DRIJVEND PALEIS VOOR OLIESJEIK sassEn Geen opbouw- jeugd werker agenda ZONDER .BROKKEN' HET NIEUWE JAAR IN GAAN Alleen is ook gezellig Bedrag van f15000,- uit Bernhardfonds voor orgel in de Willibrorduskerk Voor Zoeterwoude ZOETERWOUDE Naar aanleiding van opmerkingen die hierover werden gemaakt tijdens de vorige begrotings behandeling hebben B. en W. een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om tot aanstelling van een opbouw- c.q. jeugdwerker over te gaan. Het resultaat hiervan is negatief, deze aangelegen- Zuid-Holland, sector samenlevingsop bouw wat ressorteert onder C.R.M. Daarbij Er heeft over deze aangelegen- van een compleet plan geeft nog heid een onderhoud plaategevonden geen zekerheid omtrent subsidiëring met het Bureau Landelijk Contact ook al voldoet het plan aan de ei- s sen. Een en ander is afhankelijk van, aé gelden die de wetgever beschik-' «««- VCHVI1 gekomen dat baar stelt en de prioriteiten die de onderscheid moet worden gemaakt regening stelt. Zo hebben thans de aten rtP onhmitim^rW oude WOOnwijken de prioriteit. Er moet rekening worden gehouden met het feit dat op korte termijn geen realisering met rijkssubsidie moge lijk zal zijn. Op grond hiervan acht 't college de aanstelling van een op bouw- c.q. Jeugdwerker niet haaibaai en wil men hier dan ook van afzien. tussen de opbouwwerker en de jeugd werker. De eerste zoekt uit welke problemen er onder de bevolking le ven, tracht deze bij de juiste instan tie aan te kaarten. Een jeugdwerker 'sociaal cultureel werker) heeft meer de taak van entameren en stimule ren. Voor de eerste zijn ca. 10.000 zielen nodig. De tweede is bezig met een bepaald projekt. De keuze hangt o.a. af van de taajksteUdmg. Onder zoek onder de bevolking naar behoef ten en problemen is noodzakelijk. Aan de hand van dit onderzoek moet de taakstelling geschieden. De hoog te van de subsidiëring ligt op onge veer 50% van de kosten. Bij een sidie-aanvraag moeten nogal veel MAANDAG 29 DECEMBER 1975 Maandag Steenetraat lb, Wereldwinkel, 12.30 Ontmoetingscentrum, lioek Boahul- zerlaan, Bejaardensoos Zuid-West 2.30 De i itschappij discrimineert men sen, die verkiezen alleen te zijn. Het tot"3l gezin is de basis van de door: samenleving, wie geen deel uit maakt van een gezin wordt naast de maatschappij gezet. „Allenerds" cnieuw modewoord!) ervaren dat vrijwel dagelijks in restaurants, cafe's, bioscopen en theaters. „Daar moeten we vanaf", zegt Ria van Pelt, nog immer strijdlustig ofschoon haar jarenlange kruistocht tegen de discriminatie van alleen staanden weinig meer heeft opgele verd dan ergenis. verdriet en onbegrip. Ze geeft het ronduit toe, lachend zelfs: „Bij dë horeca zeggen ze: daar, komt die gefrustreerde trut weer, als ze mij bedoe- Apotheken t waargenomen uuur; ApouieeK rot; iiuxp der Mensch- heid, Hooigracht 48. tel. 121060 en door Oegstgeestse Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 153274. SOS-dienst SOS - Telefonische hulpdienst: Tel 071-125202. Voor allen die ln moeilijk heden verkeren Dag en nacht te be reiken Sociale raadsvrouw Aan de Noordbuurtseweg in Zoeterwoude worden verbeteringen aangebracht. Hier de reconstruc tie, die hier en daar wel voor wat verkeersproblemen zorgt, ter hoogte van het raadhuis. Oud- conservator Rijksmuseum sidle-aanvraag moeten nogal veel gegevens weden ove.-.egd. Ind,en,ng I QH Nüt. HistOl ie Alphenaars aangehouden na schietpartij' LEIDEN In de nacht van don derdag op vrijdag heeft een 40-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn viermaal geschoten op een bewoner van een pand aan de Hoflaan in Lei den zonder zijn slachtoffer letsel toe te brengen. Slechts een der schoten miste de Leidenaar op een haar na. De kogels zijn door de politie terug gevonden in de wanden van de woon kamer. Na de schietpartij verdween de man maar kon later in de nacht worden aangehouden door de politie •van Alphen aan den Rijn. De Al- .phense politie hield ook de 36-jarige broer van de schutter aan. Bij het onderzoek zijn het vuurwapen en 1700 daarbij behorende patronen ge wonden, De schutter en zijn broer zijn ^aangehouden voor een poging tot •doodslag c.q. moord. Aanleiding tot de schietpartij is naar alle waar schijnlijkheid een vrouw. Dieren gestolen LEIDEN Bij een inbraak in de Merenwijk zijn tal van dieren, die door particulieren waren geschon ken, gestolen. Bij de verdwenen die ren zijn 3 goudfazanten, 3 sierkip- peri en 10 konijnen. LEIDEN Oudejaarsdag, 31 de cember, zal de afdeling gevonden ^voorwerpen en gevonden fietsen van de Leidse politie zijn gesloten. overleden LEIDEN Op 89-jarige leeftijd is overleden de heer Rudolf van Eec- ke, oud-conservator van het Rijks museum van Natuurlijke Historie in Leiden. De heer Van Eecke, die in Leiden het gymnasium volgde en aan het museum verbonden, aanvan kelijk als assistent, later als conser vator. In het museum hield hij zich voornamelijk bezig met het bestude ren van vlinders en andere insecten- groepen. DEN HAAG Geen oudejaars avond zonder ongelukken: het is een trieste maar harde waarheid. 'Geen jaar gaat voorbij zonder dat het volksvermaak van vuurwerk afste ken een zeker aantal slachtoffers eist. Meestal zijn het kinderen die de dupe worden van het onbewaak te ogenblik waarin de volwasse nen deaanwezigheid van de knal lende en sissende vermaaksartike- len even vergaten. Een ander ty pisch "oudejaarsongeluk" is het in vlammen opgaan van de frituur pan met hete olie en oudejaarsbak- OEGSTGEEST De Stichting, een paar jaar geleden in het leven geroepen, om geld bijeen te brengen voor de aankoop •van een orgel in de Groene- of Willibrordkerk heeft1 f 15.000*- gekregen van het Prins Bernhardfonds. De bouwer is een van de beroemdste orgelbouwers, wonende in Zwitserland. De gang van zaken is momenteel zo, dat wan neer er nog één flinke financiële ruk gegeven wordt alle be nodigde gelden bijeen zijn. Verwacht wordt dat in mei of juni a.s. het orgel in het oude sfeervollè kerkje zijn plaats krijgt en er regelmatig orgelconcerten gegeven kunnen wor den. seis. Ook niet zo'n leuke ervaring, al loopt die vaak met een sisser af. Toch zijn veel van die ongeluk ken absoluut onnodig en te vermij den, vindt het Veiligheidsinstituut in Amsterdam. Onder het motto "december: laat het een feest maand blijven" verspreidt dit insti tuut, in samenwerking met het mi nisterie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne en met het nationaal brandpreventie instituut, een aan tal praktische tips ter voorkoming van dit soort huiselijke ongevallen. Veel aandacht wordt daarbij be steed aan het veilig hanteren van vuurwerk. Uit de reeks adviezen van het Veiligheidsinstituut: koop in de eerste plaats alleen vuurwerk dat voorzien is van een duidelijk leesbare Nederlandse handleiding. De officiële detailhandel in vuur werk is te herkennen aan een biljet met de tekst "verkoop vuurwerk, roken en open vuur verboden". Vuurwerk wordt bij voorkeur be waard in een metalen trommel op een droge en veilige plaats, zo mo gelijk buitenshuis. Aangeraden wordt om het vuur werk niet te ontsteken met lucifers, maar met een gloeiende sigaret of sigaar. Een paar stappen ach teruit zodra de lont gloeit, en voor al niet proberen om "dienstweige raars" (vuurwerk dat niet is afge gaan als de lont is opgebrand) op andere manieren tot leven te bren gen. Kies een veilige ontstekings- plaats, ver van rieten daken, open opslagplaatsen, open ramen of deu ren, en wat dan ook voor brand baar materiaal. Niet bundelen Geroutineerde vuurwerkafstkers willen nog wel eens wat stukken bundelen zodat een meervoudig ef- werkt. fect ontstaat. Het is een foefje dat het Veiligheidsinstituut sterk afraadt en levensgevaarlijk noemt. Ontsteek nooit vuurwerk in de hand (ook al vanwege de misschien spontaan op komende neiging om 'ermee te gaan gooien), experimenteer er niet mee, probeer het niet zelf te maken, en sluit steeds de voorraadbus af voor dat een nieuw st.uk wordt aangesto ken. Kinderen en vuurwerk blijven een hoofdstuk apart, waarvoor het Vei- ligheidsinstitutt nadrukkelijk de ver antwoordelijkheid bij de ouders legt. Het minste dat men kan doen is toezicht houden op kinderen die groot genoeg worden geaoht om mee te doen, en het tevoren gekochte vuur werk buiten bereik van kinderhan den te bewaren. Oliebollen Vlam-in-de-pan tijdens het bakken van oliebollen is en ongelukje dat relatief vaak toeslaat, maar met enige koelbloedigheid niet op een ca tastrofe hoeft uit te lopen. Leg een goedpassend d'eksel binnen handbe reik klaar en schuif dit, in de rich ting van de pan, op de brandende oliemassa. Gas of elektriciteit uit draaien en alles minstens een kwar tier zonder aanraken laten afkoelen. Het gebruik van bluswater is taboe, een "echte", uitslaande brand kan het gevolg zijn. Intussen hoeft de oudejaarspret niet bedorven te zijn, want er kan rustig worden voortgebakken zodra de pan volledig is afgekoeld. Wel moet eerst de pan aan de buitenkant schoon en helemaal vetvrij worden gemaakt. En ook hier adviseert h'et Veiligheidsinstituut: houd kleine kin deren uit de buurt zolang er in de keuken met kokende olie wordt ge len. Maar Ria van Pelt capituleert niet. Vijf jaar geleden deed zij haar winkel in kunstnijverheidsartikélen in 's Hertogenbosch van de hand en sindsdien geeft ze al haar energie aan mensen de meeaten zijn vrouwen"), die „nog met het alleen zijn moeten leren omgaan". Daartoe heeft ze de Stichting LosVast en het Landelijk Centrum voor ZoMaar Contacten (Postbus 5021, Den Bosch) opgericht, twee media die beogen dat „allenerds" als volwaardi ge leden van de maatschappij worden geaccepteerd. „Samen uit ja, gezellig. Dat is nou zo'n kreet die' ik verfoei. Ik zeg alleen uit moet gezellig gemaakt worden. Gezelligheid is een con sumptie-artikel. Daar is schreeuwen de behoefte aan. Maar de theater wereld, de horeca, doen niets". Na een ongelukkige liefde heeft ze bewust voor het alleen zijn gekozen. „Ik heb mezelf geleerd te leven met het alleen zijn, en ik heb ook ervaren dat je als „allenerd" vaak wordt buitengesloten- j*e telt niet mee, omdat je geen man hebt. Als ik rijk was zou ik macht in de theaters willen kopen. Dan zou ik een einde maken aan het systeem van plaatsbespreken. Ik zou iedereen laten aanschuiven zo van: kom binnen, zoek een plaatsje, we gaan samen plezier beleven Laatst vertelde een alleenstaande vrouw me nog, dat ze bedroefder uit de schouwburg kwam dan toen ze erheen ging. De maatschappij had haar weer „afgekat". Ik vind dat daar een1 einde aan moet komen". Zij is ook de uitvindster van de „comsumentenlijst voor alleenreizen- den", een kaart waarop moet worden ingevuld welke de ervaringen in hotels, restaurants, theaters, oam- pings en bij reisbureaus zijn geweest. Ria van Pelt gebruikt die antwoorden in haar strijd voor de emancipatie van „allenerds". Ze is vast van plan om te winnen. „Niet voor mezelf, hoor", zegt ze, een beetje vermoeid. „Voor mij hoeft het niet meer. Ik blijf doorgaan voor al die vrouwen voor wie ik een lichtpuntje ben, eeni tekeni vans hoop". Aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht een 19-jarige Haagse elek-. triciën aangehouden, die lichtbak ken van de NS had vernield op het station Leiden. an Lent bouwt jacht van 20 miljoen KAAGDORP Op de jacht- en scheepswerf C. van Lent en Zonen op de Kaag wordt binnenkort de kiel gelegd voor het grootste en meest luxueuze motorjacht, dat ooit ter we reld is gebouwd. Koning Khalid van de oliestaat Saoedi- Arabië, die deze bestelling heeft gedaan, gaat het jacht ge bruiken als een drijvend paleis. Het schip zal hem ruim twintig miljoen gulden gaan kosten. minder prettig Optimistisch „We zijn natuurlijk ontzettend trots op deze opdracht", zegt directeur Jan van Lent (52), voor wie de order toch nog als een verrassing kwam. Want vlak daarvoor was de opdracht tot de bouw van een luxe jacht voor koning Feisal, nadat deze vermoord werd, geannuleerd. „Ze hebben de zaak daarna in Saoedi-Arabië nog eens goed beke ken", aldus de heer Van Lent. „En nu gaan we een jacht bouwen, dat nog veel groter en luxer wordt. In plaats van 5l meter, wordt het schip nu 65 meterlang". „We zijn overigens nog in het voorbereidende stadium. Alles staat alleen nog op papier. Het ontwerp is van het technisch bureau H. W. de Voogt uit Haarlem, dat evenals wij, gespecialiseerd is in luxe jachten". Goud Het jacht is bestemd voor de hele koninklijke familie in Saoedi-Arabie. Kroonprins Fahd is speciaal belast met de supervisie tijdens de bouw. Het jacht krijgt acht gastenverblij ven en drie koninklijke suites. Er is slaapgelegenheid voor 24 gasten en 26 bemanningsleden. In plaats van chroom, wordt in de badkamers goud gebruikt voor kranen en omlijstingen. Op het dek is plaats voor een helicopter. En het schip is uiteraard uitgerust met de allermo dernste apparatuur. Het jacht van koning Khalid wordt aangedreven door twee Duitse MTU-motoren, van elk 3.750 pk. Het schip kan een snelheid halen van 20 knopen. k Van Lent heeft een reputatie als bouwers van luxe motorjachten als geen ander in de wereld. „Wij zijn wat dat betreft uniek in de wereld", zegt directeur Jan van Lent, die samen met zijn "broer Theo (57) na de dood van zijn vader in 1963, de leiding van het bedrijf heeft. Een begrip In Amerika is een Van Lent-boot een begrip onder de welgestelden. De automagnaat Henry Ford II kocht een paar jaar geleden nog een miljoenenjacht bij de scheepsbou wers op de Kaag. Voor Nigeria bouwde Van Lent een uiterst luxueus regeringsschip, dat, na de recente omwenteling in dit land, nu wordt omgebouwd tot marine-oplei dingsschip. De laatste tijd heeft Van Lent het echter vooral druk met opdrachten uit het Midden-Oosten. Directeur Jan van Lent gaat regelmatig op bezoek bij de sjeiks in oliestaten zx>als Abu-Dahbi, Bahrein en Saoedi-Arabie. „Ik moet zeggen, dat ik heel goed kan opschieten met de Arabieren", vertelt de heer Van Lent, die half januari weer vertrekt naar Saoedi-Arabie om over het interieur van het bestelde schip te gaan praten, dat ontworpen is door een Franse interieurarchitect. Van een olieboycot heeft hij nooit iets gemerkt, of het moesten wat grapjes daarover zijn. „Als ik vertel dat ik uit Holland kom, dan is het meteen, welkom. Ik heb daar nooit iets IJshockey Voor de competitie o n de Coupe Nationale Nederlan den werd in Luik de wedstrijd tus sen CPL en Den Bosch gespeeld. De Luikse ploeg won met 192. Van Lent ziet de toekomst optimistisch tegemoet. „Op het moment hebben we levendige aanvragen voor dit soort jachten. We hebben voor zeker anderhalf a twee jaar werk voorlopig. En binnenkort hoop ik nog een aantal nieuwe opdrachten af te sluiten". Van Lent gaat straks een nieuwe, grote, moderne loods bouwen op Kaageiland. Na enige strubbelingen is hiervoor tenslotte toch toestem ming verleend. „We hebben dan de ruimte om de grootste jachten helemaal binnen te bouwen. Dat is van belang, omdat de jachten meestal bestemd zijn voor klanten in warme gebieden. En die moeten dan ook in een droge omgeving gebouwd worden, willen we later niet allerlei problemen als gevolg van het werken van het materiaal krijgen". Weinig verloop Er werken bij de jacht- en scheepswerf Van Lent op de Kaag ongeveer honderd man. Bij toeleve ringsbedrijven zijn nog eens 150 mensen ingeschakeld. Het grootste deel van het personeel van Van Lent werkt al jaren bij het bedrijf. Vaak van vader op zoon. „We hebben heel weinig verloop onder het personeel", zegt directeur Jan van Lent. „We leiden de meeste mensen hier zelf op. Het is dan ook sterk gespecialiseerd handwerk, wat hier vooral wordt verricht. Elk jacht is tenslotte weer totaal anders". Vindt Van Lent het niet moeilijk zulke veeleisende kopers tevreden te stellen? „Ach, we komen er altijd wel uit", zegt hij. „Meestal werken we heel prettig samen. Het is een stuk speelgoed voor hen. Een hobby. Voor mij ook trouwens. Ik heb zelf ook een jachit, een Super-Holland. En samen met mijn vrouw, ben ik elk vrij uurtje aan boord". Morskwartier: buurthuis Mors wijk. To paaslaan. tel. 761196, woe. 10.00 —11.00 uur vm. Tuinstad wijk: Heren straat 45. vrij. 10.30—11.30 uur vm. Moederhulp Bureau Moederhulp (nlet-gebuwde- moederzorg), Terweepark 2. tel. 151068, mei J Schrama (maatsch. werkster», 133921 en 761944. xster». Burgerraadsman Bur. Burgerraadsman, Koornorug- 'eeg 7 (zykant Stadhuis). Openlngs- len ma., dl en woe. 11.00-^12.00 u. en do.avond 18.80—20.00 uur Telef. dagelijks tijdens kantooruren: 143171. Centrum voor intermenselijke be- ttekkingen Geopend ma. t/m vrij. 16.00—f8.00 en van 19.30—23.00 uur. Oude Rijn 88. tel. 144000 Weduwe en weduwnaars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Jac. Urlusplantsoen 96 Lei den telefoon (na 18 uur) 761113. Advocatenspreekuur Pieterskerkgracht 11. Elke donderdag avond van 7 tot 8 uur n.m. Leidse Rechtswinkel ir, do. 6.30—8.30 Z do. 7—9 t Van 22 dec. '75 tot 5 Jan. *76 is de Reohtswinkel allén op meandag van vari 18.30-2030 uur geopend hel hoofdgebouw Noordeimde. Gespreksavonden Gespreksavonden Baha-1 gemeen schap. Wo. 8 uur nam.. Kennedylaan 11, Oegstgeeft. vr. 8.16 uur nam. Fred. HendrlkDlantsoen 25 Leiderdorp Onderwljswlnkel, Sopiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrij dag van 12- 6 uur nam. Moeders voor moeders Mevr. Zr. E. JansenNtemever. Hof- dyck 32. Oegstgeest. tel 071-153652. Middelweg (by Hoogl. Kerk). Architecten w uciDiuurooii k/crciiv- 126385. Zitting op Maatschappelijk Werk Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Kinder- Dienstencentrum Noordeindspleln 2b, tel. 140483 gemene informatie dag. van 9—IC voorm. Dierenhulpdienst i Paulownastr, 15, Lelden. hulpverlening verongelukte de gemeenten Huize St.-Maarten Opvanghuis voor orislsgevallen rruoci tciaticauo uiutuvio a» u. deren Sint. Jacobsgracht 1. nacht bereikbaar. Tel. 132187 Adviesbureau- Lelden en Omstreken van de Ned. Bond van Weduwen en 's avonds en ln het. weekeinde Burgerlijke Stand M. Goddijn, L Lagendijk. 73 jt vl. A. Vlaardtngerbroek, Jaar, echtg. v. R. A. J. I Ondertrouwd: J. D. BeiJ en J. M. J. v. Êgmoaid en A. C. M. Huntdnk! E. Kerkhof" - - - Verkuil, Plippo, C. J. M. v. Roo<' LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidscü Dagblad B.V. Witte Singel 1 - Lelden Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon: 071—144941 Nabezorglng van 18.00—20.00 u. Zaterdag van 1600—1800 uur Te'efoon 071—130500 Indien ln gesprek 071—134539 Hoofdredacteur Han Mulder Kwartaalabonnement t 37,85 Per post f 48,25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen Bij automa tische overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2