Forehoite moet stap terug doen SHERIDAN ONTEVREDEN OVER ROL KINSBERGEN ZEGE DAMES MERCASOL Swift wint handbaltopper Ton v. Weeren snelste junior v. d. Sterrenhalf punt OPVALLENDE REVANCHE CEDERHOUT ,5mt&A LSG opnieuw clubkampioen snelschaken een miljoen gulden aan prijzen MAANDAG 29 DECEMBER 1975 PAGINA 15 NOORDWIJK Het damesteam van Mercasol Leiden, uitkomend in de eerste divisie basketbal, Jaeeft zaterdagavond in een goed gevul de Northgohal in Noordwijk in een oefenduel verrassend gewonnen van de Amsterdamse eredivisieploeg Wilskracht SNL. Deze opmerkelijke overwinning (5449) is voor Merca sol een welkome steun in de voorbe reiding op de twee ontmoetingen met het Bossche Fortuna Flash voor de kwartfinales van de strijd om de nationale basketbalbeker. Mercasol Leiden had in de eerste helft veel moeite met het hoge tem po van de Amsterdamse dames, die na negen minuten spelen een 516 voorsprong hadden. Ook bij rust leidde Wilskracht: 19—27. Na de hervatting liep het team van coach Frank van Mastrigt de achterstand in, na negen minuten was de stand 2933 en toen bij Wilskracht spel- verdeelster Ria van der Meys met vijf p's het veld moest verlaten was het met de tegenstand van de Am sterdamse ploeg gedaan. Mercasol, dat bijzonder collectief en geïnspi reerd speelde, kwam tot 4243 in de 17de minuut en sloot de aantrekke lijke ontmoeting, waarin Mardet van G-ennip een opvallende rol vervul de, af met een verdiende 5449 zege. De junioren en adspiranten van Luba boekten succes tijdens een toernooi van BC Markt Utrecht. De junioren behaalden de eerste prijs door zeges op C. Jacks (4212), Markt (4814) en Quidam (5822), de adspiranten deden hetzelfde door zeges op C. Jacks (3612), Markt (42—12) en Red Stars (33—21). Theo Kinsbergen DELFT De Amerikaan Bill She ridan werd na afloop van de Euro pese kampioenschappen basketbal in juni van dit jaar keurig aan de dijk gezet. Samen met de opvallend acterende Nederlandse ploeg had de jonge Amerikaan naam gemaakt, maar omdat er op internationaal gebied een windstilte van jewelste optrad, had de NBB hem niet meer nodig. Sheridan raakte in een moei lijke tijd, toen zijn clubteam Punch sponsorloos ronddreef en er ook van de kant van de NBB geen en kele reddingsboei in zijn richting werd gegooid. Punch werd gered door de firma Pioneer en daaa-mee had Sheridan een deel van zijn sociale zekerheid terug. Er was weer geld in de pot. Sheridan heeft in die moeilijke tijd nooit losgelaten, dat hij maanden achtereen zijn salaris weigerde en genoegen nam met een minimale uitkering, goed voor de eerste levensbehoeften. Per 1 decem ber werd hij herbenoemd als trai ner/coach van de nationale basket bal ploeg; een benoeming die met moeite tot stand kwam, omdat ge zaghebbers niet gecharmeerd wa ren van het hebben van een bonds coach die tevens een eredivisie team leidde, een op zich redelijk klinkend argument. Sheridan mocht zich in de laatste weken van novem ber optimaal verheugen in de be langstelling van Theo Kinsbergen, eigenaar en coach van eredivisie - ploeg Kinzo. Kinsbergen zette zich scherp af tegen het aanstellen van de Amerikaan als bondscoach. De eerlijke, maar niet bijster taktvol optredende Kinsbergen laadde een kar vol bezwaren en kiepte die om op de vloer van de Nederlandse Bsketbal Bond. Naast het bezwaar van de aanwezigheid van Sheridan had Kinsbergen ook nogal wat aan merkingen op de gehele organisa tie rond de Nederlandse selectieploeg. Daarover werd gesproken met een bondsbestuurslid en de eerdere drei ging van Kinsbergen dat zijn spe lers niet beschikbaar waren voor de Nederlandse selectieploeg werd ingetrokken. Het leek op vrede en Sheridan begon enthousiast en vol overgave aan zijn trainingen met een grote selectiegroep. Het eerste tussenstation op weg naar de Olym pische Spelen was het verleden week verspeelde internationale toer nooi van Praag. Tot verbazing van Sheridan meld de op de dag van vertrek Kinsbergen zich ook bij het reisgezelschap. De Kinzo-coach zou als toesschouwer het hele gebeuren in Praag meema ken. Dat betekende derhalve dat de man die zich in eerste instantie te gen Sheridan en de selectie had ge keerd nu constant' rand de ploeg hing, trainingen meemaakte, aan tafel zat met de spelers en meereis de in de spelersbus; een uiterst merk waardige actie, die overigens door het bestuur van de NBB was goed gekeurd. Het behoeft nauwelijks betoog dat Sheridan het met de aanwezigheid van Kinsbergen niet eens was. Opper vlakkige observatie in Tsjechoslowa- kije leerde dan ook al snel dat bei den elkaar ontliepen. Sheridan rede neerde terecht dat hij de rol van Kinsbergen niet zag zitten. Toeschou wer, akkoord, maar geheel ge ïntegreerd bij de internatio nale ploeg, neen, dat niet. Kinsber gen zelf gaf toe voorgesteld te heb ben elders in Praag te verblijven om de schyn van de chapperonerol te vermijden. De NBB achtte dat echter niet nodig. Een actie van de hoge heren, die onbegrijpelijk ge noemd mag worden en getuigt van een psychologische blunder. Een maal geconfronteerd met de aanwe zigheid van Kinsbergen, besloot She ridan zijn eigen weg te gaan en te werken zoals hij dat wilde, ook al voelde hij constant de adem van de Kinzo-coach in zijn nek. In de na tionale ploeg speelden immers vijf Kinzospelers en logischerwijze had den juist deze jongens contact met hun eigen clubcoach. Kinsbergen pro beerde zich in te houden, bemoei de zich openlijk zo weinig mogelijk met het geheel, maar ging toch in de fout door eenmaal met twee van zijn eigen spelers het Praagse nacht leven te gaan verkennen. Sheridan reageerde niet, zei niets en liet niets merken. Hij trok zich wat meer te rug dan gewoonlijk en concentreerde zich voornamelijk op de wedstrijden. Zoals bekend speelde het nationale team een serie opvallende wedstrij den en behaalde een sterke tweede plaats, na in de finale zeer nipt door het thuisspelende Tsjechoslowakije te zijn verslagen. Sheridan: "Over het resultaat ben ik voor 80 procent tevreden. Met een minimum aan voorbereiding haal den we een goede eindklassering. Ik beschikte niet over mijn vol ledige ploeg, maar heb nooit de af wezigheid van Akerboom, Ombre, Van Tuyll, Boot en Dekker aange haald. Ik had te maken met een nieuwe ploeg. Vijf nieuwe spelers en een andere sfeer, dat was een gegeven en ook de wetenschap dat onze resultaten streng door het Ne derlands Olympisch Comité zouden worden gejureerd. Het NOC moest immers beslissen of we naar het voor-Olympisch toernooi in het Canadese Hamilton mogen gaan". De eerste missie van de groep- Sheridan is als zeer geslaagd te be stempelen. Sheridan gebruikte al zijn spelers en deed dat ook in de zware wed strijden. Het leek soms op gokken, maar steeds weer kwam de Neder landse ploeg gunstig uit tijdens de slotminuten van alle wedstrijden. Zo werkend haalde Sheridan de eerste zege binnen. Hij liet al zijn spelers genoeg speeltijd toe en haalde daarnaast ook presta ties. Hiermee bewees hij zijn klasse. Nu werd daartegen nooit openlijk geageerd, maar ondergronds smeulde toch het vuur van de twij fel omtrent het kunnen van de Jon ge Amerikaan, zeker ook bij een man als Kinsbergen. Bill Sheridan Sheridan zei in mei van dit Jaar de woorden: "We kunnen tegen ieder team in Europa spelen". Toen lach te men erom en dacht dat dit op Amerikaanse overmoed gebaseerd was. Nu echter benadert dat gezeg de dicht de waarheid. Alleen Rus land en Joegoslavië zijn duidelijk te sterk voor de Nederlandse ploeg, te gen alle andere Europese lan denploegen kan men nu spelen met kans, zo niet grote kans op een po sitief resultaat. Sheridan hunkert naar de volgen de toernooien, waar hij met zijn se lectie die stelling kan bewijzen. Bij de volgende gang van de nationale ploeg naar een buitenlands toernooi zal er echter één ding niet meer ge beuren. Sheridan: "Ik wil niet dat er een clubcoach bij is. Geen Kins bergen, geen, niemand. Zoiets kan nou eenmaal niet". MART SMEETS LEIDEN In de sporthal te Wassenaar heeft Bax-Foreholte de eerste competi'tieneder- laag moeten incasseren. Van Raak Swift, medegegadigde voor de titel, verloren de Voorhoutsen met 101 3. De kansen op het kampioenschap slonken derhalve aanmer kelijk, al wilde coach Frank Bonte daar niets van weten. ,,De competitie duurt nog lang en er is nog van alles mogelijk. Tegen Swift hebben wij geen greintje geluk gehad en ook de arbiters waren beslist niet op onze hand. De uitslag had net zo goed andersom kunnen zijn", aldus de coach. Inderdaad zat het voor Bax-Fo reholte niet mee, tenminste nó, die overdonderende start van Raak Swift. Waait in het begin hadden gens de Voorhoutsen het alleen aan zichzelf te wijten, dat zij op ach terstand werden gezet. De defensie aarzelde met ingrijpen en omdat ook keepster Lia van Kesteren niet bijzonder alert reageerde kon Swift gemakkelijk een 3—0 voorsprong nemen. Dankzij arbitrale cadeau tjes in de vorm van twee onterech te strafworpen (Bax kreeg er maar liefst zes tegen) wist Swift tot aan de rust gemakkelijk stand te hou den: 57. In de tweede helft kwam Bax-Foreholte goed terug en bij 8— 9 leek het getij te keren. Marjan Mens brak uit en leek te gaan sco ren, maar zij werd door een Swift- speelster bij de arm gepakt. In- LEIDEN Swift verreed het afge lopen weekeinde weer een veldrit in Noordwijkerhout. Zoals gewoon lijk won bij de senioren Cock van der Hulst. Hij werd gevolgd door zijn broer Bert en Kees van der Tang, die de derde plaats voor zich opeiste. Bij de veteranen was Maarten Zomerveld (Katwijk) de snelste, gevolgd door Wim Wassink. De uitslagen bij de jeugdige wiel renners: A.l Tonnie van Weeren; 2. Edward Wijsman (Woubrugge); 3. Harry Roest .B. Richard Neute- boom; 2. Rudie Zomerveld: C. Si mon van Weeren; 2. John Lepelaar. Voetbal NAC heeft in Breda een vriendschappelijke ontmoeting gespeeld tegen Fortuna Düsseldorf. Na een 20 voorsprong vooi NAC bij rust eindigde het treffen in 22. plaats van een vrije worp te geven liet de arbiter evenwel doorspelen. De Voorhoutse ploeg bleef vervol - bluft staan kijken hoe de Arnhemmers de bal doodgemoede reerd achter Lia van Kesteren de poneerden. Geen gelijkmaker, maar opnieuw een achterstand van twee doelpunten: 810. Met nog zes mi nuten te spelen schakelde Bax-Fo reholte over op een 3—3-defensie, maar dat belette Swift niet om op nieuw raak te schieten. Toch gaf Bax-Foreholte het nog niet op en via 812 werd het toch weer 1012. Opnieuw zat het de Voorhoutsen niet mee, want juist in die belang rijke slotminuten beging het arbi trale duo weer een fout door Swift ten om-echte aan een straf worp te helpen. Het moegestreden Bax-Fo reholte gaf het toen op: 10—13. De doelpunten van de Voorhoutsen kwamen op naam van: Lenie Hoek (4). Annemiek de Bruyn (2), Ineke Slobbe (2), Hanny Boskamp en El- lie Hoek. Door deze nederlaag viel Bax-Foreholte terug naar de derde plaats met respectievelijk twee en één punt achterstand op Raak Swift en SEW '68. De dames van Sanocel/Saturnus verloren in Poeldijk van de koploop- ster in de afdelings tweede klasse, ODIS, met 125. Bij rust was de stand nog gelijk, 44, maar na de hervatting kon Saturnus het tempo niet meer volgen. Slechts één doel punt kon aan het totaal worden toe gevoegd. De heren van Northa ver loren in een harde, maar doelpunt rijke wedstrijd met 21—22 van rust leek goed geschoten. In de slotfase toon de HMSH over iets meer conditie te beschikken. Sjaak van Diemen en Wim van Leeuwen waren de topsco rers voor Northa. De dames van NIO verspeelden een kostbaar puntje tegen HMSH. i de lucht, HMSH. Met de rust stonden Noordwijkerhouters nog aan de posi- sprong verdween tieve kant van de score: 12—11. Vooral uit de tweede lijn werd erg NIO nog geen vuil- de 6—1 voor- i de thee als Met het gelijke spel, 77, kwam NIO nog goed weg. GRONINGEN Paul van der Ster- ook het optreden ren heeft uit zijn eerste twee partijen Pablo. Na winst in de hoofdgroep van het toernooi n de Spanjaard de eerste ronde op Popovic, deelde hij gisteren het niet dat hij in de beginfase van de winst op de Zwitser Silberring, maar werkelijke krachtmeting moest op- gisteren gaf hij bij het begin van de tornen tegen twee van de sterkste tweede zitting op tegen de Roemeen spelers, namelijk de Rus Kotsjev en Foisor. De uitslagen van het afgelo- veroverde de Nederlander x kiov stond weliswaar steeds iets beter, maar het verschil bleek niet voldoen de om het volle punt binnen te halen. Kotsjev had zich tegen Speelman re delijke winstkansen verschaft, maai hij slaagde er niet in zijn overwicht Olafsson te consolideren. Remise was ook deze partij het resultaat. Sterk In- Bernstein 10; Olafsson-Inkiov 01; LEIDEN De Rijnsburgse top- speler Gert Cederhout, die na een nederlaag tegen Van der Kwartel vrijwel uitgeschakeld leek voor de finale van het damkampioenschap van Leiden en omstreken, heeft zich schitterend gerevancheerd. Door een fraaie overwinning op de Haezrswoudse kampioen Jan Faase en door de remise van Van der Kwartel en Van Duivenbode, kloon hij op naar een gedeelde eerste plaats in Groep C. Cederhout heeft nu de kansen weer in eigen hand. In Groep A duurt de nek-aan- nek-race tussen Jan Vrolijk, Wim Heemskerk en John Burger hout voort. Vrolijk en Burgerhout deelden de punten na een bijzon der moeilijke partij. Heemskerk moest tegen Rinus Kromhout met een remise genoegen nemen. De Katwijker Arend van Beelen be haalde zijn eerste punten door een overwinning op het Hazerswoudse talent Leon Smits. Een tactisch sterk gespeeld middenspel bezorgde h»am de zege. Jan Passchier, één der favorieten voor de Leidse titel, heeft het in groep B moeilijk. Hij zal in ieder geval zijn laatste drie partijen moeten winnen om een finaleplaats te bemachtigen. Tegen Jan Schijff kwam hij ditmaal niet verder dan remise. In diezelfde groep werd Teun Bremner in een zeven om ze ven posibie overspeeld door Anten van Hove. Uitslagen: J. W. FaaseG. Ce derhout 02, J. van Duivenbode— A. A. J. van der Kwartel 1—1, B. van Rhijn—A. Huisman 0—2, A. v, BeelenL. Smits 20, J. D. Bur gerhout—J. P. Vrolijk 1—1, R. KromhoutW. Heemskerk 11, J. Passchier—J. Schijff 11, A. B. v. HoveT. Bremner 20. Stand: groep A: 1. J. D. Burger hout 6, 2. W. Heemskerk 5. 3. H. de Groot 4, 4. en 5. J. P. Vrolijk L. Smits 3, 6. A. van Beelen 2, 7. R. Kromhout 1. Groep B: 1. A. B. van Hove 7, 2. J. Schijff 6, 3. en 4. J. Passchier, L. de Frankrijker 3, 5 <t.m. 7 F. Kooi- sira, H. van Winke, T. Bremner l. Groep C: 1 tm. 3 J. v. Duivenbo de, G. Cederhout, A. A. J. van der Kwartel 4, 4. en 5. A. Huisman, J. W. Faase 3, 6. B. van Rijn 0. Van der SterrenKotsjev 01; SpeelmanLittlewood liTweede ronde: PabloLittlewood lili; KotsjevSpeelman li Van der Sterren li; Bernstein —li; PopovicTrolldalen Inkiov, Pablo en Kotsjev twee ronden aan de leiding. Boksen Tijdens een bokspartij n de Italiaanse titel moest de 33- Inkiovjarige vedergewicht Giuseppe Mura Uj door hartmassage gered worden. Mura was na twee rechtse hoeken van Natale Vezzoli bewuseloos ge raakt. LEIDEN Voor de derde achter eenvolgende maal heeft het eerste zestal van LSG het snelschaakkam pioenschap van de LSB voor club teams op zijn naam gebracht. Ge makkelijk hebben de LSG-ers het echter niet gehad. Het LSB-bestuur wist het nijpende gemis van een wedstrijdleider toch op te vangen, zo dat de altijd sfeervolle clubsnel- schaakwedstrijden op het nippertje doorgang konden vinden in de Kat- wijkse sporthal Cleyn Duin. Philidor A ging in de eerste klasse uitstekend van start. Het bouwde een forse voorsprong op ten opzichte van LSG A, dat zich verslikte in de goed draaiende clubgenoten van LSG C: 66. Een 12—0 monsterzege op Lisse A bood Philidor A zeer gunstige perspectieven op de titel. LSG A deed hierna echter verwoede pogingen om het gat tedichten hetgeen na enkele forse zeges bijna'gelukte. Het grote treffen tussen Philidor A en LSG A viel in de zevende van de negen ron den. LSG A boekte een 75 zege, waardoor beide ploegen precies gelijk stonden. Doordat LSG A in de voor laatste ronde tegen Voorschoten uit zijn slof schoot, zag Philidor A zich voor een te grote achterstand ge plaatst. LSG A werd met een 84 zege op Lisse A kampioen. De prijs voor de beste persoonlijke score was voor LSG-er Joan Baart, die aan het tweede bord van LSG A 13 uit 14 scoorde. De eindstand in de eerste klasse: 1. LSG A 65 punten; 2. Philidor A 61',23. LSG C 44; 4. Philidor B 38%; 5/6. Lisse A en Voorschoten 35; 7. LSG B 30 en 8. Katwijk A 27. In de tweede klasse domineerde Philidor C, dat eigenlijk in de eerste klasse thuishoorde. Terecht diende Leiderdorp A, dat op de tweede plaats beslag legde, een protest in. Philidor C kwam met een tegenpro- test. De wedstrijdleiding besloot de prijs toe te kennen aan Leiderdorp A, maar de eerste plaats aan Philidor C te laten. Daarmee ging Leiderdorp akkoord, zodat het erop leek, dat dit team alleen voor de knikkers was ge komen. Topscorers werden de Phili dor-spelers L. Barendse en Binnen dijk, elk met 13 uit 14. De eindstand in de tweede klasse: 1. Philidor C 65; 2. Leiderdorp A 46'23. LSG D 45%4. Leithen 45; 5. Noordwijk 42; 6. Sassenheim 40 7. Philidor D 31% en 8 Katwijk B 29. De derde klasse leverde een uiterst spannend strydbeeld op tussen drie ploegen. Winnaar werd ten slotte Lisse B met 41 punten vóór Leider dorp B met 40% en Katwijk C met 39. itees van Steenwijk, gastspeler by Valkenburg, behaalde de beste per- sooniyke score met 11% uit 12. Olga brengt Het Rijke Slapen nu In totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga Iets geheel nieuws; de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga's beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1.- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's. Olga Postbus 16, Leiden. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle tb.v. Nationaal Fonda Sport Gehandicapten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15