Vele doden bij cafébrand in Belgisch dorpje In Angola zouden toch Amerikanen vechten Nieuwe spanning in Portugal? Geen nooduitgang GEBOORTE REGELING IN BANGLADESJ TE LAAT... Drie doden in Porto Vliegtuigongeluk in Saoedi-Arabie kost 82 mensen het leven Geld voor rampmijn in verkeerde zakken Er dreigt een nieuwe slavernij in Angola 'LES VOOR WESTEN* VRIJDAG 2 JANUARI 1976 LA LOUVIERE Een alles vernietigende brand heeft op de eerste dag van het nieuwe jaar de Belgische plaats La Louvière in rouw gedompeld. De vuurzee, 's morgens omstreeks drie uur ontstaan in café-dancing „6-9", kostte aan 16 jongelui van 1 7 tot 22 jaar het leven. Er waren 23 gewonden, van wie een aantal zeer ernstig. „In een paar seconden alles in brand" Een jongeman die zich ten tijde van de brand in de dan cing bevond verklaarde in een in terview voor de Belgische ra dio: "Het begon met een vlam metje bij de bar. Binnen vijf seconden was er opeens overal brand. De meisjes begonnen te schreeuwen. In plaats van te proberen weg te komen, trokken ze zich achterin terug. Ik zei dat ze weg moesten, maar ze kropen Juist verder weg naar binnen". „Ik ripp mijn vriendin en samen zijn we op onze knieën naar de uitgang gekro pen. Twee keer kregen we een steekvlam over ons heen. De eer ste keer bedekte ik mijn gezicht met mijn hand. Het zag zwart van de rook. We konden niets zien. Bij de uitgang moesten we weer door een grote vlam heen. We liepen brandwonden op maar uiteindelijk stonden \e op straat". Politiemannen en brandweerlie den hebben de gebeurtenis in het café bestempeld als een "schandaal". Volgens hen was de dancing zeer brandgevaar lijk. De eigenaren hadden het etablissement alleen geregi streerd als een gewoon café aan gezien de brandweervoorschrif ten voor een dancing veel stren ger zijn. Het vuur verwtf&stte in zeer kor te tijd het bij het centrum van de ze Zuidibelgische industrieplaats ge legen café, waarachter een provi sorische dansgelegenheid was inge richt. De oorzaak moet vermoede lijk in kortsluiting gezocht worden. Een gasontploffing deed zich voor toen het vuur snel om zich heen greep. De meeste slachtoffers vielen in de kleine danszaal en in de toilet ten waar mensen zich via de klei ne ramen in veiligheid hadden wil len stéllen. In paniek Carla Ovazzt Familielid Fiat president vrij TURIJN In de nacht van oud op nieuw is Carla Ovazza, de moe der van de schoonzoon van de presi dent-directeur van de Fiat-fabriek in de buurt van Twijn door haar ont voerders vrijgelaten. Voor de vrijla ting van de vrouw, die op 26 novem ber ontvoerd werd, werd een losgeld van 5 miljard lire (20 miljoen gul den) geëist. Naar verluid zou echter 600 miljoen lire (2 1/4 miljoen gul den) betaald zijn. Na de vrijlating van Carla Ovazza zijn elf personen gearresteerd. De politie maakte de identiteit van de gearresteerden niet bekend. Reeds korte tijd na de ont voering van de vrouw was gebleken dat de politie wist wie de daders wa ren. Zij had echter niet ingegrepen om het leven van de gijzelaarster niet in gevaar te brengen. Toen de brand uitbrak bevonden zich ongeveer zeventig mensen in het établissement. Zij raakten in pa niek en probeerden naar alle kan ten te ontkomen. Het café had geen nooduitgang en de buitendeur, slechts bereikbaar via een nauwe gang, was op slot. DACCA De regering van Bang- ladesj is vandaag officieel begonnen met de uitvoering van een speciaal programma voor geboorteregeling dat een maand in beslag zal nemen. Zij verklaarde dat de bevolkings explosie het grootste nationale vraagstuk is van 's werelds armste en dichtstbevolkte land. In de afgelopen week bezochten 12.000 maatschappelijk-werkers de woningen van in aanmerking komen de gezinnen waarbij voorbehoeds middelen en brochures over geboor teregeling werden uitgedeeld. Bangladesj, het voormalig ooste lijke deel van Pakistan, wordt ge teisterd door chronische economi sche vraagstukken. Volgens deskun digen is tweederde van het 27 mil joen mensen tellende arbeidspoten tieel werkloos en bedraagt het Jaar lijks voedseltekort tussen de twee en drie miljoen ton. Deze deskundigen waarschuwden dat Bangladesj. waarvan de bevol king van 77 miljoen zielen is samen gepakt in een gebied van 55.126 vier kante mijl, rekening moet houden met een bevolking van minstens 150 miljoen mensen tegen het Jaar 2000, zelfs als het programma tot geboor teregeling een volledig succes zal blijken te zijn. PARIJS <AP) —De 83-jarige schaapherder Jean Sarochar, die 70 jaar lang zijn beroep heeft uitgeoefend in de Pyre- neën, h'eeft ter gelegenheid van de Jaarwisseling een officiële on derscheiding gekregen. Maar na pubdlkatie van de lijst met onderscheiden perso nen vernamen de autoriteiten dat Sarochar zes weken eer der was overleden. Minister van Landbouw Bonnet had hem de onderscheiding volgende week willen overhandigen. Sarochar heeft zijn kudde al leen verlaten toen hij tijdens de eerste wereldoorlog dienst nam in het leger. Gedurende de twee de wereldoorlog is hij actief geweest in het verzet, en heeft hij een aantal verzets strijders en krijgsgevange nen geholpen naar Spanje te ontsnappen. Volgens de brandweer stond het café niet geregistreerd als dancing, waarvoor de veiligheidsvoorschrif ten in België veel scherper zijn. De brand was de ernstigste waar bij mensenlevens betrokken waren sinds 23 januari 1974 toen 23 jongens tussen 13 en 15 Jaar omkwamen in een vuurzee in het Heilig Hart College te Heusden, in het noordoos ten van België. Zij brengt ook in herinnering de tragedie van novem ber 1970. Een brand in een dancing te St. Laurent-du-Pont. in zuidoost- Frankrijk, kostte 142 jongelui het leven. Ook daar was het hoge aan tal slachtoffers te wijten aan onvol doende nooduitgangen. LISSABON Terwijl radio e levisie in Portugal de boodschap van president Da Costa Gomes uit zonden waarin hij de Portugezen op- de brand die riep tot vrede, broederschap tolerantie, opende de paramilitaire republikeinse garde in Porto het vuur om betogers te verspreiden. Er vielen drie doden, onder wie een Westduitser en vier gewonden, van wie een er ernstig aan toe is. Het voor het eerst na de re bellie van de parachutisten van Tan cos op 25 november dat manifesta ties van zekere omvang door links en uiterst-links waren georganiseerd. Het thema was "de bevrijding van da gevangen anti-fascistische mi litairen', en "de strijd tegen het fas cisme". Twintigduizend mensen voor het fort van Custoias in Porto en een paar duizend voor de Caxias- gevangenis in Lissabon hadden een offensief geopend met als thema de politieke gevangenen. Volgens waarnemers had de communistische partij zich met de manifestaties ver bonden door middel van de wijkcom missies in het noorden en door die van de boeren van de Alemtejo die trachtten in de Caxias-gevangenis cadeautjes te overhandigen voor de gedetineerden van de 25ste novem ber. In Custoias opende de republi keinse nationale garde het vuur op de menigte vanwaar volgens het opperbevel van het noordelijke mi litaire gebied revolverschoten waren te- gelost. Het was voor het eerst dat deze ordetroepen op een dergelijke wijze tussenbeide kwamen. In Caxias waren het de do's van Amadora van kolonel Jai me Neves - die de rebellie van 25 november hadden neergeslagen - die tussenbeide kwamen. Met steun van lichte tanks verspreidden zij de betogers die riepen: "De ware MFA (beweging der strijdkrachten) zat in de gevangenis" en "moorde- Terwijl de economische crisis zich drastisch bij de bevolking doet ge voelen kunnen de drie partijen die deelnemen aan de regering het niet eens worden over een kabinetswij ziging die, indien men star op zijn standpunt blijft staan, zou kunnen uitlopen op een regeringscrisis. Ver uiteen Bij deze moeilijkheden voegden zich die over de herziening van het pact tussen de partijen en de MFA. De standpunten van de aanhangers van een "terugkeer van de militai ren naar de kazernes" en de voor standers van een controle va-n de MFA op het politieke leven lopen nog ver uiteen en kunnen dus nog de nodige problemen opleveren. Hoe het zij. volgens waarnemers zouden de drie doden van Porto wel eens kunnen leiden tot het ontstaan van nieuwe manifestaties en verho ging van de spanning. DHAHRAN Een Libanees pas sagiersvliegtuig is op nieuwjaarsdag in de woestijn van Saoedi-Ara bie neergestort. Alle 82 inzittenden vonden daarbij de dood. Het nieuwe jaar was pas twee uur oud toen de 67 passagiers en 15 be manningsleden in Beiroet in een Boeing 720b van de Libanese lucht vaartmaatschappij M.E.A. (Middle East Airlines) stapten. Het toestel zou een vlucht maken naar Dubai en Muscaat. Men verloor het contact met het vliegtuig toen het zich boven Saoedi- Arabië bevond. In Koeweit had men de Boeing tot 3 uur (onze tijd) kun nen volgen, waarna hij plotseling van het radarscherm verdween. Later bleek dat het vliegtuig was verongelukt in woestijngebied, nabij de grens met Koeweit. Toen red dingsploegen daar arriveerden ble ken er geen overlevenden te zijn. De meeste slachtoffers zijn Ara bieren en verder vier Britten, zes Grieken, een Scandinaviër en een Cyprioot. De bemanning was geheel Libanees. Over de oorzaak van het ongeluk staat nog niets met zekerheid vast. M.E.A. functionarissen in Beiroet achtten sabotage uitgesloten. Bij een treinongeluk in Ierland zijn vijf -personen om het leven gekomen en verscheidene getoond. De sneltrein van Rosslare naar Dublin ontspoorde op 110 km ten zuiden van de hoofdstad bij het passeren van een viaductdat kort tevoren was ontzet doordat er een vrachtauto onder was vast gelopen. De bestuurder van deze auto had nog gepoogd de trein bijtijds tot staan te brengen. Premier Vorster NIEUW DELHI De regerende Indiase congrespartij heeft gisteren haar vierdaags congres gesloten met het goedkeuren van de aanbevelin gen der partijleiding de uitzonde ringstoestand te handhaven, de ver kiezingen voor het parlement een jaar uit te stellen en een aantal ingrijpende wijzigingen in de grond wet aan te brengen. De partij van premier Indira Gan dhi zal met haar tweederde meer derheid in het parlement deze be sluiten in de 5 januari beginnende buitengewone zittingsperiode in bei de huizen zonder moeite door kun- De onafhankelijke Times of In dia* noemt vandaag de door me vrouw Gandhi ingeslagen koers 'niet vrij van risico's'. ©jdens de bijeenkomsten van het partijcongres noemden Gandhi zelf, en andere afgevaar digden de verwezenlijking van het socialisme in India het belangrijkste doel van de toekomstige politiek. Mi nister van Buitenlandse zaken Cha- van beklemtoonde dat het westen 'een les geleerd moet worden'. Woensdag verklaarde mevrouw Gandhi dat India nog niet eerder zo'n groot gevaar heeft gelopen door ondergravingen van buitenaf ver zwakt te worden. Ze riep het volk op tot waakzaamheid tegenover - duidelijk als westerse aangeduide - 'agenten'. Swaran Singh, voormalig minister van Defensie, waarschuwde dat In dia geen buitenlandse bases in Bang- la Desj zal tolereren. Deze waarschu wing schijnt vooral voor de Verenig de Staten bedoeld te zijn. JOHANNESBURG Premier Vor ster van Zuid-Afrika heeft in zijn nieuwjaarsboodschap verklaard dat alleen een grotere bemoeienis van het westen met en in Angola de knechting van zuidelijk Afrika door de Russen kan voorkomen. In Angola, aldus Vorster, zijn al duizenden mensen zinloos de dood ingedreven en 'nog eens vele dui zenden zullen waarschijnlijk in de burgeroorlog omkomen als Afrika en de vrije wereld niet gezamenlijk Portugals voormalige kolonie aan de Russische greep ontworstelen. 'Gebeurt dit niet', zo ging Vorster verder, 'dan zal geen enkel Afri kaans land zich veilig kunnen voe len'. De prijs zal een slavernij zijn, veel erger dan de gesel van het ko lonialisme in het verleden'. Voor Paus Paulus zijn de ontvoe ringen, de abortus en de bewapenings wedloop de plagen van de moderne tijd en tekenen van het verval van de westerse beschaving. Hij pleitte voor het creëren van een 'nieuwe beschaving' en wel een 'beschaving, gebaseerd op de liefde' waarmee dan in 1976 een begin zou moeten worden gemaakt Bondskanselier Schmidt van West- Duitsland voorspelde dat de econo mische toestand van de bondsrepu bliek in 1976 een verbetering te zien zal geven. Hij zei tegen de ruim 1 miljoen werklozen mannen en vrouwen in zijn land dat er in het nieuwe jaar meer kansen op werk zullen komen. President Ford voorspelde dat hij het bij de presidentsverkiezingen in de herfst van 1976 als kandidaat van de Republikeinse partij op zal nemen tegen senator Hemphrey, voor malig vice-president en kandidaat van de Democratische partij. Ik, al dus Ford, zal dit gevecht winnen. Ford verklaarde voorts dat hfj de politiek van ontspanning tegen over de Sowjet-Unie zal voortzetten hij wees er echter op dat 'Angola een gebied is waar de politiek van ontspanning niet naar behoren ge functioneerd heeft'. De Sowj et-regering prijst in haar nieuwjaarsboodschap "de onmetelij ke bijdrage" van Brezjnew aan „de opbouw van het communisme, de strijd voor vrede en veiligheid en de zaak van de vrijheid en het wel zijn der volkeren". De partijleider heeft daarvoor"het respect en de erkentelijkheid van het Russische volk en de hele pro gressieve mensheid" verworven, al dus de door Tass verspreide bood schap. President Soeharto van Indonesië zei in zijn nieuwjaarsboodschap dat het ondenkbaar is dat Indonesië wer keloos zal blijven toezien als er in Oost-Timor een omwenteling plaats vindt. Premier Wilson van Engeland liet tenslotte een optimistisch ge luid horen. Hij beloofde de Britten dat de inflatie in 1976 zal afnemen en dat er een verbetering in hun toestand zal intreden. Dissident De Russische wiskun dige Leonid Plyoesj, een bekende dis sident die al ruim twee Jaar wordt vastgehouden in een psychiatrische inrichting te Dnjepropetrowsk, heeft uitreispapieren gekregen van de Sowjet-autoriteiten. Dit heeft zijn vrouw Tatjana telefonisch uit Kiev meegedeeld aan westelijke corres pondenten in Moskou. Volgens de papieren moet het ge zin voor 10 januari a.s. vertrekken. Onafhankelijk President Valerv Giscard d'Estaing van Frankrijk heeft woensdag via regeringswoord voerder Adre Rossi laten weten dat het gebied van de Afars en Issas, vroeger bekend als Frans Somalië, binnenkort onafhankelijk zal wor den. De Franse regering wil echter een militaire basis handhaven in Djibou ti, de hoofdstad van de Afars en Is sas. thans het laatste Franse gebied in Afrika. Aardbeving Het westen van Griekenland is woensdag getroffen door een zware aardbeving waarbij een persoon om het leven kwam en tenminste tien mensen werden ge wond. Volgens de politie zijn in een aantal getroffen steden en dorpen duizenden mensen dakloos geworden. NEW DELHI (AP) De secreta ris-generaal van de Indiase mijn- werkersbond, Kalyan Roy, heeft in New Delhi verklaard dat een ge deelte van de 300.000 dollar, die was uitgetrokken voor verbeteringen aan de rampmijn in Chasnala, is te recht gekomen bij corrupte functio narissen en ondernemers. In een artikel in het dagblad "De Patriot" schreef Roy dat "noch de ze ramp, noch de aanzienlijke toena me van mijnongelukken met dode lijke afloop in het afgelopen Jaar een verrassing kan zijn voor ieder- een, die bij het mijnwezen is betrok ken". Roy schreef dat in 1973 de regering ongeveer 300.000 dollar had vrijge maakt voor verbeteringen aan de mijn in Chasnala. "Het is hoogst twijfelachtig of deze grote investe ring inderdaad is gebruikt om de mijn te ontwikkelen en modernise ren Veel van het geld is in de zak ken van functionarissen en onderne mers terecht gekomen", zo schreef Roy. De regering heeft toegegeven dat de cijfers, die Roy bekend maakte Juist zijn. Volgens deze statistieken kwamen in 1973 bij mijnongelukken 183 personen om het leven, in 1974 211 en in 1975 zonder inbegrip van het aantal slachtoffers van de mijn ramp in Chasnala was het totaal 262. Roy waarschuwde dat er meer on gelukken zouden gebeuren als er geen maatregelen werden genomen om de veiligheidswetten en de voor schriften van de mijnbouwwet ten uitvoer te brengen. Volgens Christian Science Monitor NEW YORK Tet Amerikaanse blad Christian Science Monitor meldt in zijn editie van vandaag dat in Angola 300 Amerikanen aan de zijde van de FNLA (het nationale front voor de bevrijding van Ango la) en de Unita vechten tegen de MPLA (volksbeweging voor de be vrijding van Angola). Nog eens drie honderd Amerikanen, onder wie vijf tien Zuidvietnamezen. wachten op toestemming om zich bij hen te voe gen, aldus het blad. Volgens de Christian Science Mo- nitoi volgen 150 van de laatstge noemden in Fort Benning een oplei ding onder auspiciën van de buiten landse inlichtingendienst, CIA. Het blad dat "kringen uit de omgeving van de CIA" als bron noemt, schrijft dat ronselaars nog bezig zijn 150 vliegers en boordwerktuigkundigen voor hefschroefvllegtuigen te recru- teren. Zij zouden moeten zorgdragen voor 13 hefschroefvliegtuigen van Franse makelij die momenteel via Zuid-Afrika naar Angola worden overgebracht. De Amerikanen die al in Angola zi.ii'. zouden afkomstig zijn uit de "special forces units" (specia le strijdmachteenheden). Zij zou den van de militaire autoriteiten on beperkt verlof hebben gekregen om in Angola te vechten. Van officiële zijde onthoudt men zich van commentaar,aldus de Chris tian Science Monitor. Woordvoerders van het Witte Huis, van de CIA, het ministerie van Buitenlandse Zaken en het ministe rie van Defensie hebben het bericht van de Christian Science Monitor te gengesproken volgens hetwelk Ame rikanen in Fort Benning worden op geleid alvorens zij naar Angola gaan. Een woordvoerder van de CIA noemde het "waanzinnig". De zegsman van het Witte Huis noem de het bericht 'ongegrond' en de an dere woordvoerders zeiden van nieta te weten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13