Lugdimum beste in strijd om LD-trofee Geref. Jeugdwerk gaat confrontatie met overheid allerminst uit de weg LOTTO/TOTO Paul van der Sterren op de laatste plaats Geslaagd zaalvoetbaltoernooi Ds. Heymans weg uit Katwijk-Rijn Heldere brochure van het Landelijk Centrum Lotto: le prijs (incl. jackpot): geen winnaars. Viervijfde deel van het be drag van de le prijs wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e tot en met de 5e prijs van lotto 52. Eenvijfde deel wordt als jackpot toegevoegd aan de le prijs van lotto 1. LEIDEN Op oudejaarsdag organiseerde Lugdunum voor de zesde maal in successie een zaal- voetbaltoernooi voor C- en D-junioren. De Leidsch Dagblad beker, de wisselprijs voor de meest succesvolle vereniging, kwam in handen van Lugdunum, dat op de voet werd gevolgd door Ter Leede- Lugdunum behaalde in de voor ronde van het toernooi met beide teams 18 punten en mag door dat fraaie resultaat de door het LD be schikbaar gestelde trofee een jaar in de prijzenkast koesteren. Het C- team van Noordwijk en de "D-tjes" van Leidse Boys wonnen de fina lewedstrijden. Noordwijk C versloeg na een spannend duel Ter Leede met 10, en Leidse Boys won na eer 1—0 achterstand met 3—1 van Lugdunum D. Het doelpunt van Lugdunum werd gescoord door Rob Abma, die door een neutrale com missie tot beste speler van het toer- noo; werd uitgeroepen. Uit han den van jeugdvoorzitter Phil Ver- straaten ontving hij een door het veteranenteam van Lugdunum be schikbaar gestelde prijs. Unitas leg de beslag op de beker voor de spor tiefste vereniging van het toernooi. Daarmee was de prijzenkoek nog niet helemaal op. Sportorganisator Joop Riethoven bood de spelertjes van Lugdunum elk een minibeker- tje aan als herinnering aan het feit dat zij in 1975 beslag legden op de LD-wisselprijs. Het toernooi werd door de jeugdcommissie van Lugdunum weer uitstekend georga niseerd. Aan het eind van de dag (het evenement was om 10 uur be gonnen) was men slechts enkele minuten op het schema achter. Al met al een uitstekend geslaagd jeugdtoernooi, ook voor de duizen den toeschouwers die in de loop van oudejaarsdag de Gröenoordhal aandeden. wijk C—LPC C 4—0, Leidse Boys Boys C 1—0, DOCOS D—Randstad DDOCOS D 43, Lugdunum DSport D 21, Finales: Noordwijk C j0jin Eradus Randstad Sport D, Lugd. w.n.s.f Ter Leede C 10, Leidse Boys D verliezersronde: LFC C Leidse —Lugdunum D 3—1. in het bezit v Loek Drost houden trots de LD-beker omhoog. Lugdunum kwam deze wisselprijs. 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto f 139.941,- ontvangen; 3e prijs: 129 winnaars, die elk f2.753,- bruto ont vangen; 4e prijs 7140 winnaars, die elk f60,- ontvangen; 5e prijs: 9105 winnaars, die elk f47,- ontvangen. Toto: le prijs: 2 winnaars, die elk f39.591,- bruto ontvangen; 2e prijs: 73 winnaars, die elk f677,- ontvan gen; 3e prijs: 859 winnaars, die elk f 80,- ontvangen. WIELRENNEN Albert van Dam me heeft gisteren in Rillaar een veldrit over 25 kilometer gewonnen. Cyrille Guimard werd tweede. De Nederlander Brouwer legde beslag op de vijfde plaats. StamsniJder werd zevende. VOETBAL Voor de derde ron de van het toernooi om de Engelse voetbalbeker speelde Chelsea met 1—1 gelijk tegen Bristol Rovers. Ook Nottingham Forest en Peterborough deelden de punten: 0—0. HFC brengt oud-Oranje nederlaag toe HAARLEM De Koninklijke HFC heeft gistermiddag de traditionele wedstrijd tegen de oud-internatio nals met 2—1 gewonnen. De ruim 2000 toeschouwers zagen HFC door Wille een voorsprong van 10 ne men. Swart maakte kort voor rust gelijk, maar in de tweede helft be sliste aanvoerder De Groot de strijd ten gunste van de ploeg die in de derde klasse van de amateurs speelt. GRONINGEN Paul van der Sterren is alleen achtergebleven op de laatste plaats in de hoofdgroep van het schaaktoernooi om het Euro pees jeugdkampioenschap. Van der Sterren, die tegen de 15-jarige Noor se jeugdkampioen Morten Trolldalen de enige verliespartij uit de vijfde ronde incasseerde, zag Popovic, Speelman, Bernstein en Littlewood, die ook anderhalf punt hadden, re mise maken in hun onderlinge duels. De Bulgaar Ventzilav Inkiov (re mise met Kotsjev) en de Spanjaard Pablo Alejandro (remise met Olafs- son) handhaafden zich in de top van het klassement. In de B-groep behield Bruno ear lier mogelijkheden op een hoge klas sering. Zijn krachtmeting met de Italiaan Trabattoni werd na de tweede zitting opnieuw afgebroken. De stelling lijkt in evenwicht, waar door beiden op de gedeelde tweede plaats terecht kunnen komen op een half punt van lijstaanvoerder Foisor. Evenals in de eerste en de twee de ronde heeft de Nederlander Gen- na Sosonko ook zijn partij in. de Genna Sosonko derde ronde van het internationale schaaktoernooi in Hastings (Eng.) afgebroken. Ditmaal kon hij tegen de Engelsman Michael Stean niet tot een beslissing komen. Na 43 zet ten besloten Stean en Sosonko de partij later voort te zetten. RIJD AG 2 JANUARI 1976 waaraan we dagelijks moeten wer ken. We moeten ons bezinnen op al ternatieven voor de militaire verde digingsmiddelen. Aan studie en plan nen hierover moet een grotere be kendheid worden genomen", zo be sluit de kardinaal, "die beslissend zijn voor ons aller toekomst". Voor dienstverlening aan Surina- mers is in Friesland een interker kelijke werkgroep opgericht. Zij wil coördineren-wat hier en daar plaat selijk al aan opvang en begeleiding van Surinamers wordt gedaan. Ook gaat men informatie geven aan de bevolking en aan de meer dan dui zend Surinamers die zich in Fries land hebben gevestigd. Ds. Y. Schaaf, lid van de werkgroep, heeft een brochure geschreven onder de titel "Vreemdelingen in het beloof de land". De werkgroep, waarvan ds. B. Mintjes in Stiens voorzitter is, is voortgekomen uit drie provinciale welzijnsinstellingen, hervormd, gere formeerd en rooms-katholiek. Het adres van het secretariaat van de werkgroep is: Emmakade 22 Leeu warden. Het Heilig Jaar heeft de Vatikaan- se musea een record aan bezoekers opgeleverd. Ongeveer 1.8 miljoen en treekaartjes werden verkocht, onge veer de helft meer dan in 1974. De leiding van de musea trok voor de topmaanden (van april tot oktober) 200 studenten aan om de suppoosten bij te staan. Tien rk theologen van verschillen de theologische faculteiten in West» Duitsland bereiden een "voorjaars offensief" voor tegen prof. dr. Hans Küng, hoogleraar aan de universi teit van Tübingen. In een gezamen lijk geschrift zullen zij hun kritiek publiceren op Küngs in 1974 versche nen boek "Christ Sein". Küngs aan bod om zelf een bijdrage aan de dis cussie te leveren of anderen daar toe de gelegenheid te geven, hebben de initiatiefnemers afgewezen. Het zijn vooral Küngs opvattingen aan gaande de drievuldigheidsleer, de christologie, de leer over de kerk en de leer over de sacramenten, die be denkingen hebben opgeroepen. KATWIJK AAN DEN RIJN Ds. M. Heymans, hervormd predikant in Katwijk aan den Rijn,, die vorig Jaar 65 Jaar is geworden, hoopt op zondag 25 januari afscheid van Kat wijk te nemen. Het is niet zijn be doeling, een speciale afscheidsdienst te houden, 's Morgens gaat hij voor het laatst voor in de Ontmoetings- kerk en 's avonds in het Dorpshuis'. Op donderdag 22 Januari wordt in de grote zaal van de Ontmoetings- kerk een afscheidsbijeenkomst voor de hele gemeente gehouden. Ds. Heymans die achteenvolgens prodikant is geweest in Aalsmeer, Varsseveld en Katwijk aan den Rijn (in Katwijk sinds '71), gaat bijstand in het pastoraat verlenen binnen de hervormde gemeente van 't Harde (Gelderland). zonder weinig gedaan om de bewa pening tegen te gaan". Dit consta teert kardinaal Alfrink, internatio naal voorzitter vém de rk vredesbe weging Pax Christi, in een boodschap aan Pax Christi Italië die ter gele genheid van de Wereldvredesdag in de oudejaarsnacht in Turijn een vredesmars hield met het thema: 'Tien jaar na de verklaring van het Concilie over de kerk in de we reld". De kardinaal herinnert eraan, dat in dit document duidelijke taal wordt gesproken. Volgens de kardinaal zijn echter maar weinigen verontrust over de "voortgaande bewapeningswed loop". Bredere lagen van de publie ke opinie schijnen niet aanspreek- KARDINAAL ALFRINK apathie doorbreken baar te zijn. "Ook binnen onze eigen kerkelijke gemeenschap lijkt de ech te belangstelling voor deze proble matiek nauwelijks te zijn toegeno- De kardinaal vraagt zich af, of wij de lessen van de Tweede Wereldoor log niet hebben geleerd. In 1974 'heeft de wereld 210 miljard dollar aan bewapening besteed, dat wil zeggen twintig maal het bedrag dat aan bijstand aan ontwikkelingslan den is gegeven. Het internationale in stituut voor vredesvraagstukken "Si- pri" te Oslo spreekt van een "nu cleaire nachtmerrie". "Wij zullen", aldus kardinaal Alfrink, "doordron gen moeten worden van het feit dat de bewapening in feite de onveilig heid voortdurend vergroot. Pax Christi moet de apathie doorbreken en de vredeskrachten versterken en bundelen. We zullen ons niet zonder meer kunnen bevrijden van de bewa pening. Vrede is een proces „Betreurenswaardig is het dat, ondanks een duidelijke erkenning door de staatssecretaris van le vensbeschouwelijk jeugd- en jon gerenwerk, hij toch de indruk heeft achtergelaten dat deze or ganisaties niet bereid zijn deel te nemen aan het achterstandenbe leid van de regering". Dat staat te lezen in een pas verschenen brochure van het Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugd werk over „Jeugdwerk, overheid en samenleving". Deze brochure geeft een heldere uiteenzetting over de nieuwe vra gen waarvoor het vrijwilligerswerk wordt gesteld. Het Landelijk Cen trum is namelijk in gesprekken met de overheid - in dit geval met staats secretaris W. Meijer, de voor de sector Jeugd- en jongerenwerk ver antwoordelijke bewindsman - gecon fronteerd met de vraag op welke ma nier het gereformeerde Jeugdwerk een bijdrage aan het overheidsbeleid kan geven. Het beleid van dit kabinet gaat - om de staatssecretaris zelf te cite ren - uit van een keuze voor die mensen en situaties in deze maat schappij die een wezenlijke achter stand vertonen. "Het is een priori teit die is ontleend aan de centra le doelstelling van de regering: spreiding van kennis, macht en in komen". Omdat de heer Meijer' onvoldoen de zicht had op deze kant van zijn portefeuille, heeft hij met een groep van tien landelijke jeugd en Jonge renorganisaties een tweetal gesprek ken gevoerd. Evenwicht De samenstellers van de brochu re (die kan worden aangevraagd bij het LCGJ, postbus 99, Drieber gen) winden er geen doekjes om als zij schrijven dat de staatssecre taris tijdens de gesprekken nauwe lijks in staat bleek, zijn beleidsuit gangspunt nader te verduidelijken. "Kans-armen" waren op dat mo ment in zijn visie de Jonge men sen in de binnensteden en de Jeugd in het speeltuinwerk. Later heeft hij het begrip "kans arm" gepreciseerd. De brochure vraagt zich bij deze nadere omschrij ving echter af, wat er, gezien de sterke nadruk op "het zwakste kind", van de anderen terecht zal komen. "De toekomst van de samenleving is een integrale aangelegenheid. Er zal naarv oldoende samenhang en even wicht moeten worden gezocht wat betreft de vormgeving van het be leid". De staatssecretaris concludeerde uit de gesprekken dat de organisa ties de handen vol hebben aan hun eigen werk en zijn beleid niet kun nen ondersteunen. Hij kondigde een "effecttviteitsoniderzoefc" aan: tien grotere instellingen pp het terrein van Jeugd- en jongerenwerk zullen op hun effectiviteit worden onder zocht. Verwacht wordt dat dit on derzoek eind 1976 voltooid zal zijn. De uitkomsten daarvan zijn me debepalend voor het toekomstige beleid. Ver weg en dichtbij De brochure van het LCGJ laat vanzelfsprekend de vraag hoe het gereformeerde jeugdwerk op deze ontwikkelingen reageert, niet onbe antwoord. "Het LOGJ probeert een bijdrage te leveren aan een samenleving waarin iets zichtbaar wordt van de bijbelse gerechtigheid". De ont plooiing van Jonge mensen is daar in een voorname factor. "De verhouding tussen rijken en armen in de wereld kan tegen die achtergrond niet onbesproken blij ven. Wat echt en onecht, recht en onrecht is, probeert het Centrum ook te noemen. Het tracht Jonge mensen voortdurend bij de "under dogs" te betrekken, omdat wij daar Je kunt je ook „spelenderwijs" verdiepen in de vragen rond arm en rijk. mede-v°raut woordelijk voor zijn. Daarom is het activiteitenpakket van het LCGJ en zijn leden zo ge varieerd. Niet alleen wat ver weg maar ook wat dichtbij aan de hand is, heeft daarin een plaats". Bij het bestaande werk van het LCGJ zijn ongeveer 100.000 deelne mers en kaderleden betrokken. Het plaatselijke werk, dat van provin ciale en landelijke organen steun krijgt, is autonoom, maar het Lan delijk Centrum kan in overleg met andere instellingen op het gebied van jeugd welzijn zeker streven naar voorwaarden die de kansar men ten goede komen. In gespreksmateriaal voor Jeugd- en Jongerengroepen werd recente lijk aandacht geschonken aan de actie "Stop de kindermoord" (ver keersveiligheid), aan activiteiten van groepen voor Jongerendia- konaat (bfcj aarden, zieken en ge handicapten), aan de positie van Surinamers en gastarbeiders, jeugdwerklozen en jongeren in bij zondere situaties, zoals weggelopen minderjarigen. Het vormingswerk van het LCGJ richt zich in belangrijke mate op groepen uit het nijverheidsonder wijs, die haast "voorbestemd" zijn om tot de "werkende Jongeren" te gaan behoren. Het Centrum stelt al Jaren zijn zomerkampen open voor lichamelijk gehandicapte leeftijdge noten. In samenwerking met de Hervormde en de RK Jeugdraad wordt binnenkort begonnen met een project om jeugd- en jongeren groepen te helpen bij hun verant woordelijkheid voor hun Surinaam se leeftijdgenoten hier te lande. Het LCGJ vindt dat de overheid terecht mag vragen, op welke ma nier subsidiegelden worden be steed. "Die confrontatie gaan wij aller minst uit de weg. Wij staan voor ons beleid. Een instelling als het LCGJ heeft echter ook een eigen verantwoordelijkheid ten aan zien van het ondernomen en gesti muleerde werk. Vanuit die onder scheiden verantwoordelijkheid zal het gesprek tussen overheid en "particulier initiatief" moeten plaats hebben. De overheid kan niet alles, moet ook niet alles willen verordenen en beheersen. Aan de bereidheid om als LCGJ steeds weer de nadruk te leggen op wat de overheid "kans-armen" noemt, wordt in het beleid zo goed moge lijk vorm gegeven". De brochureschrijvers konden het toch niet nalaten, er "fijntjes" op te wijzen dat de overheid de zorg voor de kans-armen niet heeft uit gevonden. Het Landelijk Centrum voor Ge reformeerd Jeugdwerk onderstreept in deze brochure de noodzakelijk heid dat de subsidiëring van Jeugd- en Jongerenwerk bij de wet wordt geregeld. Zo'n wet zal criteria moe ten bevatten op grond waarvan men voor subsidie in aanmerking kan komen. Het Centrum wil graag een bijdrage leveren aan de ont wikkeling daarvan.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11