PSV VONNIST ZICHZELF Aanzet tot bouw van Leidse ijshal Griek: Dan zie ik Quaars wel op het bureau Scorebord Voetbaltopper met Feyenoord soms een bokswedstrijd Getuigen MAANDAG 22 DECEMBER 197S PAGINA 11 SPORT ^HsPORT SPORT SPORT EREDIVISIE FeyenoordPSV 10 FC Amsterd.De Gr.schap. 10 Telstar—NAC 2—0 MVV—Excelsior 1—0 NEC—FC Den Haag2—1 EindhovenSparta 11 Ajax 14 10 3 1 23 38-16 PSV 15 9 3 3 21 43-16 Feyenoord 15 9 3 3 21 35-21 Twente 14 9 2 3 20 28-12 NEC 15 5 8 2 18 23-19 Sparta 15 4 9 2 17 19-17 AZ*07 14 6 4 4 16 22-17 Boda JC 14 6 4 4 16 21-18 D. Haas 15 6 3 6 15 30-24 Telstar 15 4 6 5 14 27-25 MVV 15 5 4 6 14 19-22 Eindhoven 15 4 5 6 13 18-29 Amsterd 15 4 4 7 12 18-24 NAC 15 3 5 7 11 9-22 Gr-OChap 15 2 5 7 11 24-40 O. A. Eag. 14 1 6 7 8 16-30 ütreoht 14 2 3 9 7 18-35 Exoeteor 15 2 3 10 7 8-26 EERSTE DIVISIE Volendam—SVV S—1 FC GroningenSC Amersf. 20 Helmond Sp.FC Dordrecht 11 HeerenveenVitesse 20 Willem II—PEC Zwolle 2—2 FC VlaardingenVeendam 20 FC VVV—Haarlem 2—3 Haarlem 18 14 3 1 31 42-18 FC WV 17 11 3 3 25 30-14 Groning. 17 8 6 3 22 27-14 Fort. SC 16 9 3 4 21 30-21 Heerenv. 17 8 3 6 19 24-18 Wagening. 16 7 5 4 19 29-13 Vitesse 17 6 6 5 18 28-21 PEC Zw. 17 6 5 6 17 22-20 Veendam 17 5 6 6 16 16-21 Willem 2 17 5 6 6 16 20-30 Cambuur 16 5 5 6 15 24-27 Vlaarding. 17 4 7 6 15 20-20 Volendam 17 4 7 6 15 19-22 Dordrecht 17 5 5 7 15 22-27 D. Bosch 16 5 3 8 13 18-21 Helm. Sp. 17 5 3 9 13 16-26 Amersf. 17 4 3 10 11 21-37 Heracles 17 5 1 11 11 15-29 SW 17 2 4 11 8 16-40 Fortuna SC en Haarlem periode kampioen. Nico Jansen, toch weer goed voor een treffer, loopt keihard hl op doelman Van Gerven. Van Kraay heft bezwerend de hand op. SPORT I SPORT SPORT grensrechter Griek dus. Hij gebaarde wild, stapte naar voren en diende me een kopstoot toe. Ik stond even te duizelen, toen Quaars opstond en zoiets zei van: 'neem me niet kwalijk'. Dat lijkt me Amsterdammer Griek duidelijk, nietwaar?" De uiterlijk op zijn onschuld gfccul- vallend rustige Griek bevestigde aan vankelijk dat hy een aanklacht zou Indienen bij de politie. Na overleg met zijn "bazen" van de scheids- na afloop van de met emoties laden topper Feyenoord - PSV. "Zeg verder maar niets", maande scheidsrechter Bootsen zijn dant, ma£ wilde best gen. "Na dat doelpunt, dat inder daad buitenspel was, rende ik met- weg richting middenveld, ROTTERDAM De knock-out diende PSV zich tenslotte, twaalf minuten voor tijd, zelf toe. Een buitenspeldoelpunt van Quaars betekende de inleiding, een „kopduel'' tus sen hem en grensrechter Griek het vervolg en het wegzenden van de PSV'er het gevolg. De consequentie was dat de Rijvers-équipe de laatste fase van de competitietopper tegen Feyenoord gedesillusioneerd en met tien man moest uitspelen, waarmee de weg naar een „late" gelijkmaker praktisch werd afgesneden. Feijenoord kreeg in die tumultueuze slot minuten zelfs nog een unieke kans om de minieme 10 voorsprong via een strafschop uit te bouwen, maar Schneider liet de mogelijkheid onbenut. Het was niet van invloed op de puntenverdeling. Feyenoord boekte een verdiende zege na een zeer matige ontmoeting die soms meer op een bokswedstrijd leek dan op een topper en die een incident nodig had om sensationeel te worden. Door Ad van Kaam Een teken aan de wand. PSV doet telkenmale pogingen om van de gehate bijnaam „Provinciale Sport vereniging" af te komen. Telkens echter wanneer het Eindhovense prestige een duw in de goede rich ting heeft gekregen volgt onmiddel lijk weer een terugval en komt het "provincialisme" weer boven drij ven. Zo ook nu weer. Wie die kop stoot uitdeeldeGriek of Quaars, het doet niets af van het onge controleerde, amateuristische ge drag van de PSV'er. Zijn schot trof roos en het moet voor hem onge twijfeld een bittere teleurstelling zijn geweest, dat het doelpunt in de ogen van scheidsrechter Boosten geen genade kon vinden. Dat twee van zijn ploeggenoten (Lubse en Willy van der Kerkhof) buitenspel stonden was overduidelijk waar neembaar, ook voor Quaars. Toch moest hij verhaal gaan halen langs de zijlijn, notabene bij de "verkeerde" man. Hij vond er zijn "Waterloo", hetgeen betekende dat nog slechts tien PSVers in het strijdperk achterbleven. En dat ter wijl PSV zich juist had opgemaakt voor het laatste offensief en in de Van Kraay ("ze hebben alleen leedvermaak") ten opzichte van de fotografen die de "afgang" van Quaars op de gevoelige plaat wilden vastleggen was ook bepaald niet professioneel. Rijvers had na af loop geen commentaar. Een teleurstellend duel, Feyen oord—PSV. Van het begin af aan heerste er een geprikkelde en ge spannen sfeer tussen de twee teams. PSV ging in de eerste helft bijzonder nerveus te werk. zonder enige durf en er blijkbaar enkel op uit om, koste wat het koste, de nul te handhaven. Uitgesproken bang acteerde het stoppersduo Van Kraay/Krijgh. In constructief op zicht presteerden zij helemaal niets en voor het overige bepaalden zij zich tot het keiharde attaqueren van Nico Jansen. De blonde Trommelaar' lag zodoen de meer dan dat hij stond. Arbiter Theo Boosten deelde enkel verma ningen uit. Dat bleef hij de hele wedstrijd doen, uitgezonderd dan die laatste tien minuten toen hij rood en geel offreerde aan respectieve lijk Quaars en Poortvliet. Laatstge noemde zou Boosten hebben 'aan geklampt'. Het was doelman Van Gerven die dit deed. maar in zijn nervositeit noteerde Boosten de ver keerde. Keiharde confrontaties tus- periode daarvoor enkele goede kan sen had gekregen. Het gedrag van sen Van Hanegem en de Van der Kerkhofs, tussen Wim Jansen en René van der Kerkhof en de repres- sailles van Nico Jansen ten opzichte var. Krijgh en Van Kraay liet de arbiter onbestraft. Daarnaast werd er ook nog gevoet bald. Door Feyenoord in de eerste helft, door PSV pas ver na rust. 'Achter' kende Feyenoord in het eer ste bedrijf nauwelijks problemen, want PSV durfde niet één keer met meer dan drie mensen naar voren. Een straffe mandekking en goed storen op het middenveld smoor den bescheiden Eindhovense pogin gen al in de kiem. Vrye verdediger Ramljak kon zodoende een foutloze partij afleveren, de PSV-spitsen Van der Kuylen en Van der Kerkhof daarentegen speelden geen enkele rol van betekenis. Op het middenveld deed Van Hanegem soms aardige dingen en werkten de overige Feyen- oorders opvallend hard, maar in de voorste lijn lukte het niet best. Nico Jansen beëindigde zijn acties meestal 'horizontaal' en Kristensen liep hopeloos naar zijn vorm te zoe ken. Kansen kwamen er dan ook alleen door fouten van de PSV'ers Van der Kuylen en René van der Kerkhof, maar Kreuz en De Jong Boosten steekt 'het raod' weer iveg. Quaars kan praten wat hij wil: hij moet het veld verlaten. misten. Nico Jansen, wie anders, deed dat op slag van rust niet. Hij was een fractie eerder bij de bal na een voorzet van Schneider dan doelman Van Gerven en dat bete kende 1-0. Die goal bleek goud waard. Na rust was PSV wel gedwongen een offensiever houding aan te ne men maar aanvankelijk kreeg Feyenoord via de goedspelende Ros bergen en De Jong nog de beste kansen. Na verloop van tijd kwam PSV dan eindelijk toch en Poort vliet, Edström en Quaars kregen, omdat de Feyenoord-defensie een paar maal aarzelde, uitstekende mo gelijkheden op de gelijkmaker. Quaars knalde de bal buiten bereik van Trey- tel echter spijkerhard tegen de lat. Ds spanning werd PSV daarna te veel, de wedstrijd ontaardde in een chaos. Quaars "stootte" zijn ploeg "tenslotte voor het hoofd. Toen de kruitdampen waren opgetrokken lag de bal, een seconde voor tijd, op ds stip omdat Van Kraay hands had gemaakt in het strafschopgebied. Dick Schneider mikte wel erg on nauwkeurig. Het gaf het beeld van het povere duel treffend weer. Trieste zaak dat geval van Quaars en Griek. Vooral voor Quaars. Zelfs al krijgt hij van de rechter gelijk, dan nog kan het hem een aantal wedstrijden kosten. Vol gens mij wint die grensrechter de zaak voor de KNVB: hij stond daar immers als meerdere. Hij hoefde niets te verdedigen; hij wachtte een speler op die vol emoties zat omdat zijn doelpunt ivas afgekeurd. En in zén laatste geval kun je in je drift toch wel gekke dingen doen. Die gedachte zal meespelen bij de tuchtcom- missie, waarbij het „ja" van Griek tegen het „nee" van Quaars wordt. Daarbij zullen verklarin gen van getuigen Quaars wél niet veel helpen: hij kreeg tenslotte de rode kaart van Boosten. Overi gens was dat een juiste beslissing. De scheidsrechter moet afgaan op de informatie van zijn grensrech ter en kon toen natuurlijk niets anders doen. Triest vooral omdat het allemaal niet nodig ivas. De dat ik ook vrolijk naar Engeland vertrek voor een weekje vakantie. Daar ga ik nog twee wedstrijden van Queens Park Rangers bekij ken. Volgende week maandag gaan we met Feyenoord dan weer in trainingskamp om de kerst, pondjes er af te werken. Dan nog iets: Loes en ik hebben nog niet „aangetekend"zoals vorige week in een ochtendblad stond. Dat doen we pas volgend jaar, want we willen in juni trouwen. wedstrijd was een echt Engelse „pot" die alles bood, alleen soms op de verkeerde manier. PSV hoeft ook nooit meer te beweren dat het zulk „clean" voetbal speelt: die jongens speelden hard. geniepig. Wij zijn ook geen doet jes, maar wij ontkennen dat niet. PSV hoeft dat nu ook niet meer te doen. Het is trouwens goed dat we gewonnen hebben, anders was de competitie voor ons afgelopen geioeest. Nu hebben we weer een beetje moed gekregen, vandaar rechtspraak van de KNVB af te wachten. Heel wat nerveuzer, ont daan zelfs, stond 'de getekende' er bij, een striem over de opgezwol len neus als herinnering aan de con frontatie met de man die geen ge nade kende met zijn doelpunt. Vol gens Quaars ook niet met hem, want zo vertelde de PSV'er: de ware toe dracht van 't geeburde was wel heel anders dan Griek het had voorge steld. "Ik loop", vertelde Quaars met een 'benepen stemmetje", "naar die man toe om hem duidelijk te ma ken, dat het doelpunt helemaal geen buitenspel was, want er stond nog een Feyenoorder op de lijn. Ik vraag wat er is, doe een stap naar voren en krijg plotseling een kopstoot, zo dat ik achterover val. Als iemand zoiets op straat doet wordt hij op gepakt. Ik ga dan ook naar de po litie om een aanklacht in te dienen. Ik heb getuigen", zei Quaars en hij doelde ondermeer op Willem van Hanegem die tegen hem g'azegd zou hebben: "Ga er nu maar uit, ik heb gezien, dat hij het deed". De anders zo praatgrage Feyenoorder zelf hield na afloop zijn mond. Net als PSV-trainer Rijvers overigens. "Ik heb geen commentaar, want anders ga ik misschien gekke din gen zeggen", verontschuldigde de kleine oefennteester zich. Quaars* medespelers waren duidelijker. Zon der uitzondering stelden de Eind- hovenaren zich achter hun wegge zonden ploeggenoot op. René van der Kerkhof: "Dit had nooit ge beurd als de KNVB een behoorlijke scheidsrechter voor deze wedstrijd had aangesteld. Die Boosten kan er geen fluit van. Ik kan me niet voor stellen, dat Bertus zoiets zal doen. Hij is één van de sportiefste spe lers die ik ken". En scheidsrechter Boosten tenslotte: "Ik heb zelf niet geconstateerd wat er langs de zij lijn gebeurde, maar heb onmiddel lijk consult gepleegd met mijn grensrechter. Die vertelde, dat Quaars een kopstoot had uitgedeeld. Hiervoor is slechts één straf: de ro de kaart. Op het wedstrijdformulier heb ik het ook zo duidelijk gemaakt". AD VAN KAAM ROTTERDAM Ondanks het feit dat hU acht min. voor tyd als eer ste naar de kleedkamer mocht, duur de voor Bertus Quaars het topduel tussen Feyenoord en PSV het langst. Omdat de nasleep van alle gebeur tenissen hem tot kwart voor zes in Rotterdam hield. Toen had Quaars op het politiebureau Groot IJssel- monde een aanklacht ingediend te gen Gerard Griek, grensrechter van het betaald voetbal. Via de radio had zich een getuige gemeld en toen Quaars, in gezelschap van manager Ben van Gelder en de PSV-bestuur ders Groeneveld en Bakers, bij hec politiebureau was aangekomen was daar reeds "een aanhanger" te vin den. De Eindhovenaar M. Kuipers: "Er bestaat geen twijfel. Je kon zien, dat Quaars het met gebaren over het afgekeurde doelpunt had. Daarna kwam do grensrechter naar voren en deed iets wat Je als kopstoot zou kunnen betitelen. Voor het on recht wat deze speler is aangedaan, wil ik getuigen". De onoverzichtelijke zaak berust nu bij de tuchtcommissie van de KNVB en bij de Rotterdamse poli tie. Waarbij het niet is uitgesloten, dat, In deze voor het betaald voetbal unieke situatie, verschillend wordt geoordeeld. Quaars: „Ik zou niet weten wat er nu gaat gebeuren". En grensreohter Griek: "Ik weet het: ik sta als een eenling. Jammer ge noeg heeft ook m'n collega Moos het niet gezien". LEIDEN De aanzet voor de bouw van een ijshal in Lei den is gegeven. De Leidse zakenman Ton Menken heeft za terdag van B. en W. van Leiden een brief ontvangen, waar in hem werd meegedeeld dat in beginsel is besloten hem een stuk grond aan de Leidse Vondellaan voor 75 jaar in erf pacht te geven. Menken moet nog wachten tot de officiële vergunningen loskomen, en kan dan echt beginnen aan het drie miljoen kostende project dat op I oktober 1976 klaar moet zijn. Dan zal Leiden kunnen beschikken over een over dekte kunstijsbaan die uniek is in Nederland. In een hal van 82,5 bij 46,5 meter zal behalve een ijshockeybaan ook eerr hardrijbaan van 220 meter lengte komen. Menken die al in juni een officië le aanvraag indiende, hoopt snel met de bouw te kunnen starten: de ze week gaat hij afrondende ge sprekken voeren met aannemer en architect: per 1 januari neemt hij ontslag als mede-verkoopdirecteur Van Menken Landbouw. "Ik heb er veel vertrouwen in", zegt de za kenman, die aan het hoofd zal ko men te staan van een door hem zelf op te richten Recreatie-BV. Basis voor die BV zijn de drie midgetgolf- banen die Menken in Wassenaar, Voorburg en Zoe term eer bezit. "Uit een haalbaarheidsstudie die ik Ton Menken In oktober '76 moeten we ch aaien Ton Menken heb laten maken door CBC uit Maarsbergen is gebleken dat Leiden mogelijkheden heeft. Dat het run nen van zo'n ijshal een haalbare kaart is. De ijsclubs in de omgeving zijn in ieder geval al erg geïnteres seerd en de kosten zijn in vergelij king met de kosten van andere ijs banen nog laag. Het wordt dan ook een simpele hal. Simpel en efficiënt. Natuurlijk komt er ook een 'restau rant-gebeuren in, maar zonder poes pas Uitgangsstelling is dat de mo gelijkheid wordt gecreëerd om lekker recreatief te schaatsen". De bedoeling is dat dat gedurende negen maanden per jaar zal kun nen gebeuren: "Dankzij een specia le constructie van de vloer. Andere ijsbanen zijn niet rendabel omdat de kosten voor een heel jaar niet te bestrijden zijn uit de ontvangsten van zes maanden. Door die nieuwe constructie van de vloer zouden wij zelfs twaalf maanden open kunnen blijven. Voorlopig kies ik nog voor negen maanden". Menken mikt per se niet op topsport. Althans niet in eerste instantie. De man die in het verleden zo veel plannen had om betaalde top sport naar Leiden te halen (rond 1970 voerden hij en Theo Nijssen actie om profvoetbal in de stad te krij gen) heeft zich "bekeerd" tot de re creatiesport. "Ik begin nu liever aan de basis. Misschien dat in die hal topsport zal groeien, forceren zul len we het beslist niet. De verwachting is overigens wel dat er een ijshockeyvereniging zal worden opgericht. Ik ben al bena derd door enige mensen. Ik heb trouwens ook al toezeggingen bin nen voor de financiering van het project. De bouw zal verder wor den betaald uit de opbrengst van de voorfinanciering van reclame en uit de opbrengst van uit te geven obliga ties, al realiseer ik me ook dat die obligaties een erg onzekere factor zijn Daaraan hang ik me dan ook niet op. Mocht de opbrengst van die obligaties tegenvallen, dan ben ik daarvoor gedekt in de normale bank- financiering. Ik zie het helemaal zit ten, ga me volledig tegen dit project aangooien. Vandaar dat ik wegga bij Menken Landbouw. Sport had altijd al mijn interesse. Nu moet ik de stap wagen. Misschien kunnen we in februari al met de bouw begin nen. Maar al beginnen we in Juli, per 1 oktober van het volgend Jaar moeten we kunnen gaan draaien". PAUL DE TOMBE 1. Geols (Ajax) 18, 2. Lubse (PSV) 11. 3. Hazelhekke (De Graaf schap) 10, 4. Edström en V. d. Kuy len (beiden PSV) 9. 6. Schoenmaker (FC Den Haag), Nanninga (Roda JC), Smeets (MW). Van Kooten (Telstar) en Nico Jansen (Feyen oord) 8. ATLETIEK Claire Spauwen Nederlands snelste dame op de ma rathon, is gisteren in Leuven, as tweede geëindigd in een interna tionale veldloop over vier kilometer De Belgische Van Emmelen wer< eerste. BOKSEN De Panamese bokse: Duran heeft zaterdagavond in Sar Juan Porto Rico) met succes zijl wereldtitel in het lichtgewicht ver dedigd. In de vijftiende ronde sloei hij zijn tegenstander, de Mexicaaj Ortiz, knock-out.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11