Welzijns werk eist meer geld DE CORTONA: HULPVERLENING BIJ DAG EN NACHT Lunapark dichter bij stadscentrum 'Dolerende noodgemeente voor Leiden en omgeving Noodkreet stichting Zijlwijk naar raad Regeling huisvuil WOENSDAG 24 DECEMBER 1975 Opvang bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap LEIDEN De Cortona is de nieuwe naam van de vroegere Sint Margarita van Cortona-stichting, het huis stelt zich ten doel, hulp te verlenen voor dag- en nacht- opvang by zwangerschap en 'alleen staand ouderschap". Het vroegere Margaretha Cortona was een huis dat zich v oor namely k richtte op ongehuwde moeders. In het huis aan de Haagweg, dat toen onder leiding stond van zuster Franciscanessen, konden be vallingen plaatsvinden. Terwyl de zusters langzamerhand aan pensioen toe waren, veranderden de problemen waar het huis mee in aanraking kwam, en werd een andere begeleiding gevraagd. De zusters heben zich toen uit eigener beweging te ruimte te geven aan ran leken die vorm zou i het nieuw vereiste be- ;uwe staf van ruggetrokken om een nieuwe staf kunnen geven aai leid: 1 december start gegaan De stichting Cortona biedt nog steeds hulp aan vrouwen die niet thuis of in het ziekenhuis kunnen bevallen, waarby het vooral gaat om opvang en begeleiding, maar richt zich ook op alleenstaande ouders: tot nu toe meestal vrouwen die al of niet gedwongen, soms met geweld, hun partner verlieten. De nieuwe Cortona is aangesloten by de landelijke vereniging Fiom, die verspreid over het hele land veertien huizen en meer dan dertig bureaus heeft voor hulp aan "een-oudergezinnen". Behalve samen werking in deze vereniging, waarby de leiding, medewerkers en cliënten van alle huizen op democratische wyze beslissen over algemene beleidspunten, is er in de regio Leiden geen coördinatie met andere instellingen. Er zyn al wel contacten ge weest maar ook by de Cortona is men van mening dat betere coördinatie wen- selyk is. De Cortona legt de nadruk van de be geleiding niet alleen op de verzorging, zoals vroeger, maar vooral op het pedago gische aspect: in gesprekken met de in wonende cliënten probeert men helderheid te krygen over het verleden, en probeert men daarby in te spelen op de toekomst. Het werk van de Cortona is erop gericht dat de cliënt weer nemen aan het leve lisatie. Hoewel het denkbaar is dat mannen met kinderen in moeilijkheden komen en aan kloppen by de Cortona, zyn het tot nu toe alleen nog maar vrouwen. Het aantal zwangere, ongehuwde meisjes dat om hulp vraagt neemt af: zij worden, in tegen stelling tot vroeger, meer en meer geac cepteerd en geholpen door hun eigen om geving. By de vrouwen die naar de Corto na komen vindt vanzelf een bepaalde se lectie plaats: ze zoeken niet alleen maar onderdak, maar zijn cok ten einde raad. Ze hebben begeleiding nodig om een op lossing voor alle moeilykheden te vinden. Nadat de vrouw de eerste dagen kennis gemaakt heeft met het huis en al haar bewoners, en wat tot rust gekomen is. wordt ze gestimuleerd om er zelf op uit te trekken, byvoorbeeld om onderdak te zoeken. Zy wordt daarbij voortdurend be geleid. Hoewel de moeder op een andere afdeling slaapt dan het kind zorgt zy in principe voor haar eigen kind. De kinde ren worden in groepen begeleid. De oude ren krygen zowel individueel begeleiding als in groepen. Als het mogelyk is probeert men by de Cortona de moeilykheden zowel met de man als met de vrouw te bespreken: de moeilykheden zyn door twee mensen ge komen als het verlaten vrouwen betreft en moeten dan ook door die twee 1 opgelost worden. Daarby gaat het er niet om dat de vrouw een oplossing opgedron gen wordt ze wordt bygestuurd in haar zoeken naar een oplossing. Vooralsnog vindt men het bij de Cor-d tona moeilyk om te peilen hoe groot de- behoefte aan hulp is; het is mischien ook van belang hoe bekend of onbekend het huis aan de Haagweg 47 is- Het huis bevat slaapkamers, voor de kinderen slaapzalen met couchettes, ruimten waar vrouwen kunnen bevallen, groepsruimten en een keuken. De nieuwe leiding heeft enkele verbouwingsplannen voor zolder en keuken in petto- Momenteel is er ruim te voor 48 volwassenen en kinderen. Dag en nacht is er begeleiding aanwezig. Comitékrachtdadige aanpak van problemen LEIDEN Het Breed Comité Welzijnswerk in Leiden heeft gisteravond tijdens een zeer druk bezochte vergade ring een brief geschreven aan de Leidse gemeenteraad. Daarin wordt protest aangetekend tegen de beslissing van de Leidse Jeugd Aktie dat club- en buurthuizen vóór 5 ja nuari hun begroting moeten hebben ingediend. Het BCWL wijst op een brief van staatssecretaris Meyer van CRM waarin staat dat de gemeenten uiterlijk 1 8 februari de op gaven voor subsidie-adviezen aan het ministerie moeten doorgeven. Er is dus nog heel wat tijd over, vindt men. Verder is het BCWL van mening dal wethouder Tesselaar opgedra gen moet worden middelen be schikbaar te stellen, ofwel uit een nieuw te openen overleg met het ministerie ofwel door ruimte te zoeken in de gemeentebegroting. Dat betekent volgens het comi té dat Tesselaar zijn beleid gron dig zal moeten wijzigen. Met name de situatie van Westerkwartier en de voorzieningen in Slaaghwijk worden hierbij genoemd. "Er is een achterstallig beleid ge voerd. De maatschappelijke proble men moeten krachtdadig worden aangepakt. De overheden moeten het de individuele welzijnswerkin- Dood door schuldf 500,- DEN HAAG (ANP) De recht bank in Den Haag heeft de 20-ja- rige assistent-steward RA. uit Lei den tot 500 gulden en zes maanden intrekking rijbewijs veroordeeld, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Dit was overeenkomstig de eis van de officiër van Justitie. Op 28 april reed verdachte met een auto over de Van Alkemadelaan in Den Haag. Vermoedelijk als gevolg van te grote snelheid raakte de auto in een slip en botste tegen een boom. De passagier, K. C. H. woonachtig in Engeland, kwam hierbij om het leven. stellingen mogelijk maken aan die maatschappelijke problemen te werken. Voorwaarden daarvoor zijn dar, de individuele instellingen zich verplichten tot hechtere samenwer king en efficiëntere aanpak. Die aanpak vraagt om uitbreiding van de financiële middelen". Ook op het terrein van het club- en buurthuiswerk moeten er een aantal zaken verbeterd worden. De briefschrijvers daarover: "Dat zal aan de hand van kwaliteitscriteria getoetst moeten worden. Die crite ria mogen niet gebruikt worden om ze als instrument van de bezudni- gingspolitiek te gebruiken". "Om de aanpak van maatschap pelijke problemen te kunnen reali seren hebben de club- en buurthui zen een goede accommodatie nodig en een evenwichtige personeelsbe zetting. Het is onjuist om bij het ontbreken van goede voorzieningen alvast te gaan bezuinigen en de club- en buurthuizen te dwingen binnen een beperkte bestedings ruimte naar een oplossing te zoe ken, waarbij het duidelijk is dat bepaalde instellingen (Vijf Hoven- huis. Volkshuis bijv.) zullen worden afgebroken". Er is gisteravond tevens een pe titie opgesteld, dïe naar alle club- en buurthuizen zal worden gezon den voor handtekeningen. Een van de belanghebbenden, Martien van der Velden van De Zevensprong gaf de sfeer van de avond aldus weer: "De gemeente heeft wat in te halen. Ze hebben ons nergens mei geholpen en ik vind dat geen beleid. Leiden is ook op dit gebied een totaal ach- terstandgebiied". Entree in 1976 gratis LEIDEN Indien de gemeente raad ermee akkoord gaat. zal de Amrobank aan de Stationsweg een nieuwe vestiging gaan bouwen. De nieuwe Amro-bank zal verrijzen tus sen "Club "70" en "Eigenzorg,', op de plaats waar vroeger Sikkens, Pal- the en een automatiek gevestigd wa ren. Zoals bekend staan de panden op die plaats (zie foto) al enige tijd leeg. Voordat de bank definitief tot nieuwbouw zal besluiten, moet de gemeenteraad nog toestemming ge ven voor de aanleg van een achter uitgang van het Schuttersveld. De bank wil het achter de Stations weg gelegen terrein namelijk gebrui ken als parkeerterrein. Voor de aan- AMRO-BANK IN PAND AAN STATIONSWEG leg van die achteruitgang en het par keerterrein is het nodig, dat een nu nog bij Sikkens in gebruik zijnde loods gesloopt wordt. Het college van B gemeenteraad voor. aan de Amro bank het achter de Stationsweg nr. 35 gelegen stuk grond in erfpacht uit te geven tegen een jaarlijkse canon van f6.340,-. De erfpachtter mijn bedraagt tien jaar. De achteruitgang van de nieuwe bankvestiging zal op kosten van de gemeente worden aangelegd. Daar staat echter tegenover dat d*e Am robank een bedrag in de gemeente kas zal storten. Hoe groot dit be drag zal zijn, is ons niet bekend. Het hoofdkantoor van de bank in Amsterdam wilde op dit mo ment. nu de raad zijn goedkeuring geven, geen nadere infor- LEIDEN De Leidse 3 October Vereeniging is bijzonder verheugd over de verhuizing van de kermis naar het terrein rondom molen "De Valk". Dat zei gistermiddag een de putatie van 't bestuur tydens de of ficiële bekendmaking van het feit, dat Leidens ontzet volgend Jaar op maandag 4 oktober zal worden ge vierd. Ook B en W van Leiden zijn inmiddels met de verhuizing - die wij zaterdag jl reeds meldden - ak koord gegaan Aanleiding tot de verhuizing is ge weest het feit, dat het terrein van de Groenoordhal op maandag niet beschikbaar is, in verband met de veemarkt, die op die dag wordt ge houden. Er is toen naar andere op lossingen gezicht, mede gezien de wens van de 3 October Vereeniging om het lunapark wat dichter bij het centrum te plaatsen. Er zijn daarna twee alternatieven op tafel gekomen: het eerste betrof het verspreiden van het kermister rein over een aantal pleinen en open plaatsen in het centrum, en het twee de een geconcentreerde ligging. Voer dat laatste is uiteindelijk gekozen door een commissie waarin een groot aantal organisaties zijn vertegen woordigd De oplossing die nu geko zen is zal naar aller waarschijn lijkheid tot tenminste 1979 gehand haafd blijven omdat zich ook in de komende jaren weer problemen zul len voordoen bij het houden van een kermis op het Groenoordhal- terrein. Het kei*misterrein zal zich uitstrek ken over het traject Lammermarkt- Molenwerf - Valkbrug - Schutters veld en beslaat een terrein van on geveer 3.8 hectare. Dat is voldoende om eenzelfde aantal attracties te kunnen plaatsen als in voorgaande jaren. Gezien de nogal uitgestrekte ligging van het kermisterrein zal het niet mogelijk zijn om entree te hel f en, zoals de laatste jaren ge bruikelijk was. Voor de 3 October Vereeniging betekent dat een in komstenderving. Daartegenover staat echter dat er geen vrij kost baar bewakingsapparaat noodzakelijk Zoals de zaken er nu voorstaan zal het vuurwerk, waarmee de ker mis traditioneel besloten wordt weer als jaren geleden op het Schutters veld worden gehouden. Als uitwijk- mcgelykheid heeft men eventueel nog het Groenoordlialterrein. De waren markt die de afgelopen jaren op de Haarlemmer trekvaart werd gehou den zal ook verhuizen. Hoewel de de finitieve plaats nog niet is vastge steld wordt er waarschijnlijk geko zen voor straat in de richting van Haarlemmerstraat en Steenstraat zo dat kermis en markt één geheel zul- Het lunapark zal waarschijnlijk op zaterdag 2 oktober om zes uur 's avonds geopend worden. Zondags is de kermis ae gehele dag gesloten. Bij de opbouw en afbraak van de kennis zal rekening worden gehouden met de noodzaak om de wegen zo kort. mogelijk af te sluiten. Daarom zullen de attracties, die slechts een korte opbouwtijd nodig hebben op de Lammermarkt en de. weg over het Schuttersveld geplaatst worden. De bewoners van de Lam mermarkt en omgeving zijn gisteren door de gemeente per brief op de hoogte gesteld van de verplaatsing' van de kermis. Daarin wordt om be grip en medewerking gevraagd. Meisjesteam Bonaventura grijpt naast de titel ROTTERDAM Het meisjes-- team van de Leidse scholengemeen schap Bonaventura Kijckenborg K er gisteren in de Rotterdamse Ale-i xanderpolder niet in geslaagd beslag te leggen op de Zuidhollandse bas-.' ketbaltitel voor schoolploegen. Bo-* naventura. twee jaar geteden wel ti-ï telhoudster, kwam dit keer tot de derde plaats. De ploeg was in verge lijking met het afgelopen jaar' verzwakt. twee toonaangevende- speelstvrs (Hanneke Vreeburg en Elsl Jacobs) konden er nu niet bij zijn.' Desondanks verliepen de poule-wed strijden voor de Leidse meisjes suc-7 cesvol. Overwinningen op de scho lengemeenschap Koperwiek Roe lof a rendsveen (42—16). Westland- Zuid (3826) en Barendrecht (73 6' leverden een plaats in de halve finale op. Bonaventura bleek niet sterk genoeg om het Rotterdamse Casimir te verslaan, met name het- schot van de meisjes liet te wensen over: 2033. De wedstrijd om de- bezetting van de derde plaats werd. daarna wel gewonnen. Bonaventura versloeg Westland-Zuid andermaal: 3017. De Rotterdamse scholenge meenschap Hugo de Groot werd net als vorig Jaar kampioene van Zuid- Holland LEIDEN „Een wyk met lang zamerhand 5.000 bewoners heeft geen mogelykheden om broodno dige activiteiten te ontplooien. Een groot aantal vrijwilligers, dat ten koste van veel vrye tyd, voor bereidingen getroffen had, wordt simpelweg uitgerangeerd. Het streven in de Zylwijk te komen tot een leefgemeenschap staat op nieuw in de kou". Deze noodkreet maakt onderdeel uit van een brief, die het bestuur van de Stichting \oor Buurt- en clubhuiswerk „De Zylwyk" heeft gestuurd aan de Leidse gemeen teraad. De stichting, werkzaam in een groot deel van de Meren- wyk, dringt in de brief aan op het verkrygen van een ruimte, waarin de activiteiten van de stichting kunnen plaatsvinden Gewezen wordt op de behoefte, die ïn de Merenwyk bestaat aan sociaal culturele activiteiten. Vol gens de stichting wordt dat bewe zen door de grote deelneming aan vakantie- en sportaktiviteiten en de wens om een peuterspeelzaal op te richten. De stichting houdt de gemeente raad voor, dat de gemeente het Kortimarkt-complex zou aanko pen voor de Stichting Slaaghbuurt en dat daarin tevens ruimte zou komen voor een peuterspeelzaal ten behoeve van de Zylwijk. „Ie dereen in de Merenwijk en ook de gemeente verstond onder de Kor- ti-markt: de Korti-markt en de ABN. Op basis daarvan werd in goed overleg met wethouder Tes selaar, de Leidse Jeugd Aktie en de Slaaghbuurt afgesproken, dat het ABN-gedeelte van de houten opstal bestemd zou worden voor de stichting „De Zylwyk", aldus de brief. Volgens de stichting is pas ach teraf gebleken, dat het ABN-ge deelte niet behoorde tot de door de gemeente aangekochte Korti- markt. Pogingen om de ABN als nog aan te kopen kwamen te laat, omdat dit gedeelte inmid dels door Van Zyp is aangekocht om het in te richten als fietsen- handel annex répara tie werkplaats. De Leidse raad wordt nu gevraagd „uitzicht te bieden in deze uit zichtloze situatie". LEIDEN Tijdens de beide Kerstdagen zal er in Leiden geen huisvuil worden opge haald. Ook de volgende week zal er slechts éénmaal een vuilophaaldienst worden uitge voerd en wel op maandag 29 december en op dinsdag 30 de cember a.s. Bij die gelegenheid wordt tevens het huisvuil mee genomen, dat tijdens de Kerst dagen niet kon worden opge haald. In verband met het verlof van het personeel is de Dienst voor de Reiniging. Havens en Warenmarkten op vrijdag 2 januari a.s. gesloten. Op die dag zal er dus geen huisvuil worden opgehaald De Reini gingsdienst verzoekt het pu bliek dringend dan ook geen vuilniszakken op straat te plaatsen. Met ingang van maandag 5 januari a.s. volgen de ophaal diensten van huisvuil weer het gebruikelijke schema. Meer Leids nieuws elders in deze krant PEPERZAK beheerst 't rak! Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN Karakter Geref. Kerken steeds meer vervaagd LEIDEN Het bestuur van de afdeling Leiden en omstreken van "Schrift en Getuigenis" wil een "dolerende noodgemeente" "Groot Leiden" stichten. Deze zou onder meer moeten omvatten de gemeen ten Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. In een aan talryke gereformeer den gezonden circulaire wordt ge steld: "Met "noodgemeente" is aan gegeven, dat het om een voorlopige voorziening gaat. Nu er binnen het kerkverband voor Christus-belijden de leden geen plaats meer kan zijn, moeten zij, die hierdoor in ernstige gewetensnood zijn geraakt, opnieuw vergaderd worden rond een zuivere Schriftuurlijke bediening van Woord en Sacramenten'' Het afdelingsbestuur Leiden eo. van "Schrift en Getuigenis", dat de ze circulaire heeft doen uitgaan, wordt gevormd door de heren O. Groeneveld, Voorschoten (voor zitter), A. v.d. Mey, Leiderdorp. L. van Ravens, Leiderdorp, J.C. v.d. Graaf, Rijnsburg en J. Kol. Leiden, (secretaris). "Er heeft zich de afgelopen jaren een proces van identiteitsverande ring binnen de Gereformeerde Ker ken voltrokken", zo begint de circu laire. Dit proces heeft, naar nu wel is gebleken, geleid tot een volko men identiteitsverlies. Haar iden titeit toont, de Kerk in de belydenis. Hierin toont de Kerk dat zy is: de beelddra'agster van Christus, haar Heere. Christus' Kerk is een belij denis-kerk (zie o.a. Matth. 16 13-20, Romeinen 10 10, Hebr. 4 14 en 10 23)". Er wordt uiteengezet, dat het ka rakter van de Gereformeerde Ker ken steeds meer is vervaagd. "De doorbraak van de moderne theolo gie is nu volkomen geworden, met handhaving van prof. Kuitert als pre-advlseur van de huidige synode. Dit betekent, dat de dwaalleer een legitieme piaats heeft ingenomen bin nen de Geref. Kerken. Wat de con sequenties van deze "nieuwe" koers voor de kerken inhouden is aan de hand van het beleid, zoals de afge lopen jaren binnen onze kerken is gevoerd, reeds overduidelij gebleken". Het lidmaatschap van de Wereld raad van Kerken wordt een perma nente verloochenen van het karak ter der kerken genoemd. Deze We reldraadmentaliteit dringt de Geref. Kerken ook binnen via de Raad van Kerken in Nederland. De samen werking van de Geref. Kerken met allerlei organisaties, die qua instel ling en beleid in strijd zijn met het karakter van de kerk, wordt ook als onaanvaardbaar gezien. Met name worden genoemd Interkvrkelyk Vre- uesberaad en Interkerkelijke Omroep Nederland. Nadrukkelijk wordt gesteld: "De fundamentele crisis, waarin het kerk verband momenteel verkeert, gaat ieder kerklid persoonlijk aan. En elke houding, hoe dan ook, betekent een positiebepaling: voor of tegen een naar de Schrift gereformeerde kerk. Ook hier ter plaatste verkeert de gemeenie in de maalstroom van de moderne vrijzinnigheid" Er wordt geen bezwaar gemaakt tegen een samenwerking met hen. die men kan begroeten als broeders en zusters in het belijden van de Christus der Schriften. "Deze her kenning bestaat niet met de leden van de Rooms-Katholieke Kerk en het vrijzinng/middenorthodoxe dert van de Ned. Herv. Kerk. Het zijn juist deze groepen waarmee wordt samengewerkt. Voorts dragen ook de prediking en de pastorale bear beiding van de gemeente het stem pel van een verwaterd en identiteits loos "christendom". Zelden wordt in de prediking nog de oproep tot ver ootmoediging en hartelijke bekering gehoord". De initiatiefnemers tot het stichten van die dolerende noodgemeente voor Groot Leiden zeggen niet op te roepen tot een breuk met het kerk verband, maar te willen streven naar een hergroepering van allen, die trouw willen blijven aan de Schrift en de verwoording daarvan Jn de gereformeerde belydenis. Vanuit deze nieuwe positie kunnen dan verdere activiteiten onderno men worden, zoals het tot stand brengen van contacten met andere reformatorische kerken en groepen. Binnenkort hoopt men een sa- menspreking te houden met allen, die "met ons verlangen naar een gemeente waarbinnen het kerkelijk leven in volle Bijbelse zin functio neert zondagse erediensten, pas torale verzorging, catechisaties etc. Tijdens deze bespreking zullen ook zaken aan de orde komen als de verkiezing van ambtsdragers en de financiële consequenties, welke aan de dolerende noodgemeente verbon den zijn".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3