LEIDSCH m DAGBLAD Mijnramp in India: alle hoop vervlogen Amin verdedigt hulp Rusland aan Angola Teengs Gerritsen: „Mooi, als prins voor mij pleitte' vandaag Luchtvaart-fusie in Benelux bijna rond? LEIDSCH Ui DAGBLAD kerstweek show schakel keukens Algerije zou kapers vrijlaten MAANDAG 29 DECEMBER 1975 OPGERICHT I MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In New Delhi verluidde dat de In diase regering de omvang van 4e ramp waarschijnlijk geheim zou houden, gebruik makend van de nieuwsbreidel die deel uitmaakt van de enkele maknden geleden door pre mier Indira Gandhi uitgeroepen uit zonderingstoestand. Twee Indische records aan 1.572 mijnwerkers het leven kostte. Volgens onofficiële berichten is de explosie in India veroorzaakt door een opeenhoping van gassen. Door de explosie kon het water vanuit een verlaten schacht naar een andere schacht lopen. Minister Yadav heeft federale ministers, Yadav van Mijn- gezegd dat de oude schacht al 30 jaar bouw en Staalindustrie en Ree Arbeidzijn gisteren naar de van de ramp gegaan. Het zal wellicht nog wel tien da- India behoort tot de kolenrijkste gen duren voordat al het water uit de rampmijn is gepompt, zo hebben In diase functionarissen vandaag ver klaard. landen ter wereld. Op een mijnwer kerscongres dat d;t jaar in New Delhi plaatshad werd kritiek ge oefend op de ontoereikend genoem de veiligheidsmaatregelen in veel mijnen. In Dhanbad heeft zich tien jaar ge leden ook een mijnramp voorge daan. In mei 1965 werden naar schat ting 375 mijnwerkers gedood door een ontploffing die in een straal van 6,5 vierkante kilometer schade aanrichtte. In maart 1973 deed zich een reeks oor in het mijnbekken van Bihar, waarbij 47 mijn werkers om het leven kwamen. De grootste mijnramp die ooit heeft plaatsgehad gebeurde op 26 april 1942 in China, toen zich in de Honkeikomijn een ontploffing voor deed die volgens het Guiness book of Weinis verandering Volgens minister van Mijnbouw: Chandrajit Yadav zal het niet 500 man en vijf pompen tien dagen du ren om de honderdenmiljoenen liters water uit de overstroomde schach ten te pompen. Mevrouw Candhi heeft verscheidene landen om pom pen en ander materiaal gevraagd. Functionarissen hebben echter ge zegd dat het een wonder zou zijn wanneer nog overlevenden worden aangetroffen. Zij verklaarden dat de 380 meter diepe schacht thans tot op 46 meter van het aardoppervlak is ondergelo pen, de meeste mijnwerkers werk ten in dieper gelegen schachten. Vol gens Yadav is het echter mogelijk dat een aantal van hen een veilig heenkomen heeft weten te zoeken in luchtbellen. De staatsmijnen zullen de gezinnen van de slachtoffers een bedrag van 120 dollar uitkeren hetgeen komt met twee maanden loon. DEN HAAG „Als het waar is dat prins Bermhard in 1961 bij de Lockheedfabrieken schriftelijk heeft bepleit dat ik meer z verdienen, dan vind ik dat loffelijk. Dat zouden m< voor elkaar moeten doen. Maar hij heeft mij die brief nooit laten lezen, aldus de reactie van de Haagse zakenman H. Teengs Gerritsen op berichten dat een Amerikaanse senaatscommissie beschikt over een brief van de Prins aan Lockheeddi- recteür Gross, waarin hij zou pleiten voor een hogere betaling aan zijn vriend Teengs Gerritsen. De senaatscommissie stelt een onderzoek in naar mogelijke geval len van omkoping door Amerikaanse bedrijven, die zo grote orders zouden hebben verworven. Teengs Gerritsen is al vele jaren de Nederlandse agent van Lockheed, het bedrijf dat enige tijd nadat de brief zou zijn Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 13 januari 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden, verstuurd met Nederland contracten afsloot voor de levering van Star- fighters aan Nederland. De Rijksvoorlichtingsdienst zegt niets van het bestaan van een dergelijke brief af te weten. Wel is enige tijd geleden al bevestigd dat er op 24 oktober 1961 in hotel Des Indes in Den Haag een onderhoud heeft plaatsgevonden 'tussen prins Bernhard, ex- luohcmachtgeneraal Stökla, Teengs Gerritsen en de Zwitser Mauser, verkoopohef voor Europa van Lockheed. Teengs Gerritsen: „Die dingen weet ik allemaal niet meer, dat is allemaal zo lang geleden. Maar waar gaan we naar toe als iedereen moet uitleggen hoe hij op een eerlijke manier zijn geld heeft verdiend? Ik kan u verzekeren dat prins Bernhard hier natuurlijk buiten staat. Als hij zo'n brief heeft geschreven, heeft het in ieder geval niets uitgehaald. Sinds die tijd ben ik bij Lockheed alleen maar minder gaan verdienen. Ik heb ook nooit een bedrag per geleverde Starfighter gekregen, alleen een vast salaris en een onkostenvergoeding voor mijn bureau". BRUSSEL (AP) De plannen voor een fusie tussen de nationale luchtvaartmaatschappijen van Ne derland, België en Luxemburg schij nen in een vergevorderd stadium te zijn. Volgens Belgische persberich ten zal uit de eventuele fusie de "Royal Benelux Airlines" tevoor schijn komen. De definitieve beslissing over het samengaan van de drie maatschap pijen zal waarschijnlijk niet voor het komende najaar vallen. In België hebben de plannen in regeringskrin gen al voor enige opschudding ge zorgd. Wanneer de regeringen van de drie Benelux-landen besluiten om samen één luchtvaartmaatschappij op te richten moet eerst een aantal proble men worden opgelost. De Belgische Sabena behoort tot een groep, waar in ook Air France, Lufthansa, Ali talia en Iberia zitten. Deze groep koopt gezamenlijk onderdelen aan en leidt piloten op. De KLM hoort weer tot een andere groep, onder deel uitmaken. Een fusie zou beteke nen dat een van de twee maatschap pijen uit zijn groep zou moeten stap- van 10 uur's morgens tot 5 uur 's middags VOORSCHOTERWEG 45, VALKENBURG (Z.H.), TEL.: (071) 763185. Twee vissers vermist BROUWERSHAVEN (ANP) De 31"Jarige A- Saarloos uit Zierikzee en de 61-Jarige J. Brouwer uit Drei- schor worden sinds gistermiddag met een bootje op het Grevelingen- meer bij Brouwershaven vermist. Zij waren gisteren met het polyes ter bootje gaan vissen. Zoekacties met poliuieboten hebben tot nu toe geen spoor kunnen opleveren van de heer Saarloos en schoonvader. Dat de jaar wisseling voor de deur staat ivas dit weekeinde al goed te merken. Ongeduldige vuurwerk-lief - hebbers knalden er al lustig op los. Ook deze jonge man, gewapend met vuurpijlen en ander vuurwerk is kennelijk heel ivat van plan. Hij komt juist uit een ivinkel in Amsterdamwaar zaterdag, evenals elders in het land, de verkoop van vuunverk van start ging. Vuurwerk, dat behalve veel ple zier ook weer de nodige ellende zal veroorzaken. Want elk jaar gebeuren onver mijdelijk weer een aantal onge lukken. Vooral de oogklinieken zijn in deze periode extra paraat. HONDERDEN VERMISTEN Harm Wiersma onbereikbaar in Suikertoernooi 0 Door een overigens zwaarbevoch ten, remise tegen de Russische ex-wereldkampioen Iser Koeper- man legde Harm Wiersma al in de voorlaatste ronde van het Sui- kerdamtoernooi beslag op de eer ste prijs. De Fries behield door die remise zijn vier punten voorsprong op Koeperman en werd daardoor onbereikbaar. De verrichtingen van N'Diaye, de man uit Mali. blijven opvallend. De tot voor kort onbekende dammer uit Afrika werkte zich door een zege op de Haitiaan Michel naast Koeper man. De Leidenaar Evert Bron- string deed eveneens van zich spreken. Door 2 klinkende over winningen op Michel en Sy deelt hij nu de vijfde plaats met Hcr- melink, De Ruiter en Agafonov. Niet de winnaar Johan Kijnc, maar de als derde gefinishte Gerard van der Ham trok gisteren in Leiden de meeste aandacht tijdens de door ZLC en AV Holland georga niseerde halve marathon. De 28- jarige Van der Ham, lid van AV Holland, behoefde de nationaal nog steeds sterk meetellende Kijne slechts veertien seconden toe te geven. De stratenloop van ZLC werd niet zo'n succes, althans wat de wedstrijd betreft. Slechts wei nig lopers verschenen aan de start. Jos Hermens deed ook weer van zich spreken. In Frankrijk won hij een internationaal zeer sterk bezette vcldcross. Tweede werd de Por tugees Lopez. De Danaïden tenslotte vergaat het niet best in de hoofdklasse van de microkorfbalcompetitie. Na een succesvolle start zakte de ploeg geleidelijk af. Door gisteren van het zwakke ZKV te verliezen be landden de Leidenaars zelfs in onderste regionen. PAGINA 915 i i KAMPALA President Amin van Oeganda, die voorzitter is van de Organisatie voor Afrikaanse een heid (OAE) heeft verklaard, dat Al'rika de Sowjet-Unie moet steu nen en de hulp die zij verstrekt aan Angola. Maarschalk Amin is van oordeel, dat de Sowjet-Unie Angola niet ko loniseert en dat de Russen in An gola geen huurlingen zijn. Wat de aanwezigheid van Cuba nen in Angola aangaat, legde het Oegandese staatshoofd er de na druk op, dat de Cubanen aanwezig zijn op verzoek van een Angolese beweging "die strijdt om de Zuid- afrikaanse troepen uit Angola te verdrijven". Amin voegde eraan toe: "Elk Afrikaans land mag -''ch van wapens voorzien, waar ook vandaan, om zich te verdedigen". Zuid-Afrika is bereid zijn troe pen uit Angola terug te trekken als bijdrage tot een Afrikaans vredes initiatief, zo heeft de "Johannes burg Sunday Times" gemeld. Als tegenprestatie zou het land de stopzetting van de Russische en Cubaanse militaire steun aan de Angolese bevrijdingsbeweging MPLA (Volksbeweging voor de be vrijding van Angola) eisen. Gisteren schatte een woordvoer der van de MPLA in de Angolese hoofdstad Loeanda het aantal in Angola ingezette Zuidafrikaan- se militairen op 3 k 5.000. De Zuid- afrikaanse troepen zouden on geveer 700 kilometer in Angola zijn opgerukt. De Verenigde Staten blijven wa pens sturen naar de bevrijdingsbe wegingen in Angola die de MPLA bestrijden. Dit meldt de New York Times, die een hoge Amerikaanse functionaris in Washington aan haalt. De Senaat heeft zich onlangs te gen de Amerikaanse hulp uit gesproken. NEW DELHI (ANP) Bij het zwaarste kolenmijnonge luk dat ooit in India heeft plaatsgevonden zijn zaterdag in het kolenbekken van Dhanbad in de deelstaat Bihar min stens 500 mijnwerkers om het leven gekomen. Het wordt niet uitgesloten geacht dat er bijna 1-000 slachtof fers zijn, aangezien reddingsploegen niet onmiddellijk konden doordringen tot de twee schachten die na een ontploffing onder water kwamen te staan en waarvan de wanden bezweken. Als een filmster staat Betty Ford op deze foto, die kortgeleden werd gemaakt door David Hume Kennerly, de vaste fotograaf van het Witte Huis. Men had bijna een maand nodig voor de foto voor publikatie werd vrijgegeven. TEHERAN Algerije heeft zich bereid verklaard de pro-Arabische guerrillastrijders vrij te laten, die vorige week bij een overval in We nen verscheidene ministers van olie- uitvoerende landen gijzelden. Dit heeft de correspondent van het Per zische blad Kayhan in Algiers ge meld. Volgens dit bericht hebben de guer rillastrijders van de Algerijnse mi nister van Buitenlandse Zaken, Bou- teflika. de toezegging gekregen dat zij vrij zouden zijn te gaan waar heen zij wilden, als zij het leven spaarden van de Saoedi-Arabische olieminister Jamani en diens Per zische collega van Binnenlandse Za ken Amoezegar. De overvallers lie ten vorige week dinsdag in Algiers hun laatste gijzelaars vrij. Verkiezing India op lange baan NEW DELHI (ANP) De rege rende congrespartij van premier Indira Gandhi in India heeft van daag besloten, dat de parlements verkiezingen die tegen maart van het komende jaar gehouden zouden worden, met minstens één jaar worden uitgesteld. De tweederde meerderheid in het parlement maakt dat de goedkeuring van dit besluit bij voorbaat vaststaat.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1