Gegijzelden in goede conditie Eén mast voor kabeltelevisie aam „Bezetters attent en beleefd99 PPR beraadt zich over medewerking aan kabinet-Den Uyl dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! Eindelijk overeenstemming in regio Leiden 'n Philips Hoogtezon is o.a.goed voor uen uw kinderen UTERDAG 20 DECEMBER 1975 AMSTERDAM (SP) Vijftien da- gen lang heeft de gijzeling in het Indonesische consulaat-generaal in Amsterdam geduurd, om precies te zijn: 360 uur en 55 minuten. Het begon op donderdag 4 december, toen Nederland al twee dagen in angstige spanning meeleef de met de gijzelaars in de stoptrein Groningen-ZwoHe bij Wijster. Zo is het allemaal gegaan: Donderdag 4 december 12.20 Nadat een man op 'het in het consulaat gevestigde reisbureau In- trans om informatie vraagt voor een reis naar Indonesië, steken hij en zes anderen wapens de lucht in en bezetten het consulaat. Omwonen den horen ort daarna schotenjc De gealarmeerde politie zet de omge ving van het gebouw in de Brachthuijzerstraat af. 12.30 Drie mannen proberen zich via I een touw uit een raam op de tweede verdieping in veiligheid te stellen. Twee 'komen weg, maar de derde wordt in de nek geschoten terwijl hij het raam van de eerste etage passeert. Hij valt van enkele meters hoogte op de grond en wordt ernstig gewond weggedragen. 13.00 Politie met karabijnen ver sterkt de afzetting. Iemand gooit uit het consulaat een briefje op straat- Pas na enige tijd wordt het door een politieman weggehaald. 13.30 De politie denkt dat er 25 gijzelaars zijn, onder wie tien kinderen van het Indonesische schooltje 14.07 Volgens ontsnapten zijn de overvallers Zuidmolukkers, gewapend mei pistolen en automatische pistolen. Boven de ingang van het consulaat wordt de vlag van de Zuidmolukse republiek RMS uitge stoken. 14.15 Een wanhopige man probeert te ontsnappen uit een kamer op de twee etage waar hij zich heeft verschanst. Terwijl hij in het raamkozijn zit, worden vanuit huizen naast het consulaat matras sen op straat gegooid. 14.35 Op het moment dat de overvallers de deur van het kamertje open schieten, springt de man naar buiten. Hij heeft eerst nog op de muur, naast het raam geschreven, dat de matrassen 20 centimeter verschoven moeten wor den. Hy komt naast de matrassen terecht. Een hem toegeworpen touw brengt hem in veiligheid. Later blijken de verwondingen fataal: de 52-jarige beambte A. Abedy overlijdt in een ziekenhuis. 15.00 De eisen van de bezetters worden bekend: De Indonesische ambassadeur moet er bij de Nederlandse regering op aan drin gen, dat deze een vliegtuig beschikbaar stelt op Schiphol. Dezelfde eisen als van de treinka pers in Wijster; de overeenkomst tussen de twee acties is duidelijk. Indonisië legt alle verantwoordelijk heid in handen van de Nederlandse regering. 16.50 Er worden vijf kinderen vrijgelaten in ruil voor een radio, een draagbare televisie en een megafoon. Uit verklaringen van de terroristen blijkt dat ndet 25 mensen tijdens de overval in het gebouw aanwezig waren, maar 36 van wie 14 kinderen. Nu dus nog 9 kinderen. 20.00 De komst wordt geëist van dominee Metiari of zijn schoonzoon Pessireron om te bemidden. Beiden waren ook al in Wijster geweest. 23.00 De bewaking wordt versterkt met mariniers. Vrijdag 5 december 11.15 Op het balkon van het consulaat verschijnt een geblind doekte gijzelaar met een strop om 1 zijn nek. Daaraan wordt hij heen en weer bewogen terwijl hij onder schot wordt gehouden. Na een kwartier verdwijnt hij. 14.30 Dominee Metirai en zijn schoonzoon arriveren in Amsterdam. Hij spreekt vanuit het crisiscentrum Indonesische ambassade, omdat de ambassadeur geweigerd heeft. Be kend wordt, dat het de heer Soerjadi zal gorden, chef politieke zaken van de ambassade. Zondag 7 december Er worden 45 warme maaltijden bezorgd. Een vrouwelijke gijzelaar, onder schot gehouden door een terrorist, haalt het voedsel naar binnen. Het macabere ritueel zal zich nog vele malen herhalen. Maandag 8 december Na een dag van onderhandelen verlaat Metiari het consulaat. Hij brengt de laatste twee kinderen Dinsdag 9 december en vrijlating van alle politieke gevangenen op de Molukken-eiian- den. Woensdag, donderdag: het blijft rustig Vrijdag 12 december De aan zijn verwondingen overleden Indonesiër A. Abedy wordt onder grote belangstelling begraven. 14.45 Ds. Metiary deelt de bezetters per telefoon mee, dat hij geen heil ziet in verdere bemiddelingspogin gen. Hij raadt ze aan hun actie te staken en vertrekt met onbekende bestemming. 20.00 Er worden draden aan de ramen en langs de balkons aangebracht, bevestigd aan rode met de bezetters en weet de vrijlating van drie kinderen te bewerkstelligen. Bij zijn vertrek uit het gebouw komen nog eens twee kinderen mee. 19.00 Premier Den Uyl herhaalt dat de regering niet op de eisen van de Zuidmolukkers zal ingaan. De voorzitter van de Vrije Zuidmolukse Jongeren, Etti Aponno, onderhandelt en komt met twee kinderen terug. Zaterdag 6 december Na een gesprek met Metiary en Pessireron stellen de bezetters een nieuwe eiseen gesprek tussen Metiari en een functionaris van de 0.55 Een zieke gijzelaar wordt uit het consulaat gehaald. Het is de heer Cada Datuk, de leraar van het schooltje, die vrijdag op het balkon had gestaan. Hij heeft een zware kou gevat en wordt naar een ziekenhuis gebracht. 10.30 Bekend wordt, dat de heer Abedy is overleden. 14.30 Gesprek tussen ds. Metiari en de heer Soerjadi. Tijdens het gesprek wordt een gijzelaar vrijgela ten: de 62-jarige Hagenaar Pardede, die hartpatiënt is. De eisen van de bezetters zijn nu: Een gesprek tussen Manusama en president Soeharto van Indonesië in Genève cylinders. Explosieven? Of een intimidatiepoging? Er wordt weer om ds. Metiary gevraagd,maar die is volgens de politie onvindbaar. Zaterdag 13 december 11.00 De politie is er in geslaagd, ds Metiary te vinden. 21.00 De Molukse geestelijk leider meldt zich in het crisiscentrum, vergezeld van mevrouw Soumokil en de heer Kuhuwael. Later zegt hij in een TV-uitzending dat er inderdaad explosieven' in het gebouw zijn. 23.30 De bemiddelaars vertrekken naar huis. Zondag zal het gesprek worden voortgezet. Zondag 14 december 12.15 De kapers van de trein in Wijster geven zich over. 13.00 De bezetters van het consulaat blijken op de hoogte van de ontwikkeling in Wijster, zo blijkt na het brengen van 40 lunchpaketten. 15.00 In het consulaat wordt geschoten. Volgens de autoriteiten zouden de bezetters alleen hun wapens hebben willen testen. Maandag 15 december 14.00 Dominee Metiary arriveert weer in Amsterdam. Hij confereert anderhalf uur op het beleidscentrum in het politiebureau, maar spreekt niet met de bezetters. Dinsdag 16 december 13.30 uur Ds. Metiary gaat het consulaat binnen, voor het eerst sinds vrijdagmiddag heeft hij weer contact met de bezetters. Woensdag 17 december Metiary ziet geen reden voor verder contact. 17.10 Bij het dagelijkse „voedselcon- tact" heeft de politieman die het voedsel brengt voor het eerst contact met de terroristen. Hij krijgt van een bezetter „namens een meneer van boven" een portefeuille met geld. De vrouw van de gijzelaar zit sinds het begin van de bezetting zonder geld. Donderdag 18 december 05.30 Het beleidscentrum in het Amsterdamse hoofdbureau van poli tie is reeds op volle sterkte aanwezig, vroeger dan op andere dagen. Men heeft via afluisterappa ratuur de afgelopen nacht dingen opgevangen die wijzen op een belangrijke ontwikkeling. 12.20 De bezetting gaat de derde week in. Al 336 uur lang houden dan zeven zwaar bewapende Zuid molukkers, 22 Indonesiërs en drie Nederlanders gevangen. 16.10 Ir. Manusama arriveert op het politiebureau. 18.10 Ds. Metiary komt ook aan. in het consulaat wordt hij ontvangen door drie bezetters en een vrouwelij ke gijzelaar. 18.35 Metiary verlaat het consulaat. Vrijdag 19 december 11.00 Ir. Manusama en ds. Metiary arriveren. Even later ook Etti Aponno en drie bestuursleden van zijn beweging. Tegelijk worden schoten in het consulaat gehoord. Het blijkt dat de heren „uit balorighe id" hebben geschoten. 12.10 Ir. Manusama en ds. Metiary beginnen een bespreking met de autoriteiten in het beleidscentrum na overleg met de delegatie van Vrije Zuidmolukse Jongeren. 12.40 Ir. Manusama en ds. Metiary vertrekken per auto naar het consulaat in gezelschap van hoofd inspecteur Sietsma en hoofdcommis saris Sanders. 13.12 uur de Bezetting wordt beëindigd. „Ze staan gereed", meldt ir. Manusama. „Laat de bus maar voorrijden. Ze komen naar buiten Ik zal zo spoedig mogelijk nadat ze zijn afgevoerd met u opnieuw contact opnemen om u te melden dat ook de bezetters gereed staan." 13.23 Manusama belt: „De Jongens staan gereed in de hal om zich over te geven aan de politie". I AMSTERDAM (SP) Al heel snel |na hun vrijlating uit het consulaat zijn de 25 slachtoffers van de Am sterdamse gijzeling met. de dolgeluk kige familieleden naar hun"Voningen vertrokken. Van alle gegijzelden was jde lichamelijke en geestelijke condi tie buitengewoon goed. !Tot die conclusie kwamen dr. C. J. Sikkel, hoofd van de Amsterdamse GG en GD, en dokter G. W. Mulder, de psychiater van het ministerie van Justitie, die de afgelopen dagen te- I lefonisch contact met de kapers heeft onderhouden, na een kort medisch I onderzoek. „Er is dag en nacht ver- I schil tussen de conditie van de ge gijzelden uit de tx-ein en van die uit I het consulaat", zei mr. F. J. Kranen-' burg, commissaris der koningin dn Noord-Holland. De gegijzelden werden na hun vrijla ting overgebracht naar gebouw De I Eenhoorn in de James Wattstraat, j waarin onder meer politie en GG en 'GD onderdak hebben. Daar waren ook de familieleden heengebracht. Volgens mr. Kranenburg waren er emotionele! begroetingen, waarbij de tranen de vrije loop kregen. Na een kwartier een half uur werden de gegijzelden onderzocht. Al een uur na aankomst gingen sommigen met een taxi of eigen vervoer weg. Vol lof De uitstekende conditie van de gegij zelden hangt volgens dr. Sikkel sa men met het feit, dat zij steeds in een vei*warmde ruimte hebben geze ten en goed hebben gegeten. De ge gijzelden waren trouwens vol lof over de behandeling door de bezetters. Zij vonden de Zuidmolukkers attent en beleefd. Enkele gegijzelden zwaaiden naar de bezetters, toen zij na de vrij lating in de politiebus stapten. Eerder deze week had het ernaar uit gezien, dat de gijzeling een drama tische wending zou krijgen en dat, evenals bij de treinkaping, iemand zou worden doodgeschoten. „Dat was in de nacht van dinsdag op dag", vertelde minister Van Agt van Justitie. „We zaten dn een huis vlak naast het consulaat en vingen wei eens iets op. „We merkten dat de sfeer plotseling een stuk minder ont spannen was dan anders". De minister betuigde gistermiddag zijn medeleven met de nabestaanden van de heer Abedy. die is overleden aan de verwondingen, die hij de eer ste dag opliep, nadat hij uit een raam op de tweede verdieping was gesprongen. Ook zei de heer Van Agt bewondering te hebben voor de ex- gegijzelden die een vijftien dagen durende beproeving hadden door staan. Dubbel doel De minister deelde mee, dat het be leid op een dubbel doel was gericht: „Het in vrijheid krijgen van de ge gijzelden, zo mogelijk ongedeerd, en het in handen krijgen van de be zetters, eveneens zo mogelijk onge deerd, zonder het doen van conces sies. Gelukkig is dit zowel in Wijster als in Amsterdam gelukt". Het afsluiten van de elektriciteit en/ of het stoppen van de voedselzendin- gen om het verzet van de Zuidmo lukkers te breken noemde de heer Van Agt geen oplossing. „Daar tref Je de gegijzelden méér mee, dan de bezetters, die Jonger zijn er er licha melijk beter tegen kunnen". Psychiater dr. Mulder onderhield vaak telefonisch contact met de be zetters en dat was volgens hem „ple zierig". „Belangrijk in dergelijke si tuaties is, dat van beide zijden de bereidheid ontstaat om contact te houden. Je begint over wat kleinere zaken te praten en werkt naar het grotere toe". Donderdagavond was het\ duidelijk, dat de gijzeling het einde naderde. De gegijzelden, die de eerste dagen verspreid in het gebouw werden vast gehouden maar na de vrijlating van alle kinderen meestal in één kamer lllll op de tweede verdieping verbleven, werden onderzocht door de Goudse arts FanggidaeJ, die zelf ook tot de slachtoffers behoorde. Iedereen was goed gezond. Militairen dragen het prik keldraad weg waarmee eerder een uitgebreide barricade loas ge maakt om het consulaat heen. ADVERTENTIE verstopte afvoer? 'LÜÊD Riool Reimgings Service UTRECHT .ANP. Vandaag zal de PPR-partijraad beslissen of de medewerking aan het kabinet-Den Uyl al dan niet op korte termijn definitief moet worden opgezegd. Aanleiding is het uitblijven tot op dit moment van een nieuwe en weze lijke wijziging van de Wet op de Ondernemingsraden. In d'3 in Utrecht te houden verga dering van de PPR-kerngroep komt een voorstel ter sprake, waarbij op nieuw de steun aan het kabinet af hankelijk wordt gesteld van die nieuwe regeling voor 1 januari 1976 bekend zou moeten zijn en dat daar bij tevens zou moeten worden vol daan aan de door de PPR-geformu- leerde veiiangens hierover. Deze ui- Verste en fatale termijn van 1 Ja nuari is nu verschoven naar 1 februa ri van komend jaar. Deze verschui ving met een maand houdt mede verband met de bijzondere situatie als gevolg van de gijzelingsaffadres in Wijsteren in Amsterdam. In een ontwerp-motie wordt ge steld, dat voor die laatste datum (1 februari 1976) voorstellen tot een werkelijke en wezenlijke wing van de ondernemingsraad moe ten zijn ingediend. Zo niet dan moet de PPR-fractie in de twee de Kamer zijn steun aan het kabi net opzeggen en moeten in dat ge val de PPR-bewindslïeden (v. Doorn - CRM en Trip - Wetenschapsbeleid) uit het kabinet worden teruggeroe pen. In de ontwerp-motie wordt opge merkt, dat de democratisering van het bedrijfsleven "eerste prioriteit" in het kabinetsbeleid moet hebben. De moeilijke sociaal-economische si tuatie onderstreept direct bij het bedrijfsbeleid worden betrokken en daarover kunnen meebeslissen. Vol gens de motie moet "onverkort" worden vastgehouden aan Keerpunt '72 en moet de nieuwe regeling voor de samenstelling, structuur en be voegdheden van de ondernemingsra den in ieder geval bevatten dat de ondernemingsraad uitsluitend zal be staan uit door het personeel geko- z'an leden en dat de werknemers tenminste evenveel invloed krijgen op de samenstelling van de raden van commissarissen als andere be langhebbenden gezamenlijk. Acht en zes jaar geëst wegens doodslag ZUTPHEN (ANP) De officier van Justitie bij de rechtbank in Zutphen, mr. L. R. Montijn, heeft gisteren acht jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 18-jari ge fabrieksarbeider J. J. M. uit Deventer en zes jaar en tbr. tegen zijn 19-Jarige plaatsgenote G.Z. Beiden stonden terecht wegens doodslag in de nacht van 2 op 3 augustus van de 30-jarige Ma ria Kamphuis uit Hengelo (O). "Een aan moord grenzende dood slag" merkte de officier van Justi tie op. De moord gebeurde in de woning van M. Onder invloed van alcohol had M. de vrouw eerst af getuigd, waarna zij is uitgekleed om haar te ontdoen van haar met bloed doordrenkte japon en onder- kleding. Daarna sloeg mej. Z op 't slachtoffer in, waarop beiden pro beerden hun slachtoffer met haar hemdje te wurgen. Toen dat niet lukte stak mej. Z., de vrouw der tien keer met een mes in buik en borst. Voor de rechtbank vertelde M.- dat hij Maria Kamphuis had wil len doden om haar het zwijgen op te. leggen. Hij vreesde dat de vrouw hem voor een klein vergrijp zou aangeven bij de politie. De officier van Justitie wees er op dat M., die zijn jeugd in een aantal inrichtingen heeft doorge bracht, totaal geen schuldgevoel heeft. Hij heeft bij de reclassering gedreigd de eerste de beste die hem na zijn vrijlating zou dwars zitten, "zou 'koud maken". De tot tranen bewogen mej. Z. zei dat ze geen enkel motief voor haar daad kon vinden. Ze had het gebeurde een dag later aan haar verloofde opgebiecht. In tegenstel ling tot de psychiater was' de offi cier van Justitie van mening dat zij volledig verantwoordelijk is voor haar daad. Aanhouding in moordzaak ROERMOND (ANP) De rijkspo litie te Horst h^eft gisteren de 35- jarige Mathias D. uit deze plaats aangehouden in verband met de dood van de 68-jarige alleenwonende L. Spreeuwenberg uit Hegels om- Horst. De laatste werd afgelopen zondag met wandjes aan het hoofd en een oog dood in zijn boerderij aangetroffen. Bovendien vertoonde de hals van de man tekenen van zeer ernstig geweld. De sectie heeft uitgewezen dat de man door ver stikking om het leven is gekomen. (ADVERTENTIE) 'n Philips Hoogtezon zorgt ri energie. Philips Hoogtezon, PHILIPS LEIDEN Via een nieuw op te richten stichting willen de ge meenten Leiden, Oegstgeest en Warmond proberen voor juli 1976 een mast met antenne op te richten, in samenwerking met de firma Multivisie en de Stichting Kabelnet Merenwijk, die dan het signaal kan leveren voor de ka beltelevisie in Oegstgeest en in de Merenwijk. Hiertoe besloot gis termiddag de regionale werkgroep waarin Leiden, Leiderdorp, Kat wijk, Oegstgeest, Rijnsburg, Voor schoten, Warmond en Zoeterwou- de zitting hebben. De nieuwe stichting zal zo snel mogelijk voor signaal zorgen, en weer opgehe ven worden bij het tot stand ko men van de gemeenschappelijke regeling waar de regionale werk groep aan werkt. De particuliere Stichting Kabelnet Merenwijk ontwikkelde enige jaren geleden plannen om in de Meren wijk een net voor kabeltelevisie aan te leggen. Dit is inmiddels geschied, maar het ontbreekt' de Stichting nog aan een mast waarop zij de al aangekochte ontvangtseenheid zou kunnen aanbrengen. De gemeente Oegstgeest sloot eni ge tijd later, augustus 1974, een con tract met Multivisie met een loop tijd van zestien jaar: Multivisie zou zorgen voor "signaal", dat wil zeg gen, beelden en geluid voor een aan te leggen kabelnet in Oegstgeest Multivisie zou hiervoor een mast met ontvangsteenheid bouwen in raadslid Van Aken bovengenoemde regionale wei-kgroep voor het eerst bijeen met de bedoeling een ge meenschappelijke regeling omtrent kabeltelevisie tot stand te brengen. Er volgden toen moeizame gesprek ken tussen Oegstgeest, Multivisie en de Stichting Kabelnet Merenwijk over de bouw van een gemeenschap pelijke antenne mast. Enkele weken geleden zijn deze partijen het uit eindelijk eens geworden over de technische eisen waaraan een mast zou moeten voldoen. De regionale wei"kgroep ondertussen deed de uit spraak dat gesteefd zou moeten wor- i den naar de bouw van één mast voor de hele regio. Boven honderd meter Gistermiddag zijn de partijen tot overeenstemming gekomen: niet Multivisie en Merenwijk zullen een gezamenlijke mast bouwen, maar een nieuw op te richten stichting zal dit doen. Multivisie zal een of ferte voor deze meer dan honderd meter hoge mast leveren, en de Me renwijk zal de ontvangsteenheid en kennis leveren. Er wordt door de nieuwe, tijdelijke stichting naar gestreefd om de mast en ontvangsteenheid voor juli 1976 in 'bedrijf te hebben.Multivisie zal dan ten behoeve van de gemeente Oegstgeest, waarmee zij een con tract heeft hierover, signaal kopen van deze stichting. Ook de Meren wijk zal van de nieuwe stichting, waarvoor wethouder Van Aken de naam Stichting Mast opperde, het signaal kopen. De regionale werk groep hoopt in de tweede helft van 1976 de gemeenschappelijke regeling tot stand te brengen die het beheer van de mast en antenne zal over nemen». De verschllende gemeentes waar kabelnetten zullen worden aan gelegd, kunnen van de Stichting Mast of via de gemeenschappelijke rege ling signaal kopen. De mast zal komen op een ter- re int je achter de riool waterzuive ringsinstallatie bij de vuilverbran ding, naast de spoorlijn. Wat Lei den betreft ligt er al een principe uitspraak van de gemeenteraad over de aanleg van een kabelnet. Een studiegroep z§d nu een uitspraak moeten formuleren over de prakti sche uitwerking, daarna kunnen de kabels gelegd worden in de verschil lende wijken. De Stichting Mast, waarin Oegstgeest en Leiden elk met twee mensen vertegenwoordigd zijn onder voorzitterschap van bur gemeester De Vreeze van Warmond, zal zich evenals de gemeente nog moeten buigen over de exacte kos ten; men kon daar momenteel nog geen indicatie van geven.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7