Oostenrijk wenst uitlevering van zes terroristen Voorzitter Mao vrijdag 82 In revolutionaire raad nu gematigde militairen NAAST HET NIEUWS Campagne voor gearresteerde Franse soldaten Indonesië verwerpt resolutie Einde Britse stiptheidsactie? Nog onduidelijk wat Algerije zal doen ^ENEN Oostenrijk zal van Algerije de uitlevering vragen van alle terroristen die condag het hoofdkwartier van de OPEC in Wenen hebben overvallen en drie mensen fiebben doodgeschoten. Volgens Ihet ministerie van Justi ce in Wenen zullen de terroristen •volgens bet Oostenrijkse recht hoord en ontvoering met afper- ling" ten laste worden gelegd. De (Verheid in Algerije werd van de bostenrijkse stap al per telex op de Eoogte gebracht. Verzoöht werd de letrokkenen in voorlopige hechte- ais tot uitlevering te nemen. JAKARTA De Indonesische re- lering heeft gisteren de resolutie lan de Veiligheidsraad verworpen paar in dat land dringend werd ver- pcht zich terug te trekken uit Oost Pimor. Jakarta is wel bereid de me iewerking van buurlanden van Ti- fior te aanvaarden bij het dekolo- lisatieproces van het eiland. In een verklaring die werd on- ertekend door de Indonesische mi- li'ster van Voorlichting, Mashuri, lat Jakarta het besluit tot het te- erugtrekken van Indonesische vrij willigers op Oost-Timor over aan [e voorlopige regering die vier pro- hdonesische groepen in de voorma- Ige Portungese kolonie hebben ge- ormd. Deze zetelt in Dili en staat aider leiding van president Araujo. Een woordvoerder van het Indo- esische ministerie van Buitenland- Zaken, Sutresna, zei dat Indone- ië bereid is "voor zover mogelijk is" ree te werken aan de tenuitvoer leg- 'ing van de resolutie. Hij wilde niet eggen wat die medewerking precies ti zal houden. Jakarta vindt dat de Veiligheids- aad de situatie op Oost-Timor nog tiet goed kan overzien. Ze is vol lens Jakarta ook niet goed op de loogte van de positie van Indonesië en aanzien van de "burgeroorlog" ip Oost-Timor. De Indonesische egering wil voorts dat de bevolking tan het eiland zelf haar toekomst (epaalt. £aak-Breytenbach; fffOOt 8110008"" yoor Zuid-Afrika GENèVE Het streven van blan- te liberalen en Afrikanen om geza- henlijk de apartheid in Zuid-Afrika e bestrijden loopt gevaar door de •eroordeling van de bekende Afrika- terdichter Breyten Breytenbach, 10 heeft een waarnemer van de in- ernationale commissie van juristen n Genève verklaard. Breytenbach verd vorige maand tot negen jaar 'eroordeeld wegens pogingen de re- rering omver te werpen. De Zwitser- ie hoogleraar Morand was namens 3e ICJ waarnemer bij zijn proces. Het proces tegen Breytenbach heeft olgens hem bij de blanke gemeen - chap de indruk versterkt dat er en omvangrijke ondermijnende sa- nenzwering gaande is. De volledi ge samenwerking van Breytenbach net het gerechtelijk onderzoek n de passiviteit wan de verdedi- ling "heeft veel mensen en organi- aties in diskrediet gebracht, althans n de ogen van de publieke opinie", •ldus Morand. Hij vreest dat als levolg daarvan de samenwerking ussen blank en zwart bij de bestrij- ling van de apartheid in gevaar ramt. Het proces tegen Breyten bach is volgens Morand een groot lucces voor de Zuidafrikaanse re gering geworden. de nationaliteit nog niet vaststaat, op het hoofdbureau van politie in Algiers worden ondervraagd. Het verhoor staat onder leiding van Achmed Draia, hoofd van de na tionale veiligheidsdienst in Algerije. De zesde commando die gewond werd tijdens de gijzelingsactie ligt in een ziekenhuis. Zijn toestand is ernstig. Hij kan nog niet worden verhoord. Zo goed als zeker is "Carlos" de leider van de zes terroristen. Carlos is een van de meest gezochte terro risten, die contacten heeft met ver scheidene in Europa en elders ope rerende terroristische groeperingen. Hij legitimeerde zioh aan Acosta, de Venezolaanse minister van Mijnbouw, bouw. Bij zijn aankomst in Parijs, zei Acosta, dat Carlos tegenover hem had verklaard dat de Weense aan val op het OPEC hoofdkwartier 'n onderdeel vormde van een nieuwe actie programma om het bestaan van de Palestijnse staat te verzeke ren. Carlos zei dat hij in oorlog was en dat hij zich gedroeg als iemand die zijn troepen naar de uiteindelijke overwinning moet voe- namelijk de "Ann van de Arabische' revolutie". De lange verklaring van de over vallers, waarin Israël wordt veroor deeld alsmede de gematigde Arabi sche landen, is in de Libanese hoofd stad Beiroet verspreid. Dit zou er op kunnen duiden, dat de overval lers daar contacten hebben. De Oostenrijkse pers en politici van de oppositie zijn het eens met de ma nier waarop de socialistische kan selier Kreidky de zaak behandeld heeft. Ook de OPEC-organisatie, waarvan 13 landen deel uitmaken, heeft geen klachten. Wel wordt afgevraagd of de getrof fen veiligheidsmaatregelen voldoen de zijn geweest, vooral met het oog op de omstandigheid, dat de Oosten rijkse regering meer internationale conferenties in Wenen wil doen hou den en de stad wil maken tot een V.N.-centrum. De elfjarige Madeline Teresa Seymour ivordt het ziekenhuis van Klamath Falls (in de Amerikaanse staat Oregon) binnen gebracht nadat zij met haar hondje een vliegtuigongeluk had overleefd. Drie familieleden van het meisje vonden de dood bij de ramp. Men vermoedt dat zij iverd gered door het hondje dat haar warm hield tot de redders kioamen en door het feit dat zij bij het zorak van het vliegtuigje bleef en niet ging dwalen. PLO Volgens diplomatieke kringen vroeg de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO reeds Carder om uit levering van de zes. Algerijnse functionarissen deelden toen mee dat de regering nog bekeek of zij aan dit verzoek zou voldoen of dat zij de daders in Algerije zal be rechten. Diplomatieke kringen herin nerden er aan dat voorheen in ka- pingsgevallen de Algerijnse rege ring, na met berechting te hebben gedreigd, de kapers eenvoudig uit het gezichtsveld liet verdwijnen vermoedelijk om hen te laten ver trekken naar een ander vriend schappelijk gezind Arabisch land. Versteld Arabische leiders en commenta toren van zeer verschillende opvat ting staan versteld over de overval op de OPEC-zetel in Wenen en zien er een gevaar in voor de Arabische zaak. Algemeen is men van gevoelen, dat elke actie tegen de organisatie olieuitvoerende landen (OPEC) de Arabische solidariteit verzwakt en Israël in de kaart speelt. Een bedreiging van de OPEC wordt gezien als een bedreiging tegen een belangrijk wapen van de olierijke landen in hun poging, economische pariteit te bereiken met de geïndu strialiseerde landen. Palestijnse groeperingen hebben in het algemeen verklaard, niets af te weten van de organisatie, waar toe de OPEC-overvallers behoren, Offers van Portugese bevolking gevraagd EEN KRAS KERSTVRCUWTJE Een als kerstman verklede vrouw heeft een bank in Evansville in Indiana beroofd van 18.000 dollar. Ze gijzelde een man en vluchtte met hem in een gestolen auto. De "kerstvrouw" liet haar gijzelaar later vnj en zette haar vlucht te voet verder. De politie heeft de hele avond kerstmannen in warenhuizen gecontroleerd, maar zij bleken allen van de sekse te zijn die men onder een kerstmanpak zou verwachten. 'GELIEFDE' INBREKER die door caraIjinieri werd aangeschoten, is behandeld door de arts wiens huis hij tot zün werkterrein had ge kozen. De onverlaat, die ook nog espedito amato ("geliefd") heet had geprofiteerd van de afwezigheid van de arts, die aan het werk was in het ziekenhuis van Lecce. om diens huis af te stropen. Hij was daarbij echter betrapt door carabinieri, die hem na een gevecht overmeesterden. De tamelijk ernstig gewonde Amato werd naar het ziekenhuis van zijn slachtoffer gebracht, die hem zonder rancune zo uitstekend behandelde, dat de man naar de gevangenis kon worden overgebracht. VERZINSELS VAN A TOT Z Ex-secretaris Kenneth O'Donnell van het Witte Huis in Washing ton toen president John F. Kennedy daar zetelde, heeft tegenover de "Boston Herald American" de verhalen over JFK s buitenechtelijke escapades "verzinsels van a tot z" genoemd. Volgens O'Donnel die nen deze "leugenachtige verhalen" tot het besmeuren van JFK's broer senator Edward M. Kennedy, om zo eventuele aspiraties van diens kant om president te worden, de grond in te boren. De be richten over John F, Kennedy als "rokkenjager" vormen op het ogenblik gretig leesvoer in de Amerikaanse kranten. PRINSES GEDISCRIMINEERD De Labour-afgevaardigden Molloy en Wollen vinden het ronduit discriminerend dat prinses Anne van Groot-Brittannië nog altijd haar twee jongere broertjes Andrew en Edward voor moet laten gaan in de rij van troonopvolgers. De beide parlementariërs willen daar wat aan doen. De nieuwe "sex-discrimation"-wet geeft volgens de heren alle vrouwen het recht op gelijke behandeling, dus ook een prinses. BOOS OM KERSTGROET De Britse posterijen zouden er beter aan hebben gedaan de con servatieve parlementariër Michael Brotherton geen kerstgroet te sturen. In een boze brief aan premier Wilson heeft deze gisteren gezworen dat hij, zodra het Lagerhuis terug is van kerst-reces, kost wat kost uit zal zoeken wat de uitgaven zijn geweest van de door de posterijen verstuurde kerstkaarten. Brotherton vindt deze "ver kwisting van belastinggelden" karakteristiek voor de "zogenaamde openbare dienst". De eigenaren van de grote warenhuizen in Lon den zullen ongetwijfeld een ander toontje zingen. Hun omzet is vergeleken met die van vorig jaar met dertig procent gestegen- Zo was er een klant die er ruim 3.600 gulden voor over had om bezitter te worden van een pijp met gouden deksel. Als de "gouden" pijp roker met kerstavond bij de kerstboom zijn pijp zal stoppen zullen daarentegen ongeveer 10.000 daklozen en landlopers in de Britse hoofdstad zich tevreden moeten stellen met een alles behalve com fortabel onderkomen onder spoorwegbruggen of in leegstaande huizen. LISSABON Twee vooraanstaan de, niet-communistische officieren zijn gisteren benoemd tot leden van de militaire revolutionaire raad in Portugal het hoogste beleidsorgaan. Het zijn'Vasco Almeida e Costa, mi nister vaai Binnenlandse Zaken, en Victor Crespo, minister voor samen werking met de voormalige koloniën en laatste hoge commissaris in Mo zambique. Met hun benoeming be staat de raad nu met uitzonde een resolutie ge agenten van de ontbonden gehei me politie van de ten val gebrach te rechtse dictatuur bij berechting het recht van beroep krijgen. Het niet verlenen van dat recht werd vo rige week ernstig gekritiseerd dooi de internationale juristencommissie in Genève. mali-die op 25 april 1975 versterkt zijn Verder definieerde 'de raad de voorwaarden waarop oud-leden van ring van de pro-communistische de £eheime Politie op borgtocht zou- geheel uit behoudende den kunnen worden vrijgelaten. Dit is mogelijk een aanduiding dat enke len van de 1.300 voormalige agen ten die al 20 maanden vastzitten zon der dat een beschuldiging tegen hen was ingebracht, weldra naar huia zouden mogen gaan. guerreir en gematigde officieren. De twee nieuwe leden vervangen de radicale vice-admiraal Coutinho, die onmiddellijk na de mislukte op stand van vorige maand aftrad, en Contreiras, oud-hoofd van een ont bonden contra-spionage-eenheid, die een van de officieren was die na de Offers rebellie waren gearresteerd. Almeida e Costa staatbekend als voorstander van beëindiging van de militaire betrokkenheid in de poli- lutionaire raad de Portugezen "De raad is zich ervan bewust dat er excessen en onwettigheden zijn gepleegd. Hij is zich ervan bewust dat dikwijls partijbelangen of per soonlijke ambities de bovenhand hadden over het gemeenschappelijke belang". De lessen trekkend uit de "ern stige en moeilijke ogenblikken die dit jaar zijn overwonnen", zegt de raad dat hij "een juiste politieke lijn zal volgen wat ook de aanvallen zijn die tegen hem gericht werden". De raad vraagt het Portugese volk zich in te spannen en aaneen te sluiten "voor de opbouw van een democratische en socialistische maat schappij, aangepast aan haar bijzon dere hoedanigheden". tiek en een snelle terugkeer kazernes van de strijdkrachten die de in de afgelopen 20 maanden lei ding aan de revolutie leiding hebben gegeven. Kordaat Verstekeling De zeventienjari ge zoon van een employé van de Australische luchtvaartmaatschap pij Qantas is overleden als verste keling in het landingsgestelhuis van een Boeing-707 met bestem ming Manilla op de Filippijnen. De Jongen moet naar be neden zijn gevallen toen bij nade ring van Manilla het landingsge stel werd uitgeklapt. Overigens was hij toen al lang dood, want de ruimte voor het landingsgestel wordt niet verwarmd of van sa mengeperste luoht voorzien. Omgekomen De chef-staf van het Rhodesische leger, generaal - majoor Shaw, is bij een helicopter- ongeluk om het leven gekomen. Zijn reisgenoten, vier officieren en een sergeant overleefden evenmin het ongeval. De helicopter kwam in de buurt van de grens met Mo zambique in aanraking met elek triciteitsdraden en stortte neer. Hij was weinig bekend toen 'hij tot verrassing van velen gekozen werd als minister van Binnenlandse Za ken, maar hij toonde zich een kor daat bewindsman. Als man die belast is met het voorbereiden van de al gemene verkiezingen van het volgend jaar en van het reorganiseren van de politiemacht trad hij even eens naar voren als een man die poli tiek steeds belangrijker werd. Vic tor Crespo is een van de groep van negen leidende gematigden die in september bij een wijziging van de raad daaruit moest verdwijnen. In een verklaring die de raad uit gaf na een vergadering die de hele nacht duurde, werd groeiende be zorgdheid uitgesproken over. de kwestie van de naar schatting 1700 politieek gevangenen. De raad vroeg om een snelle berechting van allen die betrokken waren bij de linkse op stand van vorige maand en van de genen die vastgehouden worden se dert de mislukte rechtse coup in Muart. Voorts werd het aantal militaire rechtbanken uitgebreid. Dit leidde tot speculaties dat vermoedelijk al le gevangenen door krijgsraden zul len worden berecht. De militaire leiders aanvaardden genodigd zich aaneen te sluiten "bewust de onvermijdelijke offers te aanvaarden om de ernstigste moei- Portugal Tijkheden te overwinnen die nog de vestiging van een nieuwe maatschap pij in de weg staan". "Men kan geen land weeropbou- wen zonder een fase van grote of fers door te maken. Wat belangrijk is, is te weten dat de nieuwe maat schappij die men zo bouwt, recht vaardiger, vrijer, onafhankelijker zal zijn dan de oude. Wij moeten voor grote doeleinden vechten, doeleinden die op 25 april 1974 gedefinieerd zijn. PARIJS Verscheidene linkse partijen en organisaties Frankrijk hebben aan de vooravond van Kerstmis een campagne gelan ceerd opdat de regering jonge solda ten en militante vakbondsmensen vrijlaat en de gerechtelijke vervol ging stopzet. De militairen en de vakbondsmensen worden ervan ver dacht te hebben deelgenomen aan een actie tot "demoralisering van het leger". 47 personen zijn sinds het begin van de maand gearres- worden waarschijnlijk voor geleid voor het hof van staatsvei- bijzondere rechtsmacht, samengesteld uit burgers en militai ren. Twintig verdachten, onder wie twee militairen, zijn in arrest ge houden door rechter Gallut. Doordat het onderzoek geheim is Brand Bij een brand in eei Westberlijns kleuterschooltje zij: gistel-middag vier kinderen in de teerd leeftijd van 2 en 3 jaar om het le ven gekomen. Een vijfde kind liep figheid, ernstige verwondingen op. Drie an dere kinderen en de twee volwasse nen die belast waren met het toe zicht zijn in shock-toestand in een ziekenhuis opgenomen. De brand in het schooltje, dat op de beneden- zijn de feiten die hun tenlaste verdieping van een vijf etages tel- den gelegd niet bekend. Men weet de arrestaties' brak slechts dat de regering haar actie heeft gebaseerd op artikel 84 van het strafwet-boek dat voorziet in gevangenisstraffen van 5 tot 10 jaar tegen "degene die in vredestijd bewust heeft deelgenomen aan een actie tot demoralisering van het le ger, met het doel de nationale ver dediging schade toe te brengen". In een kop op de voorpagina schrijft het communistisch partij- orgaan l'Humanité: "Laat de gevan genen vrij die hebben gevraagd om uitbreiding van de democratische rechten van de militairen". De socialistisch denkende vakbond CFDT uit de verdenking dat de "li berale maatschappij" van Giscard d'Estaing degenereert tot een "maatschappij die de vrijheid doodt", "Laat hen voor Kerstmis vrij", vraagt ook het dagblad Le Nouvel Observateur, waarvan de hoofdre dacteur Daniel "de willekeur van 'eroordeelt en het "stilzwijgende cynisme waarmee deze worden begeleid". Er wordt niet altijd meer naar me geluisterd jONDEN De leiders van de 19.000 ïritse ziekenhuisassistenten heb- )en gisteravond besloten aan te be- 'elen dat er een eind wordt ge naakt aan de stiptheidsactie van de issistenten die al een maand duurt. De assistenten hebben de afgelo- >en weken hun werktijden aanzien- ijk bekort om kracht bij te zetten lan him eisen voor een betere be- ialing van overwerk. Op het ogen- >lik is de situatie zo, dat zij pas na |0 uur per week te hebben gewerkt, ien overwerkvergoeding krijgen die ►ovendien lager is dan dat een zie kenhuisbode ontvangt. Als gevolg van deze actie ontstond de ergste crisis die de nationale ge zondheidsdienst in de 28 Jaar van zijn bestaan doormaakte. Vele zie kenhuizen weigerden nieuwe patiën ten op te nemen en andere namen alleen spoedgevallen op. De crisis werd verergerd doordat 11.000 specialisten zich bij de staking aansloten. Hun grieven waren echter gericht tegen het overheidsbeleid ten aanzien van particuliere medische behandeling. Voor de assistenten heeft de rege ring nu een compromis-oplossing uit gewerkt, die neerkomt op een kor tere werkweek en een voorstel tot herziening van de schayen, waarop de overwerkbetalingen zijn gebaseerd. De regeling houdt echter niet in dat de assistenten gegarandeerd meer geld in handen krijgen. Volgens de minister van Volksgezondheid, Bar bara Castle, wordt dit verhinderd door het anti - inflatiebeleid van de regering- Wilson. Militante groepen assistenten willen daarom de actie voorzetten. Het is niet duidelijk wat de andere assistenten zullen doen. HONG KONG Voorzitter Mao van China wordt vrijdag 82 jaar. Officiële bezoekers zoals onlangs president Ford merken na hun ont moeting met Mao op hoe goed hij er uitziet voor een man van zijn leeftijd en hoe bij de tijd hij nog steeds is. Onder vier ogen praten de staatslie den wel eventjes anders. In het alge meen zijn ze het dan met elkaar eens dat Mao er helemaal niet goed uitziet. Hij maakt de indruk een of meer lichte beroertes te hebben ge had omdat hij moeite heeft met praten en met bepaalde lichaams bewegingen. Meestentijds werkt Mao's geest goed, maar af en toe dwaalt hij af en wordt dan zo goed opgevangen door de twee of soms drie tolken om hem heen, dat het niet zo gemak kelijk te merken is. Mao heeft er te genover bezoekers over geklaagd dat zijn invloed als partijleider is afgenomen. "Er wordt niet altijd meer naar me geluisterd", zegt hij over bepaalde hoge partijfunctiona- Het is ook zo. Zijn gezag is niet meer zo groot als vroeger. Toch kan hij ten aanzien van belangrijke pro blemen de meningen dikwijls nog naar zijn kant doen doorslaan. Het nare voor Mao is dat hij zich niet meer onder het volk kan bege ven om te luisteren naar klachten van boeren. Zo kan hij zich in tegen stelling tot. vroeger geen goed beeld meer vormen over de mate waarin zijn richtlijnen wórden opgevolgd of terzijde gelegd, zoals nogal eens ge beurt. Mao's grootste zorg op het einde van zijn leven is zijn opvolging en de vraag of de weg zal worden gegaan die hij heeft uitgestippeld en of het revolutionaire élan en het enthou siasme onder het volk zullen blijven bestaan om de socialistische doel stellingen te verwezenlijken. De verwachting is dat het inte rimbewind dat naar voren is geko men tijdens het ouder worden van de voorzitter en de verlammende ziekte van premier Tsjoe En-lai, na Mao's heengaan diens politieke grondbeginselen in ere zal houden maar een pragmatischer weg zal in slaan. Op langere termijn is de kwestie van de opvolging echter zo'n onzeke re zaak, dat niemand kan voorspel len waarheen ze het China van Mao zal leiden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9