude Rijn 88. tel 144000 Weduwe en weduwnaars OEGSTGEEST Op 80-jarige leef tijd is overleden de heer F.W.N. Hu- genholtz, arts in Oegstgeest. De heer Hugenholtz was in Oegstgeest o.a. gemeente-arts en voorzitter van het zwembad Poelmeer, in welke functie hij zeer nauw betrokken was bij de bouw van het nieuwe bad. De heer Hugenhol tz was ook ere-burger van de gemeente. i telefoon (na 18 t Medische diensten Artsen Wyk I (Mors- wegkwartler. binnenstad lJ Gent. Zoeterwoudsesingel 1 Sande Bakhulzenla&n 11. 133666; Wyk III (Waard. Professoren- wijk en Tuinstadwük)A. R. Tegelaar. Burggravenlaan 14. tel. 134092; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier)F. Lahr. Zoeterwoudsesingel 8. tel. 121463. LEIDERDORP S. P. Ouwerkerk, OEGSTGEEST E. W. F. van Walchren, Oranielaan 29, tel. 152130. VOORSCHOTEN C. Meyer, Cho- S. M. Platteel—De Jongh. Apotheken Bejaardenoord In Voorschoten wordt een „bejaar denoord" geopend, en wel 16 januari aan de Zeven Provinciën 68 door Maarten Vrolyk, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Om drie uur 's middags zal hy in de re creatiezaal van 't Hofflants Huys dit huis openen. Ach, het is maar' dat u het weet. Metselcursus Dit jaar zal er wederom een met selcursus gegeven worden. Met alles inbegrepen, zoals boek, gereedschap, stenen en specie, kost deze cursus 220 gulden. U krygt dan twaalf les- Apotheek Zuid West. Brahmslaan 20. tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4. Oegstgeest. tel. 155482. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Apotheek Voorschoten, Leldseweg 66 tel. 01718-2525. Wijkverpleging LEIDEN Interkruis. Middelweg 38. tel. 121753. LEIDERDORP Gezondheidszorg. Lelderdom. tel. 140131. OEGSTGEEST Interkruis, Lfjtweg 7. tel. 154500. VOORSCHOTEN Gezondheidscen trum. v. d. Waalslaan. tel. 4641. WARMOND Zr C. Koster. Helm- t 43. Noordwijkerhout, tel.' 02523- Burgerlijke Stand GEBOREN Raymond Daniel Franciscua zn v: B. J. W. Henzlnig en A. du Prie; Ian Hen. C. J Zwart; Wendel v: a. a. u. van Kampen en N. S. et; Thomas Ruben zn v: T. W M. i Schalk en G. J. de Vries; Dennis v: J. van Hecke en H A. G Hop- Abraham Adria- wilt weten moet u schrijven naar „De Ne derlandse Baksteenindustrie", Sons- beekweg 12, Arnhem, oftewel post bus 51. U ziet: het nieuwe Jaar komt moeiteloos op gang, activiteiten over al. Het Jaar begint met een weekend en lege kranten, geen nieuws is goed nieuws. Dit is een vliegende start, wy pakken onze verrekyker, smeren de boterhammen voor onderweg wy gaan de wereld veroveren. Ner gens nog een einder, wy staan aan het begin van een langzaam licht. Wy schooieren planken hout by el kaar, wy zyn strandjutters aan de rafelende en wykende rand van de tyd, wy binden het hout op het lege drijvende afval van alles wat wy achter lieten. De zee, de zee, riep de mens en vluchtte de bergen in, maar wy gaan spelevaren en pol deren in. UESDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldscö Dagblad B.V Witte Singel 1 Lelden Postbus 64 - Giro 67055 Telefoon: 071—144941 Nabezorglng van 18.00—20.00 a Zaterdag vaD 1600—18.00 uur Te'efoon 071—130500. Indien ln gesprek 071—134539. Hoofdredacteur Han Mulder Kwartaalabonnement t 37,85 Per post f 48,25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen BU automa tische overschryving geeD ad ministratie- en incassokosten

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2