Mannenkoor als kerstmenu (*w éfö De Gras- MAANDAG 22 DECEMBER 1975 «naai» PAGINA 21 TRIJFEL Ik heb weer een paar reac ties van lezers gehad over het ontbreken van een Nederlands woord voor degene die gijzelt. Door wie ivordt de gijzelaar ge gijzeld? De afgelopen weken hebben we ons moeten behel pen met "Zuidmolukkers", 'terroristen", "kapers" en "jongelui', maar de toestand bij de OPEC in Wenen toont aan. dat dit niet zo kan voort duren. De benamingen" gij- zelhouders" en "gijzeloten" zijn al op tafel geworpen, iemand stelde gijzelistvoor (samentrekking van gijzelen en terroristj en Franc Knip- scheer uit Haarlem redeneert dat gijzelen een daad is (een gijzeldaad) en dat zij die men sen gijzelen daarom „gijzelda- ders" genoemd moeten wor den. Hij geeft toe dat zij die een misdaad begaan geen misda ders maar misdadigers worden genoemd, maar juist zo'n klei ne afwijking in een nieuwvor ming maakt de kans groter dat zo'n jvoord als gijzeldaderin geburgerd raakt en op den duur als "goed Nederlands" in Van Dale ivordt opgenomen. Want weet u, zodra een woord in Van Dale's Groot Woordenboek der Nederlandse Taal is opgenomen, behoort het onherroepelijk tot onze woordenschat, en mogen we het vrijelijk gébruiken. En nu komt de grote verrassingdr. Fde Tollenaere van het In stituut vor Nederlandse Lexi cologie in Leiden stuurde me een brief ivaarin hij eerst en kele spraakverwarrinaen sig naleert. zoalc op 14 december bij "de dominee" (Tammer), die netjes over de "gijzelaars en de gegijzelden' sprak omdat hij woorden als terrorist of ka per blijkbaar niet in de mond wilde nemen. Goed. dat is bekend, dat is het probleem immers? Maar dr. De Tollenaere sloot ook nog een paar kopieën in uit de al lernieuwste druk van het handwoordenboek van Van Dale van 1975 (8e, opnieuw bewerkte en aangevulde druk door dr. F. de Tollenaere en dr. A. J. Persijn), en daarin lezen we op pagina 282 onder "gijzelaar, m. (-s), 1. iem. die met zijn persoon borg blijft voor het vervullen van zekere voorwaarden: 2. (neol) ter rorist die gijzelt". En uit het voorwoord van juni 1975 citeer ik: "Zeifis een neologisme als gijzelaar "terrorist die gijzelt", een betekenis die de vooruit gang der beschaving in deze opwindende tijden illustreert, is niet onopgemerkt gebleven." In zijn brief wijst dr. De Tol lenaere er op dat de kopij van gijzelaar in die tweede beteke nis al dateert uit de tijd van de Haagse gijzeling. Toen ging het dus om Japanse gijzelaars, nu om Zuidmolukse gijzelaars. U ziet, ik heb er al geen moei te meer mee, zo suggestief werkt nu Van Dale's hand woordenboek. De „dominee" liep dus taalkundig op de ge beurtenissen vooruit toen hij over "de gijzelaars en de ge gijzelden" sprak. Zo gaat het trouwens altijd met neologis men ofte wel nieuwvormingen: iemand gebruikt een woord voor het eerst in de foutieve betekenis, anderen volgen dat slechte voorbeeld na, en na een tijdje staat Van Dale voor het voldongen feit, neemt het neo logisme op, en de vroegere foutpraters kunnen dan zeg gen dat zij al eerder zuiver Ne derlands spraken dan Van Da- Ie zelf Frustratie We hebben nu langzamer hand alle "vooraanstaande" treingijzelaars op het scherm gezien: eerst GVaders in TROS-Aktua, daarna H. Prins in Hier en Nu, vervolgens W. Timmer bij de EO en tenslotte L. F. Laurier bij de KRO. Weet u wat me frustrerend lijkt? Deel uitgemaakt te hebben van die 23 passagiers die tot de laatste dag in de trein bij Wijster hebben vastgezeten, en dan nooit gevraagd te zijn om op de televisie of op de radio of zelfs maar in een krant of advertentiebuurtblad, te ver tellen van je belevenissen. Bewijs Misschien kwam het door dat ik Brandpunt in zwart wit heb gezien, maar kardi naal Willebrands, de opvolger van kardinaal Alfrink leek mij een kleurloze figuur. Wellicht juist daarom een geniale greep van paus Paulus, die op die manier het al te kleurrijke roomskatholieke leven in Ne derland wat toil afdempen. En het belangrijkste is tenslotte dat Willebrands een goed roomskatholiek is- Met span ning zaten enkele miljoenen Nederlanders zaterdagavond op het doorslaande beioijs daarvan te wachten, maar meteen al in de eerste zin die hij in het interview uitsprak, maakte de kardinaal aan alle onzekerheid een einde. Hij zei: "Op de eerste plaats" in plaats van "in de eerste plaats". Een Godsoordeel had niet welspre kender kunnen zijn. NICO SCHEEPMAKER LEIDEN Als symbolisering van het komende Licht in deze donke re dagen voor Kerstmis schreden de leden van 't Rijnlands Chr. Man nenkoor zaterdagavond met bran- d nde kaarsen de verduisterde Stadsgehoorzaal en daarmee 't kerst concert binnen. Elk jaar weer weet Sander van Ma rion 't publiek op zijn hand te krij gen met een muzikale maaltijd, sa mengesteld met uitgewogen ingre diënten en sausjes. Men neme een aantal liederen in kerstsfeer en be reide deze als volgt: verwijder de al te bekende schil en de jvereldse pitten. Marineer de kale liedekens in een mengsel van niet te moeilijke harmonieën, aangelegd met een thee lepel zoetelijkheid. Als dressing-sau ce neme men een flinke hoeveel heid mannenstemmen (Rijnlandse kwaliteit)voeg deze bij de lie deren en laat beide langzaam op el kaar inwerken (men hoede zich het zangproces te overhaasten). Men la te het geheel enige tijd sudderen, daarbij voortdurend het vuur hoger draaien en weer temperend, opdat de saus nu eens welt, dan weer slinkt. Men servere deze spijs in een stem mig kostuum. Enige lichteffecten, liefst afkomstig van Wim de Boer, apéritief doet een declamatie van Ina van Duiine het uitstekend. Als tafeldrank mogen zijn aanbevolen een eenvoudige Flüte Hans Rcos, een iets rondere Han Kapaan (appel lation oboé) en een Klaas J. Mul der, waarmee men niet slechts aan het orgel, maar ook aan de vleugel terecht kan. Goede wijn behoeft geen krans; de mogelijkheden van de drie genoemde zijn legio: zij zijn zowel afzonderlijk als door elkaar (in) te drinken, als zelfstandige dronk of als begeleiding van de ko- rale maaltijd. Men bedenke alleen, een Mulder, geschonken uit een Wi- dor-fles verliest aan kwaliteit indien gedronken uit een Flentrop-glas Wanneer men zijn gasten eens extra wil verwennen, misstaat een alom geliefde zangsolist zeker niet. De keuze was gevallen op Marco Bakker, die het publiek in zijn ver wachtingen niet teleurstelde. De be zoekers hebben zich dit feestelijke kerstmaal wél laten smaken. Dat men zelf af en toe een handje moest helpen in de keuken, vond men be slist niet erg, getuige de succes volle samenzang. RGH Saai gitaarrecital van Hartman LEIDEN De muzikale malle molen in de Stadsgehoorzaal weet bijna niet van ophouden: Rotter damse en Haagse Philharmoniker, Rijnlands Mannenkoor, een gitarist en het Gewestelijk Orkest volgen elkaar zonder onderbreking op, en de muziekhonger van de Leidenaars is niet te stillen, want alle concerten waren of zijn uitverkocht. Op zich zelf is dit een verschijn sel, waarmee we alleen maar ge lukkig kunnen zijn. Wanneer echter het gebodene beneden de verwach tingen blijft is dit een even grote te leurstelling als wanneer het publiek thuis blijft bij een topprestatie. Tho mas Hartman, Amerikaan met een Spaanse leerschool, stelde diep te leur. Dat hij het zich technisch niet al te moeilijk had gemaakt mag geen punt van kritiek zijn. Het telt echter wel mee, indien deze stof in derdaad als stof, d.w.z. zo droog als gort, wordt gepresenteerd. Als diep tepunt vermelden we de Nocturnal op. 70 van Britten, een meesterlijk geschreven "variatie-werk in spiegel schrift": het basisthema. Come thou heavy sleep van Dowland, wordt pas aan het eind integraal gegeven. Leek Hartman zich voor de pau ze van dit zondagochtend-koffiecon cert nog toe te leggen op fraai klin kend snarenspel, na de pauze maak te hij soms technische fouten, die we zelfs amateurs zouden aanreke nen. Van enige persoonlijke interpre tatie was tijdens dit concert geen sprake, tenzij de grootst mogelijke onverschilligheid als zodanig mag gelden. RON HARMS 2.00. 4.30. 7.00 Tentoonstellingen 2.00 uur, 14 Jaar. Nachtvoorstelling: ..Little big Intensieve verpleging: dag. v. 14.00 tot 14.30 u 1.30 u en van 18.30 tot 19 XX) uur £naege««t. dinsdag en vrijdag 13 14.30 uur; zondag» 11—12 uur en 1410 uun eerst» klasse: de gehele VUst Botermarkt 3, Oalene i Alex de Vrede schilderijen Lenl Llntelo tlieaterpoppen Alike Blan kevoort keramiek Machteld Hoo- yen gouaches en Sees Vlag ke- otheek Luifel baan STUDIO: „Elckerlijck" dag. 2.30. 7.00 Tentoonstelling tekeningen 2.30 REX ..Hoog het been. de liefde lokt" dag. 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. Kinder matinee „101 Dalmatiërs", woe. en za. van Herman Damei Luuk Gransjean. Van 13 dec. 8 Jan. (Tijdens de feestdagen gesloten). Ope ningstijden van de bibliotheek of na 40, expositie litho's t/m 24 Jan. (v Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch ziekenhuis behalve van dIns lag 13.00 uur tot woensdag 13 00 uur (Dlaconessenbul») en van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 18.00 uur (Eli- sabetb Kiekenhuis) Bezoekuren Ziekenhuizen 14.00 uur en 18.30-19 30 uur Knderzaal: van 13 00-14 00 woensdagavond (uitsluitend zit" de bezoekuren ais volgt: 18.30—19.30 uur Voor de prematurenafdellng gelden de volgende bezoekuren (alleen voor patiënten door. lopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe- Dlaooneesennul» Mlddagbezoekuur; EJlke dag- 14 jaar hebben 18 30—19 00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e Klae 13.30—14.1D en 18 30—19.30 i St. Elisabeth-zie ken hu is volwasse- echtgei met 22 februari "76. Leidse bioscopen LUXOR: „Jaws", dag. 2.30. 7.00 e COU (hartbewaking) dag. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kunneD dag en nacht worden gemeld by het Informatiecentrum Geluids hinder Schiphol (020175000) teuws 22 december 1975 Honderd jaar geleden stond in de krant In de "Week" las men de zer dagen het volgende vers je over de belasting: "Wat tal van lasten is er hier niet uitgeschreven't Is, als ik wel bedenk, bijna om van te beven. De handel wordt ge dwarsboomd en verdrukt, "Betalen" is het woord, hoe 't volk ook gaat gebukt. Be lasting op de turf, belasting op de kolen; Belasting op den weg, waar 'k op verslijt mijn zolen; Belasting voor 't pa tent, belasting op het zout; Belasting op den steen, be lasting op het hout; Belas ting om de rook de woning uit te leiden; Belasting op de knechts, belasting op de mei den; Belasting op het bier, op zeep en op azijn; Belas ting op de deur. belasting op den wijn; Belasting op den grond, op polders en op waarden; Belasting op 't ge slacht. belasting op de paar den; Belasting op het raam, dat licht geeft in mijn wo ning; Belasting op den hond, voor zijne hulpbetooning Belasting op het huis, voor d' eigenaar en gebruiker; Be lasting op de thee, op sterken drank en suiker; Belasting op de kunst, belasting op 't vermaak; Ja, 't is een zeld zaamheid, een niet belas te zaak; Zelfs moet men, om geen scha zich op den hals te halen, Het zegel bovendien aan 's rijks kantoor betalen. En nu nog op tabak! Als ik minister was, 'k Liet geen piano's vrij, veel minder bloe menkcLS, Maar bovenal, gewis, moesten ook niet ontbreken. Die 't lieve Hollandsch geld in vreemde fondsen steken". Vijftig jaar geleden: In Hongarije is. in verband met een communistisch com plot, een aantal personen ge arresteerd, onder wie de re dacteur der Wiener Volks- wirtschaftlichen Nachrichten, L. Kalcker, zijn vrouw en Ministerialrath Marech, die tijdens den oorolg wegns te kortkomingen uit het depar tement van volksopvoeding ontslagen was. Kalcker heeft bekend in betrekking te staan tot Sowjetkringen in Weenen en belangrijke in lichtingen over Zuid-Slavië naar Weenen overgebracht te hébben. PANDA EN HET MEESTER-MONSTER Moe en druipend kwamen Panda en professor Kalkar bij de herberg aan - en Panda opende de deur. Uit de gelagkamer sloeg zulke luide muziek naar buiten, dat ze bijna achteruit geblazen werden. Het was een harmonika-speler die zo'n lawaai maakte. "Komt u er in, heren!" riep de herbergier boven het kabaal uit. Hij speelt mooi hard hè? Dat doen we speciaal voor onze klanten. Dan horen ze de schimmige woudhoornblazer niet, als die zijn spooklied speelt". "M-maar u hebt helemaal geen klanten!" schreeuwde Panda. De waard haalde droevig de schouders op. "Dat komt omdat me luidkeels. "Want dan kunnen e Panda wilde juist v hier bij nacht de straat niet op durft", verklaarde hij vreselijke en geheimzinnige ongelukken gebeuren", rtellen van de lawine die ze bijna op zich hadden nieuwe klant binnen stapte. Hij zweeg verbluft toen hij diens vreemde uitrusting zag. "Ja, ja, die meneer kan er tegen!" riep de herbergier"Hij is er op gekleed. Als hij in het meer valt, wordt hij niet nat - en als een steen op zijn hoofd valt, doet het geen pijn". GARNALEN CROQUETTEN 2 blikjes (a 180 gram) fijngemaakte garnalen; 4 a 6 eetlepels tarwe bloem; 6 eetlepels boter; lal 1/2 dl room; witte peper, fijngehakte dille, (ei). Bereiding: Smelt een deel van de boter in een steelpan en meng de bloem er doorheen. Voeg er het sap van de garnalen, de room, de witte peper en de dille aan toe. Laat het mengsel onder goed roeren even zachtjes doorkoken. Roer er de fijngemalen garnalen en het ei met een vork doorheen en laat het mengsel afkoelen tot het koud is. Vorm er de croquetten van en bak deze in boter tot ze goudbruin zijn. Garneer de croquetten met citroenschijQes en dille. Serveer ze met nieuwe aardappelen, gesmolten boter en sla. 2.91 KJK C£A£ES 'N n SWEET HOMR PIE ki<£ DEBVNKEZ ftj ITTGEAAPT' v^| Oberonf Haar lei Jommeke De Amerikaanse filmacteur Frank Tully, die in honderden films humoristische rollen heeft ge speeld, is op 67-jarige leeftijd in Californië overleden. Tully, een kleine, gezette man, heette in werkelijkheid Frank Tho mas Sullivan. Zijn laatste optreden in een film was in "Funny girl" met Barbara Streisand. Het be kendst werd hij echter als de trou we kameraad van Spencer Tracy in "The last hurrah". De actrice Myra Ward is gis teravond tijdens een voorstelling van het toneelstuk "Alles over lief de en ontrouw" ln de Rotterdamse Schouwburg plotseling onwel ge worden. Dokters die in de zaal aan wezig waren vermoedden een lichte hartaanval. Myra Ward is opgeno men in het Zuiderziekenhuis. D' voorstelling moest worden ge staakt. R.O. prima oncler I an Otterloo LEIDEN Nog steeds is Jean Martinon ziek, zodat het Residentie- Orkest ook voor het concert van vrijdagavond naar een vervanger moest omzien. Op het programma stonden liet Requiem van Fauré en de symfonie "Urbs Roma" van Saint- Saëns gepland. Men had geen bete re vervanger kunnen vinden dan Willem van Otterloo, die echter de Nederlandse première van Saint- Saëns gunde, en dit werk elegant verving door de 4e symfonie van Brahms. "Het oog van de meester....", zegt een bekend spreekwoord, dat gisteravond meer dan ooit van toe passing was. Het orkest musiceer de met een gedisciplineerdheid die men bijna verloren waande. Zo was dus een hechte basis aanwezig voor een perfecte weergave van de inten ties van Van Otterloo, die voor wat betreft Brahms en Fauré als een autoriteit geldt. Brahms' symfonie kreeg dan ook een meeslepende ver tolking, die we slechts in het andan te iets precieuzer hadden willen zien. Fauré's Requiem hoorden we dit jaar al enkele malen eerder, zij het uitgevoerd door amateurgezelschap pen. Hoe verdienstelijk ook, deze uitvoeringen verbleekten in het licht van de grootse vertolking die het meest berustende van alle Re quiems gisteren ten deel viel. Het grote koor van het Rotterdams Con servatorium zong met een hier ter stede zelden gehoorde klankschoon heid. De sopraan Jill Gomez zong het Pie Jesu met een strak timbre tot in de laagste regionen, met een roerende verstilling. De baritonpar tij werd door Bernard Kruysen ex pressief verklinkt, zij het dat zijn tremolo de sereniteit van het werk soms deed vervagen. RON HARMS Wielrennen De Frisol wielerploeg zal ook in 1976 rijden met een Ne derlandse licentie. Van het oorspron kelijke plan om naar België te gaai is afgestapt en dat betekent dat e: iets meer werkgelegenheid zal zijl voor de Nederlandse profs. Voetbal Bulgarije heeft gisterei ln La Valetta de uitwedstrijd tegei Malta voor groep 8 van het kwali fica tie toernooi om het Europees kam pioenschap voor landenteams gewon nen met 2-0. De stand in deze groei luidt: West-Duitsland 5—7; Grieken land 6-7; Bulgarije 6-6; Malta 5-2. Schaatsen Als afsluiting van eei trainingskamp ir Da vos waar hl in de afgelopen dagen reeds nieuw Zwitserse records reed op de 500 en de 10000 meter, heelt Fran Krienbühl opnieuw nationale record scherper gesteld. De schaatsmij reed hij in 2.07.8 en op de 300 me ter noteerde de 46-Jarige Zwitst 7.43.5. "ZOHOOL W&SAU AJ/öih "t h ongelooflijk.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21