Hoeveel .vrucht' zit er in de drinkyogurt! Ga nooit op de gordijnen zitten. kardomel Tandenborstel Duurder Meer kaas Inh. 1 liter Yokidrink magere yoghurt met sinaasappelsap svnaasöpP0^.- v ij] fjilAANDAG 22 DECEMBER 1975 EXTRA DOMO met perziken Het Franse consumentenniblad Que Choisir publiceerde onlangis de uitkomsten van een kwaliteitsonder zoek van 56 verschillende tanden borstels, waarvan 35 met echt haar en 22 van nylon. Bij intensief gebruik bleken 32 bandenborstels met haar hun vorm te verliezen; sommige werden een „ragebol". Van de nylonborstel was er echter slechts een die er zo uit kwam te zien. Er waren ook veel meer nylonborstels (33) die er tegen konden om schoongemaakt te worden met heet water, dan borstels met haar (slechts 10). De Franse onderzoekers zijn van mening dat haar voor een tandenborstel ook minder hygiënisch is: meestal is het varkenshaar en dat heeft oneffen- heidjes die bacteriën vasthouden. Is drinkyoghurt of karnemelk met vruchtesap alleen maar een „andere" frisdrank? Of kim Je deze melkpro- dukten ook gebruiken als Je niet zo'n liefhebber van gewone melk bent? „Wij hebben liever dat kinderen yoghurt of karnemelk drinken, dan frisdrank waar geen enkele voe dingsstof in zit", zegt het Voorlich tingsbureau voor de voeding. "En voor mensen die geen melk lusten zijn deze dranken misschien toch ook wel een oplossing. Er zit wat meer suiker in dan in gewone melk, maar de hoeveelheid calcium, eiwii en vitamine B is gelijk. Het is toch wel belangrijk om die stoffen binnen te krijgen." Zit er eigenlijk wel zoveel sap in de Yokidrink? Alle melkfabrikenaten hebben ons keurig, op ons verzoek, laten weten wat er precies in hun drinkyoghurt of karnemelk met vruchten zit. behalve eenMona. Mona (ofwet CMC/Melkunie) doet noga l geheimzinnig over de samen- i stelling van zijn produkt Yokidrink. En dat terwijl Mona op de verpakking uitvoerig reclame maakt met fraaie volzinnen als: „bereid van magere yoghurt met het puTe sap van zongerijpte Florida sinaas- I appel". Als Je nou wilt weten hoeveel van I de pure sinaasappelsap er dan in zit, dan kom je bij Mona voor een dichte deur. Sap en suiker gaat 1 erbij, maar "de Juiste verhoudingen kunnen we u niet meedelen, omdat we dan een fabrieksgeheim zouden prijsgeven", schrijft Mona ons. Dat is heel vreemd. Alle fabrikanten zijn zonder meer bereid zo'n "fabrieksgeheim" bekend te maken, alleen Mona niet. Op die manier heb Je ook niets aan die mooie kreten op Yokidrink. „Bereid met zuiver sinaasappelsap", maar met I hoeveel? Met tien, met een, of met eenhonderdste procent? Dat weten we niet. Als leek denk Je dan dat net niet zoveel is. anders zouden ze het toch wel graag zeggen? Dit zet Mona op Yokidrink: mooie aanprijzingen over sinaasappelsap. Maar als je er naar vraagt is het „geheim". De kaasconsumptie is de afgelopen tien jaar per inwoner van ons land gestegen van 7,8 tot 10 kilo. Dit ondanks het feit dat de prijs steeg van bijna vier gulden in 1965 tot tan bijna vier gulden in 1965 tot bijna acht gulden per kilo dit jaar. De stijging komt omdat men niet alleen meer kaas op brood eet, maar veel kaas uit het vuistje, in fondue, in tosti* en in soep. Toen de koper van een nieuwe woning in een plaatsje in de provincie Utrecht enkele maanden in zijn nieuwe huis woonde kreeg hij van de aannemer een rekening van 2980 voor de prijsstijgingen, die tijdens de bouw waren voorgekomen. Ons lid raadpleegde daarom de prijslijst, die hem bij de verkoop was uitgereikt. Hierin stond vermeld, dat de prijs vast was. Hij weigerde dus de rekening te betalen. Vervolgens kwamen er een aantal steeds dreigender brieven van de aannemer, tenslotte gevolgd door een aanmaning van een advocaat. Op verzoek van ons lid bestudeerde onze Juridische afdeling de koop- en aannemingsovereenkomst en andere van belang zijnde stukken en kwam tot de conclusie, dat ons lid in het geheel niet verplicht was om de prijsstijgingen te betalen. Deze verplichting bestaat namelijk uit sluitend wanneer dit uitdrukkelijk is overeengekomen. Onzerzijds gevraagd waarop de aannemer zijn vordering baseerde is de advocaat van de aannemer al sedert ruim een half Jaar het antwoord schuldig gebleven.... Uit ..Nieuws" van de Vereniging Eigen Huis. De melkfabrikanten hebben een nieuw produkt bedacht: drinkyog hurt 'of karnemelk) met vruchten sap of vruchtenpuree. Het wordt verkocht als iets dat erg goed is voor een mei». Menken bijvoorbeeld, adverteert met: „Een gezonde aanbieding. Magere drinkyoghurt met zuiver sinaasappelsap. Een heerlijk frisse gezonde drank, die vriendelijk is voor uw lijn". Menken is niet de enige met zo'n drank. Er zijn er ook van Van Qrieken, Domo, Jolly (Unilever) en Mona (Melkunie). De fabrikanten proberen er een stuk van de frisdrankmarkt mee te veroveren. Hun kracht daarbij is, dat er in hun yoghurt en karnemelk meer zit dan alleen meer ongezonde suiker. Ze kunnen ook geuren met eiwit, vitaminen en calcium. Allemaal stoffen waar je niet buiten kunt. Kortom, er zit veel moois in die frisdrankyoghurt en -karnemelk. Maar toch bekruipen Je wel eens twijfels als Je zoiets nieuws koopt. Drinkyoghurt, wat is dat eigenlijk? Gewone yoghert is tamelijk dik. Hebben ze er iets bij gedaan om het dun te maken? Melk of misschien gewoon water? Of doen ze er zoveel vruchtensap in? Hoeveel van dat sap komt er precies bij? En er zit natuurlijk ook suiker in. Maar hoeveel? Word Je er dik van? Of zijn deze melkprodukten nou juist gezonder dan gewone melk omdat er ook nog vruchten in zitten? Niets wijzer Allemaal vragen waar u in de winkel geen antwoord op krijgt. Want van de verpakking word je niet veel wijzer. VAN GRIEKEN bijvoorbeeld zet op zijn 1 liter-karlon „magere yoghurt met sinaasappelsap SGB". Een nietsvermoedende leek vraagt zich onmiddellijk af. wat voor soort sinaasappelsap dat moet zijn. De letters SGB hebben echter niets met het sap te maken. Ze vormen een code voor de Keuringsdienst van Waren, die op deze manier het adres van Van Grieken weet. Op dit pak staat verder niets over voedingswaarde of samenstelling. Ook Jolly geeft geen samenstelling of voedingswaarde. Jolly heeft alleen kleine verpakkingen, plastic bekert op een voetje. De inhoud staat er op in grammen (170) omdat volgens Jolly de consumenten 'n inhouds opgave in grammen op kleine verpakkingen duidelijker vinden dan in (deci)liters. (Merkwaardig, hoor. Wie denkt er bij drinken in grammen? Ooit 200 gram limonade gedronken?) MENKEN geeft wel de samenstel ling van zijn produkt op Fruyo Drink (een liter drinkyoghurt) en Gehalte vruchten Suiker bindmiddel in grammen per glas Calorieën per glas Prijs per glas Menken Karnemelk met sinaasappel 5 IC 18 95 29 cent Fruyo drinkyoghurt met sinaasappel 5 JC 24 114 22 cent Jolly drinkyoghurt met vrucht 4 25 119 79 cent Van Grieken, Jochie drinkyoghurt met vrucht 6 23 118 18 cent Domo Kardomel karnemelk met vrucht 8,7 17 93 16 cent Yokidrink, drinkyoghurt met vrucht weigert opgave 24 114 19 cent Zelfgemaakt, karnemelk met limonadesiroop 16 85 15 cent Gewone karnemelk, zonder toevoeging 5 45 13 cent Frisdronk (Seven Up) 18 72 20 cent Sinaasappelsap uit een fles (AH) 100 21 J 90 27 cent op zijn kwart liter karnemelk met sinaasappelsap. Maar niets over de calorieën enzovoorts. DOMO zet de ingrediënten van zijn Kardomel op de verpakking, maar verzuimt te vermelden hoeveel er van alles in zit. Dus denkt een wantrouwende ziel: „Domo zegt nou wel dat er karnemelk in dit pak zit. maar hij zet er niet bij hoeveel, dus zal het wel niet veel zijn'... En verder staat er bij dat ingrediëntenlijstje ook nog: "vet vrije melkdroge stof" en „totale vetvrije droge stof". Daar raak je helemaal van in de war. Wat betekent dat nu weer? Gevraagd aan Domo en wat blijkt: deze mededeling heeft voor de konsument geen betekenis. Zij is bedoeld: voor de Keuringsdienst van Waren, die daaraan kan zien dat Kardomel iets anders is dan gewone melk. Overigens zet ook Domo geen voedingswaarde op zijn pak. MONA zet niet de samenstelling, maar wel de voedingswaarde op een liter Yokidrink. Calorieën, eiwitten enz. worden opgegeven per 100 gram en dat is nou weer lastig. Wie drinkt er 100 gram Yokidrink? Niemand. U drinkt een glas en u wilt weten hoeveel calorieën u met dat glas binnen krijgt. Het wach ten is dus op een opgave van de voedingswaarde per portie. In een glas Maar wachten duurt lang en daarom hebben we zelf alvast maar een beginnetje gemaakt. Met de tabel die u hier ziet staan. We hebben hem samengesteld aan de hand van bij de fabrikanten gevraagde gegevens. In de tabel kunt u dus zien wat eigenlijk in een glas karnemelk of drinkyoghurt met vruchten zit. Dat glas is er een van anderhalve deciliter, een klein colaglas, nogal veel gebruikt in huishoudens. Tabel Nu over de tabel. In de eerste kolom staat het percentage vruchtensap. Erg veel is dat niet: vijf procent of iets meer. In de volgende kolom ziet u hoeveel suiker en bindmiddel (dat zit in al deze melk) er in een glas terecht komt. Daarnaast leest u hoeveel calorieën u geleverd krijgt. Ten slotte hebben we ook nog de prijs per glas uitgerekend. Prijs Die prijzen lopen niet erg ver uiteen. Een glaasje „fris", of een glaasje yoghurt, het maakt niet veel uit. Als u zo'n drank zelf maakt van Yokidrink bevat, m tegenstelling tot frisdranken, onmisbare eiwitten, calcium en vitaminen, is vetarm, licht verteerbaar en geeft energie Deze heerlijke, rmsfrisse Yokidrink is bereid van magere yoghurt met het pure sap van /ongerijpte Florida sinaasappel en suiker Voor»*00* Aünfy karnemelk met een scheut limona desiroop, dan bent u een beetje goedkoper uit, maar niet veel. (Voor uw gezondheid maakt limonadesi roop of echt vruchtensap niets uit. Daarvoor is het percentage vruchte sap veel te laag) In het rijtje prijzen springt alleen Jolly er als zeer duur uit. Dat ligt waarschijnlijk aan de soort verpak king die Jolly gebruikt: een nogal chic bekertje. Kleine verpakkingen zijn altijd duurder dan grote. Bij Jolly zit er iets meer in dan in een colaglaasje. Daardoor is Jolly iets goedkoper dan hier staat, maar veel maakt dat niet uit. Overigens moet u er rekening mee houden dat u in dat glaasje wel eens iets meer of minder schenkt. U kunt dus wel eens een gram suiker meer of minder binnen krijgen. Wat verder nog opvalt is dat het glaasje "fris" minder calorieën le vert dan een glaasje drinkyoghert. Dat komt doordat er in frisdrank geen eiwit en geen vet zit. Minder calorieën betekent dus niet altijd: Dunne yogurt „gezonder". suiker en bindmiddel bij. Soms ook nog citroenzuur of een (natuurlijke) smaakstof. Het percentage vruchtensap van Yokidrink ontbreekt in de tabel omdat de Melkunie weigert te zeggen hoeveel erin zit. De samenstelling van dit produkt is „fabrieksgeheim", zeggen ze. De hoeveelheden eiwit en vet staan niet in de tabel. Ze ontlopen elkaar nauwelijks. Per glas geven de yoghert- en karnemelkdranken 4 A 5 gram eiwit, en een tiende tot een halve gram vet. In Fruyodrink zit zelfs helemaal geen vet. Wat de samenstelling betreft: in alle produkten zit rond 85 procent karnemelk of yoghurt. Voor de rest komt er vruchtensap of -puree, De yoghurt wordt drinkbaar ge maakt door een machanlsche bewerking. Dat kan roeren zijn, of homogeniseren (waarbij de yoghurt onder druk fijn wordt verdeeld). Bovendien zijn er ook bepaalde bacterie-culturen (yoghurt wordt met bacteriën gemaakt) die voor een dunne yoghurt zorgen. Over het ontbreken van informatie op het pak over voedingswaarde en samenstelling melden de fabrikan ten: „We zijn erover aan het praten. Zodra we het eens zijn over de manier waarop het moet beginnen we ermee. We wachten ook nog op richtlijnen van de overheid". Onder het motto „Een gewaarschuwd mens brengen wij van tijd tot tijd ervaringen van consumenten, die wij in voor lichtingsbladen aantroffen. Die verhalen kunnen hun nut hebben als waarschuwing. Want wat een andere gisteren overkwam, kan u morgen overkomen. „Je staat in een stoffenwinkel om stof te kopen waarmee je zelf de kus sens van je bankstel wilt bekleden. Je ziet er een stof die Je heel mooi vindt. Maar dan hoor Je dat het ei genlijk gordijnstof is. Je zegt tegen de verkoper: „Hè, wat jammer. Ik vond het Juist zo mooi. Maar ja, ik heb het nodig om mijn bankstel mee te bekleden, en dat gaat natuurlijk niet met gordijnstof?" En dan komt het. Het antwoord van de verkoper, een deskundige in Je ogen. Hij zegt: „Maar natuurlijk kan dat best, mevrouw. Deze stof is licht-echt, kleur-echt en krimp vrij. Het is Tra vetine, die naam zegt u misschien al genoeg". En Je koopt dan toch maar die mooie oranje-rode stof, want het kan toch immers. Na een paar maanden Je hebt intussen ook nog wel wat anders te doen gehad ben je klaar met het bekleden van de bank- en stoelkus- sens. Iedereen in huis vindt ze mooi. Vader gaat er in zitten, rookt een sigaartje, kijkt televisie, staat na een uurtje eens op, en de hele kamer roept: Oooooooooooohhhh Vaders lichte pantalon is van taille tot de kuiten helemaal oranje-rood geworden. D* bekledingsstof geeft lelijk af. Kwaad terug naar de stoffenwin kel. Daar haalt men zijn schouders op en zegt: „Ach mevrouw, het is misschien niet zo geschikt voor de kussens van uw bankstel, maar op bijvoorbeeld een slaapkamerstoeltje waar weinig op gezeten wordt zou het best gaan. Als tafelkleedjes in restaurants wordt deze stof trouwens ook gebruikt". Verder weigeren ze ook maar iets te doen. En stoffengroothandel J. P. Weyers in Amsterdam, waar Travetine van daan omt, zegt alleen maar: „Van een stof van deze prijs kan Je niet verwachten dat ze geschikt is voor het bekleden van meubelen". Als Koopkracht in de kwestie be trokken wordt, laat Weyers weten: „Waarschijnlijk is een en ander te wijten aan een verkeerd advies van de betreffende verkoper die gemeend heeft dat Travetine, dat door ons wordt gegarandeerd als was-echt, kleur-echt en llcht-echt, ook wrijf- echt zou zijn. Dit laatste ls echter bij gordijnstof veelal niet het geval. Toepassing van een gordijnstof als meubelstof blijkt daarom altijd on juist, tenzij van tevoren absoluut Een wijze les voor iedereen om in de oren te knopen, lijkt ons. Aan vrijblijvende praatjes heb Je niets, het moet bewezen worden dat je een stof ook kan gebruiken om erop te zitten. Dat Je in geval van verkeerde voor., lichting niet al te veel van de be trokken winkelier kan verwachten, bewees deze ervaring: De klant kon uiteindelijk haar geld terugkrijgen. Een bedrag van f 48,60. Da's ten minste nog iets, maar wie vergoedt al het bekledingswerk dat voor niets was gedaan, en de schade aan de pantalon? (Uit Koopkracht: maandblad van het Konsumenten Kontakt).

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9