LEIDSCH DAGBLAD Kabinet Den Uyl gaat praten met Zuid-molukkers T v.d. wiel Twee miljoen! vandaag Nazorg ex-gegijzelden Den Uyl lucht hart 'Geen beleidsfouten' Bevordering vriendschap Gijzelingen vertragen programma kabinet LEIDSCH ÜS DAGBLAD meu°elen koj°yman Amalrik weer aangehouden PROTESTMARS IN DEN HAAG? LUNSTROO MEUBELEN df v.d. Wiel ZATERDAG 20 DECEMBER 1975 OPGERICHT I MAART I860 34814 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG Minister-presi dent Den Uyl heeft gisteren aan gekondigd, dat staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid nog nadere bijzonderheden zal bekendmaken over de nazorg van de ex-gegijzelden. De staatssecre taris heeft in verband hiermee al overleg gepleegd met prof. J. Bastiaanse, directeur van het Centrum '45 in Oegötgeest. Het is, aldus de heer Den Uyl, niet de bedoeling, dat ex-gegijzel den zonder meer van regerings wege worden verzorgd. „Zij moe ten zelf beslissen of zij zich voor behandeling melden. Wij beschou wen de ex-gegijzelden niet bij voorbaat als patiënten. Daarover moet ook eerst overleg worden gevoerd met de betrokken huis artsen". De premier meent, dat de ma nier waarop èe gijzeling in het consulaat en eerder de kaping van de trein tot een einde zijn ge bracht, heeft bijgedragen tot een sfeer van inkeer en bezinning. Steeds heeft de mogelijkheid be staan, speciaal opgeleide anti-ter- reur-eenheden van de marine en scherpschutters in te zetten. Na het doden van de derde man in Wijster is ingrijpen ook ernstig overwogen. Dat dit niet is ge beurd, was een gevolg van een taxatie van de beschikbare mid delen om uitbreiding van het ge weld te voorkomen. Ir. J. A. Manusama, de zoge heten „president van de Vrije Zuidmolukse Republiek", heeft gisteravond via de televisie zijn deelneming betuigd aan de nabe staanden van de slachtoffers van de gijzeling. „Ik weet dat het heel moeilijk is voor hen, vooral in deze dagen voor Kerst. Toch spreek ik de hoop uit, dat zij de daders kunnen vergeven", aldus de Zuidmolukse leider. DEN HAAG Op de kritiek van de gegijzelden in de trein bij Wijster en in het bijzonder de verslaggeving van de Journalist Vaders over de gebeurtenissen in de trein is minister-president Den Uyl gisteren nogmaals ingegaan. Eerder had hij gezegd in het alge meen gesproken wel „begrip" te hebben voor de kritiek. Maar gis teren zei hy: „Het moet mij van het hart, dat in vergelijking met wat er bij de gijzelingsaktie op het spel stond, ik fysiek niet bij machte ben zinnen te lezen over vorken of messen die hebben ont broken en damesondergoed en dergelijke. Die dingen waren vol maakt onbelangrijk bij wat ons voor ogen stond". Den Uyl gaf ook aan, wat de re gering beoogde: „Op het spel stond het voorkomen van een herhaling van het doodschieten van mensen en een olievlekwer king van chantage met mensen levens". Na de opmerking, dat de klachten over het ontbreken van bestek niet op zichzelf belangrijk zijn, maar slechts aanwijzingen zijn voor het gevoel bij de gegijzelden dat zij zich door de regering in de steek gelaten voelden, zei Den Uyl: „De regering constateert dat die gevoelens zich hebben ont wikkeld". Vervolgens stelde hij twee vragen: a. wat had deze ge voelens kunnen voorkomen?; b. wat kan geschieden om het ge voel bij de gegijzelden te over winnen? Alleen op de laatste vraag is een antwoord gegeven: de regering heeft maatregelen ge troffen voor nazorg en begelei ding van de AMSTERDAM De Amster damse hoofdcommissaris T. San ders, weerlegde de kritiek, dat de politie de gijzeling op het Indo nesische consulaat had moeten voorkomen door een betere bewa king. De maatregelen, die na de treinkaping werden genomen, be stonden uit een verscherpt rij dend toezicht. „Een statische bewaking kwam er niet", vertelde de heer Sanders. „In de eerste plaats was daar op dat moment geen reden toe en ten tweede is daar vanuit het consulaat nooit om gevraagd". Minister Van Agt steunt het Am sterdamse standpunt. Volgens hem zijn geen beleidsfouten ge maakt. „Er zijn wel honderden gebouwen, die om de een of an dere reden voor bewaking in aan merking zouden kunnen komen. Ik vraag mij af of een statische bewaking wel het gewenste re sultaat heeft". „Het betekent, dat je een man of mannen voor een pand posteert als levende schietschijf voor de aanvallers, zeker als die, zo als de Zuidmolukkers in dit ge val, zo goed bewapend zijn. Voor mij is het nog een vraag of Je zover mag gaan. Een ander pro bleem is het tekort aan politie personeel". Onmiddellijk na de afloop van de gijzeling werd begonnen met het weghalen van de versperringen in de omgeving van het consulaat. De bewaking concentreert zich nu op het politiebureau, waar de be zetters zijn opgesloten. Daar zijn nu hekken geplaatst om een even tuele bevrijdingspoging te weer staan. 28 PAGINA'S DEN HAAG (ANP) De toezegging van de Nederlandse regering om op zeer korte termijn een gesprek te openen met de leiders van de Zuidmolukse gemeenschap in ons land heeft gistermiddag een vreedzaam einde gemaakt aan de gijzelingsactie in het Indo nesische consulaat in Amsterdam waarbij zeven Zuidmolukse jongeren ruim vijftien da gen lang 21 Indonesiërs en vier Nederlanders gevangen hielden. 0 Annelien Kappeyne van de Cop- pello uit Leiden, Tweede Kamer lid voor de VVD, ziet het kabinet- Den Uyl de volgende verkiezingen wel halen. „De confessionelen durven de verkiezingen op dit moment niet aan. Enquetes geven hun daarvoor trouwen". 0 Joop Brons „Niet voor eer reinig zelfver- PAGINA 21 (cantor-organist) mooi versje na de PAGINA 4 0 Chronologische weergave van de gijzeling in het Indonesische con sulaat PAGINA 7 De Portugese generaal Sarvailo de Carvalho in rang teruggezet PAGINA 9 0 Ceylon: een paradijs op aarde, maar de toerist moet wel binnen het reservaat blijven PAGINA 13 0 „De spooktrein zal blijven rijden", De laatste aflevering van de treinkaping bij Wijster PAGINA 19 bezetters mee, dat enkele bewinds lieden na afloop van de treinkaping in Wijster inderdaad in een gesprek hadden toegestemd. De bezetters van het consulaat hebben de toezegging van de rege ring tot een gesprek kennelijk be schouwd als een inwilliging van hun laatste eis die zij woensdagavond stelden. Die eis luidde: er moet een Klimaatsverbetering gesprek komen tussen de Neder landse regering, ir Manusama Dat laatste verklaarde minister Van Agt van Justitie op een pers- onze leiders. In dat gesprek moeten conferentie in Amsterdam. Premier de politieke aspecten van de Zuid molukse zaak aan de orde komen, en niet alleen de sociale en culturele problemen. Ook moet er gesproken worden over de rechtmatigheid van de rondetafelconferentie van 1949. Donderdag deelde ir. Manusama de O JEALER HUISMAN B.V. LEVENDAAL 80 TELEFOON 134000 - LEIDEN Bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond wisselende bewolking »«■"- slag van betekenis. Plaatselijk enige mist. Wind uit noord tot noordweste- lijk*- richting met snelheden van 3 tot 8 meter per seconde. Temperaturen van 3 tot 6 graden celsius (Opgemaakt Den Uyl bevestigde in Den Haag, dat een gesprek met de Zuidmoluk kers, dat naar alle waarschijnlijkheid vóór eind januari zal plaats hebben, in alle openheid zal worden gevoerd. „De Zuidmolukkers zullen de gele genheid krijgen precies te zeggen wat zij op hun hart hebben", zei de heer Den Uyl. Hij sloot de mogelijkheid niet uit, dat er ook over politieke zaken zal worden gepraat, al vindt hij het een plicht dat er geen illusies worden ge wekt, noch dingen worden gezegd die niet bewaarheid kunnen worden. Het overleg is bedoeld om te be reiken dat er. op korte termijn, een duidelijke klimaatsverbetering op treedt tussen de regering en de Zuid molukse leiders. De minister-presi dent zei te verwachten, dat het over leg zal leiden tot een vreedzaam Zuidmolukse leider dank voor zijn aandeel. Hij verwees daarbij naar het donderdagavond door de EO uitge zonden televisie-interview, waarin de heer Manusama zich fel keerde tegen methoden van geweld om een ideaal tot verwezenlijking te brengen. „Met geweld is de kiem voor de ondergang van dat ideaal gelegd", zei de leider in dat vraaggesprek. De minister dankte ook alle andere leden van de Zuidmolukse gemeenschap die een bijdrage hebben geleverd aan de goede afloop van de bezetting in Am sterdam. Geen rechtsgrondslag Minister Van der Stoel van buiten landse zaken verklaarde gisteravond in een tv-interview dat niets Neder land het recht geeft om voor de ver werkelijking van de Zuidmolukse idealen zich te mengen in de interne staatkundige orde van Indonesië. „Er is geen rechtsgrondslag voor een der gelijke bemoeienis". Wel moeten wij al het mogelijke doen om een samenleven in vrede en vriendschap met Nederlandse Moluk- kers te bevorderen. Het aan de Zuid molukkers toegezegde gesprek heeft, Een van de Zuidmolukse bezetters verlaat hier het pand van het Indonesische consulaat om in een politiebusje te stappen. Automobilist! 4.296 hotels, pensions, appartementen sn bungalows, in 11 landen, staan te uwer beschikking, in het rva-assurantie adviseer menieven van een belangrijke groep volgens minister Van der Stoel, zin, met de Nederlandse bevolking. In het omdat het als hoofddoel heeft, hoe gesprek zullen stellig de Zuidmolukse jongeren worden betrokken. De premier sprak zijn grote vol- nu verder met elkaar op te trekken. „Laten alle argumenten op tafel ko men, maar ik zie het niet in de 12.40 uur) doening uit over de beëindiging van sfeer van politieke concessie", de gijzeling, die. zo zei hij, wezenlijk is bereikt door overreding. Hij prees de heer Manusama voor zijn belang rijke medewerking. Ook minister Van Agt bracht de Premier Den Uyl heeft nog mee gedeeld, dat het verslag over de gijzelingszaken in Wijster en Am sterdam in de eerste week van janu ari aan de Tweede Kamer zal wor den toegezonden. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs p Ik word abonnee per 3 jan. 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. exclusieve INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg lb. tel (01718) - 21955 VRIJ UIT Autovakantieprogramma. U kunt dit overmorgen in huis heb ben. Als u ons vandaag nog belt. financiële diensten HOGE RIJNDIJK 264, LEIDEN TELEFOON 071—134052 MOSKOU De Sow jet-historicus Andrej Amalrik is voor de derde maal in vier maanden aangehouden omdat hij zich illegaal in Moskou zou heb ben opgehouden. Amalrik, een bekende "tegenlig ger", was in mei van dit jaar vrij gelaten na vijf jaar te hebben ge vangen gezeten wegens "anti-sowjet activiteiten". Gisteren heeft zijn vrouw meegedeeld, dat haar man werd gegrepen nadat hij uit een bus was gestapt. Toen Amalrik in mei werd vrijge laten weigerden 'de autoriteiten hem een vergunning te geven dat hij bij zijn vrouw mocht wonen. In de Sow- jet-Unie hebben burgers namelijk vergunning nodig om zich ergens te mogen vestigen. Na Amalriks eer ste arrestatie, in september, vestig de het echtpaar zich in een huurka mer in een dorp 80 kilometer van Moskou. Sindsdien was het Tal van keren naar Moskou gegaan om er vrienden op te zoeken. DEN HAAG De kaping van de trein bij Wijster en de gijzeling ln het consulaat te Amsterdam heb ben de voortgang van het werk van de regering ernstig vertraagd. Met name minister Van Agt van justi- regeringspartijen PPR en PvdA hechten veel waarde aan een snelle indiening. In vergaderingen op donderdag en gisteren heeft de ministerraad imiiiouci vuu ngi van juöu- en gluteien neeit c.e ministerraac tie heeft sinds 2 december niet meer zich beziggehouden met de verste Wijziging sluitingstijd advertenties In verband met de kerstdagen is de sluitingstijd voor adver tenties voor de krant van zaterdag 27 december als volgt gewijzigd: voor gewone advertenties en sleuteltjes: woensdag 24 december 10.00 uur. Speciale pagina's onroerend goed en personeel dinsdag 23 december 15.30 uur, Advertentie-afdeling. aan de beraadslagingen in de mi nisterraad kunnen meedoen. Premier Den Uyl heeft meege deeld dat daardoor voor Kerstmis de volgende zaken niet meer kun nen worden afgehandeld: 0 een beslissing over een vaste oeververbinding over de Wester - schelde; verdeling van de 650 miljoen gulden die de regering in 1976 be schikbaar heeft voor bestrijding van de werkloosheid; opstelling van het bouwpro gramma voor volgend Jaar; de beslissing over de bouw van drie kernenergiecentrales; een wijziging van de wet op de ondernemi ngsra den. Dit laatste punt van de wet op de ondernemingsraden is politiek van belang. Het staat vast, dat de be doelde wetswijziging zeker een maand later wordt ingediend dan aan het parlement was beloofd: vóór het einde van 't Jaar. Vooral de Den Haag Etty Aponno en Frans Pelltimu zullen vandaag bij b en w van Den Haag een aanvraag indienen voor het organiseren van een vreedzame protestmars. De leiders van de Pemuda Masjarakat willen die protestmars door Den Haag op 27 december, de dag waarop de de RMS (Repubük Maluku Selatan) werd uitgeroepen. In april werd een aanvraag voor een mars door Den Haag afgewezen. BANKSTELLEN Draion vanaf 695.ribcord 1 2 3 zits vanaf f795.eiken vanaf f995. rundleder 3 2 zits vanaf f1495, 5 jaar garantie op het binnenwerk. Toonzalen geopend: dinsdag t/m zaterdag van 10-17 uur, vrijdags koopavond tot 21 uur BLEISW1JK. Hoefweg 129: Rotterdam, INDUSTRIEGEBOUW, OOSTZEEDIJK 231. delijkingsnota. Volgens Den Uyl zal deze nota over twee tot drie maan den worden uitgebracht. Verder is aan de Rijks Planologi sche Commissie een studie gevraagd over de planologische en milieuhy giënische aspecten van een voorha ven bij IJmuiden. 'n montuur past in het modebeeld. leder halfjaar weer informeert u zich uitgebreid over de nieuwe mode. Wantda's belangrijk, nietwaar? Maar hoe zit 't met die bril? Die past, jazeker. Op uw gezicht. Maar past die bril in het modebeeld? Daar hebt u nou v.d. Wiel voor nodig. Want v.d. Wiel kentde modetrends. In kleding. En in brillen. v.d. Wiel let op de details van uw gezicht. En op de kenmerken van de mode. Daarom kunt u van één ding zeker zijn. Een v.d. Wiel montuur past. Op uw gezicht. En in 't modebeeld. Altijd. weel er het fijne van v ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. Deze week is de 2 miljoen gul den bereikt Fantastisch! Wat wordt er enthousiast gepuzzeld door U allen. De wedstrijdspor ters en de recreatieve sporters van de Nederlandse Invaliden Sportbond volgen dit puzzelge- beuren op de voet. Sporten is voor iedereen belangrijk: gehan dicapt of niet-gehandicapt. Sporten is gezond. Daarom zijn we zo blij, dat iedereen zich zo inzet voor deze aktie, wat een enorm bedrag is er al binnen gestroomd! Op het ogenblik is de N.I.S. druk bezig met de voorbereidin gen voor de Para-Olympische Spelen, die in 1976 in Toronto zullen worden gehouden. Er is hiervoor al een voorlopige selek- tie van sporters gemaakt. Bij deze groep hoor ik ook; mfjn sport is tafeltennis. Onder des- - kundige leiding wordt er inten sief getraind om een plaats te veroveren in de definitieve ploeg voor deze Olympische Spelen. Al les is er op gericht om straks in Canada een zo goed mogelijk re sultaat te halen. We werken er hard voor! Wat fijn dat U ons laat mer ken door zo enthousiast aan deze puzzelaktie mee te doen. dat U achter onze sport staat! Ik ben reuze benieuwd naar het uiteindelijke resultaat, want de aktie gaat nog door. Deze twee miljoen gulden liegen er in ieder geval niet om. Heel hartelijk dank! IRENE VAN BUREN— SCHMIDT. (Zie pagina 17).

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1