LEIDSCH DAGBLAD Kinderbijslag wordt wellicht afgeschaft Noodsignalen bleken een sinistere grap" Voor de hogere inkomensgroepen LEIDSCH DAGBLAD Pessimisme over de R ijn-verontreiniging DRAMA IN BELGISCHE BAR Kan zoiets MW ook hier gebeuren? Veertig doden bij branden in Amerika alles Vlieland Man bekent moord op Jannetje Klein VRIJDAG 2 JANUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34822 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN zyn duwbakken Om al het zout af te de Ryn wordt geloosd zouden Opnieuw storm ictat In het vriespunt na clrea 7 graden. 3 JANUARI ir; onder: lfi.40 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs n Ik word abonnee per 17 januari 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. HILVERSUM (ANP) Minister-president Den Uyl over weegt de kinderbijslag af te schaffen voor gezinnen die meer dan f 24.000 per jaar verdienen. Dat alleen al bete kent een besparing van vele honderden miljoenen, waar schijnlijk één a twee miljard. Dit zal de minister-president volgens de VPRO zeggen in het VPRO-radioprogramma "Embargo", dat vanavond wordt uit gezonden. In dit interview noemt hij daarnaast nog enkele andere bezui nigingen op de sociale voorzieningen die hij overweegt: de AOW-premie niet meer aftrekbaar voor de belast ingen; uitkeringen niet meer automatisch koppelen aan het vroeger verdiende salaris; bezuinigingen op de gezondheidszorg. De Finse politie zal binnenkort overgaan tot het gebruik van deze spijkergordels voor het afzetten van wegen bij gijzelin gen, bankovervallen e.d. Volgens de politie is deze methode veel effectiever dan blokkades of schieten op banden en bo vendien blijft de wagen bestuurbaar tot de band binnen enige seconden leeg is. De spijkergordels, die een lengte hebben van 10 meter, kosten ongeveer 1000 gulden. AMSTERDAM (ANP) De groot- afgelopen jaar 7720 van die duwbak- ste schepen die op de Ryn mogen ken nodig zijn geweest. Dus 21 per Citaat uit het interview met pre mier Den Uyl: "Mijn prioriteiten liggen het komende jaar als volgt: 1. bevriezing, resp. terugdringing van de inkomens die nu boven het gemiddelde liggen, zeg maar boven de f 25.000 tot f 30.000 per jaar. 2. bevriezen van het inkomen van de gemiddelde werknemer. 3. minder groei van de sociale uit keringen, dat zijn mijn prioriteiten in die volgorde. We besteden verschrikkelijk veel geld aan gezondheidszorg. Ongeveer 8.5 procent van ons nationale inkomen, zeer de moeite waard, maar het betekent zo'n f 16 tot f 17 miljard. Is dat allemaal zo nodig? Draagt het bij tot menselijk geluk? Zijn wij niet door allerlei grenzen heen geschoten? Je kunt denken aan de ligduur in de zie kenhuizen en hun uitrusting, aan het feit dat er in ons land meer specialisten zijn dan huisartsen, de 2500 ton. dag, want dagelijks wordt de Rijn dat in met wel 50.000 ton zout verontreinigd, in het En voorlopig zal het met de Rijn nog wel niet beter worden. Dit zei ir. C. van der Veen, directeur van het ge meentelijk waterleidingbedrijf in Amsterdam, vanochtend in een Nieuwjaarstoespraak. Vergeleken met het zoute natrium- chloride, dat het water van de Ryn lige tijd zware storm uit. bederft- zü11 de andere lozingen van I. in de middag ruimend fabrieken en bedrijven slechts mikro- verontreinigingen te noemen. Teza men vormen ook zij echter een be dreiging voor het Rijnwater, waaruit 11.15 uur) driekwart van het Nederlandse drinkwater wordt geput. Jaarlijks spoelen door de Rijn namelijk ook nr. nog 41 ton kwik, 130 ton kadmium, ■"J: 410 ton arsenicum, 1710 ton lood, 1650 ton koper en 131.000 ton zink. Het Haagse naaktstrand wordt deze zomer groter wordt groter. Volgens hoofdcom missaris Peijster van de Haag se politie ls het verantwoord, ge zien de goede ervaringen in de zomer van 1975, het naaktstrand aan de grens met Wassenaar uit te breiden van 200 meter tot 500 meter lengte. In zijn nieuwjaarstoespraak zei dr. Peijster vandaag, dat het naaktstrand bewezen heeft in efèn behoefte te voorzien. "Het werd bijzonder druk be zocht. In den beginne vooral door mannen. Het vrouwelijk naturistenbezoek kwam echter geleidelijk ook op gang. In het begin trok het naaktstrand ook veel geklede kijklustdgen, hun aantal r zo zei hij. forse tarieven. Er is op het terrein van de gezondheidszorg veel te doei. aan kostenbeheersing en in de hele sociale sector. Waarom zou je de kinderbijslag zeg maar boven de f 24.000 per Jaar, vandaag de dag niet afschaffen? En vooral de kinderaftrek? Op zich zelf vind ik deze gedachte verdedig baar dat boven, zeg het inkomen van de zgn. modale werknemer, er geen kinderbijslag en kinderaftrek gegeven wordt in de inkomstenbe lasting. Dat alleen al betekent een besparing van vele honderden mil joenen, waarschijnlijk één k twee miljard. Het is gevaarlijk als elke groep alleen het eigenbelang ziet. De wel zijnswerkers, daar kan ik mij dood aan ergeren. Die staan te proteste ren op het Binnenhof, terwijl de CRM-begroting met honderden miljoenen stijgt. De leraren. Wij hebben eerder de ondernemers ge had. de ambtenaren, elke groep die daar zijn schietgebedje komt doen. De autobezitters. Men moet goed zien, er is een smal draagvlak ontstaan voor onze gemeenschapsvoorzieningen. Dat dwingt vooral tot een grotere ge meenschappelijke arbeidsinspan ning. Dat is iets waar niemand aan ontkomt. En ik kan mij razend maken als ik zie hoe moeilijk men afstand doet van ongelooflijk klei ne groepsbelangen. De één na de ander weigert te zien dat wij met elkaar in het schip zitten en moe ten hozen". Een van de vijftien doden bij een hevige brand in een café dancing in het Belgische stad je La Louvière wordt weggedra gen. Ook werden zo'n dertig personen gewond door het vuur, dat heel vroeg in het nieuwe jaar de dansgelegen heid verwoestte. Het aantal slachtoffers was zo groot, om dat het café slechts één uit gang had. Er was geen nood uitgang. Kan zoiets nu ook in onze omgeving gebeuren? „Dat is heel goed mogelijk", zei de Leidse brandweercomman dant Broeshart vanochtend. „Er zijn toestanden, waarvan wij geen weet hebben. Men doet maar. We hebben veel gewaarschuwd, maar we kun nen geen vuist maken, omdat onze verordening nog niet is goedgekeurd door de gemeen teraad. Die zweeft ergens op algemene zaken. Het is een zaak van de eigenaar, vind ik. Het kan me niets schelen of er iets clandestien gebeurt of niet. Als er maar veiligheid is. En heel vaak zie je dat niet. Laten die mensen toch ver standig zyn. En ook de be zoekers. Laten ze kijken, waar ze eruit moeten. Een jaar of vyf geleden hebben we een soortgelijke brand in Frank rijk gehad. Toen heeft ook gevraagd, hoe het den was gesteld. Nou, er is niets veranderd. Het is onvei lig...." Brandweercommandant Han- naart in Alphen aan den Rijn gelooft daarentegen niet, dat Lei- Natuurlijk zegt Leiden Zeker niet", menen Alphen, Noordwijk en Katwijk zoiets in Alphen kan plaats hebben. HU wijst dan op de snelle opkomsttyd van zRn vrijwillige brandweermensen en hun goede plaatselijke kennis, waardoor ze op weg naar de brand eigenlijk al met de be strijding bezig zijn. Van de jeugdsoos „Madonna" weethU van zeer nabij, dat aan alle 20 PAGINA'S eisen van de brandweer is vol daan. „De brandweer zat bU het maken van de plannen aan tafel", zo zegt hij. Er is zeker een voldoende aantal vluchtwegen. Ook gemeente-ambtenaar Den Hartog, die in Katwijk met de brandpreventie is belast meent dat ie zaken daar goed zit ten. Sinds kort onderzoekt hij instellingen. waar geregeld meer dan 25 personen bUeen zijn. Dit in verband met de nieuwe brandmeldverordening van het ministerie van Bin nenlandse Zaken en de brand weer-inspectie, die nu in Kat wyk geldt. Ondercommandant Kooien van de vrijwillige brandweer in Noordwijk is van mening, dat de exploitanten van de hore cabedrijven in deze badplaats zeer goed meewerken aan de naleving van brandweerver ordeningen. Hy heeft in het recente verleden bij geregelde controle nooit hoeven in te grijpen PAGINA 13 Schokkende documentaire op tv over een spastische jongen PAGINA 5 Gereformeerd jeugdwerk in gesprek met overheid PAGINA 11 „Sleepboot in moeilijkheden' NEW YORK In de Verenigde Staten zijn bij branden in huizen op nieuwjaarsdag zeker 40 mensen omgekomen. Negentien van de slachtoffers waren kinderen. Zeven keer was een vlamvattende kerst boom de oorzaak. In Greenwood, Indiana, kwam een gezin van zes mensen om. De enige aanwezige overlevende liep ernstige brandwonden op bij reddingspogin gen Bij één van de andere branden in Brooklyn, New York von den vier kinderen in de leeftijd variërend van 11 maanden tot negen Jaar oud de dood. Het vuur ont stond tijdens een nieuwjaarsfeestje, in een sous terra in waar feestgan gers probeerden de brand met een tuinslang te blussen in plaats van de brandweer te waarschuwen. VLISSINGEN (ANP) "Een si nistere grap". Zo heeft de rijkspo litie de noodsignalen gekwalificeerd die op Nieuwjaarsdag via de radio werden opgevangen. Volgens de sig nalen verkeerde bij windkracht acht de sleepboot Brittanic op de West er- schelde bij het Oostgat in moeilijk heden. Aan boord van de Brittanic zou zich een dode bevinden, terwijl werd gezegd dat de overige vijf be manningsleden in een sloep waren gegaan. Ook werd meegedeeld dat het schip vuurpijlen afschoot". Onmiddellijk na de opgevangen signalen voer de reddingboot Java- zee uit. Ook reddingboten van de rijkspolitie, de RP 10 en de RP 17 voeren uit om naar de sleepboot te zoeken. De Brittanic zou een Ameri- het staat evenmin in het internatio nale Lloyds scheepsregister. De rijkspolitie is erg ontstemd over het gebeurde. Twee rijkspolitie boten zijn voor niets uitgevaren op een zware zee, evenals de reddingsboot Javazee en een aantal bergingsvaar tuigen. "Voor de rijkspolitie bete kent dat, dat acht mensen voor niets op nieuwjaarsdag uit hun gezin zijn gehaald", aldus de woordvoerder. Inmiddels zijn alle radioluister posten ingeschakeld om de zender op te sporen. Sinds het noodsignaal heeft hij echter gezwegen. GLAS IS GLAS; DAT WEL maar voor ^en aquarium moet het de juiste dikte hebben. Betrouwbaar en mét garantie. 100 x 40 x 40, met opgebouwde licht- kap en 2 waterdichte hulsen voor TL-verlichting TIJDELIJK VOOR MAAR 157,— 60 x 30 x 30, voordeelprijs 37,— 45x28x28, voordeelprijs 30,50 30 x 20 x 20, voordeelprijs 18,50 SPAAR GELD EN KIJK EERST BIJ SAMANTHA'S DISCOTHEQUE Langebrug 6, Leiden. Vanaf heden Iedere avond om 8.00 uur geopend. Iedere woensdagavond: SAMANTHA'S-SPECIAL Drs. J. A. Ritmeester van de Kamp (links), voorzitter van de Nederlandse stichting tot exploi tatie van casinospelen, heeft van morgen op een persconferentie meegedeeld dat de stichting in de komende vijf jaren wil uit groeien tot een bedrijf, dat werk geeft aan duizend tot twaalfhon derd mensen. Rechts op de foto dr. G. M. J. Veldkamp, lid van het stichting s-bestuur Voor meer nieuws over de casi no's zie pagina 7. Omstreeks 00.30 uur de afgelopen nacht werden alle zoekacties stopge zet. De rijkspolitie was er op dat moment van overtuigd dat de nood signalen afkomstig waren van een radio-amateur die een "grap" heeft willen uithalen. "Het is erg droevig, dat zoiets kan gebeuren", aldus een woordvoerder van de rijkspolitie, die ook vertelde dat reddingsacties al tijd onmiddellijk op gang komen na het opvangen van een noodsignaal. Pas daarna gaat men de echtheid ervan controleren. Inlichtingen naar de Brittanic lever den niets op: bij de zeesluizen in IJmuiden was het schip onbekend, ROTTERDAM (SP) Een 22-jarige inwoner van Goudswaard heeft de moord bekend op de 54-jarige gezinsverzorgster Jannetje Klein. De vrouw werd vorige week in de nacht van vrijdag op zaterdag he vig bloedend onderaan de trap aangetroffen. Een dokter zag aan vankelijk de messteken, die haar het leven kostten, over het hoofd. Al bij het begin van het onderzoek is de politie ervan uitgegaan, dat de dader in de directe omgeving *an het slachtoffer gezocht moest worden. In Goudswaard was inmiddels enige ontstemming ontstaan omdat de politie had verklaard het huis-aan-huis onderzoek pas op maandag begonnen te zijn, teneinde de zondagsrust in het dorpje niet te ver storen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1