Gezondheidszorg Leiden te versnipperd LUNAPARK IN 1976 RONDOM "DE VALK'? Artsen positief tegenover de pil Politietaken afstoten mm 'Ga toch naar de Nieuwe Rijn' Nota over werkzaamheden en doelstellingen van de GG en GD OPEN HUIS VERBUM DEI CHRIS HINZE NAAR LEIDEN ■aaiiiP Zelbo'szitten zonder stoep Oud-Leidse schenkt reis aan ms-patiente nanJ^ijsl? Riemersmafonds ZATERDAG 20 DECEMBER 1975 I LEIDEN In de laatste vijftig Jaar zijn er veel particuliere en overheidsinstanties in het leven ge roepen op het gebied van de volks gezondheid. Daardoor is langzamer hand een onoverzichtelijke situatie ontstaan. Er bestaat behoefte aan coördinatie en samenwerking tus sen de verschillende organisaties. De GG en GD heeft een taak om een einde te maken aan de versnip pering. Dit wordt geconstateerd in een onlangs uitgebrachte nota over de werkzaamheden en doelstellingen van de Gemeentelijke en Genees kundige Gezondheidsdienst (GG en GD). Deze nota is samengesteld door mevrouw dr. M. C. Zwart, di recteur van de GG en GD, mr. G. N. Lavaleye, chef van de afdeling maatschappelijke aangelegenheden en gezondheidszorg ter gemeente secretarie, drs. T. R. A. M. Wage naar van het organisatiebureau ODRP en ir. P. J. de Visser van de Begeleidingscommissie Organisatie Ontwikkeling (BOO). Zij hebben de volgende hoofddoelstelling voor de GG en GD geformuleerd: "Het direct of indirect helpen bevorde ren van de algehele fysieke en psychische gezondheidstoestand door de nadruk te leggen op pri maire preventie (het voorkomen van ziekten etc., op de secundaire preventie (vroege opsporing) en op de tertiaire preventie (het voorko men van restverschijnselen van een ziekte). Een en ander houdt in het zoveel mogelijk voorkomen en tijdig onderkennen van allerlei afwijkin gen, ziekten en andere verschijnse len welke het algehele welbevinden van de mens kunnen schaden, en door die aanvulling in de al gehele gezondheidszorg te bieden waarin nog niet door andere instanties wordt voorzien". De nota is uitge bracht om meer inzicht te krijgen in de wijze waarop de activiteiten ten behoeve van de gezondheidszorg worden uitgevoerd en welke taak de gemeente daarin behoort te hebben De nota heeft uitsluitend betrek king op de GG en GD; in een la ter stadium zal een beleidsnota worden uitgebracht, waarin de to tale gezondheidszorg zal worden be handeld. Behalve de bestrijding van de versnippering worden als taken o.a. genoemd: het oprichten 'v« centra in de wijken; concentratie van de gehele pre ventieve zorg bij de GG en GD; voorlichting. Daarbij moet gestreefd worden, aldus de nota, naar verdere regio nalisatie, samenwerking met om liggende gemeenten, welke op dit moment weinig systematisch is op gezet. Bij een doorlichting van het huidige takenpakket en de formu lering van beleidsvoornemens klin ken deze punten steeds weer door. Voor wat betreft de jeugdgezond heidszorg wordt in de nota gepleit voor een meer systematische aan pak van de opsporing van de fac toren, die de gezondheid bedreigen door o.a. gerichte controle op school gebouwen, schoolhygiëne, aanpassing van sportlessen aan de leeftijd en ontwikkeling en voortdurend attent te zijn op mishandeling. Ook on derwijzers zouden ingeschakeld moe urgentie bij de toewijzing te bepa len. In de nota wordt er voor ge pleit om de bejaarden zolang moge lijk hun zelfstandigheid te laten be houden. Dit betekent dat er mee be jaardenwoningen gebouwd moeten worden. Over de meer algemene taak "zorg gericht op ziekten", wordt in de nota opgemerkt dat de GG en GD zich onvoldoende bezighoudt met het opsporen in een vroeg stadium van risicofactoren, de zg. secundaire pre ventie dus, die in de praktijk alleen bij ambtenaren en voor enkele ziek ten (hart- en vaatziekten) plaats Geestelijke zorg De GG en GD heeft ook een taak op het gebied van de geestelijke ge zondheidszorg. Er is een onderscheid tussen geestelijk gehandicapten en geestelijk gestoorden. De eerste groep lijdt aan ontwikkelingsstoornissen en neemt in omvang af. De integra tie van deze mensen in de samen leving is al een eind gevorderd. Dit in tegenstelling tot de geestelijk ge stoorden, mensen die door welke oor- ten worden. Het is verder o.a. nood zakelijk dat de gemeentelijke veror dening die het toezicht op scholen, crèches e.d. regelt wordt vernieuwd. De huidige dateert uit 1941. Onder den ieuwe verordening zou ook de niet-schoolgaande jeud tot negentien jaar ("een braakliggend terrein") moeten vallen. De bejaardenzorg wordt bemoeilijkt door een groot tekort aan bedden capaciteit in bejaardentehuizen. De GG en GD verleent adviezen om de heeft. Opmerkelijk in de nota is de constatering dat de wettelijke taak van de dienst om besmettelijke ziek ten te controleren "een onbegonnen taak" lijkt, omdat de GG en GD voor uitvoering hiervan afhankelijk is van de plaatselijke artsen. Er zal, aldus de nota, meer tijd: en geld moe ten worden besteed aan secundaire en primaire preventie. Ook moeten er meer algemene dan wel gerichte onderzoeken worden verricht om ook niet besmettelijke ziekten als kanker te kunnen bestrijden. zaak dan ook niet goed aan hun milieu aangepast zijn. In de nota wordt geconstateerd dat de geeste lijke volksgezondheid evenzeer zo niet meer versnipperd is dan de licha melijke volksgezondheid. Ook hier wordt te weinig gedaan aan preven tie in een vroegtijdig stadium. Er zijn gerichte onderzoeken nodig bij kinderen met ontwikkelingsstoornis sen, uit te voeren door pedagogen of ontwikkelingspsychologen en art sen. Op dit moment is het zo dat kinderen van drie jaar en jongeren Er dienen opvangcentra te ko men en meer instituten ontwikke len die zich bezighouden met ver schillende facetten van de geeste lijke gezondheidszorg, zoals de ont wikkeling van groepstherapieën, in tegratie van de geestelijk gestoorde in de samenleving, voorlichting op het gebied van sex, drugs, alcohol en vooral relatievorming. Ook het probleem van de verslaving moei, fundamenteler worden aangepakt: niet alleen hulpverlening in crisis situaties. Ook de zorg voor lichame lijk gehandicapten is, aldus de no ta te weinig gecoördineerd en ge richt op de maatschappij. De in schakeling van een medisch-maat- schappelijk werker, die ondermeer de lichamelijk gehandicapte bege leidt van de ene hulpverleningsin stantie naar de andere, is noodza kelijk. Bij het ontwerpen van be stemmingsplannen moet rekening worden gehouden met voorzienin gen ten behoeve van de gehandi capten. Het zou verplicht moeten zijn om de GG en GD hierbij in te schakelen. EHD n gewonden in de toekomst zal moeten worden bezien. De chauffeurs van de drie EHD- wagens zijn mensen van de brand weer. Wanneer de wet ambulance vervoer van kracht wordt zal het veresit zijn dat de medische hulp bij ongelukken minimaal door een verpleger wordt verzorgd. Dat bete-4 kent dat de huidige EHD'ers niet op deze post gehandhaafd kunneö worden. De samenstellers van de nota vinden dat de GG en GD ontheven moet worden van haar taken in het kader van strafwetpleging: bloed proeven op verzoek van de politie wanneer een alcoholproef positief is uitgevallen; medisch onderzoek naar lichamelijke of geestelijke ge breken van arrestanten: medisch onderzoek bij aangifte van mishan deling of lichamelijk letsel. "Ge-v zien de delicate relaties die de GG en GD met bepaalde groepen uit de burgerij onderhoudt zou ze graag zien dht deze taak door een politie* dokter wordt overgenomen. Tot slot wordt er in de nota voor gepleit om de dokterstelefoon be-, mand door personeel van de GG en' GD, in oorspronkelijke vorm te herstellen. De huidige regeling die de artsen hebben getroffen pu blicaties van de diensten in de krant voldoet minder goed. LEIDEN In Verbum Dei, Plan tage 16, wordt de dagen tot kerstmis open huis gehouden van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. Van avond om 8 uur: mens-worden in be wegingsvormen; zondagavond 8 uur: gedichten over mens-worden. Met Tilly Huiberts en Nico Lucassen. Zie voor de verdere avonden het over zicht van kerstactiviteiten in de krant van komende maandag. LEIDEN De nieuwe Chri^Hin- ze Combination zal 5 januari optre den in de Leidse Schouwburg. De vier man die Chris Hinze zullen assiste ren zijn momenteel James Batton (keyboards), John Turner op bas, Hakim Emanuel Thompson (drums) en gitarist Stephan Diez uit Berlijn. Deze laatste speelde al in de Combi nation in Laren, Bilzen en Berlijn LEIDEN Aan de Leidse univer siteit is J. M. Sepers, hoofdassistent op de afdeling inwendige geneeskun de (endocrinologie) van het acade misch ziekenhuis, gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld "Klinisch-che- misch onderzoek bij bejaarden". Veemarkt in Groenoordhal zien de j het eerst het parkeerterrein een lunapark te werd gisteren in het Leids college in het centrum laten draaien, ook al omdat de op- B en W besproken. De huizen van de zelfbouwers in de Merenwijk: nog steeds zonder stoep voor de deur. LEIDEN Toen de Merenwijk straten verder, die drie weken heeft de zaak van de week toespreken LEIDEN Het traditionele luna-op die dag wordt park tijdens de herdenking van Lei- gehouden dens Ontzet zal het volgend jaar naa: aller waarschijnlijkheid worden ge houden rondom molen „De Valk" Het betekent dat de kermis 3 October Vereniging sinds vele jaren van de stad wordt gehouden. Van ve le kanten is er de afgelopen jaren kritiek uitgeoefend om de wat excen trische ligging van de Groenoordhal. Omdat het zeer moeilijk zal zijn het gebied rondom molen „De Valk" hermetisch af te sluiten zal er vermoedelijk in 1976 dan ook geen entree geheven kunnen worden voor het lunapark. Voor de 3 October Ver eniging betekent dat een forse in komstenderving. De 3 October Ver- eenaging zag zich volgend jaar voor het probleem geplaatst dat 3 okto ber op een zondag valt en de fees telijkheden verschoven zouden moe ten worden naar zaterdag 2 of maan- 4 oktober. De 3 October Veree- veemarkt bouw van de attracties geruime tijd de Groenoordhal. Ge- vergt. Vandaar dat er gezccht Is naar ■n afvoermogelijkheden een oplossing om de kermis elders in en de bezoekers van de de stad te houden. Het gebied van markt la het zeer moeilijk zo niet molen "De Valk" bleek daarvoor in onmogelijk om diezelfde dag op aanmerking te komen. De kwestie. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn geslaagd voor het docto raal examen natuurkunde D Los (Leiden), voor-het doctoraal examen biologie mej. N. A. J. Ketel (Lei den) en R. A. Friffith (Leiden), voor het doctoraal examen sterrekunde W. van Vliet (Leiden) en A. E. Va- lentijn (Leiden), voor het doctoraal nog een woestenij was van zand, modder en gure regenbuien, beslo ten zes Leidenaars er een huis te bouwen aan de Dron term eerlaan. Zelf te bouwen. Van fundament tot dak pan. En ze noemde zich de "Zelbo's", een begrijpelijke naam. Alles verliep naar wens. Hun op merkelijke plan haalde zelfs deze krant. Ze wonen er nu al een maand of tien. In fraaie; zonnige en ruime huizen. Tevreden en gelukkig. Op één punt na: het ontbreekt de "Zel bo's" aan een stoep en lantaarnpa len voor de deur. En dat kan, zeker in de donkere wintermaanden, best gevaarlijk zijn. Vandaar dati ze alle de lamp bij de voordeur zijn huis in te het is een kwestie van korte termijn ten draaien, maar daartegen is nog geen stoep dat de stoepen en de onontbeerlijke de zijde van de detailhandel be- lantaarnpalen zullen worden aange- zwaar gemaakt. Men vreest dat moeten wachten mogen, omdat, was aangelegd. Een brief dus naar de gemeente, legd. En geen antwoord. Informatie bij diezelfde gemeente leert dat de ijze- Het ziet er dus naar uit dat de ren onzekerheid over het profiel onvrede met het Merenwijkse be- in de Drontermeerlaan is opgeheven, staan <in dit geval) van korte duur Burgemeester en wethouders hebben zal zijn. Tot januari. LEIDEN Vrijwel alle huisart- in mei 1974 onder de huisartsen in sen in de regio-Leiden schrijven als Leiden en de omliggende plaateen anti-conceptiemiddel hun patiëntes gehouden onderzoek Van de 105 huis de pil voor. Iedere cliënte in Leiden artsen beantwoordden 97 de vragen en omgeving kan er op aan van haar Drie weigerden PrtncipMel, omdat huisarts op haar verzoek anti-con- «J_,anticonceptie schadelijk en hulp. niging had het lunapark bij voorkeur ceptionele hulp te krijgen, ook on- op zaterdag de hele dag willen la- gehuwde vrouwen, inclusief jonge meisjes (14 tot 17 jaar). Vergeleken met een landelijke peiling in 1967 is de bereidheid tot hulpverlening aan op die zaterdag aanmerkelijk min- de groep ongehuwden en jonge i der klanten in de zaken zullen ko- jes gestegen van rond 30 tot 95 pro- elders in de stad 'n ker- cent. De bereidheid tot medewerking mis draait. Een verschuiving naar maandag 4 oktober schept ook problemen want 'erlening op dit gebied onjuist vin den. De kennis bij de artsen op het ge bied van anti-conceptie blijkt niet perfect te zijn, van een aantal me dische vragen op dit gebied werd on geveer de helft goed beantwoord. De bereidheid tot nascholing op dit ge- abortus en sterilisatie is gestegen bied is ®ch^,er sroot. TVa "VlrtllHinor" tnn >t ruim 90 procent. Dit zijn enkele resultaten J.J. van der Reijden vijftig jaar bij Paddenburg scheikunde J. J. Joolen (Lei- opsteken. Maar dat mag toch niet De "houding" ten opzichte van an- fa-conceptie en sexualiteit blijkt bij de meerderheid van de artsen zeker positief te zijn. De acceptatie van minder gangbare vormen van se- xueel gedrag is zelfs hoger dan mocht worden verwacht, stellen de onderzoe kers. Uit hun onderzoek blijkt een duidelijke verschuiving naar meer acceptatie vergeleken met een soort gelijk, landelijk onderzoek uit 1969. den) en voor het doctoraal farmacie A. F. P. Koopmans (Lei- de bedoeling zijn van een nieuw bouwwijk. Zeker niet aOs een van de zes een goede kennis heeft, een paar met St. Nicolaasavond woordiger. Dertig jaar ben ik ook zo gelachen. Er ging er één geweest, langs de kruideniers hard op zitten: stuk was-ie. Maar in Leiden en Oegstgeest". Dat LEIDEN Mevrouw Lyda Kloots (34), geboren en voor een deel getogen Leidse, is in haar huidige woonplaats Assendelft (Noord-Holland) hard bezig om de bestemming van een reis die ze gewonnen heeft, te verande ren. Het was acht dagen Rhodos, maar ze probeert er nu acht da gen Israël van te maken. Mevrouw Kloots won de acht daagse reis by een zegelactie van de Assendelftse winkeliers verenging. Ze plakte 55 boekjes vol met zegels met het prettige resultaat dat ze nu zo de weg naar het verre Griekenland kan piekert er niet over. Ze wil de orijs beschikbaar stellen aan El len Hillebrand, een 25-jarige mul- tiple-sclerose patiënte uit Leiden. Uit dankbaarheid voor wat deze voor haar heeft gedaan. "Ik heb haar leren kennen op Heüomare in Wijk aan Zee. Ik leed toen aan rugtuberculose en zij, die vrijwel verlamd was, heeft me toen door een moeilijke periode heen geholpen", zegt Kloots, die zich overigens nog steeds een "echte Leidse glipper" voelt. Ze heeft Ellen inmiddels van haar voornemen op de hoogte ge steld en die reageerde - uiter aard - erg enthousiast. Mevrouw Kloots wil nu de reisbestemming veranderen in Israël en wel om de volgende reden. Op 27 decem ber hoopt Ellen in het huwelijk te treden met een man van Jood se afkomst. Ze trouwen in Haar lem, maar van zijn kant kan al leen zijn moeder erbij zijn. Van daar, zegt mevrouw Kloots, dat ze nu in de gelegenheid worden gesteld om de rest van zijn fa milie in Israël op te zoeken. Ellen Hillebrand heeft inmid dels een belangrijk deel van haar leven in ziekenhuizen en revali datiecentra doorgebracht. En vol gens mevrouw Kloots doet zij on danks haar handicap erg veel voor haar medemens. "Ik wil haar met deze reis voor dit alles be danken. Dat geeft me gewoon grote voldoening". ja, na een tijdje moeten ze klappen. Anders verkoop je ze niet meer". Joh. J. van der Reijden zegt het. En hij heeft het over windzakken. in de tijd dat Paddenburg nog een eigen fabrikaat waskristal leverde, voor een schone witte en bonte was. Na de oorlog is dat door andere mid- Als jongen heelt hij nog zes Jaar Sld^addeS^noT^ bij de woningbouwvereniging Ons azijn nog ,xU fpmt°^ tep. Doel ^werW- tó- Eerst op 2i-in elge" fiets' later jaar knecht bij de vaderlandse ,,^,ri f hij*1 trouwen "en" rtlT' «Te^ ^<er Heijden de kruidenierswinkeltje op. De firma Paddenburg was één va ranciers. Maar: "Mijn er geen zin in. En dan kan je er be ter mee ophouden". Zo gebeurde het op een zondagmiddag in de nada gen van 1925, dat de heer Padden- burg aanbelde bdj huize Van der Papier wordt, verkocht Reijden. "Hij kwam me halen; hij zag zeker iets in me". Het kruide- ziin leve- verde nlet aJ' "Nee"' wgt z"n .rmJr n-Tri echtgenote enigszins bestraffend: "hij was geen loopknecht". verder feestneuzen, fopartikelen, schrikartikelen, niespoeder, jeuk- BÈ is niersbedrtjf van Van der Reijden windzakken, enfin werd opgeheven; hij trad in dienst geen grens op onze zaak' bij Paddenburg. Dat is nu vijftig jaar geleden. Zijn rechtlijnige le vensloop verklarend: "Ik heb wer ken altijd leuk gevonden. Ik ben erg graag op de zaak". Mevrouw Van der Reijden vult ergens niet over altijd voor de gein: Joh, ga toch de Nieuwstraat" hebben?' naar de Nieuwe Rijn". Menig Leidenaar kent hem als de qniet uit zijn evenwicht te brengen man achter de toonbank bij de oer- Leidse firma Paddenburg Bij een ontmoeting in de winkel, zegt hij de volgende dag met, laten we zeggen, gevoel voor detail: „Wilt U er bij zetten dat we ook "Als we het kerstspullen en carnavalsartikelen zijn, zeg ik verkopen. En dat we ook een zaak op Vooruit dan maar. En zo werd van der Reij- -TTnr,rr den winkelier: "Dat vind ik ook leuk". Zo leuk dat hij zeven jaar ge leden nog maar niet met pensioen ging. De firma Paddenburg is inmid dels overgenomen door het echtpaar feestartikelen, allerlei soorten pa- Knappers. Maar Van der Redden is pier grif verkocht worden. r [ook honden zijn welkom Of hij zelf een intensief afnemer is? "Nee hoor, ik heb zelf al zo'n feestneus, ha, ha, ha". Maar zo is het allemaal niet begonnen. Toen Van der Reijden bij Paddenburg Zolang het kan wil hij doorgaan. "Het is mijn leven, ik vind het mooie sport". In al die vijftig is hij één keer één dag ziek ging werken was het bedrijf al wel weest. Keelontsteking. Nog hobby's? op de Nieuwe Rijn gevestigd, maar het was nog geen winkel. Wel een daar heb ik nooit tijd grossieir in papier, garen en band, gehad". LEIDEN Het Riemersmafonds van oorsprong een fonds ter onder steuning van behoeftige schoolmees ters, dateert uit 1771 en had op 1 ja nuari van dit jaar èen kapitaal van f 118.212.36. Dat delen B en W van Leiden mee in antwoord op schrif telijke vragen van de raadsleden J. Bosch (CDA) en M. Houtman (SGP /GPV). De vragen werden destijds gesield nadat wethouder Tesselaar had meegedeeld, dat aan Paul Ma-, rijnis, de omstreden leraar aan d e Rembrandt - scholengemeenschap," een uitkering uit d it fonds zal wor- en gedaan. Het fonds wordt beheerd door de gemeentelijke dienst Finan- den gedaan. Het fonds wordt beheerd door de gemeentelijke dienst Finan- B en W kunnen bepalen in welke gevallen gebruik kan worden gemaakt van het fonds. Volgens B e W behoeft daarover geen verant woording te worden afgelegd aan B en W. Blijkens de antwoorden van 't Leidse college bestaan er nog meer van dergelijke fondsen, gemeente het beheer heeft. J. J. van der Reijden II ,flog even graag als in het begin". HAARLEMMERSTRAAT 181 ZILVEREN SIERADEN Een schoonheid van een collectie. JUWELIER v.d. WATER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3