'We zijn er niet voor een mooi stukje na de preek' Kerkdiensten Hiitinnriiiiaiajp Staalwijk hele week kerst-inn voor ieder SLTSSM1 fspanf'VERWACHTING PAGINA 4 ZATERDAG 20 DECEMBER 19' Beroepimgswerk: Hervormde Kerk bedankt voor Nieuw- Stadskanaal J. L. W. Koppenhol Huizen. Geref. Kerken: beroepen te Lutten A. E. N. de Bruin te Pae- sens, te Noordeloos kand. B. J. G. Roolvink Kollum, aangenomen naar Korhorn kand. J. C. Pockens al daar. Geref. Kerken Vrijgemaakt aangenomen naar Wetsinge, Sauerd Winsum, Obei'gum kand. H. Veld man Zwolle. Geref. Gemeenten: be roepen te Amsterdam-centrum J. Karens Opheusden. Cantorij van Hooglandse kerk krijgt een vaste zondag LEIDEN "Onze ervaring is dat een kerst-inn die met name mikt op bejaarden en eenzamen, niet aanslaat. Vorig jaar hebben we hier een 130 mensen ontvan gen en daarvan waren er niet meer dan zes bejaard of een- De man die ons dit vertelde was ds. R. Steenstra, hervormd pre dikant in Leiden. Hij is als wijk- predikant betrokken bij de vol gende week in het wijkgebouw "Staalwijk" aan de Herenstraat te houden kerst-inn, waarvan de organisatie berust bij het diens tencentrum Tuinstadwijk en het Experimenteel Kerkewerk. Die 130 mensen vindt hij ook wat aan de lage kant, vandaar dat men nu een, wat hij noemt "agressieve" reclame in de wijde omgeving van Staalwijk heeft ge voerd: er zijn niet minder dan 5000 folders met het volledige programma verspreid. De kerst-inn is dus bedoeld voor iedereen. "Het is gebleken, dat er ook in andere bevolkings groepen behoefte aan bestaat. Bo vendien willen we het niet tot de Tuinstadwijk beperken". Als mensen gehaald willen wor den. kan dat. Ze hoeven maar te bellen (telefoon 144112) en er komt terstond een auto. En zijn er soms kerst-inn-gangers die een hele dag willen bijven, met eten erbij, dan zal geen gastvrouw of gastheer daar een stokje voor ste ken. Een van de gastheren heeft al iemand gesproken die dat vast van plan is. Ds. Steenstra raakt er niet van uit zijn evenwicht. "Alles kan. Wonderen vervullen we direct. Alleen het gewone werk moet op die dagen even wachten. Er zal wel een beroep gedaan worden op ons improvisatiever mogen, maar geregeld wórdt het. gewoon bij het organisatiepakket van het ontvangst-team. We heb ben een keuken waar wat klaar gemaakt kan worden, en als het nodig is kunnen we ook rekenen op hulp van buiten". „Ik red me wel" Maar hoe zit het dan met de eenzamen en bejaarden? "Er zijn er veel die zeggen: laat mij maar thuis zitten, ik red me wel. Toch wil ik hun nog eens zeggen :u bent welkom. Elk ogen blik van de dag kunt u.binnen vallen. Zolang de kerstweek er LEIDEN De cantorij van de Hooglandse kerk, die dinsdag avond met de hoboist Han Ka- paan 'n adventsconcert geeft, gaat met ingang van januari op de eerste zondag van elke maand meewerken aan de morgenkerk dienst, ongeacht de predikant die er voorgaat. Daarnaast blijft zij haar incidentele medewerking aan andere diensten verlenen. Met deze regeling is de canitor- organist Joop Brons, aan wie in 1969 de leiding over dit nu 25 le den tellende koor werd toever trouwd, erg ingenomen. "We kun nen ons nu beter op de dienst instellen. En de koorleden hebben meer zekerheid wanneer ze zingen moeten. Het geeft ook een grotere verbondenheid met de kerk". Alle predikanten krijgen van 't koor hiefover een brief, want het is natuurlijk wel de bedoeling, dat zij het aandeel van de can torij in de dienst op zijn waarde weten te schatten. In het adgemeen gesproken: je zult de dominees te eten moeten geven die vlak voor de dienst de organist het lijstje met te zin gen liederen in de hand laten frommelen. In dat geval ontbreekt elke voorbereiding. Een serieus organist probeert daarin verande ring te brengen en niet altijd zon der resultaat. Heel anders wordt het als een cantorij gaat meedoen. Die moét zich wel degelijk preparen. Joop Brons neemt al een paar weken tevoren contact met de predikant op. Pas zo krijg je een goed sa menspel, waarvan - en dat is puur de opzet - de gemeente on middellijk de vruchten plukt. Brons: "Wij zijn er als canto rij op uit, een dienende taak te vervullen. Een cantorij moet func tioneel zijn. Als je 't verschil met een koor zou moeten aanduiden, kun je zeggen, dat een cantorij helemaal meewerkt in de dienst en dat haar aandeel niet als een verfraaiing moet worden gezien. Geen mooi stukje zingen na de preek, al kan dat natuurlijk heel aardig zijn". Is een cantorij, vooral met het oog op het nieuwe Liedboek, ei genlijk niet onmisbaar? Joop Brons: "Ik geloof zeker dat het Liedboek met de aanwe zigheid van een koor geen pro blemen geeft. Onze ervaring in de Hooglandse kerk is niet anders Zonder canttorij duurt het alle maal veel langer. En dan geven de bekende liederen die na de in voering van het Liedboek iets anders gezongen moeten worden, nog de meeste moeilijkheden. Ja krijgt die oude melodieën er bij na niet meer uit. Om een gemeente te oefenen, is een koor haast nog belangrij nog niet is, kunnen ze er nogal makkelijk over praten, maar zit ten ze er middenin, dan kan het verlangen naar menselijk contact weieens te sterk worden. Welnu dan staat Staalwijk open". De kerst-inn loopt van maan dagmiddag 22 december 3 uur tot en met vrijdagavond-26 december. Aan de opening werken het zang koor van het dienstencntrum, een acoordeonist en een conferencier mee. De Leidse cantorij van Joop Brons komt maanagavond zingen. Dinsdagmorgen 10 uur koffie drinken, 3 uur kerstukjes maken, 8 uur films. Woensdag 24 decem ber 10 uur koffie met volksdansen, 's middag kerstspel en 's avonds gewoon open, tot de volgende morgen. Na de nachtdienst in de Marekerk koffie en soep van 12 uur af. Donderdag (eerste kerstdag) 10 uur koffie. 3 uur kerstmaaltijd (Lorentzhof verzorgt 40 maaltij den), 's avonds gewoon open. Vrijdag 10 uur koffie, 3 uur film, 8 uur bingo. Het programma laat alle ruimte voor onderling contact, gesprek, spelletjes en eigen initiatief. Heel Staalwijk zal deze dagen gonzen van activiteit. „Project Staalwijk" (sociëteit voar ka merbewoners) is boven in de weer het dienstencentrum en Experi menteel Kerkewerk beneden. Overal zullen gastheren en gast vrouwen, herkenbaar aan een corsage, de bezoekers ten dienste staan. Ds. Steenstra: "Zij zullen pro beren, demensen het gevoel te ge-, ven dat ieder, zonder uitzonde ring erbij hoort. Een hele week kerst-inn voor ieder. Een van de vele in onze stre ken. •Misschien ook iets voor u? DE Gr. ker dan een orgel. Een orgel laat alleen de melodie horen. Een koor zingt ook de tekst. Dat is een geweldig pluspunt. Wij doen het vaak zo, dat we vóór de dienst een lied zingen, dat tijdens de dienst in beurtzang met de ge meente terugkomt. Het eerste cou plet zingt het koor, het tweede de gemeente, enzovoort. Elke keer als de geeente zingt gaat het dan beter. Is het lied heel moei lijk, dan zingt het koor een paar coupletten voor. Je moet het als het ware spelenderwijs doen". Eigen zettingen Er zijn, qua melodie, toch ook wel minder geschikte liederen. De kritiek op het Liedboek komt toch érgens vandaan. Brons: „Ik geef toe dat het Lied boek, waar ik overigens heel blij mee ben - er staat toch niiet voor niets in de spalmen: zingt de Heer 'n nieuw lied - houterig zettingen bevat. Technisch zal er niets op aan te merken zijn, maar ze klinken zo schools en vorme lijk. In zulke gevallen probeer ik er een eigen zetting aan te ge ven, die naar mijn gevoel, wat muaikaler is en wat prettiger in het gehoor ligt. Dat hoeft hele maal niet sentimenteel te zijn. maar sommigen hebben gewoon een zekere angst voor gevoelig heid, en daardoor worden ze hoe langer hoe strenger. Ik probeer het zo te doen dat alle stemmen een aantrekkelijke partij hebben. Een koor is per slot van rekening geen orgel. Dat kun je naar je hand zetten; het toetsenbord is geduldig. Maar mensen willen toch ook wed wat leuks". Joop Brons voelt het ook niet als een "zonde" als hij het "lied van de week' eens verzaakt. 'Je moet je door een schema niet de wet laten voorschrijven. Een ef fectieve invoering van het Lied boek vraagt een soepel en speels gebruik'. Een specialiteit van de Hoog landse cantorij is het zingen van onberijmde psalmteksten. Cantor Brons in wiens gang aan het Van Banchemhof stapels Bach- muziek de toegang naast versper den, doet hiervoor veel inspiratie op in de Engelse kerkmuziek. Hij heeft familie in Engeland wonen en als hij door dat land zwerft, verzuimt hij niet zich te verza digen aan kerke nen koren. Zijn psalmen 42 èn 43 zijn rechtstreeks aan deze kerkmuzikale traditie ontsproten. Veel gedaan De Hooglandse cantorij. kwam in 1969 zonder dirigent te zitten. Dominee Schoonheim, zelf uitge sproken muzikaal vroeg de orga nist Brons toen, óf hij de leiding voor een poosje wilde overnemen. Dat "poosje" duurt nog altijd voort. Joop Brons: "Dat kwam ook omdat wij al direct een goed aan deel in de dienst kregen. Schoon heim had er veel gevoel voor. We werkten heel fijn met elkaar. Toen hij wegging, was dat voor ons een ramp. Maar het is mee gevallen. We hebben de afgelo pen jaren veel gedaan. Gemiddeld treden we 24 keer per jaétr op, in kerken, ziekenhuizen en be jaardenhuizen. Ook hebben we een keer tijdens een IKOR-dienst in de lutherse kerk gezongen. We doen eerder te veel. Daarom heb ben we al verscheidenen verzoeken om medewerking moeten af wij- Normaal repeteren we één keer per week, maar met het advents- concert voor de deur doen wè het al een poosje twee keer, van kwart voor 8 tot kwart voor 11 Een flinke ruk, dat geef ik grif toe, en we laten geen tijd verloren gaan". Kunnen de koorleden dat wel volhouden? "We hebben er allemaal plezier in. Er is ook een concreet doel. Over de samenstelling van het koor ben ik erg tevreden. Er is geen onderbezetting in verschil lende groepen. De tenoren zijn het kleinst in aantal, maar die zij zo sterk dat ze het gemakkelijk aankunnen. En de bassen geven er een goede ondergrond aan. Nee, versterking hebben we niet dringend nodig. Maar enthousias te zangers zullen we nooit afwij zen. Je moet altijd proberen de kwalitiet te verbeteren. De leef tijden van de leden variëren van ongeveer 20 tot 45 Jaar. Dat be tekent dat er een natuurlijk ver loop is, bijvoorbeeld door huwe lijk. Je moet daarop bedacht zijn. Maar met het opvullen hebben we nog geen moeite gehad". Beperkte mogelijkheden Kostert de cantorij nog hoog gestemde plannen? "Hilversum" of een plaat bijvoorbeeld. Brons: "Nee. We voelen ons prettig zoals het nu gaat. Je moet niet méér willen doen dan Je mo gelijkheden zijn. En die zijn be perkt". Joop Brons is ook nog orga nist. Buiten Leiden wordt hij steeds meer gevraagd. In Ensche de gaf hij een serieconcert na Charles de Wolf en in Lisse kwam hij met Asma in een rijtje voor. Van dat laatste was Brons - hij bekent het eerlijk - echt niet on dersteboven, hoewel hij het Lisser orgelcomité prijst om zijn brede opstelling, waardoor het een heel gevarieerd orgelpubliek weet aan te trekken. Werk genoeg dus. Maar over het orgelconcert in de Pieterskerk dat de NCRV op 1 februari van hem zal uitzen den, hoeft hij zich geen zorgen meer te maken. Dat is al lang enbreed opgenomen. In een lekkere luie stoel zal Joop Brons straks zijn eigen kri tische luisteraar zijn. S.J. DE GROOT Herv. Gem. Hoogl. Alphen. GK Hass# Vennep, CGK 9.80 i, Baptistengem. 10' merlingh R.dam, 6.30 ds. v. Embden, GK 10 en 6.30 ds. Buitenhuis. Boskoop HG 9.30 ds. De Leeuw, 6.30 ds. Heymans, De Stek 11 ds. De Leeuw, GK 9.30 ds. Den Hengst Hoofddorp, 5 ds. Swiertts Koudekerk. Hazerswoude HG 9.30 ds. Kok Zoe termeer, 6.30 ds. Van der Plas Delft, GK 10 ds. Huizebosch Wou- brugge, 5 ds. Versluys, RK Michael de K. 10 ds. Koelman, Rijn, 6 ds. Bouman Heerde, Gr. v. Pr. school 10 ds. De Vos, Overduln 2 ds. Baas, Geref. Kerk Vredeskerk 10 ds. Pijlman, 5 ds. v. Halsema, Triiumfa- 9, Bern ar dus 10.30, Ridderhof 10.30, 7. zo. 8, 10 en 11 Hillegom Boonstra, GK 10 Ribs, ziekenhuis 10 ds. Brederveld, huis 10.30 ds. Pouwels Hille- jeugdkapel Vredeskerk 10 hr. Petrakerk 10 Vlijm, Maranaithakerk 10 ds. stra, 5 ds. Hortensius, Bevrijuiu&&- kerk 9 en 10.30 ds. Bovenberg, 5 ds. Boogert zaaigdienst, Groenhoven 10 ds. Verschoor, De Mirt 10 ds. Post, Mierennest 10 hr. Spijker, Petrakerk >0.30 ds. Franken, Boogaard, Geref. Gem. in Ned. 11.3U en 5.30, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Rebel S.helm, Evang. Luth. Kerk 10.15 kinderkerst feest. Renistr. Doopsgez Gem. 10.15 ds. Meijering, Evang. Christengemeen schap 10 hr. Dikkes, Zendingswerk Mlddernaohtsroep, Zoeterw. singel 21, a„ Baptlstengemeente 10 ds. l bijbelavond en bidstond, Chris- 15. 12 en 6.30. Steen- schuur zat. 7, zo. 10, 11.30. 6 en 7, Lammenscbansweg zat. 7. zo. 9. 10.30 12 en 6. Haarl. straat zat 7. zo. 9.30, 10.45 12 en 6.30. RUndlIk 281. zat. 7, zo 9.30 en 11.30. Boshulzerlaam zat. 7. zo. 9.30. 11 en 12.15, Herensingel pl. Evang. Kerk 11 ds. Si- CGK 10 Den Bosch, RK Kerken: Bonifacius zat. 7. zo. 8.30. 10 en 11.30, Plus zat. 7. zo. 9, 10.30 en 11.45. De Bron zat. 6.30, zo. 9 en 11, Leger des Heils 10 en 6.30. Benthuizen HG 9.30 en 5 ds. Den Dikken. GG 9.30 leesd., 2.30 ds. Honkoop R.dam. Bodegraven HG Dorpskerk 10 Droogers, 6.30 ds. De Vreugd. Sal- Hoff, GK Vrijg. Bult. Verb. 10 ds. Ent, Geref. Gem. 10 en 5 ds. Hof- Rouikema, 7 ds. Blokhuis Schiedam,' Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Scheveningen, Volle-Evang. Hoogmade HG 10 dr. Van Vliet, IK zat. 7, zo. 9 en 11. Kaag HG 10 ds. Westra 7 ds. v.d. Velden Lisse. Heymans, Ontmoetlngskerk 10 ds. Embden, 6.30 ds. evangelis'atiedienst, RK n. CGK 9.30 leesd.. Brandsma Ermelo. RK zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. Aardam 9 en 12. Alphen aan den Rijn HG Ad ventkerk 10 ds. Bogers, 3 kerstzang, s. v. Harmeien. 6.30 ds. Ha- Maramathakerk 4.45 zang, 5 open-deur-dlenst, ds. Bracks van Youth for Christ. G. Herderkerk N„ 9 dr. v. Santen (HA), De Bron 10.30 ds Verploeg. 5 dr. v. Santen (HA). Geref. Kerk: Maranathakerk 10 1 hr. Te.nvenhuts 5 zie Herv. Gem.. Sa'- 1 vatorlkerk 10 en 6.30 ds. Booy, G. Herderkerk 10.30 ds. Dijkstra Bos- Mensen. die leven met een ze- ning, die hun kracht geeft, hun hoop stimuleert, die hen dromen doet dromen, waardoor het „ge wone" leven aan rykdom wint en die hen tijdelijke moeilijkheden beter doet overwinnen. Zij hebben iets om voor te leven, iets om naartoe te leven en zij bezien ook vaak gewone gebeurtenissen met andere ogen. Zo hebben de Joden eeuw in eeuw uit geleefd. Zij verdroegen de dagelijkse moeilijkheden, om dat ze in de verwachting leefden dat éénmaal hun verlosser zou komen, zoals hun profeten dat hadden voorspeld. Deze verlosser zou hun werkelijk eens recht doen, hen laten leven tussen de om ringende volkeren als een volk met een ruggegraat, waar anderen ontzag voor zouden hebben. Naar deze vervulling leefden zij toe, zagen ze uit. Toch, terwijl ze leefden in de verwachting van zijn komst, en wisten dat dit eens gebeuren zou, lieten zij de Wijzen uit het Oogten rustig verder trekken naar de plaats waar dit Kind, die de vervulling zélf was, geboren was. De verwachting was zo'n deel van hun leven geworden, dat ze aan de vervülling ervan geen werke lijkheid meer toedachten. Daarom konden misschien gewone herders, n, die zich om theologie of godsdienst weinig bekommerden, zich spontaan neerbuigen bij de kribbe, waarin dit Kind was neer gelegd en eenvoudig aanvaarden dat deze geboorte hun leven vol komen zou veranderen. Wij kunnen al dit gebeuren tijdens die wonderlijke nacht zo heel lang geleden achteréf be schouwen en overdenken. Wij kunnen weten uit de geschriften, die achteraf werden geschreven, hoe alles zich heeft toegedragen en wie dit Kind was, dat toen in Bethlehem werd geboren. Wij kunnen weten, dat dat Kind de Messias was, de beloofde verlosser van het volk Israël. Maar voor hen was het veel moeilijker. Wie in Hem geloofde, Hem volgde, toen Hij, volwassen geworden, rondtrok door het land, begon te begrijpen, dat zijn leven niet langer paste in het gewone patroon van elke dag. Dat met de komst van deze Messias alles ra- dikaal veranderd was in zijn le ven. Maar voor de meesten was Hy alleen een wonderdoener, iemand, die speciale gaven had zieken te genezen, een buitenge- Gelukkig geeft ons de Bijbel een plaats aan, waar we uit Jezus' mond zelf horen, wie Hij in wer kelijkheid was: de Messias, de door God aangewezene, om men sen rechtop te zetten, blinden het gezicht te hergeven, gevangenen vrijheid te schenken en om te verkondigen hoe men in vrijheid en vrede met elkaar zou kunnen leven (Lukas 4). Maar de mensen die naar Hem kwamen luisteren waren helemaal niet gekomen om de vervulling van hun dromen te zien. Zij voel den zich niet arm, niet blind, niet gevangen en ze wisten best zélf hoe ze hun leven moesten inrich ten. Hun verwachting was een sterke héld, die met geweld zijn koninkrijk op aarde zou stichten en eindelijk eens zou afrekenen met allen, die er altijd op uit wa ren het volk te onderdrukken. Alleen als wij bereid zijn ons bij Zijn beslissingen neer te leg gen, als wij verlangen da/t onze ogen geopend worden en we wer kelijk mogen zién, als wij bevrijd willen worden van alle banden, die ons verhinderen werkelijk méns te zijn, dan zal onze ver wachting vervuld worden en zal Kerst 1975 een radikale om keer betekenen in ons leven. J. T. KOOPMANS-SCHOTANUS, Vendelstraat 10, Vendelstraat 10, Leiden, telefoon 071 - 141009. Lelden, 7 kerstzang in Spant., GK 9.30 5 ds. Baayen, Petrakerk 9.30 ds. ds. Averes, 7 kerstzang in Spant, Baayen, 5 ds. Damsma, Maranatha- RK zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Huls man GK Vrijg. 10 en 5.15 ds. Haak. CGK 9.30 en 5 kand. Germs Amers foort, Evang. Chr. Gem. (aula ma vo) 10 hr v.d. Brink, RK gemeen schap (aula tuinbouwschool) zat. 7, Gerf. Gem. GK Vrijg. Pr. str 10 en 4.30 dienst, GK Vrijg. Bult. Verb. (Salv.) 10.45 ds. Schuurman, 5 dienst, Oud-Ger. Gem. 9.30 en 3 leesd., Aktie Kruistochten ma. 7.30 ds. Gravendeel, kerstdienst jong en oud, Mariënburcht, RK Aga- 10.30. Sassenheiin HG Carstens, 7 open-deur en 5 ds. Carlier Leiden, klnderkerstfeest, RK zat, 7.30, 9.30, 11 Koudekerk aan den Rijn HG 10 ds. v.d. Linden, 7 hr. Stroo, GK 10 en 7 ds. Swlerts. Leiderdorp Dorpskerk 10 ds. hart, 6.30 ds. Bronsgeest, GK Loenen, 6.30 dr. v. Oeveren Rijnsburg Schepplngskerk 9.30 en 11 mevr. Sysling, 5 ds. Van Loenen, Baptls- Leimuiden HG 9.30 ds. Boogert zo. 7.30, 9, 10.45 Nleuwveen Në 9.30 ds. 6.30 ds. Gebraad, GK 9.30 d Wijngaarden Mijdrecht, 7 ds Kooy, GK 10 en 7 gom, RK zat. 7.30, zok y en iu.au. Noordwljk Grote Kerk 10 ds. Keuning, 7 dr. Jansen, vesperdienst, RK Langeraar 0 en 6.30 ds. 9.30 en 6.30 ds. Roo- i, GK Vrijg., 9.30 dienst, 5 ds. Hoff. Voorhout HG 10 ds. Brokerhof HG Dorpskerk 10 Lentz, Paus Johannesschool 10 Jon- Haag, 2.30 ds. Hoofdstraatkerk 10 ds. Heinen Utrecht, 5 ds. War- ntnik, Vlnkenlaan 9.30 ds. Warnink, n, Stichtingskerk 7.30 Waddinxveen HG Bragkerk 9.30 ds. Verboom, 6.30 ds. Bogaard Rot- io ds. 6.30 ds. v.d. Heuvel, T, zo. 8, ós. v.d. Heuvel, 5 ds. Verboom, Im- Vlktor zat! 7! zo! 8! manuëlkerk 10 en 5 ds. Flink, Ge- 6, i>e Zilk zat. 7, 'zo. 8.30,' ref. Kerk Kruiskerk 10 ds. Modde- S. Maria zat. 7.15, zo. 9.30 raar, 5 ds. Den Hengst Hoofddorp, Streef land, RK Jozef S. Bavo i Oegstgeest HG Groene Kerk 10.30 kap. Poelma en ds. Sasse, oec. dienst van schrift en tael, Paulus- kerk HO ds. Ter Linden, gem. 7.30 prof. On tmoetingsker k Breda. 7 ds. Heemskerk, GK 10 ds. Heemskerk. 7 (in gem. centr.) ds. Heemskerk, GK Vrijg. Buiten verb 8.45 en 4 ds. v.d. Volle Evang. dienst, Rem. Geref. Gem. 4 kerst feest zo.-school, RK Ontm. kerk zat. 7. zo. 8.30. 11.45 en 6.30. Viktor zat. 7. zo. 10. Volle-Evang. Gem. Sion, Lin- dengaarde 17a, 9.30 hr. v.d. Heijden. v.d. Brugge, gem. Nieuwe Wetering M5, 9.45 en 11.30. Roelof arendsveen RK St. Pe trus Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12^16. Maria Presentatie zat. 7, zo. 8, Rijnsaterwoude HG 9.30 ds. De Vree, 7 ds. Fokkema Alphen, CGK 9.30 en 2.15 ds. Bouw Scheveningen, "kennis der ijdelheid", RK 8.30 10 en 11.30. Wassenaar Geref. Kerk 10 en 5 ds v.d. Meulen, Zuid 10 ds. Flinter- Den Haag, 5 gezinskerstfeest, 6.30 de, 6.30 ds. Hulzebosoh. Zevenhoven HG 9.30 ds. Geref. K. 9.30 mevr. GK A.dam, 7 ds. Vegh Aalsmeer, Zoeterwoude HG 10 ds. Schoch, RK St. Janskerk zat. 7.30, zo. 7.30, 9.30 en 11.30 Chr. Dienaarkerk zat. 7. zo. 8.30, 10, 11.30 en 6. Meerburg- 1 HG 10 er Mostert, GK 10 en 6.30 hr. Rotterdam. Morgenavond (zondag) om 8 uur is er een kerstviering voor iedereen in de Scheppingskerk in Leiderdorp. Medewerking van bur- meester M. A. van der Have. ds. R. Steenstra (Leiden) en het jonge renkoor, de tekstgroep en het com bo "De Menswording". Thema: "Redden we het nog? Bevrijding"! Om half 8 morgenavond wordt in de Marekerk in Leiden een advents- zangdienst gehouden met ds. G. Toornvliet (Bloemendaal) als voor ganger. Zijn onderwerp is: "De bo ze machten hebben het spel verlo ren". Medewerkenden: Teke Bijls- ma orgel en de chr. oratoriumver eniging Exultate Deo (Katwijk). De deuren gaan om 6.45 uur open. Nog een mededeling over het werk van ds. Toornvliet: met ingang van zon dag is hij op Radio Mi Amigo In ternationaal (259 meter midden golf) te beluisteren van half 10 tot 10 uur 's morgens (niet meer 's middags dus). Ook op 25 december en 1 januari. Het Katwijks Chr. Mannenkoor "Jubilate" geeft maandag om kwart over 8 in de Immanuëlkerk in Rijnsburg een kerstconcert. Koos Bons uit Maas sluis zit aan het orgel. Na al de ze feestelijkheid een bericht uit een heel andere sfeer. Het college van kerkvoogden van de hervormde ge meente in Alphen aan den Rijn is in zijn geheel afgetreden. Er was al geruime tijd sprake van een conflictsituatie tussen dit college en de plaatselijke predikant J. h. Bogers. Tijdens een laatste ge sprek werd niet de goede basis ge vonden om tot een voor alle be trokkenen vruchtbare samen werking te komen. Het comité Kerken voor Angola" (Driebergen) heeft een beroep gedaan op christe nen en kerken om een kracht pro test te laten horen tegen de buiten landse inmenging in dit land. De oproep is ondertekend door 400 Personen. Paus Paulus VI heef de chris tenen in een boodschap opgeroepen de wereldbevolking te bevrijden van hongersnood, onrechtvaardigheid en economisch en cultureel neo-kolo- nialdsme. Hij waarschuwde, dat de weg naar deze bevrijding niet door geweld mag worden gekenmerkt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4