Ik Johan Kijne in Leidse halve marathon eerste Wiersma winnaar Suikerdamtoernooi Tweemaal verlies van ijshockeyleam Toch gevecht Ali-Coopman l Opnieuw - glansrol Hermens r, 1 Pon Kantebeen lieuwe coach (an Ter Leede GERARD V. D. HAM (HOLLAND) VERRAST JL SPORT SPORT SPORT Jos Her mens HOUILLES Jos Hermens heeft, een week na zijn schitte- rende zege in Crystal Palace in Londen, opnieuw een grote over winning bevochten. Een veld loop in Houilles over 9200 meter schreef hij, in de tijd van 25 mi- nuten en drie seconden op zijn naam, waarbij hij tal van "be faamde veldlopers achter zich liet. Tweede werd op vier secon den de Portugees Lopez en derde de Algerijn Naceni, die een ach terstand had van 20 seconden. Hermens en Lopez hebben van begin tot eind de wedstrijd ge controleerd en de rest van het veld hun wil opgelegd. Viermaal moest het traject, dat dwars door Houilles leidde, worden afgelegd. Reeds na de tweede ronde was het duidelijk dat de zege naar Hermens of Lopez zou gaan. In de laatste ronde sloeg Hermens zijn slag en liep de sterke Portugees los. De uitslag is: 1. Jos Hermens (Ned) 9200 meter in 25.03 minu ten; 2. Lopez (Por) op vier se conden; 3. Naceni (Algerije) op 20 sec.; 4. Bouster (Fra) op 31 sec.; 5. Caraby (Ind) op 52 sec.; 6. Soubitez (Fra); 7. Levaillant (Fra); 8. Kolbeck (Fra); 9. Fos se (Fra), 10. Rahaoui (Algerije). O De Noordkop-atleet Kneppers heeft zaterdagmiddag in het Panbos te Huis ter Heide een halve marathon gewonnen. Hij legde de 21 kilometer en 97 me ter af in 1 uur, 9 minuten en 2,3 seconden. Tweede werd Nijboer van Daventria en derde Men- tink, eveneens van Daventria. Er waren 200 deelnemers. Bij de i vetei-anen zegevierde Klaas de Ruyter van AV Veluwe. Zijn tijd van 1.10,57,6 werd door niet meer dan vier "jongeren" overtroffen. :*r EIDEN Tonnie Kantebeen gaat s coach fungeren van de Sassen- iimse zaterdag-tweedeklasser Ter 2ede. Kantebeen. die zijn functie s trainer bij Randstad Sport ge- Don blijft uitoefenen, moet de 'red- !r in de nood' worden bij Ter Lee- daar de Sassenheimers er in competitie bepaald niet al te •oskleurig voor staan. De Rand- ad Sport-trainer vervangt Jeugd- ainer Oud (die overigens de trai- ngen van de a-selectiegroep blijft irzorgen) die de honneurs waar- im toen Ter Leede's voormalige liner Timmer onverhoeds moest Dppen met trainen. LEIDEN Niet winnaar Johan Kijne, maar de als derde aankomende Gerard van de Ham trok gisteren in Leiden de mees'te aandacht tijdens de door de voetbalvereniging ZLL in samenwerking met de atletiekvereniging AV Holland georganiseerde halve mara thon. De 28-jarige Van de Ham, afkomstig uit Zevenhoven en lid van de AV Holland, verraste met een zeer knap gelopen race. Door Bert Paauw Johan Kijne, twee jaar geleden nationaal marathonkampioen en nog altijd behorend tot de sterk ste weglopers van Nederland, hoefde Van de Ham slechts veertien secon den toe te geven. Hij was daar na afloop zelf nog loet meeste verbaasd over. Van de Ham: "Ik ben van start gegaan met de gedachte zo lang mogelijk bij de 'grote jongens' te blijven. Dat lukte in de eerste kilometers gelijk al erg goed. Meestal heb ik in het begin van een wegwedstrijd nogal wat moeite om op gang te komen, maar daar had ik nu geen last van. Ik draaide erg makkelijk. Toch had ik wel verwacht dat Jo han Kijne er tussenuit zou trekken". Maar Vlaardinger Kijne, evenals Van de Ham 28 jaar, kreeg die kans niet. Kijne, die in het vaderlandse atletiekwereldje volkomen zijn ei gen gang gaat en daarom nog wel eens wordt betiteld als een 'lastig en eigenwijs mannetje', moest in de beginfase zelfs veel moeite doen om een gat te dichten met een drietal koplopers. Dit drietal, Ge rard van de Ham, de Rotterdam mer Louis Polak en de Belg Smit, had zich vrij snel na het startsig naal aan de Boshuizerkade (start en finish van de halve marathon vonden plaats bij het ZLC-terrein) van de overige deelnemers losge maakt. Aansluiting Het eerste gedeelte van de ruim 23 kilometer lange race voerde de bijna 200 lopers door Leiden Zuid- West. Vervolgens ging het naar Voorschoten waar Kijne aansluiting met het gedemarreerde drietal kreeg. Het tempo van het kopgroep- Je ging toen wel iets omhoog maar Kijne slaagde er toch niet in om zijn concurrenten in één ruk'door op achterstand te zetten. Het groepje bleef tot kort na Leidschendam in tact waarna tot veler verbazing Gerard van de Ham een uitlooppoging waagde. De Hol land-atleet pakte circa honderd me ter en hield die voorsprong enkele kilometers vast. Van de Ham na derhand over die aanval "Ik liep zo makkelijk en ik voelde me zo goed dat ik dacht: "Laat ik maar eens proberen om weg te komen". Kijne en Polak zetten echter geza menlijk de tegenaanval in en een lichte tempo-verhoging op het par- cours-gedeelte langs de Vliet bracht hen weer bij Van de Ham. De Belgt Smit had intussen wel defini tief moeten afhaken. Nadat Kijne en Polak de aanslui ting met Van de Ham weer tot stand hadden gebracht kwam de Holland- atleet even in moeilijkheden. Van Johan Kijne is bezig aan zijn laatste meters. Louis Polak komt net iets tekort. de Ham: "Op het moment dat Je wordt ingehaald krijg je even een klap. Ik kwam ook moeilijk te zitten maar het lukte me toch om bij te blijven. Ik raakte niet meer dan zo'n twintig meter achterop. Geleidelijk ging het beter en vlak voor het einde kwam ik weer helemaal bij". Tot verbazing van Kijne en Polak die, achterom kijkend, dit kennelijk niet hadden verwacht. In de "slot- ren" langs de Churchilllaan naar de finish bij het ZLC-terrein slaagden Kijne en Polak er echter alsnog in Van de Ham te lossen. Met de der de plaats, zo dicht achter het sterke tweetal, was de Holland-atleet ech ter allang dik tevreden. De halve marathon verliep trouwens toch suc cesvol voor de AV Holland want ook vier andere "Hollanders" schaarden zich in dit flinke deelnemersveld bij de eerste twintig aankomenden: Ad Ulijn 14de. Leo van Denzen 15de, Jan Went 16de en Henk den Elzen 19de. Bataven-atleten Henk van Leeuwen en Jeroen van de Geest konden ook terugblikken op een ge slaagde wedstrijd: resp. 10de en 20- Handen vol Behalve de halve marathon von den gisteren ook een prestatieloop en een wedstrijdloop over 6300 meter plaats. In de wedstrijdloop, waar voor maar weinig lopers aan de start verschenen, ging de zege naar Naaldwljker Spaans voor Rotter dammer Fritz. De verenigingsprijs was voor de deelnemers van voet balvereniging Lugdunum. Het duo Joop RiethovenWim Rietbergen, om wie de organisatie van dit me de door het Leidsch Dagblad gespon sorde ZLC-evenement vooral draaide, had na afloop de handen vol aan het "leegmaken" van de uitgebrei de prij zentafel. De voornaamste uitslagen luiden: Halve marathon: 1. J. Kijne (Me tro) 1 uur 15 minuten 55,0 seconden; 2. L. Polak (Metro) 1.15.56,2; 3. G. v. d. Ham (AV Holland) 1.16.08,8; 4. W. Smit (België) 1 17.38.0; 5. L. v. Alphen AAC) 1.20 25,0'; 6. D. v. Santen (Metro) 1.20.29,0; 7. J. Kos ter (KNAU); 8. H. Mei (Spark) I.21.03,0; 9. A. Fijk (AAC) 1.21.05,0 10. H. v. Leeuwen (Bataven) 1.22.20,0; II. C. Filippo (Vet. Ned.) 1.22.32 0; 12. R. v. Egmond (Altis) 1.22.49,0; 13. v. d. Velden <HBGV) 1.23.23,0; 14. A. Ulijn (AV Holland) 1.23.51,0; 15. L. v. Densen (AV Holland) in 1.24 10,0; 16. J. Went (AV Holland) 1.24.16,0; 17. Couperus (NSL) in: 1.24.48,0; 18. W. Roelofs (Zaandam) 1.24.55,0; 19. H. den Elzen (AV Hol land) 1.24.59,0; 20. J. v. d. Geest (Bataven) 1.25.09,0. Stratenloop, 6300 m: 1. P. Spaans (Olympus'70) 20 minuten 11,6 secon den; 2. P. Fritz (Metro) 20.12,8; 3. E. v. d. Klauw (VenLTC) 22.09,2; 4. P. v. d. Burg Vet. Ned) 22.17.6; 5. K. Boertlen (Metro) 22.26,0. Mohammed Ali RICHMOND De World Boxing Association (WBA) zal een gevecht om de wereldtitel boksen in het zwaargewicht tussen kampioen Mo hammed Ali en de Belg Jean- Pierre Coopman erkennen. Dit ver klaarde de president van de WBA, Bill Brennan zaterdag in Richmond. "De partij wordt geheel conform de reglementen gehouden", aldus Bren nan. De Europese Boksunie heeft zich eerder uitgesproken tegen Coop man als kandidaat voor het titel gevecht, dat vermoedelijk op 20 fe bruari in Boston of Las Vegas wordt gehouden. Ook is het mogelijk dat men naar een plaats in Afrika zal uitwijken. Dom King, promotor van Ali, is van plan de president ^an Oeganda, Idi Amin, te benaderen om in dat geval als sponsor op te treden. De manager van Coopman, Karei de Jaegher, verklaarde vrijdag dat hij zich zou houden aan het verbod van de Europese boksunie. Maar za terdag, nadat Brennan zijn toestem ming voor dit gevecht had gegeven, trok De Jaegher zijn verklaring weer in. "De Europese boksunie heeft niets te maken met de World Op 4 januari zal Coopman naar New York vliegen om daar, samen met titelhouder Mohammed Ali, een persconferentie te geven. Bill Bren nan over de EBU"Dit is geen schending van onze regels. Coop man heeft een goede lijst en dus staat niets een gevecht om de we reldtitel dn de weg. Ik zie niet in waarom wij geen toestemming zou den geven", aldus de president van de WBA. AMSTERDAM Harm Wiersma is gisteren door een remise in de tiende ronde tegen de Rus Koeper- man winnaar geworden van de grootmeestergroep van het Suiker- damtoernooi, dat in Amsterdam ge houden wordt. Met nog een ronde te spelen heeft Wiersma een voor Koe- perman onbereikbare voorsprong van vier punten. Twee remises in het afgelopen weekeinde waren genoeg om zijn succes van het vorig jaar te her halen. Gemakkelijk heeft Wiersma het echter niet gehad. In de zater dagronde speelde Bassirou Ba zo sterk, dat de Nederlandse kampioen niet meer dan een puntendeling mocht verwachten. Tegen Koeper- man in de tiende ronde had Wiers ma aan een remise voldoende om toernooiwinnaar te worden. Aanvan kelijk zag het er naar uit dat een en ander snel zou gebeuren. Het vlot te openingsspel waarin nogal werd- geruild kwam echter in een li om 11-positie tot stilstand en Wiersma leek goed te staan. In deze stelling liet hij met enkele zetten de talrij ke toeschouwers schrikken, want het zag er naar uit dat Koeperman met enkele krachtzetten de partij in zijn voordeel zou beslissen. Eenvoudig Toen Wiersma tenslotte zijn te genstander een eenvoudige damcom- binatie aanbood begreep niemand er meer iets van. Nadat men over de grootste schrik heen was, omdat men gemerkt had dat de combina tie voor Koeperman verliezend zou zijn door een tegencombinatie van de Nederlander was er allerwege be wondering voor het vernuft van Wiersma. Toch moet er iets zijn misgegaan met de goede stand die Wiersma had gekregen. Koeper, man kon zich aan de druk onttrek ken en kwam in een sterk eindspel terecht dat Wiersma door zorgvul dig tegenspel in 'n 4 om 4-stand naar remise kon voeren. Maar het was bij zonder precair geweest. In de strijd om de tweede plaats zag Koeper man nu de man uit Mali, ITDiaye naast zich verschijnen. De Rus had daags tevoren tegen De Ruiter Koeperman (links) feliciteert Harm y/iersma met het winnen van het Suiker damtoernooi. Remise was voor de Nederlander voldoende. in een 4 om 4-stand de winst gemist, De Leidse speler Evert Bronstring string (Ned) Baba Sy (Sen) 2—0; maar achter het bord was de win- won tweemaal. Zijn winst op Sy was Hermelink (Ned) Agafonov (Sov) nende variant niet eenvoudig te vin- van uitstekend gehalte. 1—1; Bassirou Ba (Sen) Nimbi den. Baba Sy incasseerde twee ne- De uitslagen van de tiende ronde (Kon) 11; Koeperman (Sov) derlagen en viel daardoor ver terug, in de grootmeestergroep zijn: Bron- Wiersma (Ned) 11; Smith (Vst) perman en N' Diaye 12 pnt; 4. Smith 11 pnt; 5. Hermelink, De Ruiter, Bronstring en Agafonov 10 pnt. In de zaterdag gespeelde voorlaatste ronde om het jeugdwereldkampioen schap verraste de Tsjechische dam mer Sedlacek door Letsjinski van winst af te houden. Toine Brouwers, die Robillard versloeg en Van Aalten, na winst op Reimann, kwamen hier door met een punt voorsprong op kop. De uitslagen van de partijen voor de achtste ronde van de strijd om het wereldkampioenschap junioren zijn: Brouwers (Ned) Robillard (Haiti) 20; Martens (Bel) An- drejev (Sov) 02; Guinard (Fra) Schippers (Ned) 02; Reimann (Oost) Van Aalten (02; Letsjin ski (Sov) Sedlacek (Tsj) 11. De stand aan de kop bij de jeugd: 1. Van Aalten en Brouwers 13 pun ten; 3. Letsjinski en Andrejev 12 punten. Dames In de strijd om het dameswereld kampioenschap heeft Michailovskaja aan remise genoeg om haar titel te prolongeren. In de achtste ronde viel de eerste remisepartij. De uitslagen zijn: Graas (Ned) Claes (Bel) 11; Nizic (Joe) Bar ras (Fra) 02; Michailovskaja (Sov) Kaderabekova (Tsj) 2—0; Travina (Sov) Geurts (Ned) 20; Rei mann (Oos) Heitmeier (Ned) 02. De stand bij de dames is: 1. Mi chailovskaja 16 pnt; 2. Travina 14 pnt; 3. Graas 11 pnt; 4. Geurts en Heitmeier 10 pnt; 6. Barras 8 pnt; 7. Claes 5 pnt; 8. Nizic 4 pnt: 9. Rei mann 2 pnt; 10. Kaderabekova 0 pnt. Wielrennen Genrlt Scheffer heeft gisteren te Erp met over macht een wielerveldrit gewonnen. Wiildeboer finishte als tweede. INNSBRUCK Nederland is het internationaal ijshockey toernooi in Innsbrück begonnen met een 10-3 nederlaag tegen Oost-Duitsland. De tussenstanden waren: 1-1, 3-2, 6-0. Voor Nederland scoorden Hagen doorn en De Heer. Ook de tweede wedstrijd, tegen Oostenrijk ging ver loren. Een half uur lang hing in dit treffen een sensatie in de lucht, want Oranje leidde met 3-1, tegen de grote favoriet voor de eindzege in dit toernooi, Oost-Duitsland. Daar na namen de Oostduitsers echter het initiatief volledig over en nog voor het ingaan van de derde en laatste periode was de achterstand omgebogen in een 4-3 voorsprong. In de slotperiode werd de Oranje- ploeg in een tijdsbestek van nauwe lijks zeven minuten met zes gave treffers van het ijs geveegd. Spel- technisch en ook qua rijtechniek wa ren de Oostduitsers aanzienlijk be ter, maar zij kregen in het begin geen vat op de harde Canadese stijl van de oranjegarde. Pas toen de conditie een woordje ging mee spreken zakte Nederland weg en kwam de machine van de Oostduit sers op gang. De beste spelers bij Nederland waren: De Heer, Van der Broek en Van Wieren. Gisteren verloor Nederland ook zijn tweede wedstrijd. Tegen het voor eigen publiek spelende Oosten rijk werd het een nederlaag van 2-6. De periodestanden waren: 0-1, 1-1 en 1-4. Voor Nederland doelpunt ten Schaffer en Sciarone. Jong Oranje heeft gisteren in Moers (Wdl) de eerste wedstrijd van het vier-landenijshockeytoernooi van Nordrhein Westf. tegen Span je gewonnen met 7-3. De Periode standen waren 4-1, 2-0 en 1-2. Voor Nederland scoorden Dobbelaar (3), Van der Ven (2), Colijn en Van de Kraak. Nederland kreeg tien straf- minuten, Spanje veertien.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9