Drukke Kerstmis voor brandweer Méér rente Studentenstop op de Landbouw Hogeschool? Kerst toespraak Arubaanse beweging stuurde bompakketten Uitgelote eerstejaars overspoelen Wageningen ZATERDAG 27 DECEMBER 1975 DEN HAAG (ANP) Gedurende de afgelopen kerst dagen woedde er in ons land vele branden. Op eerste Kerst dag werden zowel in Amsterdam als in het Groningse Nietap (gemeente Roden) pensions door brand getroffen. In Nietap vond een 34-jarige vrouw de dood. Ook op eer ste Kerstdag brandde de opslagruimte in een winkelcentrum in Helmond gedeeltelijk uit Bij een brand in Rotterdam-zuid raakte een adjudant van politie ernstig gewond. In Lelystad werd donderdagavond eveneens een brand gemeld. Daar brandde een woning geheel uit. Tenslotte woedde er een brand in Bergen (NH) op tweede Kerstdag in de bar De zwarte kat. Bij een brand in een pension voor buitenlanders in de Beurs straat in Amsterdam raakten in de middag van eerste Kerstdag vijf Senegalezen licht gewond. Zij moesten zich alien wegens brand wonden onder doktersbehande ling stellen. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek inge steld. Telegram van Schmidt aan Den Uyl DEN HAAG (ANP) De West- duitse bondskanselier Schmidt heeft premier Den Uyl een tele gram gestuurd, waarin hij zijn bewondering uitspreekt voor de standvastigheid en voorzichtig heid, die de Nederlandse rege ring bij de gijzelingsdrama's in Amsterdam en Beilen aan de dag heeft gelegd. De bondskan selier en zijn landgenoten zijn opgelucht, dat de gijzelingszaken een betrekkelijk gelukkige afloop hebben gehad, aldus het tele- E'e derde etage van het pension, waar Senegalezen en Indiërs ver bleven, brandde geheel uit. Het pension had een vergunning voor 21 gasten maar volgens de politie moeten er meer mensen hebben ge woond. Bij de brand in Nietap viel een dode. Dat gebeurde in een dependance van het p'ension Delbrugge. Het slachtoffer is een 34-jarige vrouw, moeder van drie kinderen. Twee andere bewoners van het pension werden gewond overge bracht naar het Academisch zie kenhuis in Groningen. De brand werd omstreeks kwart over zes ontdekt. Het vuur woedde zo hevig dat niet alleen de woning, gelegen aan de Santéweg, ge heel uitbrandde, maar het vuur sloeg ook over naar een achter de woning staande stenen silo. Ook een aan een der zijkanten van het huis staande bedrijfsruimte brandde ge heel uit. De schade bedraagt enige honderdduizenden guldens. De oorzaak van de brand is ver moedelijk een lekkende gaskachel geweest, zo heeft de politie meege deeld. De panden die uitbrandden (de de pendance van pension Delbrugge, een silo en een bedrijfsruimte) wa ren verzekerd. Dat is niet het ge val met een groot deel van de inboe del van de bewoners van de depen dance. Donderdagavond brandde in het winkelcentrum "De Bus" in Hel mond een gemeenschappelijke op slagplaats van 'n Chinees restaurant en een speelgoedwinkel gedeeltelijk uit. De brand- en rookschade wordt geraamd op een half miljoen gul den. In Lelystad brak donderdagavond brand in een woning uit. De oorzaak van de brand is volgens de brand weer zelfontbranding van een televi sietoestel in de woning. Bij een uitslaande brand aan de La Reystraat in Rotterdam-Zuid, die volgens de politie was aangestoken door de 39-jarige spuiter M. van de D., raakte een adjudant van politie ernstig gewond. De politieman was met enkele brandweermannen naar de tweede etage van het huis gegaan toen de spuiter een blik benzine leeg goot op de trap en de benzine aan stak .Daarvoor had de man, even eens met behulp van benzine, zijn wo ning op de tweede verdieping in lichterlaadie gezet. Van de D. werd even later ook zwaar gewond toen hij uit een van de ramen van zijn bran dende woning naar beneden sprong. Zowel de politieman als de spuiter moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Gisterochtend iToeg brak brand uit in de bar De Zwarte kat te Ber gen (NH). Aangezien er toen de brand uitbrak geen bezoekers meer waren, gebeur den er geen persoonlijke ongelukken. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Ruimte vrij wanneer u ongestoord met relaties of klein gezelschap wilt lunchen of dineren. Denk dan eens aan de bovenzaal van Oudt Leyden! (max. 26 personen) Oudt Leyden Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor spaarvormen die méér rente geven LEIDSE SPAARBANK Komt wetsontwerp ondernemingsraden voor 28 februari? DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamerleden Kruisinga en Van der Mei (beiden CHU) willen van pre mier Den Uyl en minister Boers- ma van Sociale Zaken horen, of het reeds veelbesproken regeringsvoor stel inzake de ondernemingsraden inderdaad voor 28 februari van het volgend jaar bij de Tweede Kamer kan worden ingediend. Zaterdag jongstleden, tijdens een vergadering van de landelijke kerngroep van de PPR, zei minister Trip (PPR) dat 28 februari 1976 een haalbare zaak is voor de indiening van het betrok ken wetsontwerp. „Is die mededeling van de minis ter voor wetenschapsbeleid verant woord?" aldus de kamerleden, en zij vragen voorts of andere mededelin gen van minister Trip, onder andere over de positie van de commissaris, juist waren. Senegalezen verzamelen hun schamele bezittingen tijdens een brand ivelke op eerste kerstdag in hun verblijf, een pension in de Amsterdamse Beursstraat, uitbrak. ADVERTENTIE fauto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand *!£ZEKE wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte ziektekosten ....om zéker te zijn1. vraag inlichtingen aan uw assurantieman of eventueel: verzekeringsmaatschappij \s-flrmndHhwal 68 r'dam-3 f1.010-306844^ WILLEMSTAD «ANP De 'be weging voor totale bevrijding van Aruba' heeft alle verantwoordelijk heid op zich genomen voor het ver zenden van een aantal bompakket ten op Curacao. De tot nu toe nog onbekende beweging deed dit door het zenden van een brief naar a'a dagbladen op het eiland. Een van de ontvangers van een bompakket was de Antilliaanse mi nister van sociale zaken Papa God- det. De bewindsman dacht aanvan kelijk met een grap t-a doen te heb ben en gooide het pakketje in de prullebak. Nadat bekend werd dat er bompakketten in omloop waren, haalde hij de politie erbij. Toen bleek pas, dat de minister geluk had, de bom was niet geëxplodeerd daar het mechanisme niet funfction-eerde. Hier volgt de volledige tekst van de kersttoespraak die koningin Juliana op Eerste Kerstdag, om 13.00 uur via Hilversum 1 en 2 en de Wereldomroep heeft gehouden. In dit veelbewogen jaar en deze veelbewogen maand zijn onze harten vol met tegengestelde gevoelens. Sommige zelfs vol van ontsteltenis en radeloosheid. En toch is het weer Kerstmis, en hoe moeten wij dat beleven? Kerstmis is een dag van tegenstel lingen bestaat er uit. Om er een te noemen: tegenover het „vrede op aarde" hebben we te maken met de onvrede op aarde. Er gebeuren op allerlei gebieden de vreselijkste dingen. We hebben ze hier van vlakbij meegemaakt. Bij voorbeeld: Overal waar men zich vergrijpt aan de waardigheid en/of het leven van een ander; zelfs ter wille van een ideaal of van wat voor idee dan ook. Maar ondanks alles: Vrede op aarde? Die is er voor sommige mensen voor meer dan je zou denken voor diegenen die boven al het lief en al het leed in him leven hebben kunnen uitstijgen, ook al zit/ten ze middenin de ellende. Die mensen zijn er inderdaad, zij hebben zo de diepte en de hoogte leren kennen, dat ze op aarde vrede hebben gevonden voor zichzelf, en zij zijn de beste soort vrede-makers in de wereld. En dan voel Je dat het toch mogelijk moet zijn want wij meer in staat, dan hij soms zelf beseft. Daarmee kan hij of zij juist ook anderen te hulp komen. Er zijn zoveel hand- en spandiensten te verrichten; ook al in ieders naaste omgeving. Bij voorbeeld: ons milieu verdient enorm veel zorg. Alleen al voor het schoonhouden van onze steden en het mooi houden van onze natuur zouden campagnes van jong en oud van het grootste belang zijn. En wat zijn er ook in onze omgeving al niet een mensen, die dringend om hulp verlegen zijn: enkelingen en groepen. Men kan helpen in allerlei organisaties en clubs en van mens tot mens. Denk bij voorbeeld eens aan de problemen van overbelaste jonge moeders, aan de eenzamen, en aan de behoeften en noden van zovelen, waarbij vaak Ie vakkundigheid weer van nut kan zijn. Al wie dit probeert merkt, dat het nog heerlijk is bovendien. Hij voelt dat hij wat betekent voor zijn medemens. Al wat je geeft komt ooit en ergens bij je terug, op voorwaarde dat je bet niet daarom hebt gedaan. Het. is erg jammer dat de mening bestaat, dat werk pas waardevol is als het in geldswaarde wordt berekend en betaald, en dat men er dus aan moet verdienen. Het gehoor geven aan de uitdaging actief te zijn is niet in geld uit te drukken. Niemand is overbodig. En voor ons allen is Kerstmis als niet-werk- zijn toch allen ook verlangen er allen naar. Er ligt nog een andere tegenstelling in Kerstmis besloten die ik naar voren zou willen halen. Er is het rust nemen en het zich bezinnen, en daartegenover het werken, de activiteit. Rustnemen moet alsje blieft geen bij-de-pakken-neerzitten zijn en werken geen jakkeren. Maar ik wilde zeggen: naast al degenen die deze dagen vrij hebben, zijn er veel mensen, die wel moeten werken, om de samenleving draaiende te houden en de anderen in rust hun Kerstmis te laten vieren. Er zijn op deze dag ook veel mensen, die, evenmin als op andere dagen, kunnen werken. Ik denk aan velen van de bejaarden die er onder ons zijn, die zich terzijde gesteld voelen. Er zijn ook de werklozen; in aantal meer dan in enig jaar na de oorlog. En het is nog de vraag of en hoelang het aantal niet hoog zal blijven. Al is er voor hen gelukkig geen barre armoede meer ik denk terug aan de dertiger jaren toch blijft er de beproeving van het niet meer nodig lijken te zijn. Dit is vooral zwaar voor hen die door hun leeftijd vrezen nooit meer aan de slag te komen en ook voor degenen, die vanwege hun jeugd nog nooit aan de slag zijn geweest. Al deze mensen kunnen zich terneergeslagen voelen door te denken geen doel in het leven te hebben, geen verantwoording te mogen dragen, nergens meer aan te pas te komen. Dit is een hard lot, maar het hoeft niet zo te zijn, dat daarmee alles gezegd is. Van de overmaat aan vrije tijd is duidelijk meer te maken dan op het eerste gezicht zou lijken. Niets-doen is verkwisting van mogelijkheden. Een mens is tot dag of wei-werkdag nu werk-elijk hier. Ook voor de zieken, ook voor al wie echt niets meer kan doen. Er is dat in ons, dat maakt dat wij Kerstmis hopen te vieren iets dat zo niet gelooft dan toch hoopt op betere dingen, zoals op een gevoel, ee~ toestand van vrede, ik las ergens: Spreek niet van verspilde liefde. Liefde is nooit verspild. Verrijkt zij niet het hart van een ander, dan keren toch haar wateren terug tot hun bronnen en zullen die als regen opnieuw met fris water vullen. Het mag ons als muziek in de oren klinken: Kerstmis, dat gebeuren in niets dan tegenstellingen, roept ons op tot leven, tot intens leven. Wij kunnen dat pas ontvangen, als wij het zelf ook willen, en we ons dus openstellen voor dit lichtend leven. Het is er. Ook in deze wereld die wij zien veel ervan letterlijk zien in onze huizen in deze wereld, waarin zovelen tekort komen; en die vol is van onderdrukking, geweld en terreur; waar het maar al te vaak onmogelijk lijkt, om tot verzoening van zoveel vijandschap te geraken, en tot het oplossen van zovele noden. Het is er nog steeds, klaar om in ieder van ons te gaan gloeien. Juist alle ellende vergt dat wij tintelen van extra grote levenwekkende activiteit. „Wordt wakker want de nood is groot". Christus, verscheen op Kerstmis, de leven-wekker, zegt: de fjL\/ vleugels*piano's«orgels [tv mosselversteege ifcvraag katalogus met L.P./7,90, giro 56631, Den Haag WAGENINGEN (SP) Overvolle collegezalen, praktica 's avonds en op zaterdagochtenden, docenten die niet meer aan wetenschappelijk onderzoek toekomen omdat ze. alsmaar „voor de klas" moeten staan - ziedaar de problemen waarin de Landbouw Hogeschool in Wageningen langzamerhand is komen te verke ren. Voor 1 februari moeten alle instellingen voor hoger onderwijs, en dus ook Wageningen, eventuele aanvragen voor studentenstops inge diend hebben bij de minister van Onderwijs en Wetenschappen. Aan de LH wordt nu druk over de noodzaak van een numerus fixus, zoaJls dat heet, gediscussieerd. Dat nu ook Wageningen aan een studentenstop lijkt te moeten gaan geloven, is - zo maakt de dekaan, dr. ir. D. B. W. M. van Dusseldorp, duidelijk - voor een niet onbelang rijk deel te wijten aan het feit dat steeds meer studenten die elders werden uitgeloot, uitwijken naar Wageningen Zo werden dit collegejaar 1050 eerstejaars studenten ingeschreven; niet minder dan 270 daarvan, ofwel een kwart, hadden elders hun neus gestoten. Wageningen ving de laatste twee Jaar voornamelijk studenten op die diergeneeskunde, medicijnen of bio logie hadden willen studeren. De beide eerste studierichtingen komen aan de LH niet voor, maar er worden wel alternatieve mogelijkhe den geboden die er dicht tegenaan liggen: veelteelt en voeding bijvoor beeld. Biologie Biologie wordt er sinds vijf jaar wel gegeven. Omdat deze studierichting echter nog in de opbouwfase verkeerde is daarvoor steeds al een studentenstop gehanteerd. Volgend jaar wordt de biologiestudie formeel opengesteld, maar het is niet onmogelijk dat er toöh meteen weer een numerus fixus komt. Daar hoeft overigens maar een universiteit ergens in d'an lande een aanvraag voor ingewilligd te krijgen;" de studentenstop geldt dan meteen landelijk. Telteurgesteld eerstejaars kiezen aan de LH vaak de studierichting milieub-ageleiding. Nu is Wageningen lang niet alleen populair als „tweede keus", ook van zichzelf oefent de Landbouw Hoge school een steeds grotere aantrek kingskracht uit op toekomstige wetenschapsbeoefenaars. Terwijl traditionele richtingen, een aantal teelten bijvoorbeeld, aan belangrijk heid inboeten, schrijven steeds meer studenten in voor moderne richtin gen als tuin- en landschapsarchitec tuur en vooral milieuhygiëne, de nieuwste en tegelijk de grootste studierichting in Wageningen: met ruim 200 studenten. Het afgelopen jaar studeerden de eerste twe-a Wageningse milieuhygiënisten af, in januari volgen er een stuk of zeven. De Landbouw Hogeschool telt in totaal 4200 studenten en volgens d'a prognoses zullen dat er over vijf jaar zelfs 6700 zijn. Wat Wagenin gen met zorg vervult, is de vraag of de kwaliteit van het onderwijs gehandhaafd kan worden. Dr. Van Dusseldorp; „Terwijl - het landelijk-a groeipercentage aan de universiteiten 3 bedraagt, is het hier in Wageningen 7. Maar ook zonder de overloop van eerstejaars die ergens anders geen plaats kregen, zouden we wat de onderwijskwaliteit betreft toch ook al de marge naderen. De hoogleraren en de lectoren, en ook de technisch-admi nistratieve mensen die met het onderwijs bezig zijn, moeten de verantwoordelijkheid voor die kwali teit kunnen blijv-en dragen." „De persoonlijke begeleiding van de studenten neemt natuurlijk af. De collegezalen puilen vaak uit. Men zit in de middengangen of in bijzaaltjes waar men de colleges volgt via een monitor. Maar stelt u zich eens voor bij wiskundige formules, die over de hele breedte van het bord tippelen, dat is gewoan bijzonder moeilijk te volgen". In een nota staat te lezen dat de collegezalen slechts een kwart van de tijd in gebruik zijn. Dat zou heel wat efficiënter kunnen. Dr. Van Dusseldorp: „Zeker, maar die 25 procent is wel een gemiddelde. Dat zegt dus weinig. Er zijn een paar grote zalen, wiskunde bijvoorbeeld met 500 plaatsen waarvan de bezetting 90 procent is, en aan de andere kant zijn er prakticazalen die zeer specialistisch zijn ingericht en die een zeer lage bezetting hebben. W.e moeten ons ook realiseren dat weliswaar de avonden en weekenden niet zijn meegerekend, maar de vakanties wel." Heeft de overbelasting bij de docenten al geleid tot psychische problemen? „Dat nog niet, maar wat dat betreft maken we ons voor de toekomst al wel zorgen." Dr. Van Dusseldorp vindt het moeilijk om aan te geven hoeveel het docentenkorps, nu 600 man sterk, te klein is. Ook hier wordt gewerkt met een gemiddelde, over alle 22 studierichtingen. In verband met rechtsposities bijvoorbeeld is het niet zo eenvoudig docenten naar andere studierichtingen over te plaaasen. Een tamelijk illustratief cijfer is wel het gemiddelde aantal uren onderwijsbelasting per jaar: 1057 uur per docent, 57 meer daai de vorige minister van Wetenschapsbe leid De Brauw aanvaardbaar vond. Van Dusseldorp: „De rest moet men kunnen wij doen aan onderzoek. Dat heb je nodig om het peil van het onderwijs te handhaven." Brugkl. as Wageningen overweegt nu een studentenstop aan te vragen voor alle 15 natuur-wetenschappelijke studierichtingen. Die zijn weliswaar niet allemaal overbezet, maar de eerstejaars komen hier allemaal via een „brugklas" (propaedeuse van een jaar) binnen en alleen daar kan de toevoer eventueel worden afgestopt. Hoe is nu de stemming in de bestuursorganen van de LH? Dr. Van Dusseldorp: „We vinden allemaal dat een studentenstop slechts in uiterste noodzaak mag worden toegepast. Niet alleen de studenten, die natuurlijk fel zijn op het grondrecht van de studievrijheid en de grote vrijheid van de keuzevakken die wij hier bieden, maar ook de docenten en het techniisch-administratief personeel. Veel studenten vinden wel dat we duidelijk te weinig in Den Haag op de stoep hebben gelegen." „In elk geval ben ik erg benieuwd naar de examenresultaten van dit collegejaar. Want daaruit zal blijken hoeveel slachtoffers de huidige problematische toestand onder de studenten gemaakt heeft." Eivolle collegezaal van de Wageningse Landbouw Hogeschool.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7