PPR: niet praten met PvdA Willebrands, een "beste keuze In eerste dagen een ondraaglijke spanning rand ...en gisteren toegelicht [^^programma Eerst oplossing in 'kwestie-Van Duijn' Baandag 22 december 1975 Amsterdam (anp> Het over- deel van de 25 gegijzelden die ddag J.l. na een 15 dagen lurende gijzeling het Indonesische isulaat-generaal in de Brachthuy- rstraat in Amsterdam konden ver- zijn door rechercheurs van de Afdeling overvallen en terreurbestry- •rhoord. Dit is gistermiddag 'gedeeld door de heer Jagerman jvan de hoofdstedelijke politie. lUit al deze verhoren komt naar vo- ten, aldus deze mededeling, dat voor- kl de eerste dagen van de gijzeling ban een bijna ondraaglijke spanning tójn geweest. In die dagen werden de kegij zelden byna voortdurend met de Bood bedreigd als zij maar een poging kouden wagen te ontsnappen, bok moesten zij onder bedreiging Vertellen wat precies hun werk was in het consulaat. Enige bijzonder ang- fetige momenten kwamen voor toen feen man op het balkon gezet werd en bedreigd werd dat hij doodgeschoten Êou worden. Deze bedreiging die ge beurde in het bijzijn van alle gegij zelden inclusief de kinderen werd nog een keer herhaald toen er twee gegij zelden op het balkon werden ge plaatst. Pas nadat alle kinderen waren vrij gelaten en aan hun toen gestelde eisen was voldaan kwam er volgens de getuigenverklaringen enige ontspan ning. De 25 gegijzelden werden per manent vastgehouden in de kamer van de consul-generaal en mochten deze alleen verlaten om naar het toi let te gaan onder bewaking. De enige afwisseling was het eten en de laatste dagen was er sprake van het doen van spelletjes, zoals domino en kaarten. Eenmaal hebben de gegij zelden de voorlaatste dag van hun gijzeling naar de televisie mogen kijken. Uit de verhoren van de zeven verdachten is naar voren gekomen dat er geen duidelijk plan van te voren was gemaakt om de overval op het consulaat in Amsterdam uit te Pas op 3 december J.l. in de avond uren in hun clublokaal in Smilde wa ren zij, volgens hun verklaring, op het idee gekomen om een overval op het consulaat te plegen. Zij wilden, volgens hun zeggen, een daad stellen tegenover Indonesië nu bleek dat door de doden in Beilen de publieke opinie tegen hen gekeerd was. Afgesproken werd die avond dat men de volgende dag een overval zou plegen op het Indonesische consulaat. Ieder zou voor zijn eigen wapens zorgen. Men zou elkaar ontmoeten voor het Cen traal Station in Amsterdam. Toen de zeven Jongemannen in Amsterdam waren wisten zij aanvankelijk niet precies waar het consulaat was en in formeerden daarvoor bij het WV. Daarna zijn zij met lijn 2 naar de Koninginneweg gereden, enkele van hen deden zich in het consulaatsge bouw voor °ls toeristen die bij het daar aanwezige reisbureau kwamen informeren voor een reis naar Indo nesië. Tijdens de actie was er géén vaste lei der maar werden beslissingen in overleg genomen. Voor het feit dat er enige malen een gegijzelde op het bal kan werd gezet en met een vuurwa pen gedreigd werd verklaarden zij dat dit was om de autoriteiten tot haast te dwingen en de politie op een af stand te houden. Het doodschieten van deze gegijzelden had volgens hun verklaring van de omstandigheden afgehangen. Eén van de gegijzelden was pas op de derde dag van de gijzeling ontdekt. Hij had zich onder een bureau in een kamer verborgen en had alleen wat frisdrank tot zijn beschikking. Hij werd 's nachts door een van de bezetters ontdekt toen hij lag te sla pen. De wapens die de overvallers bij zich hidden waren als volgt: een stengun, een Ushi. een geweer, een revolver, een pistool, een mes. Tijdens de gijzeling hebben de bezet ters diverse malen hun wapens ge probeerd in de kantine op de vierde verdieping van het consulaats-ge- bouw. Dit waren volgens hun zeggen .schietoefeningen". De bezetters hadden géén explosieven bij zich. De voorwerpen die zij tijdens een van de gijzelingsdagen aan de ra men hadden gehangen waren sigaren met plastic omwikkeld. Die moesten de indruk wekken dat 't explosieven waren en de bedoeling was om de politie en militairen angst aan te Ja gen. Op de laatste morgen van de gijzeling hebben zii in de kantine hun wapens leeg geschoten en daarna ver nield. De recherche heeft er ruim 100 hulzen gevonden. Naast de televisie en het radiotoestel die zij in ruil voor vijf kinderen van de politie hadden gekregen bleek dat er in het consulaatsgebouw aanwezig was een kleuren-televisie, diverse radiotoestellen en een cassette recorder. De terroristen vinden dat hun actie aan haar doel heeft beantwoord. •UTRECHT—AMSTERDAM (SP) De PPR wil niet Jmeer met de PvdA onderhandelen over een nieuw regeer akkoord zolang de moeilijkheden rond de Amsterdamse 'wethouder Roel van Duijn niet bevredigend zijn opgelost. |Par tij voorzitster Ria Beckers heeft dat zaterdag meege- Ideeld. Personeelsleden van het connectie-atelier Corduioener in Kerkrade hebben zaterdag het bedrijf bezet. Vandaag zou worden bezien of de bezetting wordt voortgezet. De bezetters eisen een on derzoek naar de levensvatbaarheid van het bedrijf en uitbetaling van achterstallige lonen. Bij Corduwener werken in totaal 110 •personeelsleden. advertentie De PvdA voelt er van haar kant niets voor om deze PPR-wethouder op zijn post te laten zitten, nadat burgemeester Samkalden zijn ver trouwen in hem heeft opgezegd. Het PPR-besluit lag. volgens een PvdA-woardvoerder, in de lijn der verwachtingen. Het volgénde woord zal echter zijn aan de gewestelijke PvdA-vergadering die op 6 januari zal worden gehouden. Zij zal zich so lidair verklaren met de Amsterdam se raadsfractie, die het vertrek van Van Duijn verlangt. Mocht Roel van Duijn binnen die periode niet zelf op stappen, dan zal op 7 januari door de PvdA een motie van wan trouwen tegen hem worden inge diend. Hiervan is nu al bekend dat deze een meerderheid zal halen waar door aftreden toch noodzakelijk wordt. De PPR heeft verder tijdens een vergadering van de kerngroep in Utrecht besloten om het kabinet nog tot 28 februari de kans te geven met het wetsontwerp op de onderne mingsraden te komen. De sterkste drijfveer achter de "spoed"-motie was het uitgetreden kamerlid Pier van Gorkum. "Als het kabinet die datum niet haalt, dan zal de PPR haar steun aan deze regering moe ten opzeggen en zullen de PPR-be- windslieden moeten aftreden", al dus Van Gorkum. De motie is voorlopig aangehou den tot de eerste vergadering na 28 februari. Minister Trip (PPR en wetenschapsbeleid) bestreed deze motie fel. Hij noemde haar op be paalde onderdelen "ver beneden de maat" en "onjuist en volstrekt over bodig". Volgens de bewindsman is de vertraging van 't wetsontwerp te wijten aan de gijzelingen, waardoor de tweede ondertekenaar van het wetsontwerp, de j ustitie -minister Van Agt, door dag en nacht vergaderen echt geen tijd heeft gehad om zich over deze materie te buigen. De Amsterdamse afdeling van D'66 vindt dat de progressieven (PvdA, PPR en D'66) afstand moe ten doen van twee zetels in het colle ge van B. en W. van Amsterdam. Op grond van de procedure van t pro gressief akkoord (artikel 4) zal aan andere politieke partijen moeten worden gevraagd een bijdrage te le veren aan het verwezenlijken van een progressief beleid in de hoofd stad. „ik ben net aan't Amro Eigen HuisSpaarpian begonnen. Om 't noodzakelijke eigen geld bijeen te krijgen. Geeft 8%., zonder vastzetten. Alleen als je 't binnen één jaar opneemt of 't Rti daarna voor iets anders wilt gebruiken, dan betaal je 2% opnamekosten. Niet gek, hè?" "ALS BRUGGENBOUWER KAN HIJ UITSTEKEND WERK DOEN" NEDERLAND I 18.45 TV-inf. voor Surinamers en Surinaamse Ned. (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Mini voetbalshow (NCRV) 19.50 Briggs, de schrik van de geheime dienst (NCRV) 20.15 De tijd stond even stil, doe. (NCRV) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Kojak (NCRV) 22.40 Zingend naar Kerstmis toe (NCRV) 22.55 SYMBIOSE 23.00 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 13.05 The Lone Ranger (TROS) 19.30 In Londen staat een huis (TROS) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Paul Newman-serie (TROS) 22.10 Kerstmis '75, muz. programma (TROS) 22.35 Aktua TV (TROS) 23.15 Journaal (NOS) Het meest opwindende van het televisieweekeinde vond ik de kopstoot die dte PSV-er Quaars aan een grensrechter gaf. Of andersom, dat zou ook heel goed mogelijk zijn. In Studio Sport werd daar uitvoerig over gepraat, maar die kopstoot kwam niet in beeld. Wanneer ik iets wat ik niet op het scherm heb gezien, tot de topper van twee dagen kijken moet bestempelen, dan weet u wel weer hoe het er met de tv-programma's voor stond. Zaterdagavond kwamen vooral de supporters van Eddy Christiani aan him trekken. Deze geliefde gitarist trad, steeds in een arader pak, in vrijwel alle amusementsprogramma's op. Ook bij Ted de Braak was hij. Die De Braak vind ik een type kunstenaar waartegen veel is aan te voeren, maar als Je zoiets als „Toi, toi, toi, bij Ted" wilt uitzenden <en de NCRV wil dat> dan is hij de perfecte presentator. Bij alle spelletjes in „Toi, toi, toi" staan de deelnemers tamelijk voor schut. Wat dacht u van „Kop en schotel stapelen voor echtparen" met een blauwe helm op uw kop? Het leukste van alles vind ik de wedstrijd tussen mensen die op een bekende Nederlander lijken. Zater dag won een dame die niet van Hermien Timmermans te onder scheiden was. Hoe bedenk je het. Ze had concurrentie van een namaak- Joost de Draaijer, en twee heren die op Van Kooten *en De Bie meenden te lijken. De Braak doet daarbij alsof dit alles de gewoonste zaak van de wereld is, waardoor de deelnemers geen moment in de gaten krijgen hoe belachelijk ze eigenlijk zijn. Een niet geringe verdienste van' de presentaibor. Veel hoera-geroep was in Brandpunt vanwege de nieuwe, uit Rome geparachuteerde kardinaal Willebrands. Een bruggenbouwer werd hij genoemd, een allersympa- ohiekst iemand, een vak-oecumeni- cus, een prettige kostganger, een bijzonder geziene baas, een beste keus. en nog veel meer. Als ik het goed begrepen heb, is er bij deze benoeming weer gespot met alle regels van inspraak. Des te opvallender was het, dat tegenover een stoet van juichers slechts een meneer mocht zeggen dat de gevolgde procedure „een slag in het gezicht van de Nederlandse kerk" is, en dat Willebrands „een bedaagde, oude kerkregent is", van wie niet veel te verwachten valt. Het was de enige kritische noot in een koor van gezagsgetrouwe, Roomse blijheid. Ook in Brandpunt: mevrouw Soumokil, die vond dat de Zuidmolukkers in Amsterdam nog even hadden moeten doorzetten. Tegen hun ouders zei ze, dat ze trots op hun jongens moesten zijn, vanwege hun „uitzonderlijke presta tie". Verslaggever Han van der Meer trof trouwens een opmerkelijk strijdlustige sfeer in Bovensmilde. De Zuidmolukker Metekohy i twee van zijn broers waren bij de gijzelingen actief betrokken) zei dat een nog jongere generatie voor de strijd klaar staat, en een ander merkte op: „Zodra we het gevoel krijgen dat we weer worden belazerd, dan voorspel ik een chaos in Nederland". En nog een ander rekende voor dat de jongens van Beilen hooguit dertien jaar. en die van Amsterdam niet meer dan vier jaar gevangenisstraf zullen krijgen. Niet veel, zei hij, tegen de achtergrond' vaneen vurig ideaal. GERARD PAQUES. In de zevende aflevering van ,£>e tijd stond even stil" rcordt de tijd stilgezet op 22 december 1943. Op die dag namelijk maakte om half drie 's middags een Amerikaanse B-24 bom menwerper een noodlanding in het ijskoude water van het IJsselmeer. Het ruas één van de tweeëntwintig vliegtuigen, die op die dag verloren gingen en één van de toestellen, die in het IJsselmeer vielen. Midden in de nog natte polder van Zuidelijk Flevoland is nu een modderig monument boven water gekomen dat herinne ringen oproept aan die tijd van toen. Vooral voor de enige overlevendede tweede piloot Charles Taylor, staat de tijd even stil, als hij op de stille plek komt, waar negen van zijn collega's de dood vonden. NCRV's Jan van Hïllo sprak met Charles Taylor op deze plek. Dit gesprek wordt op de dag af tweeëndertig jaar later op het scherm gebracht om 20.15 uur via Nederland I. (S) Metro's Music. 21.30 Ned. Israël. Kerkgenootschap. 21.45 Dok. Adoptie 11.55 Beursber. Overheidsvoorlichting 12 30 Ultz. voor de landbouw. AVRO: 12.40 (S) Joop Stokkermans lmprovl- j 13.00 Nieuws. 13.11 Radlojourn. 3.25 (S) Componerende kmd Zonder Ni Nieuws. NCRV: 22.40 (S) Hier en Nu. NOS: 22.50 (S) Hobbyscoop. 23.20 (S) NOS Jazz. 28.55 Nieuws. Hilversum II EO: 18.00 Nieuws. 18.11 Klankbord. 18.30 (S) Jeugdtoer. 19.00 EO Met- 16.03 Radiojournaal. 16.05 <S) Gebak ken vensterbanken en andere 17 00 (6) Mobiel. 17.55 Med. Hilversum III boterham. 9.03 (S) Pep-op-drie. zu.uo uveraemtiing zu.io iNourunui- r:"-v lands Phllh. Orki, Heemsteedse Ora- t'pV1 o v Beuse- Veren en solisten. 21.55 (S) L Dlok de Reus. 'viool, Marien van Staaien, oello. 22.15 Liiterama. 22.55 (S) Thee bij, de Keunlngs. hoorspel. 23.55 Nieuws de middag. 14.03 (S) Gesode- '6.00 (S) Willem v. Beuee- LP-top-20 en Tip-LP. 17.03 UTRECHT Kardinaal Johannes Gerardus Maria Willebrands, de nieuwe aartsbisschop van Utrecht en opvolger van kardinaal Alfrink, heeft verklaard, de lij n-Alfrink in de nieuwe situatie zoals deze zich zal ontwikkelen, te willen voortzet- i ten. "Alfrink streefde er altijd naar, een bindende figuur te zijn", zei hij zaterdagavond in "Brandpunt". Zijn nieuwe taak beschouwt hij niet als een lolletje, maar toch komt j hij met een zekere vreugde naar ons land, omdat de Nederlandse bisschop- I pen hem de verzekering hebben ge- j geven, hem graag in hun kring j op te nemen, en omdat het kapittel en de staf van het aartsbisdom zich verheugd over zijn benoeming heb ben getoond. "Dat is een aanmoedi ging". De nieuwe aartsbisschop beschouwt "actief luisteren" als zijn eerste taak. "Inlichtingen vragen aan priesters en leken, en zo van keer tot keer mijn houding bepalen. Dan zal er langzamerhand een lijn ontstaan. Ik kom niet met een programma". Ondanks het bestaan van "vleugels" in de Nederlandse kerk hoopt kar dinaal Willebrands dat de eenheid het zal winnen. „Ik zou hopen, dat er geen onverzoenlijken zijn. Onver zoenlijkheid is geen christelijke in stelling". De kardinaal blijft verbon den aan het Secretariaat voor de Eenheid, in Rome. Hij acht het goed mogelijk, dat zijn Romeinse functie de communicatie tussen Ne derland en Rome bevordert. Kardinaal Willebrands werd in 1909 in Bovenkarspel (Noord-Holland) ge boren. Hij was de oudste zoon in een gezin met negen kinderen, ging naar het kleinseminarie van de Re demptoristen, maar begon na kor te tijd een priesteropleiding aan het seminarie in Warmond. Na zijn pries terwijding in 1934 werd hij naar Rome gezonden om aan het Ange- licum, de universiteit van de paters Dominicanen, filosofie te studeren. Hij promoveerde daar met lof op Newman, de voorloper van de oe cumene in Engeland. Drie jaar lang werkte Willebrands als assistent in het basispastoraat aan de Begijnhof in Amsterdam. In 1945 werd hij hoogleraar in de wijs begeerte aan het Filo6oficum in War mond en twee jaar later directeur van de filosofische opleiding van de priesterstudenten. In zijn War- mondse tijd ontwikkelde kardinaal Willebrands zijn belangstelling voor de oecumene in de praktijk. Als voorzitter van de Canisiusvereniging, die zich ten doel stelde het rooms- katholicisme te verdedigen en an dersdenkenden tot de rk kerk te bekeren, bouwde hij deze vereniging om tot de Sint Willibrordvereniging, die zuiver oecumenisch is ingesteld. Hij beperkte zijn werk niet tot Ne derland. Zijn contacten met gelijkge zinden buiten de grenzen leidden in 1952 tot de oprichting van de inter nationale "Katholieke conferentie voor oecumenische vragen". In 1958 werd hij geheel voor de oecumene vrijgesteld, toen de Nederlandse bis schoppen hem benoemden tot hun gedelegèerde voor de oecumene. Twee jaar later werd mgr. Willebrands belast met de organisatorische op bouw van het Secretariaat voor de Eenheid, in Rome. Al spoedig kreeg hij daar de bijnaam van "De vlie gende Hollander", wegens zijn vele reizen, met name naar Genève, de zetel van de Wereldraad van Ker ken, en naar de patriarchen van de orthodoxe kerken in Oost-Europa. Mede door zijn toedoen heeft het overleg met de kerken van de Re formatie goede voortgang gemaakt. In 1969 werd mgr. Willebrands bevorderd tot president van het een heidssecretariaat, als opvolger van kardinaal AugustLn Bea. De Leeuven- se universiteit verleende hem in 1971 een eredoctoraat wegens zijn ver diensten voor de oecumene. De taak van kardinaal Willebrands in Rome is intussen aanzienlijk ver licht door de benoeming van een vi ce-president. De reacties op de benoeming van de 66-jarige kardinaal Willebrands zijn in het algemeen zeer positief. Mgr. Th. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, wees erop dat de opvolger van kardinaal Alfrink in moeilijke ogenblikken voor Nederland in de bres is gesprongen. "Hij zal als brug genbouwer uitstekend werk kunnen doen". Mgr. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch en vice-voorzitter van de bisschoppenconferentie, sprak van "een heel beste keuze" wegens het vertrouwen dat velen in hem stellen. Mgr. A. Simonis, bisschop van Rotterdam, ziet de benoeming van kardinaal Willebrands als een bewijs van grote liefde van de paus voor de Nederlandse kerk. Studentenpastor'pater J. van Kils- donk zei in het VAR A-programma "In de rooie Haan" het "geen tra gische benoeming" te vinden. Hij heeft wel de indruk, dat Willebrands wat vervreeemd is van Nedrland en soms te veel angst zou hebben voor de ontwikkelingen hier. Prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Neder landse Raad van Kerken, verwacht, dat deze benoeming gunstig zal uit werken voor de oecumene in Neder land. „De kardinaal heeft in z(jn Romeinse functie steeds contacten met andere kerken gezocht". Dr. A. vin den Heuvel, secretaris generaal van de Hervormde Kerk, heeft grote bewondering voor kar dinaal Willebrands, omdat deze met vasthoudendheid de visie van zijn voorganger, kardinaal Bea, heeft doorgezet. Hij was ook onder de in druk gekomen van de manier waarop mgr. Willebrands in zijn Romeinse Jaren kans heeft gezien, romeinse jaren kans heeft gezien, de nadruk te blijven leggen op de plaatselijke eenheid en de rol van de plaatselijke kerken in de oecu mene. "Ik heb de kardinaal leren kennen als een bescheiden en zeer pastorale man". Dr. Van den Heu vel is er gelukkig mee, dat de nieu we aartsbisschop oecumenicus is van zijn vak, ook al behoorde hij de laatste Jaren niet tot de radi caalste oecumenicl Enige spanning tussen de kardinaal en de oecume nische voorposten in ons land ver wacht hij dan ook wel. ra NOS: 18.03 De Vakaturebunk. 18.10 (S) Joost mag niet eten. AVRO: 19.02 Drie loopt achter. VPRO: 20.01 (S) VPRO-maandag (20 02 jS) _Vtlt. (S) t Reiziger. 22.02 Rik Zaal. van december (1.02 Tineke, lix). VARA: 6 02 Leo van der Goot. DINSDAG 23 DECEMBER Hilversum I KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerie. (S) Alfred Lagarde. MAANDAG 22 DECEMBER Duitsland I IJ-65 Journaal. (Reg progr. NDR: 18.00 Alias Smith and Jones. 18.30 u Akt 18.45 Zandmannetje. 18.55 Sport - overz. 19.26 Alias Smith and Jones vervolg. 19.59 Progr overz. WDR: 18.05 ™r^fZZ?o T8 07 Das &rosse Glelch- gewlcht. 18 40 Akt 19.20 Tuseen ka mera en beeldscherm). 20.00 Journaal en weerbericht 20 15 Pejten. beelden en achtergronden. 21.00 Pop interna- 21 45 Rep. 22.30 Journ, kom- de hulsvrouw, letter M. 9.40 <S) gen, plano. 10.00 (S) Aubade. (10.30 19.00. Journ. 19.30 &p 20.15 Gezondheidsmagazine 21 DO Journaal. 21.15 Bad Company. Amer-, lVftllHprHItft uuuiiiaai. -1.10 Daa V^OIXl speelfilm. 22.45 Journaal. raai welzijnsprogr. 14.15 Metropole Ork o.l.v. Fernand Terby. 14-45 (S) Inter lokaal op dinsdag. (15.30 Nieuws). Overheidsvoorlichting: 17.00 Het aan deel van de Ned. Antillen In het Ca- raibisch toeristenverkeer. KRO: 17.10 (S) De hutsgeklutste kinderspelen. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo magazine. Hilversum II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend- gymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje. 18.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebrei de rep. 9.35 Waterst. AVRO: 9.40 (S) Inleiding tot muziekbegrip. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen. 11.00 Nieuws. 11.03 RatMoJottrn.). 11.30 (S) Rondom twaalf met om Tafeltennis Het damesteam van Tempo Team heeft gisteren in Am sterdam de ontmoeting tegen het Hongaarse Statisztika voor de hal ve finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen met 51 verloren. De enige winstparty kwam op naam van Mar jan v. d. Vliet, die met 21—19, 21—19 Susan Olah klopte. Voetbal PC Utrecht heeft zater dag de Joegoslaviër Blagoje Pauno- vic voor een Jaar gecontracteerd. U- trecht betaalde voor de 4-voudige international een transfersom van 15.000 gulden. Kardinaal Wülebrands

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5